Αποστολέας Θέμα: Πετάλια για συνδυασμό με Boss Metal Zone  (Αναγνώστηκε 11466 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: ΠΕΤΑΛΙΑ ΓΙΑ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ ΜΕ BOSS METAL ZONE
« Απάντηση #25 στις: 14/03/13, 21:24 »
Να συμπληρώσω τα σοφά λόγια του αδελφού Όσιου Καθόδιου (  ;D ):


το Muff μπορεί να σου βγάλει πολύ ιδιαίτερους και ογκώδεις ήχους ειδικά και σε συνδυασμό με ένα booster/OD μπροστά. Συνίσταται αν σε ενδιαφέρουν stoner ήχοι ( ή αν είσαι οπαδός των Smashing Pumpkins).


Για hard rock σε στυλ Alice in Chains θα μπορούσες να ρίξεις μια ματιά/αυτιά και στο Hardwire SC-2. Το απέκτησα πρόσφατα και είμαι πολύ ικανοποιημένος. Πηγαίνει από εντελώς clean booster μέχρι (λίγο πιο παλιομοδίτικο) metal και σίγουρα πιστεύω θα σε καλύψει για τους ήχους που λες. Πολύ καλό active bass/treble EQ που δίνει φοβερή ευελιξία στον ήχο + 2 modes για το drive. Δεν θα ήταν ωστόσο επιλογή μου αν ήθελα chugga chugga. Υπάρχουν 2-3 καλούτσικα demos στο youtube και αν θυμάμαι καλά ένας το χρησιμοποιεί για Alice in Chains ήχους

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΠΕΤΑΛΙΑ ΓΙΑ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ ΜΕ BOSS METAL ZONE
« Απάντηση #26 στις: 15/03/13, 15:29 »
Μια λίστα από πετάλια που θα κοιτούσα στην περίπτωσή σου:


- Mad Professor Might Red Distortion (Factory)
- MI Audio Crunch Box (νομίζω έχει βγει και μια καινούρια έκδοση)
- TC Electronic Dark Matter
- Mesa/Boogie (η καινούρια σειρά)
- AMT B-1
- Hardwire SC-2
- Tonerider British Distortion


Οι τιμές που παίζουν τα παραπάνω είναι από 65€ μέχρι γύρω στα 180€ οπότε είναι μέσα στο budget σου.. Το πρόβλημα είναι ότι κάποια θα δυσκολευτείς να τα ακούσεις ..






Αποσυνδεδεμένος Nikos7

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 118
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΠΕΤΑΛΙΑ ΓΙΑ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ ΜΕ BOSS METAL ZONE
« Απάντηση #27 στις: 09/04/13, 14:41 »
Γεια χαρα και παλι και συγνωμη που χαθηκα ετσι! ενα 30αρι marshall και ενα  15αρι kimberley (Ο πρωτος μου ενισχυτης)....

Αποσυνδεδεμένος Nikos7

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 118
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πετάλια για συνδυασμό με Boss Metal Zone
« Απάντηση #28 στις: 09/04/13, 15:18 »
φιλε gers σε ευχαριστω!!! θα τα τσεκαρω! ;)

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Πετάλια για συνδυασμό με Boss Metal Zone
« Απάντηση #29 στις: 13/04/13, 10:49 »
Καλημερα/σπερα/νυχτα.

Αν παιζεις με αυτους τους ενισχυτες δεν φταιει το metal zone. Και δεν ειναι καθολου metal-ζωον. Ειναι ενα εργαλειο, απο αλλη εποχη, που δεν δημιουργηθηκε πιστευω ακριβως για τους ηχους που θελεις. Ακομη και το κυκλωμα του δειχνει προς αλλες κατευθυνσεις (ειναι θα ελεγε κανεις, σχεδον φιξαρισμενο για πιο κομπρεσαρισμενους, τσιριχτους σουπερ παραμωρφομενους ηχους εξ αρχης.

Διαφων με ολους τους παραπανω οτι το πεταλι δεν ειναι καλο. Αλλιως ειναι να το ακους απο marshall 30 watt και 15ρι kimberley (αν με αυτους παιζεις στο συγκροτημα, μη δοκιμασεις καν για αλλο πεταλι πανε για αλλο ενισχυτη) αλλιως απο fender twin, brunetti mc-2, laney VH100 και αλλα τερατα.

Τωρα, στη θεση σου αν ειχα χρονο και ορεξη, θα μονταριζα το metal zone. Δες εδω



Τα eq, δεν πειραχτηκαν και στα δυο πεταλια, αυτο που ακους ειναι αλλαγη στο κυκλωμα...Εχει παραπανω ογκο?

Δευτερον, επισης ενδιαφερον



Ξερεις, ποσο κοστιζουν τα υλικα τουλαχιστον, για αυτες τις μοντες? Ουτε 3 μπυρες πανω κατω.

Αν παλι δεν εχεις ορεξη η γνωση η κανενα φιλο που να μπορει να το κανει (γιατι αν εχεις πες να σου στειλω λεπτομερειες) τοτε θα σκεφτομουν οντως καποιο αλλο πεταλι, ειδικα για aic ενα παρεξηγημενο ειναι το grunge της digitech το οποιο αστειο ξε αστειο συγγενευει υπερβολικα με το metalzone αλλα ακουγεται πολυ διαφορετικα και εχει εκεινη την ογκωδη αλλα ασαφη παρουσια που εχει ο ηχος των alice in chains για παραδειγμα (δεν μπορω να πω οτι μαρεσει αλλα ειναι χαρακτηριστικο τους για μενα).

33 ευρω κοστιζει το digitech.

Οσο για τα 100+ για το mi audio crunch box, αυτη τη στιγμη το thomann εχει τον κλωνο του με 30 ευρω...(σε αλλες χωρες το γνωστο joyo). Κομπλε με αρκετα καλα υλικα μεχρι το εσωτερικο pressence pot για να το ταιριαξεις στον ενισχυτη (εκει που την πατανε πολλοι...).

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_crunch_distortion.htm

Το αστειο ειναι ο κλωνος του suhr riot των 200 ευρω ποσο κανει,...στα 30 ευρω επισης απο την ιδια εταιρεια. (ολα βασισμενα-κλεμμενα απο το marshall shredmaster σε ενα βαθμο). Δυστυχως εκεινο δεν το φερνει ο thomann.
« Τελευταία τροποποίηση: 26/04/13, 16:12 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος Nikos7

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 118
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πετάλια για συνδυασμό με Boss Metal Zone
« Απάντηση #30 στις: 26/04/13, 15:47 »
Aδερφε tech21man σε ευχαριστω παααρα πολυ για το χρονο σου.
 
 
Οφειλω να ομολογησω οτι οσο πιο πολυ ασχολουμαι με το τι πεταλι και μετα πεταλι η πεταλιερα τοσο πιο πολυ μπερδευομαι. Θα παω να παρω σβαρνα τα μαγαζια μου φαινεται και θα καθομαι να ακουω με τις ωρες τι εχει να μου προτεινει ο καθε πωλητης.
 
Δυστυχως δεν ειμαι ειδικος να κατσω να πειραξω το MZ ... ΟΥΤΕ ξερω κανενα που να μπορει να το φτιαξει...  :(
 
Kαλο το grunge της digitech . Οντως εχει πολλες ομοιοτητες με το ΜΖ γι αυτο θεωρω οτι πρεπει να παω για κατι αλλο...ενα σεναριο ειναι να ξεκινησω σιγα σιγα να αγοραζω πεταλακια μεχρι καποια στιγμη να φτιαξω αυτο που θελω ( ή να παω να παρω το VOX TONELAB ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΩ! ειδες αυτα παθαινω..)
 
Ενα καλο πεταλακι που εχω συμπαθησει ειναι το TC Electronic Dark Matter. Βεβαια ειμαι σχεδον βεβαιος οτι ολο και καποιο αλλο θα ερθει αν αρχισω να κανω αρμενικες βιζιτες στα μαγαζια ακουγοντας πεταλια...δεν θελω να παρω βιαστικες αποφασεις...θελω να πηγαινω αργα και σταθερα...να βρω δλδ 2-3 πεταλακια και ενα καλο wah me logiko budget...ευχαριστω και παλι για το χρονο σου...προτεινε μου και αλλα πεταλια να τα εχω υπ'οψιν...

Αποσυνδεδεμένος Nikos7

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 118
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πετάλια για συνδυασμό με Boss Metal Zone
« Απάντηση #31 στις: 30/04/13, 16:40 »
Γεια σας συναδελφοι!
 
Τελικα μετα απο μια βόλτα στα μαγαζια κατέληξα στο DUNLOP MXR Fullbore Metal

 
το οποιο ειδα οτι εχει πολλες δυνατοτητες. Τωρα επομενη αγορά θα ειναι ενα WAH πεταλακι. Και ερχεται το ερωτημα της ημερας:
 
- DUNLOP JC-95 (Cantrell)
 
ή
 
- Dunlop DB01 (Dimebag)
 
Τα έχει κανείς?

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πετάλια για συνδυασμό με Boss Metal Zone
« Απάντηση #32 στις: 30/04/13, 17:12 »
1) To αγόρασες το MXR ή απλά κατέληξες ότι θα το αγοράσεις? Αν ισχύει το πρώτο, μεγειά!


2) Ίσως θα ήταν καλύτερο να ανοίξεις ένα νέο θέμα για wah (έχοντας κάνει φυσικά και μια αναζήτηση στα υπάρχοντα θέματα)..

Αποσυνδεδεμένος Nikos7

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 118
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πετάλια για συνδυασμό με Boss Metal Zone
« Απάντηση #33 στις: 01/05/13, 17:28 »
Γεια σου GERS!


Το αγορασα! ευχαριστω!


Θα ανοιξω καινουργιο θεμα!ευχαριστω και παλι!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
4826 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/12/02, 19:23
από Lord-George
Metal Zone

Ξεκίνησε από S N S E Τα καλύτερα...

12 Απαντήσεις
5983 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/03, 01:43
από paulchro
6 Απαντήσεις
3178 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/07/07, 22:29
από FSL
3 Απαντήσεις
2885 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/10/08, 15:39
από PlasmaPool
23 Απαντήσεις
10518 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/09, 03:53
από Sbiblerubleb
12 Απαντήσεις
5986 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/03/09, 00:24
από hot_sauce (φλουτσ)
72 Απαντήσεις
27607 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/10, 22:11
από ed_hunter
32 Απαντήσεις
12980 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/04/10, 16:01
από Jezus
6 Απαντήσεις
3358 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/09/10, 23:17
από Disfunctional
Boss me25-boss me70

Ξεκίνησε από LiveToPlayLive Εφέ

18 Απαντήσεις
7658 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/05/12, 16:05
από billits