Αποστολέας Θέμα: Clown  (Αναγνώστηκε 3315 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1239
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Clown
« στις: 04/11/12, 01:03 »
http://vangelisc.bandcamp.com/track/clown


Γεια και χαρά,


Ένα από τα κομμάτια από τον δίσκο Washout, τραγουδάει ο Θανάσης Αυλιανός, σύνθεση δικιά μου, ο στίχος είναι του Μιχάλη Πατένταλη.


Οι ήχοι της κιθάρας είναι απο Guitar Rig, έπαιξα προπαντών με την blade, μερικά overdubs έγιναν με την parker...


Καλή ακρόαση και κάθε γνώμη, άποψη ή κριτική είναι ευπρόσδεκτη.


Βαγγέλης
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος armagedon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 921
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Clown
« Απάντηση #1 στις: 06/11/12, 21:03 »
Καλησπερα Βαγγελη!!!
Ακουσα το κομματι...Νομιζω μπορεις και καλλιτερα...Κατι κατα την γνωμη μου,του λειπει...Δεν θα μπω σε λεπτομερειες,απλα ειναι η γνωμη μου...Καλο βραδυ!
sweet music of my soul...
http://www.myspace.com/449782115

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Clown
« Απάντηση #2 στις: 06/11/12, 22:15 »
Εμενα αντιθετως μ' αρεσει παρα πολυ ως κομματι. Βασικο στοιχειο που με κερδισε ειναι ο στιχος ( σπανιο για μενα :P ). Εχει αυτο το "κατιτις" που κολλαει παρα πολυ ωραια στο μυαλο ( μου ).

Αυτο που λειπει απο το κομματι, ειναι ενα απο εκεινα τα υπεροχα μεγαλα σολο που μας εχεις συνηθισει! Μονο εκει θα κολλησω :)

Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1239
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Απ: Clown
« Απάντηση #3 στις: 07/11/12, 00:00 »
Ευχαριστω πολυ για την γνωμη σας....αρμαγκεντον, αν θελεις στειλε ενα πμ, με ενδιαφερει πολυ τι λειπει...απλα για να εχω την δυνατοτητα να γινει καλλιτερο το κομματι...




Φρι, σε μερσι πολυ, θα τα μεταφερω και στον στιχουργο... :)
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Clown
« Απάντηση #4 στις: 07/11/12, 02:08 »
Το κομμάτι, θα μπορούσε να έχει πολύ πιο πλούσια ενορχήστρωση, όμως έτσι σίγουρα θα άλλαζε το ύφος του κομματιού. Είναι γνωστό vangelis ότι παίζεις και φτιάχνεις παππάδες, γι' αυτό ίσως ο armagedon περίμενε κάτι παραπάνω. Πιο γεμάτο ακουστικά. Σε εμένα πάλι άρεσε το κομμάτι, οι στίχοι ανάλογοι του ύφους του, αλλά μου τα χαλάει η φωνή. Οι στίχοι γράφτηκαν πρώτα και μετά εσύ έραψες πάνω αυτό που σε έκαναν να νιώθεις ??
Ωραία και σωστή η φωνή, αλλά όχι γι αυτό το κομμάτι. Εδώ χρειάζεται μια φωνή να ζωγραφίζει επάνω στο κομμάτι και τους στίχους και όχι απλώς να το τραγουδάει. Ακούγεται αρκετά φλατ.Κάτι να κάνει αντίθεση στο ψυχρό και απόμακρο και μοναχικό της σύνθεσης. Στυλ Σωτηρία Λεονάρδου, Τάνια Τσανακλίδου, γυναικεία, βαριά, βαθιά γλυκάδα και έντονη πλαστικότητα.Ξέχασα ότι αυτές οι φωνές θα προσφέρανε πολύ ένταση και γκάζια, κάτι το οποίο είναι υπέρ αναγκαίο σε αυτό το κομμάτι.
Η μουσική σου, αστέρι.
« Τελευταία τροποποίηση: 07/11/12, 02:15 από XoLiDoXoS »
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1239
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Απ: Clown
« Απάντηση #5 στις: 07/11/12, 11:50 »
ευχαριστώ πολύ, οι συγκεκριμένες φωνές που αναφερεις θα ήταν ιδανικές , και όχι μόνο για αυτο το κομμάτι, απλά δεν είναι διαθέσιμες για μένα, η πικρή η αλήθεια...

Ο στίχος γράφτηκε πρώτα, και σκέφτηκα πως μια morricone κατάσταση θα ταίρειαζε, θυμήθηκα και κάποιες μοναχικές χειμωνιάτικες περιπλανήσεις στην Αθήνα, τις εικόνες, βρεγμένοι δρόμοι, οι πολυκατοικίες, και έδεσε έτσι όπως το ακούς...

Η ενορχήστρωση είναι επίτηδες λιτή, σκέφτηκα πως ταιρειάζει καλλίτερα, πάντα κάτα την άποψη μου, στον στίχο και στις εικόνες που περιέγραψα παραπάνω...


Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος gas-13

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 359
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε δεν ειναι αργα
    • Προφίλ
Απ: Clown
« Απάντηση #6 στις: 07/11/12, 15:20 »
Πολυ ωραιο και γεματο τραγουδι , τοσο στιχουργικα οσο και μουσικα.Θα συμφωνησω με τον Παναγιωτη[holidohos] , αλλα και ποιος δεν θα ηθελε ενα τραγουδι του να μην ειπωθει απο μια μεγαλη και αναγνωρισμενη φωναρα [ το συγκεκριμενο θα μου αρεσε με Γιωτα Νεγκα].
ΥΓ
ειναι off αν σε παρακαλουσα να ανεβαζες τους στιχους και τα ακορντα του?
Ετσι όπως τα 'φερε η ζωή κι η άτιμη ειμαρμένη
απόχτησα που λές κι εγώ ,κιθάρα γιά ερωμένη.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Clown
« Απάντηση #7 στις: 07/11/12, 15:58 »
Ο λόγος που ανέφερα τις παραπάνω τραγουδίστριες-ερμηνεύτριες είναι συγκεκριμένα για το ύφος, το στυλ, τις δυνατότητες, τη χροιά, το τόνο της φωνής τους. Μπορεί οι αναγνωρισμένοι από το καλλιτεχνικό κύκλο τραγουδιστές να μην μας είναι διαθέσιμοι, αλλά θεωρώ ότι όταν κάποιος ασχολείται με τη μουσική και κάνει παρέα με άλλους μουσικούς όλο και κάποιες άκρες θα έχει, ώστε να συνεργαστεί με άγνωστους, δυνατούς τραγουδιστές με παρόμοιες φωνές και φωνητικές δυνατότητες. Κάνω λάθος ? Ισχύει κάτι τέτοιο στην Ελλάδα ? Ας πούμε μπαίνω youtube, ιδιαίτερα σε ξένα κομμάτια και ακούω κάποιους εντελούς άγνωστους, σε διάφορες ηλικίες από τραγουδιστές έως vocalists, που τα σπάνε οι άνθρωποι.
Χαίρομαι πάντως που συμφωνούμε vangelis και δε με βρίσκεις άκυρο, γιατί σε αυτά τα θέματα, βαρύνουσα θέση έχει η δική σου γνώμη. Είναι σημαντικό να μπορείς να επικοινωνήσεις με τους στίχους και να το εκφράσεις μουσικά, δίνοντας στις λέξεις και το ρυθμό την κατάλληλη δυναμική. Αναμένουμε με το καλό το επόμενο!
Για τη Νέγκα, δε ξέρω Gas, δε την έχω ακούσει σε κάτι ανάλογο, ωραία φωνή αλλά δεν ξέρω αν θα ταίριαζε σε αυτό το κομμάτι.
Πάντως το παλικάρι που τραγουδάει, ιδιαίτερα στην αρχή έχει βγαίνει κάτι σαν από Βασίλη Παπακωνσταντίνου, αλλά οκ είναι απλά ένα άγγιγμα....
 
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1239
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Απ: Clown
« Απάντηση #8 στις: 07/11/12, 16:47 »
Αυτα που λές χολιδοξε, ισχύουν στην Ελλάδα, μια χώρα στην οποία δεν ζω αυτήν την στιγμη, είμαι στο εξωτερικό...στο συγκεκριμένο κομμάτι είχα την επιλογή να τπ πω εγώ...μπλιαχ...ή ο Θανάσης, που το είπε με τον δικό του τρόπο, απο εκει και πέρα η επιλογή ελληνόφωνης τραγουδίστριας στην κλάση της Τσανακλίδου είναι μια πολύ δύσκολη υπόθεση...τουλάχιστον εδώ που βρίσκομαι...πάντως έχεις και εδώ δίκιο...

Ακκόρδα

Εισ.
Em, D, Em, D, Am, D, Em, Bm

Couple
the same

Refr.
G Em G Em Em, D, C, Em.

Bridge
A , Em, A, Bm, Em.

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον...
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
1271 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/01/10, 15:39
από ilianthos-Kanlis