Αποστολέας Θέμα: Καταλληλότερος τρόπος να βγάλεις distortion σε ένα clean amp?  (Αναγνώστηκε 10586 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Panos the Greek

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 382
  • Φύλο: Άντρας
  • Unforgettable, Irreplaceable, Immortal
    • Προφίλ
Έχω έναν Fender Super Reverb που δε γουστάρω να αλλάξω επειδή μου αρέσουν πάρα πολύ τα καθαρά του. Μέχρι στιγμής για distortion, overdrive και λοιπούς βρώμικους ήχους χρησιμοποιώ τη VOX Tonelab LE (σαν amp και cab simulator δηλαδή) από την οποία είμαι πολύ ευχαριστημένος. Θεωρείτε οτι υπάρχει τρόπος να βγούν ποιοτηκότερα βρώμικα στον φέντερ πέρα από τη VOX? Δηλαδή υπάρχουν πεταλάκια τα οποία θα αποδώσουν καλά σε καθαρό κανάλι? Ή μήπως μπορώ μέσω κάποιας midi λειτουργίας να συνδυάσω τον φέντερ με ένα high-gain amp?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Έχω έναν Fender Super Reverb που δε γουστάρω να αλλάξω επειδή μου αρέσουν πάρα πολύ τα καθαρά του. Μέχρι στιγμής για distortion, overdrive και λοιπούς βρώμικους ήχους χρησιμοποιώ τη VOX Tonelab LE (σαν amp και cab simulator δηλαδή) από την οποία είμαι πολύ ευχαριστημένος. Θεωρείτε οτι υπάρχει τρόπος να βγούν ποιοτηκότερα βρώμικα στον φέντερ πέρα από τη VOX? Δηλαδή υπάρχουν πεταλάκια τα οποία θα αποδώσουν καλά σε καθαρό κανάλι? Ή μήπως μπορώ μέσω κάποιας midi λειτουργίας να συνδυάσω τον φέντερ με ένα high-gain amp?

Έχω δύο απορίες σχετικά με το ερώτημά σου. Κατ' αρχήν, εφόσον είσαι όπως λες πολύ ευχαριστημένος από την παραμόρφωση που σού δίνει η Tonelab, γιατί ψάχνεις κάτι διαφορετικό; Και δεύτερον, τι ήχο θέλεις να πετύχεις; Γιατί η φράση "ποιοτικότερα βρώμικα" δεν θα μπορούσε να είναι πιο γενική και ασαφής. Ακόμα και ο τίτλος του θέματός σου είναι μάλλον υποκειμενικη υπόθεση. Για μένα ο καταλληλότερος τρόπος για να βγάλω distortion είναι αυτός που μπορεί να παράγει το distortion που με ικανοποιεί ηχητικά...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Panos the Greek

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 382
  • Φύλο: Άντρας
  • Unforgettable, Irreplaceable, Immortal
    • Προφίλ
Δε χρειάζεται να είμαι συγκεκριμένος για να είμαι σαφής. Είμαι ευχαριστημένος με τα distortions που δίνει η VOX αλλά ρωτάω αν είναι δυνατό να πετύχω κάτι καλύτερο. Σαφώς και είναι υποκειμενικό το θέμα γι'αυτό και ζητάω απόψεις.
Επί της ουσίας. Ρωτάω αν μπορώ να πετύχω στον ενισχυτή αυτό καλύτερη παραμόρφωση από αυτή που προσφέρει ένα amp-cab simulator. Δηλαδή αν υπάρχουν πετάλια που να δίνουν ικανοποιητικό ήχο σε καθαρά κανάλια. Distortion, overdrive, crunchy κλπ. Ή εάν παίζει η λύση να συνδυάσω με τον φεντερ ενα ενισχυτή με βρώμικα κανάλια.

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Βαλε το Carl Martin Plexitone και θα δεις ποσο ωραια θα ταιριαξει με το Fender. ;)


Αποσυνδεδεμένος Panos the Greek

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 382
  • Φύλο: Άντρας
  • Unforgettable, Irreplaceable, Immortal
    • Προφίλ
Ευχαριστώ φίλε! Πώς θα το δοκιμάσω όμως? :)

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Βαλε το Carl Martin Plexitone και θα δεις ποσο ωραια θα ταιριαξει με το Fender. ;)
+1 και απο μενα....
Θα στον κανει Plexi στη στιγμη...
πολυ καλο πεταλι....

Αποσυνδεδεμένος fuZZed

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Και οσο κρατας ακομα την tonelab προσπαθησε να φτιαξεις ηχους με ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΜΕΝΕΣ της καμπινες(cabs),χρησιμοποιησε μονο  pedals + amps με προσοχη στο eq.
Για αρχη θα εχεις σιγουρα <<ποιοτικοτερα βρωμικα>>
Πως τη συνδεεις τη tonelab??? στο input?? ή effect loop??? \
δε θυμαμαι αν εχει ο ενισχητης σου loop......
slow the eggs - σιγα τ αυγα!!

Αποσυνδεδεμένος Panos the Greek

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 382
  • Φύλο: Άντρας
  • Unforgettable, Irreplaceable, Immortal
    • Προφίλ
@ fuZZed: στο ίνπουτ. Για να παίρνω τα καθαρά του φέντερ απλά έχω απενεγοποιημένα τα πάντα σε ένα συγκεκριμένο πατς (εκτός από κόρους και ντιλέι). Τα υπόλοιπα patches τα προσαρμώζω συχνοτικά έτσι ώστε στο κανάλι αυτό να ακούγονται καλά.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Tι ειδος μουσικης παιζεις;
Για μενα η καλυτερη λυση θα ηταν να βαλεις την tonelab στο effects loop (αν υπαρχει βεβαια) και να παιρνεις απο κει μονο chorus, reverb, delay, flanger, phaser κτλ και απο κει και περα να παρεις ενα καλο πεταλακι παραμορφωσης για μπροστα απο τον ενισχυτη. Αν σου αρεσει ο ηχος του ενισχυτη και θες απλα περισσοτερο gain, παρε ενα καθαρο booster. Αν θες εντελως αλλο ηχο απο αυτον που σου δινει ο ενισχυτης, δοκιμασε ενα αλλο distortion πεταλι...
Απο την αλλη μερια αν εχεις ορεξη και χρηματα σαφως και υπαρχει η λυση ενος high gain ενισχυτη (με συνδεση και των 2 ενισχυτων με το καταλληλο a/b switch) και να χρησιμοποιεις τον 1 ή τον αλλον ή/και τους 2 ταυτοχρονα. Αν θες μπορεις να το κανεις και μεσω midi με καταλληλο controller.
Ολα εξαρτονται απο το ποσα χρηματα θες να δωσεις, γιατι υπαρχουν και μηχανηματα που μπορεις να συνδεσεις στον ενισχυτη σου και να εχεις εφφε πριν τον ενισχυτη (σαν foot pedals), "μετα" τον ενισχυτη (effects loop), ενω ταυτοχρονα να εχεις τον ενισχυτη ΚΑΙ σαν κανονικο ενισχυτη αλλα ΚΑΙ σαν τελικο για προενισχυτη και αλλαζοντας patches στον προενισχυτη να πηγαινεις πχ απο ενα patch που ο ηχος σου θα ειναι ο ενισχυτης σου με εφφεδακια μονο απο τον προενισχυτη, σε ενα αλλο patch που ο ηχος σου μαζι με τα εφφε θα ειναι απο τον προενισχυτη και ο ενισχυτης σου απλα θα ενισχυει το σημα (σαν τελικος).
Το axe fx μπορει να το κανει αυτο με συνδεσμολογια με 4 καλωδια κι ετσι να χεις ολα τα καλουδια και του axe fx αλλα και του αγαπημενου σου "αληθινου" ενισχυτη και ταυτοχρονα να εχεις και εξοδο ηχου και για recording κτλ. Αλλα εκει μιλαμε για 1500€ χωρις να υπολογιζεις midi controller  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 07/08/09, 13:26 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Θεωρείτε οτι υπάρχει τρόπος να βγούν ποιοτηκότερα βρώμικα στον φέντερ πέρα από τη VOX? Δηλαδή υπάρχουν πεταλάκια τα οποία θα αποδώσουν καλά σε καθαρό κανάλι?


Πάνο, αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι ότι θέλεις να αφήσεις λίγο την ψηφιακίλα και να ακούσεις το πραγματικό distortion που μπορούν να δώσουν οι λάμπες του ενισχυτή σου.
Το πρόβλημα εδώ είναι ότι ο Fender σου είναι πολύ "καθαρός" ενισχυτής, με το δεύτερο κανάλι να είναι vibrato και όχι drive.
Για το setup που τόυ έχεις φτιάξει με την tonelab είναι τέλειος! Εξαιρετικά καθαρά, ώστε να ανθίσει η χροιά από τα μοντέλα distortion της tonelab.
Όμως για να ακούσεις το distortion του Fender πρέπει να κλέισεις τα μοντέλα amp από την tonelab, και να την χρησιμοποιείς μόνο για reverb, delay κλπ, ή καθόλου.
Distortion από την πεταλιέρα και τον ενισχυτή μαζί θα είναι χάλια.

Οπότε, πρέπει να περάσεις την tonelab στο effects loop και να σβήσεις μοντέλα amp σε πρώτη φάση, όπως σου είπε και ο Johnie.
Τώρα για να κάνεις όμως τον Fender Super Reverb να "γκαζώσει", πρέπει να προσθέσεις κάποια στοιχεία:

1. Εάν είναι μετά του '75, τότε θα έχει Master Volume με Pull Boost. Εάν υπάρχει τράβα το!
2. Μπορείς να δοκιμάσεις αν σε ικανοποιεί μόνο του το overdrive του Fender. Πρέπει να γκαζώσεις τις λάμπες σε overdrive. Το κύριο distortion προέχρεται από τις προενισχύτριες. Εάν βάλεις ένα απλό πετάλι Boost μπροστά, θα έχεις αρκετό σήμα ώστε να πάρεις ικανοποιητικό overdrive. Πρέπει να είναι δυνατό, ξαθαρό και να ανεβάζει πολλα db, όπως πχ το MXR Boost/Line Driver.
3. Αν δεν σε ικανοποιεί μόνο το overdrive του Fende, τότε θα είναι καλό να διαλέξεις ένα πετάλι Overdrive το οποίο να βγάζει δικό του distortion, ενώ παράλληλα να δίνει και αρκετό γκάζι στις λάμπες του Fender ώστε να γκαζώνουν. Προτείνω κάποιο πετάλι σε δύο στάδια, όπως το MXR MC-402 BOOST/OVERDRIVE ή και το καταπληκτικό Fulltone Fulldrive 2 Mossfet τα οποία έχουν ξεχωριστό boost για ακόμα περισσότερο γκάζι και overdrive για τα σόλα. Πάντως τα δύο distortion από το πετάλι και τον Fender πρέπει να δένουν αρμονικά σε χροιά.
4.Τέλος μπορείς να πάρεις ένα πετάλι με καθαρό στάδιο Distortion, όπου η χροιά θα καθορίζεται πολύ περισσότερο από το πετάλι και όχι τον Fender (που για μένα δεδομένου του ενισχυτή είναι λίγο κρίμα). Σε αυτή την κατηγορία παίζει και το Plexitone που σου πρότειναν, αλλά και πολλά άλλα πετάλια Distortion με δική τους χροιά, με λάμπα ή όχι.

Εγώ με έναν Fender Super Reverb θα πήγαινα για τις λύσεις 2 ή 3, αλλά αυτά είναι προσωπικά θέματα προτίμησης.

Αν δεν είσαι σίγουρος για την διαφορά μεταξύ πεταλιών Boost, Overdrive και Distortion, ρίξε μία ματιά σε αυτό το post όπου το εξηγώ αναλυτικά και με παραδείγματα.

« Τελευταία τροποποίηση: 07/08/09, 14:03 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Panos the Greek

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 382
  • Φύλο: Άντρας
  • Unforgettable, Irreplaceable, Immortal
    • Προφίλ
Το τί μουσική παίζω νομίζω ότι στην περίπτωσή μου δεν παίζει ρόλο γιατί παίζω απ'όλα.
FX loop δεν έχει ο ενισχυτής. Έχει η VOX send - return αν αυτό παίζει ρόλο. Δεδομένου αυτού παίζει ακόμα η λύση Axe? (η πρώτη λύση απ'ότι καταλαβαίνω είναι εκτός). Τώρα το να πάρω άλλο ενισχυτή, δεν ξέρω, δεν είναι πρακτικό να παίζεις με δύο ενισχυτές ειδικά αν ο ένας είναι head-cab και ειδικά στα ελληνικά μαγαζιά..

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Fx loop μπορεις να βαλεις με μια πολυ μικρη μετατροπη... και φθηνη. Απο οτι θυμαμαι ειχε βγαλει και στο site του Μετροπουλου (metropoulos amps) ενα kit για τετοιους vintage ενισχυτες, ειδικα σχεδιασμενο για να μην κανει tone sucking κτλ.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Panos the Greek

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 382
  • Φύλο: Άντρας
  • Unforgettable, Irreplaceable, Immortal
    • Προφίλ
Το οβερντραιβ του ενισχυτή από μόνο του δεν με ικανοποιεί είναι η αλήθεια. Οπότε από αυτά που μου παραθέσατε κατάλαβα ότι πρώτα κάνω τη μόντα με το fx loop και περνάω τη VOX. Από 'κεί και πέρα ή θα βάλω μπροστά ένα καθαρό distortion, ή ένα overdrive που να γκαζώνει και τον φέντερ. Η λύση αυτή εκμεταλλεύεται και τη χροιά του ενισχυτή πολύ περισσότερο. Και οι δύο αυτές λύσεις είναι πολύ φθηνότερες από το Axe ή από το να πάρω κι'άλλο ενισχυτή. Είμαι σε τερτάλλημα..

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Fx loop μπορεις να βαλεις με μια πολυ μικρη μετατροπη... και φθηνη. Απο οτι θυμαμαι ειχε βγαλει και στο site του Μετροπουλου (metropoulos amps) ενα kit για τετοιους vintage ενισχυτες, ειδικα σχεδιασμενο για να μην κανει tone sucking κτλ.

Μπορείς να δώσεις περισσότερες πληροφορίες ή κάποιο link με οδηγίες για αυτή τη μετατροπή; Με ενδιαφέρει το θέμα...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
http://metroamp.com/store/product_info.php?cPath=23&products_id=499

To χει φτιαξει για vintage Marshalls αλλα μιας και οι vintage Marshalls ηταν εξαρχης βασισμενοι σε Fender ενισχυτες, δεν βλεπω τον λογο να μην γινεται η μετατροπη και ειμαι σιγουρος οτι αν πας στο site του και ζητησεις οδηγιες κτλ για το συγκεκριμενο μοντελο ενισχυτη που θες, θα στις δωσουν
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Δοκιμασε ισως κ τα εξης:
1 Αν θυμαμαι καλα η tonelab εχει, tubescreamer εξομειωση στα effects της. Αν ναι , απενεργοποιησε τα ολα, εκτος απο αυτο. ΤΟΤΕ βαλε το σαν booster μπροστα απο τον fender, με το level πανω απο το 75%(στην tonelab, στο tscreamer) και το drive (παλι στην tonelab στο tscremer) χαμηλα, π.χ. κατω απο 20% μεχρι να ακουσεις, βρωμα. Ετσι χρησιμοποιεις λιγακι την πεταλιερα σου σαν να ηταν...πεταλακι booster οπως λεει ο adrianos αλλα μην ξεχνας οτι δινεις ενα αναλογικοτατο σημα πριν την παραμορφωση του ιδιου σου του ενισχυτη στο input παντα, διοτι πολυ απλα, αναλογικη εξοδο εχει η tonelab, οχι 0,1....

2 Ηδη θα ειχα δοκιμασει την tonelab στη Loop! Αλλα ειδα οτι δεν εχει οποτε αν βρεις αλλον που εχει δοκιμασε...Θυμισου, ομως οπως ειπωθηκε να απενεργοποιησεις, τα cab simulations(αλλωστε ο ενισχυτης σου εχει...ηδη καμπινα!!!) και να ταιριαξεις το output mode σε οποιο σου αρεσει καλυτερα amp Line 1, 2 κτλ...Το soldano mode σε περιμενει...

Προσωπικα...δε θα ζητουσα ποτε απο ενα fender να γινει κατι που δεν ειναι...

3...η μηπως ειναι? Ακουσα προσφατα ενα fender red knob The Twin με 2 vintage 30 και επαθα πλακα με το ποσο μη fender ειναι ο ηχος στη βρωμια(φανταστικος οχι ομως brutal), αλλα παρεμενε αρκετα fender στα καθαρα!!! Αλλα που να ψαχνεσαι για εξτρα καμπινες ε? Με τα δικα του μεγαφωνα ακουγοταν...fuzzy vintage κ αλλα τετοια χαρωπα αλλα για γκαζι...τσου. Δεν δουλευοταν!!!Και να πω οτι αλλαξε τιποτα...Μονο καμπινα...και λαβε το καλα αυτο υποψη...

Αντε παρε κ ενα clipaki με το ποσο μεταλλαξη μπορεις να κανεις σε ενα fender...με ενα πεταλακι...





Τι ακριβως εχεις στο μυαλο σου σαν καλυτερο παρεμπιπτοντως?

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Λυπάμαι που το λέω, αλλά από την εμπειρία μου έχω παρατηρήσει ότι πολύ πιο εύκολα μπορείς να φτιάξεις ένα πολύ καλό καθαρό ήχο από ένα απλά καλό βρώμικο ήχο.. Δυστυχώς σε gain καταστάσεις δεν μπορείς να βασιστείς σε ημίμετρα.. Η λύση FX Loop που ειπώθηκε είναι γενικά ένα πολύ καλό πρώτο βήμα προς το να φτιάξουμε τον ήχο μας, δεδομένου όμως ότι ο προενισχυτής του ενισχυτή μας (δηλαδή με άλλα λόγια, η χροιά του ενισχυτή μας) είναι κάτι το οποίο μας αρέσει και θέλουμε να το κρατήσουμε.. Στη περίπτωση του Fender, ΟΚ, έχει κλασικά καθαρά Fender αλλά αφού δεν έχει βρώμικο κανάλι, τότε το να αρχίσεις τις πατέντες με τα πεταλάκια δεν θα σε βγάλει πουθενά..

Κάτι άλλο που θα ήθελα να προσθέσω ευκαιρίας δοθείσης.. Νομίζω ότι έχουν μυθοποιηθεί κάπου τα καθαρά της Fender.. Από ότι έχω ψάξει, η ναυαρχίδα των καθαρών της Fender ήταν ο Fender Twin Reverb (κανένας άλλος ενισχυτής της Fender δεν έπιασε τη συγκεκριμένη ποιότητα καθαρών του Twin Reverb).. Προσωπικά τον Twin Reverb τον έχω ακούσει σε ένα studio στην Αγγλία και δεν μου άρεσε ιδιαίτερα.. Τον θεωρώ πολύ "ringy" και σαν να του λείπει το bottom-end (ψιλοβαρετός ήχος) αλλά επειδή η πλειοψηφία έχει σχεδόν πάντα δίκιο θα θεωρήσω ότι τα καλύτερα καθαρά ανήκουν στον Twin Reverb.. Φυσικά τον συγκεκριμένο ενισχυτή τον έχουν ακούσει μόλις 2 στους 10 από αυτούς που δηλώνουν αψήφιστα ότι θεωρούν τα Fender-ίσια καθαρά τα καλύτερα στο είδος τους.. Ο λόγος είναι απλός.. Ο Twin Reverb βγήκε το '65, έκανε το κύκλο του σαν ενισχυτής και σταμάτησε να παράγεται κοντά στα '80.. Το 2002 βγήκε ένα reissue, το οποίο όμως πιθανολογώ ότι δεν θα πούλησε σχεδόν καθόλου (μιλάω για Ελλάδα) αφού η απουσία βρώμικου καναλιού αποτελεί ανασταλτικό παράγοντα για τον Έλληνα ο οποίος δεν θα έπαιρνε ποτέ ενισχυτή μόνο με καθαρό κανάλι.. Τι να τον κάνει τέτοιο ενισχυτή αφού δεν γνωρίζω κανένα συγκρότημα που να παίζει surf, funkie, jazz αποκλειστικά.. Επομένως ένας ενισχυτής λαμπάτος με ελαφρώς sterile καθαρά (και ας είναι και Harley Benton) μπορεί να μεταμορφωθεί με λίγο chorus και reverb σε ενισχυτή με τα λεγόμενα κρυστάλλινα καθαρά.. Δοκιμάστε το.. Βάλτε το καθαρό κανάλι και όλα τα ρυθμιστικά στη μέση.. Εφαρμόστε chorus και reverb (αν θέλετε και λίγο delay) και θα παίζετε Scorpions next to no time.. Τώρα για να παίξεις ας πούμε με λίγο overdrive καθαρών (με λίγο σκάσιμο στο δυνατό picking) εκεί όντως θέλεις καλό ενισχυτή για να μην γίνεται πολύ saturated ο ήχος σου.. Όμως σε αυτό τον τομέα ο Fender παραδοσιακά δεν είναι καλός (υπερτερούν οι Marshall, Boogie, Vox, κλπ.) οπότε αποδεικνύεται για ακόμα μια φορά ότι τα καθαρά του Fender είναι υπερτιμημένα..

Θα μου πείτε γιατί τα λέω όλα αυτά.. Θέλω να καταλήξω στο ότι θα αποτελέσει τροχοπέδη για ένα μουσικό που θέλει και καθαρό και βρώμικο κανάλι, να παίρνει το μεν καθαρό από τον ενισχυτή του και το μεν βρώμικο από πεταλάκια.. Θα μου πείτε ο Satch αυτό κάνει.. Ναι, αλλά ο ήχος του Satch περιλαμβάνει και άλλα 200 ενδιάμεσα στάδια (άσχετα αν δεν μας τα δείχνουν οι εταιρίες για να αγοράζουμε τα προϊόντα τους νομίζοντας ότι με ένα Satchurator θα ακουστούμε σαν το Summer Song).. Επομένως, θα πρότεινα στον Panos the Greek να κοιτάξει προς ενισχυτή μεριά του οποίου θα τον ικανοποιεί και το καθαρό και το βρώμικο κανάλι (με φυσικά έμφαση επιλογής στο βρώμικο γιατί το καθαρό "φτιάχνεται" πιο εύκολα).. Μετά, με το effects loop που θα έχει ο ενισχυτής, φορτώνει και τη Vox πάνω και χρησιμοποιεί τα εφφέ χώρου-χρόνου.. Αν θέλεις πολλούς ήχους distortion θα σε βόλευε ένας προενισχυτής, αλλά επειδή εν τέλει κρατάμε το πολύ 3-4 ήχους μια κεφαλή ή ένας combo είναι ότι πρέπει..

Αποσυνδεδεμένος Panos the Greek

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 382
  • Φύλο: Άντρας
  • Unforgettable, Irreplaceable, Immortal
    • Προφίλ
@ faser - H χροιά του super reverb 78-81 (70w-master volume) είναι μοναδική. Έχω δοκιμάσει όλους σχεδόν τους ενισχυτές της φέντερ πριν να καταλήξω σε αυτόν, και 67, και τους σουπερ ριβερμπ blackface , καί τους deluxe, και twin reverb blackface, 65, 67, και σούπερ reissue και silverface, και μάλιστα είχα και ένα The twin red knob για ένα χρόνο. Οι περισσότεροι θεωρούν ότι τα καλύτερα καθαρά προσφέρει ο twin reverb, τα early silverface μοντέλα. Εμένα προσωπικά με γεμίζει αυτός ο ήχος του σούπερ 70w, γιατί τα μπάσα βγαίνουν πολύ γλυκά έξω, τα πρίμα δεν έχουν και τόση notchy αίσθηση και δε στερείται έντασης (σε σχέση με τα 2x12 μοντέλα της φεντερ ή τα 4x10 με 40w). Οπότε δεν είμαι θύμα της μυθοποίησης των φεντερ, απλά έδωσα μερικά λεφτά για το καλύτερο καθαρό ήχο στα δικά μου αυτιά. Δεν παίζει η λύση να πάρω άλλον ενισχυτή και για καθαρά καί για βρώμικα, πιό πιθανή είναι ασπούμε η λύση δύο ενισχυτών παρά αυτή.
@ tech21man - δεν έχω κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό μου. Αυτή τη στιγμή βγάζω έξω κυρίως αυτό τον ήχο http://www.box.net/shared/ykuz0yre5r   Μου αρέσει πολύ αλλά δεν ξέρω, ίσως στερείται όγκου? Τί να πώ, απλά ξέρω ότι υπάρχουν τρόποι να βγάλω καλυτερο ήχο από αυτόν που προσφέρει μια πεταλιέρα στο ινπουτ καθαρού ενισχυτή και ψάχνω τρόπους να εκμεταλλευτώ αυτή την πιθανότητα-δυνατότητα.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Δεν είπα ότι έπεσες θύμα της μυθοποίησης των καθαρών της Fender.. Το σχόλιο μου ήταν γενικότερο επειδή βλέπω την ισότητα Καθαρά = Fender σχεδόν παντού.. Πιστεύω όμως ότι έχεις ρίξει πολύ βάρος στους Fender (μόνο για όσους δοκίμασες για να καταλήξεις του super reverb θα πρέπει να διέθεσες αρκετές μέρες) ενώ υπάρχουν και άλλοι ενισχυτές με ποιοτικά καθαρά.. Anyway, η απόφαση είναι δική σου.. Το να πάρεις 2 ενισχυτές (δηλαδή άλλον έναν για gain) ακούγεται καλό σαν ιδέα, αλλά θα είναι θάνατος στο κουβάλημα..

Αποσυνδεδεμένος Panos the Greek

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 382
  • Φύλο: Άντρας
  • Unforgettable, Irreplaceable, Immortal
    • Προφίλ
Το να πάρεις 2 ενισχυτές (δηλαδή άλλον έναν για gain) ακούγεται καλό σαν ιδέα, αλλά θα είναι θάνατος στο κουβάλημα..

Αυτό σκέφτομαι κι'εγώ..

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Εφοσον δεν εχεις βαλει συγκεκριμενο ταβανι στα χρηματα για ριξε και μια ματια στο Mesa Express 5:50.
Παιζει απο πεντακαθαρα μεχρι distortion.
Και αν θες να παμε και σε δυσθεωρητα πλεον οικονομικα μεγεθη κοιτα το Mesa Lonestar. Κατα τη γνωμη μου απο τα καλυτερα καθαρα ever...


Αποσυνδεδεμένος Panos the Greek

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 382
  • Φύλο: Άντρας
  • Unforgettable, Irreplaceable, Immortal
    • Προφίλ
Τελικά θα βάλω ένα Plexitone προς το παρόν και λίγο αργότερα θα κοιτάξω για ένα γκαζάτο ενισχυτή να κάνει παρέα στον super. Όσο για το κουβάλημα θα βρούμε άκρη..

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Η παρε ενα axe fx και καθαρισες και με καθαρους ηχους και με distortion και με οποιοδηποτε εφφε θελεις... Και μπορεις να παρεις εναν φτηνο ss FR ενισχυτη να το συνδεεις εκει πανω και απο κει στα ηχεια του fender. Ετσι θα κρατησεις και τον fender και θα εχεις και ενα μικρο rack που θα εχει τα ΠΑΝΤΑ για να παιξεις οπουδηποτε κουβαλοντας μονο ενα 3space rack  ;)
Ετσι κι αλλιως αν πας για εναν καλο γκαζατο ενισχυτη τα ιδια χρηματα θα πρεπει να δωσεις με αυτο που σου προτεινω εγω. Η διαφορα θα ειναι τρελη ομω στο θεμα ποικιλιας ηχων, εφφε, εξοδων και βεβαια κουβαληματος  ;)
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Panos the Greek

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 382
  • Φύλο: Άντρας
  • Unforgettable, Irreplaceable, Immortal
    • Προφίλ
Θα στείλω πμ φίλε να μου πείς λίγο περισσότερα για το Axe :)

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Ρε παιδια, πολλη κουβεντα γινεται με αυτο το μηχανημα, αλλα γιατι οσα βιντεακια εχω δει απο αυτο μου φαινοντε απαραδεκτα?! Θεμα γουστου ειναι, ή οι χρηστες του δεν ξερουν να φτιαξουν ενα καλο βιντεο?  ???
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
11 Απαντήσεις
5220 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/10/05, 18:33
από takis79
6 Απαντήσεις
3778 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/08, 11:36
από JaYmZ
22 Απαντήσεις
9023 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/04/12, 01:36
από Jezus
23 Απαντήσεις
7703 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/03/09, 22:29
από ogyon21
41 Απαντήσεις
14777 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/09, 16:00
από Jezus
1 Απαντήσεις
2110 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/09, 15:23
από Jim_Gkountonas(Arpeggiator)
53 Απαντήσεις
18164 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/08/11, 13:33
από songless_bird
0 Απαντήσεις
1547 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/06/13, 16:12
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ
3 Απαντήσεις
16993 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/14, 23:41
από kkmspm (φλουτσ)
5 Απαντήσεις
3388 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/18, 09:25
από nik1982