Αποστολέας Θέμα: Πρόβλημα με Fender Deluxe Reverb  (Αναγνώστηκε 1820 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Sp0ke

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Πρόβλημα με Fender Deluxe Reverb
« στις: 14/07/22, 10:16 »
Καλημερα σε ολους! Δυστυχως το πρωτο μου post δεν ειναι για ευχαριστο λογο. χαχα
Λοιπον το 2020 ειχα προβεί σε αγορά ενός 68 Fender Custom DR (καινούργιος). Γενικά  ειχα ακουσει για θεματα hiss , θορυβου κλπ. Γενικα τον τελευταιο καιρο (όχι τακτικά) , ενω πχ παίζω σε ενα volume , μου σκαει εναν δυνατο ήχο που δεν εχει να κανει με την κιθαρα , δηλαδη μειωνω την ενταση της κιθαρας , άρα ειναι θεμα του ενισχυτη.. ειτε θα περασει μονος του ο θορυβος/ηχος αυτος ή θα πρεπει να βαλω τον ενισχυτη σε standby για 1'' πχ και αμεσως ολα κομπλε. Ειναι ενας θορυβος δυνατος και σου τρυπαει τα αφτια. Χθες λοιπον μου τον εκανε αλλη μια φορα και μου εκαψε την ασφαλεια του ενισχυτη. Δεν ειχα ασφαλεια αλλη και με ενα mod , την ξανα εβαλα μεσα και δουλεψε ξανα ο ενισχυτης. Εννοειται οτι παρηγγειλα νεες ασφαλειες F1AL250v και τις περιμενω.

Γενικα εδω να σας πω οτι απο ηλεκτρολογικα δεν σκαμπαζω μια, και θα ηθελα να σας ρωτησω 2 πραγματα αν γινεται , τι να κανω?? Εχετε ιδεα τι φταιει και γινεται αυτο ? Καποια λαμπα ισως ? Για σερβις ενισχυτων δεν εχω ασχοληθει ποτέ.. Υπάρχει καποιος μαστορας που εμπιστευεστε?

Σας ευχαριστώ πολύ!!!

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με Fender Deluxe Reverb
« Απάντηση #1 στις: 14/07/22, 21:38 »
Το ενισχυτή δεν τον ξέρω ούτε ηλεκτρονικός είμαι, οπότε ουσιαστική βοήθεια δεν μπορώ να προσφέρω. Όμως μήπως ήταν καλύτερο να περιμένεις για την ασφάλεια αντί για το mod; Επίσης, λες για αγορά το 2020. Εγγύηση δεν παίζει; Εκτός κι αν χάλασε μόλις έληξε η εγγύηση.
Στη θέση σου πάντως θα πήγαινα στο επίσημο service της Fender. Διάγνωση από το ίντερνετ ακόμα και καλός τεχνικός είναι μάλλον δύσκολο να κάνει.
Δες κι αυτό το βίντεο:
https://www.youtube.com/watch?v=1wQETPMcjAU
Ο τύπος φαίνεται να ξέρει από λαμπάτους. Αν ψάξεις, έχει κι άλλο βίντεο για τον συγκεκριμένο ενισχυτή.

Αποσυνδεδεμένος Sp0ke

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με Fender Deluxe Reverb
« Απάντηση #2 στις: 14/07/22, 21:56 »
Το ενισχυτή δεν τον ξέρω ούτε ηλεκτρονικός είμαι, οπότε ουσιαστική βοήθεια δεν μπορώ να προσφέρω. Όμως μήπως ήταν καλύτερο να περιμένεις για την ασφάλεια αντί για το mod; Επίσης, λες για αγορά το 2020. Εγγύηση δεν παίζει; Εκτός κι αν χάλασε μόλις έληξε η εγγύηση.
Στη θέση σου πάντως θα πήγαινα στο επίσημο service της Fender. Διάγνωση από το ίντερνετ ακόμα και καλός τεχνικός είναι μάλλον δύσκολο να κάνει.
Δες κι αυτό το βίντεο:
https://www.youtube.com/watch?v=1wQETPMcjAU
Ο τύπος φαίνεται να ξέρει από λαμπάτους. Αν ψάξεις, έχει κι άλλο βίντεο για τον συγκεκριμένο ενισχυτή.

Καλησπέρα!! Μην φανταστείς ότι έκανα κάτι τρομερό , απλά έκανα bypass την ασφαλεια με συρμα απο καλωδιο. Δεν ακουμπησα τιποτα αλλο. Εννοειται οτι ψαχνω τεχνικο να τον παω να τον δει. Μηπως επισημο service κανουν μονο στον Νακα? Δεν γνωριζω πραγματικα.. Θα ηθελα παντως να βρω εναν καλο τεχνικο να παω τον ενισχυτη, αν γνωριζες καποιον θα με υποχρεωνες.

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με Fender Deluxe Reverb
« Απάντηση #3 στις: 14/07/22, 22:02 »
Κι εγώ μάστορα για τον δικό μου ψάχνω... Μίλησα με τον τεχνικό του Νάκα. Ο Στόλλας δεν έχει σχέση με Fender πια;
BTW Θεσσαλονίκη μένω

Αποσυνδεδεμένος Sp0ke

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με Fender Deluxe Reverb
« Απάντηση #4 στις: 14/07/22, 22:11 »
Γενικά από ένα ψάξιμο 2 ημερών έχω βρει διάφορους αλλά πραγματικά δεν έχω πάρει απαντήσεις .. ένας όντως είναι ο Στόλλας (και ο τεχνικός νομίζω λέγεται Καϊμάκης) και οι άλλοι 2-3 που βρήκα είνα το audio-service , audio-trace και το effectum-electron.

Απ το Naka τι σου ειπαν?

Στην Θεσσαλονίκη βλέπω ότι εξουσιοδοτημένο τεχνικό κέντρο έχουν τον Αντωνιάδης Σταύρος ( https://audio-works.gr/repairs.html )

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με Fender Deluxe Reverb
« Απάντηση #5 στις: 14/07/22, 22:33 »
Δε μίλησα με Νάκα, επειδή τον αγόρασα από Thomann και άρχισε τα «κόλπα» (δυο pop κάνει όταν ανάβει, από τότε που άλλαξα λάμπα, αλλά έστω κι αυτό για να το κάνει κάτι τρέχει...) 2 μήνες μετά τη λήξη της εγγύησης. Μίλησα απευθείας με τον τεχνικό, τον οποίον τον ξέρω από άλλη περίπτωση. Ωστόσο περιμένω απάντηση και από έναν φίλο μήπως και βρεθεί κάποιος πιο ειδικός σε λαμπάτους...

Αποσυνδεδεμένος Sp0ke

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με Fender Deluxe Reverb
« Απάντηση #6 στις: 14/07/22, 22:36 »
Δυστυχώς εμένα η εγγύηση έληξε πριν 1 μήνα.

Αν βρεις κάποιον , ειδοποίησε με αν μπορείς , μπας και το φτιάξουμε. Ιδιο ενισχυτή έχεις ?

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με Fender Deluxe Reverb
« Απάντηση #7 στις: 15/07/22, 14:48 »
Όχι δεν είναι ίδιος. Ο δικός μου είναι Blackstar, τους οποίους έχει ο Νάκας επίσης.
Το θέμα μου είναι ότι ο τεχνικός του Νάκα (ενώ είναι καλός μάστορας) δεν είναι κάποιος
που εξειδικεύεται σε λαμπάτους, όπως πχ κάποιος που ασχολείται αποκλειστικά με ενισχυτές.

Από την άλλη ο δικός μου δεν είναι ο τυπικός λαμπάτος (όπως ο δικός σου), αλλά είναι τίγκα
στα IC και σε αμέτρητες μικροσκοπικές αντιστάσεις και διόδους. Χωρίς σχηματικά δύσκολα θα βγάλει
άκρη κάποιος τεχνικός. Το επίσημο service εξασφαλίζει πρόσβαση σε τέτοιες πληροφορίες.
Για αυτό και αμφιταλαντεύομαι.
Εσύ στο επίσημο σέρβις γιατί το σκέφτεσαι να πας;

Αποσυνδεδεμένος Sp0ke

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με Fender Deluxe Reverb
« Απάντηση #8 στις: 15/07/22, 17:43 »
Βασικά πήρα Νάκα σήμερα και δεν με ρώτησαν πχ ποτέ αγοράστηκε ο ενισχυτής κλπ.. και απλά μου έδωσαν 4 επιλογές για service. Επέλεξα να μην το πάω σε εξουσιοδοτημένο και να το πάω στο Effectum Electron (Χάρης) που ακουσα πολυ καλα λογια.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
11 Απαντήσεις
5893 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/03/08, 00:22
από studio54
Fender Super Reverb

Ξεκίνησε από Panos the Greek « 1 2 » Ενισχυτές

40 Απαντήσεις
13717 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/09, 18:20
από Panos the Greek
7 Απαντήσεις
3961 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/08/09, 19:48
από Jezus
11 Απαντήσεις
5019 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/12/09, 02:06
από tomicmta
17 Απαντήσεις
7938 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/09, 13:42
από themos
16 Απαντήσεις
5331 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/10/10, 08:44
από moulan7
18 Απαντήσεις
8356 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/14, 09:58
από pipokas99
15 Απαντήσεις
5669 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/11, 08:14
από studio54
14 Απαντήσεις
5672 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/13, 14:13
από adr1anos
16 Απαντήσεις
7631 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/20, 12:17
από Mischa