Αποστολέας Θέμα: τί είναι λαμπάτος και τη μη λαμπάτος ενισχυτής;  (Αναγνώστηκε 9853 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Koursaros

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 81
  • Φύλο: Άντρας
  • εγώ είμαι γω και τα χω βρει με τη δική μου φάτσα..
    • Προφίλ
παιδιά σορυ για την ερώτηση μου αλλά με ενισχυτές είμαι παντελώς άσχετος...ποιές είναι οι μεγάλες κατηγορίες ενισχυτών;τι διαφορές έχουν και ποιός είναι καλύτερος;επίσης κοστολογικά τι παίζει;τέλος για μια κιθάρα(schecter ή ibanez)για ροκ και μεταλ ήχους τι μου προτείνεται απο ενισχυτή;;budget=100-200 ευρω(και λιγότερα απο 100 δε λέμε όχι)

thx εκ των προτέρων
und gott verweiss ich will kein engel sein...!

Αποσυνδεδεμένος GiorgosVolos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 101
    • Προφίλ
θα σου προτεινα με τα χρηματα που προκειται να διαθεσεις να δωσεις μισα για ενισχυτη μισα για κιθαρα.Ο ενισχυτης παιζει μεγαλυτερο ρολο στον ηχο απο οτι η κιθαρα.Για τα υπολοιπα που ρωτας θα απαντησουν οι ειδικοι  :)


« Τελευταία τροποποίηση: 03/06/08, 21:21 από GiorgosVolos »

Αποσυνδεδεμένος Koursaros

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 81
  • Φύλο: Άντρας
  • εγώ είμαι γω και τα χω βρει με τη δική μου φάτσα..
    • Προφίλ
μιλάω για 100-200 μόνο για ενισχυτή...
und gott verweiss ich will kein engel sein...!


Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Ψάξε στο google για tube amps και για solid state amps και θα σου λυθούν όλες οι απορίες.

Γενικά οι λαμπάτοι χρησιμοποιούν λυχνίες για την ενίσχυση-διαμόρφωση του ηχητικού σήματος ενώ οι solid state ή τρανζιστοράτοι όπως τους λέμε χρησιμοποιούν τρανζίστορς. Και οι μεν και οι δέ έχουν τα συν και τα πλήν τους. Στα χρήματα που κοιτάζεις ο Roland Cube 30 είναι καλή επιλογή.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος cyclo

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 457
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κατασκευή και φιλοξενία ιστοσελίδων
μέχρι να ακούσεις πολλούς ενισχυτές, να παίξεις σε πολλούς ενισχυτές, να πειραματιστείς με κιθάρες εξοπλισμούς χώρους και όλα τα σχετικά... όλοι οι ενισχυτές θα σου φαίνονται ίδιοι.:Ρ

μακάρι όταν ήμουν στη θέση τη δικη σου να με είχε συμβουλέψει κάποιος και να μου πει: "θα πάρεις αυτά, αυτά και αυτά και θα τα κρατήσεις ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ!!!" θα είχα γλυτώσει πολλά ευρώ:Ρ

μιας και ξεκινάς τώρα λοιπόν... αγόρασε κάτι με μεταπωλητική αξία όπως:
στα βάζω κατα σειρά δικής μου προτίμησης


http://www.thomann.de/gr/harley_benton_ga15.htm
http://www.thomann.de/gr/line6_spider_iii_15.htm (ή τον αντίστοχο 30άρη)
http://www.thomann.de/gr/roland_cube_20x.htm

αλλα μιας και προσανατολίζεσαι σε rock+metal και τα χρήματα είναι εώς 200 ευρώ, θα σου πρότινα τους tranzistor.

αν πάλι μπορείς να διαθέσεις κάτι παραπάνω. πήγαινε καρφί για τον λαμπάτο και σιγά σιγά πειραματίζεσαι με πετάλια η πολυεφφέ.


όσον αφορά τις απορίες σου περί τρανζίστορ + λάμπας τώρα. να σου πω οτι στην μεν πρώτη περίπτωση το σήμα ενισχύεται απο τρανζίστορ (ψηφιακό σημα) στη δε οδηγείται απο τη λυχνία (αναλογικό σήμα).  κάθε ενισχυτής (αφου μιλάμε για combo) διαθέτει 2 φάσεις ενίσχυσης.
1) προενίσχυση (PreAmp)
2) Τελική ενίσχυση (Power amp)

στην προενίσχυση διαμορφώνεται η χροιά του ήχου και στην τελική ενίσχυση συνήθως ενισχύεται. (<-- αυτό δεν ειναι κανόνας)
σε ένα λαμπάτο ενισχυτή μπορείς να αλλάξεις λάμπες και να πάρεις τελείως διαφορετικό ήχο.

Υ.Γ τον Harley benton ga15 τον αγόρασα ο ίδιος πρόσφατα.

ότι άλλο σε ενδιαφέρει ρωτάς:)

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
όσον αφορά τις απορίες σου περί τρανζίστορ + λάμπας τώρα. να σου πω οτι στην μεν πρώτη περίπτωση το σήμα ενισχύεται απο τρανζίστορ (ψηφιακό σημα) στη δε οδηγείται απο τη λυχνία (αναλογικό σήμα). 

Εχμ, και οι 2 αναλογικό βγάζουν. Η διαφορά είναι οτι η λάμπα δίνει πιο "ολοκληρωμένο" με τη φυσική σημασία σήμα...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Nikos Les Paul

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
http://www.thomann.de/gr/harley_benton_ga5.htm
+
http://www.thomann.de/gr/boss_me20.htm


Καλή πρόταση, αλλά εδώ δε ξέρει τι είναι ενισχυτής, τι να την κάνει την πεταλιέρα;
Θα μου πεις, εφόσον ο συγκεκριμένος ενισχυτής βγάζει μόνο έναν ήχο...
« Τελευταία τροποποίηση: 04/06/08, 08:56 από Nikos Les Paul »

Αποσυνδεδεμένος Koursaros

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 81
  • Φύλο: Άντρας
  • εγώ είμαι γω και τα χω βρει με τη δική μου φάτσα..
    • Προφίλ
κατ αρχας σας ευχαριστώ όλους για το χρόνο και τη σκέψη που διαθέσατε για να με βοηθήσετε και να μ ενημερώσετε...να πω ότι απο τους ενισχυτές που άκουσα εδώ απο σας μ άρεσε πιο πολύ ο roland cube κυρίως γιατι έχει πολλές επιλογές modeling απ ότι κατάλαβα,σωστά;υπάρχει όμως αντίστοιχος πιο οικονομικός;ας είναι και σε λιγότερα watt(λέω να μην κάνω συναυλία στο rockwave φετος δε με πληρώνουν καλα :P :P :P),και δε με ενδιαφέρουν τα περί recording...και τέλος...σε marshalako δεν παίζει  τπτ;
und gott verweiss ich will kein engel sein...!

Αποσυνδεδεμένος Nikos Les Paul

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Δες εδώ τους διαθέσιμους Roland.
http://www.thomann.de/gr/search_dir.html?gk=&bn=&sw=roland+cube&oa=pra

Αν 215€ είναι πολλά για τον ROLAND CUBE30X,

υπάρχει ο CUBE 20X με 149€ (σου έδωσε πριν το link ο cyclo)

και ο CUBE15X με 98€.

Δεν πάει πιο κάτω, πιάσαμε πάτοοο... (που λέει και ο Σφακιανάκης)...

Αποσυνδεδεμένος ag313

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Earthbound Misfit
    • Προφίλ
...σε marshalako δεν παίζει  τπτ;


Φιλε μου κατανοω την απορια σου! Αλλα νομιζω οτι πρεπει να ακους τις συμβουλες του κιθαρα.gr!
Χωρις να αρχισουμε συζητησεις περι "μαρκας" και "ονοματος" και ποιος πουλαει σε τι λεφτα τι (ψαξε στα φορουμ), προσωπικα καταθετω κ εγω τη γνωμη μου πως: οχι σε καμια περιπτωση σ αυτα τα λεφτα!
Θα σου δωσω κ αλλη μια εναλλακτικη:
http://www.thomann.de/gr/peavey_envoy_110_new.htm ,
αν κ πιο περιορισμενη απ τις αλλες προτασεις (δεν εχεις κανενα εφφε).
« Τελευταία τροποποίηση: 04/06/08, 10:43 από ag313 »

Αποσυνδεδεμένος cyclo

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 457
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κατασκευή και φιλοξενία ιστοσελίδων
όσον αφορά τις απορίες σου περί τρανζίστορ + λάμπας τώρα. να σου πω οτι στην μεν πρώτη περίπτωση το σήμα ενισχύεται απο τρανζίστορ (ψηφιακό σημα) στη δε οδηγείται απο τη λυχνία (αναλογικό σήμα). 

Εχμ, και οι 2 αναλογικό βγάζουν. Η διαφορά είναι οτι η λάμπα δίνει πιο "ολοκληρωμένο" με τη φυσική σημασία σήμα...
απο το τρανζίστορ το σήμα περνάει σε ψηφιακή μορφή. απο τη λυχνία περνάει αναλογικά.

φυσικά και τα 2 στα αυτιά σου έρχονται αναλογικα!:)

Αποσυνδεδεμένος PlusYeaR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 270
  • Φύλο: Άντρας
  • "Dream Within A Dream"
    • Προφίλ
απο το τρανζίστορ το σήμα περνάει σε ψηφιακή μορφή. απο τη λυχνία περνάει αναλογικά.
ΛΑΘΟΣ
και στα τρανζιστιρ αναλογικο ειναι το σημα
οταν εχει AD/DA converters μετατρεπεται απο αναλογικο σε ψηφιακο κ μετα σε αναλογικο  ;)

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
απο το τρανζίστορ το σήμα περνάει σε ψηφιακή μορφή. απο τη λυχνία περνάει αναλογικά.
φυσικά και τα 2 στα αυτιά σου έρχονται αναλογικα!:)

Δηλαδή, έχουν ADA converters? Με τί δειγματοληψία παίρνει το σήμα? Στα πόσα BIT είναι?

Τρανσίστορ, σημαίνει αναλογική ενίσχυση. Η διαφορά είναι οτι λόγο μηχανισμού, δεν ενισχύει όλους τους αρμονικούς της νότας που παίζεις με αποτέλεσμα να μην παίρνεις ολοκληρωμένο ήχο. Στη λάμπα, ενισχύονται και οι επιμέρους αρμονικοί με ορθότερο τρόπο...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Παιδιά και τα 2 δουλευόμουν ακριβώς με τον ίδιο τρόπο (φιλοσοφία)και φυσικά με αναλογικό σήμα
(όσοι δεν μπορούν να το χωνέψουν αυτό, γιατί έχω βαρεθεί να ακούω τα ιδία και τα ίδια, .....σόδα  :P)
Το γεγονός οτι έχουν διαφορετικό ήχο πάλες φορές και για κάποιους "καλύτερο" οι λυχνίες οφείλετε κυρίως σε άλλους παράγοντες
και στην ποιότητα κατασκευής (= €) και το γεγονός ότι δεν έχουν αποσυρθεί οι λυχνίες από την αγορά οφείλετε στους νοσταλγούς του παρελθόντος και ακόμα περισσότερου στους κιθαριστές (αγύριστα μυαλά).
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος cyclo

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 457
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κατασκευή και φιλοξενία ιστοσελίδων
θυμάμαι ένας καθηγητής μου έλεγε οτι το αυτί δεν είναι σε θέση να ακούσει τη διαφορά ανάμεσα σε λυχνία και τρανζίστορ.

όλα είναι πιθανά.

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
θυμάμαι ένας καθηγητής μου έλεγε οτι το αυτί δεν είναι σε θέση να ακούσει τη διαφορά ανάμεσα σε λυχνία και τρανζίστορ.

όλα είναι πιθανά.

Μάλλον δεν ακούει καλά.....

Λοιπόν η ιδιότητα της λυχνίας να "ταλαντώνει" σε αντίθεση με τα τρανζίστορ είναι η διαφορά. Οι λυχνίες όταν "ταλαντωνουν" δημιουργούν αυτό που οι ηλεκτρονικοί λέμε αρμονικές, αυτές είναι που δίνουν γλύκα στον ήχο της λυχνίας σε σχέση με τα θεόξερα τρανζίστορ.

Αποσυνδεδεμένος Σταυροφόρος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 483
  • Φύλο: Άντρας
  • Fox-2 kill...
    • Προφίλ
    • Ο προσωπικός μου χώρος :p
Πέρα από τα τεχνικά χαρακτηριστικά θα βοηθούσε και μια ακρόαση για να συγκρίνουμε τον ήχο.

Έχουμε λοιπόν...
Έναν Solid-State ενισχυτή
Fender FM 212R
και έναν λαμπάτο
Fender Hot Rod Deluxe
.

Ήθελα να βάλω δύο ενισχυτές της ίδιας εταιρίας, η Fender ήταν τυχαία επιλογή.

Ακούτε και κρίνετε.

Αποσυνδεδεμένος Evangelos 123

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Παράθεση
γλύκα στον ήχο της λυχνίας σε σχέση με τα θεόξερα τρανζίστορ

αυτό είναι δυνατόν να μην μπορεί να το ακούσει κάποιος!!!

Επίσης μόνο τα mosfet προσεγγίζουν κάπως τον ήχο της λάμπας(έτσι λέει η ηλεκτρονική) αλλά και πάλι η λάμπα έχει καλύτερο ήχο.
όταν είχαν πρωτοβγεί τα mosfet ακόμα και η Marshall είχε βγάλει έναν ενισχυτή τον mosfet lead 100 νομίζω...αλλά γενικά power+preamp mosfet νομίζω  = μεταλλοκαταστάσεις.

αν η διαφορά στο αυτή ήταν ανεπαίσθητη τότε θα είχε γεμίσει ο τόπος τρανζιστοράτους και οι εταιρίες θα είχαν θησαυρίσει μιας και τα τρανζίστορ φτιάχνονται σχεδόν τσάμπα.

Υπάρχουν βέβαια τρανζίστορ ενισχυτές που προτιμούνται παράδειγμα στην jazz ή ακόμη και σε hard rock προς μεταλ σε συστήματα με mosfet τελικό και καρα-λαμπάτη προενίσχυση.  γενικά χωρίς λάμπα χάνει την ζεστασιά του ο ήχος!!!
Evangelos C. Brachos

Αποσυνδεδεμένος Koursaros

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 81
  • Φύλο: Άντρας
  • εγώ είμαι γω και τα χω βρει με τη δική μου φάτσα..
    • Προφίλ
καλημέρα σ όλους,φίλε Βαγγέλη απ τα videakia που εβαλες η διαφορά φαίνεται τεράστια!αναρωτιέμαι όμως οφείλεται μόνο στους ενισχυτές;γιατί και οι κιθάρες είναι διαφορετικές και τα κομμάτια...
und gott verweiss ich will kein engel sein...!

Αποσυνδεδεμένος Koursaros

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 81
  • Φύλο: Άντρας
  • εγώ είμαι γω και τα χω βρει με τη δική μου φάτσα..
    • Προφίλ
ουπς λάθος,στον σταυροφόρο απευθυνόμουνα όχι στο Βαγγέλη,σορυ
und gott verweiss ich will kein engel sein...!

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
στους νοσταλγούς του παρελθόντος και ακόμα περισσότερου στους κιθαριστές (αγύριστα μυαλά).
  Ευχαριστω ευχαριστωωωωωωωωω  ;D ;D ;D
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
  Κουρσαρε πιστευω πανω κατω να καταλαβες περιπου τι ειναι ο ενας και τι ο αλλος ενισχυτης. Αφιερωσε ενα απογευμα και κατσε διαβασε τα θεματα που εχουν γραφθει σε αυτην την κατηγορια. Πιθανοτατα να σε βοηθησουν.
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος hoba

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 406
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
θυμάμαι ένας καθηγητής μου έλεγε οτι το αυτί δεν είναι σε θέση να ακούσει τη διαφορά ανάμεσα σε λυχνία και τρανζίστορ.

όλα είναι πιθανά.

Μάλλον δεν ακούει καλά.....

Λοιπόν η ιδιότητα της λυχνίας να "ταλαντώνει" σε αντίθεση με τα τρανζίστορ είναι η διαφορά. Οι λυχνίες όταν "ταλαντωνουν" δημιουργούν αυτό που οι ηλεκτρονικοί λέμε αρμονικές, αυτές είναι που δίνουν γλύκα στον ήχο της λυχνίας σε σχέση με τα θεόξερα τρανζίστορ.

Παρα πολυ σωστα. Περα απο αυτο, περα δηλαδη απο το γλυκο ηχο.,  μεσα σε μπαντες, στα στουντιο, στα λαιβ, γενικα οι λαμπατοι ξεχωριζουν και βγαινουν μπροστα σε ηχο. Ειναι οι αρμονικες αυτες που σκιζουν τον αερα και καταληγουν στα αυτια μας, καλυτερα και καθαροτερα απο οτιδηποτε αλλο.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
To σημα δεν ειναι ψηφιακο στους τρανζιστορατους παιδια... Αναλογικο ειναι κι εκει...
Απλα η διαφορα ειναι στο πως εμφανιζονται οι αρμονικες λογω προενισχυσης και τελικης ενισχυσης.
Οι λαμπες βγαζουν (λογω κατασκευης και λειτουργιας) even harmonics πραγμα που το τρανζιστορ δεν μπορει να το κανει (επισης λογω κατασκευης). Ετσι ο ηχος της λαμπας ακουγεται πιο "στρογγυλος", φυσικα συμπιεσμενος, ακομα κι οταν ψαλιδιζει (παραμορφωνει) το κανει με τετοιο τροπο λογω του αρμονικου περιεχομενου που βγαζει τα γνωστα αποτελεσματα. Ψηφιακο σημα "κινειται" μεσα στους digital modelling ενισχυτες, οπου μετατρεπεται απο αναλογικο στην εισοδο σε ψηφιακο, επεξεργαζεται απο dsp και στην εξοδο ξαναμετατρεπεται σε αναλογικο, ενισχυεται και βγαινει προς το/τα ηχεια. Ολα αυτα τα κανουν οι analog to digital converters (AD) και οι αντιστοιχοι digital to analog converters (DA). H ποιοτητα των convertors, των DSP καθως και οι αλγοριθμοι που χρηιμοποιει ο καθε κατασκευαστης modelling ενισχυτων, ειναι αυτα που κανουν εναν καλο ενισχυτη mnodelling και σε αυτο ειναι κορυφη η Line6.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
25 Απαντήσεις
22425 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/06/08, 16:47
από dunkan
27 Απαντήσεις
12581 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/12/07, 14:57
από hammer
41 Απαντήσεις
16721 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/08, 06:43
από Jezus
9 Απαντήσεις
7499 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/12/14, 15:40
από talfarlow
30 Απαντήσεις
11498 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/11, 19:28
από Jezus
8 Απαντήσεις
5044 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/08, 02:58
από cyclo
24 Απαντήσεις
9441 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/08, 21:20
από morpheas
79 Απαντήσεις
30887 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/10, 22:39
από Jezus
34 Απαντήσεις
12171 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/02/10, 23:25
από sakis1000
82 Απαντήσεις
112812 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/16, 08:44
από mixanobios