Αποστολέας Θέμα: Μια βοηθεια ρε παιδια !  (Αναγνώστηκε 3367 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ragnaros

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Μια βοηθεια ρε παιδια !
« στις: 22/02/10, 21:05 »
Λοιπον το πραγμα , εχει ως εξης : σπιτι μου εχω 2 ηχεια τα οποια τα χρησιμοποιουμε σε γαμους κ.λ.π , οπως καταλαβαινετε ειναι αρκετα μεγαλα σε ισχυ ! επισης κατεχω εναν ενισχυτη 400 Watt RMS και μια κονσολα -μικτη ! τωρα για να ακουσουμε μουσικη πλ απλα συνδεουμε το Laptop με τον μικτη, μετα με τον τελικο ενισχυτη και αυτος με τν σειρα του συνδεεται με τα 2 αυτα ηχεια ! τωρα μπορω εγω να συνδεσω τν κιθαρα μου με τν μικτη ή με τον ενισχυτη ωστε να βγαζω τον ηχο της ? η τουλαχιστον να αγορασω κατι (π.χ σαν και αυτο http://www.thomann.de/gr/behringer_vamp3.htm ) το οποιο να δινει τον ηχο της κιθαρα στον μικτη ή στον ενισχυτη ? Γιατι σκεφτομαι να μν παρω ενισχυτη κιθαρας και να χρησιμοποιησω αυτα που εχω !

Ευχαριστω και ελπιζω να μου απαντησετε !

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Μια βοηθεια ρε παιδια !
« Απάντηση #1 στις: 22/02/10, 21:17 »
Αν και δε το έχω δοκιμάσει το εγχείρημα, αν συνδέσεις την κιθάρα με τον ενισχυτή και από εκεί στα ηχεία, θα βγάλεις καθαρό ήχο.Και με κάποιο πεταλάκι ή πεταλιέρα θα βγάλεις και γκάζι.Τώρα, το πόσο ποιοτικό θα είναι το αποτέλεσμα...Εκεί έχω αμφιβολίες...Υπάρχει λόγος που υπάρχουν διαφορετικοί ενισχυτές για μουσική και διαφορετικοί για ηλεκτρικά όργανα.Παρόλαυτά μπορείς να το δοκιμάσεις και αν σου αρέσει πάσο...Δε νομίζω να υπάρχει κίνδυνος, βέβαια σε αυτό καλό θα ήταν να μας διαφοτίσουν οι πιο έμπειροι στα ηλεκτρονικά...Και δόξα τω θεω έχουμε πολλούς!!  ;D

Αποσυνδεδεμένος Holyshock

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μια βοηθεια ρε παιδια !
« Απάντηση #2 στις: 23/02/10, 00:08 »
κοίτα αν ο μίκτης δέχεται το jack της κιθάρας με κάποια θύρα audio in τότε με την συνδεσμολογία που είπες δε νομίζω να βρείς κάποιο πρόβλημα. απλά τα ηχεία θα χρωματίζουν λίγο περισσότερο τον ήχο σε σχέση με το ηχείο του ενισχυτή

Αποσυνδεδεμένος Ragnaros

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: Μια βοηθεια ρε παιδια !
« Απάντηση #3 στις: 23/02/10, 00:26 »
οταν λες οτι θα το χρωματισουν ? προς το χειροτερο ?

Αποσυνδεδεμένος Holyshock

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μια βοηθεια ρε παιδια !
« Απάντηση #4 στις: 23/02/10, 00:50 »
όχι καμία σχέση, απλά είναι ηχεία για να παίζουν μουσική. στην αρχή λογικά δε θα καταλάβεις τη διαφορά, οπότε ξεκίνα σιγα σιγα με τον εξοπλισμό που έχεις και αργότερα αν δεις οτι έχεις και ανάγκη απο έναν ενισχυτή κιθάρας προχωράς και σε μια τέτοια αγορα

Αποσυνδεδεμένος radiator 66

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Άντρας
  • Asleep at the Wheel
    • Προφίλ
Απ: Μια βοηθεια ρε παιδια !
« Απάντηση #5 στις: 23/02/10, 01:09 »
Το ποιο σωστο ειναι ,να αγορασεις το vamp3, και να το συνδεσεις σε ενα LINE IN της κονσολας και μετα ενισχυτης ηχεια.  Βεβαια  τα ηχεια λογω κορνας  δεν ειναι τα καταλληλοτερα για κιθαρα(σε ηχοχρωμα).   Και παιξε σε λογικες εντασεις μην καψεις καμμια κορνα! ;D
μην παιζεις πιο γρηγορα απ`οσο σκεφτεσαι!!!

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Μια βοηθεια ρε παιδια !
« Απάντηση #6 στις: 23/02/10, 01:39 »
Παράθεση
Και δόξα τω θεω έχουμε πολλούς!!
.......και καλούς ε?  ;D

μπορείς άνετα να κάνεις μια τέτοια συνδεσμολογία με το v-amp (και εγώ έτσι παίζω, δεν έχω όμως κόρνες στα ηχεία)
αν θέλεις μπορείς να βαλεις και το λάπτοπ ενδιάμεσα και να φτιάξεις ήχους με κάποιο πρόγραμμα οπός το guitar rig (θα μπορείς να ηχογραφείς κιόλας)

δηλ: κιθάρα ------ v-amp (ή κάρτα ήχου usb καλύτερα ή Line 6 TonePort που εχει και το pod farm μαζί)-------line in laptop---------software--------line out-------------είσοδος μικτη--------ενισχυτή---------ηχεία   (εύκολο ε??  ;D)

τώρα για το κατά πόσο χρωματίζει ο ενισχυτής σου PA διαφωνώ. Συνήθως αυτοί οι ενισχυτές είναι ουδέτεροι σε σχέση με τους ενισχυτές
κιθάρας που χρωματίζουν πολύ, γιαυτό πρότεινα και πρόγραμμα όπως το guitar rig, για να μοιάζει ο ήχος με ενισχυτή κιθάρας  ;)
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Μια βοηθεια ρε παιδια !
« Απάντηση #7 στις: 23/02/10, 03:40 »
Το ενα που μπορεις να κανεις ειναι αυτο που ειπε ο jim.ni, να παρεις δηλαδη μια καρτα ηχου με Hi-Z εισοδο (instrument input για κιθαρα δηλαδη), και να βαλεις προγραμματακι στο λαπτοπ (υπαρχουν και δωρεαν καλα πλεων), και να περνεις απο εκει τον ηχο σου.
Το αλλο που μπορεις να κανεις ειναι αυτο που ειπες, να παρεις το V-amp ή κατι παρομοιο και να το βαλεις στον μικτη. Το V-amp και τα παρομοια μηχανηματα εχουν μια επιλογη στο μενου που ρυθμιζεις την εξοδο, το βαζεις π.χ. στο 1 αν θελεις να το βαλεις σε ενισχυτη κιθαρας, στο 2 αν θελεις να το βαλεις σε μικτη, στο 3 αν θελεις να το βαλεις σε καρτα ηχου κτλ, οποτε ρυθμιζουν αναλογα την εξοδο ωστε να εχει σωστο ηχο για τη χρηση που θα κανεις τη συγκεκριμενη στιγμη.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Ragnaros

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: Μια βοηθεια ρε παιδια !
« Απάντηση #8 στις: 23/02/10, 13:51 »
Ευχαριστω παρα πολυ παιδες !!! τα ηχεια δν ειναι με κορνα ειναι με tweeter ! Επισης μπορειτε να μου εξηγησετε τι κανει το Guitar Rig ? Μα αυτο το προγραμμα μπορω να βγαλω οτι ηχο θελω ? ο ηχος εξαρτατε απο τους μαγνητες, κ.α ? Που μπορω να το βρω ? Πως μπορω να συνδεσω τν κιθαρα μου με το PC ? Τι θα χρειαστω ?

Το αλλο προβλημα μου ειναι η κιθαρα , εγω μπορω να δωσω μεχρι 500 ευρω νταν ! αλλα υπαρχουν τοσες επιλογες και τοσες καλες κιθαρες (για κλασσικο ροκ εως και thrash μεταλ ) που δν ξερω τι να παρω ! μιας και θα ειναι η πρωτη μου ηλεκτρικη (παιζω 1 χρονο κλασσικη) θελω να ειναι κατι καλο το οποιο να κρατησει αρκετο καιρο και να μου αρεσει ! :/
« Τελευταία τροποποίηση: 23/02/10, 21:27 από Ragnaros »

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Μια βοηθεια ρε παιδια !
« Απάντηση #9 στις: 24/02/10, 01:19 »
οι ερωτήσεις σου πολλές άλλα απαντημένες!  αν ψάξεις λίγο στο φορουμ θα βρεις όλες τις απαντήσεις (μόνο εγώ πρέπει να έχω αναφερθεί
10 φόρες σε θέμα συνδέσεις κιθάρας-PC)

μια απάντηση στα γρήγορα είναι αυτό που είπε ο Jezus: να παρεις δηλαδη μια καρτα ηχου με Hi-Z εισοδο (instrument input για κιθαρα δηλαδη), και να βαλεις προγραμματακι στο λαπτοπ (υπαρχουν και δωρεαν καλα πλεων), και να περνεις απο εκει τον ηχο σου.

τι κάνει το guitar rig είναι εύκολο να μάθεις, μπες youtube και γράψε guitar rig ή amplitube, waves gtr, revalver, pod farm, TH1 κτλ
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος Ragnaros

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: Μια βοηθεια ρε παιδια !
« Απάντηση #10 στις: 24/02/10, 19:06 »
μποιρεις να μου δωσεισ καποια λινκς για τις απαντησεις σου με το guitar rig ? που μπορω να βρω καρτα ηχουμε Hi-Z εισοδο ? ειδα στο πλαισιο κατι τετοια αλλα δν ξερω αν ειναι αναλογο ! δλδ αν πρεπει να εχεις καλη καρτα ηχου με αυτη τν εισοδο ωστε να μου βγαλει καλο ηχο !
« Τελευταία τροποποίηση: 24/02/10, 19:08 από Ragnaros »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Μια βοηθεια ρε παιδια !
« Απάντηση #11 στις: 25/02/10, 13:45 »
Χρειάζεσαι ένα USB Interface με χαμηλό ή και μηδενικό latency (καθυστέρηση) για να εισάγεις και να ψηφιοποιείς τον ήχο της κιθάρας, και παράλληλα να εξάγεις το σήμα από το PC/Portable σε κατάλληλη μορφή για κονσόλα.
Εγώ έχω το LEXICON ALPHA STUDIO το οποίο είναι ιδανικό, καθώς έχει πολλές ευκολίες όπως είσοδο για κιθάρα, μικρόφωνο, εξόδους κλπ.

Παράλληλα υπάρχουν και τα εξής:

http://www.thomann.de/gr/esi_ugm96.htm
http://www.thomann.de/gr/emu_0202_usb.htm
http://www.thomann.de/gr/maudio_fast_track.htm

..και άλλα πολλά, αλλά παίρνεις μια ιδέα τι χρειάζεσαι.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr