Αποστολέας Θέμα: Τεχνική πένας: Δυο σε ένα  (Αναγνώστηκε 13835 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Re:Τεχνική πένας: Δυο σε ένα
« Απάντηση #25 στις: 01/12/03, 14:31 »
Pontifikas & ερεβος, μαζι σας κι εγω...  :D

Παιζω τωρα 6 χρονια και ο λογος που δεν εχω φτασει το επιπεδο που θελω ειναι οτι παιζω μονο με downstrokes...Το συνιδιτοποιησα αργα και τωρα ειναι παλουκι να αλλαξω... Θα αλλαξω ομως... Οταν φυγω για Αγγλια που δεν θα εχω και μουσικες υποχρεωσεις (συγκροτημα)...

Καρχαρια, εννοειται οτι παιζω downstrokes μονο σε μελωδιες, solo, αρπισμους και fiths... σε κανονικες συγχορδιες παιζω πανω-κατω.
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Re:Τεχνική πένας: Δυο σε ένα
« Απάντηση #26 στις: 01/12/03, 18:09 »
   ...μπορεις να ξεκινισεις να παιζεις "πανω-κατω" σιγα σιγα σε οσες κλιμακες ξερεις πρωτα με ογδοα και σιγα σιγα να μπεις στα 16α κ στα 3ηχα (πνπ πνπ ...πνπ νπν ...νπν πνπ ...νπν νπν κτλ) σιγα σιγα θα ερθει και η ταχυτητα! υπαρχουν απειρες ασκησεις στο νετ αλλα και σε οποιο βιβλιο και αν αγορασεις! Πολυ καλες ασκησεις εχεουν τα βιβλια του Μπερκλευ (1-2-και 3) με σολο και κλιμακες!
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Re:Τεχνική πένας: Δυο σε ένα
« Απάντηση #27 στις: 03/12/03, 12:40 »
Κατι τετοιο με βλεπω να κανω sot αλλα οπως σου ειπα, αφου φυγω απο την χωρα διοτι τωρα εχω υποχρεωσεις με την μπαντα... Μη μου πεις οτι ειναι λαθος να παιζω "λαθος" και να μην αλλαζω... Το ξερω... Αλλα το να αλλαξω τωρα θα με πεταξει πολυ πισω... Thanks σε ολους για τα tips παντως.

Α, και κατι αλλο... Χτες στο ζεσταμα, ανακαλυψα οτι με 0.46 (Τhin) πενα μου ειναι πολυ πιο ευκολο να κανω και τις 2 κινησεις (πανω-κατω).
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Re:Τεχνική πένας: Δυο σε ένα
« Απάντηση #28 στις: 03/12/03, 14:23 »
Α, και κατι αλλο... Χτες στο ζεσταμα, ανακαλυψα οτι με 0.46 (Τhin) πενα μου ειναι πολυ πιο ευκολο να κανω και τις 2 κινησεις (πανω-κατω).

Σοβαρα? Εμένα με βολεύουν ποιό πολύ οι σκληρές πένες. Οι μαλακές διπλώνουν και καθηστερεί εκνευριστηκά το πάνω-κάτω.
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος FoZzZ

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 63
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Τεχνική πένας: Δυο σε ένα
« Απάντηση #29 στις: 13/07/04, 15:41 »
mporeite na dwsete kamia askisi gia eksaskisi???giati egw paizw ena xrono monos mou kai sxedon mono katw penies paizw kai merikes fores ponaei kai to xeri mou...

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Re:Τεχνική πένας: Δυο σε ένα
« Απάντηση #30 στις: 22/07/04, 02:35 »
   μπες στο olga
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος Αύγουστος

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Άντρας
  • STRATOCASTER ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
    • Προφίλ
    • Στάθης Δρογώσης Unofficial
Re:Τεχνική πένας: Δυο σε ένα
« Απάντηση #31 στις: 26/08/04, 13:42 »
Όντως είναι δύσκολο το πάνω κάτω αλλα πιστεύω ότι είναι μία απ' τις βασικότερες τεχνικές για γρήγορο παίξιμο, όπως ειπώθηκε άλλωστε.
Σ' ένα videaki με τον master Petrucci  :P δίνει κι αυτός την ίδια συμβουλή: εξάσκηση πάνω σε μία κλίμακα η' και πιο απλά γι' αρχή σε μία μόνο χορδή. Αρχικά αργά με μετρονόμο και βαθμιαία αυξάνεις την ταχύτητα και συνεχίζεις μέχρι να παίζεις καθαρά όλες τις νότες. Στις συμβουλές που δίνει λέει οτι η πένα πρέπει να βρίσκεται κοντά στη χορδή και το χέρι να κάνει όσο το δυνατόν μικρότερη κίνηση. Επίσης βλέπω όταν παίζει γρήγορα το 2ο και 3ο δάχτυλο τα χει ενωμένα και κοντά στο 1ο.
Η διαδικασία εκμάθησης παίρνει αρκετό χρόνο (εμένα τουλάχιστον θα μου πάρει μήνες ακόμα απ' οτι φαίνεται) αλλά αυτό μαζί με το legato είναι το Α κ το Ω στο γρήγορο παίξιμο.
" Ο Θεός κινεί τον παίκτη κι αυτός το πιόνι.
  Μα ποιος Θεός πίσω απ' το Θεό το νήμα υφαίνει;"

Αποσυνδεδεμένος zaeko75

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Re:Τεχνική πένας: Δυο σε ένα
« Απάντηση #32 στις: 26/08/04, 22:29 »
to mistiko gia to grigoro paiksimo einai poli aplo: liwneis ta xeria sou sto 1-2-3-4 kai stous sindiasmous toys (1-4-3-2,2-4-3-1 k.o.) me sinexes alternative picking se όγδοα, 16κτα και σε ότι τέμπο μπορείτε (καθαρά, χαλαρά, με άνεση στην πένα και χωρίς σφίξιμο στο δεξί) και με μινιμαλιστικές κινήσεις στο αριστερό (τα δάχτυλα δεν πρέπει να απομακρύνονται πολύ από τις χορδές - υπάρχει μια άσκηση που βοηθάει σε αυτό 1-2-3-4 σε κάθε χορδή πάνω - κάτω, με τα δάκτυλα να αλλάζουν πατήματα μόνο όταν είναι απαραίτητο, π.χ παίζεις φα, φα δίεση, σολ, σολ δίεση στο καντίνι, όλα τα δάκτυλα διατηρούν επαφή με την χορδή, στην συνέχεια σηκώνεις μόνο τον δείκτη για να παίξεις ντό στην απο πάνω και όλα τα άλλα παραμένουν κολλημένα στην θέση τους - μην ασκείται πίεση-, κ·ο.κ). Σε όλα αυτά βοηθάει ο αντίχειρας να μην βγαίνει πάνω από το μπράτσο (κλασσική θέση χεριού δηλαδή). Η άσκηση αυτή (λέγεται spider), σε συνδυασμό με alternative picking στο δεξί κάνει πραγματικά θαύματα (αλλά θέλει και χρόνο για να της αφιερώσετε), από κει και πέρα όταν θα περάσετε σε κλίμακες κτλ, έχετε κατα νού την μινιμαλιστική κίνηση των δακτύλων (μην απομακρύνεται τα δάκτυλα από την ταστιέρα) - δείτε κανά video από Romeo και Angelo για να καταλάβετε τι εννοώ.  Ένα άλλο που έχω διαπιστώσει σε σχέση με το picking είναι πως παρότι με μικρού πάχους πένες >0.75mm έχεις καλύτερη ατάκα, επειδή αναγκάζεσαι να κτυπάς τις χορδές, μεγαλύτερη ταχύτητα εξασφαλίζει κανείς με άνω των 1.14mm πένες και μαλακό παίξιμο στο δεξί (χαλαρότητα, χωρίς σφίξιμο, κάθετη θέση του χεριού προς τις χορδές και ελάχιστες κινήσεις). Κάποιοι extreme (π.χ Rusty Cooley και Fransesco Farreri) χρησιμοποιούν 2 ή και 3 mm, μάλιστα.

Αποσυνδεδεμένος Tar

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Τεχνική πένας: Δυο σε ένα
« Απάντηση #33 στις: 16/08/05, 14:11 »
    Yπαρχουν 2 τεχνικες για παιξιμο με πενα 1.κατω πανω (alternative picking) 2. μονο κατω η μονο πανω (sweep picking).
     Oι περισσοτεροι γνωστοι παιχτες (Y.Malmsteen,S.Vai,J.Petrucci,F.Gambale κ.α.) χρησιμοποιουν και τις δυο σε συνδυασμο. Oδηγος για το που και ποτε ειναι η μουσικη εκφραση!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Περι πενας...

Ξεκίνησε από paran0id « 1 2 » Τα καλύτερα...

27 Απαντήσεις
22869 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/06/10, 13:38
από filipposifa
12 Απαντήσεις
10059 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/11, 22:10
από hot_sauce (φλουτσ)
7 Απαντήσεις
9769 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/07/10, 14:44
από denisgiann
3 Απαντήσεις
6527 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/03/13, 17:40
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
34 Απαντήσεις
15734 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/04/14, 16:58
από RPDrummer
12 Απαντήσεις
13829 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/15, 17:02
από Spyros Delta
3 Απαντήσεις
11275 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/09/17, 15:10
από panixgr
0 Απαντήσεις
9525 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/18, 17:59
από Ioannis Anastassakis
4 Απαντήσεις
4690 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/19, 00:00
από BitCollector
2 Απαντήσεις
2214 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/12/19, 20:59
από Ioannis Anastassakis