Αποστολέας Θέμα: Μαγνήτες σε φθηνή LTD  (Αναγνώστηκε 12968 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Μαγνήτες σε φθηνή LTD
« στις: 16/02/17, 12:13 »
Καλημέρα,

έχω εδώ και χρόνια αυτή την ltd

https://www.thomann.de/gr/esp_ltd_ec50_black_satin.htm?ref=search_prv_2

και προσφάτως, σκεφτόμουνα το ενδεχόμενο να πάρω κιθάρα, μια που θα γράψουμε δίσκο το καλοκαίρι

https://www.youtube.com/watch?v=cfa7EHfkx2o&list=PLtCJhFgHQfFegM3yhYQAtxsY7qmNeXR9o&index=1

Παίρνοντας την κιθάρα χθες από το service, ο μάστορας μου είπε ότι αν πάω σε Epiphone της τάξης των 700Ε, δεν θα δω βελτίωση, γιατί μου παίνεψε πάρα πολύ την κιθάρα μου και σε Playability και στο πόσο εύκολα έγινε το service.

Μια που δεν έχω μαζέψει ούτως ή άλλως τα λεφτά για να αγοράσω καινούργια κιθάρα, μήπως να πάρω απλά ένα σετάκι Seymour Duncan με 200παρά ευρώ και να κρατήσω λεφτά για τίποτα άλλο;

(επόμενη ερώτηση θα είναι ποιους μαγνήτες;;; )
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος konbourvaris

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Μαγνήτες σε φθηνή LTD
« Απάντηση #1 στις: 16/02/17, 14:52 »
Καλησπερα θα συμφωνησω με τον τεχνικο σου! Ειναι αναλογα το ειδος που παιζεις το σετακι μαγνητων που θα επιλεξεις να φορεσεις! Εγω στην ibanez μου φορεσα ενα σετακι αρκετα συνηθισμενο και δοκιμασμενο με επιτυχια παντου και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος (παιζω περισσοτερο προς το fusion οποτε θελω πιο mild ηχους , μη-μεταλλαδικους).JB λοιπον στο bridge position (jeff beck Μαγνητης) και ο jazz στο neck position!
Ακριβως αυτο το σετακι:https://www.thomann.de/gr/seymour_duncan_sshjb_jazz_rodded_humbucker.htm?ref=search_rslt_seymour+duncan+hotrod_180924_3


ΠΡΟΣΟΧΗ! Τα 4 καλωδια που δινει ο καθε μαγνητης μπορουν να χρησιμευσουν στο να τους σπλιταρεις και τους δυο (και απο humbuckers να εχουν ηχου τυπου single-coil strat ή tele) μέσω push-pull pots (volume και tone) εγω προσωπικα αυτο εκανα οποτε εχω πληθωρα επιλογων αναλογα τις ηχητικες απαιτησεις του εκαστοτε κομματιου!
Ελπιζω να βοηθησα, για οποιαδηποτε απορια,feel free to ask!!! :) :)

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Μαγνήτες σε φθηνή LTD
« Απάντηση #2 στις: 16/02/17, 14:53 »
Ποιούς seymour duncan και 200 ευρώ?
θα πάρεις είτε μεταχείρω σετ απο ebay (Dimarzio/EMG) - 100 EUR το πολύ -  είτε κάτι τέτοιο  :

http://www.fokinpickups.com/

http://www.teslapickups.co.kr/

ή αν πάς σε πολύ φθηνό set : http://www.entwistlepickups.com/

μην ακούω για 200άρια...

σε αυτήν την κιθάρα θα έβαζα EMG 81/60 ή EMG 85/60, ίσως και EMG 85/81  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 16/02/17, 14:55 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: Μαγνήτες σε φθηνή LTD
« Απάντηση #3 στις: 16/02/17, 20:26 »
Οι EMG παραπάνω βγαίνουνε από τα 155 που είναι το setάκι Seymour Duncan! Εγώ ακριβώς αυτό που είπε ο konbourvaris είχα στο μυαλό, απλά λόγω all time classic και ασφαλούς επιλογής.

Επίσης ( αν και ξέρω ότι αυτή η ερώτηση πυροδοτεί εκρήξεις στα fora) οι EMG είναι κατάλληλοι για αυτό το πανκοροκοψυχεδελικό που θα παίξω; Στα ακριβότερα αδερφάκια της κιθάρας μου έχει EMG αλλά έχουν ξεκάθαρο metal προσανατολισμό


EDIT: τώρα είδα ότι εννοείς μεταχειρισμένους EMG
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Μαγνήτες σε φθηνή LTD
« Απάντηση #4 στις: 16/02/17, 22:07 »
Οι EMG παραπάνω βγαίνουνε από τα 155 που είναι το setάκι Seymour Duncan! Εγώ ακριβώς αυτό που είπε ο konbourvaris είχα στο μυαλό, απλά λόγω all time classic και ασφαλούς επιλογής.

Επίσης ( αν και ξέρω ότι αυτή η ερώτηση πυροδοτεί εκρήξεις στα fora) οι EMG είναι κατάλληλοι για αυτό το πανκοροκοψυχεδελικό που θα παίξω; Στα ακριβότερα αδερφάκια της κιθάρας μου έχει EMG αλλά έχουν ξεκάθαρο metal προσανατολισμό


EDIT: τώρα είδα ότι εννοείς μεταχειρισμένους EMG


metal μαγνήτες υπήρξαν μόνο οι livewires metal και ο dimarzio X2N, οι EMG πάντα ήταν vintage sounding.

Αποσυνδεδεμένος konbourvaris

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Μαγνήτες σε φθηνή LTD
« Απάντηση #5 στις: 16/02/17, 23:59 »
Κοιταξε προσωπικη μου αποψη...Μιλαμε για EMG αρα για ACTIVE μαγνητη.Ο ACTIVE μαγνητης εχει πολυ λιγοτερο ευρος δυναμικων στο παιξιμο σου απο τους PASSIVE (το κλασικο που λενε καποιοι οτι ειτε τον βαλεις σε κιθαρα ειτε σε ξυλο το ιδιο θα ακουστει) , και προσωπικα συμφωνω για τις δυναμικες, γι'αυτο εξαλλου πηγα σε passive χωρις δευτερη σκεψη.Τωρα υποθετω οτι επειδη ακουσα κ το τρακ κ εχετε κ ατμοσφαιρικα στοιχεια θα σε βολεψουν passive μαγνητες...Προφανως μπορεις να τους βρεις και μεταχειρισμενους.Εγω ειχα παρει 50 ευρω μεταχειρισμενο τον JB για γεφυρα και τον jazz 60 ευρω καινουργιο απο ebay μαζι με μεταφορικα τοτε.Αρα απο τα 155 γλιτωσα κοντα 40 ευρω! Not bad at all...Για τα push pull εβαλα κινεζικα με 7 ευρω κ τα δυο (προτεινω να βαλεις dimarzio 30 ευρω κ τα δυο ειναι εγγυηση) απλα επειδη δεν ειχα λεφτα εβαλα κινεζικα.Δεν εχουν διαφορα ηχητικη...Εχουν στην πλακετα οταν τα συγκολλας στη κιθαρα...Εχουν πλαστικες επιφανειες κ μπορει να καουν κ να μη κολλησουν οταν προσπαθησει ο τεχνικος.Εμενα παλι καλα ειναι γατονι οποτε ολα πηγαν καλα και ακομα κ σημερα (2 χρονια μετα) δουλευουν μια χαρα!

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Μαγνήτες σε φθηνή LTD
« Απάντηση #6 στις: 17/02/17, 07:07 »
Κοιταξε προσωπικη μου αποψη...Μιλαμε για EMG αρα για ACTIVE μαγνητη.Ο ACTIVE μαγνητης εχει πολυ λιγοτερο ευρος δυναμικων στο παιξιμο σου απο τους PASSIVE (το κλασικο που λενε καποιοι οτι ειτε τον βαλεις σε κιθαρα ειτε σε ξυλο το ιδιο θα ακουστει) , και προσωπικα συμφωνω για τις δυναμικες, γι'αυτο εξαλλου πηγα σε passive χωρις δευτερη σκεψη.Τωρα υποθετω οτι επειδη ακουσα κ το τρακ κ εχετε κ ατμοσφαιρικα στοιχεια θα σε βολεψουν passive μαγνητες...Προφανως μπορεις να τους βρεις και μεταχειρισμενους.Εγω ειχα παρει 50 ευρω μεταχειρισμενο τον JB για γεφυρα και τον jazz 60 ευρω καινουργιο απο ebay μαζι με μεταφορικα τοτε.Αρα απο τα 155 γλιτωσα κοντα 40 ευρω! Not bad at all...Για τα push pull εβαλα κινεζικα με 7 ευρω κ τα δυο (προτεινω να βαλεις dimarzio 30 ευρω κ τα δυο ειναι εγγυηση) απλα επειδη δεν ειχα λεφτα εβαλα κινεζικα.Δεν εχουν διαφορα ηχητικη...Εχουν στην πλακετα οταν τα συγκολλας στη κιθαρα...Εχουν πλαστικες επιφανειες κ μπορει να καουν κ να μη κολλησουν οταν προσπαθησει ο τεχνικος.Εμενα παλι καλα ειναι γατονι οποτε ολα πηγαν καλα και ακομα κ σημερα (2 χρονια μετα) δουλευουν μια χαρα!


φίλε κώστα, πάιζω με ακουστικά, είδα τεράστια διαφορά μεταξύ EMG81 στην bridge θέση :
- plywood body, 3-pc maple neck, rosewood fretboard 25.5", floyd rose II, bolt-on super strat (Kramer 210)
- all mahogaby set-in, 3pc mahogany neck 25", fixed bridge, single-cut (Ibanez ARZ800)

Σε βαθμό που να μισήσω τόσο τον 81 στην θέση bridge της super strat, που άλλαξα 81<->85 δηλ 85b,81n και είδα τεράστια διαφορά, ενώ to 81b/60n στην single-cut είναι άψογο.

θα έλεγα οτι ο EMG81 είναι απολύτως ουδέτερος. Το μόνο πρόβλημα το σχετικά χαμηλό output και ο θόρυβος χαμηλών συχνοτήτων (ΔΕΗ, κτλ)


οσον αφορά push/pull, τα dimarzio που έχω στην πρώτη strat μου, (est 1984 :) .. η κιθάρα όχι τα push/pull ) παρέδωσαν πνεύμα μετά απο κανα χρόνο. Σχετικά με κόληση, ΗΤΑΝ ΑΔΥΝΑΤΟ ΝΑ ΚΟΛΗΣΩ πάνω τους, ανεξαρτήτως το τρίψιμο με γυαλόχαρτο, κρέμα, κτλ... κατέληξα στην χρήση κάτι κλιπς τα οποία κουμπώνουν στην κορυφή : http://guitarnuts2.proboards.com/thread/7151/solderless-wiring-dimarzio-type-push
« Τελευταία τροποποίηση: 17/02/17, 07:12 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Μαγνήτες σε φθηνή LTD
« Απάντηση #7 στις: 17/02/17, 07:25 »
Κοιταξε προσωπικη μου αποψη...Μιλαμε για EMG αρα για ACTIVE μαγνητη.Ο ACTIVE μαγνητης εχει πολυ λιγοτερο ευρος δυναμικων στο παιξιμο σου απο τους PASSIVE (το κλασικο που λενε καποιοι οτι ειτε τον βαλεις σε κιθαρα ειτε σε ξυλο το ιδιο θα ακουστει) , και προσωπικα συμφωνω για τις δυναμικες, γι'αυτο εξαλλου πηγα σε passive χωρις δευτερη σκεψη.Τωρα υποθετω οτι επειδη ακουσα κ το τρακ κ εχετε κ ατμοσφαιρικα στοιχεια θα σε βολεψουν passive μαγνητες...Προφανως μπορεις να τους βρεις και μεταχειρισμενους.Εγω ειχα παρει 50 ευρω μεταχειρισμενο τον JB για γεφυρα και τον jazz 60 ευρω καινουργιο απο ebay μαζι με μεταφορικα τοτε.Αρα απο τα 155 γλιτωσα κοντα 40 ευρω! Not bad at all...Για τα push pull εβαλα κινεζικα με 7 ευρω κ τα δυο (προτεινω να βαλεις dimarzio 30 ευρω κ τα δυο ειναι εγγυηση) απλα επειδη δεν ειχα λεφτα εβαλα κινεζικα.Δεν εχουν διαφορα ηχητικη...Εχουν στην πλακετα οταν τα συγκολλας στη κιθαρα...Εχουν πλαστικες επιφανειες κ μπορει να καουν κ να μη κολλησουν οταν προσπαθησει ο τεχνικος.Εμενα παλι καλα ειναι γατονι οποτε ολα πηγαν καλα και ακομα κ σημερα (2 χρονια μετα) δουλευουν μια χαρα!


φίλε κώστα, πάιζω με ακουστικά, είδα τεράστια διαφορά μεταξύ EMG81 στην bridge θέση :
- plywood body, 3-pc maple neck, rosewood fretboard 25.5", floyd rose II, bolt-on super strat (Kramer 210)
- all mahogaby set-in, 3pc mahogany neck 25", fixed bridge, single-cut (Ibanez ARZ800)

Σε βαθμό που να μισήσω τόσο τον 81 στην θέση bridge της super strat, που άλλαξα 81<->85 δηλ 85b,81n και είδα τεράστια διαφορά, ενώ to 81b/60n στην single-cut είναι άψογο.

  • [size=78%]θα έλεγα οτι ο EMG81 είναι απολύτως ουδέτερος. Το μόνο πρόβλημα το σχετικά χαμηλό output και ο θόρυβος χαμηλών συχνοτήτων (ΔΕΗ, [/size][/size]ΜΠΑΣΙΣΤΕΣ,κτλ[size=78%])
οσον αφορά push/pull, τα dimarzio που έχω στην πρώτη strat μου, (est 1984 :) .. η κιθάρα όχι τα push/pull ) παρέδωσαν πνεύμα μετά απο κανα χρόνο. Σχετικά με κόληση, ΗΤΑΝ ΑΔΥΝΑΤΟ ΝΑ ΚΟΛΗΣΩ πάνω τους, ανεξαρτήτως το τρίψιμο με γυαλόχαρτο, κρέμα, κτλ... κατέληξα στην χρήση κάτι κλιπς τα οποία κουμπώνουν στην κορυφή : http://guitarnuts2.proboards.com/thread/7151/solderless-wiring-dimarzio-type-push
« Τελευταία τροποποίηση: 17/02/17, 07:27 από saved »
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Μαγνήτες σε φθηνή LTD
« Απάντηση #8 στις: 17/02/17, 09:47 »
οι μπασίστες είναι επιθυμητός θόρυβος χεχε

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Μαγνήτες σε φθηνή LTD
« Απάντηση #9 στις: 17/02/17, 09:51 »
Αναλογα ποσο καλα παιζουν βεβαιως βεβαιως  :P
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: Μαγνήτες σε φθηνή LTD
« Απάντηση #10 στις: 17/02/17, 10:55 »
παίζει κανένα καλό φίλτρο που να κόβει τους μπασίστες;
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Μαγνήτες σε φθηνή LTD
« Απάντηση #11 στις: 17/02/17, 11:18 »
Αν η πιο χαμηλη συχνωτιτα που βγαζεις με την κιθαρα ειναι πιο πανω απο τους μπασιστες,τοτε εχω ενα σχεδιο για hpf και θα κοβεις τα παντα με 18dB/oct
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: Μαγνήτες σε φθηνή LTD
« Απάντηση #12 στις: 17/02/17, 11:35 »
σκεφτόμουν τίποτα πιο φυσικό, να κάψω καφέ ή κάτι τέτοιο, να απαλλαγώ μια για πάντα από δαύτους
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Μαγνήτες σε φθηνή LTD
« Απάντηση #13 στις: 17/02/17, 12:04 »
Αιντε;και μετα ποιον θα ακολουθεις οταν παιζεις κιθαρα;
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Μαγνήτες σε φθηνή LTD
« Απάντηση #14 στις: 17/02/17, 12:18 »
Για active μαγνήτες δεν μπορώ να σού δώσω κάποια άποψη. Αν όμως προσανατολίζεσαι σε passive, εγώ θα σού πρότεινα να κοιτάξεις και πιο φτηνές μάρκες όπως οι παρακάτω:

Tonerider: Προσωπική προτίμηση σε Alnico ΙΙ και ΙV, αλλά αν θέλεις κάτι πιο γκαζιάρικο ίσως να προτιμήσεις έναν Rocksong ή Generator.

Irongear: Blues Εngine, Rolling Mill ή Tesla Shark για vintage humbucker, Ηot Slag, Dirty Torque ή Rolling Mill Overwound για πιο high gain ήχους.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Μαγνήτες σε φθηνή LTD
« Απάντηση #15 στις: 17/02/17, 16:11 »
+1 για τους rocksong!

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Μαγνήτες σε φθηνή LTD
« Απάντηση #16 στις: 20/02/17, 17:26 »
εχω τελειως διαφορετικη αποψη απο τον @panixgr . Δεν μαρεσει κανενα σετ active σε καμια κιθαρα (εχω δοκιμασει αρκετες) και μπαντα ενοιωθα οτι ειναι αποστηρωμενοι και στερουνται δυναμικων. Προσωπικα δε τους κανω κεφι ουτε για μεταλ, αλλα προφανως ειναι και θεμα γουστου το ολο πραμα.....

Παντως για τη μουσικη που παιζεις το σετ jb/jazz μαζι με τα splits θα σου κανει τα κεφια. Οχι οτι δεν υπαρχουν αλλοι μαγνητες να στα κανουν, αλλα το συγκεκριμενο σετ ειναι δοκιμασμενο και δεν γινεται να μη σου κανει(σε γενικες γραμμες ειναι αρκετα ευελικτο σετ), ενω καποιο αλλο ενδεχομενως να μη σου κανει. Ειναι ρισκο οι μαγνητες και απαιτουν απο τον κιθαριστα εμπειρια και τριβη με πολλα σετ ωστε να καταληξει ποιο ειναι το ιδανικο γιαυτον. Επισης ενα τετοιο σετ εχει αρκετα ευκολη μεταπωληση.
Σαν τιμη ψαχτο καλα. Εγω ειχα παρει το σετ καινουριο στα 110e απο τον γερμανο σε προσφορα, πριν απο 4-5 χρονια βεβαια...ψαξε για προσφορα ;)

Τωρα, τι ακριβως προβλημα υπαρχει με τα ποντεσιομετρα, δεν το καταλαβα. Αν ξερεις να κολλας και εχεις σωστο κολλητηρι, δεν θα αντιμετοπισεις προβλημα με κανενα. Σιγουρα ομως ενα cts πχ, θα εχει καλυτερη αισθηση και διαρκεια στο χρονο απο ενα τυχαιο noname.

Ολα αυτα εχουν ουσια, αν το οργανο σαν βαση σε καλυπτει οποτε και αξιζει η επενδυση. Επισης σκεψου πως αν ποτε πας σε καλυτερο οργανο, οι μαγνητες μεταφερονται ;)


« Τελευταία τροποποίηση: 20/02/17, 17:29 από kkmspm (φλουτσ) »

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: Μαγνήτες σε φθηνή LTD
« Απάντηση #17 στις: 22/02/17, 12:12 »
εχω τελειως διαφορετικη αποψη απο τον @panixgr . Δεν μαρεσει κανενα σετ active σε καμια κιθαρα (εχω δοκιμασει αρκετες) και μπαντα ενοιωθα οτι ειναι αποστηρωμενοι και στερουνται δυναμικων. Προσωπικα δε τους κανω κεφι ουτε για μεταλ, αλλα προφανως ειναι και θεμα γουστου το ολο πραμα.....

Παντως για τη μουσικη που παιζεις το σετ jb/jazz μαζι με τα splits θα σου κανει τα κεφια.
Οχι οτι δεν υπαρχουν αλλοι μαγνητες να στα κανουν, αλλα το συγκεκριμενο σετ ειναι δοκιμασμενο και δεν γινεται να μη σου κανει(σε γενικες γραμμες ειναι αρκετα ευελικτο σετ), ενω καποιο αλλο ενδεχομενως να μη σου κανει. Ειναι ρισκο οι μαγνητες και απαιτουν απο τον κιθαριστα εμπειρια και τριβη με πολλα σετ ωστε να καταληξει ποιο ειναι το ιδανικο γιαυτον. Επισης ενα τετοιο σετ εχει αρκετα ευκολη μεταπωληση.
Σαν τιμη ψαχτο καλα. Εγω ειχα παρει το σετ καινουριο στα 110e απο τον γερμανο σε προσφορα, πριν απο 4-5 χρονια βεβαια...ψαξε για προσφορα ;)

Τωρα, τι ακριβως προβλημα υπαρχει με τα ποντεσιομετρα, δεν το καταλαβα. Αν ξερεις να κολλας και εχεις σωστο κολλητηρι, δεν θα αντιμετοπισεις προβλημα με κανενα. Σιγουρα ομως ενα cts πχ, θα εχει καλυτερη αισθηση και διαρκεια στο χρονο απο ενα τυχαιο noname.

Ολα αυτα εχουν ουσια, αν το οργανο σαν βαση σε καλυπτει οποτε και αξιζει η επενδυση.
Επισης σκεψου πως αν ποτε πας σε καλυτερο οργανο, οι μαγνητες μεταφερονται ;)




Αυτές ακριβώς είναι και οι δικές μου σκέψεις. Ότι λόγω απειρίας στο θέμα μάλλον θα πάω στα τυφλά, οππότε ή πρέπει να εμπιστευτώ κάποιον τυφλά για κάποια πιο ψαγμένη επιλογή μαγνητών ή να πάω σε κάτι δοκιμασμένο.

Και στο αν αξίζει σε κιθάρα 250Ε να βάλεις μαγνήτες 150, σκεφτόμουνα ότι τους μαγνήτες τους κρατάω και για μελλοντικό όργανο ή για μεταπώληση
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Μαγνήτες σε φθηνή LTD
« Απάντηση #18 στις: 22/02/17, 12:47 »
εχω τελειως διαφορετικη αποψη απο τον @panixgr . Δεν μαρεσει κανενα σετ active σε καμια κιθαρα (εχω δοκιμασει αρκετες) και μπαντα ενοιωθα οτι ειναι αποστηρωμενοι και στερουνται δυναμικων. Προσωπικα δε τους κανω κεφι ουτε για μεταλ, αλλα προφανως ειναι και θεμα γουστου το ολο πραμα.....

σε δικιά σου κιθάρα είχες? και ποιούς? απο μοντέλο σε μοντέλο υπάρχει μεγάλη διαφορα, να μην μιλήσω για μάρκες.

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Μαγνήτες σε φθηνή LTD
« Απάντηση #19 στις: 22/02/17, 19:46 »
Και στο αν αξίζει σε κιθάρα 250Ε να βάλεις μαγνήτες 150,

αυτό εσύ μόνο το γνωρίζεις στη συγκεκριμένη περίπτωση
αν σε βολεύει το όργανο και είσαι δεμένος μαζί του τότε όχι 150 αλλά 550 αξίζει ;)
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Μαγνήτες σε φθηνή LTD
« Απάντηση #20 στις: 27/02/17, 02:19 »

σε δικιά σου κιθάρα είχες? και ποιούς? απο μοντέλο σε μοντέλο υπάρχει μεγάλη διαφορα, να μην μιλήσω για μάρκες.

οχι. δεν εχω actives απο επιλογη, μιας και δεν εχω βρει κανενα active που να μου αρεσει. Απο εκει και περα, μπορει να υπαρχει καποιος active που να μου κανει και να μη τον εχω παιξει ακομα, αλλα και παλι μιλαμε για εναν active που θα πρεπει να ανταποκρινεται σαν passive (για να μου αρεσει).....επομενος ποιος ο λογος? Βαζω passive κατευθειαν :p

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Μαγνήτες σε φθηνή LTD
« Απάντηση #21 στις: 28/02/17, 11:58 »
οχι. δεν εχω actives απο επιλογη, μιας και δεν εχω βρει κανενα active που να μου αρεσει. Απο εκει και περα, μπορει να υπαρχει καποιος active που να μου κανει και να μη τον εχω παιξει ακομα, αλλα και παλι μιλαμε για εναν active που θα πρεπει να ανταποκρινεται σαν passive (για να μου αρεσει).....επομενος ποιος ο λογος? Βαζω passive κατευθειαν :p

ούτε εγώ είχα κανένα κόλημα με τους actives, απλά έτυχε να έχω active στην 2η κιθάρα μου (χρονολογιακά) , Kramer 210, που την πήρα το 1991, είχε seymour duncan livewires / livewire neck και livewire-metal bridge, και για την εποχή του ήταν το απόλυτο μεταλικό κτήνος!
Μετέπειτα όταν πήρα και την πρώτη mahogany single-cut μου -les paul στυλ- (Ibanez ARZ800) με EMG 81/60 , είχαν απλά τον γλυκύτερο ήχο που είχα ακούσει σε κιθάρα. (livewires μακράν διαφορετικοί απο τους EMGs). Στην συνέχεια άλλαξα τους livewires στην Kramer με EMG 85b/81n και έτσι τώρα έχω 2 κιθάρες με EMG (Kramer 210, Ibanez arz800), και 3 κιθάρες με Dimarzio (Ibanez uv70p, Carvin dc135, Aria Strat) (Blazes, Super D, Air Norton Single, Fast Track 1,2, the Chopper). Στα καθαρά οι EMG δεν έχουν αντίπαλο. Τουλάχιστον απο δική μου εμπειρία.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
4085 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/05, 18:20
από profsokin
1 Απαντήσεις
2797 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/12/08, 09:43
από adr1anos
28 Απαντήσεις
9830 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/09, 00:34
από Απόλλων
μαγνητες

Ξεκίνησε από CLIFF EM ALL Μπάσο

6 Απαντήσεις
3386 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/10/09, 14:17
από Jezus
9 Απαντήσεις
4438 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/10/09, 04:26
από Gabriel6th
6 Απαντήσεις
3373 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/08/10, 18:47
από edgar_jp ♫
2 Απαντήσεις
2502 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/12/10, 10:38
από kirk (IBANEZ RG370) hammet
1 Απαντήσεις
2739 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/10/11, 14:36
από adr1anos
16 Απαντήσεις
4844 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/11, 02:28
από Edward The Great
33 Απαντήσεις
8330 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/02/12, 14:31
από Υπνοβάτης...