Μουσικά όργανα και εξοπλισμός > Μαγνήτες και ηλεκτρικά

Μακρύ καλώδιο για loop

(1/7) > >>

kkmspm (φλουτσ):
Γεια χαρα παιδια.
Θελω να πάρω 2 καλώδια σχετικά μακριά (5μ το καθένα), να τα προσθέσω στην αλυσίδα μου συνδέοντας μερικά πετάλια στο loop του ενισχυτή. Θέλω να ειναι χαμηλής αντίστασης  μιας και τώρα με τα οικονομικά 3μετρα καλώδια που εχω, υπάρχει αισθητή πτώση της έντασης στον ενισχυτή οταν ενεργοποιώ το loop. Φαντάζομαι οτι με τα μακρύτερα καλώδια θα ενισχυθεί το πρόβλημα και δεν το θέλω. Απο την άλλη πάλι δεν είμαι διατεθημένος να πληρώσω 100e για 10 μέτρα καλώδιο....
Ξέρετε καμιά "χρυσή τομή"? Καπου στην αθήνα που να έχει σχετικά καλής ποιότητας καλώδιο σε λογική τιμή? Και έτοιμο να είναι με περασμένα βύσματα δεν με πειράζει. Το ιδανικό όμως ειναι μάλλον να το βρω κουλούρα και να κοτσάρω εγώ τα jack.

Θα κατέβω σήμερα αθήνα. Ξέρετε καποιο μαγαζί που ν έχει καλώδιο και γωνιακά jack?

zeoy:
Μαγαζί και καλώδιο έχω να σου προτείνω αλλά είσαι σίγουρος ότι το πρόβλημα είναι το μήκος των καλωδίων;
Έχεις δοκιμάσει με ένα απλό patch cable από το send στο return να δεις αν επηρεάζεται η ένταση; Αν ναι, το πρόβλημα είναι στην υλοποίηση ή τη λειτουργία του κυκλώματος του fx loop.
Είναι buffered το fx loop; Αν όχι, θα βοηθούσε τα πετάλια που θα μπουν εκεί να μην είναι true bypass αλλά buffered.


Τώρα για το μαγαζί και το καλώδιο googlαρε Sommer XXL (αυτό είναι το καλώδιο που σου προτείνω) Greece και θα το βρεις κάπου Πατησίων και Αλεξάνδρας μεριά είναι. Έχει και βύσματα κι απ'ολα αλλά κάνε ένα τηλ πριν ξεκινήσεις.

kkmspm (φλουτσ):
θα δοκιμασω αυτο που λες με το patch cable. Δεν ειναι τραγικη η πτωση εντασης αλλα ειναι αισθητη και φοβαμαι μη γινει χειροτερη με τα μακριτερα καλωδια ;)
Αν θυμαμαι καλα ειναι buffered η loop με μια (μιση :p για την ακριβεια) 12ax7 η οποια θεωρητικά ειναι σε καλη λειτουργικη κατασταση μιας και εχει δουλεψει καπου 40-50 ωρες το πολυ...

Μαλλον το βρηκα...αλεξανδρας 15 ;)

modfori:
http://www.gpanagopoulos.com/eshop/professional-audio/audio-accessories/cables/bulk-cables/instrument-bulk-cables/mogami-w2524.html

στα εξάρχεια είναι,με πορτοκαλί πόρτα

Βραζίλης:

--- Παράθεση από: modfori στις 19/01/16, 12:58 ---http://www.gpanagopoulos.com/eshop/professional-audio/audio-accessories/cables/bulk-cables/instrument-bulk-cables/mogami-w2524.html
--- Τέλος παράθεσης ---


πσσσσσσσ... ολόκληρη επιστήμη! Δεν ήξερα αυτές τις λεπτομέρειες:

--- Παράθεση ---Most musical instrument sound pick-ups, for example those in electric guitars, are comprised of high impedance circuits driven mainly by voltage, with very little electrical current flow. That is why handling noise (microphonics) can be a problem for guitar cables. Microphonic noise is caused by the minute voltage generated when a cable is flexed, stepped on, etc. Guitar cables must be designed to prevent this, so a conductive PVC layer is placed under the shield conductor to drain away this voltage
--- Τέλος παράθεσης ---

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View