Αποστολέας Θέμα: Ποσο αληθηνοι ειναι οι μουσικοι σημερα????  (Αναγνώστηκε 11921 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ashcroft

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ειμουν στο studio με την μπαντα μου και ηχογραφουσαμε και ξαφνικα μας εδωσε μια πολυ καλη ιδεα ο ηχοληπτης και την βαλαμε στο τραγουδι και πραγματικα απογειωθηκε.Μετα πιασαμε κουβεντα μαζι του και μας ειπε κατι πολυ ενδιαφερον....Οτι η μουσικη ειναι λεφτα και οι εταιρειες και οι παραγωγοι δεν παιζουν πια...δεν τους κανεις??? εφυγες.δηλαδη αν κουναει ο ντραμμερ για παραδειγμα και δεν μπορει να γραψει φωναζουν επαγγελματια και περναει τον δισκο και αν δεν ειναι ο ντραμμερ κανενα ομορφοπαιδο η τυπας τον πετανε και εξω απο την μπαντα.Το ιδιο ισχυει και για ολουε τους υπλοιπους αν εξαιρεσουμε τον τραγουδιστη φυσικα. Επισης μας ειπε οτι πολλες φορες οτι γινεται στην σκηνη ειναι χορογραφημενο και οι μουσικοι αυτοι πολλες φορες δεν ηταν συγκροτημα απο την αρχη απλα μαζεψαν 4 ταλεντα απο κολεγια μουσικα και χτισανε μπαντα.

Εμενα στην αρχη μου φανηκε υπερβολικη αυτη η αποψη αλλα αποφασισα να το ψαξω...Και ανακαλυψα τα εξης:

Green day,Offspring,Blink-182-
και οι τρεις παραπανω αλλαξανε ντραμμερ με το που κανανε δισκο (εξαιρεση οι blink οι οποιοι αλλαξαν ντραμμερ με το που υπεγραψαν σε μεγαλη εταιρεια)επισης ειδικα στους blink-182- και στους green day οι ντραμμερ τους εμελαν να γινουνε τελικα και πρωτες μουρες στην ουσια....Τυχαιο??? μπορει ναι μπορει και οχι....

arctic monkeys
απο τοτε που βγηκανε υπαρχει παρα πολυς κοσμος που λεει πως studio δεν αγγιξανε κιθαρα η πως τα τραγουδια τους δεν τα εχουνε γραψει αυτοι

milli vanilli(η οπως αλλιως γραφεται)
γνωστη ιστορια,δυο ομορφοπαιδα τραγουδανε hitakia που οπως αποδειχτηκε αργοτερα δεν ειχαν τραγουδισει ουτε νοτα στο αλμπουμ...το οποιο ειχε ηχογραφηθει απο λιγοτερο ομορφοπαιδα ισως...Ο ενας εκ των δυο(πρωην μοντελο) εχει πεθανει απο υπερβολικη δοση ναρκωτικων και αποτι εχω διαβασει καπου καποτε ποτε δεν μπορεσε να ξεπερασει το φιασκο αυτο...ο αλλος το προσπαθησε σαν σολο καλιτεχνης...αλλα....

Franz ferdinand
Tους αγαπω πολυ αλλα καποια πραγματα στο καινουριο τους cd ειναι λιγακι δυσκολο να τα εχουν παιξει οι ιδιοι...επισης η σκηνικη παρουσια τους...φενεται αρκετα σκηνοθετημενη...

The vines
Επισης μαρεσουνε τρελα αλλα ο τραγουδιστης ενω το παιζει "χυμα" και σαν να ειναι ο νεος cobain στα live σε φαση "ειμαι κοματια" αν ακουσετε ενα vibrato σε καποιες μπαλαντες στον δισκο τους ακουγεται σαν να εχει κανει φωνητικη...(Πραγμα οχι κακο ισα ισα...τον τιμα)

lost prophets
ωραια ρουχα και μαλια ολη την ωρα οτι καιρο και να εχει...και να προσπαθουνε να πεισουν τους παντες πως δεν εχουν στυλιστες...

δεν ξερω υπαρχουν πολλες ενδειξεις και στοιχεια που δειχνουν ενα καποιο μικρο η μεγαλυτερο "στησιμο" στις μπαντες...ισως ειναι η ιδεα μου ισως και κατι να λεει....δεν ξερω...παντως βλεπω απο δω και περα τα live με αλλο ματι...δηλαδη με αλλο ματι τις κινησεις του flea και τησ παρεας του...με αλλο ματι τις κινησεις του αλεξη καπρανου και των υπολοιπων και παει λεγοντας....

ΠΡΟΣΟΧΗ
ΝΑ ΣΑΣ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΩ ΠΩΣ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΣΚΕΨΕΙΣ ΚΑΙ ΙΚΑΣΙΕΣ...ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ....
επισης και να ισχυουν για μενα προσωπικα δεν ειναι κακο...γιατι οι συναυλιες ειναι στην ουσια ενα οπτικοακουστικο θεαμα...οποτε...λιγη σκηνοθεσια δεν βλαπτει...οσο για τα του στουντιο και τους sessioναδες...ενταξει αν ειναι δικα σου τα τραγουδια και απλα δεν εισαι και ο τελειος παιχτης...τι εγινε???? γιατι να ειναι κακο???
θα ηθελα να ακουσω την γνωμη σας....
Hate to say I told you so...

Αποσυνδεδεμένος mogli

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Άντρας
  • η γνώση και η αμάθεια πληρώνονται
    • Προφίλ
Απ: Ποσο αληθηνοι ειναι οι μουσικοι σημερα????
« Απάντηση #1 στις: 25/11/06, 06:02 »
γι'αυτο ενα συγκροτημα ή τραγουδιστη τον κρινουμε απο τα λαιβ του και οχι απο το στουντιο γιατι εκει δεν ξερεις τι γινεται ποτε....
μέσα απ'τα σκοτάδια κι απ'το φως ξεπηδώ σα γελοτοποιός με τον εαυτό μου έχω γίνει ένα και ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΙΟΝΙ ΚΑΝΕΝΟΣ!!Στα παιχνίδια όλων σας έκανα χαλάστρα για κανέναν πού**η δε θυσιάζομαι{....}ειν'η ζωή μια φυλακή και τα κλειδιά χαμένα.....

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1239
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Απ: Ποσο αληθηνοι ειναι οι μουσικοι σημερα????
« Απάντηση #2 στις: 25/11/06, 11:03 »
δυστυχως εχω συνατησει λαιβ που δεν άξιζαν την ονομασία αυτή...ιδιαίτερα στον χώρο του ποπ, μιλάμε για ολόκληρες συναυλίες από playback, με την δικαιολογία πως ο ακροατής πληρώνει πολλά λεφτά για να ακούσει μια Α ποιότητα ήχου και πως μόνο το playback μπορεί να το προσφέρει αυτό...και οι μοθσικοί είναι κάτι σαν καραγκιόζηδες μετά...
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Costantine

  • Επισκέπτης
Απ: Ποσο αληθηνοι ειναι οι μουσικοι σημερα????
« Απάντηση #3 στις: 25/11/06, 17:09 »
Αυτά που αναφέρεις πέρι χορογραφιών κτλ, είναι πάνω-κάτω συνηθισμένα πράγματα στα mainstream μουσικά είδη.
Λογικό μεχρι κάποιο σημείο, αφού μιλάμε για επαγγελματίες μουσικούς, όπου υπάρχει πέρα από όλα τα άλλα και το "επιχειρηματικό" κομμάτι,περισσότερο η λιγότερο.Οπότε πρέπει να κινηθείς σε έναν άκρως ανταγωνιστικό χώρο,με ότι αυτό συνεπάγεται.

Τώρα, για τους session μουσικούς... Οι μεγαλύτεροι συνθέτες συνήθως δεν παίζουν οι ίδιοι τα όργανα στις ηχογραφήσεις. :)

Mana Sama

  • Επισκέπτης
Απ: Ποσο αληθηνοι ειναι οι μουσικοι σημερα????
« Απάντηση #4 στις: 25/11/06, 18:02 »
...Το ιδιο ισχυει και για ολουε τους υπλοιπους αν εξαιρεσουμε τον τραγουδιστη φυσικα.
Μπα? Από πού κι ως πού? Εγώ στην πρώτη ΜΟΥ μπάντα ήμουν τραγουδιστής και με διώξανε.
Άλλο το αν δεν συνέχισαν να δουλεύουν ποτέ αφού φύγω εγώ.

Αποσυνδεδεμένος bluechild

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Άντρας
  • Peace
    • Προφίλ
    • bluechild
Απ: Ποσο αληθηνοι ειναι οι μουσικοι σημερα????
« Απάντηση #5 στις: 25/11/06, 18:51 »
10 κιλά.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ποσο αληθηνοι ειναι οι μουσικοι σημερα????
« Απάντηση #6 στις: 25/11/06, 22:23 »
Να σημειωσω κατι που μου εκανε εντυπωση..Απο το DVD των Stratovarius, Visions, το οποιο ειναι ολο δικο τους ( απο ερασιτεχνικη καμερα ).
Ο ηχοληπτης σε live, δινει το tempo, ο drummer μπαινει και ως δια μαγειας, ακουγονται 2 ρυθμικες κιθαρες. Σε αλλο live ο kotipelto βγαινει στη σκηνη, καιγεται στο χερι απο τα πυροτεχνηματα, χανεται στα παρασκηνια για τις πρωτες βοηθειες, ομως το τραγουδι δεν σταματαει αλλα συνεχιζει ( χωρις φωνη εννοειται ). Ο λογος?! Πολυ απλα, ενω δεν υπηρχε πρωτη φωνη, και ο Tolki κοιταζε απορημενος τον Johanson, απο πισω ακουγοντουσταν 2α φωνητικα...Απο που? Μα απο τη κονσολα.
Κακα τα ψεμματα..και καλη η αληθεια.Εγω, σαν ακροατης που εκτιμα ΚΑΙ τον ηχο ( οσο ξερω απο αυτον ), θα ηθελα τα 30-40-50Ε μου, να διατεθουν και για την ποιοτητα του ηχου που θα ακουσω. Το εαν υπαρχουν 2-3 φρασεις σε ενα κομματι που ειναι "μασημενες" ή καποια μερη οπου δεν υπαρχει 2η κιθαρα αλλα καλυπτεται απο τα "κεντρικα", δεν με πειραζει..Τοτε, δεν θα ακουγα ποτε Pink Floyd live με αυτη τη λογικη..
Απο την αλλη, το να πληρωσω 50Ε και να δω τον παπακωσταντινου αναμεσα απο 2 "ΙΙΙΙ" του μικροφωνου, κακο ηχο στα drums και αφαντα φωνητικα, με χαλαει πληρως..
Και τελος...αν αυτο δεν σας φτανει..τοτε επρεπε να πατε σε ολες τις συναυλιες που εβγαλαν οι Πυξ Λαξ και ο Χατζηγιαννης σε CD, και μετα να ακουσετε και το CD...και αμα απορησετε με "μα καλα ρε φιλε..εδω δεν ειναι που ο κιθαριστας εξυνε το παππουτσι του?πως εχει σολο τωρα" ή "τι στο διαολο..4000 ατομα ειμασταν..οχι 40.000..που  βρεθηκαν ολα αυτα τα χειροκροτηματα?", να μου τρυπησετε τη μυτη.. Αυτο για μενα ειναι η χειροτερη κοροϊδια!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Ashcroft

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ποσο αληθηνοι ειναι οι μουσικοι σημερα????
« Απάντηση #7 στις: 26/11/06, 03:04 »
...Το ιδιο ισχυει και για ολουε τους υπλοιπους αν εξαιρεσουμε τον τραγουδιστη φυσικα.
Μπα? Από πού κι ως πού? Εγώ στην πρώτη ΜΟΥ μπάντα ήμουν τραγουδιστής και με διώξανε.
Άλλο το αν δεν συνέχισαν να δουλεύουν ποτέ αφού φύγω εγώ.
Μιλαγα κυριως για επαγγελματικα συγκροτηματα του εξωτερικου που τα αρπαζουν οι παραγωγοι
Hate to say I told you so...

jagmaster

  • Επισκέπτης
Απ: Ποσο αληθηνοι ειναι οι μουσικοι σημερα????
« Απάντηση #8 στις: 16/12/06, 13:08 »
Εκτιμω απεριοριστα τον επαγγελματια που θελει να εχει οσο πιο τελειο ηχο στα λαιβ του. Λογικον. Αλλα μην καταντησουμε σαν Judas Priest. Αν με θεωρειτε τρελο, μπορει να εχετε δικιο, αλλα οταν ΟΛΟΚΛΗΡΑ αλμπουμ εχουν πειραχτει σε βαθμο κακουργηματος (Unleashed in the east), ε, εγω δεν μπορω να την παρω μια μπαντα στα σοβαρα. Τα ιδια εκανε και σε σολο επιπεδο ο Halford. E, ειπαμε, μην τα κανουμε ολα γιαγμα! Οι Metallica δηλαδη χαιβανια ειναι??

Αποσυνδεδεμένος Blue Wizard

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 365
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • The Paradox Society
Απ: Ποσο αληθηνοι ειναι οι μουσικοι σημερα????
« Απάντηση #9 στις: 16/12/06, 18:25 »
Είναι η κρίση της εποχής...
Πρώτα θεωρούμε μέρος της αισθητικής το image.
Μετά μουσική και image καταλήγουν αλληλένδετα.
Τέλος ο κόσμος αναλώνεται στο image και ξεχνά την τέχνη.
Είναι θλιβερό...
"dealing with the absurdity of existence by shoving absurdity down existence’s throat"

Αποσυνδεδεμένος KJP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ποσο αληθηνοι ειναι οι μουσικοι σημερα????
« Απάντηση #10 στις: 16/12/06, 20:54 »
Εκτιμω απεριοριστα τον επαγγελματια που θελει να εχει οσο πιο τελειο ηχο στα λαιβ του. Λογικον. Αλλα μην καταντησουμε σαν Judas Priest. Αν με θεωρειτε τρελο, μπορει να εχετε δικιο, αλλα οταν ΟΛΟΚΛΗΡΑ αλμπουμ εχουν πειραχτει σε βαθμο κακουργηματος (Unleashed in the east), ε, εγω δεν μπορω να την παρω μια μπαντα στα σοβαρα. Τα ιδια εκανε και σε σολο επιπεδο ο Halford. E, ειπαμε, μην τα κανουμε ολα γιαγμα! Οι Metallica δηλαδη χαιβανια ειναι??

Το "Unleashed In The East" έχουν δηλώσει οι ίδιοι οι Priest πώς και για ποιο λόγο πειράχτηκε στο στούντιο. Σε πληροφορώ, όμως, ότι το αριστουργηματικό "Priest... Live!" του 1987 είναι από τα λίγα 100% live που έχουν βγει και πρόκειται για την "απάντηση" του ίδιου του συγκροτήματος στο στουντιακό "Unleashed...".

Ο Halford ποιά ίδια έκανε στη σόλο καριέρα του; Δήλωσε με ειλικρίνεια ότι το "Live Insurection" έχει υποστεί τη συνήθη και θεμιτή στουντιακή επεξεργασία, προκειμένου να βγει το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα. Ξεκαθάρισε τη θέση του, λέγοντας ότι ο οπαδός πληρώνει για ένα καλοφτιαγμένο προϊόν και όχι για κάτι που θα μπορούσε να κυκλοφορεί και ως bootleg. Και αν νομίζεις ότι ο Halford έχει ανάγκη από στουντιακή επεξεργασία για να ακουστεί καλά επί σκηνής, μάλλον δε θα ήσουν παρών το Δεκέμβριο του 2000 στο Ρόδον.

Και επειδή ανέφερες τους Metallica ως αντιπαράδειγμα, υποθέτω πως δεν έχεις δει το documentary για το πως φτιάχτηκε το "Metallica" και το πόσο κόψε-ράψε έπεσε στη δημιουργία του.
Όλα είναι δρόμος.

Αποσυνδεδεμένος sotoman

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Άντρας
  • just like Sister Ray said
    • Προφίλ
Απ: Ποσο αληθηνοι ειναι οι μουσικοι σημερα????
« Απάντηση #11 στις: 16/12/06, 21:29 »
οπως και οι nirvana που ειχαν drummer τον channing και μετα πήραν τον grohl< Φυσικά καμία σύγκριση μεταξύ των δύο, ο grohl ειναι ανώτερος.

Δηλάδη εσεις αν στην μπάντα σας είχατε έναν μετριότατο ντράμερ, και σε μερικά σημεια φαινόταν οτι "χαλαγε" την μπαντα, χαραμιζόσασταν δηλάδη, δεν θα τον αλλαζατε?
ως και σε μένα, σε μένα ακόμα που σας ιστορώ
αντισταθείτε.

jagmaster

  • Επισκέπτης
Απ: Ποσο αληθηνοι ειναι οι μουσικοι σημερα????
« Απάντηση #12 στις: 18/12/06, 13:33 »
Εκτιμω απεριοριστα τον επαγγελματια που θελει να εχει οσο πιο τελειο ηχο στα λαιβ του. Λογικον. Αλλα μην καταντησουμε σαν Judas Priest. Αν με θεωρειτε τρελο, μπορει να εχετε δικιο, αλλα οταν ΟΛΟΚΛΗΡΑ αλμπουμ εχουν πειραχτει σε βαθμο κακουργηματος (Unleashed in the east), ε, εγω δεν μπορω να την παρω μια μπαντα στα σοβαρα. Τα ιδια εκανε και σε σολο επιπεδο ο Halford. E, ειπαμε, μην τα κανουμε ολα γιαγμα! Οι Metallica δηλαδη χαιβανια ειναι??

Το "Unleashed In The East" έχουν δηλώσει οι ίδιοι οι Priest πώς και για ποιο λόγο πειράχτηκε στο στούντιο. Σε πληροφορώ, όμως, ότι το αριστουργηματικό "Priest... Live!" του 1987 είναι από τα λίγα 100% live που έχουν βγει και πρόκειται για την "απάντηση" του ίδιου του συγκροτήματος στο στουντιακό "Unleashed...".

Ο Halford ποιά ίδια έκανε στη σόλο καριέρα του; Δήλωσε με ειλικρίνεια ότι το "Live Insurection" έχει υποστεί τη συνήθη και θεμιτή στουντιακή επεξεργασία, προκειμένου να βγει το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα. Ξεκαθάρισε τη θέση του, λέγοντας ότι ο οπαδός πληρώνει για ένα καλοφτιαγμένο προϊόν και όχι για κάτι που θα μπορούσε να κυκλοφορεί και ως bootleg. Και αν νομίζεις ότι ο Halford έχει ανάγκη από στουντιακή επεξεργασία για να ακουστεί καλά επί σκηνής, μάλλον δε θα ήσουν παρών το Δεκέμβριο του 2000 στο Ρόδον.

Και επειδή ανέφερες τους Metallica ως αντιπαράδειγμα, υποθέτω πως δεν έχεις δει το documentary για το πως φτιάχτηκε το "Metallica" και το πόσο κόψε-ράψε έπεσε στη δημιουργία του.

Εξαρταται τι θετει ο καθενας ως θεμιτη στουντιακη επεξεργασια. Στο live insurrection ακουγονται οι οπαδοι πιο δυνατα στα δικα του κομματια απ' οτι στα κλασικα των Priest.Και εν πασει περιπτωση ποιο λαιβ? Με την θηριωδη δισκογραφια του ενος δισκου? Αυτο δεν ηταν αρπαχτη? Οσον αφορα τα φωνητικα του, ακουσα bootlegs λαιβ απο τον  Καναδα και ηταν χαλια και αθλια. Να σου υπενθυμισω επισης οτι εχει παραδεχτει οτι κανει χρηση της τεχνολογιας διοτι εχει καψει την φωνη του. Ναι δεν ημουνα στο Ροδον, διοτι εκεινο τον καιρο ημουν γερμανια. Και ξερεις, εκει ξερουν να ασκουν κριτικη διοτι δεν εχουν στερητικα συνδρομα οπως στην Ελλαδα. Στην θεση των  Metallica θα μπορουσε να ειναι ενα οποιοδηποτε συγκροτημα.... Αν το εκαναν, επισης θα στεναχωριομουν.
Αλλα ξερεις ποια ειναι η βασικη διαφορα Judas Priest και Μetallica? Οι δευτεροι δεν σε περναν εν ψυχρω για μαλακα.

Αποσυνδεδεμένος blackie

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1050
  • Φύλο: Άντρας
  • Take me down, I'm coming home, arena of pleasures
    • Προφίλ
Απ: Ποσο αληθηνοι ειναι οι μουσικοι σημερα????
« Απάντηση #13 στις: 18/12/06, 13:37 »
Αλλα ξερεις ποια ειναι η βασικη διαφορα Judas Priest και Μetallica? Οι δευτεροι δεν σε περναν εν ψυχρω για μαλ**α.

Οχι δα...
Για θυμισου υποθεση "Napster"...

Αποσυνδεδεμένος KJP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ποσο αληθηνοι ειναι οι μουσικοι σημερα????
« Απάντηση #14 στις: 18/12/06, 16:33 »
Εξαρταται τι θετει ο καθενας ως θεμιτη στουντιακη επεξεργασια. Στο live insurrection ακουγονται οι οπαδοι πιο δυνατα στα δικα του κομματια απ' οτι στα κλασικα των Priest.Και εν πασει περιπτωση ποιο λαιβ? Με την θηριωδη δισκογραφια του ενος δισκου? Αυτο δεν ηταν αρπαχτη? Οσον αφορα τα φωνητικα του, ακουσα bootlegs λαιβ απο τον  Καναδα και ηταν χαλια και αθλια. Να σου υπενθυμισω επισης οτι εχει παραδεχτει οτι κανει χρηση της τεχνολογιας διοτι εχει καψει την φωνη του. Ναι δεν ημουνα στο Ροδον, διοτι εκεινο τον καιρο ημουν γερμανια. Και ξερεις, εκει ξερουν να ασκουν κριτικη διοτι δεν εχουν στερητικα συνδρομα οπως στην Ελλαδα. Στην θεση των  Metallica θα μπορουσε να ειναι ενα οποιοδηποτε συγκροτημα.... Αν το εκαναν, επισης θα στεναχωριομουν.
Αλλα ξερεις ποια ειναι η βασικη διαφορα Judas Priest και Μetallica? Οι δευτεροι δεν σε περναν εν ψυχρω για μαλ**α.

O Halford δεν έβγαλε live ύστερα από ένα δίσκο, αφού είχε και άλλα δύο studio albums σαν Fight, αλλά και κάμποσα Priest. Αλλά αυτό δεν έχει σημασία ούτως ή άλλως, αφού στο "Live Insurrection" συμπεριλαμβάνονται live εκτελέσεις σπάνιων κομματιών, κομματιών από Fight, από Halford, από Judas Priest, συν τρία ακυκλοφόρητα studio. Και όπως και να 'χει, πρόκειται για ένα χορταστικότατο διπλό live album, το οποίο όταν είχε κυκλοφορήσει στοίχιζε ακριβώς 6.000 δρχ, μία κανονική τιμή. Η καραμέλα της "αρπαχτής" μάλλον δεν του ταιριάζει. Αρπαχτή είναι το γεγονός ότι τα albums του Halford θα κυκλοφορήσουν remastered. Αυτό που είπες για την ένταση των οπαδών, δεν ξέρω αν σου το σφύριξαν, ή αν το άκουσες ο ίδιος, αλλά τα αυτιά μου μού λένε ότι δεν ισχύει.

Έχω πάμπολλα bootlegs από Judas Priest και Halford και υπάρχουν περίοδοι όπου ο Halford πραγματικά ήταν σε κακή φόρμα. Δεν εθελοτυφλώ και δεν το αρνούμαι, χάριν οποιουδήποτε στερητικού συνδρόμου. Αλλά στη συγκεκριμένη περιοδεία τα σάρωσε όλα και για του λόγου το αληθές έχω bootlegs, μεταξύ των οποίων και της 9ης Δεκεμβρίου 2000 από το Ρόδον. Η περιοδεία για το "Crucible", από την άλλη, είναι μία άλλη ιστορία.

Πιστεύω πως η τεράστια πλειοψηφία των συγκροτημάτων του μεγέθους των Priest ή των Metallica πολλές φορές μας "κοροϊδεύουν" με τον έναν ή τον άλλον τρόπο και αυτό είναι αναπόφευκτο, όταν έχεις ένα τέτοιο ειδικό βάρος στην ελεεινή και στυγνή μουσική βιομηχανία. Εμένα δε μου άρεσε που έσκασα 17 ευρώ για να πάρω το "St. Anger" και να ακούω τις παραφωνίες του Hetfield, επειδή ήθελαν, λέει, "να ηχογραφήσουν τα φωνητικά σε ένα και δύο takes, για να έχουν αυθορμητισμό" και εκεί ναι, ένοιωσα ότι με "πέρασαν εν ψυχρώ για μαλ**α", όπως είπες. Ούτε στους Judas Priest τα βρίσκω όλα ρόδινα κι ας είναι το αγαπημένο μου group. Απλά η σύγκριση Priest με Metallica σε τέτοια θέματα είναι μάλλον ατυχής, αφού και οι δύο στο ίδιο καζάνι βράζουν... Υπάρχουν συγκροτήματα και καλλιτέχνες που πραγματικά σέβονται το κοινό τους, την τέχνη τους και πάνω απ' όλα τον εαυτό τους, αλλά δεν έχουν, δε θα μπορούσαν να έχουν το διαμέτρημα αυτών των δύο που αναφέραμε, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων (Pearl Jam, Led Zeppelin π.χ.) στις οποίες οι Metallica ή οι Priest σίγουρα δεν ανήκουν.

Εκτός θέματος: η Γερμανία είναι ο γεωγραφικός μου έρωτας... που ακριβώς ήσουν;
« Τελευταία τροποποίηση: 18/12/06, 17:38 από KJP »
Όλα είναι δρόμος.

jagmaster

  • Επισκέπτης
Απ: Ποσο αληθηνοι ειναι οι μουσικοι σημερα????
« Απάντηση #15 στις: 19/12/06, 11:59 »
Εξαρταται τι θετει ο καθενας ως θεμιτη στουντιακη επεξεργασια. Στο live insurrection ακουγονται οι οπαδοι πιο δυνατα στα δικα του κομματια απ' οτι στα κλασικα των Priest.Και εν πασει περιπτωση ποιο λαιβ? Με την θηριωδη δισκογραφια του ενος δισκου? Αυτο δεν ηταν αρπαχτη? Οσον αφορα τα φωνητικα του, ακουσα bootlegs λαιβ απο τον  Καναδα και ηταν χαλια και αθλια. Να σου υπενθυμισω επισης οτι εχει παραδεχτει οτι κανει χρηση της τεχνολογιας διοτι εχει καψει την φωνη του. Ναι δεν ημουνα στο Ροδον, διοτι εκεινο τον καιρο ημουν γερμανια. Και ξερεις, εκει ξερουν να ασκουν κριτικη διοτι δεν εχουν στερητικα συνδρομα οπως στην Ελλαδα. Στην θεση των  Metallica θα μπορουσε να ειναι ενα οποιοδηποτε συγκροτημα.... Αν το εκαναν, επισης θα στεναχωριομουν.
Αλλα ξερεις ποια ειναι η βασικη διαφορα Judas Priest και Μetallica? Οι δευτεροι δεν σε περναν εν ψυχρω για μαλ**α.


O Halford δεν έβγαλε live ύστερα από ένα δίσκο, αφού είχε και άλλα δύο studio albums σαν Fight, αλλά και κάμποσα Priest. Αλλά αυτό δεν έχει σημασία ούτως ή άλλως, αφού στο "Live Insurrection" συμπεριλαμβάνονται live εκτελέσεις σπάνιων κομματιών, κομματιών από Fight, από Halford, από Judas Priest, συν τρία ακυκλοφόρητα studio. Και όπως και να 'χει, πρόκειται για ένα χορταστικότατο διπλό live album, το οποίο όταν είχε κυκλοφορήσει στοίχιζε ακριβώς 6.000 δρχ, μία κανονική τιμή. Η καραμέλα της "αρπαχτής" μάλλον δεν του ταιριάζει. Αρπαχτή είναι το γεγονός ότι τα albums του Halford θα κυκλοφορήσουν remastered. Αυτό που είπες για την ένταση των οπαδών, δεν ξέρω αν σου το σφύριξαν, ή αν το άκουσες ο ίδιος, αλλά τα αυτιά μου μού λένε ότι δεν ισχύει.

Έχω πάμπολλα bootlegs από Judas Priest και Halford και υπάρχουν περίοδοι όπου ο Halford πραγματικά ήταν σε κακή φόρμα. Δεν εθελοτυφλώ και δεν το αρνούμαι, χάριν οποιουδήποτε στερητικού συνδρόμου. Αλλά στη συγκεκριμένη περιοδεία τα σάρωσε όλα και για του λόγου το αληθές έχω bootlegs, μεταξύ των οποίων και της 9ης Δεκεμβρίου 2000 από το Ρόδον. Η περιοδεία για το "Crucible", από την άλλη, είναι μία άλλη ιστορία.

Πιστεύω πως η τεράστια πλειοψηφία των συγκροτημάτων του μεγέθους των Priest ή των Metallica πολλές φορές μας "κοροϊδεύουν" με τον έναν ή τον άλλον τρόπο και αυτό είναι αναπόφευκτο, όταν έχεις ένα τέτοιο ειδικό βάρος στην ελεεινή και στυγνή μουσική βιομηχανία. Εμένα δε μου άρεσε που έσκασα 17 ευρώ για να πάρω το "St. Anger" και να ακούω τις παραφωνίες του Hetfield, επειδή ήθελαν, λέει, "να ηχογραφήσουν τα φωνητικά σε ένα και δύο takes, για να έχουν αυθορμητισμό" και εκεί ναι, ένοιωσα ότι με "πέρασαν εν ψυχρώ για μαλ**α", όπως είπες. Ούτε στους Judas Priest τα βρίσκω όλα ρόδινα κι ας είναι το αγαπημένο μου group. Απλά η σύγκριση Priest με Metallica σε τέτοια θέματα είναι μάλλον ατυχής, αφού και οι δύο στο ίδιο καζάνι βράζουν... Υπάρχουν συγκροτήματα και καλλιτέχνες που πραγματικά σέβονται το κοινό τους, την τέχνη τους και πάνω απ' όλα τον εαυτό τους, αλλά δεν έχουν, δε θα μπορούσαν να έχουν το διαμέτρημα αυτών των δύο που αναφέραμε, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων (Pearl Jam, Led Zeppelin π.χ.) στις οποίες οι Metallica ή οι Priest σίγουρα δεν ανήκουν.

Εκτός θέματος: η Γερμανία είναι ο γεωγραφικός μου έρωτας... που ακριβώς ήσουν;

Καταρχας χαιρομαι με αυτην την συζητηση, διοτι φιλε μου αποδεικνυεις οτι προσεχεις τι ακους, και δεν τρως κουτοχορτο. (Το εννοω σοβαρα αυτο). Σκοπος μου δεν ηταν να θιξω τους Judas Priest, διοτι για μενα μαζι με Ozzy, Dio, Motorhead
ειναι οι μπαντες θηρια που καθορισαν σε μεγαλο βαθμο τι λεμε μεταλ μουσικη σημερα. Προσωπικα εμενα το live του Halford
μου αφησε αυτην την αισθηση. Αισθηση, διοτι δεν ειμαι τοσο προχωρημενος μουσικος... Προσωπικα σε ευχαριστω για την παρατηρηση με τους Metalica, διοτι αυτο δεν το ηξερα. Επισης εκτιμω το γεγονος που δεν μασας τα λογια σου και χρησιμοποιεις σωστα επιχειρηματα. Προσωπικα για μενα τεσσερα ειναι τα καλυτερα λαιβ: 1. Rory Gallagher-Live in Europe
2. AC-DC- If you want blood 3. Rainbow- On stage kαι φυσικα 4. Deep Purple- Made In Japan.

PS: Ημουνα 5 χρονια στο Saarbruecken... Αλλα πηγα σε Χαιδελβεργη, Κολωνια, Καρλσρουη, Τριερ, Μανχαιμ και λοιπα και λοιπα... Να κανονισουμε για καμια μπυριτσα να τα πουμε αναλυτικοτερα... 8) ;D

Αποσυνδεδεμένος Iced Jacob

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ποσο αληθηνοι ειναι οι μουσικοι σημερα????
« Απάντηση #16 στις: 19/12/06, 13:36 »
Εξαρταται τι θετει ο καθενας ως θεμιτη στουντιακη επεξεργασια. Στο live insurrection ακουγονται οι οπαδοι πιο δυνατα στα δικα του κομματια απ' οτι στα κλασικα των Priest.Και εν πασει περιπτωση ποιο λαιβ? Με την θηριωδη δισκογραφια του ενος δισκου? Αυτο δεν ηταν αρπαχτη? Οσον αφορα τα φωνητικα του, ακουσα bootlegs λαιβ απο τον  Καναδα και ηταν χαλια και αθλια. Να σου υπενθυμισω επισης οτι εχει παραδεχτει οτι κανει χρηση της τεχνολογιας διοτι εχει καψει την φωνη του. Ναι δεν ημουνα στο Ροδον, διοτι εκεινο τον καιρο ημουν γερμανια. Και ξερεις, εκει ξερουν να ασκουν κριτικη διοτι δεν εχουν στερητικα συνδρομα οπως στην Ελλαδα. Στην θεση των  Metallica θα μπορουσε να ειναι ενα οποιοδηποτε συγκροτημα.... Αν το εκαναν, επισης θα στεναχωριομουν.
Αλλα ξερεις ποια ειναι η βασικη διαφορα Judas Priest και Μetallica? Οι δευτεροι δεν σε περναν εν ψυχρω για μαλ**α.


O Halford δεν έβγαλε live ύστερα από ένα δίσκο, αφού είχε και άλλα δύο studio albums σαν Fight, αλλά και κάμποσα Priest. Αλλά αυτό δεν έχει σημασία ούτως ή άλλως, αφού στο "Live Insurrection" συμπεριλαμβάνονται live εκτελέσεις σπάνιων κομματιών, κομματιών από Fight, από Halford, από Judas Priest, συν τρία ακυκλοφόρητα studio. Και όπως και να 'χει, πρόκειται για ένα χορταστικότατο διπλό live album, το οποίο όταν είχε κυκλοφορήσει στοίχιζε ακριβώς 6.000 δρχ, μία κανονική τιμή. Η καραμέλα της "αρπαχτής" μάλλον δεν του ταιριάζει. Αρπαχτή είναι το γεγονός ότι τα albums του Halford θα κυκλοφορήσουν remastered. Αυτό που είπες για την ένταση των οπαδών, δεν ξέρω αν σου το σφύριξαν, ή αν το άκουσες ο ίδιος, αλλά τα αυτιά μου μού λένε ότι δεν ισχύει.

Έχω πάμπολλα bootlegs από Judas Priest και Halford και υπάρχουν περίοδοι όπου ο Halford πραγματικά ήταν σε κακή φόρμα. Δεν εθελοτυφλώ και δεν το αρνούμαι, χάριν οποιουδήποτε στερητικού συνδρόμου. Αλλά στη συγκεκριμένη περιοδεία τα σάρωσε όλα και για του λόγου το αληθές έχω bootlegs, μεταξύ των οποίων και της 9ης Δεκεμβρίου 2000 από το Ρόδον. Η περιοδεία για το "Crucible", από την άλλη, είναι μία άλλη ιστορία.

Πιστεύω πως η τεράστια πλειοψηφία των συγκροτημάτων του μεγέθους των Priest ή των Metallica πολλές φορές μας "κοροϊδεύουν" με τον έναν ή τον άλλον τρόπο και αυτό είναι αναπόφευκτο, όταν έχεις ένα τέτοιο ειδικό βάρος στην ελεεινή και στυγνή μουσική βιομηχανία. Εμένα δε μου άρεσε που έσκασα 17 ευρώ για να πάρω το "St. Anger" και να ακούω τις παραφωνίες του Hetfield, επειδή ήθελαν, λέει, "να ηχογραφήσουν τα φωνητικά σε ένα και δύο takes, για να έχουν αυθορμητισμό" και εκεί ναι, ένοιωσα ότι με "πέρασαν εν ψυχρώ για μαλ**α", όπως είπες. Ούτε στους Judas Priest τα βρίσκω όλα ρόδινα κι ας είναι το αγαπημένο μου group. Απλά η σύγκριση Priest με Metallica σε τέτοια θέματα είναι μάλλον ατυχής, αφού και οι δύο στο ίδιο καζάνι βράζουν... Υπάρχουν συγκροτήματα και καλλιτέχνες που πραγματικά σέβονται το κοινό τους, την τέχνη τους και πάνω απ' όλα τον εαυτό τους, αλλά δεν έχουν, δε θα μπορούσαν να έχουν το διαμέτρημα αυτών των δύο που αναφέραμε, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων (Pearl Jam, Led Zeppelin π.χ.) στις οποίες οι Metallica ή οι Priest σίγουρα δεν ανήκουν.

Εκτός θέματος: η Γερμανία είναι ο γεωγραφικός μου έρωτας... που ακριβώς ήσουν;

Καταρχας χαιρομαι με αυτην την συζητηση, διοτι φιλε μου αποδεικνυεις οτι προσεχεις τι ακους, και δεν τρως κουτοχορτο. (Το εννοω σοβαρα αυτο). Σκοπος μου δεν ηταν να θιξω τους Judas Priest, διοτι για μενα μαζι με Ozzy, Dio, Motorhead
ειναι οι μπαντες θηρια που καθορισαν σε μεγαλο βαθμο τι λεμε μεταλ μουσικη σημερα. Προσωπικα εμενα το live του Halford
μου αφησε αυτην την αισθηση. Αισθηση, διοτι δεν ειμαι τοσο προχωρημενος μουσικος... Προσωπικα σε ευχαριστω για την παρατηρηση με τους Metalica, διοτι αυτο δεν το ηξερα. Επισης εκτιμω το γεγονος που δεν μασας τα λογια σου και χρησιμοποιεις σωστα επιχειρηματα. Προσωπικα για μενα τεσσερα ειναι τα καλυτερα λαιβ: 1. Rory Gallagher-Live in Europe
2. AC-DC- If you want blood 3. Rainbow- On stage kαι φυσικα 4. Deep Purple- Made In Japan.

PS: Ημουνα 5 χρονια στο Saarbruecken... Αλλα πηγα σε Χαιδελβεργη, Κολωνια, Καρλσρουη, Τριερ, Μανχαιμ και λοιπα και λοιπα... Να κανονισουμε για καμια μπυριτσα να τα πουμε αναλυτικοτερα... 8) ;D


Φυσικα ολα κατω απο το "How the west was won"!!!! ;D
The road to hell is full of good intentions...

Αποσυνδεδεμένος KJP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ποσο αληθηνοι ειναι οι μουσικοι σημερα????
« Απάντηση #17 στις: 20/12/06, 05:54 »
Καταρχας χαιρομαι με αυτην την συζητηση, διοτι φιλε μου αποδεικνυεις οτι προσεχεις τι ακους, και δεν τρως κουτοχορτο. (Το εννοω σοβαρα αυτο). Σκοπος μου δεν ηταν να θιξω τους Judas Priest, διοτι για μενα μαζι με Ozzy, Dio, Motorhead
ειναι οι μπαντες θηρια που καθορισαν σε μεγαλο βαθμο τι λεμε μεταλ μουσικη σημερα. Προσωπικα εμενα το live του Halford
μου αφησε αυτην την αισθηση. Αισθηση, διοτι δεν ειμαι τοσο προχωρημενος μουσικος... Προσωπικα σε ευχαριστω για την παρατηρηση με τους Metalica, διοτι αυτο δεν το ηξερα. Επισης εκτιμω το γεγονος που δεν μασας τα λογια σου και χρησιμοποιεις σωστα επιχειρηματα. Προσωπικα για μενα τεσσερα ειναι τα καλυτερα λαιβ: 1. Rory Gallagher-Live in Europe
2. AC-DC- If you want blood 3. Rainbow- On stage kαι φυσικα 4. Deep Purple- Made In Japan.

PS: Ημουνα 5 χρονια στο Saarbruecken... Αλλα πηγα σε Χαιδελβεργη, Κολωνια, Καρλσρουη, Τριερ, Μανχαιμ και λοιπα και λοιπα... Να κανονισουμε για καμια μπυριτσα να τα πουμε αναλυτικοτερα... 8) ;D

Θέλω να ελπίζω πως όχι, δεν τρώω κουτόχορτο, αλλά ακόμη και όταν το τρώω, να το γνωρίζω. Και αυτό, επειδή όλοι έχουμε τα πάθη μας και τις προτιμήσεις μας και είναι υγιές και θεμιτό ως ένα βαθμό να τα τρέφουμε, παρακάμπτοντας κάποιες φορές την όποια αντικειμενικότητα. Θεώρησα, ωστόσο, ότι στο πρώτο σου μήνυμα αδικούσες τους Priest και ευνοούσες τους Metallica, ενώ κατά τη δική μου θεώρηση, η "αλήθεια" βρίσκεται κάπου στο ενδιάμεσο. Σ' ευχαριστώ, πάντως, για τα καλά σου λόγια και να ξέρεις ότι χαίρομαι που μπορούμε και συνεννοούμαστε. ;D

To "Made In Japan" των Deep Purple είναι ένας από τους αγαπημένους μου δίσκους όλων των εποχών, συνολικά από studio και live. Τα κομμάτια τα ξετινάζουν, πραγματικά. Φοβεροί αυτοσχεδιασμοί και άπιαστες εκτελέσεις (δίχως στουντιακά χειρουργεία, απ' όσο μπορώ να ακούσω) από πολύ μεγάλους και πρωτοπόρους μουσικούς. Και ο Rory γίγαντας στα live του επίσης.

Για μπύρα, μετά τις γιορτές, όποτε θέλεις. ;)
Όλα είναι δρόμος.

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: Ποσο αληθηνοι ειναι οι μουσικοι σημερα????
« Απάντηση #18 στις: 20/12/06, 09:41 »
παιδια εγω θα συμγωνησω με τον θαναση...και με το θεμα περι metallica - priest...αλλα...ετυχε και εβλεπα ξανα χτες το Operation Livecrime...ενταξει.. οτι εχει τα συμπληρωματακια του σε μερικες φασεις τα εχει. Αλλα...το προτιμω..γιατι ειναι καταπληκτικη συναυλια. Και τα σολα φωνητικα κτλ ειναι  δικα τους. Τωρα αν εχει 2ες και 3ες φωνες απο πισω που απλα δεν υποστηριζονται απο το live ( αν και τραγουδουν ολοι ) ενταξει..δεν πειραζει. το αποτελεσμα ειναι παρα πολύ καλο. Και δεν σου αφηνει  την αισθηση της κοροιδιας σε καμια περιπτωση. Ενα καλο..ειχε τα mad video music awards παλι χτες το mad και εβλεπα αραια και που...εκει ειναι κοροιδια...μιλαμε, δινεις τοσα λεφτα για εισητηριο και το μονο αληθινο ειναι τα φωτα!!!!!!τπτ αλλο! τραγουδι; ναι αμ πως...οσο για την μουσικη...ας μην το κανουμε θεμα...
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος verdict94

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 213
  • Φύλο: Άντρας
  • www.verdictdenied.com
    • Προφίλ
    • Official site of  Verdict Denied
Απ: Ποσο αληθηνοι ειναι οι μουσικοι σημερα????
« Απάντηση #19 στις: 21/12/06, 10:15 »
Παιδιά αν ο μουσικός δεν παίζει εννοείται τον πετάνε έξω και ειδικά αν είναι drummer. Αν αυτές οι μπάντες που λέτε δεν άλλαζαν ντράμμερ (με την έννοια ότι οι προηγούμενοι δεν ήταν τόσο μάγκες) δεν θα είχαν το groove που έχουν και ο κόσμος απλώς δεν θα τους άκουγε.....και δεν θα ήξερε ακριβώς τι του έφταιγε. Φανταστείτε ένα drummer ο οποίος όλη την ώρα "σέρνει" ή "τρέχει" το κομμάτι. Κανείς μέσος οπαδός δεν καταλάβει ότι παίζει λάθος αλλά θα καταλήξει να μην ακούει τον δίσκο γιατί τον κουράζει και θα υποθέτει ότι είναι οι συνθέσεις που φταίνει ή η παραγωγή κτλ.. Αναγκαστικά λοιπόν γίνονται αυτά ειδικά με τους drummer. 4 μέτριοι μουσικοί με άριστο drummer θα ακουστούν καλύτερα από ένα συρφετό "παικτών" με μέτριο drummer.
Επίσης αναλογιστείτε το εξής: Oi Megadeth που είχαν ένα σύνολο από αναγνωρισμένους παίκτες στο είδος....Mustaine ρυθμική κιθάρα, Friedman,Menza κτλ. Στο Cryptic Writtings και στο Risk....δεν τα  παίξανε όλα. Στις σημειώσεις των επανακυκλοφοριών o Mustaine λέει ότι ακούγοντας ένα ένα τα κανάλια στην μίξη (στην πρώτη δεν ήταν παρών προφανώς) κατάλαβε ότι θέματα που νόμιζε ότι είχε γράψει αυτός ή o Friedman τα είχε ηχογραφήσει άλλος!!!!!!! Δεν αναγνώρισε το παίξιμο του ή του Marty εκεί μέσα.....
Όλα προϊόντα είναι παιδιά και δυστυχώς έτσι μας έχουν μάθει που δεν μπορούμε αλλιώς. Όλες οι παραγωγές πλέον είναι τέλειες και ίδιες μεταξύ τους ανάλογα με το είδος πάντα. Και το έχουμε συνηθίσει αυτό.....
Βάλτε το Into The Everflow των Psychotic Waltz όπου ακούς τον ένα αριστερά και τον άλλο δεξιά και είναι όλα ωμά και τίμια με τα λαθάκια τους και τις ψιλοτζούφιες τους......αυτά είναι!!! 

Αποσυνδεδεμένος Fys

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 182
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ποσο αληθηνοι ειναι οι μουσικοι σημερα????
« Απάντηση #20 στις: 21/12/06, 16:52 »
Αυτά λέω και εγώ!! Όλα γίνονται digital σιγά σιγά.. Ακούστε το Mirage των Camel και θα συγκινηθείτε όχι μόνο από την απίστευτη μουσική αλλά από τον τρόπο που έχει ηχογραφηθεί.. Ακούς δυναμικές σε όλα τα όργανα και στο περισσότερο άλμπουμ η κιθάρα ακούγεται από αριστερά και τα πλήκτρα από δεξιά!! Αυτό θέλαμε εγώ και ο Ax_Wield, να δώσουμε όσο πιο live ήχο γίνεται με τους Raw In Sect, για αυτό γράψαμε pan-αρισμένοι..
Shatter the myth, don't cut yourself, on your words against dreams made of steel, stronger than any faith that inflicts with pain and fear...
Chuck Schuldiner RIP (13/5/1967 - 13/12/2001)

Αποσυνδεδεμένος konto-man

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Άντρας
  • KATΩ Η ΤΕCHNO KAI TO TRANCE,ZHTΩ Η ITALO DISCO
    • Προφίλ
Απ: Ποσο αληθηνοι ειναι οι μουσικοι σημερα????
« Απάντηση #21 στις: 12/02/07, 19:34 »
καταρα σε οσους κανουν λαιβ με πλειμπακ,να τους κολλησει το σιντι ή κονσολα τελος παντων.

Αποσυνδεδεμένος The JeSTeR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 363
  • Φύλο: Άντρας
  • "I demand that you shoot me now" : Daffy Duck
    • Προφίλ
Απ: Ποσο αληθηνοι ειναι οι μουσικοι σημερα????
« Απάντηση #22 στις: 12/02/07, 21:57 »
Μπαα.... δεν ειναι δα και πολυ σοκιν η είδηση. Απλούστατα, γιατι οτι μπαντα και να ειναι, οσο καλη και να είναι, φυσικά και θα κάνει ψηφιακή επεξεργασία στα κομμάτια της, θα ισοσταθμίσει το level της φωνής, να ρυθμίσει την ενταση του snare, κτλ κτλ.

κακό δεν είναι να επεξεργάζονται στο στούντιο το υλικό τους οι μουσικοί! κακό είναι να μην πετάγανε τον ντράμερ τους οι greenday, και να τον είχαν εκεί να βαράει κουτουρού, ενώ ηχογραφούσαν με άλλο. Ναι, πολλοί έκαναν τις κομπίνες και τις κλεψιές τους, αλλά τί σημασία έχει? αμα μάθετε δηλαδή ότι πχ οι Iron Maiden στα λάιβ παίζουν με clicktrack στο αυτί για να μην μπλέκονται, ή ότι ο hetfield ακούει στο ένα ακουστικό μόνο την κιθάρα του, και στο άλλο τη μπότα του Ulrich? Ε, και?

Για το θέμα της σκηνοθεσίας μιας συναυλίας. Πιστεύω οτι όχι μονο δεν είναι κατακριτέο, αλλα κατα τη γνώμη μου, κατανοητό και ακρως επαγγελματικο. δεν μιλάω για τα χορευτικά της μαντονα ετσι (που αν μας βασταει στα 50 μας να χορευουμε και να τραγουδάμε ταυτοχρονα για 2 ώρες, τοτε να τη βρίσουμε) αλλα για παρα πολλές μπάντες της ροκ και της μέταλ σκηνης. Με πειράζει που οι Slipknot είναι απόλυτα συνεννοημένοι, οι Metallica, Kiss, Pink Floyd, Iron Maiden, Red Hot Chilly Peppers  και πάει λέγοντας, έχουν σχεδόν οργανωμένη χορογραφία? Οχι. Γιατι απο τη στιγμή που η μουσική φεύγει από το ραδιόφωνο και ανεβαίνει στη σκηνη, τότε, είναι και θέατρο, και χορόδραμα, και χίλια δύο άλλα. Ο καλιτέχνης είναι υποχρεωμένος, να ενσαρκώσει το ρόλο του, που μπορεί να είναι διαφορετικός σε καθε κομάτι. Ο Axl τραγουδαει το Welcome to the Jungle και το Don't Cry σε καθε συναυλία. Ο ίδιος άνθρωπος, λέει δυο εντελώς διαφορετικές ιστορίες.
Η θεατρικότητα είναι λάθος, όταν δεν έχει σχέση με τη μουσική. Οι Slipknot, με τις συντονισμένες κινήσεις πανικού τους στη σκηνή, τις μελετημένες και προκαθορισμένες, οπτικοποιούν αυτό που με τα τραγούδια τους εννοούν. Το ιδιο και καθε καλιτέχνης, με τον τρόπο που τον εκφραζει. Δειτε τα λάιβ των Rammestein, και αφού τα πειτε υπερβολικά, θεατρικά, άθλια κλπ κλπ, στο τέλος, θα συνειδητοποιήσετε, οτι είναι πραγματικά υπέροχα, όπως και του Manson, που η θεατρικότητα και η υπερβολική του εικόνα, τον κάνουν από καρικατούρα στο στούντιο, συγκλονιστικό Performer στα λάιβ. τι σχέση έχει αυτό με το πόσο αληθινός είναι ο μουσικός? Ναι, ο Maynard James Keenan που βάφεται μπλέ για να ανεβεί στη σκηνή, είναι το ίδιο παθιασμένος και αληθινός, με τον Νιck Cave και τον Bob Dylan...

α, και για τους Arctic Monkeys, αναρωτιέμαι, είναι δυνατόν να είναι ψεύτικοι? αφού έγιναν καταλάθος διάσημοι ανεβάζοντας τα κομάτια τους στο Myspace, πριν να έχουν καν συμβόλαιο αν δεν κανω λάθος...δεν το νομίζω...
I know the pieces fit, cause I watched them tumble down
no fault, none to blame it doesn't mean I don't desire to
point the finger, blame the other, watch the temple topple over.
To bring the pieces back together, rediscover communication.
Schism :Tool

Αποσυνδεδεμένος Northboy

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: Ποσο αληθηνοι ειναι οι μουσικοι σημερα????
« Απάντηση #23 στις: 12/02/07, 23:41 »
Εγω λεω ναλαξεις studio και ηχοληπτη Ashcroft
κακα μαθηματα περνεις

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
Απ: Ποσο αληθηνοι ειναι οι μουσικοι σημερα????
« Απάντηση #24 στις: 13/02/07, 02:40 »
Στη μπίζνα της μουσικής (η οποία είναι και επισήμως, πλέον, μέρος του lifestyle) το μόνο που μετράει σύμφωνα με την επίσημη βιομηχανία είναι το εξώφυλλο. Αν το εξώφυλλο καλό, ποιός νοιάζεται για τα υπόλοιπα... Όπως στο Wrestling που βάζουν τα παραφουσκωμένα από χάπια γομάρια να κάνουν πλάκα ότι χτυπιούνται, αλλά υπάρχει κόσμος που το γουστάρει...
  Εγώ προσωπικά προτιμώ το περιεχόμενο: πολύ σωστά ειπώθηκε για Purple και Gallagher ότι αυτοί οι άνθρωποι μεγαλουργούσαν με ούτε τα μισά από τα τεχνικά μέσα του σήμερα: εξάλλου θυμηθείτε και το Θεοδωράκη με τις θρυλλικές ηχογραφήσεις του στη Μόσχα: από ήχο χάλια, από αίσθημα όμως, τι να λέμε... Προτιμώ το βρώμικο ήχο που επενδύει ποιοτική μουσική, παρά τον τέλειο ήχο που επενδύει Βίσση και Βritney Spears.
 Και εν τέλει, στα live η ατέλεια (εντάξει, όχι υπερβολική) δίνει και πολύ παλμό...
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
3334 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/07, 15:21
από Υπνοβάτης...
26 Απαντήσεις
8851 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/07, 14:48
από HeavyHead
8 Απαντήσεις
4844 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/08, 10:48
από Ο Νέος Κιθαρωδός
10 Απαντήσεις
8325 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/05/08, 12:55
από Panos-Echidna
5 Απαντήσεις
3425 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/11/08, 20:02
από profsokin
8 Απαντήσεις
7714 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/11, 19:25
από Spyros Delta
10 Απαντήσεις
4465 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/11, 19:37
από V_for_vedouza
68 Απαντήσεις
28217 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/11/14, 21:46
από noe13
2 Απαντήσεις
2488 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/05/14, 00:05
από Βραζίλης
3 Απαντήσεις
14102 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/12/17, 19:32
από modfori