Αποστολέας Θέμα: χορδές ηλεκτροακουστικής κιθάρας  (Αναγνώστηκε 6123 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος elias99

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
γεια,πρόσφατα αγόρασα την συγκεκριμένη κιθάρα
 http://www.fender.com/en-GR/products/search.php/?partno=0961536206

η κιθάρα ειναι άψογη κ για τα λεφτά που έδωσα ειναι ότι πρέπει.το μόνο προβλημα ειναι οι χορδές.είναι πάάάάάάάάάρα πολυ σκληρές.δηλαδή σε σχέση με την ηλεκτρική που έχω εδώ κ 2 χρονια που παίζω ειναι πολύ σκληρές.οι χορδές που φοραει ειναι οι μανίσιες.θέλω να ρωτήσω εάν πάω κ αλαξω χορδές κ βάλω ποιο μαλακές,θα δώ διαφορα?γιατί ακουσα οτι γενικά οι ακουστικες κιθάρες ειναι ποιο σκλήρες απο τις ηλεκτρικές.

Αποσυνδεδεμένος Nosferatu

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 58
    • Προφίλ
Απ: χορδές ηλεκτροακουστικής κιθάρας
« Απάντηση #1 στις: 30/07/11, 21:11 »
ποσο καιρο παιζεις ηλεκτροακουστικη ?? αν παιζεις λιγες μερες/βδομαδες κανε υπομονη θα στρωσουν τα δαχτυλα σου
« Τελευταία τροποποίηση: 30/07/11, 21:17 από Nosferatu »

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: χορδές ηλεκτροακουστικής κιθάρας
« Απάντηση #2 στις: 30/07/11, 22:15 »
Μια αλλαγουλα χορδων δεν θα σε χαλασει παντως. Αν φοραει τις μαμισιες ειναι δια τον πεοντα και αν περιμενε πολυ καιρο η κιθαρα να πουληθει, θα εχουν γινει για τον δις πεοντα.

Αν βαλεις Elixir θα σου κρατησουν πολυ περισσοτερο καιρο απο τις απλες. (φυσικα κοστιζουν και περισσοτερο αλλα αξιζουν τα λεφτα τους)

Αν θελεις να μαλακωσει η κιθαρα, μπορεις να βαλεις πιο λεπτες χορδες, οχι ομως πολυ πιο λεπτες γιατι θα πρεπει να γινουν πολλες διορθωσεις στο μπρατσο και στο καβαλαρη κλπ.
Ενα νουμερο φτανει πχ αν φοραει 12αρια βαλε 11αρια.
Αν φοραει 11αρια αστα καλυτερα ετσι γιατι με 10αρια θα ακουγεται ψοφια. Γενικα η αποψη μου ειναι οχι πιο λεπτες απο 11.

Καλο θα ηταν να πας σε ενα καλο μαστορα να παρεις απο εκει τις χορδες σου, να τις φορεσεις και να πας μετα να σου κανει μια με το αλενακι το μπρατσο μονο, να ισιωσει.
Δεν σου προτεινω να το κανεις μονος σου αν δεν ξερεις .... γιατι υπαρχει και περιπτωση να το σπασεις.
Δες πως γινεται και μετα το προσπαθεις και μονος σου αν χρειαστει .. και με προσοχη

Αλλος τροπος ειναι μεχρι να συνηθισεις τη σκληραδα να τη κουρδιζεις μισο τονο κατω (αλλα και παλι θα χρειαστει μικρορυθμιση στο μπρατσο λογω αλλαγης "τεντοματος" των χορδων)

Αποσυνδεδεμένος Sofie SkidRow

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: χορδές ηλεκτροακουστικής κιθάρας
« Απάντηση #3 στις: 02/08/11, 17:58 »
γεια,πρόσφατα αγόρασα την συγκεκριμένη κιθάρα
 http://www.fender.com/en-GR/products/search.php/?partno=0961536206

η κιθάρα ειναι άψογη κ για τα λεφτά που έδωσα ειναι ότι πρέπει.το μόνο προβλημα ειναι οι χορδές.είναι πάάάάάάάάάρα πολυ σκληρές.δηλαδή σε σχέση με την ηλεκτρική που έχω εδώ κ 2 χρονια που παίζω ειναι πολύ σκληρές.οι χορδές που φοραει ειναι οι μανίσιες.θέλω να ρωτήσω εάν πάω κ αλαξω χορδές κ βάλω ποιο μαλακές,θα δώ διαφορα?γιατί ακουσα οτι γενικά οι ακουστικες κιθάρες ειναι ποιο σκλήρες απο τις ηλεκτρικές.



οι ακουστικες κιθαρες εχουν τις πιο σκληρες χορδες, εγω ξεκινησα με ακουστικη και δεν αλλαξα τις χορδες, εκανα απλα λιγο υπομονη..σε συμβουλευω να κανεις το ιδιο, αξιζει! γιατι μετα σκληραινουν τα δαχτυλα σου και μετα ολα ειναι πολυ πιο ευκολα και λιγοτερο επιπονα

Αποσυνδεδεμένος elias99

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Απ: χορδές ηλεκτροακουστικής κιθάρας
« Απάντηση #4 στις: 10/08/11, 08:58 »
τελικά μετά από 2 βδομάδες παιξίματος,τα δάχτυλα μου έστρωσαν.ούτε πονάνε ούτε τίποτα.ρωτησα στο μαγαζί που την πήρα πόσο καιρό την είχαν και μου είπε λιγότερο απο βδομάδα.οπότε οι χορδές ειναι κομπλε κ δεν θέλουν άλλαγμα.ευχαριστώ όλους  :)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
18 Απαντήσεις
12029 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/04, 17:33
από ASSOS
16 Απαντήσεις
12697 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/08, 16:57
από morpheas
15 Απαντήσεις
12220 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/07/12, 21:17
από adr1anos
29 Απαντήσεις
12904 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/13, 12:28
από hot_sauce (φλουτσ)
2 Απαντήσεις
3778 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/06/13, 00:57
από Απόλλων
14 Απαντήσεις
6213 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/07/13, 20:29
από elenix4
5 Απαντήσεις
17098 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/14, 08:35
από klaus77
1 Απαντήσεις
5651 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/03/14, 20:15
από hot_sauce (φλουτσ)
3 Απαντήσεις
4719 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/15, 11:07
από Antonis_Liakos
0 Απαντήσεις
19139 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/01/16, 15:42
από Aris81