Αποστολέας Θέμα: Ελλήνων Μακεδονία  (Αναγνώστηκε 62156 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος iliolousth

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #50 στις: 02/03/08, 21:59 »
θα ηθελα να πω στον roufouw-king mob οτι εγω θαυμαζω τους αρχαιους ελληνες για τα κατορθωματα τους και ας μη βγαινω να φιλοσοφω ή να πιστευω στο δωδεκαθεο.

αλλωστε αν δεν υπηρχαν αυτοι πως θα υπηρχαμε εμεις και θα λεγοματε ελληνες?

και δηλ αυτοι που πιστεουν ακομα στο δωδεκαθεο και τα ιδανικα των αρχαιων ειναι συνδεδεμενοι μαζι τους? επισης αν δεν απατωμαι οι αρχαιοι ειχαν βωμο στον εναν αγνωστο θεο στην αθηνα.

στον bairn of mosul πιστευω οτι ειναι ανιστοριτος και δεν εχει διαβασει ποτε του βιβλιο!θα πρεπε να ξερεις οτι πολλοι αξιοτιμοι ξενοι ερευνητες, ιστορικοι και συγγραφεις εχουν γραψει για την ελληνικοτητα του βυζαντιου η οποια δεν αμφισβητειται απο κανεναν.

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #51 στις: 02/03/08, 22:05 »
ηθελα να ξερα τις μουρες μας δεν τις βλεπετε στον καθρεφτη??δεν ειμαστε ιδιοι με τα σλαυικα φυλα?οπως ιδιοι με μας δεν ειναι και οι τουρκοι των παραλιων?δεν μας ενωνει αυτο?
ξεφυτρωσαμε εμεις οι αρχαιοι το 1821 ξανα???πεσαμε σε ληθαργο 2 χιλιετιες και εμφανιστηκαμε παλι,καθαροι και ελληναρες"?

Πως το γράφεις αυτό το απόφθεγμα εκεί κάτω απ' το αβαταρ ; Pisteueis afto p theleis na pisteueis ;

Οσο μπαίνω και διαβάζω τέτοιου είδους θέματα εδώ μέσα, τόσο νομίζω ότι έχω πάθει κάποιου είδους παράκρουση.
Σε λίγο θα ακούσουμε ότι οι Ελληνες έχουν και μια ομοιότητα(ελαφριά όμως) με τους Κινέζους.
γιατι αμφιβαλλεις?και οι δυο απο τον ιδια φυλη πιθηκων καταγομαστε



στον bairn of mosul πιστευω οτι ειναι ανιστοριτος και δεν εχει διαβασει ποτε του βιβλιο!θα πρεπε να ξερεις οτι πολλοι αξιοτιμοι ξενοι ερευνητες, ιστορικοι και συγγραφεις εχουν γραψει για την ελληνικοτητα του βυζαντιου η οποια δεν αμφισβητειται απο κανεναν.
ευκολο να με λες ανιστορητο
δυσκολο να πιστευεις το αντιθετο για τον εαυτο σου

αλλωστε αν δεν υπηρχαν αυτοι πως θα υπηρχαμε εμεις και θα λεγοματε ελληνες?

ελα ντε και αν δεν υπηρχε ο πηθικανθρωπος πως θα υπηρχα εγω...
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος iliolousth

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #52 στις: 02/03/08, 22:08 »
δε πιστευω οτι ειμαι καμια εγκυκλοπαιδεια αλλα για να εχω μια πληρη εικονα περα απο ελληνες ιστορικους κ.α εχω ψαξει και ξενους. πιστευω οτι εχω μια ιστορικη καταρτιση περα απο το βιβλιο της ιστοριασ μασ.εσυ παλι μου δειχνεις το αντιθετο. :)

Αποσυνδεδεμένος Harrucci

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • compresora prin i... meta?
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #53 στις: 02/03/08, 22:09 »
πιστευω οτι υπαρχουν και δεν ειναι ελληνες.δεν θα συμφωνησω οτι ειναι τοσο ομοιομορφη η κατανομη του DNA οπως την λες..δηλαδη αν οι αλλοι εχουν 2% εμεις πρεπει να εχουμε 20%...στον σημερινο ελλαδικο χωρο παντα εμεναν ελληνες..δεν ειμασταν μια εδω μια εκει οπως αλλοι λαοι...βεβαια ο παραγοντας μπασταρδεμα μπαινει οταν περναγε περιστασιακα απο την γειτονια κανενας λαος και μας πεταγε κανενα π***σο αλλα αυτο δεν αρκει για να τα ισοπεδωνουμε ολα...η αντικειμενικη αληθεια ειναι οτι ειμαστε περισσοτερο ελληνες απο τον οποιοδηποτε σ'αυτον τον πλανητη...ελπιζω να συμφωνησουμε σ'αυτο ;)
αχ χαρουκι...δλδ οι αρβανητες οι οποιοι κατοικουν στο χωρο της θηβας δεν ειναι ελληνες;..δλδ ουτε οι μουσουλμανοι της θρακης ειναι ελληνες; ασχετος απο οτι υποστηριζουν επηρεασμενοι απο την θρησκεια τους...τα ρασα δεν κανουν το παπα..τι σημασια εχει αν σε λενε ελληνα στην καταγωγη ή αν σε λενε αρριανο...δλδ εμεις ειμαστε η αρεια φυλη ανωτερη ολων;
καταλαβαινεις φυσικα οτι αυτο που λες ειναικαι εθνικιστικο και ρατσιστικο..και πρεπει να καταλαβαιτε οτι κατα τυχη ειμαστε ελληνες... και κατα τυχη ειμαστε και ανθρωποι... το οτι μενουμε σε εναν γεωγραφικο χωρο δεν σημαινει οτι αυτος ο γεωγραφικος χωρος μας ανοικει..σε κανεναν δεν ανοκει..γιαυτο αφηστε τις ιδιωκτησιες..
οσο για τον μεγα αλεξανδορ απανα μου κατι...αν ησουν γερμανος θα ειχες για ηρωα τον χιτλερ;...αν οχι γιατι εχεις ηρωα τωρα τον μεγα αλεξανδρο;.. ο μεγ αλεξανδρος εκανε οτι ακριβως εκανε και ο χιτλερ προσπαθουσε να κανει "παγκοσμια ειρηνη" σφαγιαζοντας λαους και εθνη.
γιαυτο ειμαστε περιφανοι γιατι ηταν μεγας κατακτητης κα δολοφονος..γιατι αλλο ειμαστε περιφανοι γιαυτον..ολοι λενε ο μεγας αλεξανδρος και  μεγας αλλεξανδρος αλλα κανεις δεν ακουσα να λεει γιατι ηταν μεγας...
καταλαβαινεις οτι με ολα αυτα που γραφεις εισαι εντελως εκτος θεματος...ειπα εγω κατι απο ολα αυτα που γραφεις? ειπα εγω οτι εχω προτυπο τον μεγα αλεξανδρο, οτι ειμαστε η αρεια φυλη ή οτι αν εισαι μουσουλμανος δεν εισαι ελληνας? ρε μην γραφετε πιομενοι στο φορουμ γιατι δεν βγαινει νοημα στο τελος ::)

α και μια διροθωση στο παραληρημα του ανοιχου τροπου σκεψης σου...αλλο οτι ο μεγας αλεξανδρος υπηρξε κατακτητης (και προφανως κατεσφαξε) και αλλο να τον συγκρινεις με το πιο αρρωστο μυαλο στην ανθρωπινη ιστορια... ειδες τον χιτλερ να παντρευεται εβραια γιατι ο αλεξανδρος παντευτηκε την εβραια της εποχης του και σεβαστηκε τον κατεκτημενο σαν να ηταν ελληνες... (για το οφελος του παντα)
« Τελευταία τροποποίηση: 02/03/08, 22:38 από Harrucci »

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #54 στις: 02/03/08, 22:11 »
θα ηθελα να πω στον roufouw-king mob οτι εγω θαυμαζω τους αρχαιους ελληνες για τα κατορθωματα τους και ας μη βγαινω να φιλοσοφω ή να πιστευω στο δωδεκαθεο.

αλλωστε αν δεν υπηρχαν αυτοι πως θα υπηρχαμε εμεις και θα λεγοματε ελληνες?

και δηλ αυτοι που πιστεουν ακομα στο δωδεκαθεο και τα ιδανικα των αρχαιων ειναι συνδεδεμενοι μαζι τους? επισης αν δεν απατωμαι οι αρχαιοι ειχαν βωμο στον εναν αγνωστο θεο στην αθηνα.
Δεν ειπα αυτο, αλλα φυσικα αλλο θαυμαζω και αλλο θεωρω αμεσο προγονο μου ή θεωρω τον εαυτο μου συνεχεια του αρχαιου ελληνικου πνευματος και αλλες φανφαρολογιες που ακουω κατα καιρους. Επισης η κριτικη σκεψη δεν εβλαψε ποτε κανεναν/
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Harrucci

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • compresora prin i... meta?
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #55 στις: 02/03/08, 22:14 »
πιστευω οτι υπαρχουν και δεν ειναι ελληνες.δεν θα συμφωνησω οτι ειναι τοσο ομοιομορφη η κατανομη του DNA οπως την λες..δηλαδη αν οι αλλοι εχουν 2% εμεις πρεπει να εχουμε 20%...στον σημερινο ελλαδικο χωρο παντα εμεναν ελληνες..δεν ειμασταν μια εδω μια εκει οπως αλλοι λαοι...βεβαια ο παραγοντας μπασταρδεμα μπαινει οταν περναγε περιστασιακα απο την γειτονια κανενας λαος και μας πεταγε κανενα π***σο αλλα αυτο δε αρκει για να τα ισοπεδωνουμε ολα...η αντικειμενικη αληθεια ειναι οτι ειμαστε περισσοτερο ελληνες απο τον οποιοδηποτε σ'αυτον τον πλανητη...ελπιζω να συμφωνησουμε σ'αυτο ;)
συμφωνω σε αυτο αν το διατυπωσεις ''περισσοτερο αρχαιοι ελληνες''
αλλα παλι το ποσοστο ειναι μικρο και δεν ειναι λογος να μας κανει περηφανους ουτε να θεωρουμαστε αποκλειστικοι απογονοι.
ειναι πολυ μικρο το ποσοστο...
στους εθνικιστες που μου λενε οτι ειναι περηφανοι για τα κατορθωματα των αρχ.ελληνων απαντω οτι περηφανος πρεπει να ναι κανεις για αυτα που κανει αυτοςκαι οχι για κατορθωματα αλλων.
ενα νεο παιδι που ειναι ολο περηφανια για την ελληνικη σημαια,δεν πρεπει να περηφανευεται για τα κατορθωματα αλλων κοιτωντας την σημαια αλλα για το τι μπορει να προσφερει αυτο στον τοπο.
οι ιταλοι που ειναι πολυ ξυπνιος λαος δεν περηφανευονται για την αρχαια ρωμη αλλα για την ιταλια.


ακομα και το γεγονος οτι λεγονται ιταλοι και οχι συγχρονοι ρωμαιοι καταδεικνυει ανθρωπους ξυπνιους..περηφανους για αυτο που ειναι-εγιναν(με την παροδο του χρονου) και οχι κολλημενους στα αρχαια χρονια.


η λυση για το σκοπιανο κατα την γνωμη μου ειναι να δημιουργησουμε μια ομοσπονδια κρατων ολα τα βαλκανικα κρατη με κοινα συμφεροντα,κοινες πολιτικες.να βαλουμε τα βαλκανια και το βαλκανικο αισθημα πανω απολα και να αφησουμε ονομασιες και βλακειες.αλλα κατι τετοιο ειναι ουτοπικο,το σφαξιμο ειναι πιο φυσιολογικο(???)


συμφωνω μαζι σου απλα συμπληρωνω οτι μια χωρα με πλουσια ιστορια δινει εμπνευση στο παρον της...κατι που δεν συμβαινει φυσικα στην Ελλαδα...αυτο που θα επρεπε να κανουμε σημερα ειναι να θυμηθουμε απο που προερχομαστε και να δρασουμε οπως εκεινοι και οχι απλα να περηφανευεσαι για τους αξιους προγονους σου

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #56 στις: 02/03/08, 22:15 »
δε πιστευω οτι ειμαι καμια εγκυκλοπαιδεια αλλα για να εχω μια πληρη εικονα περα απο ελληνες ιστορικους κ.α εχω ψαξει και ξενους. πιστευω οτι εχω μια ιστορικη καταρτιση περα απο το βιβλιο της ιστοριασ μασ.εσυ παλι μου δειχνεις το αντιθετο. :)
μαρεσει που μου την λες με χαμογελο
αυτο που σου ειπα πιο πανω με αλλα λογια ειναι οτι ευκολα λες καποιον ανιστορητο αλλα δυσκολα μπορει καποιος να περηφανευεται οτι ειναι ''ιστορητος'',αν εσυ εισαι με γεια σου με χαρα σου,δεν ειναι ομως η ιστορια λυση για ολα,η ιστορια ειναι και μεροληπτικη εις βαρος του ηττημενου ή αναλογα τι διαβαζεις...
το ζητημα οπως λεει και ρουφους δεν ειναι να βγαλουμε ιστορικο συμπερασμα οτι ειμαστε πχ κυριοι της μακεδονιας(που δεν ειμαστε κατα τη γνωμη μου) αλλα να βρουμε μια ειρηνικη λυση και να ζουμε ως βαλκανιοι(που αυτο ειμαστε)ειρηνικα χωρις συλλαλητηρια και πορειες εθνικιστικες,το ειπα και πανω αυτα που μας ενωνουν ειναι πιο πολλα απο αυτα που μας χωριζουν
ακομα και μια ομοσπονδια βαλκανικων κρατων δεν θα ηταν βλαπτικο της ψωροπερηφανιας μας,αλλα πολυ ουτοπικο αν εχουμε μυαλα σαν....
« Τελευταία τροποποίηση: 02/03/08, 22:27 από bairn of mosul »
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος Harrucci

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • compresora prin i... meta?
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #57 στις: 02/03/08, 22:18 »
Χρυσικτησία στην ιστορία δεν υπάρχει...μην μπλέκουμε τη νομική με την ιστορία αδίκως. Με βάση το παράδειγμα που χρησιμοποιείς όμως, κανένας Σκοπιανός δεν δικαιούται να χρησιμοποιεί τον όρο Μακεδονία, περισσότερο από οποιονδήποτε Έλληνα, πόσο μάλλον όταν ισχυρίζεσαι πως αμφότεροι είμαι μπάσταρδοι. Οι Μακεδόνες άλλωστε ιστορικά εντάσσονται στα ελληνικά φύλα κι όχι στα σλαβικά...κι όπως υπάρχουν τα τελευταία, υπάρχουν και τα πρώτα. Το ίδιο ισχύει και για τους προαναφερθέντες ναούς...τα επόμενα 1000 χρόνια, τα παράλια μπορεί να περάσουν σε 50 διαφορετικές χώρες. Όποια όμως υποστηρίξει πως της ανήκει η πρωτογενής δημιουργία τους, πλανάται και μόνο θυμηδία προκαλεί.

Σχετικά πάλι με τη νοθεία που αναφέρεις, δε νομίζω πως υπάρχουν και πολλές ιστορικές πηγές που να σε δικαιώνουν. Έχουν γραφτεί βιβλία ολόκληρα και μάλιστα από μη Έλληνες συγγραφείς που επικυρώνουν την πολιτισμική συνέχεια στον χρόνο των ελληνικών φύλων. Κι όχι δεν αναφέρομαι στο Λιακόπουλο και το Σείριο, αλλά σε καταξιωμένους και διεθνούς φήμης ιστορικούς που φυσικά κι αποδέχονται πως ένα φύλο μπορεί να περάσει από 40 κύμματα, χωρίς να χάσει τον αποσαφηνισμένο ενιαίο του συνειδησιακό χαρακτήρα, είτε έχει κατακτηθεί, είτε όχι. Εκτός κι αν νομίζεςι πως τόσο ο ρωμαϊκός, όσο κι ο βυζαντινός πολιτισμός δεν είχαν κι ελληνική επιρροή, ενώ εξαφαντίστηκε η γλώσσα ολότελα. Και πάλι...πηγές;

Όσο για τον Αδάμ, μάλλον κακώς τίθεται ως παράδειγμα...πιθανότερο είναι να προήλθαμε άπαντες από κάποιο πρωτοπίθηκο. Αλλά και πάλι...ποιο είναι το συμπέρασμα; Διόλου κακό εσύ να είσαι από την Ικαρία κι εγώ από την Έδεσσα κι οι δύο να έιμαστε άνθρωποι κι Έλληνες. Η διαφορετική μας τοπική καταγωγή, δεν μας διαφοροποιεί εθνικά εν γένει κι όλας. Δε σημαίνει όμως πως άξαφνα παύω εγώ να είμαι από την Έδεσσα κι εσύ από την Ικαρία.

@ag313

Αχταρμάς με λίγα λόγια. Όλοι Έλληνες, όλοι Ιάπωνες, όλοι Βραζιλιάνοι κι ας μην έχουμε ιδέα από τι ακριβώς συνιστά η ένταξη σε μια τέτοια ομάδα από πλευράς συνείδησης. Κι αν θεωρήσουμε πως Έλληνας είναι όποιος μετέχει της ελληνικής παιδείας (κατά αντίστοιχο τρόπο, Γερμανός της γερμανικής κοκ) τι ακριβώς είναι ο μέσος Σκοπιανός; Λαμβάνει κάποια μακεδονική παιδεία, για να αισθάνεται και τέτοιος;

Κι εγώ πολίτης του κόσμου αισθάνομαι, αλλά αυτό δε σημαίνει πως το πορτοκάλι έπαψε να είναι τέτοιο, μόνο και μόνο επειδή το χρησιμοποιήσαμε σε σαλάτα φρούτων.
ΓΕΙΑ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΣΟΥ :)

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #58 στις: 02/03/08, 22:23 »
επισης εχουν γραφτει και αλλα τοσα που δικαιωνουν εμενα

@bairn of mosul
Θα διαφωνήσω εδώ. Δε νομίζω ότι υπάρχει (αξιόπιστη τουλάχιστον) τέτοια βιβλιογραφία.
Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια, δεν διεκδικώ το αλάθητο του Πάπα, αλλά...


δεν υπαρχουν ιστορικοι που αμφισβητουν την ελληνικοτητα μας??ο αγγλος σεπαρντ αληθεια τι γνωμη εχει????εκτος και αν δεν ειναι αξιοπιστος επειδη δεν τα λεει οπως θα βολεβε μερικους...
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος iliolousth

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #59 στις: 02/03/08, 22:28 »
bairn of mosul πρεπει να καταλαβεις οτι το θεμα ναι δεν ειναι αν η μακεδονια ειναι ιδιοκτησια μας αλλα οτι για αυτο το μερος εχουν πολεμησει προγονοι μας για να μεινει ελληνικος γεωγραφικος προσδιορισμος ωστε τωρα εμεις να μιλαμε οπως τωρα.

επισης θα πρεπε να σε προβληματιζει οτι τα σκοπια ειναι ενας λαος χωρις να εχουν να επιδειξουν κατι σημαντικο στο περασμα των χρονων δηλ αυτο συναγει οτι μετα το ονομα της μακεδονιας θα ερθει η σειρα της ιστοριας την οποια και διδασκονται οπως οτι ο Μ.α ειναι σκοπιανος , τα σκοπια εκτεινονται μεχρι κ τη θεσ/κη και αργοτερα θα ρθει και ενασ εδαφικος επεκτατισμος. αν μια φορα υποχωρησεις μετα υποχωρεις σε πολλα π.χ δυτικη θρακη, κυπροσ, τσαμουρια.

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #60 στις: 02/03/08, 22:41 »
bairn of mosul πρεπει να καταλαβεις οτι το θεμα ναι δεν ειναι αν η μακεδονια ειναι ιδιοκτησια μας αλλα οτι για αυτο το μερος εχουν πολεμησει προγονοι μας για να μεινει ελληνικος γεωγραφικος προσδιορισμος ωστε τωρα εμεις να μιλαμε οπως τωρα.

επισης θα πρεπε να σε προβληματιζει οτι τα σκοπια ειναι ενας λαος χωρις να εχουν να επιδειξουν κατι σημαντικο στο περασμα των χρονων δηλ αυτο συναγει οτι μετα το ονομα της μακεδονιας θα ερθει η σειρα της ιστοριας την οποια και διδασκονται οπως οτι ο Μ.α ειναι σκοπιανος , τα σκοπια εκτεινονται μεχρι κ τη θεσ/κη και αργοτερα θα ρθει και ενασ εδαφικος επεκτατισμος. αν μια φορα υποχωρησεις μετα υποχωρεις σε πολλα π.χ δυτικη θρακη, κυπροσ, τσαμουρια.
εγω το χω καταλαβει αλλοι δεν το εχουν καταλαβει που κανουν συλλαλητηρια
ναι βεβαια εχουν πολεμησει προγονοι μας,οπως και προγονοι ολων των βαλκανιων.δλδ το συμπερασμα σου ποιο ειναι?οτι εμεις ριξαμε το περισσοτερο αιμα και δικαιωματικα μας ανηκει????
μπα οχι σκοπιανος ο ΜΑ μαλλον μακεδονας
οι σκοπιανοι δεν εχουν να επιδειξουν κατι στο περασμα των χρονων,μονο εμεις εχουμε...τα αρχαια χρονια...οκ εχει βαση αυτο που λες
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος ag313

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Earthbound Misfit
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #61 στις: 02/03/08, 22:47 »


Συμφωνω! Γι αυτο και ανεφερα πιο πριν στην ερωτηση του schizm οτι τι σημασια εχει τι παιδεια εχουν οι σκοπιανοι.
Θεμα καθαρα πολιτικο, που στηριζεται στην ιστορια για να ευοδωσει τα συμφεροντα των 2 μερων με λαικη υποστηριξη. Ισως να πρεπει μεσα σε καποια ορια να εξεταστει και ιστορικα κατι απ ολα αυτα, αλλα τα ορια αυτα εχουν χαθει προ πολλου, και μπροσταρηδες μπαινουν πια οι εθνικιστες των 2 μερων. Τουλαχιστον οι δικοι μας δεν εχουν παιξει ακομα τοσο ρολο στις πολιτικες αποφασεις εχω την αισθηση... 
Λες "λαικη υποστηριξη". Αρα προφανως παιζει ρολο και η παιδεια των σκοπιανων και αν μαθαινουν λαθος την ιστορια, γιατι οι λαικη υποστηριξη ειναι ενα μεσο πιεσης.

Γιατι εμεις μαθαινουμε σωστα την ιστορια;; Εγω θεωρω πως οχι..

Αποσυνδεδεμένος iliolousth

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #62 στις: 02/03/08, 22:51 »
καταρχην δε μπορεις να λες καποιον εθνικιστη επειδη θελει να κατεβει να διαδηλωσει για αυτο που πιστευει, ειναι δικαιωμα του καθενος!δηλ η διαδηλωση του '92 ηταν εθνικιστικη?

αυτο που εχουμε να επιδειξουμε δεν ειναι μονο η αρχαια ελλαδα αλλα και οι αγωνες που γιναν το '21, κατα το Α κ Β παγκοσμιο πολεμο,η μεταπολεμικη ελλαδα και ο τροπος ανθισης της οικονομικα, πολιτικα, κοινωνικα κ.α και δεν μειναμε υποαναπτυκτη χωρα οπως αλβανια, ρουμανια, βουλγαρια κ.α

επισης θα πρεπει να ξερεις οτι ξενοι μελετητες ερευνουν το χαρακτηρα ελληνων μεγαλων πολιτικων οπως βενιζελος, α.παπανδρεου,κ.καραμανλης για το τροπο που αναπτυξαν την ελλαδα σε μικρο χρονικο διαστημα και το τροπο που ενωναν τα πληθη.

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #63 στις: 02/03/08, 23:03 »
καταρχην δε μπορεις να λες καποιον εθνικιστη επειδη θελει να κατεβει να διαδηλωσει για αυτο που πιστευει, ειναι δικαιωμα του καθενος!δηλ η διαδηλωση του '92 ηταν εθνικιστικη?

αυτο που εχουμε να επιδειξουμε δεν ειναι μονο η αρχαια ελλαδα αλλα και οι αγωνες που γιναν το '21, κατα το Α κ Β παγκοσμιο πολεμο,η μεταπολεμικη ελλαδα και ο τροπος ανθισης της οικονομικα, πολιτικα, κοινωνικα κ.α και δεν μειναμε υποαναπτυκτη χωρα οπως αλβανια, ρουμανια, βουλγαρια κ.α

επισης θα πρεπει να ξερεις οτι ξενοι μελετητες ερευνουν το χαρακτηρα ελληνων μεγαλων πολιτικων οπως βενιζελος, α.παπανδρεου,κ.καραμανλης για το τροπο που αναπτυξαν την ελλαδα σε μικρο χρονικο διαστημα και το τροπο που ενωναν τα πληθη.
αλλανταλλα της παρασκευης το γαλα...πιστευω και μονη σου καταλαβαινεις οτι εισαι εκτος θεματος
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #64 στις: 02/03/08, 23:05 »
καταρχην δε μπορεις να λες καποιον εθνικιστη επειδη θελει να κατεβει να διαδηλωσει για αυτο που πιστευει, ειναι δικαιωμα του καθενος!δηλ η διαδηλωση του '92 ηταν εθνικιστικη?

αυτο που εχουμε να επιδειξουμε δεν ειναι μονο η αρχαια ελλαδα αλλα και οι αγωνες που γιναν το '21, κατα το Α κ Β παγκοσμιο πολεμο,η μεταπολεμικη ελλαδα και ο τροπος ανθισης της οικονομικα, πολιτικα, κοινωνικα κ.α και δεν μειναμε υποαναπτυκτη χωρα οπως αλβανια, ρουμανια, βουλγαρια κ.α

επισης θα πρεπει να ξερεις οτι ξενοι μελετητες ερευνουν το χαρακτηρα ελληνων μεγαλων πολιτικων οπως βενιζελος, α.παπανδρεου,κ.καραμανλης για το τροπο που αναπτυξαν την ελλαδα σε μικρο χρονικο διαστημα και το τροπο που ενωναν τα πληθη.
Ρε συ ποτε θα καταλαβεις οτι το ιστορικο θεμα ειναι ΠΡΟΦΑΣΗ για το σκοπιανο ζητημα? Χεστηκαν ολοι τι εχουμε εμεις να επιδειξουμε, θεωρεις οτι επειδη εχουμε ενα παρελθον ως λαος θα πρεπει να μας σεβονται? Γελιεσαι...
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #65 στις: 02/03/08, 23:13 »
Διαβάζω και φρίττω με τα λεγόμενα κάποιων... "δεν είμαστε έλληνες", "δεν μας ανήκει αυτός ο τόπος", "ας τους αφήσουμε να κάνουν ότι θέλουν, άλλωστε είμαστε 'μεγαλύτεροι' και δεν κινδυνεύουμε", κλπ...
Όσο κι αν θέλουμε να θεωρούμαστε "πολίτες του κόσμου" και να "αγαπάμε αλλήλους", δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι το ζήτημα είναι πρώτα απ'όλα πολιτικό, και αυτά τα πολιτικά παιχνίδια είναι επικίνδυνα, ιδίως όταν άλλοι (και όχι εμείς) έχουν το πλεονέκτημα. Η Γιουγκοσλαβία κάποτε ήταν μεγάλη και τρανή, μέχρι που κάποιοι αποφάσισαν να την κόψουν φέτες, και συνεχίζουν... να μοιράζουν τα φιλέτα... Ας τους αφήσουμε λοιπόν να κόψουν και την Ελλάδα σε φέτες... Βόρειο Ήπειρο, Μακεδονία, Θράκη, Αιγαίο... (Κύπρο την έκοψαν ήδη) επειδή κάποτε ζούσαν σε αυτά τα μέρη και άλλες φυλές (αλλά αντιθέτως, εμείς δεν πρέπει να ζητάμε τίποτα από τα μέρη που ανήκαν στην Ελλάδα ή που απλά ζούσαν και ζουν έλληνες). Ας μη μας νοιάξει το μπάχαλο που θα γίνει, έτσι κι αλλιώς "είμαστε όλοι μπάσταρδοι", "πολίτες του κόσμου", "άνθρωποι". Ας το κλείσουμε το "μαγαζί", ας γίνουμε μια αποικία αλβανοβουλγαροσλαβοτουρκοσκοπιανη με αμερικανικη κυβερνηση (για να μη κουραζόμαστε να αποφασίζουμε για τα "εθνικά" θέματα). Αυτά τα λίγα για τους συνφορουμίτες "ε και τι έγινε".

Επιτρέψτε μου να φέρω ως παράδειγμα τους βραζιλιάνους (μιας και τους ξέρω αρκετά καλά). Τους χαίρομαι που νιώθουν περήφανοι για την πατρίδα τους, μια πατρίδα με ιστορία 500 ετών (αν εξαιρέσουμε την ιστορία των ινδιάνων του Αμαζονίου) και έναν λαό μπασταρδεμένο προερχόμενο φυλές λευκές (ευρωπαϊκές), μαύρες (αφρικάνικες), ινδιάνικες, ασιάτικες, κλπ. Τους βλέπεις όμως να τραγουδάνε για τον τόπο τους, να φοράνε την βραζιλιάνικη σημαία παντού, και κανείς δεν τους λέει εθνικιστές. Υπάρχει μεγάλο ποσοστό φτώχειας, οι πολιτικοί είναι διεφθαρμένοι, δεν έχουν εξωτερικούς εχθρούς, αλλά είναι πιο χαρούμενοι και πιο πατριώτες από εμάς.
Κι εμείς, που έχουμε τα σπίτια μας, τα αυτοκίνητά μας, τα μπλιμπλίκια μας, είμαστε μεσ'τη μιζέρια και φτύνουμε αυτόν τον τόπο και τον πολιτισμό μας, καίμε τα σύμβολά του, λικνιζόμαστε σε εισαγόμενους δυτικούς ρυθμούς, δυτικοποιούμε τη γλώσσα μας, αδιαφορούμε γενικά για το τι σημαίνει "Έλληνας". Όμως κάποιοι ενδιαφέρονται να σφετεριστούν λίγο από τον τόπο/πολιτισμό/γλώσσα/οικονομία μας. Τα διπλωματικά παιχνίδια κερδίζονται όσο εμείς κοιμόμαστε. Η "χρησικτησία" άρχισε προ πολλού να φαίνεται ως σκοπός κάποιων. Αυτό που τελικά έχει περάσει στη κοινή γνώμη στον πλανήτη είναι ότι η Ελλάδα κατέχει εδάφη που ανήκαν στην Αλβανία, στη "Μακεδονία", στη Τουρκία, ότι σφάξαμε και διώξαμε τις ξένες φυλές, και όσους έμειναν τους "βασανίζουμε" και δεν τους αναγνωρίζουμε ανθρώπινα δικαιώματα! Τους στρώσαμε και στρώνουμε λοιπόν το έδαφος για να μας κόψουν φέτες. Ας καθήσουμε λοιπόν αναπαυτικά στον καναπέ μας, στο μικρόκοσμό μας, με το τηλεκοντρόλ στο χέρι να χαζεύουμε την κατάντια μας και να γκρινιάζουμε για αυτά που δεν κάνουν "οι άλλοι" για να πάει μπροστά αυτή η χώρα. Αμύνεσθε περί πάρτης!

Αποσυνδεδεμένος iliolousth

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #66 στις: 02/03/08, 23:16 »
roufous πιο πανω λεω οτι μετα το ονομα ερχεται η ιστορια και κατα επεκτηση οι εδαφικες διεκδηκησεις.αν με καταλαβαινεις θελω να πω οτι το ονομα ειναι προφαση για να αρχισουν ολα τα υπολοιπα.

για το τι εχουμε να επιδειξουμε πηγαινε στον bairn of mosul γιατι πιστευω οτι δεν εχουμε να επιδειξουμε μονο την αρχαια ελλαδα.

οσο για τουσ πολιτικους που ανεφερα το εκανα για να δειξω στον bairn of mosul οτι αν δεν ειχαμε τπτ να επιδειξουμε δε θα ερευνουσαν καποια ατομα σημαντικα.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #67 στις: 02/03/08, 23:22 »
Nαι αλλα αναλωνεσαι στο να λες το τι εχουμε να επιδειξουμε ενω δεν παιζει και κανεναν ρολο σε τελικη. Το πραγμα ειναι καθαρα πολιτικο και σε αυτην την διασταση θα πρεπει να το δουμε.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #68 στις: 02/03/08, 23:37 »
θα ήθελα να προσθέσω απο πότε ο πατριωτισμός έγινε εθνικισμός?Αυτή η καραμέλα θα πρέπε να σταματήσει.

επίσης οι Γερμανοί δεν είναι καθόλου περήφανοι για τον χίτλερ. ο χίτλερ δεν έχει καμία σχέση με τον Μ.Αλεξανδρο.ο Αλεξανδρος μπορει να εκανε πολεμουσ αλλα σε ολα τα μερη που πήγε εφερε το πολιτισμο και αφηνε πισω ελληνικα στοιχεια.
αν ο συνουσιασμος ειναι ελληνικο στοιχειο τοτε να ρωτησουμε τις γιαγιαδες μας  αν εχουν αφησει οι γερμανοι γερμανικο στοιχειο στην ελλαδα...εσυ πρεεπει να ξεκαθαρισεις τον πατριωτισμο με τον ερθνικισμο...ο εθνικιστης ειναι αυτος που λεει η ελλαδα ειναι η καλυτεροι απο ολους και ας εχει του κοσμου τα προβληματα...αλλα επειδη ο πολιτισμος 4000 χρονια πριν ηταν καλιεργημενος και ο πολιτισμος τους σε ακμη σημαινει και οτι οι νεολληνες που δεν βλεπουν ποτε θα βγαλουν ο ενας το ματι του αλλου ποτε θα κλεψουν και ποτε θα βρουν την εκευρια να ριξουν σε κοινη θεα καμια υβρεοπομπη ειν αι ισαξιοι των αρχαιων ελληνων..ο πατριωτιστης ειναι αυτος που δεν θελει πανω απο το κεφαλι του καμια δικτακτορια και κανεναν ξενο λαο...θελει την ελλαδα ελευεθερη να ζει.
αν ηξερεςς απο ιστορια θα ξερες οτι ο μεγα αλαεξανδρος και ο χιτλερ εκαναν την ιδια ακριβως δουλεια..εσυ για πες μου τι εκανε ο μεγα αλεξανδρος και εγινε μεγας..απο ποτε ο πολεμος εγινε πολιτισμος;!...εχεις προβλημα κατανοησης..πως συνχεεις ενα απολιτιστο μεσω με τον πολιτισμο;
Τελος κοεπαλ μου καραμενλα ειναι η καραμελα που σας δινουν και πιπιλατε ολοι εσις που δεν εχετε δουλεια να κανετε και ασχολειστε για το αμα ειμαστε ελληνες...ναι ελληνες ειμαστε οι ελληνες της ζαχοπουλιαδας των κουμπαρων και των παιδιων στην ομονεια..ειδατε λοιπον πολιτισμο;..σφιζουμε εμεις οι περηφανοι ελληνες απο πολιτισμο..να την χαιρεστε δεσποινιδες και κυριοι...
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #69 στις: 02/03/08, 23:42 »
πιστευω οτι υπαρχουν και δεν ειναι ελληνες.δεν θα συμφωνησω οτι ειναι τοσο ομοιομορφη η κατανομη του DNA οπως την λες..δηλαδη αν οι αλλοι εχουν 2% εμεις πρεπει να εχουμε 20%...στον σημερινο ελλαδικο χωρο παντα εμεναν ελληνες..δεν ειμασταν μια εδω μια εκει οπως αλλοι λαοι...βεβαια ο παραγοντας μπασταρδεμα μπαινει οταν περναγε περιστασιακα απο την γειτονια κανενας λαος και μας πεταγε κανενα π***σο αλλα αυτο δεν αρκει για να τα ισοπεδωνουμε ολα...η αντικειμενικη αληθεια ειναι οτι ειμαστε περισσοτερο ελληνες απο τον οποιοδηποτε σ'αυτον τον πλανητη...ελπιζω να συμφωνησουμε σ'αυτο ;)
αχ χαρουκι...δλδ οι αρβανητες οι οποιοι κατοικουν στο χωρο της θηβας δεν ειναι ελληνες;..δλδ ουτε οι μουσουλμανοι της θρακης ειναι ελληνες; ασχετος απο οτι υποστηριζουν επηρεασμενοι απο την θρησκεια τους...τα ρασα δεν κανουν το παπα..τι σημασια εχει αν σε λενε ελληνα στην καταγωγη ή αν σε λενε αρριανο...δλδ εμεις ειμαστε η αρεια φυλη ανωτερη ολων;
καταλαβαινεις φυσικα οτι αυτο που λες ειναικαι εθνικιστικο και ρατσιστικο..και πρεπει να καταλαβαιτε οτι κατα τυχη ειμαστε ελληνες... και κατα τυχη ειμαστε και ανθρωποι... το οτι μενουμε σε εναν γεωγραφικο χωρο δεν σημαινει οτι αυτος ο γεωγραφικος χωρος μας ανοικει..σε κανεναν δεν ανοκει..γιαυτο αφηστε τις ιδιωκτησιες..
οσο για τον μεγα αλεξανδορ απανα μου κατι...αν ησουν γερμανος θα ειχες για ηρωα τον χιτλερ;...αν οχι γιατι εχεις ηρωα τωρα τον μεγα αλεξανδρο;.. ο μεγ αλεξανδρος εκανε οτι ακριβως εκανε και ο χιτλερ προσπαθουσε να κανει "παγκοσμια ειρηνη" σφαγιαζοντας λαους και εθνη.
γιαυτο ειμαστε περιφανοι γιατι ηταν μεγας κατακτητης κα δολοφονος..γιατι αλλο ειμαστε περιφανοι γιαυτον..ολοι λενε ο μεγας αλεξανδρος και  μεγας αλλεξανδρος αλλα κανεις δεν ακουσα να λεει γιατι ηταν μεγας...
καταλαβαινεις οτι με ολα αυτα που γραφεις εισαι εντελως εκτος θεματος...ειπα εγω κατι απο ολα αυτα που γραφεις? ειπα εγω οτι εχω προτυπο τον μεγα αλεξανδρο, οτι ειμαστε η αρεια φυλη ή οτι αν εισαι μουσουλμανος δεν εισαι ελληνας? ρε μην γραφετε πιομενοι στο φορουμ γιατι δεν βγαινει νοημα στο τελος ::)

α και μια διροθωση στο παραληρημα του ανοιχου τροπου σκεψης σου...αλλο οτι ο μεγας αλεξανδρος υπηρξε κατακτητης (και προφανως κατεσφαξε) και αλλο να τον συγκρινεις με το πιο αρρωστο μυαλο στην ανθρωπινη ιστορια... ειδες τον χιτλερ να παντρευεται εβραια γιατι ο αλεξανδρος παντευτηκε την εβραια της εποχης του και σεβαστηκε τον κατεκτημενο σαν να ηταν ελληνες... (για το οφελος του παντα)
καταρχας δεν νομιζω να σε εθιξα γιαυτο σε παρακαλω πιο μετρημενα τα λογια σου..επανηλημενοις θιγεις και προσβαλεις εδω μεσα....αυτο δεν μου δειχνει και τοσο πολιτισμο...κατα δευτερον σεβασμος ειναι ο πολεμος;!...απο ποτε..τελος παντων..σε αφηνω να πιστευεις αυτα που πιστευεις..οτι ηταν τρανοςε ο μεγα αλεξανδρος που κατεκτησε τοσες χωρες(για ποιον λογο ουτε  και εσυ ξερεις)
επισης ειπες οτι ειμαστε ελληνες και στην αρεια φυλη λεγανε ειμαστε η αρεια φυλη και οι δυο υποστηριζετε οτι εισται ανωτεροι ολων...
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #70 στις: 03/03/08, 00:16 »
δεν υπαρχουν ιστορικοι που αμφισβητουν την ελληνικοτητα μας??ο αγγλος σεπαρντ αληθεια τι γνωμη εχει????εκτος και αν δεν ειναι αξιοπιστος επειδη δεν τα λεει οπως θα βολεβε μερικους...

Κοίτα να δεις...και για το πλέον προχωρημένο σενάριο, ακραία θεωρία, αιρετική σκέψη κοκ υπάρχει κάποιος υποστηριχτής/θιασώτης. Για παράδειγμα υπάρχουν ορισμένα "λαμπρά μυαλά" που θεωρούν πως η Γη είναι κούφια, αποτελείται από τρεις ομόκεντρους πλανήτες και κάποιοι πάνε στο Priviledge μερικές εκατοντάδες χιλιόμετρα στο εσωτερικό...στην ελληνικότητα των αρχαίων Μακεδόνων θα υπήρχε απόλυτη ταύτιση; Αλίμονο. Αυτό όμως δεν αναιρεί μια πραγματικότητα που έχει υιοθετηθεί από τη συντριπτική πλειονότητα των ιστορικών.

Και στην τελική, γιατί ακριβώς να συνταχθείς με τον κύριο Σέπαρντ κι όχι -ας πούμε- με τον Ηρόδοτο, που τα είχε και πιο πρόσφατα τα πράγματα; Μήπως γιατί αυτό βολεύει τη δική σου θεώρηση; Γιατί να μην εμπιστευθούμε το αδιάψευστο κριτήριο των Ολυμπιακών Αγώνων για να μιλήσουμε για ελληνικό φύλο; Γιατί να μην σταθούμε στις διάφορες επιγραφές που βρέθηκαν κι αποδεικνύουν πως έχουμε να κάνουμε με ελληνική διάλεκτο;

Και ξέρεις ποιο είναι το παράδοξο της ιστορίας μας; Πως οι ίδιοι άνθρωποι που αρνούνται την συνέχεια της ελληνικής φυλής ανά τους αιώνες, μιλώντας για νεοΈλληνες που ουδεμία σχέση με το παρελθόν έχουν, διεκδικούν το δικαίωμα ορισμένων Σλαβόφωνων να αυτοπροσδιορίζονται απόγονοι των Αρχαίων Μακεδόνων. ΣΟυρεαλισμό στην υπέρτατη μορφή του.

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #71 στις: 03/03/08, 02:23 »


Και στην τελική, γιατί ακριβώς να συνταχθείς με τον κύριο Σέπαρντ κι όχι -ας πούμε- με τον Ηρόδοτο, που τα είχε και πιο πρόσφατα τα πράγματα; Μήπως γιατί αυτό βολεύει τη δική σου θεώρηση; Γιατί να μην εμπιστευθούμε το αδιάψευστο κριτήριο των Ολυμπιακών Αγώνων για να μιλήσουμε για ελληνικό φύλο; Γιατί να μην σταθούμε στις διάφορες επιγραφές που βρέθηκαν κι αποδεικνύουν πως έχουμε να κάνουμε με ελληνική διάλεκτο;
.
μου κανει εντυπωση πως μετα απο τοοοοσα ποστ που εχω κανει στο θεμα πιστευεις οτι αυτο που σχολιαζω ειναι η ελληνικοτητα των ΑΡΧΑΙΩΝ ΜΑΚΕΔΟΝΩΝ.ποτε μιλησα για κατι τετοιο???
δλδ ελεος
βρες μ που ειπα οτι οι αρχαιοι μακεδονες δεν ητανε ελληνικο φυλο.
ολη η συζητηση γινεται για τους ΣΥΓΧΡΟΝΟΥΣ ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ με την νεα κατασταση που εχει δημιουργηθει μετα απο χιλια δυο γεγονοτα τους τελευταιους αιωνες
ο σεπαρντ δεν λεει οτι οι μακεδονες δεν ειναι ελληνικο φυλο,μιλαει για τους νεο-ελληνες,για τους νεο-μακεδονες.
προσεχε τι γραφω και μη διαστρεβλωνεις τα λογια μου γιατι εγραψες ενα ποστ που δεν ειχε νοημα.
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #72 στις: 03/03/08, 08:57 »
Μα δε μιλάω για τα δικά σου λόγια αγαπητέ, αλλά για εκείνα των ίδιων των Σκοπιανών που η επιχειρηματολογική τους βάση επαφίεται στα παραπάνω ακριβώς. Κι επειδή ακριβώς θεωρούν εαυτούς κατευθείαν απογόνους του Μεγίστου, αξιώνουν να ονομάζονται κατά τρόπο που να αποδεικνύει την καταγωγή τους κι όχι τη γεωγραφική τους πραγματικότητα. Γι' αυτό δε και αρνούνται οποιονδήποτε προσδιορισμό τύπου "Άνω Μακεδονία", οτιδήποτε δεν θα τους ταυτίζει με την αρχαιότητα.

Αυτό ακριβώς διεκδικούν και τους το αναγνωρίζουμε ως δικαίωμα. Κι αυτή η αξίωση προσκρούει στην ιστορική πραγματικότητα. Σε αυτήν την τελευταία αποδεικνύονται τουλάχιστον ανίδεοι κι ανιστόρητοι.

Ελπίζω να απέκτησε και πάλι νόημα το post.

ΥΓ Αναμένω πληροφορίες για την αυθεντία που λέγεται Σέπαρντ, στα λόγια του οποίου οφείλουμε άπαντες να πίνουμε νερό.

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #73 στις: 03/03/08, 14:09 »
Μα δε μιλάω για τα δικά σου λόγια αγαπητέ, αλλά για εκείνα των ίδιων των Σκοπιανών που η επιχειρηματολογική τους βάση επαφίεται στα παραπάνω ακριβώς. Κι επειδή ακριβώς θεωρούν εαυτούς κατευθείαν απογόνους του Μεγίστου, αξιώνουν να ονομάζονται κατά τρόπο που να αποδεικνύει την καταγωγή τους κι όχι τη γεωγραφική τους πραγματικότητα. Γι' αυτό δε και αρνούνται οποιονδήποτε προσδιορισμό τύπου "Άνω Μακεδονία", οτιδήποτε δεν θα τους ταυτίζει με την αρχαιότητα.

Αυτό ακριβώς διεκδικούν και τους το αναγνωρίζουμε ως δικαίωμα. Κι αυτή η αξίωση προσκρούει στην ιστορική πραγματικότητα. Σε αυτήν την τελευταία αποδεικνύονται τουλάχιστον ανίδεοι κι ανιστόρητοι.

Ελπίζω να απέκτησε και πάλι νόημα το post.

ΥΓ Αναμένω πληροφορίες για την αυθεντία που λέγεται Σέπαρντ, στα λόγια του οποίου οφείλουμε άπαντες να πίνουμε νερό.
αλλο το δικαιωμα να λεγονται ελληνικο φυλο και απογονοι του μεγαλου αλεξανδρου και

αλλο να εχουν λογο τουλ στην ονομασια ως μακεδονες αφου ζουνε στην μακεδονια αιωνες τωρα

φυσικα και δεν συμφωνω με οοοοσα λενε,οσο δεν συμφωνω με τους ελληνες εθνικιστες αλλο το σο δεν συμφωνω και με τους σκοπιανους εθνικιστες
εγω νομιζα στο προηγουμενο ποστ σου οτι απεδιδες σε μενα ολα αυτα που εγραψες,σαν να ειναι δικες μ αποψεις για την ελληνικοτητα των αρχαιων μακεδονων.
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος xilokopos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #74 στις: 03/03/08, 14:13 »
σορι που χαλαω τη συνοχη αλλα ηλιολουστη φυσικα και δεν μιλαω για ατομα οποως στο παραδειγμα που αναφερεις.αλλωστε νομιζω ημουν σαφης,εαν προσφερουν κατι και το κανουν στο ονομα της ελλαδας δεν βρισκω το λογο να τους καταδικασω.το μονο που θα σκεφτω εινα να πω συγχαρητηρια σαυτον τον ανθρωπο που προωθησε κ αγαπα τη χωρα μου περισσοτερο ενδεχομενως απο μενα

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2378 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/04, 15:09
από Baphomet (Πέτρος)
4 Απαντήσεις
2498 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/03/08, 21:19
από ilianthos-Kanlis
0 Απαντήσεις
1631 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/03/15, 20:26
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ
12 Απαντήσεις
11966 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/19, 23:01
από saved