Αποστολέας Θέμα: Ευρωπαϊκή καπνο-απαγόρευση και ελληνικό άβατο  (Αναγνώστηκε 100716 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Δεν διαφωνώ κατά βάσιν με τα όσα λέει ο Bασίλης, εκτός από αυτό:

- "ειναι δικαίωμά μου να καπνίζω, γιατί μου το στερείς;" (και γράφω στα τέτοια μου το δικαίωμά σου να αναπνέεις)

Το πρόβλημα για μένα είναι ότι πολλοί αντικαπνιστές θεωρούν αυταπόδεικτο ότι μόνο ένα από αυτά τα δικαιώματα είναι δυνατόν να ισχύει. Προσωπικά δεν νομίζω ότι το αναφαίρετο δικαίωμα κάποιου να μην αναπνέει τον καπνό μου σημαίνει εξ ορισμού και κατ' ανάγκην ότι πρέπει εγώ να αποποιηθώ του δικαιώματός μου να καπνίσω αν θέλω. Ο πολιτισμός και η ευγένεια μπορεί να υπάρξει και από τις δύο πλευρές. Από κεί και πέρα το τι δικαιολογίες μπορεί να χρησιμοποιεί ο κάθε καπνιστής για να "δικαιολογήσει" την κακή του συνήθεια είναι άλλο θέμα και δεν έχει καμία σχέση με αυτό που συζητάμε.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Μη το πουλυψάχνετε παιδιά, οι καπνιστές πάντα θα εφευρίσκουν "άλλα σημαντικότερα προβλήματα από το τσιγάρο", για να δικαιολογήσουν την κακή τους συνήθεια.
Υπάρχουν διάφορες κλασικές φράσεις, όπως:
- "τόση μόλυνση υπάρχει στην ατμόσφαιρα, το τσιγάρο σε πείραξε;" (όμως κανείς δεν πηγαίνει πίσω από παλιά λεωφορεία να παίρνει τζούρες, είναι μια διαφορά κι αυτή).
- "μου είναι πολύ εύκολο να κόψω το τσιγάρο" (το έχω κόψει καμιά 20αριά φορές ήδη!)
- "μπορώ ανά πάσα στιγμή να κόψω το τσιγάρο, αλλά δεν θέλω" (δηλαδή "δεν θέλω=δεν μπορώ, γιατί το έχω ανάγκη για να νιώσω καλά")
- "τι; δεν καπνίζεις; πώς γίνεται; αφού οοοόλοι καπνίζουν!" (δηλαδή: γίνε κι εσύ ένας από εμάς, για να μην είσαι "περιθωριακός")
- "ειναι δικαίωμά μου να καπνίζω, γιατί μου το στερείς;" (και γράφω στα τέτοια μου το δικαίωμά σου να αναπνέεις)
- "είναι δυνατόν να πας σε μπαρ και να μην καπνίσεις;" (Ναι, το'χουν καταφέρει οι ξενέρωτοι οι ξένοι. Βασικά, το τσιγάρο έχει συνδυαστεί με όλα: καφέ, σεξ, χαρά, λύπη, εξοχή, πόλη, μοναξιά, παρέα, κλπ. Στο μπαρ θα κολλήσουμε; )
- "το τσιγάρο είναι αγχολυτικό" (όπως είναι και τα ηρεμιστικά χάπια, η μαριχουάνα, η μορφίνη, η ηρωίνη, κλπ.)
- "αν κόψω το τσιγάρο θα παχύνω" (γιατί απ'την αμηχανία μου θα τρώω σαν βόδι)

...και διάφορα άλλα που δεν θυμάμαι τώρα.

Οπότε ας αφήσουμε τους καπνιστές να λένε τα δικά τους, κι ας επικεντρωθούμε στο πως θα λυθεί το πρόβλημα δια νόμου όπως το έχουν λύσει στις άλλες χώρες, γιατί έτσι κι αλλιώς θα μας τον εφαρμόσουν (τον νόμο) από την Ε.Ε. Ελπίζω να αλλάξουν κάποτε οι Έλληνες και να χάσουν τον τίτλο των πρωταθλητών του καπνίσματος (δυστυχώς και στους εφήβους) στην Ε.Ε., και να αποκτήσουν (γενικά και ειδικά) κοινωνική και πολιτική συνείδηση (δηλαδή: σέβομαι τον συνάνθρωπό μου και τους νόμους του κράτους)
εχεις δικιο ρε γ**ωτο...και εχω πει πιστεψε με πολλες φορες αυτες τις δικαιολογιες..οι οποιες το ξερω πως ειναι ηλιθιες,αλλα... :-\
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος chorrer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Άντρας
  • μπαααααα!!!
    • Προφίλ
    • Τζελέπης Δημήτρης- Ελληνοφωνο Ροκ
.....καθομαι τοση ωρα και διαβαζω :

"οι κακοι οι καπνιστες"
"οι αναισθητοι"
"οι φασιστες"
"τα θυματα"

...κι αλλα ποσα τοσο ωραια κοσμητικα επιθετα!!! ...μπραβο ρε παιδια και γ**ω τις δημοκρατικες αποψεις!!

Μιλατε για το τσιγαρο λες κι ειναι το μεγαλυτερο προβλημα στο πλανητη....δηλαδη ελεος!!!

Μας εχει πνιξει το νεφος στην Αθηνα ! ...ωραια ας απαγορευσουμε τα αστικα λεωφορεια που βγαζουν ντουμανι με τους τονους απο την εξατμιση αντι να απαιτησουμε απο το κρατος να τα ρυμθισει σωστα κι αν χρειαζεται να τα αποσυρει.

Τα εργοστασια πλαστικων εχουν γεμισει με τοξικα αποβλητα ολα τα ποταμια! ....ωραια ας απαγορευσουμε την κατασκευη υπολογιστων κι οτιδηποτε αλλου πλαστικου παραγωγου αντι να απαιτησουμε την σωστη τους αποκομιδη.

ποναει το κεφαλι μας! .....ωραια ας το κοψουμε αντι να παμε στο γιατρο!



...Δηλαδη για τι πραγμα συζηταμε εδω περα αυτη τη στιγμη ? για το αν εσεις οι αντικαπνιστες θα μας κανετε τη χαρη να μας αφηνετε να βγαινουμε εξω στο κρυο να παρουμε την δοση μας ?

...>Εαν θελετε να λυθει το προβλημα καθιστε να μιλησουμε με επιχειρηματα και λογικες προτασεις κι οχι με κατηγοριες κι εικασιες για πραγματα που δεν εχετε ιδεα!

και ρωτω :

1. Απο που κι ωσπου θεωρειτε οτι μπορειτε να καταλαβετε ποσο μεγαλη πιεση και στερηση μου προκαλει η απαγορευση του τσιγαρου σε ενα χωρο που εχω παει για να διασκεδασω ωστε να δηλωνετε ευθαρσως "σιγα μωρε, ας μην καπνισει 2 ωρες στη συναυλια κι ας καπνισει μετα"?

2. Ποιο ακριβως δικαιωμα σου στερω οταν εγω εχω κατσει σε μια καφετερια για να απολαυσω τον καφε μου καπνιζοντας παρεα ενα τσιγαρο οταν εσυ εχεις το δικαιωμα να κατσεις ή οχι διπλα μου?

3. Εγω δεν καπνιζω σε μερη που απαγορευεται το καπνισμα και δεν πηγαινω γενικοτερα σε χωρους που απαγορευεται το καπνισμα...εσυ γιατι ερχεσαι σε χωρους που επιτρεπεται και απαιτεις να το σταματησω?

4. Αν εγω θελω να κανω συναυλια σε καποιο κλειστο χωρο και γουσταρω να καπνιζω την ωρα που τραγουδαω με ποιο δικιαωμα ΕΣΥ θελεις να μου υποδειξεις τον τροπο με τον οποιο θα εκφραστω?


....και να πω και καποια αλλα πραγματα:

1. Γιατι δεν απαιτηται απο το κρατος να σας φτιαξει non smoking bars /cafe αντι να προσπαθειτε φασιστικα να επιβαλετε το δικο σας τροπο ζωης στους αλλους?

2. Γιατι δεν ζηταται απο τα μαγαζια να σας παρεχουν καλυτερους εξαερισμους κι ευρυτερους χωρους μη καπνιζοντων  ?

@κιρατζο

Αν ειναι δυνατον να συγκρινεις το τσιγαρο με τα ναρκωτικα και την παιδεραστια ...στο τελος θα ζητησετε να απαγορευτει και το κοκορετσι γιατι προκαλει χοληστερινη!

@Βραζιλη

οσον αφορα το:
"Μη το πουλυψάχνετε παιδιά, οι καπνιστές πάντα θα εφευρίσκουν "άλλα σημαντικότερα προβλήματα από το τσιγάρο", για να δικαιολογήσουν την κακή τους συνήθεια.
Υπάρχουν διάφορες κλασικές φράσεις, όπως:
- "τόση μόλυνση υπάρχει στην ατμόσφαιρα, το τσιγάρο σε πείραξε;" (όμως κανείς δεν πηγαίνει πίσω από παλιά λεωφορεία να παίρνει τζούρες, είναι μια διαφορά κι αυτή).
- "μου είναι πολύ εύκολο να κόψω το τσιγάρο" (το έχω κόψει καμιά 20αριά φορές ήδη!)
- "μπορώ ανά πάσα στιγμή να κόψω το τσιγάρο, αλλά δεν θέλω" (δηλαδή "δεν θέλω=δεν μπορώ, γιατί το έχω ανάγκη για να νιώσω καλά")
- "τι; δεν καπνίζεις; πώς γίνεται; αφού οοοόλοι καπνίζουν!" (δηλαδή: γίνε κι εσύ ένας από εμάς, για να μην είσαι "περιθωριακός")
- "ειναι δικαίωμά μου να καπνίζω, γιατί μου το στερείς;" (και γράφω στα τέτοια μου το δικαίωμά σου να αναπνέεις)
- "είναι δυνατόν να πας σε μπαρ και να μην καπνίσεις;" (Ναι, το'χουν καταφέρει οι ξενέρωτοι οι ξένοι. Βασικά, το τσιγάρο έχει συνδυαστεί με όλα: καφέ, σεξ, χαρά, λύπη, εξοχή, πόλη, μοναξιά, παρέα, κλπ. Στο μπαρ θα κολλήσουμε; )
- "το τσιγάρο είναι αγχολυτικό" (όπως είναι και τα ηρεμιστικά χάπια, η μαριχουάνα, η μορφίνη, η ηρωίνη, κλπ.)
- "αν κόψω το τσιγάρο θα παχύνω" (γιατί απ'την αμηχανία μου θα τρώω σαν βόδι)

...και διάφορα άλλα που δεν θυμάμαι τώρα."


Νομιζω οτι ειναι πολυ τραβηγμενο το να καταφευγεις σε τετοιες δηλωσεις και σοφισμους για κατι που απλα δεν αρεσει σε σενα ...υπαρχει ομως κι ενα "ρητο" της αναποδης πλευρας:

"Δεν υπαρχουν παθητικοι καπνιστες ...υπαρχουν αντιπαθητικοι αντικαπνιστες"


τωρα οσον αφορα το:
"Οπότε ας αφήσουμε τους καπνιστές να λένε τα δικά τους, κι ας επικεντρωθούμε στο πως θα λυθεί το πρόβλημα δια νόμου όπως το έχουν λύσει στις άλλες χώρες, γιατί έτσι κι αλλιώς θα μας τον εφαρμόσουν (τον νόμο) από την Ε.Ε. Ελπίζω να αλλάξουν κάποτε οι Έλληνες και να χάσουν τον τίτλο των πρωταθλητών του καπνίσματος (δυστυχώς και στους εφήβους) στην Ε.Ε., και να αποκτήσουν (γενικά και ειδικά) κοινωνική και πολιτική συνείδηση (δηλαδή: σέβομαι τον συνάνθρωπό μου και τους νόμους του κράτους)"

Υπαρχει και κατι που λεγεται βιωτικο επιπεδο και ποιοτητα ζωης, κουλτουρα και ιδιοσυγκρασια καθε εθνους....κοινως δεν ειναι σωστο να συγκρινεις τα μηλα με τα πορτοκαλια κι ας ειναι και τα δυο φρουτα ....ουτε ειναι λογικο το συγκρινεις 2 τελειως διαφορετικα περιβαλλοντα μονο σε αυτα που σε βολευει.....μην ξεχνας οτι λιγο πολυ οι χωρες που εκθειαζεις ειναι οι ιδιες που :

1.Σε αλλο τοπικ κατηγορεις οτι δεν εχουν κοινωνικη πολιτικη γιατι εχουν κι ιδιωτικη παιδεια + υγεια.
2. Οι μεγαλυτερες απο τις χωρες της ΕΕ (Αγγλια, Γαλλια, Γερμανια) ευθυνονται για την μιση μολυνση του πλανητη μας.
3. Οι ιδιες αυτες χωρες ειναι που εχουν υποστηριξει πολεμους οπως αυτου στο Κοσσοβο και στο Ιρακ.
4. Οι πολιτες αυτων των χωρων κατα την πλεοψηφια τους οταν ερχονται στην Ελλαδα ειναι αυτοι που μολυνουν τις παραλιες μας, γεμιζουν με σκουπιδια τις ακτες μας, κλπ κλπ
« Τελευταία τροποποίηση: 30/04/08, 01:44 από chorrer »
http://tzelepis.kithara.gr  ή http://music.kithara.gr/bands/89/<----- Για κοπιαστε να ακουσετε το θειο Μητσο!

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Θέλω να ξεκαθαρίσω ότι είμαι 100% λάθος που καπνίζω,είμαι εξαρτημένο άτομο και επιβαρύνω τον εαυτό μου και τους γύρω μου ,με τον βρωμοκαπνό μου...Δεν έχω καμμιά από τις παραπάνω δικαιολογίες να σας πω.Καλώς λοιπόν πρέπει το τσιγάρο να απαγορευθεί σε δημόσιους χώρους ,μπας και γλυτώσω και εγώ από μερικά τσιγάρα και καταφέρω κάποτε να το κόψω.Όμως επιμένω ότι δεν θα με "στείλει" το τσιγάρο πρωτίστως .Μεγαλύτερη πιθανότητα έχουνε να με "στείλουνε" το stress, η μόλυνση,τα μεταλλαγμένα και μετά το κάπνισμα.Και κάποτε πρέπει να δωθεί η ίδια και μεγαλύτερη σημασία σε αυτά ,από τις βλαβερές συνέπειες του καπνού.Ούτε θέλω να με κοιτάζουν οι γύρω μου σαν "μίασμα" ,όπως συμβαίνει τώρα στις Η.Π.Α με τους καπνιστές.Εδώ μπαίνει το μέτρο.Γι αυτό θα δώσω και μερικές συμβουλές σε όσους καπνίζουν.
1)Όταν βρίσκεστε στο σπίτι σας ή σε ξένο σπίτι,πάντα να ρωτάτε αν κάποιος ενοχλείτε αν καπνίσετε.Αν σας πούνε ναι,βγείτε στο μπαλκόνι για τσιγάρο.
2)Αν κάποιο μαγαζί δεν έχει καλό εξαερισμό,πάρτε τη παρέα σας είτε είστε καπνιστές είτε όχι και φύγετε.Μαζί με τα δικά σας τσιγάρα ,θα καπνίσετε και εκατοντάδες άλλα σιγά σιγά χωρίς να το καταλάβετε.Και θα δώσετε και το μήνυμα στον ιδιοκτήτη...
3)Έχετε το νου σας προς τα που πηγαίνει ο αέρας τον καπνό.Είναι εντελώς αγενές να πηγαίνει κατευθείαν στα μούτρα του μη-καπνιστή συνανθρώπου σας.
4)Αδειάζετε συχνά τα τασάκια σας.Βρωμάνε!!!
5)Σε χώρο που υπάρχουν έγκυοι και μικρά παιδιά ,δεν καπνίζουμε...
6)ΣΕΒΑΣΤΕΙΤΕ ΤΟΝ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟ ΣΑΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΠΝΙΖΕΙ.

Αυτά αρκούνε για μένα.ΟΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΓΑΙΔΟΥΡΙΑ.Ο σεβασμός είναι για τους ανθρώπους...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
4. Αν εγω θελω να κανω συναυλια σε καποιο κλειστο χωρο και γουσταρω να καπνιζω την ωρα που τραγουδαω με ποιο δικιαωμα ΕΣΥ θελεις να μου υποδειξεις τον τροπο με τον οποιο θα εκφραστω?

Ρε συ Μήτσο είναι απλό, γιατί το δικό ΣΟΥ δικαίωμα να καπνίσεις προκαλεί σε ΕΜΕΝΑ καρκίνο (αν δεν σε νοιάζει για τον εαυτό σου) ενώ το δικό μου δικαίωμα να μην καπνίσω δεν προκαλεί σε εσένα τίποτα. Αυτή είναι ουσιαστικά η βασική διαφορά. Ότι για να κάνει ο καπνιστής το δικό του κέφι πρέπει να βλάψει και τους άλλους. Σήμερα στους περισσότερους χώρους το κάπνισμα επιτρέπεται και αυτοί που ουσιαστικά περιθωριοποιούνται είναι οι μη καπνιστές αφού δεν μπορούν να πάνε πουθενά χωρίς να αναπνεύσουν καπνό και να βρωμίσουν από πάνω ως κάτω.
Φαντάζεσαι ας πούμε εγώ την ώρα που θα έπαιζα κιθάρα να γούσταρα να κλ@νω κιόλας επειδή είναι το κέφι μου? Δεν θα ενοχλούσε αυτό? Ή αν το κέφι μου είναι να παίξω Carmageddon ζωντανά στους δρόμους (να πάρω το αυτοκίνητο και να πατάω κόσμο για όσους δεν ξέρουν το Carmageddon), θα έπρεπε αυτό να γίνει σεβαστό?
Επιπλέον εγώ δεν συμφωνώ με τη λογική αφού έχουμε τόσα πολλά σκ@τά (εργοστάσια που μολύνουν, λεωφορεία που ρυπαίνουν κλπ) ας αφήσουμε επιτρεπτό και ένα ακόμη.
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Παράθεση
μπραβο ρε παιδια και γ**ω τις δημοκρατικες αποψεις
Αφου και οι ίδιοι οι καπνιστές συμφωνούν με την απαγόρευση. Που την είδες την μη δημοκρατία :P
Παράθεση
Μας εχει πνιξει το νεφος στην Αθηνα
Α. Επειδή μας έχει πνίξει, θα πρέπει να περιμένουμε να λυθεί αυτό το πρόβλημα, και μετά να δούμε το κάπνισμα σε κλειστούς χώρους. Ωραία αυτή η συμψηφιστική λογική σου.
Παράθεση
Δηλαδη για τι πραγμα συζηταμε εδω περα αυτη τη στιγμη ? για το αν εσεις οι αντικαπνιστες θα μας κανετε τη χαρη να μας αφηνετε να βγαινουμε εξω στο κρυο να παρουμε την δοση μας ?
Οχι. Για συζητάμε για κάποιον που δε καπνίζει (ή και μικρά παιδιά κλπ) να μπορεί να πηγαίνει σε κέντρα διασκέδασης και να μην κατεβάζει 1 πακέτο τσιγάρα άθελα του, και την άλλη μέρα να μη βρωμάνε τα ρούχα του από τη τσιγαρίλα σας.

Παράθεση
1. Απο που κι ωσπου θεωρειτε οτι μπορειτε να καταλαβετε ποσο μεγαλη πιεση και στερηση μου προκαλει η απαγορευση του τσιγαρου σε ενα χωρο που εχω παει για να διασκεδασω ωστε να δηλωνετε ευθαρσως "σιγα μωρε, ας μην καπνισει 2 ωρες στη συναυλια κι ας καπνισει μετα"?
Εσύ έχεις καταλάβει πόσο ενοχλείτε ο διπλανός σου που είναι αντικαπνιστής?

Παράθεση
Ποιο ακριβως δικαιωμα σου στερω οταν εγω εχω κατσει σε μια καφετερια για να απολαυσω τον καφε μου καπνιζοντας παρεα ενα τσιγαρο οταν εσυ εχεις το δικαιωμα να κατσεις ή οχι διπλα μου
Κι αν οι περισσότεροι καπνίζουν στη καφετέρια δεν έχει το "δικαίωμα" να κάτσει πουθενά ε? Μααλιστα. Ωραίες δημοκρατικές λογικές.
Παράθεση
Γιατι δεν απαιτηται απο το κρατος να σας φτιαξει non smoking bars /cafe αντι να προσπαθειτε φασιστικα να επιβαλετε το δικο σας τροπο ζωης στους αλλους
Τώρα έχεις καταλάβει όμως οτι "φασίστες" είναι καπνιστές, έτσι? Που μας επιβάλλουν το καπνό τους σε οποιοδήποτε κλειστό χώρο.

Αποσυνδεδεμένος chorrer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Άντρας
  • μπαααααα!!!
    • Προφίλ
    • Τζελέπης Δημήτρης- Ελληνοφωνο Ροκ
@King Lui

Οχι ρε Γιαννη δεν ειναι ετσι τα πραγματα...για αυτο ακριβως το τονισα! Αμα σ αρεσει να κλ@νεις την ωρα που παιζεις κι θεωρεις οτι ετσι εκφραζεσαι καλυτερα δεν μπορω εγω να στο απαγορευσω ....απλα αμα βρωμαει δεν θα ξαναπατησω εκει που παιζεις :P

Οσον αφορα το carmagedon (αυτο αφορα κι εσενα vamponator) το ειπα και πριν ...μην τραβατε κατι απο τα μαλια για να προσπαθησετε να αποδειξετε οτι εχετε δικιο! Το νεφος, η ατμοσφαιρικη μολυνση, η ακτινοβολια των κινητων και των οθονων των PC ειναι εξισου βλαβερη και σε μερικες περιπτωσεις πολυ χειροτερη απο το τσιγαρο......σας εχουν κοψει το ενα ποδι κι εσεις γκρινιαζετε γιατι σπασατε ενα νυχι!

@Vampovorator

      Αν μπεις σε ενα φορουμ με ναζιστες θα συμφωνουν ολα τα μελη οτι οι εβραιοι θελουν καψιμο ...αυτο δεν κανει αυτοματα δημοκρατικη την αποψη αυτη......οταν λοιπον συμμετεχουν σε ενα τοπικ ανθρωποι οι οποιοι ολοι μαζι δεν νοιαζονται για την ελευθερια του αλλου (και μερικοι νοιωθουν την αναγκη να δικαιολογηθουν για κατι που μονοι τους ξεκινησαν κι εχουν την επιλογη να το κοψουν οποτε θελουν) ...δεν ειναι απαραιτητα δημοκρατια...κι αν διαβασεις το τοπικ απο την αρχη ακριβως ετσι αντιμετωπιζονται οι καπνιστες....λες και φταινε αυτοι για την δικο σας προβλημα.

    Εγω ξεκινησα το καπνισμα γιατι ετσι, ΣΤΟΠ! Δεν υπαρχει κανενας λογος να δικαιολογηθω σε κανεναν σας.....Το τι κανω εγω στον οργανισμο μου ειναι δικο μου θεμα κι οχι δικο σας...το αν ειναι βλακεια ή οχι ειναι καθαρα υποκειμενικο κι ανηκει σαν αποψη στην οπτικη γωνια του καθενος.......και δεν σου κανω διαφημιση για το τσιγαρο....ειναι μια πολυ κακια συνηθεια και συνηθως βλαβερη κι επιζημια και στο πορτοφολι και στην τσεπη ΑΛΛΑ ειναι δικο ΜΟΥ θεμα!

....Κι οπως εγω δεν ερχομαι να καπνισω σε χωρους που απαγορευεται το καπνισμα , ουτε ερχομαι στο σπιτι σου, στην συναυλια σου, στο μαγαζι σου αν δεν επιτρεπεις το καπνισμα...ετσι θα θελα κι συ να αντιμετωπιζεις εμενα....μην ερχεσαι δηλαδη στο σπιτι μου και μου ζητας να μην καπνισω ειναι αγενεια........μην ερχεσαι στην συναυλια μου την ωρα που τραγουδαω και ταξιδευω σε αλλους κοσμους να με γειωσεις επειδη σου βρωμαει το τσιγαρο, αυτο ειναι κομπλεξ......μην ερχεσαι στο μαγαζι που εχω φτιαξει με τον ιδρωτα μου και τα λεφτουδακια μου και ζητας να απαγορευτει το τσιγαρο, αυτο ειναι φασισμος.

....Κι οχι δεν με ενδιαφερει ποσο ενοχλειτε καποιος αντικαπνιστης απο το τσιγαρο μου οταν ερχεται σε χωρους που επιτρεπεται το καπνισμα ....οσο ακριβως δεν με ενδιαφερει ποσο ενοχλειτε ο ξενερωτος τρεντυ τυπακος που συνοδευει μια γκομενα σε μια metal συναυλια κι ενοχλειτε απο αυτους που χτυπιουνται σαν κοτοπουλα οταν εχει παει κι εχει κατσει μπροστα και κεντρο στην συναυλια!

@Γενικα

Ταξιδευω συχνα με τρενο...στο τρενο λοιπον απαγορευτηκε γενικως το καπνισμα παντου....αυτο δεν ειναι φασισμος? ,.......που ακριβως δηλαδη σας ενοχλουσε το γεγονος οτι καποια βαγονια ηταν για καπνιζοντες? .....πηγαν λοιπον καποιοι και εκαναν παραπονα κι αντι να γινει μια καλυτερη ρυθμιση ωστε να μπορουν ολοι να συνυπαρχουν χωρις να ενοχλει ο ενας τον αλλο απλα απαγορευσαν το καπνισμα παντου και δεν ειδα κανεναν σας να παραπονιεται που καποια δικαιωματα συνανθρωπων σας καταπατηθηκαν?

Εγω δεν εχω προβλημα με μαγαζια που δεν επιτρεπουν το καπνισμα κι αν ποτε τυχει να παω το σεβομαι...γιατι δεν κανετε κι εσεις το ιδιο? .....γιατι πρεπει να μου αφαιρεσετε εμενα ενα δικαιωμα που εχω αντι να προσπαθησετε να αποκτησετε εσεις ενα αλλο δικαιωμα? ...μην πατατε σε μαγαζια που επιτρεπεται το καπνισμα, καντε μπουκοταζ.....αν σας ενοχλει τοσο πολυ ο καπνος απειληστε τον μαγαζατορα να το διορθωσει και φωναξτε τις αρμοδιες αρχες να διευθετησουν το θεμα εαν αυτος δεν συμμορφωθει........ειναι παραλογο να απαιτητε να ψηφιστει νομος που θα απαγορευει το καπνισμα σε ολους τους "δημοσιους" χωρους οταν αυτοι οι χωροι ανηκουν σε ανθρωπους που τους εφτιαξαν με τα χερακια τους.....ας ψηφιστει ενας νομος που θα λεει οτι για καθε μαγαζι που θα επιτρεπεται το καπνισμα σε μια περιοχη , η επομενη αδεια που θα εκδιδεται θα ειναι για μαγαζι μη καπνιζοντων στην ιδια περιοχη.....αλλα οχι να απαγορευτει παντου ρε παιδια , δεν ειναι απλα τραβηγμενο απο τα μαλλια ειναι παραλογο και φασιστικο μεχρι αηδιας!
http://tzelepis.kithara.gr  ή http://music.kithara.gr/bands/89/<----- Για κοπιαστε να ακουσετε το θειο Μητσο!

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Το σπιτι σου εχει διαφορα απο ενα συναυλιακο χωρο.Καταρχας κανενας δεν σου ειπε να το απαγορευσεις στο σπιτι σου.Καταδευτερον στη συναυλια ερχομαι να σε δω να παιζεις/τραγουδας/η οτιδηποτε και σε πληρωνω για αυτο.Εσυ γιατι δεν πρεπει να να σεβαστεις εμενα?Αλλα και παλι το παιρνεις πολυ ατομικα.Ο ενας που παιζει ειναι το προβλημα?Οι 1000 απο κατω ειναι....Και μπορει να λες διαφορα πραματα αλλα σε συναυλια/μπαρ/καφετερια κανεις δεν σεβεται τους μη καπνιστες..Και βεβαια αν κανεις παρατηρηση θα εισαι και πολυ μ...... οποτε δεν την κανεις...(σε συναυλια ηρθες ρε φιλαρα..)


Το παραδειγμα σου με τα καυσαερια ηταν ατοπο..Δεν θα απαγορεψουμε τα αστικα λεωφορεια..Θα απαγορεψουμε τα παλια και ασυντηρητα ομως!Η θα τα επισκευασουμε η θα τα αντικαταστησουμε ή ή ή...Μα και διαφορετικα να το δεις μπορει τα λεωφορεια να προκαλουν καποιο κακο αλλα εχουν 1002 καλα(και για το περιβαλλον)..Μετακινειται με αυτα πολυς κοσμος,ειναι φτηνα κλπ..Το καπνισμα ειναι προσωπικη σου απολαυση που ενοχλει τοσους γυρω σου..

Το παραδειγμα του κινγκ λουι να το τραβηξω λιγο?Φαντασου τη συναυλια που ειπε..Ομως αντι να κλανει μονο ο τραγουδιστης να κλανουν και οι 500 απο τους 1000 που βρισκονταν στο κοινο(αυτο ειναι στην πραγματικοτητα)...Ποια η λυση?Να φυγουν οι 500?
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος chorrer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Άντρας
  • μπαααααα!!!
    • Προφίλ
    • Τζελέπης Δημήτρης- Ελληνοφωνο Ροκ
Το σπιτι σου εχει διαφορα απο ενα συναυλιακο χωρο.Καταρχας κανενας δεν σου ειπε να το απαγορευσεις στο σπιτι σου.Καταδευτερον στη συναυλια ερχομαι να σε δω να παιζεις/τραγουδας/η οτιδηποτε και σε πληρωνω για αυτο.Εσυ γιατι δεν πρεπει να να σεβαστεις εμενα?Αλλα και παλι το παιρνεις πολυ ατομικα.Ο ενας που παιζει ειναι το προβλημα?Οι 1000 απο κατω ειναι....Και μπορει να λες διαφορα πραματα αλλα σε συναυλια/μπαρ/καφετερια κανεις δεν σεβεται τους μη καπνιστες..Και βεβαια αν κανεις παρατηρηση θα εισαι και πολυ μ...... οποτε δεν την κανεις...(σε συναυλια ηρθες ρε φιλαρα..)


Το παραδειγμα σου με τα καυσαερια ηταν ατοπο..Δεν θα απαγορεψουμε τα αστικα λεωφορεια..Θα απαγορεψουμε τα παλια και ασυντηρητα ομως!Η θα τα επισκευασουμε η θα τα αντικαταστησουμε ή ή ή...Μα και διαφορετικα να το δεις μπορει τα λεωφορεια να προκαλουν καποιο κακο αλλα εχουν 1002 καλα(και για το περιβαλλον)..Μετακινειται με αυτα πολυς κοσμος,ειναι φτηνα κλπ..Το καπνισμα ειναι προσωπικη σου απολαυση που ενοχλει τοσους γυρω σου..

Το παραδειγμα του κινγκ λουι να το τραβηξω λιγο?Φαντασου τη συναυλια που ειπε..Ομως αντι να κλανει μονο ο τραγουδιστης να κλανουν και οι 500 απο τους 1000 που βρισκονταν στο κοινο(αυτο ειναι στην πραγματικοτητα)...Ποια η λυση?Να φυγουν οι 500?

1.Προσπαθω να σου πω οτι ΕΣΥ ερχεσαι να δεις ΕΜΕΝΑ , οποτε αμα σε ενοχλει ρε αδερφε το τσιγαρο μην ερχεσαι να με δεις ....δηλαδη επειδη πληρωσες εισητηριο εγω πρεπει να κανω και κωλοτουμπες αμα σ΄αρεσει?

2. Δεν ειναι ο ενας που παιζει το θεμα ΑΛΛΑ οτι αυτος ο ενας που παιζει , προσφερει αυτα που αισθανεται και θελει να εκφραστει χωρις απαγορευσεις καποιου αλλου ανθρωπου που πιθανον διαφωνει...στο φιναλε , στο ξαναπα αμα δεν γουσταρεις το καπνο του , μην πας.

3. Οσο και να τραβηξεις το παραδειγμα του Γιαννη , η απαντηση παραμενει η ιδια .....αμα σου βρωμαει δεν πηγαινεις στη συναυλια κι αφηνεις αυτους που κλανουν να εκφρασουν τις γαστρονομικες τους ιδιαιτεροτητες με την απολυτη ελευθερια τους και ψαχνεις να βρεις αλλους καλλιτεχνες που δεν αεριζουν την πισω εξοδο την ωρα που παιζουν.  ;) ...στην χειροτερη ο Γιαννης να παιξει σε 500 ατομα αντι για 1000 κι αν τελικα αποφασισει οτι δεν του φτανουν τα λεφτα που βγαζει απο τη συναυλια ....την επομενη φορα να απαγορευσει το κλασιμο ετσι ο καθενας να αποφασισει αν θα παει ή οχι στη συναυλια..........εγω ας πουμε εφυγα απο ανοιχτη συναυλια του Νταλαρα γιατι απαγορευσε τα σουβλακια στις καντινες καθ΄ολη τη διαρκεια της συναυλιας......οπως ακριβως σηκωθηκα κι εφυγα απο ενα "ροκαδικο" οταν αρχισε να παιζει το "παλιο μου παλτο" του Δαντη....δεν ειχα κανενα δικαιωμα και στις 2 περιπτωσεις να απαγορευσω σε καποιον απο τους 2 τις επιλογες του παραμονο να φυγω εαν δεν συμφωνω με αυτες.

...Ετσι λοιπον μη κατηγορεις τους καπνιστες που καπνιζουν στις συναυλιες αλλα τους καλλιτεχνες που το επιτρεπουν ή ακομα καλυτερα , μην κατηγορεις κανεναν επειδη του αρεσει να ζει με εναν τροπο που εσενα δεν σου αρεσει.
....Μην κατηγορεις τους καπνιστες που καπνιζουν σε χωρους για καπνιζοντες αλλα το κρατος που δεν εχει φροντισει για χωρους μη καπνιζοντων.
....Μην κατηγορεις τους ανθρωπους που εχουν ανοιξει ενα μαγαζι για να πιεις το καφε σου κανοντας ενα τσιγαρο ή κι ενα πακετο τσιγαρα ....αλλα επιχειρηματιες που ενω οι ιδιοι δεν καπνιζουν ανοιγουν μαγαζια για καπνιζοντες.



4. Δεν ειναι οτι κανεις δεν σεβεται τους μη καπνιστες αλλα η σωστη ερωτηση ειναι : "που πας γυμνος στα αγγουρια"?

Δηλαδη αν πας κινηματογραφο κι αρχισει μια παρεα να μιλαει δυνατα γραφοντας την ταινια και τον κοισμο που την παρακολουθει εκει που δεν πιανει μελανι .....εχεις καθε δικαιωμα να του κανεις παρατηρηση.
....ή αν πας σε μια οπερα κι απο κατω καποιοι τυποι γκαριζουν και δεν βλεπουν καν τη παρασταση και βεβαια να τους κανεις παρατηρηση και το κεφαλι να τους σπασεις.

...Ομως αμα πας στους Maiden και πας κατσεις πρωτη γραμμη καγκελο , δεν μπορεις να απαιτησεις απο τους γυρω σου να μην χορευουν επειδη εσυ μπορεις να εχεις σπασμενο χερι...απλα δεν πας πρωτη γραμμη καγκελο.
...ετσι ακριβως δεν μπορεις να απαγορευσεις σε καποιον το δικαιωμα να υπαρχουν μαγαζια που να μπορει να πιει το καφε του, καπνιζοντας ενα φορτηγο τσιγαρα παιζοντας ταβλι.

...Εμενα ας πουμε μου τη σπανε τα σκυλαδικα και τα μπιτακια , δηλαδη αντι να βρω αλλα μαγαζια, καφετεριες , κλπ που να μου αρεσει η μουσικη που παιζουν...να παω μεσα στα μαγαζια αυτα και να απαιτω να βαλουν ροκ και μεταλ? .....ή μηπως να χειροκροτησω την "πρωτοβουλια" ενος πολιτικου που εχει κομπλεξ και πορωση με το μεταλ κι εβαλε σκοπο να βγαλει νομο που να απαγορευει τα σκυλαδικα στα μαγαζια?

5. Το παραδειγμα με το νεφος δεν ειναι καθολου ατοπο , μιας κι ειναι η κυρια πηγη παρα πολλων ασθενειων και θανατων αυτη τη στιγμη σε ολο το πλανητη....αντιθετως το καπνισμα δεν εχει τοσο υψηλα ποσοστα θανατου απο μονο του αλλα οταν συνδυαζεται με τη παχυσαρκια, το αλκοολ, τη χοληστερινη, τη καθιστικη ζωη, τα ξενυχτια, τα μεταλαγμενα τροφιμα, το αγχος, τη ρυπανση του περιβαλλοντος τοτε επιδεινωνει την κατασταση.
« Τελευταία τροποποίηση: 30/04/08, 14:41 από chorrer »
http://tzelepis.kithara.gr  ή http://music.kithara.gr/bands/89/<----- Για κοπιαστε να ακουσετε το θειο Μητσο!

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Nα πω εγω στους καπνιστες που λενε οτι "υπαρχουν και μεγαλυτερα προβληματα απο το τσιγαρο". Για ολα υπαρχουν και μεγαλυτερα προβληματα. Υπαρχουν μεγαλυτερα προβληματα απο την παιδεραστια, απο το νεφος, απο την μολυνση των υδατων απο ολα υπαρχουν εμγαλυτερα προβληματα. Με την λογικη οτι ας ασχοληθουμε με κατι μεγαλυτερο δεν βγαινει τιποτα. Μια λογικη που δεν ακολουθουν φυσικα μονο οι καπνιστες. Εμενα το τσιγαρο μου προκαλει ιδιαιτερο προβλημα, δεν αντεχω τον καπνο διπλα μου. Δεν το σεβεται φυσικ ακανενας και χεστηκαν ολοι γιατι "ειναι ελευθεροι να καπνιζουν".

Κατα την γνωμη μου ειναι κατι σαν το legalize it. Ειμαι κατα του legalize it πια (δηλαδη της αποποινικοποιησης της μαριχουανας). Οντως δεν ειναι κανενα σοβαρο νακρωτικο η κατι τετοιο αλλα λειτουργει πολυ καλα ως αποχαυνωτικο για τον κοσμο. Το ιδιο κανει και το τσιγαρο. Ειναι οπιο. Ειναι για κοσμο "αγχολητικο" (π**αρια γιατι ολοι ξερουμε οτι προκαλει επιπλεον αγχος) "βοηθαει στο να μην παχαινεις" (παλι π**αρια αφου εινα επιβλαβες για την υγεια πολυ περισσοτερο απο το να παχυνεις" ειναι "ελευθερια" (και καλα γιατι εαν θελει καποιος ειναι ελευθερος να καπνιζει αλλα φυσικα κανενας δεν αναρωτηθηκε τι ειναι πραγματικα η ελευθερια) και πολλα αλλα.

Ο μονος λογος που υπαρχει το τσιγαρο ειναι για να πλουτιζουν ακομα περισσοτερο οι ηδη πλουσιοι και να χρησιμοποιειται εντεχνα απο τις κυβερνησεις μαζι με πολλα αλλα φυσικα για να κραταει τον κοσμο σε χαμηλα επιπεδα. Εαν καποιος νομιζει οτι δημοκρατια ειναι να καπνιζει οπου γουσταρει εχουμε χασει την μπαλα (και δυστυχως την εχουμ χασει).
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Όχι βρε παιδιά και όπιο το τσιγάρο.. Δηλαδή όποιος καπνίζει δεν προβληματίζεται; Αν θέλετε να τεθεί και έτσι και ο Che κάπνιζε.. Μπορείς να το κατηγορήσεις δικαίως για χίλια δυο δεινά που προκαλεί, αλλά όχι και ότι αποχαυνώνει (κάτι που σαφώς κάνει η μαριχουάνα)..

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Ο ανθρωπος που πιστευει οτι η πραγματικη του ελευθερια ειανι να μπορει να καπνιζει στην καφετερια δεν ειναι αποχαυνωμενος?
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Ναι, αλλά πόσοι είναι αυτοί; Εγώ προσωπικά δεν γνωρίζω κανέναν που να βάζει αυτού του είδους την ελευθερία πάνω από άλλα κεκτημένα.. Δεν ξέρω, μπορεί εσύ να γνωρίζεις τέτοια άτομα, απλά έχω την εντύπωση ότι είναι μια πολύ μικρή μειοψηφία..

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Ο ανθρωπος που πιστευει οτι η πραγματικη του ελευθερια ειανι να μπορει να καπνιζει στην καφετερια δεν ειναι αποχαυνωμενος?

Συγνώμη αλλα υτό είναι παράφραση των παραπάνω. Αλλο να λέω οτι είμαι ελεύθερος να καπνίζω σε δημόσιο χώρο, και άλλο να επικεντρώνεις την έννοια της ελευθερίας γύρω απο ένα τσιγάρο, όπως το παρουσιάζεις.

1. Απο που κι ωσπου θεωρειτε οτι μπορειτε να καταλαβετε ποσο μεγαλη πιεση και στερηση μου προκαλει η απαγορευση του τσιγαρου σε ενα χωρο που εχω παει για να διασκεδασω ωστε να δηλωνετε ευθαρσως "σιγα μωρε, ας μην καπνισει 2 ωρες στη συναυλια κι ας καπνισει μετα"?

Και εγώ καπνίζω. Αλλα πρέπει να καταλάβεις οτι το οτι ξεκίνησες το κάπνισμα, και αυτόματα το στερήσε αν δεν το κάνεις ήταν δική σου επιλογή. Ο άλλος απο δίπλα που θέλει να αναπνέει καθαρά, χρειάζεται να αναπνέει.

Και συγνώμη αλλα το ερώτημα "Γιατι να καθίσει δίπλα μου?" είναι άτοπο. Εσυ γιατί θεωρείς δικαίωμα να καθιστάς έναν δημόσιο χώρο μη προσβάσιμο για αυτόν? Κακα τα ψέματα ο καπνιστής δε βγάζει καπνό μόνο δίπλα του, αλλα σε μεγαλύτερη έκταση.
« Τελευταία τροποποίηση: 30/04/08, 19:35 από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood »
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
ΕΓω απλα αυτο που βλεπω απο τους καπνιστες ειναι να ισχυριζονται με παθος το οτι ειναι ελευθεροι να καπνιζουν οπου θελουν. Το παθος αυτο εγω μεταφραζω ως οτι πολλοι εχουν ταυτισει την ελευθερια τους με την ελευθερια να καπνιζουν. Φυσικα δεν λεω οτι ειναι το απολυτο ουτε οτι κανει ο καθενας ετσι αλλα το βλεπω απο πολλους γιατι επειδη αρκετες φορες με πιανει δυσπνια με το τσιγαρο αναγκαζομαι να αντιπαρατεθω με κπνιστες που στην πλειονοτητα τους αδιαφορουν για το αν εμενα με πειραζει η οχι το τσιγαρο.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
ΕΓω απλα αυτο που βλεπω απο τους καπνιστες ειναι να ισχυριζονται με παθος το οτι ειναι ελευθεροι να καπνιζουν οπου θελουν. Το παθος αυτο εγω μεταφραζω ως οτι πολλοι εχουν ταυτισει την ελευθερια τους με την ελευθερια να καπνιζουν.

Κακώς το μεταφράζεις έτσι. Γιατι αυτό είναι συνειδητοποιημένη επιλογή ενω η εξάρτηση απο το τσιγάρο δεν είναι.

Φυσικα δεν λεω οτι ειναι το απολυτο ουτε οτι κανει ο καθενας ετσι αλλα το βλεπω απο πολλους γιατι επειδη αρκετες φορες με πιανει δυσπνια με το τσιγαρο αναγκαζομαι να αντιπαρατεθω με κπνιστες που στην πλειονοτητα τους αδιαφορουν για το αν εμενα με πειραζει η οχι το τσιγαρο.

Αυτό είναι ζήτημα τρόπων, συμπεριφοράς, αν θές, Παιδείας, όχι ζήτημα για το τί σημαίνει ελευθερία για αυτούς.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος chorrer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Άντρας
  • μπαααααα!!!
    • Προφίλ
    • Τζελέπης Δημήτρης- Ελληνοφωνο Ροκ
Γιατι μπερδευτε τα πραγματα τοσο πολυ ρε παιδια ??

.....τοση ωρα προσπαθω να σας πω οτι ειναι φασιστικο να απαγορευετει το τσιγαρο ΠΑΝΤΟΥ!
...ειπα εγω πουθενα (ή και κανενας αλλος) οτι θελουμε να καπνιζουμε παντου και παντα??
...ειπε κανενας να καπνιζουμε σε νοσοκομεια, σταθμους, δημοσιες υπηρεσιες, κλπ??
...ειπε κανενας να παμε σε χωρους που απαγορευετε το καπνισμα και να αρχισουμε να ντουμανιαζουμε το χωρο?

....ειναι δηλαδη γαιδουριά να υπαρχουν καφετεριες για καπνιζοντες?
....ειναι δηλαδη κακο που θα θελα να παραμεινουν συναυλιακοι χωροι και για μας που καπνιζουμε?

...κανενας καπνιστης δεν θελει να σας σπασει τα νευρα κι η πλειοψηφια αυτων σεβεται ολους τους χωρους που απαγορευετε το καπνισμα.
...εσεις γιατι θελετε να μας απαγορευσετε το δικαιωμα να καπνιζουμε σε καποιους χωρους εκτος απο το σπιτι μας??

....δηλαδη την δικια σας ανικανοτητα να πιεσετε το κρατος να λαβει τα σωστα μετρα πρεπει να την πληρωσουν ανθρωποι με διαφορετικο τροπο ζωης απο το δικο σας?
...σημερα φωναζετε για το τσιγαρο και το πιο πιθανο ειναι μεσα στα επομενα χρονια , οντως να καταφερετε την απαγορευση του παντου, απεμπολωντας τα δικαιωματα καποιων συνανθρωπων σας μονο και μονο επειδη εσας δεν σας αρεσει....αυριο μπορει να σας ζητησουν να βαλετε ενα τσιπακι στο χερι γιατι εχουμε πολλα αναρχικα στοιχεια κι η πλειοψηφια των ανθρωπων εχουν ιδιοκτησιες και φοβουνται τους κλεφτες...ελα μωρε , εγω ειμαι νομοταγης πολιτης , δεν με νοιαζει...οποιος κλεβει καλα να παθει!

@ισνογκουντ

δεν ξανα-απανταω το ιδιο πραγμα...η απαντηση μου βρισκεται σε προηγουμενα ποστ....αν δεν μπορεις να κατανοησεις αυτα που γραφω λυπαμαι αλλα δεν μπορω να το εκφρασω καλυτερα....επιπλεον οι καφετεριες, τα μπαρ, οι συναυλιακοι χωροι δεν ειναι ακριβως "δημοσιοι χωροι" ειναι ιδιοκτητοι χωροι που προσφερονται στο κοινο για διασκεδαση.....αν καποιος δεν διασκεδαζει εκει , θα εχει παντα την επιλογη να μην παει σε αντιθεση με μια δημιοσια υπηρεσια ή μια τραπεζα που αναγκαστικα θα πρεπει καποια στιγμη να περασει η πλειοψηφια των πολιτων.

@γενικα

οσο για αυτο με τα συμφεροντα...μην περνετε ορκο οτι σωνει και καλα ειναι παντα ετσι.

...ξερεις ποιος ειναι ενας απο τους σημαντικους λογους που απαγορευτηκε το τσιγαρο στα τρενα? ...τα κυλικεια!....εκαναν παραπονα οτι οι επιβατες επαιρναν εναν καφε και καθοταν  με τις ωρες στο κυλικειο και δεν μπορουσαν να ανακυκλωσουν τη πελατεια τους! ....χωρια που τωρα που απαγορευεται το καπνισμα εχουν τετραπλασιασει τα κερδη τους επειδη οσοι καπνιζουν κατεβαζουν τον αγλεουρα απο το κυλικειο προσπαθωντας να αντεξουν το μαρτυριο μεχρι να φτασουν στο προορισμο τους!
« Τελευταία τροποποίηση: 30/04/08, 21:16 από chorrer »
http://tzelepis.kithara.gr  ή http://music.kithara.gr/bands/89/<----- Για κοπιαστε να ακουσετε το θειο Μητσο!

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Chorrer,
ωραία στα τρένα να υπάρχει ένα βαγόνι για καπνιστές, στα καράβια ένα μέρος για καπνιστές. Στα κέντρα διασκέδασης τι θα γίνει όμως? Τι κίνητρο θα έχει ο μαγαζάτορας να κάνει το μαγαζί του Non-smoking? Τι θα αλλάξει σε σχέση με την ήδη υπάρχουσα κατάσταση, αν γίνει αυτό που λες εσύ? Η απάντηση είναι τίποτα. Να μου βρεις ένα τρόπο ώστε καφετέριες μπαρ και γενικά οι κλειστοί χώροι διασκέδασης να πηγαίνουν και οι μη καπνιστές.
Αυτή τη στιγμή εγώ πάω σε κέντρο διασκέδασης και εισπνέω , άθελα μου, τον καπνό σου. Χαλάω την υγεία μου για να πάρεις εσύ τη "δόση" σου και να νοιώσεις ελεύθερος. Το κάπνισμα στο χώρο επιτρέπεται, και δεν κάνεις τίποτα αντικανονικό. Το θεωρείς όμως δίκαιο?

ixnilatis,
Ναι φίλε γιατί οι κυβερνήσεις να πληρώνουν από τα ασφαλιστικά ταμεία για τους ασθενείς καπνιστές, και να μην πάνε τα χρήματα σε άλλους σκοπούς, τη στιγμή που υπάρχει έλλειμα πόρων αυτή τη στιγμή στο πλανήτη, και ένα μεγάλο ποσοστό του πληθυσμού ζει κάτω από τα όρια της φτώχειας? Για να καπνίζουν οι θεριακλήδες μας? Τι μας λέτε ρε παιδιά? Δεν έχουμε τέτοια πολυτέλεια ρε σεις!
« Τελευταία τροποποίηση: 30/04/08, 23:23 από Vampovorator »

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Αναφέρθηκε ότι αν πάω σινεμά και μιλάνε μπορώ να τους κάνω παρατήρηση...δεν απαγορεύεται να μιλάς στο σινεμά νομίζω οπότε αν το πάμε και τυπικά δεν έχω δικαίωμα να τους κάνω παρατήρηση.
Δεν είπε κανείς να απαγορευτεί το κάπνισμα γιατί "έτσι μας αρέσει".Δεν είναι θέμα τι μουσική ακούς σπίτι σου και κλείστη γιατι δε μ αρέσει εμένα.Δεν είναι θέμα προτιμήσεων και γούστου.Είναι θέμα υγείας.Εγώ έχω επιλέξει να μην καπνίζω γιατί θα με αναγκάσει ο οποιοσδήποτε να το κάνω?
Ξαναλέω δεν είναι ότι "έτσι μας αρέσει"...δηλαδή αν εγώ απεμπολώ το δικαίωμα κάποιου να καπνίζει αλλά ταυτόχρονα να βλάπτει τη δική μου υγεία εκείνος τι κάνει στο δικό μου δικαίωμα επιλογής να μην καπνίζω?
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Συνεχιζω και δεν συμφωνων με αυτα που λες αλλα ας μην αναλυσω παλι καθε προταση ξεχωριστα..Μια τελευταια παρατηρηση..Νομιζω πως πρεπει να καταλαβετε οτι η ''κανονικη'' ας πουμε κατασταση ειναι του μη καπνιστη.Ο καπνιστης κανει κατι το επιπλεον το οποιο ενοχλει και βλαπτει και τους γυρω του.Δεν γινεται απο τη μια στιγμη στην αλλη να βρεθει αυτος ο περιεργος που δεν θα μπορει να πηγαινει σε χωρους κλπ.Τουλαχιστον παραδεξου αυτο.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
να πω και εγω την αποψη μου;;...την λεω!!!! :P
συμφωνω το να απαγορευτει σε ορισμενα μερη το καπνισμα...αλλα δυστυχως ή ευτυχως βρισκομαστε στην ελλαδα..οπου κοιταμε πρωτα την τσεπη μας και την βολεψη μας και μετα την υγεια μας...
ειναι δυνατον βρε παιδια να απαγορευτει στις καφετεριες το καπνισμα;..και ποιος θα πηγαινει;..αφου κατακορον οι καπν ιστες στιριζουν τις καφετεριες :P
και ενα δευτερον..ειναι δυαντον να δειχνουμε ταυτοτητα...; αφου:
1)οι περιπτερατζηδες ζουν απο τους ανηλικους καπνιστες
2)σιγα νην πηγαινουμε μεχρι το περιπτερο με την ταυτοτητα μου
3)και που θα ξερει ο περιπτερατζης οτι το παιδι που αγοραζει τσιγαρα δεν ειναι για καποιον ενηλικα (μπορει να επικαλεστει αυτη την δικαιολογια) και οχι για προσωπικη χρηση..ολοι ξερουμε οτι ενας γονιος στελνει συχνα πυκνα τα παιδια του στο περιπτερο ειτε για να αγορασει τσιγαρα ειτε για αν αγορασει αλκοολ
               αυτα... ;D
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Ο καπνιστής α) είναι εξαρτημένο άτομο ,β)επιβαρύνει την οικονομία και το σύστημα υγείας,γ)ενοχλεί και αναγκάζει τους γύρω του στο παθητικό κάπνισμα. Θα περίμενα λοιπόν την ίδια στιγμή που το κράτος θα αρχίσει τις απαγορεύσεις,να βοηθήσει και εμένα τον καπνιστή,με το να κάνει τμήματα για το κόψιμο του τσιγάρου σε όλα τα δημόσια νοσοκομεία και να το καλύπτει στην ασφάλειά μου.Αν νοιάζεται για την υγεία μου.Όμως πιστεύω ότι τα κίνητρα είναι μόνο οικονομικά και όλα τα άλλα είναι αρλούμπες.Το πιο εύκολο πράγμα για κάποιον που δεν καπνίζει είναι να σου πει "κόψ'το".Αυτοί όμως που το κόβουνε μόνοι τους ,χωρίς να το ξαναρχίσουνε ποτέ, ζήτημα είναι να ανήκουν στο 5% του πληθυσμού των καπνιστών.Δεν είναι καθόλου εύκολο πράγμα και θέλει και ιατρική αλλά βασικότερο ψυχολογική υποστήριξη.Ας μη βλέπουμε λοιπόν μόνο τι ενοχλεί εμάς ,αλλά ας μπαίνουμε λίγο και στη θέση του άλλου.Μόνο με τις απαγορεύσεις θα γίνουμε σιγά σιγά ,"εμείς" και εσείς" και αυτό δεν το βλέπω σωστό...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
αλλα δυστυχως ή ευτυχως βρισκομαστε στην ελλαδα..οπου κοιταμε πρωτα την τσεπη μας και την βολεψη μας και μετα την υγεια μας...

Αυτός ο εγωισμός και ωχαδερφισμός μας έφτασε σε αυτά τα χάλια.

ειναι δυνατον βρε παιδια να απαγορευτει στις καφετεριες το καπνισμα;..και ποιος θα πηγαινει;..αφου κατακορον οι καπν ιστες στιριζουν τις καφετεριες :P

Το ότι ένα σχετικά μεγάλο ποσοστό των νέων καπνίζει, δεν σημαίνει ότι η ζωή τους καθώς και του υπόλοιπου πληθυσμού πρέπει να περιστρέφεται γύρω από το τσιγάρο.

1)οι περιπτερατζηδες ζουν απο τους ανηλικους καπνιστες

Ελα ντε, τι να κάνουν κι αυτοί; κλέφτες θα γίνουν; Πουλήστε λοιπόν δηλητήρια στους ανήλικους!

2)σιγα νην πηγαινουμε μεχρι το περιπτερο με την ταυτοτητα μου

Να φροντίσει το κράτος να σε αποζημιώνει για αυτό το αβάσταχτο βάρος κουβαλήματος της ταυτότητας, ίσως να σε εντάξει και στα βαρέα & ανθυγειινά.

3)και που θα ξερει ο περιπτερατζης οτι το παιδι που αγοραζει τσιγαρα δεν ειναι για καποιον ενηλικα (μπορει να επικαλεστει αυτη την δικαιολογια) και οχι για προσωπικη χρηση..

ΟΚ, βρήκαμε "παραθυράκι" του νόμου... Αν το παιδί πει ότι δεν είναι για προσωπική χρήση, μπορούμε μια χαρά να του πουλήσουμε ότι θέλουμε.

ολοι ξερουμε οτι ενας γονιος στελνει συχνα πυκνα τα παιδια του στο περιπτερο ειτε για να αγορασει τσιγαρα ειτε για αν αγορασει αλκοολ

Και μετά αναρωτιόμαστε γιατί η νεολαία δεν έχει αρχές και σεβασμό στους νόμους...

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
βρε γτ γινεσαι ειρωνικος..δεν επιβραβευω τα παραπανω..απλες διαπιοστωσεις ειναι..ή θα μυ πεις οτι δεν γινονται...
οντως ειναι χαζο να κουβαλαω την ταυτοτητα μου στον περιπτερατζη για να του αποδειξω οτι ειμαι ενηλικη εδω και δυο χρονια, κανεις σε καφετρια δεν ακολουθει τους νομους...παραδειγμα τρανο οτι ακομα πουλανε ελκοολ σε ανηλικους, και σου ειπα απο τις πρωτες κιολας προτασεις μου οτι συμφωνω με τον νομο..απλο ειναι παραλογο να απαγορευσουν σε καφετεριες το καπνισμα..μπορουν απλα να γινει αυτ που γινεται στα φαστ φουντ, οτι δλδ η μιαση καφετερια για μη καπνιζωντες και η αλλη μιση για καπνιζοντ5ες με σωστη εξαερωση και οτι χρειαζετε...
μην εισαι προκατηλημενος οταν απαντας βρε Βραζ ;)
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Η Άμυλο λέει οτι δεν μπορεί να εφαρμοστούν μέτρα απαγόρευσης, λόγω του μπαχάλου που επικρατεί στο Ελλαδιστάν.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
72 Απαντήσεις
77100 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/07/08, 11:44
από Βραζίλης
151 Απαντήσεις
48681 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/12/07, 20:31
από Eagle Of Kamelot
10 Απαντήσεις
7113 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/07, 01:47
από newGuitarMan
180 Απαντήσεις
50728 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/01/09, 04:55
από Τζογαδόρος
6 Απαντήσεις
4485 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/08/08, 00:24
από Jezus
0 Απαντήσεις
1905 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/11, 20:44
από Βραζίλης
1 Απαντήσεις
2479 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/11, 17:07
από mariakithara
15 Απαντήσεις
5181 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/04/13, 00:57
από Lo.Lee.Ta
0 Απαντήσεις
6133 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/16, 14:30
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
2518 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/17, 17:22
από ivikos