Αποστολέας Θέμα: Φωτογραφιες στο ΚΙΘΑΡΑ...Γιατι οχι!!!!  (Αναγνώστηκε 42831 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Φωτογραφιες στο ΚΙΘΑΡΑ...Γιατι οχι!!!!
« Απάντηση #50 στις: 05/05/09, 08:46 »
Rouf,
1) To λουλουδάκι (που είναι μαδημένο) θα έπρεπε να είναι ο πρωταγωνιστής στο κάδρο σου, αλλά δεν φαίνεται να είναι. Επίσης, μια άλλη οπτική γωνία θα σε γλύτωνε από τον καμένο ουρανό στο φόντο.
2) Δε μου λέει τίποτα. Θα μπορούσε τουλάχιστον να είχε προοπτική αν τραβούσες από άλλη γωνία.
3) Ωραία συννεφάκια, αλλά δεν έχουν πολύ contrast. Έχεις υπερβολικό ουρανό χωρίς ενδιαφέρον στο πάνω μέρος. Θα προτιμούσα την φωτό οριζόντια.
4) Δεν βρίσκω κάτι συνταρακτικό.
5) Ενδιαφέρουσα φωτο. Αναρωτιέμαι αν θα ήταν καλύτερη αν την τραβούσες κατεβαίνοντας στο ίδιο ύψος με αυτόν τον άνθρωπο.
6) Δύο δέντρα δυστυχώς "κλέβουν την παράσταση" από το κύριο θέμα σου.


Προτείνω να δίνετε μόνο τα link από τις φωτογραφίες σας και όχι να τις ενσωματώνετε στο μήνυμα. Αν θέλετε να ενσωματώσετε μικρογραφίες στο μήνυμα, χρησιμοποιήστε site όπως το http://imageshack.us και καν'τε copy-paste αυτό που θα δοθεί στο πεδίο "Thumbnail for forums (1)".

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Φωτογραφιες στο ΚΙΘΑΡΑ...Γιατι οχι!!!!
« Απάντηση #51 στις: 05/05/09, 18:48 »
Η αληθεια ειναι οτι κατα λαθος τις εβαλα στο μνμ, λινκς ηθελα να δωσω, τελος παντων. Βραζιλη ευχαριστω για τις παρατηρησεις.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Φωτογραφιες στο ΚΙΘΑΡΑ...Γιατι οχι!!!!
« Απάντηση #52 στις: 05/05/09, 19:43 »
Προσωπικα μ αρεσει η τελευταια φωτογραφια και αυτο διοτι εχει ενδιαφερον καδρο.Θα εδειχνε καλυτερα ασπορμαυρη παντως..Ο τυος με το σκυλακι ειναι κλασικο θεμα οπως και καθε ζητιανος,μονοποδαρος κλπ για αυτο θα επρεπε να εχεις εστιασει στο καδρο του..Οι αλλες δεν μου λενε κατι...

Ετσι αυστηροτητα 8)
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
« Τελευταία τροποποίηση: 10/05/09, 22:01 από zeromancer »
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Φωτογραφιες στο ΚΙΘΑΡΑ...Γιατι οχι!!!!
« Απάντηση #54 στις: 10/05/09, 22:12 »
Ωραιος ;D
Η 2η και η 4η μ αρεσαν..Η τελευταια αν ηταν ενταγμενη σε ενα υποτυπωδες καδρο μπορει να ελεγε..
Βασικα χμμμ η δευτερη περισσοτερο.

Δειτε εδω μερικες απο την τελευταια εξορμση στο χωριο..
http://img212.imageshack.us/gal.php?g=dsc05540v.jpg
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φωτογραφιες στο ΚΙΘΑΡΑ...Γιατι οχι!!!!
« Απάντηση #55 στις: 10/05/09, 22:18 »
η αδεα ταμπελα μ αρεσε πολυ...και αυτη με το παραθυρο ειναι ωραια αλλα καποιες στιγμες μου φαινεται στραβη...αλλες οχι...ωραιες...μια βεβαια δεν μου την ανοιγει σε μεγαλη...
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Φωτογραφιες στο ΚΙΘΑΡΑ...Γιατι οχι!!!!
« Απάντηση #56 στις: 11/05/09, 10:16 »
zeromancer & Kiratzoharris,
Δεν με συγκινησε ιδιαιτερα καμια. Ομολογω παντως πως δεν εχω ασχοληθει με την ασπρομαυρη φωτογραφια για να κρινω σκιες και κοντραστ, κλπ.

zeromancer,
Στην 3η βρισκω πιο ενδιαφερουσα την πορτα απο την σκια σου.
Στην 4η & 5η, πιστευω οτι ο μοντερνος φωτιστικος στυλος ειναι παραταιρος
Την 6η μαλλον θα την προτιμουσα με τον ηλιο πισω απ'το κεφαλι, οπως πχ. αυτη εδω: http://www.dpgr.gr/usergalleries/displayimage.php?album=6176&pos=3&uid=
Η 7η, εχει αδιαφορο (για μενα) θεμα, και ειναι θολη. (κουνημενη; ανεστιαστη; )

Kiratzoharris,
Η 3η έχει υπερβολικό κόκκο.
Η 4η είναι στραβή.




Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φωτογραφιες στο ΚΙΘΑΡΑ...Γιατι οχι!!!!
« Απάντηση #57 στις: 11/05/09, 10:39 »
ο κόκκος είναι ο κορεσμός? :P

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Φωτογραφιες στο ΚΙΘΑΡΑ...Γιατι οχι!!!!
« Απάντηση #58 στις: 11/05/09, 20:08 »
ο κόκκος είναι ο κορεσμός? :P


κόκκος/grain=θόρυβος/noise, αν τα πας καλά με τα αγγλικά, διάβασε εδώ: http://www.digital-slr-guide.com/iso-and-image-noise.html

Αποσυνδεδεμένος Bekos®

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 206
  • Φύλο: Άντρας
  • ♫ A Change Of Seasons
    • Προφίλ
Απ: Φωτογραφιες στο ΚΙΘΑΡΑ...Γιατι οχι!!!!
« Απάντηση #59 στις: 11/05/09, 21:21 »
Φοβερό θέμα! Κορυφαίες οι φωτογραφίες! Μπράβο παιδιά!
Να και μερικές (άκρως ερασιτεχνικές) δικές μου:

            

            
J. R. R. Tolkien:
If more of us valued food and cheer and song above hoarded gold, it would be a merrier world.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φωτογραφιες στο ΚΙΘΑΡΑ...Γιατι οχι!!!!
« Απάντηση #60 στις: 11/05/09, 22:22 »
ρε οι περισσότερες είναι πανέμορφες!
μ άρεσαν οι:
βράχια από βάρκα
λιβάδι μέσα από τζάμι (φοβερή ιδέα!)
η τελευταία με το λιμάνι
η γάτα με τη φοβερή πόζα! :P
και το χιονισμένο μονοπάτι...!

μπράβο ρε Beko!

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Απ: Φωτογραφιες στο ΚΙΘΑΡΑ...Γιατι οχι!!!!
« Απάντηση #61 στις: 11/05/09, 23:07 »
Οριστε και οι δικές μου:
http://s389.photobucket.com/albums/oo333/roybatty/creations/
Δεν περιμένω να τις βρείτε "καλλιτεχνικές" (ούτως ή άλλως πολλές είναι τραβηγμένες από το κινητό μου),αλλά με κάποιες από αυτές σίγουρα θα γελάσετε  8)
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Φωτογραφιες στο ΚΙΘΑΡΑ...Γιατι οχι!!!!
« Απάντηση #62 στις: 11/05/09, 23:09 »
Το νικελ ο καγκουρας ειναι κατεβαινοντας για λεωφορο στρατου???
Αν ναι το εχω δει και πεθανα στα γελια...

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Απ: Φωτογραφιες στο ΚΙΘΑΡΑ...Γιατι οχι!!!!
« Απάντηση #63 στις: 11/05/09, 23:13 »
ναι,αυτό είναι  ;)
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος FAIRY-The return!

  • Νεραϊδοπαρμένη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Γυναίκα
  • que serra serra.
    • Προφίλ
    • 90ίλες
Απ: Φωτογραφιες στο ΚΙΘΑΡΑ...Γιατι οχι!!!!
« Απάντηση #64 στις: 12/05/09, 02:13 »
να βαλω κι εγω μερικές? Προειδοποιώ ότι δεν ασχολούμε καθόλου με το άθλημα,  :P απλα είναι καποιες φωτογραφιες που έτυχε να τραβήξω και μαρέσουν. Προφανώς και δεν ξέρω αν είναι σωστά τεχνικές ή οτιδήποτε άλλο τετοιο. :shy

http://img10.imageshack.us/img10/940/dsc01500p.jpg
http://img13.imageshack.us/img13/5010/dsc01632req.jpg
http://img25.imageshack.us/img25/2233/dsc03829m.jpg
http://img26.imageshack.us/img26/6870/dsc09452u.jpg
http://img206.imageshack.us/img206/5418/dsc02652a.jpg
http://img11.imageshack.us/img11/4382/p8160022.jpg

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Φωτογραφιες στο ΚΙΘΑΡΑ...Γιατι οχι!!!!
« Απάντηση #65 στις: 12/05/09, 10:00 »
Bekos®,
Λυπάμαι που το λέω, οι φωτογραφίες σου έχουν τόσα αρνητικά που θα μου πάρει πολύ χρόνο να σχολιάσω. Μελέτησε μερικά πράγματα περί φωτογραφίας, μπες σε σχετικά site, φόρουμ, και τα ξαναλέμε. Α, και μην ανεβαζεις στο ιντερνετ φωτογραφιες 5Mpixel! Είναι 1-3ΜΒ η κάθε μία.

RoyBatty,
Οι περισσότερες φωτογραφίες είναι απλά για γέλιο, όχι για κριτική. Οι μακροφωτογραφίες είναι ενδιαφέρουσες (αυτές που δεν είναι φλου)

Leanhau Shee (ex fairy)BACK,
Μ'άρεσαν αρκετες απο τις φωτογραφιες σου. Συγκεκριμενα:
1) Θα ηταν καλυτερη αν η γωνια του ηλιου ή η θεση σου ηταν διαφορετικη. Τα ποδια ειναι σκοτεινα. Επισης ενα πιο κλειστο καδρο θα αφαιρουσε την αδιαφορη σκιερη περιοχη πανω αριστερα
2) Δεν καταλαβαινω ποιο ειναι το θεμα σου: Η ροδα, η αποβαθρα, ή η θαλασσα που καλυπτει την μιση φωτο;
3) Ωραια. Μακαρι να ειχε περισσοτερο φυσικο φωτισμο.
4) Ενδιαφερουσα αποψη, ισως θα ηταν καλυτερα με ζουμ/τηλεφακο (συνεχιζοντας να κρατας μερικους ανθρωπους στο πλανο)
5) Ετσι μπραβο, να δοκιμαζεις διαφορα επιπεδα & γωνιες ληψης.
6) Αυτη ειναι εντελως αδιαφορη, και κουνημενη.
Αγορασε μια καλυτερη φωτ. μηχανη (η Sony DSC-P32 που'χεις ειναι παλια, μετριοτατη, & εχει πολυ θορυβο) και συνεχισε να πειραματιζεσαι.


Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φωτογραφιες στο ΚΙΘΑΡΑ...Γιατι οχι!!!!
« Απάντηση #66 στις: 12/05/09, 14:08 »
@Βραζίλης: ακριβως για αυτο εγινε αυτο το θεμα,για να μπορει να πει καποιος με μεγαλυτερη πειρα να πει την γνωμη του σε καποιους αλλους...βασικα ΚΑΙ για αυτο εγινε...εγινε ομως και απλα για να συζηταμε οχι μονο απο θεματα τεχνικης αλλα και αισθητικης.(αν και βλεπω σε αυτον τον τομεα δεν εχει και πολυ επιτυχια)Φανταζομαι πως σε μεσες ακρες θα μπορουσες να πεις ενα-δυο tips στον bekos (απο την στιγμη που το εκανες και σε μενα)η και σε παιδια που δεν ειναι τοσο εμπειρα....εστω σαν μια αρχη...
θα μου πεις τωρα γιατι δεν το κανω εγω????γιατι απλα,δεν ξερω!!!!
Στο λεω απλα για τον λογο οτι να πεις σε καποιον "εχεις πολλα αρνητικα" δεν τον βοηθας και πολυ....
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Bekos®

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 206
  • Φύλο: Άντρας
  • ♫ A Change Of Seasons
    • Προφίλ
Απ: Φωτογραφιες στο ΚΙΘΑΡΑ...Γιατι οχι!!!!
« Απάντηση #67 στις: 12/05/09, 15:00 »
Όχι, βασικά έχει δίκιο ο Βασίλης, οι φωτογραφίες μου (από τεχνικής άποψης) δεν είναι καθόλου σόι..  :-[
Δεν το έχω δουλέψει και πολύ το "σπορ"! Τα τελευταία χρόνια, απλά άρχισε να μ' αρέσει να τραβάω καποια πράγματα που μου κάνουν εντύπωση (καθώς και αναμνηστικές φωτογραφίες) χωρίς να προσέξω ποτέ, είναι η αλήθεια, την "τεχνική" πλευρά του πράγματος!
Πάντως έχει αρχίσει να μ' αρέσει πολύ ο τομέας της φωτογραφίας και σκέφτομαι να μάθω μερικά πράγματα παραπάνω!  :)
Μήπως γνωρίζετε κανένα γνωστό καλό σχετικό site;

ΥΓ: Σόρρυ για το μέγεθος των φωτογραφιών, θυμήθηκα πως έπρεπε να αλλάξω την ανάλυση όταν είδα το pc μου να παρακολλάει στο uploading...  ;D
J. R. R. Tolkien:
If more of us valued food and cheer and song above hoarded gold, it would be a merrier world.

Αποσυνδεδεμένος FAIRY-The return!

  • Νεραϊδοπαρμένη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Γυναίκα
  • que serra serra.
    • Προφίλ
    • 90ίλες
Απ: Φωτογραφιες στο ΚΙΘΑΡΑ...Γιατι οχι!!!!
« Απάντηση #68 στις: 13/05/09, 00:39 »
thanks βραζιλη για τα σχολια :) αν κ οι περισσοτερες απο αυτες, την ωρα που τις τραβουσα δεν κοιτουσα τεχνικα θεματα καθολου, αλλα απο την επομενη φορα θα τα εχω υποψην μου. γιαυτο αλλοστε κ τις ανεβασα

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Φωτογραφιες στο ΚΙΘΑΡΑ...Γιατι οχι!!!!
« Απάντηση #69 στις: 13/05/09, 01:00 »
Βραζιλη, νομιζω θα ηταν χρησιμω και επικοδομιτικο να ανεβασεις και εσυ δικες σου φωτογραφιες.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Φωτογραφιες στο ΚΙΘΑΡΑ...Γιατι οχι!!!!
« Απάντηση #70 στις: 13/05/09, 01:22 »
Απο της μαριανθης μ αρεσε περισσοτερο η 2η.Εχει θεμα, σωστη(αν υπαρχει κατι τετοιο) γωνια ληψης και καποια αποψη.
Σαν φωτογραφια και ο σκυλος μ αρεσε και η πρωτη αν θα μ αρεσε καλυτερα αν ειχε τραβηχτει διαφορετικα..

Γενικα η εγχρωμη φωτογραφια ειναι πιο δυσκολη στη περιπτωση που δνε θελουμε απλα να κανουμε τουριστικη φωτογραφια..Αυτο αποδεικνυεται και απο τις σχετικα λιγες αξιολογοες δουλεες παγκοσμιως που υπαρχουν εναντι του ασπρομαυρου.

Διαφωνων με Βραζιλη οσον αφορα μηχανε φακους κλπ..Και με την πιο σαπια φωτογραφικη μηχανη μπορεις να βγαλεις αυτο που λεμε φωτογραφιες αν θες..Να σιγουρα καπου θα χουν παραπανω ''θορυβο'',ισως οχι τελεια εστιαση κλπ αλλα αυτο οταν τελος παντων δεν γινετια ηθελημενα ειναι μικρο εμρος της φωτογραφιας ως συνολο.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Φωτογραφιες στο ΚΙΘΑΡΑ...Γιατι οχι!!!!
« Απάντηση #71 στις: 13/05/09, 03:08 »
Όπως προείπα στο θέμα δεν γνωρίζω πολλά για τις φωτογραφιες.........απλά απο όσο βλέπω η τέχνη της φωτογραφίας είναι σαν την μουσική.......καλή η κλασσική αρμονία....σίγουρα σκαλοπάτι για πολλά....και πρέπει να υπάρχουν οι βασικές (και όχι μόνο γνώσεις)....αλλα πιστεύω πως πρέπει να ξεφευγουμε απο καποια συγκεκριμένα καλούπια....πρέπει να βάλουμε και λίγο jazz στη ζωή μας.......

συνεπώς εμένα η τεχνική δεν μου λέει πολλά....ποτέ δεν ήμουν άνρθωπος που ακολουθήσε την πεπατημένη....προτιμώ να βάζω συναισθημα στη ζωη μου και να βρίσκω το συναισθημα σε πράγματα που μου τραβανε την προσοχή.....μπορει πολλές απο τις φωτογραφίες να ειναι "εξω απο την τεχνική" αλλά η εικόνα που δημιουργουν με ελκυει...

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Φωτογραφιες στο ΚΙΘΑΡΑ...Γιατι οχι!!!!
« Απάντηση #72 στις: 13/05/09, 11:25 »
ΟΚ, αφου επιμενετε, ας σχολιασω στα γρηγορα τις φωτο του Bekos®

1. Δεν βλεπω κατι ενδιαφερον
2. Τι δουλεια εχει η κολόνα του αυτοκινητου στο καδρο;
3. Ή στραβος ειναι ο γιαλός ή στραβα αρμενιζουμε
4. θα ηταν περισσοτερο ενδιαφερουσα αν ελειπαν τα καλωδια και η ημερομηνια
5. Δεν μου λεει κατι σαν τοπιο
6. Συμπαθητικο τοπιο αλλα τιποτα παραπανω
7. Θα προτιμουσα ενα πιο κοντινο πλανο μιας και η γατα εχει ωραια εκφραση
8. Δεν βλεπω κατι ενδιαφερον
9. Δεν βλεπω κατι ενδιαφερον
10. Συμπαθητικο τοπιο αλλα τιποτα παραπανω


Εχετε κατα νου οτι ότι σχολια εχω κανει μεχρι τωρα ειναι καλοπροαίρετα και δεν θελω να στεναχωρηθει κανεις αν τυχον πω κατι αρνητικο. Αλλωστε, εκφραζω την προσωπικη μου γνωμη και δεν ειμαι επαγγελματιας φωτογραφος.

Δεν χρειαζεται πολυ γνωση τεχνικης για να βγαζετε καλες φωτογραφιες, Βασικοτερο ειναι η "ματια του φωτογραφου", και το συναισθημα που δινει η φωτογραφια στον θεατη. Αλλα δεν μπορουμε να παραβλεψουμε μερικους στοιχειωδεις κανονες οπως: η φωτογραφια να μην ειναι ανεστιαστη, κουνημενη, υπερφωτισμενη, υποφωτισμενη, κ.ά. Και επισης καποιοι αλλοι κανονες ακολουθουνται γιατι συνηθως κανουν την φωτογραφια να δειχνει πιο ελκυστικη στον θεατη, συνειδητά ή υποσυνείδητα. Φυσικα ειναι δικαιωμα σας να μην ακολουθειτε κανονες, αλλα εχετε λιγοτερες πιθανοτητες να αρεσει η φωτογραφια σας, απο το ευρυ κοινο ή/και απο επαγγελματιες φωτογραφους

Διαφωνων με Βραζιλη οσον αφορα μηχανε φακους κλπ..Και με την πιο σαπια φωτογραφικη μηχανη μπορεις να βγαλεις αυτο που λεμε φωτογραφιες αν θες..Να σιγουρα καπου θα χουν παραπανω ''θορυβο'',ισως οχι τελεια εστιαση κλπ αλλα αυτο οταν τελος παντων δεν γινετια ηθελημενα ειναι μικρο εμρος της φωτογραφιας ως συνολο.


Εγω θα'λεγα το αντιθετο: Οταν δεν γινεται ηθελημενα, ειναι ανεπιθυμητο.
Εχω δει μερικες υπεροχες ασπρομαυρες φωτογραφιες με εντονο κοκκο, ο οποιος εμφανιζεται ηθελημενα για να δωσει αλλη οψη στην εικονα.

Βραζιλη, νομιζω θα ηταν χρησιμω και επικοδομιτικο να ανεβασεις και εσυ δικες σου φωτογραφιες.


Δεν θα ήθελα να παρω τον ρολο του δασκαλου, ουτε να κανουμε κοντρα για το ποιος βγαζει καλυτερες φωτογραφιες. Αν απλα ενδιαφερεσαι/στε απο περιεργεια για τις φωτογραφιες μου, υπαρχουν μερικες εδω: http://vkot.dpgr.gr που είναι περισσοτερο τουριστικες παρα καλλιτεχνικες.

Πάντως έχει αρχίσει να μ' αρέσει πολύ ο τομέας της φωτογραφίας και σκέφτομαι να μάθω μερικά πράγματα παραπάνω!  :)
Μήπως γνωρίζετε κανένα γνωστό καλό σχετικό site;


www.dpgr.gr

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φωτογραφιες στο ΚΙΘΑΡΑ...Γιατι οχι!!!!
« Απάντηση #73 στις: 13/05/09, 11:32 »
α Βραζιλης ειχε ανεβασει εμμεσα καποιες φωτογραφιες του οταν σχολιαζε μια δικη μου, οποτε υπηρχαν και πριν...
επειδη και εγω θα γουσταρα λιγο τζαζ δειτε αυτο..http://metaphotography.eu/
το ξερω πως το θεμα ειναι για να ανεβαζουμε δικες μας φωτος(και εγω δεν εχω καμια σχεση με την παραπανω δουλεια) απλα αξιζει...
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Φωτογραφιες στο ΚΙΘΑΡΑ...Γιατι οχι!!!!
« Απάντηση #74 στις: 13/05/09, 16:11 »
Βραζιλη γραψε λαθος..Εννοουσα αυτο που ειπες και συ αλλα και παλι θεωρω οτι η ουσια ειναι αλλου..

Να και το site του μεγαλυτερου πρακτορειου φωτογραφων που υπαρχει απο το 1950 περιπου αν δεν κανω λαθος και εχουν περασει απο τις ταξεις του μερικοι απο τους μεγαλυτερους φωτογραφους..
www.magnumphotos.com
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
13 Απαντήσεις
6589 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/04/03, 17:23
από iwnathan
182 Απαντήσεις
60882 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/03/09, 01:48
από dhmhtrhs_xm
4027 Απαντήσεις
1072163 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/18, 17:47
από kith_anna
5 Απαντήσεις
4224 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/06, 21:31
από ship_me_out!!!
0 Απαντήσεις
3173 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/05/07, 19:29
από Scarsick
10 Απαντήσεις
3791 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/01/08, 16:36
από Joevaicci
163 Απαντήσεις
49415 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/05/10, 21:48
από Jezus
23 Απαντήσεις
5849 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/02/10, 13:35
από Αnthia
87 Απαντήσεις
26779 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/14, 00:39
από hot_sauce (φλουτσ)
13 Απαντήσεις
5431 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/07/15, 19:08
από saved