Αποστολέας Θέμα: DEMO(updated)  (Αναγνώστηκε 6275 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος taylor gtr

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • ονειρα,παρτε με μαζι κι εμενα...
    • Προφίλ
DEMO(updated)
« στις: 12/05/05, 15:14 »
Θα  θελαμε πολυ να ακουσουμε τα σχολια και τις παρατηρησεις σας! :)


Σύνδεσμος:
http://www.soundclick.com/bands/pagemusic.cfm?bandID=343871

Ευχαριστουμε για το χρονο σας... ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 06/02/06, 20:33 από taylor gtr »
Το φαρμακο που καιει τις πληγες,ειναι γραμμενο σ`αυτοσχεδιες συνταγες...

Αποσυνδεδεμένος Sound of Rock

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 450
  • Φύλο: Άντρας
  • Den Exoume Ipothesi
    • Προφίλ
    • Formula 1 Review
Απ: Στη Φωτιά (Διασκευή)
« Απάντηση #1 στις: 12/05/05, 17:55 »
Είσαι καινούργιος αλλα πρέπει να ξέρεις ότι δεν πρέπει να περιμένουμε απάντηση αμέσως στα θέματα που βάζουμε.. Ακόμα πιο πολύ αν είναι και κάποιο mp3 το οποίο θέλει και κάποια χ ώρα για να κατέβει με modem...

Το τραγούδι μόνο απο low fi δουλεύει τώρα

Απο ηχογράφηση δε λέει και πολλά. Το τραγούδι δικό σας; Η φωνη δεν είναι κάτι το εξεραιτικό. Απο μουσική δεν είναι άσχημη.. Ακούγεται αλλα πιστεύω ότι σηκώνει αρκετή δουλειά ακόμα.

Καλή συνέχεια
Formula 1 Review
Lyrics. Wasted Time Between Solos.

Αποσυνδεδεμένος taylor gtr

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • ονειρα,παρτε με μαζι κι εμενα...
    • Προφίλ
Απ: DEMO
« Απάντηση #2 στις: 14/05/05, 12:53 »
Για αρχη να ζητησω συγνωμη για τη βιασυνη...οντως  ειμαι καινουργιος σ αυτο τον τροπο επικοινωνιας.Σχετικα με το τραγουδι το εχει πει ο Σωκρατης Μαλαμας και ειναι σε στιχους και μουσικη των Active Member.Η ηχογραφιση εχει γινει σε pc αρκετα βιαστικα και με ελαχιστα μεσα.Θα ηθελα πολυ να ακουσω την γνωμη σου για τα δυο δικα μας κομματια απο το demo...Eυχαριστω για τον χρονο σου :)
Το φαρμακο που καιει τις πληγες,ειναι γραμμενο σ`αυτοσχεδιες συνταγες...

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Απ: DEMO
« Απάντηση #3 στις: 14/05/05, 13:08 »
Της φωτιάς οι μάγοι...
Η διασκευή είναι καλούτσικη , αλλά δεν ταιριάζει αυτός ο τρόπος ερμηνείας..
Το κάνατε πιο λαικό ( δεν είναι κακό ) , αλλά η ερμηνεία του τραγουδιστή είναι πολύ κρύα και απόμακρη για λαικό..
Το βάθος είναι υπερβολικό και αχρείαστο κάτά την γνώμη μου. Φυσικά υπάρχουν και φαλτσάκια και λαθάκια στην ερμηνεία αλλά το κύριο είναι ότι δεν βγαίνει η ψυχή του τραγουδιού έτσι όπως είναι ερμηνευμένο. Ιδιαίτερα για τραγούδι που έχει πει ο Σωκράτης , η ψυχή είναι νομίζω το κυρίαρχο που πρέπει να βγαίνει..

Στης φουρτούνας την αλμύρα...

Πολύ όμορφο παιδιά!!!!!Πολύ όμορφο!!!!

...Μου άρεσε....και σαν σύνθεση αλλά και σαν ερμηνεία. Θέλει λίγο σήκωμα η φωνή γιατί σε κάποια σημεία δεν ακούγεται...
Μπράβο...παιδιά...Είναι μαγευτικό...

Τι να θυμάμαι...Επίσης εξαιρετικό!!!!
Μου θυμίζει Θηβαίο....Πολύ καλός ο ερμηνευτής..Ωραία χροιά , ωραία ερμηνεία..

Έμεινα έκπληκτος....

...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1240
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Απ: DEMO
« Απάντηση #4 στις: 14/05/05, 13:33 »
katopin sumboulhs tou parh akousa to stis fourtounas thn almura...h fwnh exei ontos polu omrofh xroia, kai thumizei entona ton thhbaio (pragma pou den einai opwsdhpote asxhmo, apla, htan protos o thhbaios). H kithares einai ligo faltses, xanoun merika centsakia, krima auto, sta shmeia pou den akougetai h fwnh kai sta sola akougetia dustuxos polu entona...h fwnh xreiazetai ligo epexerfasia hxotexnikhs fusews, diakrinw ena delay, kai oi entaseis se merika shmeia einai polu xamhes.

Pws hxografhsate tis kithares ?? upotheto apeutheias sthn konsola, swsta..?? exoun auto to "piezo" tone...

H melodia einai omorfh, mou arese, ligo douleia thelei akoma sthn enorxhstrosh, isws ligo perissotero daktulismous, ligo stous ruthmous ktl.

to kommati einai proikismeno gia peraitero faseis, me mia kalliterh hxografhsh, enorxhstrosh tha einai exairetiko...an mporesei kai o tragoudisths na anaptuxh perissotero to prosopiko tou stul (pou anamfibola uparxei) tha htan akoma pio exairetiko.

Axioprepestato.
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος taylor gtr

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • ονειρα,παρτε με μαζι κι εμενα...
    • Προφίλ
Απ: DEMO
« Απάντηση #5 στις: 14/05/05, 14:05 »
Καταρχην να σας ευχαριστησω που μπαινετε στον κοπο να να απαντησετε.Τα κομματια ειναι ηχογραφημενα σε ενα υπνοδωματιο και οχι σε studio,οποτε φανταζεστε οτι τα μεσα ηταν ελαχιστα!2 cd recorders,μια μικρη κονσολιτσα και η πατεντα της πατεντας ..χαχααχα!Σε ολα τα τεχνικα εχετε δικιο.Οσον αφορα τις ενορχηστρωσεις ψαχνομαστε και φυσικα ειμαστε ανοιχτοι σε προτασεις... :)
Το φαρμακο που καιει τις πληγες,ειναι γραμμενο σ`αυτοσχεδιες συνταγες...

Αποσυνδεδεμένος taylor gtr

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • ονειρα,παρτε με μαζι κι εμενα...
    • Προφίλ
Απ: DEMO
« Απάντηση #6 στις: 15/05/05, 00:48 »
Προσθεσα αλλο ενα κομματακι απο το demo για οσους ενδιαφερονται και δεν το ακουσαν. :)
Το φαρμακο που καιει τις πληγες,ειναι γραμμενο σ`αυτοσχεδιες συνταγες...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: DEMO(updated)
« Απάντηση #7 στις: 15/05/05, 01:18 »
Ακουσα το "Με το ζορι". Ειναι αδειο σε αυτη τη μορφη βεβαια,ετσι; Θυμιζει ελληνικο pop-rock και με μια πλουσια παραγωγη θα μπορουσε να σταθει στην αγορα ( γνωμη μου,ετσι; ). Η φωνη εχει μια ιδιαιτερη χροια που οδηγει προς την παραπανω κατηγορια. Το κομματι θελει και καμια αλλαγη...ισως καποιο ειδος σολο, αλλα απο τη στιγμη που ειναι demo, δεν νομιζω οτι το ακουμε στην ολοκληρωμενη του μορφη... ;)

Ακουσα και το "Τι να θυμαμαι". Απλο τραγουδι, που θυμιζει αρχες του 1990, οπου υπηρχαν ακομα συνθετες που με ενα απλο συνολο οργανων μπορουσαν να γραψουν κομματι. Μου αρεσει ο ηχος ετσι οπως ειναι ( δηλαδη ανετα θα επαιρνα ενα CD με τετοιο ηχο κομματιων ). ;) Και η φωνη ταιριαζει με το στυλ του τραγουδιου επισης
« Τελευταία τροποποίηση: 15/05/05, 02:00 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: DEMO(updated)
« Απάντηση #8 στις: 17/05/05, 11:06 »
To "Με της φουρτουνας την αλμυρα" θυμίζει φοβερά Red Hot Chili Peppers στον ρυθμό και στην μελωδία, αν και κάπου εκεί εσείς "αλλάζετε" φόρμα. Μου φάνεικε αρκετά συμπαθητικό καθώς μου άρεσε και η φωνή!
Τα υπόλοιπα με άφησαν αδιάφορο.
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος taylor gtr

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • ονειρα,παρτε με μαζι κι εμενα...
    • Προφίλ
Απ: DEMO(updated)
« Απάντηση #9 στις: 29/05/05, 04:49 »
Θηβαιος.......Chili Peppers....τα περνω ως κοπλιμεντα ετσι? ;D                                                                                                                                                         
Το φαρμακο που καιει τις πληγες,ειναι γραμμενο σ`αυτοσχεδιες συνταγες...

Αποσυνδεδεμένος taylor gtr

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • ονειρα,παρτε με μαζι κι εμενα...
    • Προφίλ
Απ: DEMO(updated)
« Απάντηση #10 στις: 13/06/05, 04:11 »
Θα θελαμε παρα πολυ να ακουσουμε και αλλα σχολια....Βλεπουμε οτι η αναγνωση με τις απαντησεις ειναι δυσαναλογες...να μας προβληματησει? :)
Το φαρμακο που καιει τις πληγες,ειναι γραμμενο σ`αυτοσχεδιες συνταγες...

Αποσυνδεδεμένος fatses asteies

  • μια εξ αυτών κι εγώ ο Αντώνης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: DEMO(updated)
« Απάντηση #11 στις: 13/06/05, 12:03 »
Φίλε taylor (μου φαινεται πρεπει να αλλάξω και το δικο μου σε Martin) να μην προβληματιστείς καθόλου. Σκεψου πόσοι κοιτάνε το μήνυμα αλλά δεν κατεβάζουν το τραγούδι, πόσες φορές είναι διπλές και τριπλές είσοδοι από τον ίδιο χρήστη και από σένα ακόμη, πόσοι δεν έχουν να πουν κάτι ιδιαίτερο και δεν απαντούν, λογικό είναι να υπάρχει αυτή η δυσαναλογία. Αν δεις όλα τα τραγούδια έχουν πολύ μεγαλύτερο αριθμό εμφανίσεων από απαντήσεις.
Για τα τραγούδια τώρα, άκουσα το "με της φουρτούνας την αλμύρα". Το πρώτο σχόλιο έχει να κάνει με το εφφέ της φωνής. Καλό θα ήταν να μη χρησιμοποιείς από την αρχή ως το τέλος το delay ειδικά στη φωνή, θα μπορούσες να το έχεις επιλεκτικά σε κάποια σημεία και ετσι να τονίζεις περισσότερο τα σημεία που θέλεις, θα ακουγόταν και καλύτερα έτσι νομίζω. Η φωνή μου άρεσε. Με την ενορχήστρωση μην κολλάς καθόλου, μια χαρά είναι για demo, είναι σίγουρο ότι όσο και να φτιάχνεις ένα τραγούδι, ακόμα και 100 διαφορετικές παραλλαγές να κάνεις, αν το ακούσεις μετά από λίγο καιρό πάλι θα νομίζεις ότι θέλει κι άλλο πείραγμα, ότι θα μπορούσε να γίνει καλύτερο. Όσο για το τραγούδι.... Υπάρχουν τρεις κατηγορίες τραγουδιών , αυτά που ο στίχος υπάρχει για να υποστηρίζει την καλύτερη μουσική, αυτά που η μουσική υπάρχει για να υποστηρίζει τον καλύτερο στίχο και αυτά που και ο στίχος και η μουσική είναι εξίσου καλά και τότε μιλάμε για ένα πολύ ωραίο τραγούδι. Αυτό που άκουσα ανήκει (για τα δικά μου γούστα) στην πρώτη κατηγορία. Ωραίο τραγούδι γενικά που θα ήθελε λίγη περισσότερη δουλειά ο στίχος. Καλή συνέχεια....
"....Μιλούν με τις ώρες για κρύες ανάγκες και μετά με το φόβο παλεύουν. Κι είναι τόσο καλοί όταν λένε βλακείες που καμιά φορά ...ΞΕΓΕΛΟΥΝ."   -    fatses asteies

Αποσυνδεδεμένος holliday

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 491
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Have heart my dearWe're bound to be afraid
    • Προφίλ
Απ: DEMO(updated)
« Απάντηση #12 στις: 13/06/05, 12:59 »
>πραγματικα κι εγω το "φουρτουνας την αλμυρα" που ακουσα εμεινα εκπληκτη.

η φωνη μ αρεσει πολυ... δεν κανει φαλτσα, και ειδικα οταν υψωνει και δυναμώνει γινεται καταπληκτικη.

η ηχογραφηση του αφαιρει δυστυχως ποντους ως προς το οτι τα χαμηλα σημεια εγω δε καταφερα να τα ακουσω καλα.

γενικα μοιαζει με Θηβαίο αλλα οχι σαν αντιγραφη. κι αυτο ειναι πολυ πολυ καλο.

>στο "τι να θυμαμαι" μου αρεσε περισσοτερο η μουσικη εκτελεση αλλα και το γενικο αποτελεσμα επισης πολυ καλο. επιμενω για την φωνη οτι στα ψηλα εχει φανταστικη εκφραστικοτητα.

> "με το ζορι" συμπαθητικο


Μια πεταλούδα στην γωνιά χαμογελάει, Κερνάει τσιγάρο μα πουλάει την φωτιά
ο αστυφυλακας ταυτοτητα ζητάει μα εγω την ψαχνω απ τα 19"

Αποσυνδεδεμένος ilektrojohn

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
  • Φύλο: Άντρας
  • Κ γω...ενας κομπαρσος στη ζωη μου...
    • Προφίλ
Απ: DEMO(updated)
« Απάντηση #13 στις: 16/06/05, 14:00 »
Λοιπον,εχουμε και λεμε :
 "Με το ζορι" :Μ'αρεσε πολυ σαν κομματι,ειναι στο μουσικο στυλ που μ'αρεσει να ακουω αυτην την περιοδο,αδειο ενορχηστρικα αλλα μιλαμε για ντεμο..Οι στιχοι δεν μου πολυαρεσαν :-\
"Με της φουρτουνας την αλμυρα" : Πολυ ομορφη μουσικη,αν και καπως αδειο και αυτο.(κοβεται καπου στη μεση...)Πολυ ωραιο το ριφακι..καταλαβες ποιο ;)Οι στιχοι δεν με εντυπωσιασαν αλλα ακουγεται πολυ ευχαριστα.
Γενικα,η φωνη μου φαινεται γαματη!!!Πολυ ομορφη χροια, και το ανειδικευτο αυτι μου δεν ακουει λαθη και παραφωνιες!!
Κορώνα γράμματα η ζωή, κι εγώ έχασα το κέρμα...

Αποσυνδεδεμένος taylor gtr

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • ονειρα,παρτε με μαζι κι εμενα...
    • Προφίλ
Απ: DEMO(updated)
« Απάντηση #14 στις: 18/06/05, 14:57 »
>fatses asteies     Σ ευχαριστουμε για τον χρονο και τα σχολια σου.Θα θελαμε  την γνωμη σου και για τα υπολοιπα κομματια του demo.
     

>holliday  >ilektrojohn    Nα στε καλα παιδια,ευχαριστουμε για τα καλα σας λογια και τις επισημανσεις σας.



                                                 :)
Το φαρμακο που καιει τις πληγες,ειναι γραμμενο σ`αυτοσχεδιες συνταγες...

Αποσυνδεδεμένος fatses asteies

  • μια εξ αυτών κι εγώ ο Αντώνης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: DEMO(updated)
« Απάντηση #15 στις: 18/06/05, 16:25 »
Φίλε taylor κατέβαζα το "με το ζόρι" , περίμενα, περίμενα, (δεν έχω και καμιά σύνδεση της προκοπής βλέπεις)  και μόλις τέλειωσε πάω να το ακούσω αλλά δεν υπήρχε πουθενά. Το έχεις κάνει να μη μπορούμε να το κατεβάσουμε; Να το ακούμε μόνο από εκεί; Γιατί αν σταματούσε πριν κατέβει εντελώς θα το έβλεπα κι ας μην έπαιζε όλο ή ας μην έπαιζε καθόλου, τώρα δεν το βλέπω καν στο φάκελλο που τα κατεβάζω.
"....Μιλούν με τις ώρες για κρύες ανάγκες και μετά με το φόβο παλεύουν. Κι είναι τόσο καλοί όταν λένε βλακείες που καμιά φορά ...ΞΕΓΕΛΟΥΝ."   -    fatses asteies

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: DEMO(updated)
« Απάντηση #16 στις: 20/06/05, 08:51 »
Ακουσα μονο το "Της Φουρτουνας την Αλμυρα".

Πολυ καλη φωνη και σε χροια και σε τεχνικη.

Το κομματι επισης πολυ καλο, αλλα δεν συγκαταλεγεται στα ακουσματα μου...  :-\

Καλη συνεχεια!
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος taylor gtr

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • ονειρα,παρτε με μαζι κι εμενα...
    • Προφίλ
Απ: DEMO(updated)
« Απάντηση #17 στις: 16/09/05, 13:52 »
>fatses asteies        θα το κοιταξω ρε συ μηπως εχω κανει καμια τετοιου ειδους παλικαρια...


>argO                     thanx man...
Το φαρμακο που καιει τις πληγες,ειναι γραμμενο σ`αυτοσχεδιες συνταγες...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
28 Απαντήσεις
9269 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/07/06, 16:36
από Samdreamth
8 Απαντήσεις
3437 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/06, 07:26
από Ikaros
17 Απαντήσεις
5689 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/06/06, 11:38
από verdict94
53 Απαντήσεις
16905 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/05/07, 09:51
από verdict94
99 Απαντήσεις
31691 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/02/12, 18:43
από hot_sauce (φλουτσ)
38 Απαντήσεις
14127 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/04/08, 16:30
από Baphomet (Πέτρος)
40 Απαντήσεις
11844 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/04/09, 18:10
από Germ1984
24 Απαντήσεις
6465 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/09/09, 22:53
από Snowy
7 Απαντήσεις
3030 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/10/09, 08:32
από armagedon
8 Απαντήσεις
3209 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/11/09, 23:39
από Snowy