Αποστολέας Θέμα: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο  (Αναγνώστηκε 676381 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #725 στις: 14/03/07, 11:10 »
Σε όλα αυτά συμφωνώ όπως σου είπα πριν. Απλά μου είναί δύσκολο να παραδεχθώ οποιαδήποτε μορφή αγώνα (είτε λέγεται κατάληψη είτε διαδήλωση που και για αυτή και τη διργάνωσή της σπαταλιέται άπειρος χρόνος) όταν ο αγωνιστής (ο φοιτητής στη συγκεκριμένη περίπτωση) είναι καλυμένος από οποιαδήποτε πλευρά. Και από οικονομική αφού συνεχίζει να "πληρώνεται" (από τους γονείς του ας πούμε) και έχει και τα υπόλοιπα έξοδα καλυμμένα σε αντίθεση με οποιονδήποτε απεργό επαγγελματία, αλλά και από "επαγγελματική" ας πούμε πλευρά αφού και οι υπόλοιποι συνάδελφοί του δεν μπορούν να προχωρήσουν στη δουλειά τους (να προχωρήσουν στις σπουδές) εφόσον οι σχολές είναι κλειστές, πάλι σε αντίθεση με τους υπόλοιπους επαγγελματίες που μπορούν απλά να μην απεργήσουν (το δεύτερο αναφέρεται ουσιαστικά στις καταλήψεις με την κατάχρηση των οποίων είπες ότι διαφωνείς και εσύ).

Όσο γι' αυτό που λες, πως η "δωρεάν" παιδεία στην πατρίδα μας κοστίζει τον κούκο αηδόνι, αυτό δεν αποτελεί ευθύνη των φοιτητών, αλλά της οργανωμένης πολιτείας. Ίσα ίσα, που αυτό λένε κι οι φοιτητές: γενικευμένη παροχή φοιτητικής στέγης, δωρεάν συγγράμματα κλπ.

Αυτό νομίζω ότι είναι από λίγο ως πολύ υπερβολικό. Είπαμε μη καταβολή διδάκτρων, δωρεάν συγγράμματα-βιβλία, αξιοπρεπή εξοπλισμό εργαστηρίων-αιθουσών ναι είναι λογικά αιτήματα, δωρεάν σίτιση υπάρχει (έστω και σε αμφίβολη ποιότητα) αλλά η γενικευμένη παροχή στέγης? Καλό θα ήταν αλλά ουτοπικό. Τέτοιο πράγμα δεν γίνεται πουθενά στον κόσμο. Στο τέλος θα ζητάμε και μισθό για τους φοιτητές.
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #726 στις: 14/03/07, 11:17 »
Φασισμος δεν ειναι οταν στις συνελευσεις του Φυσικου, οι ΔΑΠιτες διωκονται απο την αιθουσα με μαρουλια και αυγα; Φασισμος δεν ειναι οταν στις συνελευσεις ψηφιζουν με ανοικτη ψηφοφορια και οποιος πει κατα γινεται δακτυλοδεικτουμενος και μπορει να φαει ανα πασα στιγμη ξυλο απο τους φιλελευθερους αριστερους;
Εαν ειναι να μιλησουμε για τραμπουκισμο και φασισμο, ας μην κοιταμε μονο τι γινεται ΕΞΩ απο τα πανεπιστημια, αλλα τι γινεται και μεσα σε αυτα! Και μεσα σε αυτα, το φοιτητικο κινημα αποδεικνυει περιτρανα πως το ασυλο ειναι μονο δικο του και κανενος αλλου! Οποιοαδηποτε αλλη ιδεα ειναι αντιθετη με την ιδεα του φοιτητικου κινηματος, ειναι αμεσα και κατακριτεα ( μην πω καταδικαστεα ) και δεν σηκωνουν μυγα στο σπαθι τους!
Για ποια δημοκρατικοτητα μιλαμε, οταν οι ιδιοι οι φοιτητες που παραπονιουνται για το ξυλο των ΜΑΤ, μεσα στο αμφιθεατρο δειχνουν εχθρικη διαθεση σε οποιον ειναι κατα της καταληψης και δεν δισταζουν, με μπουλουκια, να σπρωχνουν εξω τους "αντιρρησιες"?
Και μην μου πειτε πως δεν γινεται καμια συνελευση ετσι, γιατι Ιανε και Witcking εχετε πολυ καιρο να πατησετε σε αμφιθεατρο ή σε πανεπιστημιακο χωρο!
Οποτε, μην κοιταμε πως εκτυλισσεται μια "δημοκρατικη" πορεια, οταν οι ιδιοι οι φοιτητες καταργουν την εννοια της δημοκρατιας για χαρη της ρεμουλας και του καθισιου ( ευτυχως υπηρξαν και υπαρχουν σοβαρες σχολες που εχουν βρει αλλους τροπους διαμαρτυριας, αλλα παραμενουν ανοιχτες ή ανοιξαν προσφατα! )
Δεν θυμαμαι ποιος το ειπε αυτο, αλλα με την τωρινη κατασταση, τεινω να συμφωνησω:
"Αντε, γιατι η πολλη Δημοκρατια, μας κακομαθαινει"
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Chcome

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΠΡΟΧΕΙΡΟ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #727 στις: 14/03/07, 11:21 »
Βρε παιδιά μην είστε υπερβολικοί! Άκου αστυνομικοτρομοκρατία! Τι μπαρούφες είναι αυτές? Και οι αστυνομικοί άνθρωποι είναι, αδέλφια μας ίσως και σίγουρα φίλοι μας. Εκτελούν διατεταγμένη υπηρεσία, ανήκουν στα σώματα ασφαλείας.

Και τα ΜΑΤ και τα ΕΚΑΜ χρειάζονται ακόμα και στα μέλη των "αντιεξουσιαστικών" ομάδων. Να σας θυμίσω ότι καμμιά 50νταριά από αυτούς ζήτησαν, τον χειμώνα που μας πέρασε, την προστασία τους όταν τους πήραν στο κυνήγι οι κάτοικοι της Αμαρύνθου. Θυμάστε... είχαν πάει να διαδηλώσουν κατά του ρατσισμού....
Λες και το να χαρακτηρίζεις κοινωνικές ομάδες και ομάδες εργαζομένων δεν είναι ρατσισμός!


Eπειδή εγώ είπα για την αστυνομικοτρομοκρατία, θα μπορούσα να κάνω εύκολα τον ίδιο αντίλογο με σένα λέγοντας ότι τις μπαρούφες τις λες εσύ, αλλά δεν θα το κάνω, γιατί καταλαβαίνω πως ποτέ δεν έχεις δει από κοντά αυτό για το οποίο μιλάω. Φίλοι μας; Αδέλφια μας; Σιγά μην βγάλουμε και το μαντήλι να σκουπίσουμε τα δάκρυα συγκίνησης που κυλάνε από τα μάτια μας.

Και αν το να χαρακτηρίζεις ομάδες των συγκεκριμένων εργαζομένων θεωρείται ρατσισμός τότε κάτι έχεις χάσει από την 'εννοια ''ρατσιστής''.


Αποσυνδεδεμένος Σοφία

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #728 στις: 14/03/07, 13:02 »
freemind
αυτα συμβαινουν απο ολες τις πλευρες..και επειδη εσυ παρουσιασες ως θυμα τη μια,ας παρουσιασω και εγω την αλλη

  δεν ειναι φασισμος να κουβαλανε μεσα στα αμφιθεατρα ατομα απο αλλες σχολες,ατομα που εχουν τελειωσει,και πολλοι να εχουν απο 1πασο μαζι τους?ημουνα σε συνελευση γεωπονιας που ζητουσαν να γινεται η ψηφοφορια με πασο,γιατι ειχαν αναγνωρισει ατομα απο αλλη σχολη και η ΔΑΠ αρνουνταν κατηγορηματικα..
(σιγουρα κανεις δεν ειναι αθωος,μην κανουμε και πλατες, αλλα φαση με νοθεια τετοιου ειδους στην ψηφοφορια μονο απο τα μπλε παιδια τα βλεπω.)
  δεν ειναι φασισμος ,να εχουν κλεισει οι πορτες και να μπαινουν στην αιθουσα απο παραθυρα?
  δεν ειναι φασισμος στις σχολες που τους παιρνει να μπουκαρουν στις αιθουσες απο νωρις με ενα σωρο ασχετο κοσμο και να μην αφηνουν τους "αλλους"να μπουν?
  δεν ειναι φασισμος που σκανε μυτη σε κρισιμες συνελευσεις ΟΝΝΕΔιτες και πανε να κανουν τους τραμπουκισμους τους?μετα φυσικα τις τρωνε και χαιρονται και ειναι και τα θυματα οι καημενοι..
  
  δεν ειναι αδικο σε ολη τη συνελευση η ΔΑΠ να απεχει και  λιγο πριν κλεισουν οι πορτες τα τρενακια γενους θηλυκου να σκανε μυτη και να ψηφιζουν για κατι που πιθανον δεν γνωριζουν?
  ειναι μια λογικη αυτη διοτι αν κουβαλας τον κοσμο σου απο την αρχη σε καθε συνελευση,εδω και 2 μηνες,ο κοσμος σου,ο οποιος στην πλειοψηφια ειναι αποπολιτικοποιοημενος  θα κουραστει,θα βαρεθει.. και πες ρε παιδι μου οτι η αδυναμια επιχειρηματολογιας απο πλευρας ΔΑΠ πεισει καποιους οτι ισως δεν συμφωνουν τελικα με οσα εχουν ερθει να ψηφισουν..


και το αποκορυφωμα ερχνται κατι ζωα και κανουν αναπαρασταση ξυλου που εφαγαν οι φοιτητες απο τα ΜΑΤ και τολμησε να βγει δαπιτης και ειπε " και λιγα εφαγαν"
εκτος του οτι πρεπει να εισαι βλακας για να το κανεις αυτο,ηλιθιος για να το πιστευεις,μετα μην εχεις και παραπονο οταν σε σαπισουν καποιοι,καποιοι που τους σαπισαν και απο τα ματ την πεμπτη..
  
Και κατι που θα φανει φασιστικο και το ξερω οτι ειναι λαθος...δεν δεχομαι οτι την Παρασκευη μετα τα γεγονοτα της Πεμπτης,ενω ειχαν συλληφθει συμφοιτητες μας η ΔΑΠ πηγαινε στις σχολες και ζητουσε να ανοιξουν....ε αυτο ειναι θρασσος!!
δεν γινεται να μιλας για ανοιχτες σχολες οταν το κομμα σου εχει φερθει οσο πιο χουντικα μπορει και οταν εχεις στο συλλογο σου ατομα που τα εχουν πιασει αδικως..λιγη κατανοηση της καταστασης,οχι πολλα πραγματα
ε λοιπον καλα κανουν και τους πεταξαν και αυγα και μαρουλια και οτι ειχαν ευκαιρο!!
  
και για να κλεισω,εχουμε ριξει πολυ το επιπεδο..το θεμα δεν ειναι τοσο αυτο!!
και ξαναλεω...τραμπουκισμοι κανουν ολοι!
οπου ο καθενας εχει ισχυ και δυναμη  και ξερει οτι τον παιρνει,οδηγειται σε τετοιες συμπεριφορες..
στα πολυτεχνειο πιθανον κανουν τραμπουκισμους οι "αριστεροι"παντος τυπου,στο ΠΑΠΕΙ πιθανον η ΔΑΠ
ετσι πανε αυτα..
αυτο που συμπεραινουμε ειναι πανω απο ολα η ελλειψη αξιοπρεπειας που μας διακρινει..διοτι και εμεις οπυ μας παιρνει αναλογα θα φερθουμε..
..αν οι καρχαρίες ήταν άνθρωποι θα διοργάνωναν πού και πού μεγάλες γιορτές στο νερό γιατί τα χαρούμενα ψαράκια έχουν καλύτερη γεύση απο τα μελαγχολικά..

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #729 στις: 14/03/07, 13:10 »
Από αυτά που λέτε όλοι, καταλήγει κάποιος στο συμπέρασμα ότι γίνεται ένα μπάχαλο παντού τόσο στα ΜΑΤ που ξυλοφορτώνουν όποιον βρουν αλλά σίγουρα και άλλο τόσο μέσα στο φοιτητικό κίνημα όπου η μία παράταξη κοιτάει πως να βγάλει το αποτέλεσμα που τη συμφέρει με όποιον τρόπο μπορεί. Κανείς λοιπόν δεν μπορεί πλέον να υποστηρίξει ότι οι όποιες αποφάσεις για τη συνέχιση ή όχι των κινητοποιήσεων βγαίνουν με δημοκρατικές διαδικασίες.

"Μπάχαλα, μπάχαλα, μπάχαλα παντού και τα μυαλά στα μπάχαλα" για να παραφράσουμε και τον Πανούση.
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος eleos* (Βάλια πια....)

  • Το ξανθό emoticon
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μακρια, πολυ μακρια να ταξιδευουμε....
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #730 στις: 14/03/07, 13:11 »
-hurted- fairy, αυτα που γραφεις απο εφημεριδες, τα διαβαζεις εσυ, ή τα διαβαζει καποιος αλλος και στα λεει;;;
Δεν ειρωνευομαι, και θα ηθελα να μου απαντησεις ειλικρινα...

Σοφια, ως πεδιο μαχης την αντιλαμβανεσαι την πορεια;.. :-\

Η μειοψηφια να σκεφτεται ετσι, ειναι φανερο γτ γινονται ολα αυτα τα επεισοδια...
Screw prince charming!! Give me the guy ..with tattoos and a bad boy attitude!.....

Αποσυνδεδεμένος Σοφία

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #731 στις: 14/03/07, 13:16 »
και οσον αφορα στην αστυνομοκρατια..ναι ισχυει!!

εγω μεχρι πριν λιγο καιρο οταν ακουγα για ασφαλιτες κκλπ κλπ,πιστευα οι ειναι κινδυνολογιες..
τωρα ξερω οτι ειναι αναμεσα μας..
και θα γινω πιο συγκεκριμενη με παραδειγματα
  ασφαλιτες στα δικαστηρια,στις θεσεις μαρτυρων
  ασφαλιτες  στο τρενο που επεστρεφαν απο αθηνα παιδια,που συμμετειχαν στην πορεια.μητερα παιδιου εγκληματολογος ηταν στο τρενο , τους αναγνωρισε και  την ακολουθησε ο ενας μεχρι το σπιτι της..σε ολη τη διαδρομη,τα παιδια τους δουλευαν και τους εβριζαν μπροστα τους, αλλα αυτοι αταραχοι καθονταν στο μισο μετρο..τελικα βγηκαν  απο το τρενο με μια εφημεριδα στο χερι,χωρις αποσκευες,χωρις τιποτε!
(οποιοσδηποτε αλλος επιβατης,αν ειχε 5 βλαμμενα να φωναζουν διπλα του και να τον κοροιδευουν επι6 ωρες θα ειχε αντιδρασει,θα ειχε κανει καποια παρατηρηση..)
 ασφαλιτης πιθανολογειται εντονα οτι ειναι ο φυλακας της σχολης μας, ο οποιος ηταν πολυ συνεργασιμος και βοηθουσε γενικοτερα..αο τοτε που το μαθαμε ,δεν εχει ξαναπατησει(και καλα εκανε,διοτι το πιθανοτερο ειναι να καταληξει στο νοσοκομειο) :P
 ασφαλιτες υπαρχουν στις καταληψεις και κοβουν βολτες
 ασφαλιτες στις πορειες τραβανε συνεχως φωτογραφιες
 στην Καμαρα και στη Ναυαρινου (στη Θεσσαλονικη(,οι αστυνομικοι εχουν ξεφυγει..ειναι πολλοι,και κανουν εξακριβσωση στοιχειων συχνα πυκνα..αν και εξακριβωση να μην εκαναν,εμενα με εκνευριζει που κανω εγω τη βολτα μου και ειναι και αυτοι απο διπλα!αμαν πια..
 
  και το τελευταιο που με σοκαρε ειναι οτι αν πχ εισαι στη σχολη συχνα και σε εχουν σταμπαρει,σε σταματανε χαλαρα στο δρομο για εξακριβωση,μονο κα μονο επειδη οπως ειπε και ο Πολυδωρας ,ξερουμε ποιοι ειναι οι "υποπτοι",ειναι αυτοι που ειναι και στις καταληψεις..
και υστερα απο ενα συντοντιστικο,πριν 3 μερες νομιζω, υπηρχαν 4 μοτοσυκλετες στο δρομο λιγο πιο κατω απο τα πανεπιστημια ,οι οποιες και σταματησαν ενα γνωστο μας,ο οποιος ηταν στο συντονιστικο!!

πιστευω πια οτι παρακολουθουμαστε!!
αν ειναι δυνατον!

"ειμαστε ολοι υποπτοι
και εγω και εσυ
και η γατα μου μαζι! "
..αν οι καρχαρίες ήταν άνθρωποι θα διοργάνωναν πού και πού μεγάλες γιορτές στο νερό γιατί τα χαρούμενα ψαράκια έχουν καλύτερη γεύση απο τα μελαγχολικά..

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #732 στις: 14/03/07, 13:17 »
@freemind
Εγώ δεν διαφωνώ πως μέσα στα πανεπιστήμια συμβαίνουν πράγματα απαράδεκτα. Άλλωστε, τα έχω καταγγήλλει κι εγώ ο ίδιος. Δεν αμφισβητώ επίσης πως υπάρχει μια μερίδα φοιτητών που καπελώνει τις συνελεύσεις, φτιάχνει παρασυναγωγές και δρα με τρόπο φασιστικό. Πράγματι, όλα αυτά συμβαίνουν κι άλλα πολύ χειρότερα.
Δεν αμφισβητώ ούτε το γεγονός πως η έννοια του πανεπιστημιακού ασύλου καταπατάται από μερίδα των φοιτητών, ότι δεν υπάρχει, στην ουσία, καμιά ελευθερία στην διακίνηση των ιδεών, ότι συμβαίνουν τραμπουκισμοί και αλητείες.
Πράγματι, η έννοια του πανεπιστημιακού ασύλου, με ευθύνη κυρίως μιας συγκεκριμένης μερίδας φοιτητών, έχει καταντήσει πατσαβούρι.
Δεν αμφισβητώ, επίσης, πως ο φασισμός αναφέρεται κυρίως σε νοοτροπίες και συμπεριφορές και πως, κάποιες φορές, περισσεύει μέσα στους πανεπιστημιακούς χώρους. Πράγματι, κάποιοι "πρεσβευτές" της αμεσοδημοκρατίας λειτουργούν και συμπεριφέρονται ως τραμπούκοι και φασίστες.
Δεν διαφωνώ, επίσης, όπως σου ξανάπα, με την κατάχρηση που γίνεται στο μέτρο της κατάληψης και πάλι με ευθύνη μιας μερίδας φοιτητών που επιβάλλουν αυθαίρετα κι ετσιθελικά τις αποφάσεις τους στον τρόπο και στο είδος του αγώνα του φοιτητικού κινήματος.
Πράγματι, αυτή η ιστορία με τις συνεχείς κι άσκοπες καταλήψεις έχει καταντήσει μια super μαλ***α, που βλάπτει πολλαπλώς το φοιτητικό κίνημα.
Αλλά.
Είναι διαφορετικό πράγμα να συζητάμε για προβλήματα, αυθαιρεσίες, λάθη κι, ενδεχομένως, φασίζουσες συμπεριφορές, που επισυμβαίνουν μέσα στην ζύμωση του φοιτητικού κινήματος κι άλλο να αιτιολογούμε και να παρέχουμε άλλοθι στην κρατική αυθαιρεσία κι αυταρχισμό, καθώς και στην κρατική τρομοκρατία και αστυνομική κτηνωδία.
Γιατί τότε, παρέχουμε αιτιολογία και άλλοθι σε μια φασιστική κρατική εξουσία και στους μηχανισμούς της.
Μου κάνει εντύπωση που δεν κατανοείς πως η, απρόκλητη κι αναίτια, αστυνομική κτηνωδία, η οποία αντανακλά μια εξόχως φασίζουσα νοοτροπία και πολιτική της κεντρικής εξουσίας, απευθύνεται σε φοιτητές που δεν προκαλούν επεισόδια, δεν βανδαλίζουν, δεν τραμπουκάρουν, δεν τρομοκρατούν, δεν συμπεριφέρονται αλήτικα, αλλά απλώς διεκδικούν το δικαίωμά τους να  παλέψουν δυναμικά και μαχητικά, διεκδικώντας εκείνο που θεωρούν δίκιο τους, μέσα στο πλαίσιο, όμως, της δημοκρατίας και της συνταγματικότητας.
Μου κάνει, στ' αλήθεια, εντύπωση, που προσπερνάς, έτσι εύκολα, το γεγονός πως το κράτος δεν έχει δικαίωμα να λειτουργεί και να δρα ως τραμπούκος.
Αν παρακολούθησες τα πρόσφατα επεισόδια, αποκλείεται να μη διέκρινες πως οι δυνάμεις καταστολής δεν ενδιαφέρθηκαν για τους παρακρατικούς, προβοκάτορες, κουκουλοφόρους τραμπούκους, που δημιούργησαν τα επεισόδια, αλλά περιορίστηκαν στην άσκηση της πιο ωμής κι απρόκλητης αστυνομικής βίας εναντίον φοιτητών που βρίσκονταν μέσα στα μπλοκς, πολύ μακριά από τον χώρο των επεισοδίων, χωρίς κουκούλες, χωρίς μολότωφ, χωρίς σφυριά και τσάπες.
Άρα ο "στόχος" των δυνάμεων καταστολής, κι επομένως του σχεδιασμού της κεντρικής πολιτικής και κρατικής εξουσίας, δεν είναι οι μπάχαλοι κουκουλοφόροι αληταράδες, αλλά αυτό το ίδιο το φοιτητικό κίνημα, η απαξίωση και κατασυκοφάντησή του, η προσπάθεια ταύτισης των κοινωνικών αγώνων με τις αλητείες, τους τραμπουκισμούς και τις προβοκάτσιες των κουκουλοφόρων.
Αυτό, όπως σου ξανάπα, είναι το αντιδραστικό προτσές που απεργάζεται το παρακράτος και το οποίο φαίνεται να έχει, μέχρι στιγμής, επιτυχία. Αλλά επειδή, όπως σου ξανάπα, κάθε προπαγάνδα, όπως και κάθε δράμα, απαιτεί κορύφωση, πολύ φοβάμαι πως με το πρώτο θύμα αυτού του απίστευτου θεάτρου του παραλόγου, όλοι αυτοί οι παρακρατικοί σχεδιασμοί θα γυρίσουν μπούμερανγκ εναντίον των εγκεφάλων που τους απεργάζονται.
Και, να δεις, που δεν είναι απαραίτητο το "πρώτο αίμα" να είναι κάποιου (ή κάποιων) φοιτητή/ων.
Το ρόλο της "Ιφιγένειας" μπορεί, κάλλιστα, να κληθεί να διαδραματίσει, και κάποιος/οι αστυνομικός/οι.
Οψόμεθα.
« Τελευταία τροποποίηση: 14/03/07, 13:32 από Ιανός »
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος Σοφία

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #733 στις: 14/03/07, 13:19 »
ναι βαλια

πλεον ειναι πεδιο μαχης,δεν την αντιλαμβανομαι εγω ετσι..εσυ γιατι διαφωνεις?
σου μοιαζουν εσενα για ειρηνικα τα οσα γινονται?
ειρηνικο και δημοκρατικο ξυλο?χημικο?πετρα?μολοτωφ?συλληψεις τυχαιες?μαχες στην κυριολοξια σωμα με σωμα αν δεν εχεις ριμαχτει απο το χημικο?
που ειναι ο ειρηνικος χαρακτηρας της πορειας?

και αν πχ στην επομενη πορεια σκασουν μυτη 35000 κοσμος με μια πετρα στο χερι,για εμενα θα ειναι μια χαρα δικαιολογημενο..
διοτι οσα ατομα ηταν την Πεμπτη βλεπουν μπατσο και τους στριβει το ματι..
..αν οι καρχαρίες ήταν άνθρωποι θα διοργάνωναν πού και πού μεγάλες γιορτές στο νερό γιατί τα χαρούμενα ψαράκια έχουν καλύτερη γεύση απο τα μελαγχολικά..

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #734 στις: 14/03/07, 13:24 »
freemind
 δεν ειναι αδικο σε ολη τη συνελευση η ΔΑΠ να απεχει και  λιγο πριν κλεισουν οι πορτες τα τρενακια γενους θηλυκου να σκανε μυτη και να ψηφιζουν για κατι που πιθανον δεν γνωριζουν?
  ειναι μια λογικη αυτη διοτι αν κουβαλας τον κοσμο σου απο την αρχη σε καθε συνελευση,εδω και 2 μηνες,ο κοσμος σου,ο οποιος στην πλειοψηφια ειναι αποπολιτικοποιοημενος  θα κουραστει,θα βαρεθει.. και πες ρε παιδι μου οτι η αδυναμια επιχειρηματολογιας απο πλευρας ΔΑΠ πεισει καποιους οτι ισως δεν συμφωνουν τελικα με οσα εχουν ερθει να ψηφισουν..

Ναι, ρε συ Σοφία, αλλά, για να λέμε τα σύκα σύκα, η ΔΑΠ ζήτησε να γίνονται οι ψηφοφορίες στις συνελεύσεις με την προσκόμιση του τρίπτυχου.
Γιατί δεν έγινε αυτό αποδεκτό;
Δεν έχουν κάποιοι, ρε συ, το αποκλειστικό προνόμιο της ελευθεροφροσύνης, ούτε κι η δημοκρατικότητα αναγράφεται στο κούτελο του καθενός με κόκκινα γράμματα.
Αν θες να είμαστε ειλικρινείς, τα ΕΑΑΚ είναι εκείνα που έχουν το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης για τα μπάχαλα μέσα στις συνελεύσεις και για τις παρασυναγωγές.
Κι αυτό που είπες για τα "τρενακια γενους θηλυκου" που ψηφίζουν στη τύχη, δεν μ' άρεσε καθόλου.

ΥΓ: Να συμπληρώσω, μόνο, πως με το παραπάνω δεν μπαίνω στη λογική της "πλειοψηφίας".
Είναι γεγονός πως οι κινηματικές διεργασίες και οι επαναστάσεις ξεκινούν, σχεδόν πάντα, από μειοψηφίες, που, όμως, ανήκουν στον χώρο μιας επαναστατικής πρωτοπορίας, μιας συνειδητής πολιτικής στάσης και δράσης.
Παρ' όλα αυτά, στις συνελεύσεις θα έπρεπε να ισχύει απολύτως η αρχή της ελεύθερης διακίνησης και της διαπάλης των ιδεών.
Μόνον έτσι θα μπορούσαν να μετατραπούν, πραγματικά, οι φοιτητικές συνελεύσεις σε πυρήνες μιας κινηματικής διαδικασίας.
Οι παρασυναγωγές, οι φασίζουσες συμπεριφορές, το καπέλωμα κι οι κάθε λογής τραμπουκισμοί δεν μπορεί ποτέ να αποτελούν ένδειξη μιας πρωτοποριακής, κινηματικής, ζύμωσης.
« Τελευταία τροποποίηση: 14/03/07, 14:12 από Ιανός »
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος aris 13888, ο saprikios anathematistis

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • Ό,τι αρέσει σ' όποιον αρέσει!
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #735 στις: 14/03/07, 17:43 »
Kαλα τωρα που διαβαζω για δαπιτες στις συνελευσεις θα ξερασω...

Που βγαινει η αλλη η τυπισσα στο δελτιο του Μεγκα και λεει με ενα σνομπ υφος οτι "παμε στις συνελευσεις αλλα επειδη αυτοι οι "κυριοι" συμπεριφερονται ετσι βαναυσα καταληγει να μην βγαινει η πλειοψηφια (σσ δηλαδη η δαπ) πρωτη".

Που στη σχολη μας δεν εχει πατησει δαπιτης για δειγμα στις συνελευσεις και μετα παραπονιουνται οτι μειωνοτητες αποφασιζουν να καταλαβουν τη σχολη με το ετσι θελω...


ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΡΕ ΑΝΔΡΟΝΙΚΕ!!!!!!!1
___________________________________________
Οσοι χρησιμοποιουν Firefox, απλα δεν εχουν γνωρισει τον Opera.....

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #736 στις: 14/03/07, 17:52 »
Για μένα αυτο είναι το πρόβλημα...Οτι υπάρχουν ΔΑΠίτες, ΠΚΣίτες, ΕΑΑΚίτες, και η κάθε συνέλευση καταντά μη πω και γω τι....
ΔΕΝ θα έπρεπε να επιτρέπονται παρατάξεις μέσα στις σχολές...Η τουλάγχιστον, να μειωθεί η δύναμή τους...(offtopic λίγο, αλλα εδώ γυρνάει η κουβέντα....)
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #737 στις: 14/03/07, 19:49 »
Θανάση το κόμμα σου είναι η ΝΔ?
Ντροπή σου που δε μου το πες νωρίτερα.... ;D
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος eva...

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 388
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μια τρελη φρενο πατα τον κοσμο να προλαβει.....
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #738 στις: 14/03/07, 20:52 »
Για μένα αυτο είναι το πρόβλημα...Οτι υπάρχουν ΔΑΠίτες, ΠΚΣίτες, ΕΑΑΚίτες, και η κάθε συνέλευση καταντά μη πω και γω τι....
ΔΕΝ θα έπρεπε να επιτρέπονται παρατάξεις μέσα στις σχολές...Η τουλάγχιστον, να μειωθεί η δύναμή τους...(offtopic λίγο, αλλα εδώ γυρνάει η κουβέντα....)


Θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου!!Ισως αν δεν υπηρχε ολη αυτη η πορωση να μην υπηρχαν ολα αυτα τα περιστατικα και πολλα πραματα να ηταν αλλιως.
Διαβασα παραπανω για επεισοδια ενταντιον των παιδιων της Δαπ και αλλα τετοια!!Συγνωμη κιολας αλλα ολοι μια απο τα ιδια ειναι!!Στη δικη μας τη σχολη οσες φορες εχουν γινει φασαριες τις εκαναν οι Δαπιτες!!Οσο περιεργο και απιθανο και αν σας φαινεται.Μεχρι και στις τηλεορασεις μας εβγαλαν!Στην τελευταια συνελευση για να καταλαβατε,η προεδρος Δαπιτισσα δε δεχτηκε το αποτελεσμα και σηκωθηκε και εφυγε με τις σφραγιδες με αποτελεσμα ολα να θεωρηθουν ακυρα και να μη μπορεσουν να γραφτουν στα πρακτικα (ελπιζω να μη κανω λαθος στον ορο).
"Μoυσικος ανεμος" καθε Τριτη στις 22:00-00:00 στον http://activeradio.gr με μουσικες αγαπημενες!Συντονιστειτε και παρασυρθειτε...
http://activeradio.gr/smf/index.php/topic,364.0.html
http://www.facebook.com/group.php?gid=51018537147

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #739 στις: 14/03/07, 23:23 »
Θανάση το κόμμα σου είναι η ΝΔ?
Ντροπή σου που δε μου το πες νωρίτερα.... ;D
Τι να κανουμε..οταν λεμε την αποψη μας, μας λενε ΝΔ...οταν την κραταμε για εμας, μας λενε αριστερους που εχουμε σκοπο να υποκινησουμε καταστασεις... ::)
Λοιπον...παρακατω ακολουθει ενας καημος ψυχης
Ε αει στο διαολο και βαρεθηκα να μιλαω με φερεφωνα και ανθρωπους εκτων πανεπιστημιων, ανορθογραφους και "φιλελευθερους" στη νοοτροπια, αλλα μηδενικους στο πνευμα..Βαζετε τις παρωπιδες σας και πατε με τη μαζα..Και οταν η μαζα ποναει, πονατε και εσεις, γιατι ετσι ειναι η συλλογικη συνειδηση! Ποτε θα μαθετε να σκεπτεστε σαν αυτονομα οντα με δικη σας λογικη και πιστευω;
Και μην ακουσω τα γνωστα "μα για μενα ειναι αυτα;" Οποιος εχει τη μυγα μυγιαζεται..Εαν αισθανεστε πως κατι απο τα παραπανω σας θιγει, τοτε σκεφτειτε πρωτα μηπως κατα βαθος ξερετε κατι για εσας που δεν θελετε να παραδεχτειτε!
Αντε, καλους αγωνες με παρτυ και συνελευσεις ουνων...
« Τελευταία τροποποίηση: 14/03/07, 23:26 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #740 στις: 15/03/07, 00:33 »
Για μένα αυτο είναι το πρόβλημα...Οτι υπάρχουν ΔΑΠίτες, ΠΚΣίτες, ΕΑΑΚίτες, και η κάθε συνέλευση καταντά μη πω και γω τι....
ΔΕΝ θα έπρεπε να επιτρέπονται παρατάξεις μέσα στις σχολές...Η τουλάγχιστον, να μειωθεί η δύναμή τους...(offtopic λίγο, αλλα εδώ γυρνάει η κουβέντα....)


Θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου!!Ισως αν δεν υπηρχε ολη αυτη η πορωση να μην υπηρχαν ολα αυτα τα περιστατικα και πολλα πραματα να ηταν αλλιως.
Διαβασα παραπανω για επεισοδια ενταντιον των παιδιων της Δαπ και αλλα τετοια!!Συγνωμη κιολας αλλα ολοι μια απο τα ιδια ειναι!!Στη δικη μας τη σχολη οσες φορες εχουν γινει φασαριες τις εκαναν οι Δαπιτες!!Οσο περιεργο και απιθανο και αν σας φαινεται.Μεχρι και στις τηλεορασεις μας εβγαλαν!Στην τελευταια συνελευση για να καταλαβατε,η προεδρος Δαπιτισσα δε δεχτηκε το αποτελεσμα και σηκωθηκε και εφυγε με τις σφραγιδες με αποτελεσμα ολα να θεωρηθουν ακυρα και να μη μπορεσουν να γραφτουν στα πρακτικα (ελπιζω να μη κανω λαθος στον ορο).

Δεν είναι ακριβώς η πόρωση που με προβληματίζει. Είναι οτι η κάθε συνέλευση καταντά πολιτική κουβέντα. Είναι οτι κάθε επιχείρημα βασίζεται σε πολιτικές αντιλήψεις, και σε πράξεις των κομμάτων. Δεν μπορώ να ανεχτώ το γεγονός, οτι κάθε συνέλευση που κάνω μέσα στο Πολυτεχνείο καταντά (γιατι πρόκειται για κατάντια) ένασ ατελείωτος καβγάς πάνω σε αποφάσεις Γιωργάκη, Κωστάκη, όπως επίσης και σε πράξεις άλλον συλλόγων.
Δεν ξέρω αν βγήκε παραέξω, αλλα στη τελευταία συνέλευση μας έπεσε χοντρό ξύλο. Ευτυχώς ή δυτυχώς έλειπα, και όταν έφτασα ήταν όλοι αρνάκια.
Καλό είναι το φοιτητικό κίνημα (άν υπάρχει πλέον αυτό) να έχει πάθος αλλα αν αυτό το πάθος το αναλώνει σε άσκοπους καβγάδες,τότε δεν καταφέρει να εκφράσει αυτό που θέλει να εκφράσει...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος eva...

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 388
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μια τρελη φρενο πατα τον κοσμο να προλαβει.....
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #741 στις: 15/03/07, 00:42 »
Με βρισκεις απολυτα συμφωνη μαζι σου!!
"Μoυσικος ανεμος" καθε Τριτη στις 22:00-00:00 στον http://activeradio.gr με μουσικες αγαπημενες!Συντονιστειτε και παρασυρθειτε...
http://activeradio.gr/smf/index.php/topic,364.0.html
http://www.facebook.com/group.php?gid=51018537147

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #742 στις: 15/03/07, 00:47 »
Πολιτικη  κουβεντα=good thing
Κομματικη κουβεντα στενα=bad thing
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος juliad

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 390
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μωρά μου είστε τα θαύματα που μου χουνε προσφέρει
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #743 στις: 15/03/07, 01:04 »
. Μιλάμε για τυφλή όντως βία, πρόκληση έξω από κάθε όριο και χυδαιότητα σε όλο της το μεγαλείο. Για αυτό και δεν ανέχομαι με τίποτα να διαβάζω υποστηρικτικές απόψεις για τα ματ και όλη την αστυνομοτρομοκρατική εξουσία που θεωρεί ότι μπορεί να βιάσει ό,τι της κάθεται στραβό.
Πραγματικά ,δεν είναι τρομαχτικό αυτό;
 Και αυτό που με τρομάζει περισσότερο ,είναι αυτό ακριβώς που συμβαίνει κι εδώ και στον δρόμο και στα καφενεία και παντου..
 Συζητάμε αν είναι δικαιολογημένο!
 Δηλαδή-συγχωρήστε με,αλλά είμαι φτωχή στο πνεύμα -πόσα συνθήματα αξίζουν ένα ανοιγμένο κεφάλι;
 
Απο περιέργεια υπάρχω
και απο καραγκιοζλίκι

Αποσυνδεδεμένος Νίκος

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 161
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #744 στις: 15/03/07, 01:05 »
Φασισμος δεν ειναι οταν στις συνελευσεις του Φυσικου, οι ΔΑΠιτες διωκονται απο την αιθουσα με μαρουλια και αυγα;
Έχεις ανέβει σε συνέλευση στο φυσικό ή τα μαθαίνεις από το forum του;

Και οι αστυνομικοί άνθρωποι είναι, αδέλφια μας ίσως και σίγουρα φίλοι μας. Εκτελούν διατεταγμένη υπηρεσία, ανήκουν στα σώματα ασφαλείας.
Ενδεχόμενες συγκρούσεις με άτομα των σωμάτων ασφαλείας δεν στρέφονται κατά φυσικών προσώπων αλλά κατά της ιδιότητας και του ρόλου που εκείνη τη στιγμή έχουν. Αν κάποιοι μισούν τους μπάτσους ως ανθρώπους σίγουρα αυτοί δεν είναι οι φοιτητές ή γενικά αυτοί που διαμαρτύρονται για κάποιες πολιτικές επιλογές (μπορεί να είναι κάποιος γείτονάς τους που του παίρνει τη θέση για το παρκάρισμα). Το μίσος, όποτε εμφανίζεται έχει να κάνει με την κατασταλτική δράση σε σχέση με τη διατύπωση και την διαδήλωση διαφορετικών απόψεων.
Α, και άλλος θεσμικά ο ρόλος της αστυνομίας και άλλος ο ρόλος των ΜΑΤ (Νομίζω είναι προφανής αυτή η διαφοροποίηση).

Λες και το να χαρακτηρίζεις κοινωνικές ομάδες και ομάδες εργαζομένων δεν είναι ρατσισμός!
Είναι ρατσισμός στο βαθμό που ο χαρακτηρισμός και η αποστροφή επεκτείνεται σε προσωπικό επίπεδο αλλά είναι ρεαλισμός για το χρόνο εργασία-υπηρεσίας κάποιων από αυτές τις ομάδες. Δηλαδή με τον άνθρωπο ΜΑΤατζή δεν έχεις να χωρίσεις τίποτα αλλά την ώρα που εκτελεί κάποιες εντολές (έχει υπηρεσία) έχεις να χωρίσεις γιατί είναι (θεσμικά αν θες) όργανο προστασίας και επιβολής κάποιων πολιτικών στις οποίες μπορεί να εναντιώνεσαι.

ναι βαλια

πλεον ειναι πεδιο μαχης,δεν την αντιλαμβανομαι εγω ετσι..εσυ γιατι διαφωνεις?
σου μοιαζουν εσενα για ειρηνικα τα οσα γινονται?
ειρηνικο και δημοκρατικο ξυλο?χημικο?πετρα?μολοτωφ?συλληψεις τυχαιες?μαχες στην κυριολοξια σωμα με σωμα αν δεν εχεις ριμαχτει απο το χημικο?
που ειναι ο ειρηνικος χαρακτηρας της πορειας?

και αν πχ στην επομενη πορεια σκασουν μυτη 35000 κοσμος με μια πετρα στο χερι,για εμενα θα ειναι μια χαρα δικαιολογημενο..
διοτι οσα ατομα ηταν την Πεμπτη βλεπουν μπατσο και τους στριβει το ματι..
Δυστυχώς η κατάσταση φαίνεται να φτάνει στα άκρα και να "νομιμοποιεί" σε αρκετές περιπτώσεις κάποιες ακρότητες ανάλογα με την πλευρά που είσαι πιο κοντά ιδεολογικά ή συναισθηματικά. Νομίζω ότι το παράκαναν οι δυνάμεις καταστολής σε σχέση με τις λανθασμένες κινήσεις τους - ερειστικότατες, αλλά και η πολιτική ηγεσία με το κλίμα έντασης που συντηρούν.

Για μένα αυτο είναι το πρόβλημα...Οτι υπάρχουν ΔΑΠίτες, ΠΚΣίτες, ΕΑΑΚίτες, και η κάθε συνέλευση καταντά μη πω και γω τι....
ΔΕΝ θα έπρεπε να επιτρέπονται παρατάξεις μέσα στις σχολές...Η τουλάγχιστον, να μειωθεί η δύναμή τους...(offtopic λίγο, αλλα εδώ γυρνάει η κουβέντα....)
Ο μόνος τρόπος να μειωθεί η δύναμη των παρατάξεων είναι να αρχίσουμε να σκεφτόμαστε περισσότερο πολιτικά (με την καλή έννοια). Όταν η κουβέντες γίνουν στην ουσία τους πολιτικές τότε κάποιες από τις παρατάξεις θα χάσουν αυτομάτως τη δύναμη τους, θα ξεγυμνωθούν από το κομματικό τους πλαίσιο. Και αν δε χάσουν τότε τη δύναμή τους θα σημαίνει ότι θα έχουν γίνει πραγματικά πολιτικές κινήσεις-συσπειρώσεις οπότε δεν θα μας ενοχλούν πλέον, ακόμα και αν μας χωρίζουν οι διαφορετικές μας απόψεις. [/quote]

Δεν είναι ακριβώς η πόρωση που με προβληματίζει. Είναι οτι η κάθε συνέλευση καταντά πολιτική κουβέντα. Είναι οτι κάθε επιχείρημα βασίζεται σε πολιτικές αντιλήψεις, και σε πράξεις των κομμάτων.
Είναι καλό να είναι πολιτική μια κουβέντα γιατί τότε έχει επαφή α) με την πραγματικότητα και β)με το πως θέλουμε να γίνει η πραγματικότητα. Δύο στοιχεία (ρεαλισμός και όραμα) που πραγματικό μπορούν να οδηγήσουν στη δημιουργία. Αλλά όχι κομματικές-δεν βοηθάει.
Blues ain't nothing but a good man feeling bad

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #745 στις: 15/03/07, 01:22 »
Δηλαδή οι μη πολιτικές κουβέντες δεν έχουν επαφή με τη πραγματικότητα?
Να υπάρχει το πολιτικό στοιχείο, όχι όμως να περιστρέφονται όλα γύρω απο αυτό(και συνάδελφοι να στρέφονται εναντίον συναδέλφων...)
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Νίκος

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 161
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #746 στις: 15/03/07, 01:54 »
Δηλαδή οι μη πολιτικές κουβέντες δεν έχουν επαφή με τη πραγματικότητα?
Να υπάρχει το πολιτικό στοιχείο, όχι όμως να περιστρέφονται όλα γύρω από αυτό(και συνάδελφοι να στρέφονται εναντίον συναδέλφων...)
Δεν είπα ότι οπωσδήποτε δεν έχουν επαφή με την πραγματικότητα.

Π.χ. (χωρίς διάθεση ειρωνείας) μια κουβέντα δύο αντρών γύρω από την αποκαλυπτικότητα μίας επίδειξης γυναικείων εσωρούχων μπορεί να έχει επαφή με την πραγματικότητα (να καταλήγουν σε αξιοθαύμαστα συμπεράσματα-πιο πράγματι ήταν το πιο αποκαλυπτικό) αλλά δεν είναι πολιτική κουβέντα εκτός εάν πιστεύουν ότι η μόνη εφικτή λύση για να έχουμε έναν καλύτερο κόσμο με πιο ευτυχισμένους ανθρώπους είναι εάν όλες οι γυναίκες κυκλοφορούν μόνο με τα εσώρουχα.

Αντίθετα μια κουβέντα για το τι κάνουν κάποιοι και πως πρέπει να αντιδράσουν όταν βλέπουν πως ένας νόμος κάνει χειρότερη τη ζωή τους είναι πολιτική στο βαθμό που κάθε ένας έχει και μια εικόνα ή προσδοκία (εφικτή στα πλαίσια των παραδοχών που κάνει) για το πως θα ήθελε να είναι η ζωή του (είτε καλύτερη από πριν είτε το ίδιο χάλια). Εάν δεν υπάρχει αυτή η προοπτική αλλά κυριαρχεί ο φόβος για το τι περισσότερο ακόμα μπορεί να χαθεί τότε δεν είναι πολιτική είναι μοιρολατρική.   

Η σύγκρουση μεταξύ συναδέλφων θα υπάρχει και θα συνεχίζεται μέχρι το παλιό (αυτό που δεν τραβάει πλέον-ο φόβος και η μοιρολατρία κατά την άποψή μου) να δώσει τη θέση του στο καινούριο (την δυνατότητα την ιστορικά  επαληθευμένη ότι οι πλειοψηφίες μπορούν να καθορίσουν το μέλλον τους-πάλι κατά την άποψή μου). Εννοείται ότι η σύγκρουση αυτή είναι σε επίπεδο ιδεών και δεν μου αρέσει να μεταφέρεται σε φυσικό-βιολογικό επίπεδο.
« Τελευταία τροποποίηση: 15/03/07, 02:00 από Νίκος »
Blues ain't nothing but a good man feeling bad

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #747 στις: 15/03/07, 02:07 »
Το πρόβλημα μου είναι οτι η συνέλευση της ΣΕΜΦΕ (και γενικά απο ότι καταλαβαίνω)δεν είναι συνέλευση συλλόγου πλέον... Χαρακτηριστικό σκηνικο ήταν το εξής:

Ένας συνάδελφος ερωτήθηκε: Εσυ, είσαι με τη παράταξή σου, ή με τη σχολή σου?
Η απάντηση: Το ένα δεν αναιρεί το άλλο!

Έλεος δλδ...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Costantine

  • Επισκέπτης
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #748 στις: 15/03/07, 02:52 »
Στην ΑΣΟΕΕ που λετε, την προηγουμενη εβδομάδα έγινε το εξής ωραίο:

Τελειώνει η ΓΣ. Υπερισχύει το πλαίσιο της ΔΑΠ που υποστήριζε τη λήξη της κατάληψης. (Με λίγες δεκάδες ψήφων διαφορά,αν θυμάμαι καλά).
Η καταμέτρηση,που έγινε σε πολλά αμφιθέατρα λόγω μεγάλης συμμετοχής, είχε τελειώσει ομαλά σε όλα τα αμφιθέατρα.
Δηλαδή μόλις τελείωνε η καταμέτρηση σε κάθε αμφιθέατρο, υπογραφόταν τα αποτελέσματα απο εκπροσώπους όλων των παρατάξεων πριν ανοίξουν οι πόρτες.
Συγκεντρώνονται λοιπον όλα τα αποτελέσματα στο κεντρικό αμφιθέατρο και γίνεται ο υπολογισμός.
Προφανώς το αποτέλεσμα δε σύμφερε... Καθυστέρηση..Καθυστέρηση...Και άλλη καθυστέρηση...
Βγαίνει σε κάποια φάση μια υπερ-"αγωνίστρια" των ΕΑΑΚ και φωνάζει: "Στο Αμφιθέατρο Β' η ΔΑΠ επιχείρησε να κάνει νοθεία με κάποιους εξωπανεπιστημιακούς.Το αποτέλεσμα του Β' ακυρώνεται! Το Ενωτικό πλαίσιο υπερισχύει!"
 :o :o :o
Στο Αμφιθέατρο Β' η ΔΑΠ είχε τη μεγαλύτερη διαφορά ψήφων. Υποστήριξαν ότι μια κοπέλα,φοιτήτρια στην Πάτρα, και 2-3 ακόμα ψήφισαν ΔΑΠ... Και ακύρωσαν τις ψήφους από ΟΛΟ το αμφιθέατρο!

Και ρωτάω εγώ ο αδαής:
1. Αφου ανακάλυψαν τη νοθεία, γιατί δε την κατήγγειλαν τη στιγμή της ψηφοφορίας ώστε να αποχωρήσουν όσοι δεν ήταν φοιτητές ΑΣΟΕΕ????? Γιατί η ψηφοφορία έληξε κανονικά (όπως μπορεί να επιβεβαιώσει ΚΑΘΕ παρευρισκόμενος στο Β' εκείνη τη στιγμή) και τα αποτελέσματα υπεγράφησαν κανονικά από ΟΛΟΥΣ τους παρόντες εκπροσώπους παρατάξεων? Και γιατί η νοθεία αναφέρθηκε ΑΦΟΥ βγήκε το συγκεντρωτικό αποτέλεσμα?


2.Έστω ότι ανακάλυψαν τη νοθεία λίγο μετά αφού άνοιξαν οι πόρτες του Β', βλέποντας την κοπέλα αυτή ή οποιονδήποτε γενικά εξωπανεπιστημιακό τη στιγμή που βγαίνουν (όπως υποστήριξαν εκ των υστέρων, άσχετα που η ψηφοφορία έγινε με επίδειξη φοιτητικής ταυτότητας ::)), γιατί τα αποτελεσματα πήγαν στο κεντρικό αμφιθέατρο και δεν αναφέρθηκε η νοθεία ΠΡΙΝ υπολογιστούν στη συνολική καταμέτρηση????


3. Και έστω ότι βρήκαν 1-2-5-10 εξωπανεπιστημιακούς... Γιατί ακυρώσαν τις ψήφους 120+ φοιτητών,όλου του αμφιθεάτρου δηλαδή και όχι μόνο τις νόθες???

4. Επίσης..Νοθείες από τους υποστηρικτές της κατάληψης δεν έχουν γίνει ποτέ? Είμαι 5 χρόνια τακτικότατος στην ΑΣΟΕΕ. Γιατί  πολύ συχνά, σε κάθε συνέλευση αυτό τον καιρό, έβλεπα "άγνωστες" φάτσες? Θα μου πείτε, μπορεί να είναι φοιτητές κ να μη τους ξέρεις...Να μην έτυχε να τους δεις ξανά...Αλλά και πάλι...Πολύ σύμπτωση όλες αυτές οι μουσάτες,άπλυτες,ηλικίας 25-28-30+ φάτσες να είναι όοοοοολοι φοιτητες που ξαφνικά εμφανίστηκαν στη σχολή μαζεμένοι, για να ψηφίσουν.. Εγώ τουλάχιστον, διατηρώ τις επιφυλάξεις μου..

Με όλα τα παραπάνω, τελικά ακυρώσαν μια συνέλευση 1500 ατόμων.... Δε βγήκε αποτέλεσμα.. Δεν αφήσαν να βγεί. Και ο καθένας μετά έδινε τη δική του εκδοχή των γεγονότων.
« Τελευταία τροποποίηση: 15/03/07, 03:10 από Costantine »

Costantine

  • Επισκέπτης
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #749 στις: 15/03/07, 03:00 »
Απο τα παραπάνω, βγάλτε τα συμπεράσματά σας.. Που έχουμε φτάσει πλέον..Μιλάμε για ξεφτίλα.

Και έχει και συνέχεια..

 Θεωρητικά, αφου την (περασμένη) Τετάρτη, η ΓΣ δεν έβγαλε αποτέλεσμα (σα να μην έγινε) όπως αποφασίσαν, η σχόλη την άλλη μέρα ήταν κανονικά ανοιχτή. Διότι το πλαίσιο της προηγούμενης εβδομάδας υποστήριζε κατάληψη μέχρι την Τετάρτη 7/3. Και αφού η συνέλευση της 7/3 "δεν έγινε", δεν προβλεπόταν καμια κατάληψη από τις 8/3 και μετά, από την τελευταία ισχύουσα απόφαση γενικής συνέλευσης.
 Έμενε να αποφασιστεί από το ΔΣ νέα ημερομηνία γ.σ.

Κι όμως... Η γελοιότητα δε σταματά εδώ...

Τα ΕΑΑΚ υποστηρίζουν ότι το συντονιστικό κατάληψης αποφάσισε μετα, ότι η σχολή συνεχίζει να είναι υπο κατάληψη..
Το συντονιστικό κατάληψης, που είναι αρμόδιο να παίρνει αποφάσεις όσο η σχολή είναι υπο κατάληψη! Και όχι μετά τις 7/3 που θεωρητικά ήταν ανοιχτή! Εκει η αρμοδιότητα περνάει στο ΔΣ!!

Αποτέλεσμα??? Την Παρασκευή 9/3 η σχολή να έχει ανοίξει κανονικά. Ολες οι υπηρεσίες να λειτουργούν, και κάτι τύποι από τα ΕΑΑΚ να κόβουν βόλτες και να λένε στους υπαλλήλους να φύγουν γιατί η σχολή έχει κατάληψη!
Και έχοντας στην κατοχή τους τα κλεδιά έκλεισαν μόνοι τους!!!! Έχοντας τσακωθεί με το θυρώρό που διαφωνούσε με το ετσιθελικό τους κλείσιμο της σχολής! Κατάντια..

Και μετά από όλα αυτά,η κάθε παράταξη να λέει το μακρύ της και το κοντό της, υποστηρίζοντας τη θέση της. Χιλιαδυο ακούστηκαν. Ότι και να ισχύει, προσωπικά πιστεύω ότι έχει περάσει τα όρια του γελοίου η κατάσταση πια..

Υ.Γ. Σήμερα λοιπόν νεα γ.σ....Συμμετοχή..μόλις 500...από 1500...γιατί άραγε? :P
      Για ρίχτε μια ματιά τι έγινε σήμερα...
     
« Τελευταία τροποποίηση: 15/03/07, 03:13 από Costantine »