Ψηφοφορία

Ποια η αποψη σας για αυτους που δεν υπηρετουν?Εννοειται εξαιρουνται οι ψυχολογικα η σωματικα ανημποροι αλλα και οι εχων αναβολη γιατι θα υπηρετησουν καποτε και αυτοι

Καλα κανουν και δεν υπηρετουν
28 (51.9%)
Τους καταλαβαινω μεν αλλα εγω δεν θα το εκανα
10 (18.5%)
Ειναι αργοσχολοι ανθρωποι και πανε την χωρα μας πισω
16 (29.6%)
Δεν ξερω,δεν απαντω
0 (0%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 52

Αποστολέας Θέμα: Η αποψη σας για τους ανυποτακτους  (Αναγνώστηκε 106282 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Η αποψη σας για τους ανυποτακτους
« Απάντηση #325 στις: 11/05/07, 11:44 »
Ευχαριστώ για την απάντηση  Chris2004 και pascal.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος juliad

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 390
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μωρά μου είστε τα θαύματα που μου χουνε προσφέρει
    • Προφίλ
Απ: Η αποψη σας για τους ανυποτακτους
« Απάντηση #326 στις: 11/05/07, 12:32 »
Χμ..έχει ξεφύγει που έχει ξεφύγει το θέμα,
ας του δώσω μια κι εγώ.. ;D
Ποιά είναι η διαφορά μεταξύ "ανυπότακτου" και "αντιρρησία συνείδησης" ;
Απο περιέργεια υπάρχω
και απο καραγκιοζλίκι

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: Η αποψη σας για τους ανυποτακτους
« Απάντηση #327 στις: 11/05/07, 13:20 »
Ο ένας (αντιρρησίας) λέει ένα κάρο μαλ***ες για να μην πάει φαντάρος, αλλά παρουσιάζεται κανονικά, κι ο άλλος (ανυπότακτος) δεν πάει ετσιθελικά φαντάρος (ούτε καν παρουσιάζεται) και λέει ένα κάρο μαλ***ες για να δικαιολογήσει τ' αδικαιολόγητα.
Ελπίζω να...σε διαφώτισα!  ;D
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: Η αποψη σας για τους ανυποτακτους
« Απάντηση #328 στις: 11/05/07, 13:26 »
1) Δεν βγαίνουν πλέον εντάλματα σύλληψης, και όσα είχαν βγεί καταργούνται.

2) Σύλληψη δεν γίνεται ούτε σε τυχαία εξακρίβωση στοιχείων. Γϊνεται προσαγωγή στο αστυνομικό τμήμα και απο κεί και πέρα σε πάνε στην στρατολογία όπου υπογράφεις μια υπεύθυνη δήλωση ότι θα παρουσιαστείς στην επόμενη ΕΣΣΟ. Αφού το κάνεις αυτό είσαι ελεύθερος να φύγεις.
Αν δεν συνηθίζεις να πετάς μολώτοφ σε πορείες έξω απο το σύνταγμα δηλαδή λίγο δύσκολο να γίνει αυτό.

3) Θεωρητικά πλέον υπάρχει η δυνατότητα το Στρατοδικείο να σε καταδικάσει ερήμην. Προσωπικά δεν έχω ακούσει ΚΑΜΙΑ περίπτωση καταδίκης ανυπότακτου. Σε περίπτωση που καταδικαστείς σου επιβάλλεται εξαγοράσιμη ποινή. Αυτό βέβαια δεν ξέρω κατα πόσο σημαίνει Εξαγορά της Θητείας. Αν υπήρχε αυτή η δυνατότητα την εξαγόραζα αύριο κι'όλας.

Έχεις δίκιο!
Δυστυχώς...
Βρίσκετε και τα κάνετε...
Αλλά, πού ξέρεις, μπορεί κάποια στιγμή να πάψουμε να είμαστε μπανανία και να εφαρμοστούν οι νόμοι για ΟΛΟΥΣ.
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος Chris2004

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
    • Προφίλ
Απ: Η αποψη σας για τους ανυποτακτους
« Απάντηση #329 στις: 11/05/07, 13:27 »
Χμ..έχει ξεφύγει που έχει ξεφύγει το θέμα,
ας του δώσω μια κι εγώ.. ;D
Ποιά είναι η διαφορά μεταξύ "ανυπότακτου" και "αντιρρησία συνείδησης" ;

Ανυπότακτος είναι αυτός που του έρχεται το φύλλο κατάταξης (κάπως έτσι δεν λέγεται :p) αλλά δεν παρουσιάζεται ποτέ.

Αντιρρησίας Συνείδησης είναι κάποιος που δηλώνει στον στρατό ότι για θρησκευτικούς, φιλοσοφικούς, ιδεολογικούς λόγους δεν μπορεί να υπηρετήσει. Συνεπώς ή κάνει άοπλη θητεία η οποία είναι 18 μήνες νομίζω, ή Κοινωνική Εργασία η οποία είναι 23 μήνες.

Στο τέλος θεωρείται ότι έχει εκπληρώσει τις στρατιωτικές του υποχρεώσεις.

Τέλος γιατί μπορεί να αναρωτηθείς, λιποτάκτης είναι αυτός που παρουσιάστηκε κανονικά και μετά του την βάρεσε και την κοπάνησε. Ο λιποτάκτης έχει σαφώς βαρύτερες νομικές συνέπειες απο τον ανυπότακτο.
Ζήσε τον μύθο σου στην ελλάδα ως ανυπότακτος...
http://www.omhroi.gr

Αποσυνδεδεμένος Chris2004

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
    • Προφίλ
Απ: Η αποψη σας για τους ανυποτακτους
« Απάντηση #330 στις: 11/05/07, 13:28 »
Αλλά, πού ξέρεις, μπορεί κάποια στιγμή να πάψουμε να είμαστε μπανανία και να εφαρμοστούν οι νόμοι για ΟΛΟΥΣ.

Τότε ή θα πάνε και οι γυναίκες φαντάροι (δεν συμπεριλαμβάνονται στο όλοι;), η για να μήν είμαστε πραγματικά μπανανία να καταργηθεί ο αναχρονιστικός θεσμός της υποχρεωτικής θητείας.
Ζήσε τον μύθο σου στην ελλάδα ως ανυπότακτος...
http://www.omhroi.gr

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: Η αποψη σας για τους ανυποτακτους
« Απάντηση #331 στις: 11/05/07, 13:33 »
Αλλά, πού ξέρεις, μπορεί κάποια στιγμή να πάψουμε να είμαστε μπανανία και να εφαρμοστούν οι νόμοι για ΟΛΟΥΣ.
Τότε ή θα πάνε και οι γυναίκες φαντάροι (δεν συμπεριλαμβάνονται στο όλοι;), η για να μήν είμαστε πραγματικά μπανανία να καταργηθεί ο αναχρονιστικός θεσμός της υποχρεωτικής θητείας.

Ναι, καλά!
Ο υφιστάμενος νόμος δεν προβλέπει την υποχρεωτική στράτευση των γυναικών, αλλά των ανδρών.
Οι νόμοι μπορεί να αλλάζουν, αλλά αυτό συμβαίνει μέσα από συλλογικές διεργασίες και θεσμοθετημένα όργανα κι όχι  ετσιθελικά.
Να μη λέμε τα ίδια. Δε σ' αρέσει ο νόμος μιας, ας πούμε, δημοκρατικής πολιτείας;
Πολύ ωραία. Πάλεψε για να τον αλλάξεις.
Αλλά μέχρι να τον αλλάξεις, με μέσα πολιτικά, θα πρέπει να συμμορφώνεσαι.
Έτσι λειτουργούν οι οργανωμένες ανθρώπινες κοινωνίες, δεν κάνει ο καθένας ό,τι γουστάρει.
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος juliad

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 390
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μωρά μου είστε τα θαύματα που μου χουνε προσφέρει
    • Προφίλ
Απ: Η αποψη σας για τους ανυποτακτους
« Απάντηση #332 στις: 11/05/07, 13:45 »
Ευχαριστώ αμφότερους!

Chris2004 ,αν η ιδεολογία σου είναι αντίθετη με τον στρατό ,την στράτευση ,τα όπλα ,τον πόλεμο ,κλπ ,
για ποιόν λόγο είσαι ανυπότακτος και όχι αντιρρησίας ;
Απο περιέργεια υπάρχω
και απο καραγκιοζλίκι

Αποσυνδεδεμένος Chris2004

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
    • Προφίλ
Απ: Η αποψη σας για τους ανυποτακτους
« Απάντηση #333 στις: 11/05/07, 13:57 »
Όπως σου είπα η 'Εναλλακτική Θητεία' είναι ή άοπλη μέσα στον στρατό (δεν αλλάζει κάτι αυτό). Η τιμωρητικού χαρακτήρα (24 μήνες) σε κάποια κοινωνική εργασία.
Τα 2 έχουν ένα κοινό στοιχείο, τον εξαναγκασμό να χάσεις 2 ανούσια χρόνια απο την ζωή σου.

Επίσης για να κριθείς αντιρρησίας περνάς απο επιτροπή...όπου εκεί μπορεί να γίνει οτιδήποτε, οπότε δεν είναι απλά δηλώνω αντιρρησίας και εντάξει. Αυτή η διαδικασία προϋποθέτει ότι έχεις ήδη παρουσιαστεί, οπότε αν κάτι πάει στραβά, κάνεις την θητεία σου κανονικά(την πάτησες με λίγα λόγια).

Άρα ανυπότακτος και σίγουρος.

Ιανέ ο νόμος είναι πράγματι υποχρεωτικός μόνο για τους άντρες. Αυτό και μόνο δείχνει τον σεξιστικό του χαρακτήρα, πράγμα απαράδεκτο σε μία μοντέρνα κοινωνία.

Οι νόμοι αλλάζουν με δυναμικές παρεμβάσεις, όχι με τυπικές διαδικασίες.

« Τελευταία τροποποίηση: 11/05/07, 14:10 από Chris2004 »
Ζήσε τον μύθο σου στην ελλάδα ως ανυπότακτος...
http://www.omhroi.gr

Αποσυνδεδεμένος juliad

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 390
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μωρά μου είστε τα θαύματα που μου χουνε προσφέρει
    • Προφίλ
Απ: Η αποψη σας για τους ανυποτακτους
« Απάντηση #334 στις: 11/05/07, 14:41 »
Λοιπόν Chris2004 ,τώρα που μου διευκρίνησες την διαφορά ,
νομίζω πως μπορώ να σου πω την άποψη μου.
 Σε -πολύ- γενικές γραμμές ,συμφωνώ με τον Ιανό.
Ο νόμος ορίζει την στράτευση υποχρεωτική.Αν δεν θέλεις να καταπατήσεις τα πιστεύω σου ,
μπορείς χωρίς να παρανομείς -αν κατάλαβα καλά- να δηλώσεις αντιρρησίας συνείδησης .
Νομίζω πως αυτός είναι ο δρόμος που πρέπει να πάρει κάποιος αν διαφωνεί με την στράτευση.
Ναι,θα έπρεπε να έχεις επιλογή .
Μα τα πράγματα έτσι έχουν σήμερα .
Αν αλλάξουν,το συζητάμε αλλιώς,σε άλλη βάση.
Απο περιέργεια υπάρχω
και απο καραγκιοζλίκι

Αποσυνδεδεμένος Chris2004

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
    • Προφίλ
Απ: Η αποψη σας για τους ανυποτακτους
« Απάντηση #335 στις: 11/05/07, 16:34 »
Μα τα πράγματα έτσι έχουν σήμερα .
Αν αλλάξουν,το συζητάμε αλλιώς,σε άλλη βάση.

Χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω, ακριβώς με αυτή τη φράση σου δείχνεις την αδιαφορία που έχεις για το όλο ζήτημα.
Σε ενδιαφέρει το τυπικό...δηλαδή που κάποιοι παραβαίνουν τον νόμο, χωρίς βέβαια ουσιαστικές συνέπειες στο κοινωνικό σύνολο.

Απο την άλλη δεν σε ενδιαφέρει το ουσιαστικό, οτι κάποιοι χάνουν 12-24 μήνες απο την ζωή τους για κάτι το εντελώς ανούσιο.
Αυριο βέβαια θα πρέπει να στείλεις το παιδί σου και παράλλα να το στηρίξεις οικονομικά για κάτι το εντελώς ανούσιο. Ίσως τότε αλλάξεις στάση.

Για να αλλάξουν λοιπόν τα πράγματα κάποιος πρέπει να κάνει κάτι - να δείξει την δυσαρέσκειά του.
Με το 'Αν αλλάξουν το συζητάμε' ενώ καθόμαστε άνετοι στον καναπέ του σπιτιού μας δεν αλλάζει τίποτα
Με το να δεχόμαστε παθητικά άδικους νόμους προσευχόμενοι τουλάχιστον να 'αλλάξει κάτι' ώστε τα παιδιά μας τουλάχιστον να μην πάνε, πάλι δεν αλλάζει.

Θα το ξαναπώ και πάλι. Σε μια χώρα της Αφρικής μία γυναίκα η οποία ήταν έγκυος εκτός γάμου καταδικάστικε σε θάνατο δια λιθοβολισμού.
Μετα απο παρέμβαση της διεθνούς κοινότητας, δώθηκε ΑΝΑΒΟΛΗ στην εκτέλεση της ποινής (δεν την έχει γλιτώσει ακόμα).
Εκεί τί θα έλεγες; 'Εμ έτσι έχουν τα πράγματα σήμερα, όταν αλλάξουν βλέπουμε'

Πρίν απο 60 χρόνια, εσείς οι γυναίκες δεν είχατε δικαίωμα ψήφου ενώ ήσασταν καταδικασμένες να υπηρετείτε τον άντρα-αφέντη. Κάποιες γυναίκες αντιστάθηκαν και διαμαρτυρήθηκαν για να φτάσετε στην σημερινή κατάσταση.(Όλοι ξέρουμε πως χαρακτήριζαν τότε τις γυναίκες του φεμινιστικού κινήματος).

Αν και αυτές έλεγαν 'Μα έτσι έχουν τα πράγματα, όταν αλλάξουν βλέπουμε', σήμερα θα βρισκόσασταν ακόμα στην κουζίνα.
Ζήσε τον μύθο σου στην ελλάδα ως ανυπότακτος...
http://www.omhroi.gr

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Η αποψη σας για τους ανυποτακτους
« Απάντηση #336 στις: 11/05/07, 16:41 »
Μα την δυσαρεσκεια σου, οπως λεει και ο Ιανος, μπορεις να την δειξεις μεσω των εκλογων. Ψηφισε αυτον που ειναι κοντα στις δικες σου ιδεες περι κρατους και στρατευσης!
Η δυσαρεσκεια στο νομο, δεν εκφραζεται και με αποχη απο αυτον! Παυει να ισχυει τοτε το κρατος δικαιου και ο καθε πολιτης συμπεριφερεται αναλογα με τους νομους που θελει να κρατησει ο ιδιος!
Και φερνω ενα αντιπαραδειγμα.
Εαν εγω πιστευω πως ο νομος που λεει πως "18 χρονων γινεται η ενηλικιωση" ειναι λαθος και ηθικα δεν ταιριαζει με τα δικα μου "συμφεροντα", θα ηταν σωστο να βγω και να την "πεφτω" στα 15χρονα ( που για μενα θα αποτελουν το σωστο οριο? );
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Chris2004

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
    • Προφίλ
Απ: Η αποψη σας για τους ανυποτακτους
« Απάντηση #337 στις: 11/05/07, 16:48 »
Εαν εγω πιστευω πως ο νομος που λεει πως "18 χρονων γινεται η ενηλικιωση" ειναι λαθος και ηθικα δεν ταιριαζει με τα δικα μου "συμφεροντα", θα ηταν σωστο να βγω και να την "πεφτω" στα 15χρονα ( που για μενα θα αποτελουν το σωστο οριο? );

Εαν ο συγκεκριμένος νόμος είχε πραγματική εφαρμογή στην Ελλάδα, οι μισοί Έλληνες θα βρίσκονταν στη φυλακή.
Ζήσε τον μύθο σου στην ελλάδα ως ανυπότακτος...
http://www.omhroi.gr

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Η αποψη σας για τους ανυποτακτους
« Απάντηση #338 στις: 11/05/07, 16:55 »
Η απαντηση σου ομως δεν ειναι αυτη που αντιστοιχει στην ερωτηση.
Σε ξαναρωταω λοιπον:
Εαν εγω πιστευω πως ο νομος που λεει πως "18 χρονων γινεται η ενηλικιωση" ειναι λαθος και ηθικα δεν ταιριαζει με τα δικα μου "συμφεροντα", θα ηταν σωστο να βγω και να την "πεφτω" στα 15χρονα ( που για μενα θα αποτελουν το σωστο οριο? );

Θα ηταν σωστο? Αυτη ηταν η ερωτηση
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Η αποψη σας για τους ανυποτακτους
« Απάντηση #339 στις: 11/05/07, 17:12 »
Δεν σκοπευα να σχολιασω περαιτερω αλλα παρατηρησα οτι αντιφασκεις.Λοιπον,εισαι κατα της στρατευσης αλλα και κατα της οποιαςδηποτε θητειας και θετεις παραδειγματα περι αγωνα των γυναικων και γενικα περι του να αγωνιζεται κανεις για να αλλαξουν τα πραγματα.Συγχρονως παραδεχεσαι οτι αμα χρειαστει να πολεμησεις θα σηκωθεις και θα φυγεις.Δλδ απο την μια δηλωνεις κατα μια εννοια αγωνιστης η τουλαχιστον κινεισαι προς τα κει με τον τροπο που μιλας για τα ανθρωπινα δικαιωματα και την αδικια κ απο την αλλη λες οτι θα την κανεις να σωθεις.Επισης αγνοεις το οτι για να ζεις συ ελευθερος καποιοι πολεμησαν για σενα κ οτι τους το χρωστας οπως και ολοι μας.Γιατι οχι τπτ αλλο αλλα αυτοι ανθρωποι πολεμησαν,σκοτωθηκαν,καταφεραν να κατοχυρωσουν δικαιωματα στοιχειωδη.Οποτε μιλας για αγωνα οταν εσυ θα τρεξεις για τον εαυτο σου κ μονο?Δεν καταρριπτει αυτο τελειως την επιχειρηματολογια σου?Δλδ ελεος..να ελεγες οτι ναι θα πολεμουσα δεν θα συνεχιζα απο την αρχη την συζητηση καν.
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος Chris2004

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
    • Προφίλ
Απ: Η αποψη σας για τους ανυποτακτους
« Απάντηση #340 στις: 11/05/07, 17:18 »
Η απαντηση σου ομως δεν ειναι αυτη που αντιστοιχει στην ερωτηση.
Σε ξαναρωταω λοιπον:
Εαν εγω πιστευω πως ο νομος που λεει πως "18 χρονων γινεται η ενηλικιωση" ειναι λαθος και ηθικα δεν ταιριαζει με τα δικα μου "συμφεροντα", θα ηταν σωστο να βγω και να την "πεφτω" στα 15χρονα ( που για μενα θα αποτελουν το σωστο οριο? );

Θα ηταν σωστο? Αυτη ηταν η ερωτηση

Σου απάντησα, αν θες μονολεκτικές απαντήσεις του Ναι ή Όχι πήγαινε αλλού.

Έστω ότι ο Χ είναι 18 και 1 μέρα (Ενήλικας), και η Ψ είναι 16 και 29 μέρες (Ανήλικη). Σε αυτή τη περίπτωση υπάρχει παρανομία. Υπάρχει όμως καμία ουσιαστική παράβαση εδώ η οποία επιβαρύνει την κοινωνία;
Επειδή αυτή είναι ακραία περίπτωση σου λέω εγώ είναι ένας 20άχρονος και μία 16 χρόνη (λογική ηλικιακή διαφορά). Υπάρχει κάτι το λάθος (ηθικά) σε μία τέτοια σχέση;

Συνεπώς εδώ σαφώς υπερισχύει το 'Αφού ο Χ θεωρεί ότι είναι ηθικά σωστό' μπορεί να το κάνει.

Γι'αυτό τον λόγο πολύ απλά σήμερα, αν και οι σχέσεις ενηλίκων-ανηλίκων είναι κάτι το εντελώς συνηθισμένο, δεν έχει πάει κανείς ακόμα φυλακή.
« Τελευταία τροποποίηση: 11/05/07, 17:22 από Chris2004 »
Ζήσε τον μύθο σου στην ελλάδα ως ανυπότακτος...
http://www.omhroi.gr

Αποσυνδεδεμένος Chris2004

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
    • Προφίλ
Απ: Η αποψη σας για τους ανυποτακτους
« Απάντηση #341 στις: 11/05/07, 17:20 »
Δεν σκοπευα να σχολιασω περαιτερω αλλα παρατηρησα οτι αντιφασκεις.Λοιπον,εισαι κατα της στρατευσης αλλα και κατα της οποιαςδηποτε θητειας και θετεις παραδειγματα περι αγωνα των γυναικων και γενικα περι του να αγωνιζεται κανεις για να αλλαξουν τα πραγματα.Συγχρονως παραδεχεσαι οτι αμα χρειαστει να πολεμησεις θα σηκωθεις και θα φυγεις.

Φίλε μου θα αγωνιστω για τα πράγματα στα οποία ΠΙΣΤΕΥΩ. Για πράγματα στα οποία ΔΕΝ πιστεύω (όπως πατρίδα, μεγάλη ιδέα κτλ) σαφώς και ΔΕΝ θα αγωνιστώ και θα φύγω.
Ζήσε τον μύθο σου στην ελλάδα ως ανυπότακτος...
http://www.omhroi.gr

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Η αποψη σας για τους ανυποτακτους
« Απάντηση #342 στις: 11/05/07, 17:23 »
Νομιζω πως εισαι στο οριο του ρητορικου λογου :P

Ενα ναι ή ενα οχι θα αρκουσε! Αυτη την στιγμη, εαν ενας 20χρονος βρεθει σεξουαλικα με μια 15χρονη, δεν θεωρειται παρανομο?
Που ξερεις εσυ, τι αφηνει στη ψυχολογια του 15χρονου και βεβαια ποσοι θα χρησιμοποιουσαν τη λογικη σου για να δικαιολογουν την παιδεραστεια ( και μαλιστα την εμπορικη παιδεραστεια ). Και ασε τα Χ και Ψ και Ω. Δεν κανουμε μαθηματικη εξισωση. Κοινωνικη συζητηση κανουμε.
Οποτε σε ξαναρωταω:
Ειναι κοινωνικα σωστο να "καταπατησει" καποιος το νομο περι ανηλικων και να το χρησιμοποιησει για οφελος του?


Να σημειωσω πως μεγαλη ιδεα, αφορα την επεκταση της Ελλαδας. Εμεις μιλαμε για αμυντικο πολεμο.
Να σου υπενθυμισω πως η εννοια της πατριδας ειναι αυτη που σε κανει να εχεις δουλεια και ανοχη στην ανυποταξια σου. Εαν χαθει αυτη η εννοια, δεν θα μπορεσεις να πιασεις την ιδια δουλεια και ετσι δεν θα μπορεις να συντηρησεις την υποληψη που εχεις!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Chris2004

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
    • Προφίλ
Απ: Η αποψη σας για τους ανυποτακτους
« Απάντηση #343 στις: 11/05/07, 17:30 »
Νομιζω πως εισαι στο οριο του ρητορικου λογου :P
Ενα ναι ή ενα οχι θα αρκουσε! Αυτη την στιγμη, εαν ενας 20χρονος βρεθει σεξουαλικα με μια 15χρονη, δεν θεωρειται παρανομο?
Που ξερεις εσυ, τι αφηνει στη ψυχολογια του 15χρονου και βεβαια ποσοι θα χρησιμοποιουσαν τη λογικη σου για να δικαιολογουν την παιδεραστεια ( και μαλιστα την εμπορικη παιδεραστεια ). Και ασε τα Χ και Ψ και Ω. Δεν κανουμε μαθηματικη εξισωση. Κοινωνικη συζητηση κανουμε.
Οποτε σε ξαναρωταω:

Τί σχέση έχει η εμπορική παιδεραστία με μια φυσιολογικότατη σεξουαλική σχέση 20άχρονου με 15χρονου η οποία βασίζεται στην φυσική έλξη και όχι σε κάποιο οικονομικό όφελος. Τα παραδείγματα τέτοιον ηλικιακών διαφορών είναι σχεδόν η πλειοψηφία στις μέρες μας.

Παράθεση
Να σου υπενθυμισω πως η εννοια της πατριδας ειναι αυτη που σε κανει να εχεις δουλεια και ανοχη στην ανυποταξια σου. Εαν χαθει αυτη η εννοια, δεν θα μπορεσεις να πιασεις την ιδια δουλεια και ετσι δεν θα μπορεις να συντηρησεις την υποληψη που εχεις!

Μπα όχι, αν δεν είχα τους ενδοιασμούς να αφήσω πίσω οικογένεια και φίλους θα βρισκόμουν ήδη σε χώρα του εξωτερικού όπου και εργασία με σαφώς υψηλότερες αποδοχές θα είχα αλλά και υψηλότερη ποιότητα ζωής.
Μπορεί να μην είχαμε θάλασσα και ήλιο αλλά τί να κάνουμε.

Ζήσε τον μύθο σου στην ελλάδα ως ανυπότακτος...
http://www.omhroi.gr

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Η αποψη σας για τους ανυποτακτους
« Απάντηση #344 στις: 11/05/07, 17:31 »
Ωραια λοιπον..με τι αξιωση λες λοιπον στους αλλους περι αγωνα?Αυτοι που πεθαναν για μας προφανως πιστευαν στην πατριδα.Και τα αποτελεσματα του αγωνα τους τα καρπωνεσαι εσυ..χωρις καν να πιστευεις στην πατριδα.Δικαιωματικα δλδ δεν θα πρεπε να ζεις και εσυ ελευθερος.Το να αγωνιζεσαι για κατι που πιστευεις το δεχομαι.Το να αγωνιζεσαι αποκλειστικα για οτι σε συμφερει ατομικα ομως ειναι αλλο θεμα.Αμα οι πεσοντες στο καθηκον ειχαν την δικη σου ιδεολογια τωρα θα ειμασταν ακομα σκλαβοι η τουλαχιστον με πολυ λιγοτερα δικαιωματα.Εκτος και αν  μου πεις οτι .."α τοτε ηταν αλλες εποχες και γω το ιδιο θα εκανα τοτε".
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος Chris2004

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
    • Προφίλ
Απ: Η αποψη σας για τους ανυποτακτους
« Απάντηση #345 στις: 11/05/07, 17:43 »
Ωραια λοιπον..με τι αξιωση λες λοιπον στους αλλους περι αγωνα?
Τέτοιες φράσεις δεν χωρούν σε δημοκρατικό διάλογο.

Παράθεση
Αυτοι που πεθαναν για μας προφανως πιστευαν στην πατριδα.Και τα αποτελεσματα του αγωνα τους τα καρπωνεσαι εσυ..χωρις καν να πιστευεις στην πατριδα.Δικαιωματικα δλδ δεν θα πρεπε να ζεις και εσυ ελευθερος.Το να αγωνιζεσαι για κατι που πιστευεις το δεχομαι.Το να αγωνιζεσαι αποκλειστικα για οτι σε συμφερει ατομικα ομως ειναι αλλο θεμα.Αμα οι πεσοντες στο καθηκον ειχαν την δικη σου ιδεολογια τωρα θα ειμασταν ακομα σκλαβοι η τουλαχιστον με πολυ λιγοτερα δικαιωματα.Εκτος και αν  μου πεις οτι .."α τοτε ηταν αλλες εποχες και γω το ιδιο θα εκανα τοτε".

Όλοι αυτοί ναι πίστευαν στην πατρίδα. Όμως κάποιοι απο πίσω τους είχαν και οικονομικά συμφέροντα. Σε αυτά τα συμφέροντα λοιπόν οφείλεις την 'ελευθερία' σου και όχι στους αγωνιστές.
Αν το 1821 συνέφερε τις Μεγάλες Δυνάμεις να υπάρχει μία ισχυρή Οθωμανική Αυτοκρατορία δεν πρόκειται να είχαμε απελευθερωθεί με τίποτα.

Ο λόγος που υποδουλωθήκαμε για 400 χρόνια ήταν πάλι για συμφέροντα. Χιλιάδες μουσουλμάνοι καθοδηγούμενοι απο τον θρησκευτικό φανατισμό έσφαζαν λαούς δεξιά και αριστερά για να ικανοποιήσουν τις ματαιοδοξίες του εκάστοτε Σουλτάνου.

Προσωπικά το μόνο που άλλαξε για μένα το '21 είναι ότι η εξουσία πέρασε σε άλλα χέρια. Αντί να πληρώνουμε το 'χαράτσι' στον τούρκο, το πληρώνουμε σήμερα στον Έλληνα.

Οι έννοιες κράτος, πατρίδα, θρησκεία, έθνος είναι έννοιες που εφευρέθηκαν για να καθοδηγούν τους ανθρώπους σύμφωνα με τα εκάστοτε οικονομικά συμφέροντα. Δεν έχω να χωρίσω τίποτα με οποινδήποτε κάτοικο άλλης χώρας.

Ευτυχώς σήμερα όλοι μορφώνονται και έχουν ξυπνήσει.
Ζήσε τον μύθο σου στην ελλάδα ως ανυπότακτος...
http://www.omhroi.gr

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Η αποψη σας για τους ανυποτακτους
« Απάντηση #346 στις: 11/05/07, 17:55 »
Αφου εχουμε δημοκρατια..εγω το επαναλαμβανω μιας και εχω καθε δικαιωμα.Με τι αξιωση μιλας στους αλλους για αγωνα?Μην απαντας αν δεν θες.Ειναι δικαιωμα σου.

Τα συμφεροντα των Μεγαλων Δυναμεων απλα βοηθησαν την κατασταση σε συνδυασμο με τον αγωνα των Ελληνων.Για ακομα μια φορα απαντησες οπως σε συμφερει και μονο.Δεν ξερω τι πολιτης εισαι...αλλα για Ελληνας πολιτικος εισαι ιδανικος.Οπως και να χει.Ειμαι καλυμμενος ως προς το αν εχει νοημα η αν αξιζει να συνεχισω την συζητηση.Σε ευχαριστω για την συμμετοχη σου.Ευχαριστω επισης που μου ανοιξες τα ματια και επιτελους ξυπνησα κ καταλαβα καποια πραγματα.
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος TAXIS

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 174
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΓΙΝΑ ΜΑΜΑ!!!!
    • Προφίλ
Απ: Η αποψη σας για τους ανυποτακτους
« Απάντηση #347 στις: 11/05/07, 18:00 »


Αν και αυτές έλεγαν 'Μα έτσι έχουν τα πράγματα, όταν αλλάξουν βλέπουμε', σήμερα θα βρισκόσασταν ακόμα στην κουζίνα.

Μα εκει βρισκομαστε ακομα, δικαιωμα ψηφου αποκτησαμε, οχι αυτοματο μαγειρα.  8)

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Η αποψη σας για τους ανυποτακτους
« Απάντηση #348 στις: 11/05/07, 18:12 »
Να ρωτησω κατι;
Αν υπηρχε απλα τριμηνη ή 4μηνη θητεια (τοσο χρειαζεται για να μαθεις οσα οντως χρειαζονται εκτος αν μιλαμε για ειδικες δυναμεις κτλ) αμεσως μετα το λυκειο θα το δεχοσουν; Η εισαι της αποψης ουτε λεπτο δεν εκανα θητεια;
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος juliad

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 390
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μωρά μου είστε τα θαύματα που μου χουνε προσφέρει
    • Προφίλ
Απ: Η αποψη σας για τους ανυποτακτους
« Απάντηση #349 στις: 11/05/07, 18:18 »
Κάτσε φίλε μου,περίμενε,
πήρες φόρα..
 Ποιός σου είπε πως συμφωνώ με την υποχρεωτική θητεία;
 Απλά λέω πως αν διαφωνείς ,
υπάρχουν τρόποι (στην συγκεκριμένη περίπτωση) να το δείξεις ,
να το φωνάξεις και να παραδειγματίσεις αν θες,
χωρίς να γίνεις παράνομος.
Εγώ αυτό θα έκανα ,και αυτό θα ζητούσα κι απ' το παιδί μου.

 Όσο για τα περί..κουζίνας,
δεν θα τα σχολιάσω..
Αυτές τις συζητήσεις τις έχω σταματήσει απ'τα 16 μου..
  :)
Απο περιέργεια υπάρχω
και απο καραγκιοζλίκι

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
4334 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/06, 18:33
από Ommadawn
27 Απαντήσεις
10267 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/10/06, 13:42
από Ορεστης99
57 Απαντήσεις
17244 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/07, 15:22
από jaymz21
16 Απαντήσεις
7380 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/08, 20:12
από Ikaros
10 Απαντήσεις
5381 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/08, 01:48
από Jezus
0 Απαντήσεις
2093 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/03/09, 20:34
από Sbiblerubleb
3 Απαντήσεις
2951 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/10, 10:19
από Vaiking
1 Απαντήσεις
2174 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/01/11, 21:46
από hot_sauce (φλουτσ)
11 Απαντήσεις
3803 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/03/11, 21:00
από moitsos
2 Απαντήσεις
4181 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/03/15, 22:04
από grigoris.karathimios