Αποστολέας Θέμα: Τρομπέτα..  (Αναγνώστηκε 31574 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: Τρομπέτα..
« Απάντηση #25 στις: 22/05/06, 21:25 »
Δηλαδή θα τρομπάρεις φίλε?   :o
Καλή αγορά, όπως και να 'χει  ;D

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Τρομπέτα..
« Απάντηση #26 στις: 23/05/06, 16:16 »
Πάντα ήθελα να μάθω. Δεν έχω ιδέα πως παίζεται!
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος blue note

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Τρομπέτα..
« Απάντηση #27 στις: 23/05/06, 21:27 »
ευχαριστώ για τις απαντήσεις  ;)

σχετικά με την εκμάθηση... ναι το έχω ψάξει αρκετά. Μετά τον Ιούλιο θα είμαι σπίτι μου και θα πάω σε δάσκαλο.Τα δίδακτρα είναι κάπως τσουχτερά αλλά ευτυχώς τα οικονομικά μου πάνε καλούτσικα και θα μπορέσω να την βγάλω σίγουρα για μερικούς μήνες.Αν δω ότι τα καταφέρνω θα συνεχίσω και μετά.Έχω καταλάβει ότι θέλει αρκετό κόπο για να παίξεις έστω και στοιχειωδώς.
Αλλά το βλέπω σαν γκόμενα που την γουστάρω πολύ (πάρα πολύ).Οπότε στενό μαρκάρισμα γι'αρχή και βλέπουμε μετά.

"Δηλαδή θα τρομπάρεις φίλε? "

παθιασμένα... ;D

επίσης έχω παρατηρήσει ότι του thomann έχουν διαβαθμίσεις δηλαδή έχει των 110€,των 150€ των 180€ κτλ
η πλέον φθηνή είναι η στοιχειωδέστερη,η αμέσως μετά έχει καλύτερα πιστόνια κτλ.αυτό το θεωρώ στα υπέρ


"Πάντα ήθελα να μάθω. Δεν έχω ιδέα πως παίζεται!"

αν φυσήξεις με κάποιον ειδικό ας πούμε τρόπο -και χωρίς να πατήσεις κάποια βαλβίβα- βγάζει C (βασικά Βb για τις Βb τρομπέτες)
αν φυσάς βγάζοντας αέρα με μεγαλύτερη ταχύτητα -πάλι χωρίς βαλβίδες- μπορείς να βγάλεις τις ακόλουθες G,C (οκτάβα) ,E,G,C (οκτάβα)

δηλαδή χωρίς βαλβίδες μπορείς να βγάλεις περίπου 7 νότες
όταν πατάς την μεσαία βαλβίδα ο παραγόμενος τόνος πέφτει ένα ημιτόνιο (διότι αυξάνεται το φυσικό μήκος της σωλήνωσης)
η πιο κοντά σε εσένα τον ρίχνει ένα τόνο,η πιο απόμακρη ένα τόνο και μισό (δηλαδή τρία ημιτόνια)
δηλαδή με τις βαλβίδες η τρομπέτα γίνεται από σάλπιγγα (που μπορεί να βγάλει μόνο αρμονικές) σε χρωματικό όργανο που μπορεί και βγάζει όλες τις νότες μια οκτάβας

η δυσκολία έγκειται στο τρόπο που φυσάς,γιατί δεν φυσάς απλά στην ουσία τρίζεις τα χείλη σου και αυτό θέλει τεχνική,και στο ότι για να καταφέρεις να βγάλεις ψηλές νότες σου βγαίνει η πίστη,και μόνο μετά από πολύ πολύ πολύ εξάσκηση αυτό γίνεται αβίαστα

ωστόσο το γεγονός ότι είναι πνευστό όργανο και μπορεί να βγάζει μακρόσυρτους ήχους καθώς το σύστημα που παράγονται οι νότες μέσω των βαλβιδών είναι το κάθε άλλο γοητευτικό...


Αποσυνδεδεμένος tziambaz71

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τρομπέτα..
« Απάντηση #28 στις: 18/07/06, 08:08 »
OK αργησα λίγο να δω το θέμα αλλα πολύ ωραίο θέμα! Τρομπέτα παίζω στο προσκοπίο που πηγαίνω.... Μην φανταστείτε τιποτα κομματάρες όλο κι όλο ένα κομμάτι είναι και αυτό παίζεται χωρίς να πατάς τα τρία κουμπάκια απο πάνω! ;D ;D
Πάντα είχα μια απορία στο πώς παίζεται το όργανο αυτό για αυτό και έκανα και ένα μάθημα με τον ξάδερφο μου αλλα αμέσως μετά το σταμάτησα λόγω.....απόστασης.

Θα δανειστώ μία τρομπέτα απο το σύστημα τότε και............θα δοκιμάσουμε -ξανά- την τύχη μας!

Ευχαριστώ πολύ παιδιά!
Τον κόσμο εμείς ΠΡΕΠΕΙ να φέρουμε στα μέτρα μας πριν να μας φέρει εκείνος στα δικά του!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
2699 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/10/13, 10:19
από freemind