Αποστολέας Θέμα: Home studio - Επιλογή Desktop PC ?  (Αναγνώστηκε 4784 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος konio13

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Home studio - Επιλογή Desktop PC ?
« στις: 17/12/11, 00:10 »
Γεια χαρά.


Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα Desctop PC(θα συναρμολογηθεί) για το μικρό home studio που έχω. Τα χρήματα που θα διαθέσω είναι 500-550 euro. Μήπως μπορεί κάποιος να μου δώσει πληροφορίες για τα παρακάτω :


α) σε ποιά χαρακτηριστικά του PC θα πρέπει να δώσω βάση(μνήμη, επεξεργαστής(2πυρηνο, 4πύρηνο), μητρική ...)  - αν μπορείται αναφέρεται ενδεικτικές τιμές χαρακτηριστικών ή ακόμα και προτάσεις για κάθε τμήμα του υπολογιστή


β) τα προγράμματα vst που χρησιμοποιούνται στο cubase επηρεάζονται καθόλου από την κατηγορία του επεξεργαστή (2πυρηνο, 4πύρηνο κτλ.) και από τα windows 7 (η απορία μου είναι εάν μπορώ να χρησιμοποιήσω τα vst που χρησιμοποιώ τώρα στο παλιό μου υπολογιστή)

Για να σας προλάβω, ενημερώνω ότι για κάρτα ήχου δεν ενδιαφέρομαι επειδή χρησιμοποιώ μία εξωτερική (TASCAM US-122L).


Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά και παραθέτω ένα από τα καλύτερα βίντεο(στο κανάλι υπάρχει μία ολοκληρωμένη συλλογή από videos) που έχω δει σχετικά με την μίξη τον τελευταίο καιρό (είναι για metal βέβαια αλλά είναι ενδιαφέρων γενικά για όλους που ασχολούνται ερασιτεχνικά με την μίξη) :





« Τελευταία τροποποίηση: 17/12/11, 00:14 από konio13 »

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Home studio - Επιλογή Desktop PC ?
« Απάντηση #1 στις: 17/12/11, 02:38 »
Οι δικες μου προτασεις ( χωρις ομως αναφορα σε προϊοντα, γιατι αυτο αφορα τη δικη σου μελετη, διοτι "μασημενη" τροφη δεν γινεται να δινουμε σε τετοια θεματα!  ):

1) Δωσε βαση σε RAM. Εαν τρεχεις 32 bit συστημα προτιμησε μεχρι 4GB, εαν τρεχεις σε 64bit μπορεις να βαλεις και παραπανω, χωρις ομως να ειναι απαγορευτικα τα 4GB για τις περισσοτερες δουλειες σου. Προσπαθησε μεν να εχουν μια αξιοπρεπη ταχυτητα, ομως παντα να κοιτας και τη συμβατοτητα με τον επεξεργαστη και τη μητρικη καρτα.

Οποιαδηποτε "ασαφεια" στις προδιαγραφες του επεξεργαστη, με τις μνημες και τη μητρικη, οδηγει σε βεβαιο "θανατο" του χρηστη απο προβληματα στην αποδοση του υπολογιστη. Οποτε το "βαλε αυτη μωρε, τι πειραζει" ειναι αρκετα λαθος κινηση!  ;D

2) Ο επεξεργαστης σου πρεπει να κινειται στα πλαισια του..21ου αιωνα. Μπορεις να "τρεξεις" και με διπυρηνο επεξεργαστη, αφου πολλα DAW's ( οπως το Cubase 6 ) δεν υποστηριζουν 4πυρηνο επεξεργαστη. Οχι πως θα σου προκαλεσει προβλημα το να εχεις τετραπυρηνο, απλως να ξερεις πως δεν αξιοποιειται πληρως απο το ιδιο το προγραμμα η υπολογιστικη δυνατοτητα του επεξεργαστη.

No big deal βεβαια, εαν υποθεσουμε πως οι τιμες των 4πυρηνων καλουτσικων  επεξεργαστων για multimedia εφαρμογες ειναι αρκετα καλες!

Συν πως σε μια μελλοντικη αναβαθμιση του DAW ( πχ σε Cubase 7 ) μπορει να υποστηριζεται το 4πυρηνο συστημα!

Οτιδηποτε κινειται απο 2.7GHz σε 3.4 GHz ( διπυρηνο ή τετραπυρηνο ) ειναι παρα πολυ καλο για τις δουλειες σου! Προσεχε μονο τη συμβατοτητα, οπως ανεφερα και πιο πανω.


3) Το πιο παραμελημενο, κι ομως πιο σημαντικο κομματι της δουλειας, ειναι οι σκληροι δισκοι! Τουλαχιστον 7200RPM και κατα προτιμηση απεφυγε τους "οικολογικους" που δεν εχουν σταθερη ταχυτητα ( ομως εχουν λιγοτερο θορυβο ). Εαν παντως θελεις συστημα με green HD, προτιμησε να τους βαλεις περισσοτερο για data ( samples, backup files, κλπ ) παρα για streaming καναλιων ή recording.

Εννοειται πως η επιλογη SATA 2 ως πρωτοκολλο επικοινωνιας ειναι καλη επιλογη, εκτος εαν μπορεις να κινηθεις προς αγορα δισκου που να υποστηριζει SATA 3 ( καθως και η μητρικη βεβαια ).

Απεφυγε τα partitions στον ιδιο σκληρο, παρα μονο εαν προκειται για διαφορετικα λειτουργικα συστηματα στον ιδιο υπολογιστη. Καλυτερα ενας δισκος με λειτουργικο και προγραμματα κι ενας δισκος στον οποιον θα ειναι αποθηκευμενα τα samples των VSTi, οι ηχογραφησεις, κλπ.

Και βεβαια καλο ειναι ο σκληρος να μην ειναι "τσιμα τσιμα" στη χωρητικοτητα γιατι τοτε "αντιο ταχυτητα" και ολο το συστημα αποδιδει χαλια!

4) Απλη καρτα γραφικων, απλα "μπιχλιμπιδια" στο κουτι ( οχι πολλους ανεμιστηρες, ουτε φωτα νεον, ουτε λαδια μηχανης, κλπ ) και οτιδηποτε προκαλει εξτρα θορυβο και ειναι για "στολισμα", "εξαφανιζολ"!

5) ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ! Ησυχο κι αποδοτικο, με σωστη επιλογη της ισχυς που θα δινει μεσα στον υπολογιστη ωστε ολα να δουλευουν τελεια, χωρις να υποφερει το τροφοδοτικο και το PC παραλληλα!

Μη προτιμησεις των 40-50€ διοτι σε λιγο καιρο μπορει να σου πεταξει ολον τον υπολογιστη στον αερα!




Τελος, οσον αφορα το λειτουργικο.

Εαν εχεις αυθεντικα Windows 7 ( καλυτερα τα Ultimate ) και αυθεντικο Cubase, δεν θα εχεις κανενα προβλημα απολυτως! Αυτο ισχυει και για τα plug ins.

Εαν ομως εχεις "σπασμενα" Windows 7 και "σπασμενο" Cubase, επελεξε να τρεξεις στο πιο ασφαλες περιβαλλον που εχει κυκλοφορησει απο τη Microsoft!

Windows XP Pro SP3 κι ολα "τρεχουν" αψογα!


Εξαλλου σε μουσικες εφαρμογες δε θελεις ουτε την εμφανιση των 7, ουτε την ασυμβατοτητα καποιων drivers ή VSTi's και VST's.



Να σε προειδοποιησω πως οταν θα μπεις στη διαδικασια να ψαξεις για τα επιμερους συστατικα του PC θα βρεθεις απεναντι σε ορους και χαρακτηριστικα που δεν ηξερες. Μην περιμενεις να βρεις ευκολα μια ακρη! Ακολουθησε τις γενικες συμβουλες, ομως με βοηθο το internet, μαθε το τι σημαινει η καθε ορολογια και πως ολο αυτο το συστημα θα "δεσει" αρμονικα!

Καλο ειναι να συμβουλευτεις και καποιον ειδικο στους υπολογιστες, ο οποιος να μπορει να στο συναρμολογησει κιολας!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος konio13

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Home studio - Επιλογή Desktop PC ?
« Απάντηση #2 στις: 17/12/11, 14:14 »
Σε ευχαριστώ πολύ Freemind. Βασικά μου απάντησες πλήρως στις ερωτήσεις μου. Αυτά ήθελα να μάθω για να αρχίσω το ψάξιμο.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2916 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/09/03, 10:13
από Πέτροc
9 Απαντήσεις
4776 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/10/08, 14:08
από ogyon21
8 Απαντήσεις
7751 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/08/09, 20:45
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
11 Απαντήσεις
5428 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/05/09, 01:37
από pa...
5 Απαντήσεις
3987 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/11/09, 13:19
από alterego
4 Απαντήσεις
3225 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/07/11, 08:46
από Stel Andre
21 Απαντήσεις
60711 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/14, 09:16
από gianniskorg
11 Απαντήσεις
5193 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/11/11, 12:47
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)
14 Απαντήσεις
12187 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/12/11, 13:00
από freemind
11 Απαντήσεις
7334 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/05/16, 20:38
από v_4_vrakolastixo