Αποστολέας Θέμα: Μονιμοποίηση υπαλλήλων.  (Αναγνώστηκε 1675 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kuiper

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1074
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μονιμοποίηση υπαλλήλων.
« στις: 20/05/10, 09:17 »
Εφημερίδα της κυβέρνησης Τ. 324 της 26/4/2010
Μονιμοποίηση μετακλητών υπαλλήλων.
 
Προϋπηρεσία ΕΞΙ (6) ημερών
Προϋπηρεσία δέκα επτά ημερών (17)
 
 Πρόεδρος της βουλής Φίλιππος Πετσάλνικος: Είναι ένα άγος του παρελθόντος.
 
 ALTER  20/5/2010  8.30 πρωινή.   
 
 (Έτσι είναι, άμα έχεις μπάρμπα το θεό)
 

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Μονιμοποίηση υπαλλήλων.
« Απάντηση #1 στις: 20/05/10, 10:49 »
Καλημέρες Kuiper! Γι΄αυτό θα ήταν καλό να φτιάξεις μια μαντινάδα! Και άλλοι ψάχνουν μια οποιαδήποτε όσο γίνεται σταθερή δουλειά, αλλά να δουλέψουν σαν άνθρωποι και όχι σαν σκλάβοι, από μήνες μέχρι και χρόνια.
 
Όταν είσαι μικρός σε ηλικία, σου λένε είσαι μικρός, ποιος θα σε εμπιστευτεί......
Όταν είσαι έφηβος και λίγο παραπάνω, σου λένε στρατό έχεις πάει ?
Όταν τελειώνεις και τον στρατό, σου λένε, Τι διπλώματα έχεις ? Έχεις προυπηρεσία ?
Όταν με το καλό αποκτήσεις διπλώματα και κάποια ίσως άσχετη προυπηρεσία, σε παίρνουν μετά από τόσα χρόνια, με έναν μισθό, που δεν θα μπορούσε να ξεπληρώσει ούτε κατά φαντασία, τα όσα έχεις δώσει για να φτάσεις μέχρι εκεί που έφτασες, ψυχολογικά και οικονομικά.
Αφού λοιπόν αποκτήσεις τελικά και καλή προυπηρεσία και θελήσεις να πας λίγο παραπάνω, σου λένε φίλε μου, είσαι overqualified, μπορεί να μας φας την θέση, αντί για σένα με παχυλό μισθό, μπορώ να πάρω 2-3 νέους με μικρό μισθό να κάνουν τη δουλειά.
Περνάει λοιπόν ο καιρός, μεγαλώνεις....θες να την κοπανήσεις να πας πουθενά αλλού γιατί βλέπεις ότι δεν θα δεις ποτέ φως στο τούνελ...και τότε σου λένε! Α φίλε μου, είσαι μεγάλος τώρα! Δεν μπορούμε να σε πάρουμε! Βλέπεις λοιπόν σε θέσεις ανώτερες, παιδιά που έχουν βγει από το Πανεπιστήμιο...και δεν έχουν την εμπειρία και τις γνώσεις για μία τέτοια θέση.....και αναρωτιέσαι τι γίνεται!?!?
 
Χώρια, που το πιο παλαβό ακόμη είναι το εξής.... Όλοι τριγύρω σου λένε, σπούδασε, πάρε δίπλωμα, δούλεψε, να είσαι έξυπνος και εργατικός και όλα θα πάνε καλά! Σου λένε και διάφορα παραδείγματα τριγύρω..Κοίτα ο Γιος του Σάκη, η κόρη του Μάκη, ή ανηψιά του Λευτέρη, Ο Νίκος, η Νάγια.....ΜΕ ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΤΟΥΣ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΝΕ! Όχι ότι δεν υπάρχουν και τέτοιοι, που είτε με την αξία τους, είτε συν Αθηνά και χείρα κίνει, καταφέρανε όντως να προχωρήσουνε σωστά και καλά στον επαγγελματικό τομέα. Όμως τις περισσότερες φορές, μαθαίνεις τι έχει συμβεί στα παρασκήνια.....και μόνο με την αξία τους δεν τα καταφέρανε. Τελικά όμως επιλογή είναι και αυτή. Έαν θέλεις να ρισκάρεις να φας τα μούτρα σου, επιλέγοντας τον πιο αργό και δύσκολο δρόμο. Ποτέ δεν ξέρεις όμως.
 
Με συγχωρείτε, αν έχω ξεχάσει άλλες αντιξοότητες - κοροϊδίες που έχουν αντιμετωπίσει συνάνθρωποι μου στην εύρεση εργασίας... να τις αναφέρετε και αυτές έαν τις γνωρίζετε...
 
Χαίρομαι Kuiper, για το "άμα έχεις το Θεό μπάρμπα" γιατί είναι η πραγματική διάσταση του προβλήματος, αλλά και ο τρόπος του μπάρμπα Θεό-δωρου, Θεό-φιλου, Θεό-χάρη κτλπ
 
 
 
 
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος kuiper

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1074
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μονιμοποίηση υπαλλήλων.
« Απάντηση #2 στις: 20/05/10, 11:44 »
Έτσι είναι Παναγιώτη όπως τα λες, μα είναι φορές που βγαίνεις από τα ρούχα σου που λένε, βρε το διαβάζω το ξαναδιαβάζω και μου είναι αδύνατο να το πιστέψω, με έξι μέρες προϋπηρεσία; Δηλαδή αυτός πέρασε από τη (βουλή) το πρωί της δευτέρας για καφέ και το Σάββατο μόνιμος και μάλιστα με δέκα έξι μισθούς.
Όνειδος κύριοι βουλευτές,Όνειδος.