Αποστολέας Θέμα: Behringer πετάλακια  (Αναγνώστηκε 9888 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Behringer πετάλακια
« Απάντηση #25 στις: 18/09/08, 00:56 »
Δεν μου λέει απολύτως τίποτα αν είναι Made in USA ή Taiwan το πετάλι για τον απλούστατο λόγο πως όλες οι εταιρίες κάνουν μόνο το σχέδιο,δηλαδή δεν κατασκευάζουν ούτε αντιστάσεις,ούτε πυκνωτές,ούτε ολοκληρωμένα.Αρα για μένα το Made in δεν παίζει κανέναν ρόλο απλά μ'ενδιαφέρει να είναι μεταλλικό.Από κει και πέρα διαφέρει το γούστο του καθενός

Εγώ έγραψα τον λόγο για τον οποίο είναι ακριβότερα...
Το ποιούς ενδιαφέρει αυτό ή όχι δεν έχει και τόση σημασία...

Έτσι κι αλλιώς ήχο αγοράζουμε...ο καθένας μας ακούει διαφορετικά και επιλέγει ανάλογα με το πόσο και τί ακούει.
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Alexisonfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 166
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Behringer πετάλακια
« Απάντηση #26 στις: 19/09/08, 01:35 »
Γεια σας, ειμαι καινουριος εδω περα κ εχω μια ερωτηση να κανω, οποιος μπορει να με βοηθησει εχει καλως :). Λοιπον παιζω εδω κ 1μισι χρονο περιπου κιθαρα, εχω μια φτηνιαρικη Ibanez G10  με amp Ibanez G 15R αλλα πιστευω οτι για τα λεφτα της, βγαζει ηχο κ με το παραπανω, πριν 5 μηνες αγορασα ενα Behringer over/dist OD100. Nα το προβλημα λοιπον, οταν εχω χαμηλα το volume, ειτε απο το amp ειτε απο το πεταλι , βγαζω κανονικα τον σχετικα βαρυ Dist ηχο που θελω (παιζω πιο πολυ post-hardcore & alternative), το κακο ειναι ομως οταν ανεβαζω το Volume ο ηχος χαλαει, γινεται πιο ''κρισταλλινος'' πιο τσιριχτος χωρις μπασο, ειναι σαν το πεταλι να μην εχει δυναμη να δωσει τον ηχο που εδινε στα χαμηλα, μηπως εχετε να μου προτεινετε κανενα καλυτερο σεταρισμα, ι κανενα αλλο πεταλακι που θα καλυπτει τις αναγκες μου?

Ευχαριστω προκαταβολικα :)

Αποσυνδεδεμένος petros1992

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 169
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Behringer πετάλακια
« Απάντηση #27 στις: 19/09/08, 13:56 »
προσπαθησε να ρυθμισεις τα middle & treble στον amp, μετα απο το πεταλακι και αρχισε να ανεβαζεις σιγα σιγα την ενταση να δεις!!! πιστευω να σε βοηθησα καπως!

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Behringer πετάλακια
« Απάντηση #28 στις: 24/09/08, 14:06 »
Πιστεύω ότι τα πετάλια της Behringer είναι τουλάχιστον "τίμια", αν λάβουμε υπόψη την τιμή τους. Έχουν περάσει από τα χέρια μου τα εξής: Compressor/ Sustainer, Digital Delay, Blues Overdrive, Ultra Chorus, και Graphic Equalizer.
Το Compressor και το Blues Overdrive τα έχω χρησιμοποιήσει πολύ, ακόμη και σε live. Απλώς σε κάποια φάση σταμάτησα να χρησιμοποιώ κομπρέσσορα και άλλαξα overdrive, αλλά ειδικά το B.O. μου άρεσε πάρα πολύ.
Το Ulltra Chorus το έχω ακόμη, και το χρησιμοποιώ στα 1-2 τραγούδια που μου χρειάζεται.
Το Graphic Equalizer το χρησιμοποιούσα απλώς ως clean booster, και έκανε μια χαρά τη δουλειά του.
Μόνο με το Digital Delay δεν έμεινα ικανοποιημένος, κυρίως λόγω δυσκολίας χρήσης του time knob.

Επίσης, από ποιότητα κατασκευής δεν είναι καθόλου άσχημα. Για πολύ καιρό τα πεταλάκια καταπονούνταν σε μία soft case, με πολύ συχνές μετακινήσεις, πρόβες, live, ταξίδια, και δεν έπαθαν τίποτα. Έπρεπε να περάσουν σχεδόν 2 χρόνια για να αρχίσει να έχει ένα προβληματάκι στο on/off το Chorus. Τα υπόλοιπα είναι ακόμη σε άριστη λειτουργική κατάσταση.

Συνολικά, αν κρίνω από την προσωπική μου εμπειρία αλλά και όσα έχω διαβάσει, ίσως η Behringer να μην αξίζει τόσο για modulation effects όπως delay, flanger κλπ., αλλά όταν μιλάμε για πιο "απλά" εφφέ, είναι πολύ καλή επιλογή- όταν το budget είναι χαμηλό, ή όταν θέλουμε να πειραματιστούμε.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: Behringer πετάλακια
« Απάντηση #29 στις: 24/09/08, 15:18 »
Έχω ένα wah της Behringer, το Hell Babe, με το οποίο δεν μπορώ να πω ότι είμαι και 100% ευχαριστημένος... Αλλά δεν έχω δοκιμάσει και άλλα για να συγκρίνω, οπότε μπορεί να φταίω κι εγώ μη έχοντας κάνει σωστές ρυθμίσεις, ξέρω γω, μιας και δεν την ψάχνω πολύ γενικά με τους ήχους μου... Το έχει δοκιμάσει κανένας;
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
22 Απαντήσεις
18313 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/06, 10:07
από gdevelek
41 Απαντήσεις
27674 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/12/08, 21:30
από FotisKatsanos
2 Απαντήσεις
8895 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/10/07, 14:32
από vagx69
4 Απαντήσεις
2979 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/08, 15:48
από faser
11 Απαντήσεις
4476 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/09/08, 16:47
από morpheas
2 Απαντήσεις
2613 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/12/08, 21:07
από Γεννημενος Κιθαρίστας!!!
6 Απαντήσεις
4039 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/08, 04:40
από morsanimi
5 Απαντήσεις
4225 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/06/09, 14:12
από bassman(4 String Suicide!)
13 Απαντήσεις
4993 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/10/09, 21:12
από Jezus
4 Απαντήσεις
3901 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/01/10, 20:00
από vagtanplan