Αποστολέας Θέμα: αλλαγη μαγνητων σε κιθαρα ή αγορα καινουριας?  (Αναγνώστηκε 5830 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος than0s

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
    • Bee in Tech
γεια σας. εχω την http://www.thomann.de/gr/harley_benton_hbl450bk.htm την οποια ειχα σαν πρωτη κιθαρα, ομως δεν ειμαι ευχαριστημενος απο τον ηχο της. σκεφτομαι να της αλλαξω μαγνητες. θα συνεφερε μια τετοια ενεργεια ή θα ηταν προτιμοτερο να καταφυγω σε αγορα καινουριας?

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αρχικα πες μας ποιος ειναι ο υπολοιπος εξοπλισμος σου, τι μουσικη παιζεις και τι λεφτα διαθετεις γενικα για αγορες μουσικων μηχανηματων :)

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Και επίσης αν η κιθάρα αυτή σε ικανοποιεί από πλευράς playability και γενικά αίσθησης... αλλιώς η αλλαγή μαγνητών δεν έχει κανένα νόημα. Και όπως είπε ο metalmike, ο προϋπολογισμός σου είναι ένα πολύ σημαντικός παράγοντας.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος than0s

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
    • Bee in Tech
εχω εναν marshall mg-15. παιζω πιο πολυ σε στυλ guns n roses, πεταλι δεν χρησιμοποιω. οσο για τα χρηματα το περισσοτερο γυρω στα 300 ευρω.

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Αν είναι σαν τις Harley Benton που έχω πιάσει, Tele και Strat, είναι επιεικώς απαράδεκτη κατασκευαστικά. Και σαν ήχος, άσε καλύτερα...

Για Les Paul-οειδή, στο forum θα βρείς καλά λόγια για τις Vintage και στο Internet γενικότερα για τις Agile.

Πχ:
http://www.dv247.com/guitars/vintage-v100-electric-guitar-flamed-honeybusrt--63529 με 222ευρώ.

Κι άμα θέλεις να την βελτιώσεις ακόμη περισσότερο, μπορείς να ψαχτείς για ένα τέτοιο σετ:

http://store.guitarfetish.com/alfatpafbohu1.html Neck
http://store.guitarfetish.com/crpafhiouhuc.html Bridge

Θα σου βγούν κάπου 55 ευρώ με τα μεταφορικά.

Στο youtube θα βρείς αρκετά δείγματα των μαγνητών, αν και είναι άλλη φάση να τους ακούς από κοντά προφανώς. Μια φορά πάντως, εμένα οι Power Rails με άφησαν κατευχαριστημένο.

Η λογική λέει πως η διαφορά θα είναι χαώδης σε θέματα ποιότητας, τώρα για τον ήχο θα σε γελάσω, δεδομένου του ενισχυτή. Άκουσα, αλλά κι έπαιξα, έναν τέτοιο το καλοκαίρι πάντως και πιστεύω πως για GnR σε εντάσεις σπιτιού είναι πολύ ικανοποιητικός.  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 26/03/10, 16:15 από mits@kos »
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Σε γενικές γραμμές θα συμφωνήσω με τον mits@kos. Με 300 Ευρώ μπορείς να πάρεις μια καινούργια κιθάρα όπως η Vintage V100, που σίγουρα είναι καλύτερη από αυτή που έχεις τώρα. Αν την πάρεις από το DV247, θα σού στοιχίσει γύρω στα 240-245 Ευρώ μαζί με τα μεταφορικά, οπότε σού μένει κι ένα πενηντάρικο στην τσέπη. Υπόψη ότι την V100 την έχει το GAK για 179 λίρες (δηλαδή περίπου 200 Ευρώ), οπότε μαζί με 35 Ευρώ μεταφορικά σού έρχεται λίγο φτηνότερα από το DV247. Λογικά με μια τέτοια αγορά θα είσαι καλυμμένος και δεν θα υπάρχει λόγος να αναβαθμίσεις τη Harley Benton, οπότε μπορείς να διαθέσεις τα χρήματα που θα σού μείνουν για κάτι άλλο. Και η γνώμη μου είναι ότι θα ήταν καλύτερα να κάνεις κάποια στιγμή μια αναβάθμιση στην Vintage, που είναι πιο ποιοτικό και στιβαρό όργανο, παρά στην Harley Benton.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Φιλε Θανο πιστεψε με, με το συγκεκριμενο ενισχυτη και gibson les paul custom να παρεις πολυ διαφορετικο ηχο δεν προκειται να βγαλεις, αρα αυτο που σε ενοχλει δεν ειναι ο ηχος της κιθαρας σου αλλα του ενισχυτη. Εφοσον δηλαδη παικτικα η harley benton δεν σε ενοχλει για 'μενα θα ηταν καλυτερα να δωσεις αυτα τα λεφτα ή ενα μερος τους για εναν αρκετα καλυτερο και αξιολογο ενισχυτη και στη συνεχεια οταν θα μαζεψεις και αλλα παιρνεις αλλη κιθαρουλα οπως την vintage που σου προτεινε ο mits@kos η οποια ειναι πολυ καλυτερη κιθαρα για τα λεφτα της και εχει και αξιολογα wilkinson parts που δε νομιζω να χρειαστει ποτε να τα αλλαξεις.

Εξαλλου το εχουμε πει πολλες φορες εδω:

Καλη κιθαρα + κακος ενισχυτης = κακο αποτελεσμα
Κακη κιθαρα + καλος ενισχυτης = καλο αποτελεσμα (τουλαχιστον αξιοπρεπες)

:)
« Τελευταία τροποποίηση: 26/03/10, 16:42 από metalmike »

Αποσυνδεδεμένος than0s

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
    • Bee in Tech
ευχαριστω πολυ παιδια! θα παω απο εβδομαδα για ψωνια...  :P

Αποσυνδεδεμένος sotto

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Καλησπέρα, έχω κι εγώ την HBL450 και την 500 κι εχουν μεγάλη διαφορά σαν κατασκευή. Η 450 είναι υποδιέστερη αλλά δεν έχει κι αχρηστους μαγνήτες(κατ'εμένα). Εχουν περισσότερα γκάζια από αυτούς της epi LP std που έχω... Η κιθάρα σου πιθανότατα χρειάζεται ένα καλό σετάπ και ένα καλό κι οικονομικό σετ μαγνητών(π.χ. gfs). Στα 300ευρώ βέβαια μπορείς να βρεις πολλές καλύτερες Les Paul όπως epiphone studio ή studio Goth (κατ'εμέ καλύτερες ηχητικά από std). Αλλες καλές κιθαρες είναι οι Vintage καθώς και
οι vig (VGS) που βρίσκεις με 300ευρώ στο παρακάτω μαγαζί:
http://www.gpanagopoulos.com/eshop/gr/vig-eruption-black-cherry.html

Καλές αγορές!

Αποσυνδεδεμένος than0s

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
    • Bee in Tech
σε ευχαριστω φιλε σωτο! θα παω πρωτα για αγορα ενισχυτη οπως μου ειπανε τα παιδια πιο πανω και αργοτερα θα δω για κατι καλυτερο απο αποψη κιθαρας....

Αποσυνδεδεμένος coolatos94

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Αν είναι σαν τις Harley Benton που έχω πιάσει, Tele και Strat, είναι επιεικώς απαράδεκτη κατασκευαστικά. Και σαν ήχος, άσε καλύτερα...

Για Les Paul-οειδή, στο forum θα βρείς καλά λόγια για τις Vintage και στο Internet γενικότερα για τις Agile.

Πχ:
http://www.dv247.com/guitars/vintage-v100-electric-guitar-flamed-honeybusrt--63529 με 222ευρώ.

Κι άμα θέλεις να την βελτιώσεις ακόμη περισσότερο, μπορείς να ψαχτείς για ένα τέτοιο σετ:

http://store.guitarfetish.com/alfatpafbohu1.html Neck
http://store.guitarfetish.com/crpafhiouhuc.html Bridge

Θα σου βγούν κάπου 55 ευρώ με τα μεταφορικά.

Στο youtube θα βρείς αρκετά δείγματα των μαγνητών, αν και είναι άλλη φάση να τους ακούς από κοντά προφανώς. Μια φορά πάντως, εμένα οι Power Rails με άφησαν κατευχαριστημένο.

Η λογική λέει πως η διαφορά θα είναι χαώδης σε θέματα ποιότητας, τώρα για τον ήχο θα σε γελάσω, δεδομένου του ενισχυτή. Άκουσα, αλλά κι έπαιξα, έναν τέτοιο το καλοκαίρι πάντως και πιστεύω πως για GnR σε εντάσεις σπιτιού είναι πολύ ικανοποιητικός.  ;)


Εγώ έχω μια strat copy Harley Benton (αυτή με τo vintage whammy bar) και μπορώ να πω ότι με ικανοποιεί πλήρως, ακόμη και με τα stock pickups.

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
^^
Έχεις κάποιο μέτρο σύγκρισης για την ΗΒ?
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Νομίζω οτι σε τοσο φθηνά όργανα, οι μαγνήτες είνια καλύτεροι απο τα ξύλα, και η αλλαγή μαγνητών δεν θα αξίζει τον κόπο.

Θα προσθέσω και κάτι ακόμα στο ρητό με τους ενισχυτές:
χάλια κιθάρα + καλός ενισχυτής = χάλια κιθάρα

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
19 Απαντήσεις
10194 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/08/04, 13:28
από Arg0
105 Απαντήσεις
54543 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/10/07, 22:13
από kkmspm (φλουτσ)
10 Απαντήσεις
11918 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/01/06, 01:21
από Gabriel6th
15 Απαντήσεις
6551 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/08, 19:18
από m@ster k@frer
5 Απαντήσεις
3919 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/08, 11:46
από teo_gp
2 Απαντήσεις
3079 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/08, 01:16
από Giorgos K.
19 Απαντήσεις
8295 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/09, 17:48
από Απόλλων
2 Απαντήσεις
2834 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/09, 16:05
από ibanezman
4 Απαντήσεις
2477 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/01/12, 21:20
από Μητσάκος
0 Απαντήσεις
2679 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/10/13, 16:31
από Noowada