Αποστολέας Θέμα: Τι τιμές είναι αυτές?  (Αναγνώστηκε 5567 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lesnik

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Τι τιμές είναι αυτές?
« στις: 30/10/12, 09:29 »
Καλημερα σε ολους-ες.
http://www.ebay.co.uk/sch/Electric-/33034/i.html?_catref=1
Αγαπητοι φιλοι για ριξτε μια ματια στο λινκ και πειτε μου  τελικα τι γινεται με τις τιμες εδω στο Ελλαντα.
Μεταχειρισμενες,καινουργιες ...μηπως ειμαστε κοροιδα που αγοραζουμε απο εδω η οχι.
Μιλαμε για τιμες σε καποια οργανα τουλαχιστον εξευτελιστικες.
Ισχυουν και αν ναι τι σοι οργανα μπορει να ειναι.
Εχω κανει αρκετες αγορες απο e bay οχι ηλεκτρονικα και παντα απο top rated sellers και ειναι αληθεια πως δεν ειχα ποτε προβλημα.Αψογοι σε ολα τους..ομως εδω μιλαμε για κιθαρες και παρελκομενα.
Αξιζει μια αγορα κιθαρας απο το εν λογο site?
« Τελευταία τροποποίηση: 30/10/12, 09:41 από hot_sauce »

Αποσυνδεδεμένος rodort1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 253
    • Προφίλ
Απ: Τι τιμές είναι αυτές?
« Απάντηση #1 στις: 30/10/12, 10:33 »
Καλημερα σε ολους-ες.
http://www.ebay.co.uk/sch/Electric-/33034/i.html?_catref=1
Αγαπητοι φιλοι για ριξτε μια ματια στο λινκ και πειτε μου  τελικα τι γινεται με τις τιμες εδω στο Ελλαντα.
Μεταχειρισμενες,καινουργιες ...μηπως ειμαστε κοροιδα που αγοραζουμε απο εδω η οχι.
Μιλαμε για τιμες σε καποια οργανα τουλαχιστον εξευτελιστικες.
Ισχυουν και αν ναι τι σοι οργανα μπορει να ειναι.
Εχω κανει αρκετες αγορες απο e bay οχι ηλεκτρονικα και παντα απο top rated sellers και ειναι αληθεια πως δεν ειχα ποτε προβλημα.Αψογοι σε ολα τους..ομως εδω μιλαμε για κιθαρες και παρελκομενα.
Αξιζει μια αγορα κιθαρας απο το εν λογο site?


Καλημέρα,αρχικά να πω ότι αν στο e-bay συνδιαλλέγεσαι με καλούς πωλητές δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα.

Συμφωνώ ότι στις καινούργιες κιθάρες πολλές φορές στην Ελλάδα πληρώνουμε καπέλο.

Όχι όμως και στα μεταχειρισμένα.
Επειδή έχω άποψη και για site μουσικών αγγελιών άλλων ευρωπαϊκών χωρών,ειδικά τα τελευταία 2 χρόνια λόγω κρίσης,έχουμε τις χαμηλότερες τιμές.

Θα σου παραθέσω μερικές αγγελίες,κάποιες από αυτές είναι ακόμη ενεργές, για να σου δείξω τι μπορείς να αγοράσεις με <100 ευρώ στην Ελλάδα του 2012

Tonelab ST->90 ευρώ
Jackson Dinky JS1->70
Ibanez grg 170 dx->80 ευρώ,τη στιγμή που στο thomann έχει 240.
Cort X1 Black->60 ευρώ

Όπου και να ψάξεις,τα παραπάνω σε τέτοιες τιμές δεν θα τα βρεις.

Το κακό με τις αγγελίες είναι ότι δεν είσαι πάντα αγοραστής,αλλά θα έρθει κάποτε και η στιγμή να πουλήσεις.
Και αυτή την εποχή ότι και αν πουλήσεις,χαμένος θα βγεις..

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Τι τιμές είναι αυτές?
« Απάντηση #2 στις: 30/10/12, 11:34 »
Βασικά φίλε μου, είναι ένα πολυσυζητημένο θέμα. Τι θέλω να πω με αυτό?
Το ebay έχει ένα σχετικό ρίσκο, στο τι και αν θα παραλάβεις, παραγγέλνοντας από εκεί, καθώς και αν γίνει στραβή, πόσο γουστάρεις να ταλαιπωρηθείς με το ξεστράβωμα και κατά πόσο τελικά θα ξεστραβώσει.
Θα πρέπει ας πούμε, πχ ο πωλητής να είναι έμπιστος και top rated.
Καλό θα είναι να παραγγείλεις από χώρα της Ευρώπης ή Αγγλία, ώστε να γλυτώνεις τελωνείο και ανάλογα με το ποσό παραγγελίας και τα μεταφορικά. Βέβαια υπολόγιζε ότι όλο και κάτι παραπάνω μπορεί να χρεωθεί στην κάρτα σου, μέχρι 30ευρώ το πολύ.
 Έαν παραγγείλεις από χώρα εκτός Αγγλίας-Ευρώπης και σταματήσουνε τη παραγγελία σου στο τελωνείο, έχεις σίγουρα μπέρδεματα με μπλαμπλα, μαγκιές, μαμουσουτού και κάνα μπουγιουρντί βαρβάτο. Γι' αυτό όταν πρόκειται για τέτοιες χώρες, καλό είναι να επιλέγεις την διαδικασία εκτελωνισμού, να την κάνουν αυτόματα στο τελωνείο. Υπάρχει κάποια επιλογή. Αυτό σημαίνει ότι πληρώνεις από πριν κάτι παραπάνω, τσιμπάνε κάποιοι υπάλληλοι του τελωνείου φράγκα και σου κάνουν τη δουλειά. Τους δίνεις τη χαρά ότι το επάγγελμά τους θα συνεχίσει να χρειάζεται και να υπάρχει. Αν δεν πάνε όλα κατ'ευχήν, ξεκινάει η ταλαιπωρία.
Παρ' όλα αυτά, ξέρω αρκετό κόσμο που παραγγέλνει από ebay, εντός εκτός Ευρώπης, είναι ευχαριστημένοι και μία στο τόσο αντιμετωπίζουνε πρόβλημα στο τελωνείο.
Το ebay βέβαια, δεν είναι ο μόνος τρόπος για το εξωτερικό, απλά στο Ebay έχει και μεταχειρισμένα σε καλές τιμές. Κάποιοι μάλιστα, έχουν αγοράσει εξαιρετικά όργανα, ακριβά όργανα σε πάρα πολύ καλές τιμές εξαιτίας ανάγκης του πωλητή. Η επόμενη λύση του εξωτερικού, είναι γνωστά αξιόπιστα και εγγυημένα καταστήματα μουσικών οργάνων και ειδών του εξωτερικού όπως : http://www.thomann.de/gr/index.html , http://www.gak.co.uk/ , http://www.dolphinmusic.co.uk/ , http://www.dv247.com/ . Με τα οποία είναι μάλλον πολύ σπάνιο να αντιμετωπίσης κάποιο πρόβλημα. Ίσως μια μικρή ταλαιπωρία, αν έχει προκληθεί κάποια ζημιά κατά τη μεταφορά του αντικειμένου και χρειαστεί να το επιστρέψεις πίσω και να σου στείλουνε άλλο. Μπορεί να μην έχουν μεταχειρισμένα μουσικά όργανα, αλλά έχουν B-stock, τα οποία λόγω κάποιας φθοράς η οποία δεν επηρεάζει τη λειτουργικότητα τους, πωλούνται σε χαμηλότερη τιμή.
Σε ότι αφορά σε αρκετά μαγαζιά της Ελλάδας, έχω διαβάσει, όχι μόνο σε αυτό το φόρουμ αλλά και σε άλλα, ότι υπάρχει κακή εξυπηρέτηση, υψηλές τιμές αλλά και αρνητικότητα απέναντι στον πελάτη. Λες και μπήκε στο μαγαζί ο εχθρός τους. Παρ' όλα αυτά υπάρχουν κάποια μαγαζιά που κάνουν τη διαφορά και εξυπηρετούν, αφήνουν τον πελάτη να δοκιμάσει το προϊόν καθώς και έχουν εξίσου καλές τιμές με το εξωτερικό ή σε κάποιες περιπτώσεις και χαμηλότερες. Αυτά τα μαγαζιά βέβαια, μπορούν να στα αναφέρουν κάποια άτομα από το φόρουμ που ψάχνονται πολύ. Το σίγουρο είναι ότι δεν μπορείς να βρεις την ποικιλία οργάνων που υπάρχει στο εξωτερικό και ούτε εύκολα κάποιο μαγαζί θα λειτουργήσει ως αντιπρόσωπος για να σου φέρει ένα συγκεκριμένο όργανο από το εξωτερικό, μόνο για την πάρτυ σου. Τα πράγματα γίνονται ακόμη πιο δύσκολα, για original left-handed όργανα για αριστερόχειρες.
 Υπάρχουν βέβαια τώρα πια και τα on line ελληνικά καταστήματα, που μπορείς να πάρεις μία γεύση πληκτρολογώντας ας πούμε τη μάρκα μιας κιθάρας στο http://www.skroutz.gr/ παίρνοντας ως αποτέλεσμα συγκρίσεις τιμών του ίδιου προϊόντος από διαφορετικά καταστήματα.
Στο ebay και όχι μόνο, κυκλοφορεί και απάτη και μαϊμού αλλά και original no name όργανα. Σε αυτές τις περιπτώσεις είναι αναμενόμενο γιατί είναι εξευτελιστική η τιμή πώλησης, όπως και μεγάλη η αμφιβολία για το αν και τι θα φτάσει στα χέρια σου. Η σύγκριση τιμών δηλαδή καλό είναι να γίνεται σε καινούρια ή μεταχειρισμένα επώνυμα προϊόντα. Στα no name όργανα και απομιμήσεις, αλλά είναι έτσι, άλλα είναι αλλιώς, πρέπει να έχει αγοραστεί μία ποσότητα οργάνων από διάφορους αγοραστές, ώστε να βγει μία άποψη για το πόσο καλή είναι η τιμή του, σε σχέση με την ποιότητα του κατασκευαστικά, παικτικά, ηχητικά. Υπάρχει πάντως και ποιοτική απομίμηση και αυτό το λένε και τεχνικοί που φτιάχνουν κιθάρες με no name παρελκόμενα, αλλά σίγουρα άλλο είναι ποιοτικός με 50 ευρώ άλλο με 200 ευρώ. Αυτό συμβαίνει και με τα επώνυμα προϊόντα, εξού και το value for money. 
Φαίνεται ότι το έχεις ψάξει, εφόσον αγοράζεις και απέξω, αλλά εγώ μίλησα γενικά παραπάνω, ώστε καλύψω τυχόν άλλες απορίες.
Για πες 1-2 συγκεκριμένες κιθάρες που σε ενδιαφέρουν από το συγκεκριμένο site, για να βοηθήσουν όσοι ξέρουν.
 
 
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι τιμές είναι αυτές?
« Απάντηση #3 στις: 30/10/12, 12:15 »
+1 σε όλο το ποστ του Χολιδόχου

οι "καλές" τιμές είναι στάνταρ και πλέον, πολλά μαγαζιά έχουν για τιμοκατάλογο το σάιτ του τόμαν...μη σου πω πως τιμολογούν "τιμοκατάλογος τόμαν μείον κάτι%" (σε όποια τα παίρνει βέβαια και όχι σε όλα τα προϊόντα)

το να βρεις εσύ Custom Shop με 500Ε δεν είναι φτηνά,είναι σκότωμα...άσε που αρχίζεις και αμφιβάλλεις για την αυθεντικότητά της....

+ το ότι αν ψάξεις βρίσκεις μαγαζιά με εξυπηρετικότατους πωλητές....
έχει βουίξει το ίντερνετ πως εκείνες οι εποχές πέρασαν ανεπιστρεπτί.....βγείτε λίγο στους δρόμους!

Αποσυνδεδεμένος theblind

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι τιμές είναι αυτές?
« Απάντηση #4 στις: 30/10/12, 13:17 »
Βέβαια υπάρχουν ακόμα τα φαινόμενα ελληνήλας >:(

Προχτές πάω να μπω σε κατάστημα μουσικών και κοντοστέκομαι λίγο πριν την πόρτα να κοιτάξω βιτρίνα (έτσι για το μάτι).
Ε κάτι θυμήθηκε ο τύπος και βγαίνει έξω, κλείνει την πόρτα μες στη μάπα μου και φεύγει.

Ε που πας γ@@ώ το κέρατο μου με τον πελάτη μπροστά στην πόρτα... ???

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι τιμές είναι αυτές?
« Απάντηση #5 στις: 30/10/12, 13:20 »
κι αυτό ακόμα αποτελεί κριτήριο για το ποια μαγαζιά θα επιλέξεις να κρατήσεις να πηγαίνεις...σου φέρθηκαν "κάπως"? μην ξαναπατήσεις...

Αποσυνδεδεμένος theblind

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι τιμές είναι αυτές?
« Απάντηση #6 στις: 30/10/12, 13:49 »
Προφανώς κάνεις τις επιλογές σου. Απλά όταν ήδη οι επιλογές είναι περιορισμένες τελικά βγαίνει σε κακό και στον πελάτη (που μπορεί να καταλήγει να αγοράζει χωρίς να ακούσει επειδή π.χ. ο άλλος δε θέλει να σε βάλει να δοκιμάσεις τον τάδε εισχυτή) αλλά και στον καταστηματάρχη.

Και για να προλάβω μερικούς, οχι στο εξωτερικό δεν είναι έτσι. Τουλάχιστον στην Ιταλία που πηγαίνω με το που μπαίνεις σε μαγαζί οι άνθρωποι γίνονται γένια να τους ξυρίσεις.

Τεσπα, χιλιοειπωμένα...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι τιμές είναι αυτές?
« Απάντηση #7 στις: 30/10/12, 14:18 »
επειδή έχω βρει μαγαζιά κι εδώ που "γίνονται γένια να τους ξυρίσεις", όπως είπες, θα επιμείνω στο ότι το ψάξιμο και η κριτική είναι η καλύτερη λύση....

εντάξει...μπορεί να μην πουλάει τη μάρκα που θέλω το κατάστημα που θα μου αρέσει..αλλά θα συζητήσω μαζί τους, θα μου προτείνουν αντίστοιχα πράγματα από τις εταιρείες που φέρνουν...και έχω πάρει προϊόν από άλλη εταιρεία απ'αυτή που σκόπευα μιας και πρώτον, με εξυπηρετούσε επίσης, δεύτερον, το έφερνε το κατάστημα που "συμπαθώ" (χωρίς καμία προηγούμενη προσωπική επαφή) και μου το έδωσε σε πολύ καλή τιμή....

Τουλάχιστον στην Ιταλία
έχει γίνει συνήθεια πλέον τέτοιου είδους εξυπηρέτηση στην Ελλάδα (στην Αθήνα τουλάχιστον)
γι'αυτό και τα μαγαζιά που είναι "σωστά" ξεχωρίζουν από χιλιόμετρα...

Αποσυνδεδεμένος panicX

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι τιμές είναι αυτές?
« Απάντηση #8 στις: 30/10/12, 14:53 »
μια παρατηρηση για ebay:απο Ευρωπη οταν μιλαμε για μουσικα οργανα δεν περνανε καθολου τελωνειο,εξαιρουνται ευφλεκτα υλικα οπως πχ. αεροσολ,σπρεΰ κτλ,αλλα αυτα δεν μας αφορουν γιατι δεν ειναι μουσικα οργανα.
Απο ebay Αμερικης,Αυστραλιας κτλ περνανε ολα τελωνειο κ τα μεγαλα σε ογκο δεματα (πχ κιθαρες ) δεν υπαρχει περιπτωση στην Ελλαδα του 2012 (που κοιταζουν να μαζεψουν φορους απο παντου) να περασουν απαρατηρητα...οποτε κολπα τυπου gift κτλ, σχεδον αγνοειται  η σημανση,οποτε επιπλεον καπελο περιπου 25 με 30%...υπαρχει πιθανοτητα να ξεγλιστρησει δεμα,αλλα μην βασιζεστε εκει...Αυτα.
« Τελευταία τροποποίηση: 30/10/12, 14:59 από panicX »

Αποσυνδεδεμένος lesnik

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Τι τιμές είναι αυτές?
« Απάντηση #9 στις: 30/10/12, 16:07 »
Φυσικα και θα συμφωνησω με ολα οσα ειπατε.
Και φυσικα ο σοβαροτερος λογος που κοιταμε για καθε ειδους ψωνια και στο συγκεκριμενο κιθαρα απο το εξωτερικο ειναι η αθλια συμπεριφορα παρα πολλων καταστηματαρχων που εχουν πιασει τον παπα απο τα @@...
Ωπα ρε μεγαλε που κανεις και επιλογη στον πελατη..Λεφτα θα σου αφησουν ολοι, αλλος 100 και αλλος 1000 ,και στις δυο περιπτωσεις δεν εχεις κερδος?
Εχετε καβαλησει ενα καλαμι ΝΑΑΑΑ..
φταιμε και εμεις βεβαια που ψωνιζουμε απο τα κωλομαγαζα τους ενω θα επρεπε οχι μονο να τους δινουμε σε συνκιθαροβιους αλλα να τους το λεμε κι ολας οτι ξερεις κατι ? αυριο θα εισαι ποστ στο κιθαρα..ετσι μπας και βαλουν μυαλο.
Οχι ΔΕΝ θελω να αγορασω να κοιταξω θελω και να ρωτησω ΜΟΝΟ.
και σαν καλος επαγγελματιας (παναθεμα σε ) οφειλεις να με εξυπηρετησεις ο σαν να την αγοραζα την κιθαρα τον ενισχυτη την βαση την θηκη τις χορδες την πενα.
Και τελος (ισως να το εχετε ακουσει ξανα) οι εβραιοι λενε πως ακομα και η σκονη απο τα παπουτσια του πελατη ειναι κερδος !!!!


Αποσυνδεδεμένος lesnik

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Τι τιμές είναι αυτές?
« Απάντηση #10 στις: 30/10/12, 16:17 »
ας πουμε αυτη εδω η κιθαρα  http://www.ebay.co.uk/itm/Encore-P29BK-Les-Paul-Electric-Guitar-Package-/150623444346?pt=UK_Musical_Instruments_Guitars_CV&hash=item2311db5d7a


η αυτη [size=78%]http://www.ebay.co.uk/itm/Encore-P29SB-Les-Paul-Electric-Guitar-Package-SUNBURST-/180761562656?pt=UK_Musical_Instruments_Guitars_CV&hash=item2a163a8e20[/size]


και καποιες strat που εχει μεσα τσαμπα...αν και ειμαι les paulakias ακομα δεν εχω παρει κιθαρα (θα ειναι η πρωτη μου) εχει αρχισει να μου αρεσει και ο ηχος των strat αλλα και απο αλλους που λενε οτι ειναι πιο ευκολεσ στο παιξιμο για εναν αρχαριο οπως εγω.
Οι les paul  μου αρεσουν οπτικα ....τες πα ξεφευγω και ειναι ασχετο με το θεμα.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι τιμές είναι αυτές?
« Απάντηση #11 στις: 30/10/12, 17:39 »
μα καλά....μιλάς για τη φτήνια των μαγαζιών του ίντερνετ...και παραθέτεις κιθάρες Encore? ;D
τις ξέρεις? είναι καλές? αξίζουν 200Ε και οι 85 λίρες που τις πουλάει είναι σούπερ ευκαιρία?
ο πωλητής πάντως αναφέρει λίγες πληροφορίες για τα μοντέλα....

με την ίδια λογική και οι αντιπροσωπείες αυτοκινήτων είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΕΣ!
ας παραγγείλουμε από Hasbro απ'ευθείας!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
36 Απαντήσεις
43865 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/08, 11:20
από freemind
46 Απαντήσεις
33110 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/04/07, 15:04
από 2be
2 Απαντήσεις
3078 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/07/08, 10:49
από Solstafir
4 Απαντήσεις
3046 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/04/09, 16:00
από EPALLE
1 Απαντήσεις
2768 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/03/10, 13:47
από marathon
19 Απαντήσεις
5893 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/11/10, 17:09
από ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος
15 Απαντήσεις
6549 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/11/12, 17:38
από hot_sauce (φλουτσ)
19 Απαντήσεις
9751 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/13, 22:15
από Lo.Lee.Ta
22 Απαντήσεις
8005 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/07/16, 12:36
από Archangel
1 Απαντήσεις
4861 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/09/21, 09:44
από RORY GALLAGHER