Αποστολέας Θέμα: LANEY RBW200-Horn ??  (Αναγνώστηκε 2310 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tasos__

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 444
  • Φύλο: Άντρας
  • linux rocks !
    • Προφίλ
LANEY RBW200-Horn ??
« στις: 13/10/09, 17:40 »
Γεια σας , επεσε στα χέρια μου ένας LANEY RBW200 που έχει ένα κουμπί που γράφει "HORN" . Ξέρει κανένας  τι κανει ?
Δεν έχω και ιδιαίτερη εμπειρία με ενισχυτές μπάσου, έχει περάσει από τα χέρια μου άλλος ένας Laney (rb2) και για ένα φεγγάρι ένας warwick που δεν είχε τέτοια κόλπα....


Και μια ερώτηση πιο ψαγμένη , τεχνικής φύσεως....
ο συγκεκριμένος ενισχυτής έπαιζε επί πολλά χρόνια σε "studio" (μη φανταστείτε στουντιάρα τώρα, ερασυτεχνική κατάσταση) . Σε κάποια φάση άρχισε να παίζει λίγο και μετά να πέφτει η έντασή του και να παραμορφώνεται πολύ ο ήχος . Από την εμπειρία μου μυρίζομαι ότι μάλλον κάτι παίζει με το κύκλωμα και ο ενισχυτής ισχύος μάλλον ζεσταίνεται πολύ . Το παθαίνει πάνω στην ώρα , άντε 2 ώρες και αφού παίζει σε επίπεδα πάνω από 60% πάνω κάτω της έντασης του . Εχει κανείς ιδέα ? Σκέφτομαι να τον ανοίξω να τον κοιτάξω ....
Πάντος έχει τραβήξει πολλά και ζώρικη χρήση επί χρόνια .

Ευχαριστώωωω

Αποσυνδεδεμένος Nikoubis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 339
  • Φύλο: Άντρας
  • Annoying the neighbors since 2002.
    • Προφίλ
Απ: LANEY RBW200-Horn ??
« Απάντηση #1 στις: 13/10/09, 22:36 »
Το κουμπακι κατα πασα πιθανοτητα ενεργοποιει/απενεργοποιει το tweeter της καμπινας.

Τωρα το προβλημα που λες παιζει να οφειλεται σε υπερθερμανση του τελικου, αλλα παιζει να ειναι και ενα καρο αλλα πραγματα... :-\ Τα μηχανηματα στα προβαδικα τρωνε γενικα πολυ "μαστιγιο" παντως.
Questionable Content, LFG, Darths & Droids και Erfworld. Η εικονα ειναι απο το τελευταιο.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: LANEY RBW200-Horn ??
« Απάντηση #2 στις: 18/10/09, 23:52 »
Ναι οπως ειπε ο Nikoubis προφανως το κουμπι ειναι για να βαζεις σε λειτουργια την κορνα/τουιτερ για τα πριμα.
Το εχουν καποιες καμπινες/κομπο αυτο το συστημα, εμενα π.χ. εχει συστημα με πολλες ρυμισεις για το τουιτερ


Τωρα οσο αφορα το προβλημα, αφου δεν το κανει απο την πρωτη στιγμη αλλα μετα απο καμια ωρα, πιθανως να ειναι καποια ψυχρη κοληση, θελει ψαξιμο ομως για να βρεις τι ακριβως ειναι, και αν ειναι κοληση ποια ειναι  :-\
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος tasos__

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 444
  • Φύλο: Άντρας
  • linux rocks !
    • Προφίλ
Απ: LANEY RBW200-Horn ??
« Απάντηση #3 στις: 20/10/09, 02:44 »
Ο ενισχυτής είναι πάαααρα πολύ πεγμένος . Για την ακρίβεια ήταν της μουσικής ομάδας του πανεπιστημίου και ήταν σε ένα προβάδικο κοινόχρηστος για χρόνια, οπότε ο καθένας μπορεί να καταλάβει τι έχει τραβίξει  ;D Σκυλί βέβαια αλλά κάποια στιγμή τα έπαιξε .....


Επειδή έχει κακομεταχειριστεί σίγουρα πάρα πολύ το πρώτο που θέλω να κοιτάξω είναι αν οι ψύχτρες του τελικού είναι στη θέση τους . Πιστεύω ότι το πρόβλημα προέρχεται από υπερθέρμανση του τελικού . Θα τον ανοίξω τις επόμενες μέρες και θα ενημερώσω .

Πιστεύω ότι τέτοιες πληροφορίες είναι πολύ χρήσιμο να υπάρχουν στο φόρουμ , αφού απλά προβλήματα μπορούν κάποιες φορές να διορθωθούν χωρίς να χρειάζεται να το πας σε κάποιον ειδικό/ηλεκτρολόγο που θα σου πάρει και ένα κάρο λευτά για την επιδιόρθωση .... απαιτεί βέβαια κάποιες γνώσεις και εμπειρία το θεμα...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
20 Απαντήσεις
7318 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/06/06, 11:14
από Arg0
laney lc 30

Ξεκίνησε από panos470dxqm Ενισχυτές

22 Απαντήσεις
8304 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/03/08, 12:59
από ax1ss
4 Απαντήσεις
3602 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/08, 11:55
από themos
11 Απαντήσεις
4597 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/08, 10:05
από Heatseeker
13 Απαντήσεις
4730 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/07/08, 17:39
από let me know 796
7 Απαντήσεις
4602 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/08, 01:20
από GiorgosVolos
4 Απαντήσεις
3701 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/03/09, 11:41
από zebric
10 Απαντήσεις
4592 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/09/09, 00:10
από themos
laney lx 65r

Ξεκίνησε από kostasmel Ενισχυτές

20 Απαντήσεις
5104 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/09/09, 22:11
από Jezus
7 Απαντήσεις
6699 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/02/16, 13:49
από kkmspm (φλουτσ)