Ψηφοφορία

Πώς βλέπετε τη σημαντική απώλεια ψήφων των ΝΔ-ΠΑΣΟΚ, ως τώρα, στα γκάλοπ?

Επιτέλους μπορεί να αλλάξει κάτι.
8 (30.8%)
Δεν ελπίζω σε μεγάλες αλλαγές στο σκηνικό.
7 (26.9%)
Δεν εμπιστεύομαι τις δημοσκοπήσεις.
8 (30.8%)
Νομίζω πως δεν πρέπει να αλλάξουμε τρόπο διακυβέρνησης.
2 (7.7%)
Δε με επηρρεάζουν τα γκάλοπ, δε θα ψηφίσω.
1 (3.8%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 26

Αποστολέας Θέμα: Εκλογές 2012!  (Αναγνώστηκε 48046 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος efi037

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ουδεις αναντικαταστατος!
    • Προφίλ
Εκλογές 2012!
« στις: 27/04/12, 23:44 »
Καλησπέρα σε όλους..
Μια κι ως "ανεπίσημη" ετεροδημότης, φέτος δε θα καταφέρω να ψηφίσω, είπα να ανοίξω ένα θέμα για να δούμε τις προβλέψεις μας για τα αποτελέσματα αυτών των εκλογών.
Φυσικά δε θα ρωτήσω τί θα ψηφίσει ο καθένας, αν θέλει βέβαια κάποιος να μας πει, επιχειρηματολογώντας, θα βοηθήσει και στη συζήτηση.
Το κύριο θέμα όμως είναι, τί νομίζετε πώς θα δούμε το βράδυ της επόμενης Κυριακής?
Ποιά κόμματα θα μπουν,τελικά,κατά τη γνώμη σας, στη Βουλή και πώς αυτό θα επηρρεάσει τη ζωή μας από εδώ και στο εξής?
patrinia.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #1 στις: 28/04/12, 00:10 »
Για μένα πλέον επιβάλλεται να στρωθούμε όλοι να δούμε πως δουλεύει ακριβώς το εκλογικό σύστημα και να ψηφίσουμε εντελώς αντιδεοντολογικά.
Να ξεπεράσουμε τους οπαδισμούς και τις γελοιότητες. Ευτυχώς ή δυστυχώς τα περισσότερα άτομα στη βουλή προέρχονται από έναν πλανήτη εντελώς διαφορετικό
και είναι ανίκανοι. Δεν υπάρχουν χρώματα, μόνο λεφτά.

Είναι εκλογές που πιθανώς να κρίνουν το μέλλον μιας χώρας (αν και κατα βάθος δεν το πιστεύω)

Αυτό που πρέπει να συμβεί είναι να συνειδητοποιήσουν όλοι, είναι ότι πρέπει να συνδράμουμε στη δημιουργία βουλής με αντίλογο, όσο το δυνατόν λιγότερα καθίκια
και πολλές απόψεις να "πουσάρουν" τα μεγάλα ζώα τους πρασινομπλε.

Το εκλογικό σύστημα έχει τρύπες και παραθυράκια που εξυπηρετούν μόνο τα μεγάλα συμφέροντα και πρέπει να βρούμε τρόπο να τα προσπεράσουμε.

Επίσης, άτομα τύπου "hellene" καλό θα 'ναι να ρίξουν κι αυτά τον οβολό τους όποιος κι αν είναι αυτός.

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #2 στις: 28/04/12, 02:01 »
Κυρίως πρέπει να ΕΝΗΜΕΡΩΘΟΥΜΕ. Τα ΜΜΕ προβάλλουν και θα προβάλλουν συνεχώς τα ίδια άτομα και τα κλασσικά κόμματα, που φαίνεται να μην παίρνουν χαμπάρι τι συμβαίνει. Ίδια φρασεολογία, ίδιες πολιτικές, ίδια συνθήματα, ίδια κοροϊδία. Κατά τη γνώμη μου σχεδόν σε όλα τα κόμματα υπάρχει μια εξαιρετικά μικρή μειοψηφία σοβαρών ανθρώπων που, είτε συμφωνεί κανείς μαζί τους είτε όχι, μπορούν να αρθρώσουν σοβαρό λόγο και να προτείνουν λύσεις, ή έστω να συζητήσουν χωρίς κραυγές και να συνθέσουν απόψεις. Οπότε, ό,τι κι αν ψηφίζει ο καθένας, ας προσέχουμε ποιους σταυρώνουμε. Broadband έχουμε όλοι, Google υπάρχει, δεν είναι δα δύσκολο να βρούμε πληροφορίες για κάθε υποψήφιο.


Επίσης: Πολύ καλή προσπάθεια ενημέρωσης βρίσκω το http://www.youtube.com/user/Ekloges12 του protagon.gr. Ψάξτε το όσοι δεν το έχετε δει.


Καλά μυαλά!
« Τελευταία τροποποίηση: 28/04/12, 12:05 από TheVrachnoprofiter »
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #3 στις: 28/04/12, 02:16 »
Δεν υπάρχουν χρώματα, μόνο λεφτά.

nice

Αποσυνδεδεμένος efi037

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ουδεις αναντικαταστατος!
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #4 στις: 28/04/12, 23:19 »
Πάνω κάτω αυτή είναι κι η δική μου άποψη, να πω την αλήθεια.
Πολλοί θα ψηφίσουν με οργή, άλλοι με ελπίδα, άλλοι με συμφέρον..
Εγώ εύχομαι, όλοι να ψηφίσουν με λογική. Λογική για το μέλλον μας, το μέλλον των παιδιών μας(αν μας επιτρέψουν δηλαδή οι συγκυρίες να κάνουμε οικογένεια και όνειρα).
Έχω δει κι έχω ακούσει, όπως όλοι σας φαντάζομαι, πάρα πολλά αυτές τις μέρες.. Ψέμματα εμφανή ή καλυμμένα. Υποσχέσεις ουτοπικές ή προσχεδιασμένες..
Όμως, όπως είπαν και τα μέλη πιο πάνω, αν ο καθένας μας ξεχάσει την κομματική.."χρωματολογία" και τη συμφεροντολογική ιδεολογία, με τα οποία τόσα χρόνια μας γαλουχούσαν με επιτυχία, ίσως μπορέσουμε να πετύχουμε μια αλλαγή που θα βελτιώσει τη ζωή μας, σιγά σιγά.
Όταν ακόμη και σήμερα υπάρχουν άνθρωποι που τσακώνονται μεταξύ τους για τα κόμματα, μόνο ελπιδοφόρο δεν είναι αυτό.
Κι όσο επιτρέπουμε σε κάποιους να εκμεταλλεύονται την πολύ δύσκολη κατάσταση στην οποία έχει περιέλθει η χώρα, για να περνούν τα μηνύματά τους και να ονειρεύονται την εξουσία, προωθώντας βία και απολυταρχισμό, δε νομίζω πως θα ξεκολλήσουμε ποτέ από τον κακό μας εαυτό.
Όπως είπα και στο πρώτο μου ποστ, δυστυχώς δε θα ψηφίσω, καθώς είμαι μακριά από τη γενέτειρά μου και με τον τρόπο που εξαγγέλθηκαν οι εκλογές δεν είχα δυνατότητα να δηλώσω ετεροδημότης(ετεροδημότες με δικαίωμα ψήφου για αυτές τις εκλογές είναι όσοι είχαν κάνει αίτηση μέχρι τέλος φεβρουαρίου κι οι εκλογές προκηρύχθηκαν απρίλιο)..έχει πολλά καλά και..συμφέροντα,βλέπετε,ο εκλογικός νόμος.
Και μια κι είπα "εκλογικός νόμος",είδα και παραπάνω που αναφέρθηκε,δε φαντάζεστε πόσες "παγίδες" υπέρ των μεγάλων κομμάτων περιέχει αν δε τον έχει διαβάσει κανείς! Τρανό παράδειγμα το θέμα των λευκών ψήφων,για τις οποίες έχει τροποποιηθεί αμέτρητες φορές ο νόμος,κατά το δοκούν φυσικά!
Όποιος δε βαριέται, ας ρίξει μια ματιά σε αυτό το λινκ και..επανέρχομαι!!
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8C_%CE%B5%CE%BA%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CF%8C_%CF%83%CF%8D%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BC%CE%B1

patrinia.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος Seth21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 168
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #5 στις: 29/04/12, 00:12 »
να δούμε τις προβλέψεις μας για τα αποτελέσματα αυτών των εκλογών.

Νομιζω ειναι δεδομενο το αποτελεσμα. Δικομματισμος δαγκωτο. Αλλα εμας σκεφτονται...τοσα χρονια σκεφτοταν ο Helene πρασινο η μπλε; Ε τωρα τα παιρνει σε συσκευασια δωρου και τα δυο. Στη χειροτερη και να μη βγαινουν θα τσονταρει κατι και κανενας τριτος και θα βρουν την ακρη.  ;)
Δε νομιζω πως αυτες οι εκλογες ειναι τοσο σημαντικες πια οσο διατυμπανιζουν ολοι ουτε οτι θα ερθει ο αρμαγεδδων σε περιπτωση που δε σχηματιζεται κυβερνηση οπως υποστηριζουν αλλοι. Η Ελλαδα εχει παρει την κατω βολτα εδω και χρονια και δε πιστευω πως ξαφνικα θα ερθει καποιος μεσσιας να μας σωσει.
Βλεπεις και κατι αλλα κομματα-παρακλαδια να ξεφυτρωνουν απτο πουθενα ξαφνικα και να κατηγορουν τα κομματα που τα γεννησαν...
Ειπαμε να μας δουλευετε ρε παιδια αλλα εσεις το ψιλοχεσατε...
« Τελευταία τροποποίηση: 29/04/12, 00:14 από Seth21 »

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #6 στις: 29/04/12, 00:36 »
Γιατί κάνουμε ακόμα εκλογές βρε παιδία, τάχα πως έχουμε δημοκρατία ? Αφού το ξέρουν οτι δεν θα αντιδράσουμε και δεχτούμε ότι μας κάνουνε, γιατί κράτάμε τα προσχήματα ακόμα ?

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #7 στις: 29/04/12, 01:58 »
Να εύχεσαι να μην έρθει ποτέ η μέρα που δε θα κρατάμε ούτε τα προσχήματα...

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #8 στις: 29/04/12, 02:33 »
Να εύχεσαι να μην έρθει ποτέ η μέρα που δε θα κρατάμε ούτε τα προσχήματα...
Δημοκρατία δεν είναι να περιμένεις μια φορα στα 4 χρόνια να ψηφίσεις κάποιον, που ξέρεις οτι σου κρύβει γεγονότα, καταστέλει τις αντιδράσεις σου και περνάει αποφάσεις που ξέρει οτι διαφωνείς, επειδη "αυτός ταχα ξέρει καλύτερα", και στο λέει και στα μούτρα σου. Όσο περιμένουμε τον Μεσσία, τον ελληναρά μεγαλο-πατριώτη που θα έρθει να μας σώσει, ενώ εμείς θα τον θαυμάζουμε απο τον καναπέ, από τον οποίο θα σηκονώμαστε μια φορά στην 4ετία, είμαστε άξιοι της μοίρας μας.

Ναι, ας φύγουν τα προσχήματα, ας πιάσουμε πάτο, αφού δεν μπορούμε να σταματήσουμε την κατρακύλα μας. Αφού είναι δεδομένο οτι θα πάμε εκεί, ας γίνει γρήγορα. Μόνο αυτό εύχομαι

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #9 στις: 29/04/12, 03:00 »
Να εύχεσαι να μην έρθει ποτέ η μέρα που δε θα κρατάμε ούτε τα προσχήματα...
Δημοκρατία δεν είναι να περιμένεις μια φορα στα 4 χρόνια να ψηφίσεις κάποιον, που ξέρεις οτι σου κρύβει γεγονότα, καταστέλει τις αντιδράσεις σου και περνάει αποφάσεις που ξέρει οτι διαφωνείς, επειδη "αυτός ταχα ξέρει καλύτερα", και στο λέει και στα μούτρα σου. Όσο περιμένουμε τον Μεσσία, τον ελληναρά μεγαλο-πατριώτη που θα έρθει να μας σώσει, ενώ εμείς θα τον θαυμάζουμε απο τον καναπέ, από τον οποίο θα σηκονώμαστε μια φορά στην 4ετία, είμαστε άξιοι της μοίρας μας.

Ναι, ας φύγουν τα προσχήματα, ας πιάσουμε πάτο, αφού δεν μπορούμε να σταματήσουμε την κατρακύλα μας. Αφού είναι δεδομένο οτι θα πάμε εκεί, ας γίνει γρήγορα. Μόνο αυτό εύχομαι

Συμφωνώ απόλυτα..


Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #10 στις: 29/04/12, 04:24 »
Φοβάμαι ότι δεν έπιασες ακριβώς αυτό που είπα αλλά δεν πειράζει. :P

Η μέρα που δε θα κρατάμε ούτε τα προσχήματα είναι η μέρα που θα γίνει πόλεμος και μάλλον εμφύλιος όπως το βλέπω.
Τώρα δεν ξέρω αν εσύ και όποιος άλλος αισθάνεται αρκετά γενναίος για να σφαχτεί με το γείτονα του σε κάτι πέρα από το γήπεδο και ένα παιχνίδι τάβλι αλλά εγώ σίγουρα δεν είμαι.

Από κει και πέρα.

Δημοκρατία ονομάζουμε καθαρά και μόνο την διαδικασία επιλογής της κυβέρνησης. Δεν είναι καμια φιλοσοφία. Έχει πάψει να είναι δηλαδή, με αυτή την έννοια το λέω. Είναι ένα πολίτευμα και μόνο. Αποφασίζει ο λαός ποιος θα αποφασίζει στη θέση του. Ο λαός αποφάσισε το 2009. Ό,τι και να αποφάσιζε δε θα είχε διαφορά όπως όλοι ξέρουμε.

Όπως και όλοι ξέρουμε ότι οι εκλογές δεν έχουν σημασία, πάλι τα ίδια θα γίνουν. Απλά διαλέγεις τον "δικτάτορά" σου. Αφού το λαό τον έχουν πραγματικά γραμμένο..

Τώρα αν το 70% της Ελλάδας αποτελείται από ζώα αυτό είναι μια άλλη τεράστια κουβέντα.

Αλλά έστω και για τους τύπους, όσο γίνονται εκλογές να κοιμάσαι ήσυχα. Τουλάχιστον έχουν ακόμη την αβρότητα να
επιτρέπουν σε μερικούς να ζούνε στη δική τους παράκρουση.

´Οτι δηλαδή έχουν ή είχαν κάποια στιγμή λόγο σε όσα συνέβησαν σε αυτή τη χώρα από τη μεταπολίτευση και μετά και πρόκειται να συμβούν στα 20 επόμενα χρόνια.

Υ.Γ. Και συγγνώμη που θα σας το χαλάσω αλλά σύμφωνα με νόμους που ψήφισε ο λαός, δημοκρατία είναι αυτό ακριβώς που περιγράφεις κοπανιαμέντο. Τώρα αν είναι κακό, πραγματικά είναι μια άλλη κουβέντα.
Απλά σκέψου το: από τη στιγμή που θα συνταχθεί η βουλή κι έπειτα, ο λαός δεν μπορεί να κάνει ΤΙ-ΠΟ-ΤΑ για να τη διαλύσει. Μόνο η ψήφος εμπιστοσύνης μπορεί ή η μη καθολική καθοριστική ψηφοφορία για πρόεδρο της δημοκρατίας μετά από τρεις (αν θυμάμαι καλά) φορές.
Οπότε ας μην αυταπατόμεθα. Εκτός αν θέλουμε να πάρουμε τα "όπλα"  -ξες καδρόνια, μολότοφ και τα συναφή- ρε παιδί μου (αυτά που κοροϊδεύουμε δηλαδή)  και να προσπαθήσουμε να αλλάξουμε την κατάσταση. Αλλά αυτό σίγουρα δεν είναι δημοκρατία.
« Τελευταία τροποποίηση: 29/04/12, 04:31 από Υπνοβάτης... »

Αποσυνδεδεμένος Seth21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 168
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #11 στις: 29/04/12, 13:09 »
Να εύχεσαι να μην έρθει ποτέ η μέρα που δε θα κρατάμε ούτε τα προσχήματα...

Αν ειναι κατι που μας εριξε στο πατο (εκει που δε παει πιο κατω  :P ) ειναι τα προσχηματα. Αυτα ειναι που κανουν πιο θολο τον στοχο μας και δισταζουμε να τραβηξουμε την σκανδαλη.

Εγω παντως ενα ξερω. Ο λαος ψηφιζει τους ομοιους, με αυτους που ταυτιζεται καλυτερα, για να τον κουμανταρουν. Οποτε οπως ειπε και ο προλαλησαντας ηθελες τα και παθεστα...

Οσο τραγικο και αν ακουγεται τοσα χρονια βλεπαμε την Ελλαδα να παρακμαζει καθημενοι και με μια σακουλα ποπ κορν ανα χειρας. Ε τωρα, λοιπον, δε μπορουν να κλαιγονται ολοι λες και τα νεα τους επιασαν απροετοιμαστους.

Επισης...κομμα δε διαλεγουμε οπως διαλεγουμε ποδοσφαιρικη ομαδα!  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 29/04/12, 13:24 από Seth21 »

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #12 στις: 29/04/12, 13:51 »
Για να γίνει πιο ξεκάθαρο, δε διαφωνώ με αυτό που λέτε. Απλά παρουσίαζω μια άλλη οπτική.
Ίσα-ίσα βασικά αυτό που λέει ο κοπανιαμέντο περί κάτω βόλτας, να γίνει μια ώρα αρχύτερα το πιστεύω.
Αλλά οι εκλογές δεν πρέπει να σταματήσουν να υπάρχουν.
Διότι μετά πάμε σε χούντα και απολυταρχικά καθεστώτα που πραγματικά είναι καταστάσεις θλιβερές.

Ρε συ Seth21, σοβαρά πιστεύεις ότι υπαχουν ακόμη εκεί μέσα άτομα με ιδολογία και πολιτικό όραμα;

Τα κόμματα που δημιουργούνται στο φτερό με σπασμωδικές κινήσεις και θα πάρουν 500 ψήφους πιστεύεις ότι είναι ικανά να φέρουν την αλλαγή ακόμη κι αν αποτελούνται από αξιέπαινα άτομα;

Πως εγώ, εσύ ο οποιοσδήποτε θα φτάσει στη βουλή για να κάνει την αλλαγή από τη στιγμή που από τα πρώτα στάδια φαίνεται που πάει το πράμα;

6 εκογές 15μελόυς συμβουλίου στην δευτεροβάθμια. Προσωπικά δε θυμάμαι να έχει βγει άτομο που να μην κινδυνεύει να μείνει από απουσίες, να μην είναι μάγκας και φυσικά να μην προωθεί πάρτυ, χορούς και μπλουζάκια.

Μετά στο πανεπιστήμιο... Εκεί να δεις. Όλα τα βλαμμένα/χαιδεμένα/νεόπλουτα μπαίνουν σε ένα κόμα και προεδρεύουν γιατί έχουν μπαμπά μεγαλογιατρό και δικηγόρο.

Φαντάσου αν σ αυτά τα μικρά δείγματα της κοινωνίας πάμε κατά διαόλου, τι γίνεται εκεί πάνω. Τι πρέπει να κάνεις για να σε στηρίξουν 2.000.000 άνθρωποι... Ούτε να το σκέφτομαι δε θέλω...


edit: κλασικά ορθογραφικά ;D

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #13 στις: 29/04/12, 17:40 »
Για να μην παρεξηγούμαι, δεν προτείνω να πέσει η δημοκρατία, η να έρθει χουντα/αναρχια κτλ. Να επιστρέψει η δημοκρατία θέλω. Και όσο δεν έχουμε δημοκρατία, δεν βρίσκω λόγο να ασχολούμαστε με τις εκλόγές. Δεν γίνονται για εμάς. Δεν ξέρω για ποιον λόγο γίνονται, αλλά σίγουρα όχι για κάποιον χρήσιμο και ουσιαστικό λόγο.

Πιστεύω οτι θα φτάσουμε στον πάτο, γιατί όσοι έχουν σχεδιάσει αυτή την κατάσταση που ζούμε, δεν σταματάνε κάπου. Δεν θα πέσουμε σε ένα διακριτό επίπεδο εξαθλίωσης, και απο κει και πέρα θα μας αφήσουν ήσηχους. Είναι λες και μας δοκιμάζουν μέχρι πόσο μπορούμε να ανεχτούμε. Λες και ψάχνουνε να βρούνε τα όρια μας, σαν λαός/χώρα/πολίτευμα. Ειναι σίγουρο οτι θα φτάσουμε στα όρια μας, και κάποια στιγμή θα αντιδράσουμε, πιθανότατα την λάθος στιθγμή και με τον λάθος τρόπο. Και το ζήτημα είναι, όταν φτάσουμε εκεί, τι θα έχουμε ξεπουλήσει και τι θα χρωστάμε.

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #14 στις: 29/04/12, 18:03 »
Αυτό που έχουμε είναι η δημοκρατία.

Δεν ξέρω γιατί δεν το πιάνεις.

Αυτό είναι. Κατοχυρωμένο, γραμμένο παντού, ψηφισμένο από το λαό.

Τώρα αν δε μας αρέσει είναι άλλο θέμα. Απλά μην έχεις στο μυαλό κάτι εντελώς λανθασμένο.

Δημοκρατία (τουλάχιστον τη στιγμή που γράφονται αυτές οι γραμμές) είναι αυτό που ζεις.

Και κρίνοντας από αυτό που ζούμε, ειλικρινά δε θα θελα να μάθω πως ήταν η χούντα.

Στα άλλα σε γενικές γραμμές συμφωνώ.

Αποσυνδεδεμένος efi037

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ουδεις αναντικαταστατος!
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #15 στις: 29/04/12, 21:52 »
Διάβασα με προσοχή όλα τα παραπάνω κι αναρωτιέμαι.. επειδή προσωπικά δεν είμαι μωρό και θέλω να φτιάξω μια ζωή για μένα και τους ανθρώπους που αγαπάω, πώς είναι δυνατόν να παραιτηθώ?
Συγχωρήστε με αλλά η εντύπωση που πήρα από τα περισσότερα ποστ που διάβασα ήταν να αφεθούμε στην κατρακύλα κι όπου μας πάει..να μη ψηφίζουμε,να μη μιλάμε, να μην αντιδρούμε κι εν τέλει να μην ελπίζουμε.
Μόνο που νομίζω πως πολύ απλά δεν έχουμε δικαίωμα να το κάνουμε.
Δε γίνεται να έχεις ένα δικαίωμα να επιλέξεις ποιοί θες να σε εκπροσωπήσουν για τα επόμενα 4(θεωρητικά) χρόνια και να μη το κάνεις, επειδή την προηγούμενη φορά επέλεξες λάθος ή επειδή κάποιοι σε έχουν κάνει να φοβάσαι τόσο ώστε να νομίζεις ότι δε μετράει. Με αυτό το φόβο νομίζω φτάσαμε εδώ. Ως τώρα αφήναμε να αποφασίζουν οι μειοψηφίες, γιατί με ποσοστό αποχής 30-40 %, μειοψηφία είναι οι υπόλοιποι! Όταν από τα 9εκατ. ψηφοφόρων απέχουν τα 3,τότε είμαστε άξιοι της μοίρας μας κι όχι αν δώσουμε όλοι το παρόν, γιατί πολύ απλά 3 εκατομμύρια ψήφοι βγάζουν κυβέρνηση φίλοι μου!
Δε το παίζω δάσκαλος ούτε έχω πρόθεση να "κουνήσω το δάχτυλο" σε κανέναν, δεν έχω κανένα δικαίωμα άλλωστε να το κάνω αυτό. Άλλα δε μπορώ ,βρε παιδιά, να διαβάζω από σύγχρονους ανθρώπους, στην εποχή που ζούμε, πως "ό,τι και να ψηφίσω,δε γίνεται τίποτε". Σε μια Ελλάδα που μας χρειάζεται αυτή τη στιγμή, γιατί όπως είδαμε ξεκάθαρα όλα αυτά τα χρόνια αλλά κι από την όχι και τόσο αρχαία ιστορία μας, ο λαός έχει σώσει πάντα αυτή τη χώρα.
Δεν είμαι έξυπνη ούτε ειδική αλλά σκέφτομαι κάτι απλό και θα σας το πω για να γίνω ακόμη πιο σαφής.. Δε θέλω να έρθει η ώρα κάποια στιγμή να γυρίσει το παιδί μου και να με ρωτήσει, όπως κάνουν δικαίως οι νέοι σήμερα, "γιατί ρε μάνα τότε δεν έκανες τίποτα?γιατί παραδόθηκες στην κατηφόρα?"..ειλικρινά τρομάζω και μόνο με την ιδέα! Στενοχωριέμαι που δεν έχω 40 ευρώ,ως άνεργη, να πάω στην πατρίδα μου για να ψηφίσω αλλά τουλάχιστον θα κάνω ό,τι περνάει από το χέρι μου να έχει το παιδί μου μια δουλειά κι ένα μέλλον καλύτερο από το δικό μου. Γιατί αν ο προορισμός μας δεν περιλαμβάνει την πρόνοια για τις επόμενες γενιές, τότε καλύτερα να κάτσουμε στο σπίτι μας να κλαίμε τη μοίρα μας..!
Δε γίνεται άλλο να ασχολούμαστε με το τί έγινε!Πρέπει να δούμε τί θα γίνει από εδώ και πέρα.. Τουλάχιστον,ακόμη κι αν τα πράγματα συνεχίσουν να καταστρέφονται γύρω μας, θα έχουμε τη συνείδησή μας ήσυχη ότι δε σηκώσαμε τα χέρια(και τα πόδια μη σας πω) επειδή κάποιους τους συμφέρει να νιώθουμε έτσι και να μας έχουν συνένοχους!
Προσωπικά, το λέω σε όλες τις συζητήσεις με φίλους και πάντα με κατηγορούν.. εγώ δεν έφαγα!εγώ δεν έκλεψα!εγώ δεν εξαπάτησα! και πολύ απλά δε θα σκύψω το κεφάλι μπροστά σε αυτούς που το έκαναν επειδή θέλουν να με κάνουν να νιώσω έτσι. Κι είμαι σίγουρη πως ο καθένας μας γνωρίζει ανθρώπους που ήταν κι είναι τίμιοι κι έχουν κερδίσει ό,τι έχουν με τη δουλειά και τον ιδρώτα τους.
Για αυτούς και για μας πρέπει να δώσουμε το παρόν, κι ας μη γίνει και τίποτα σας λέω εγώ στην τελική.
Όσο όμως θα ξέρουν οι "κύριοι" κλέφτες-προδότες-απατεώνες, όπως θελετε πείτε τους, ότι ο λαός είναι εδώ και δε παραδίνεται,τόσο πιο δύσκολο θα είναι το "έργο" τους και αυτό είναι απλή λογική.

Υ.Γ.Πάλι έγραψα κατεβατό απαπα  :P
Επίσης, άλλα ήθελα να γράψω κι άλλα έγραψα..είστε πολύ ..παρασυρητικοί!
patrinia.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος Seth21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 168
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #16 στις: 30/04/12, 00:23 »
Δε γίνεται άλλο να ασχολούμαστε με το τί έγινε!Πρέπει να δούμε τί θα γίνει από εδώ και πέρα.. Τουλάχιστον,ακόμη κι αν τα πράγματα συνεχίσουν να καταστρέφονται γύρω μας, θα έχουμε τη συνείδησή μας ήσυχη ότι δε σηκώσαμε τα χέρια(και τα πόδια μη σας πω) επειδή κάποιους τους συμφέρει να νιώθουμε έτσι και να μας έχουν συνένοχους!
Προσωπικά, το λέω σε όλες τις συζητήσεις με φίλους και πάντα με κατηγορούν.. εγώ δεν έφαγα!εγώ δεν έκλεψα!εγώ δεν εξαπάτησα! και πολύ απλά δε θα σκύψω το κεφάλι μπροστά σε αυτούς που το έκαναν επειδή θέλουν να με κάνουν να νιώσω έτσι. Κι είμαι σίγουρη πως ο καθένας μας γνωρίζει ανθρώπους που ήταν κι είναι τίμιοι κι έχουν κερδίσει ό,τι έχουν με τη δουλειά και τον ιδρώτα τους.
Για αυτούς και για μας πρέπει να δώσουμε το παρόν, κι ας μη γίνει και τίποτα σας λέω εγώ στην τελική.
Όσο όμως θα ξέρουν οι "κύριοι" κλέφτες-προδότες-απατεώνες, όπως θελετε πείτε τους, ότι ο λαός είναι εδώ και δε παραδίνεται,τόσο πιο δύσκολο θα είναι το "έργο" τους και αυτό είναι απλή λογική.

Καλα...εξαιρεσεις και τιμιοι ανθρωποι παντα υπαρχουν, αλλα εναν λαο ως ενοτητα δε τον κρινεις απο αυτους. Γιατι οπως ειπε και ο Παγκαλος : "Μαζι τα φαγαμε."  ;D Τωρα το ποσα φαγαμε εμεις και ποσα εβαλε στην κοιλαρα του αυτος ειναι αλλου παπα ευαγγελιο.

Υποθετικο σεναριο. Αυριο ξυπναει με τρελη διαθεση η Μερκελ και ολοι οι παρατρεχαμενοι της και επειδη ειναι και πολυ φιλελλην αποφασιζει να μας διαγραψει ολα τα χρεη και να μας δωσει και τζαμπα λεφτα για τα επομενα 20 χρονια. Ε μετα απο 20 χρονια παλι στην ιδια κατασταση θαμαστε και τα ιδια πραγματα θα λεμε.  :P
« Τελευταία τροποποίηση: 30/04/12, 00:32 από Seth21 »

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #17 στις: 30/04/12, 00:30 »
Βρε Υπνοβάτη, μπορεί όντως να έχουμε δημοκρατία. Μπορεί ενδόμυχα όλοι μας να θέλαμε έναν νταβά πάνω απο το κεφάλι μας, να μας κλέβει, δέρνει, κτλ. Αφού τον ψηφίζουμε ακόμα, μάλλον τον θέλουμε. Αυτό εννοείς τόση ώρα?  Η μπορεί έστω να το προτιμάμε, αρκεί να εξυπήρετούμαστε με κάνα ρουσφετάκι, και δεν πάνε να πνιγούν οι υπόλοιποι. Με αυτή την έννοια, ναι, αυτη την δημοκρατία δημιουργήσαμε, συντηρούμε και υποστηρίζουμε. Μόνο που δεν θα έπρεπε να λέγεται Δημοκρατία. Θα ταίριαζε κατι σαν "Επιλεκτική Δικτατωρία 4ετους Υποχρέωσης" ή "Κοινοβουλευτική Τραμπουκοκρατία", ή "Κώστα". Γιατί όχι ?

@efi037 Δεν νομίζω οτι κάνενας από όσους μίλησαν, πρότεινε να μείνουμε με τα χέρια σταυρωμένα. Απλά με τις εκλογές και την ψήφο μας δεν θα άλλάξουμε κάτι, κάτι το οποίο μάλλον όλοι το φοβόμαστε.
Στις εκλογές μας δεν υπάρχει τρόπος να ψηφίσω οτι "Δεν με αντιπροσωπεύει κανένας από τους υποψήφιους, κάτι πάει τελείως λάθος, και δεν μου αρκει να ψηφίσω τον λιγότερο χειρότερο". Αρκεί οι ίδιοι οι υποψήφιοι να ψηφίσουν τους εαυτούς τους και θα γίνουν κυβέρνηση. Άντε να χρειαστεί να ψηφίσουν και οι συγγενείς τους.

Αποσυνδεδεμένος Seth21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 168
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #18 στις: 30/04/12, 00:36 »
Βρε Υπνοβάτη, μπορεί όντως να έχουμε δημοκρατία. Μπορεί ενδόμυχα όλοι μας να θέλαμε έναν νταβά πάνω απο το κεφάλι μας, να μας κλέβει, δέρνει, κτλ. Αφού τον ψηφίζουμε ακόμα, μάλλον τον θέλουμε. Αυτό εννοείς τόση ώρα?  Η μπορεί έστω να το προτιμάμε, αρκεί να εξυπήρετούμαστε με κάνα ρουσφετάκι, και δεν πάνε να πνιγούν οι υπόλοιποι. Με αυτή την έννοια, ναι, αυτη την δημοκρατία δημιουργήσαμε, συντηρούμε και υποστηρίζουμε. Μόνο που δεν θα έπρεπε να λέγεται Δημοκρατία. Θα ταίριαζε κατι σαν "Επιλεκτική Δικτατωρία 4ετους Υποχρέωσης" ή "Κοινοβουλευτική Τραμπουκοκρατία", ή "Κώστα". Γιατί όχι ?

Σε αυτο συμφωνω. Δε μπορει η ευθυνη του καθε πολιτη να εξαντλειται στην ψηφο του καθε 4 χρονια. Αν μη τι αλλο, κατα τη γνωμη μου, θα επρεπε ο τροπος κυβερνησης να ηταν πολυ πιο αμεσος.

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #19 στις: 30/04/12, 01:03 »
@kopaniamento Όχι, εννοώ κάτι πολύ πιο απλό. Μην το σκέφτεσαι τόσο. Εννοώ ότι η δημοκρατία όπως ορίζεται είναι αυτό εδώ που ζούμε τώρα. Έτσι εκλέγουμε, έτσι κυβερνιέται η χώρα, δημοκρατικά. Το πρόβλημα δεν εντοπίζεται στο πολίτευμά μας αλλά στα στελέχη που το απαρτίζουν. Το πολίτευμα μας δεν έχει τίποτα.
Ο κρατικός μηχανισμός έχει πρόβλημα και βρωμάει από παντού. Και το σύστημα δικαιοσύνης δεν δουλεύει, ο ελεγκτικός μηχανισμός δε δουλεύει, η κοινωνική πρόνοια είναι ανύπαρκτη γιατί ακριβώς έχουμε δημοκρατία. Είναι η κακή της πλευρά.
Η χώρα μας είναι στο απλό παράδειγμα του τι μειονεκτήματα έχει το δημοκρατικό πολίτευμα. Είναι καλό, είναι χρυσό, είναι το καλύτερο βασικά γιατί θεωρητικά βασίζεται στις επιθυμίες του συνόλου ΑΛΛΑ: Υπάρχει περίπτωση να επιλέξεις λάθος και υπάρχει η περίπτωση το σύνολο να αποτελείται από φανατισμένους/ηλίθιους.

Το έγραψα και πιο πάνω. Ανακυκλώνουμε στην πολιτική άτομα που εισέρχονται σε αυτήν για λάθος λόγους, με λάθος κριτήρια και σίγουρα μηδέν κατανόηση του όρου "ανοιχτό μυαλό". Δε μας φταίει η δημοκρατία μας, μας φταίει η μαλ***α μας.

@efi037: Θα σου πρότεινα να μελετήσεις αρκετά τη σύγχρονη ιστορία (από το 1900 και μετά)αν δεν το έχεις ήδη κάνει. Είναι πολύ ρομαντικά όλα αυτά αλλά δε συμβαίνουν. Η Ελλάδα καλώς ή κακώς έπεσε θύμα μιας ανελέητης οικονομικής πολιτικής με στόχο την έφοδο κεφαλαιούχων στο τρίπτυχο Ασία, Αφρική, Ευρώπη.  Το ανατολικό μπλοκ προσφέρεται για "δεύτερη ταχύτητα" με δυνατά και φτηνά εργατικά χέρια με μεγάλα όνειρα και μπορεί άνετα να στηρίξει βιομηχανίες άλλου είδους. Το πετρέλαιο τελειώνει, οι πατέντες των φαρμάκων γέρνουν προς τη μεριά της Αμερικής, επόμενο είναι να απαντήσουν κάπως μερικοί μερικοί.

Κάποιοι θέλουν κάτι από ένα τμήμα της Ευρώπης. Σ' αυτό το τμήμα ίσως να περιέχεται η Ελλάδα. Ίσως να είναι ένα πείραμα αυτή η χώρα για κάτι άλλο. Δε γνωρίζω. Αλλά μην πιστεύεις ότι οι εκλογές θα κάνουν κάτι.

Για την ιστορία, όταν οι Αμερικανοί πλησίασαν τον Α.Π. για να τον στείλουν εδώ, ήταν η συμφωνία που επισύναψε μαζί τους, να γίνει πρωθυπουργός. Και η τότε σύζυγος, η μαμά του Γ.(Α).Π. έβαλε σαν όρο ο εν λόγω κύριος να έχει θέση στην κυβέρνηση ες αεί. Μην πιστεύεις ότι θα αλλάξει κάτι. Είμαστε δυστυχώς πιόνια.




Υ.Γ. Seth21,  συμφωνώ. Το είπα και παραπάνω. Ο πολίτης παίζει ρόλο μόνο στην εκλογή των υποψηφίων. Όλα τα άλλα τα κοιτάει από μακριά με μηδενικές δυνατότητες παρέμβασης. Τραγικό.

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #20 στις: 30/04/12, 01:54 »
Το πρόβλημα δεν εντοπίζεται στο πολίτευμά μας αλλά στα στελέχη που το απαρτίζουν. Το πολίτευμα μας δεν έχει τίποτα.

Κατάλαβα τι εννοείς. Δεν φταίνε όμως τα στελέχη και οι πολιτικοί. Φταίμε κυρίως εμείς που τους αφήσαμε να αλωνίσουν. Με την νοοτροπία οτι η δημοκρατία είναι να σκεφτείς 1 φορά στα 4 χρόνια. Είμαι σίγουρος οτι ακόμα και τώρα οι περισσότεροι αναρωτιούνται "τι να κάνω για να μην βγει ο Χ ? να ψηφίσω τον Ψ?", δε ξέρουν τι ψηφίστηκε στα μνημόνια, δεν άνοιξαν ποτέ να δούνε π.χ η "κατάργηση του ασύλου" τι άρθρα έχει μέσα και ποια κατέργησε, και κάπου τώρα πίνουν μπυρίτσα και αναρωτιούνται με την παρέα τι θα πάθουμε ακόμα. Οχι οτι εγώ είμαι καλύτερος.

Όπως λες και συμφωνώ, στην κοινωνία μας είναι το πρόβλημα. Είναι η κατάντια της δημοκρατίας όταν αφήνεται σε έναν αλλωτριωμένο λαό που ζει στην σκιά ενός αρχαείου πολιτισμού, του φταίναι οι Εβρεη και οι Μπηλντερμπρερκγκκ (τα τελευταία typo ήταν επίτηδες. τα υπόλοιπα όχι). Απλά οι χειρότεροι από εμάς  πάνε και γίνονται πολιτικοί.

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #21 στις: 30/04/12, 02:10 »
Θα συμφωνήσω κάργα ειδικά με τα ορθογραφικά στο τέλος ;D
Και θα σου τριβελίσω κι άλλο το μυαλό λέγοντας ότι αφού μιλάμε για δημοκρατία, και οι πολίτες στελέχη του πολιτεύματος είναι... ;)

Αποσυνδεδεμένος efi037

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ουδεις αναντικαταστατος!
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #22 στις: 30/04/12, 15:38 »
Είναι ουτοπικό και ρομαντικό να σκέφτομαι ότι ο καθένας μας, αφού, όπως λένε όλοι, έχει ευθύνη, άρα έχει και λόγο να ψηφίσει για να δείξει τη θέση του,την άποψή του και να κάνει και τις επιλογές του..?
Το πολίτευμά μας μια χαρά είναι και τίποτε αρνητικό δεν έχει και με συγχωρείτε που σας το χαλάω.
Όταν ψηφίζεις νόμους που παραβιάζουν το Σύνταγμα και τα θεσμικά σου όργανα το δέχονται, δε φταίει το πολίτευμα. Όταν καθημερινά παραβιάζονται οι ατομικές ελευθερίες και η εξουσία λειτουργεί απαξιωτικά προς το λαό, δε φταίει το πολίτευμα, μη τρελαθούμε κιόλας..!
Προφανώς κι έχουμε μερίδιο ευθύνης τόσα χρόνια που κάποιοι ψηφίζαμε αυτούς κι αυτούς αλλά δε μπορεί να χρεωθούμε εμείς μια αποτυχία και μια κατάντια που ούτε τη θελήσαμε ούτε τη δημιουργήσαμε, γιατί πολύ απλά βολεύει το κάθε παχύδερμο ανθρωποειδές που με τις κομπίνες εξασφάλισε την οικογένειά του για 10 γενιές. Δε γίνεται να τα μηδενίζουμε όλα.
Προφανώς έχει μερίδιο ευθύνης όποιος πίστεψε το Γιωργάκη το 2009 και του έδωσε την ψήφο και την εξουσία αλλά δε θα μπούμε και στο ίδιο καζάνι με αυτόν που έλεγε συνειδητά ψέμματα και καταδίκασε με την υπογραφή του τη νέα γενιά της χώρας στην ανέχεια. Ακόμη και στα δικαστήρια και στην ποινική δικονομία άλλη ποινή έχει ο φυσικός κι άλλη ο ηθικός αυτουργός, πώς να το κάνουμε. Γιατί πολύ απλά δεν είναι το ίδιο!
Όταν λοιπόν αφήνουμε τον κάθε θρασύδειλο να μας κουνάει το δάχτυλο, επειδή κάποιοι βολεύτηκαν σε μια θέση στο δημόσιο στην τελική, και να ρίχνει όλες τις ευθύνες του λάθους σε εμάς, του δίνουμε άλλοθι που δε δικαιούται.
Δεν είμαστε ίδιοι ούτε φάγαμε μαζί! Και δεν είναι μειοψηφία όσοι είναι τίμιοι κι εργατικοί σε αυτή τη χώρα..έτσι θέλουν να πιστεύουμε! Έτσι τους συμφέρει! Το να κάνεις τον άλλο να νιώθει ενοχές για κάτι που δε φταίει είναι πολύ επιτυχημένο και αποδοτικό,βλέπετε. Κι αυτό έχουν κάνει..τόσο απλά!
Το μόνο που λέω λοιπόν είναι πως, ευτυχώς, από ότι φαίνεται ως τώρα, ο λαός δε θα τους δώσει το άλλοθι που γουστάρουν,δε θα τους δικαιώσει. Ούτε αυτούς ούτε την κυρία Μέρκελ που τρέμει μη και κάνει η Ελλάδα κανένα αστείο και φύγει από την ευρωζώνη,γιατί..είναι πολλά τα λεφτά άρη!
Και μόνο και μόνο το ότι κάποιοι κερδίζουν από την κατάντια μας πρέπει να μας προβληματίζει.
Οι δημοσκοπήσεις δείχνουν ακόμη και τρίτη και τέταρτη θέση σε κάποιες περιφέρειες για τα "μεγάλα" κόμματα κι είμαι πολύ χαρούμενη προσωπικά. Αν δεν επαληθευτούν, τότε θα έχω πέσει έξω προφανώς και θα δικαιωθεί ο Πάγκαλος ο Βενιζέλος κι ο Σαμαράς..τί να πω..

Για κλείσιμο..δυο τρία στοιχεία..
1.Έχετε αναρωτηθεί ποτέ γιατί ένας παχύσαρκος άνθρωπος που έχει πολλά λεφτά(νομίζω αντιλαμβάνεστε για ποιους μιλάω) δεν κάνει κάτι για να φτιάξει την υγεία του, αλλά παραμένει άρρωστος..?Τί δείχνει αυτό για την ψυχοσύνθεσή του..? food for thought!
2.Είναι πασίγνωστο πως η Γερμανία κερδίζει 50 δις ευρώ ετησίως από την κακή οικονομική κατάσταση της Ελλάδας και πως η μοναδική αγορά για τα γερμανικά προιόντα είναι η ευρωζώνη!γκουχ γκουχ
3.Για να έχουμε αυτό το πολίτευμα που κάποιοι κατηγορούμε, άλλοι έχυσαν αίμαι κι έχασαν ζωές..Ας μη τα ισοπεδώνουμε όλα ελαφρά τη καρδία.Εμείς χρειαζόμαστε διόρθωση,όχι το πολίτευμα.
4 και τελευταίο..σίγουρα κάποια μέτρα και λύσεις που ήρθαν από την οικονομική κρίση θα έπρεπε να τα είχαμε εφαρμόσει προ πολλού για την εξυγίανση της οικονομίας.Σίγουρα πολλοί "έφαγαν" τόσα χρόνια,με αποτέλεσμα να επιδεινωθεί η κατάσταση. Το να πληρώνει όμως μόνο ο φτωχός δεν είναι ούτε δίκαιο ούτε αποτελεσματικό!Γιατι δεν έφαγε ο φτωχός..το ποιοί έφαγαν ΦΑΙΝΕΤΑΙ ξεκάθαρα!!


patrinia.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #23 στις: 30/04/12, 16:49 »
Έφη, θα σε πάω λίγα χρόνια μπροστά, με μια φανταστική ιστορία.

Γυρνάς από την 14ωρη δουλειά σου σπίτι, 350 ευρώ το Νερό, 1000 τα ιατρικά έξοδα, 500 έσοδα κέρδη απο μεροκάματο όλη η οικογένεια (δουλεύουν και τα παιδιά). Ρεύμα και τηλέφωνο το κόψατε πριν 5 χρόνια. Ευτυχώς δεν έχετε και νοικι, γιατι ο σπιτονοικοκύρης αυτοκτόνησε και δεν είχε οικογένεια.

Όταν σε ρωτάνε τα παιδιά σου τι έκανες όταν έπρεπε να αντιδράσεις, εσύ θα μπορείς να λές "Χρησιμοποίησα την δύναμη της ψήφου μου".

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #24 στις: 30/04/12, 17:51 »
@efi037

Δεν είπα πουθενά κάτι για το πολίτευμα. Αντίθετα υποστηρίζω ότι δεν έχει κάτι. Απλά είναι η χώρα μας είναι η επίδειξη των αρνητικών στοιχείων της δημοκρατίας.
Γι αυτό φταίει και το εκλογικό σώμα και πολλά άλλα.

Είσαι ρομαντική ναι, δεν είναι απαραίτητα κακό. :) Καλά που υπάρχουν άνθρωποι σαν και σένα.
Εγώ είμαι αυστηρά πραγματιστής και σκέφτομαι με κουτάκια. Και οι δυο έχουμε τα καλά μας, έχουμε και τα κακά μας.

Και θα στο χαλάσω, αλλά και εσύ έκλεψες κι εγώ έκλεψα και όλοι κλέψαμε, Υπάρχει όμως ένα τεράστιο ΑΛΛΑ.

Το κλέψιμό μας ήταν κατευθυνόμενο. Μας μάθανε να κλέβουμε, να αγνοούμε το νόμο, να είμαστε μπουνταλάδες και να μπαίνουμε στη λογική του "βύσματος"
Όπως έμαθαν στους Γερμανούς να είναι αυστηροί, στους Αμερικανούς να είναι περήφανοι και "God loves you" στους Γάλλους να είναι ψωνάρες και στους Κινέζους να είναι σκλάβοι.

Αυτά στα μαθαίνει η κοινωνία με τη μορφή της. Δεν ξυπνάς μια μέρα έτσι και λες "εγώ είμαι γιατρός και δε θα κόβω αποδείξεις"

(για να μη με ρωτήσεις τι έκλεψες, δε το λέω για να σε θίξω. Απλά κι εγώ από τόσες φορές που πήγα σε γιατρό στη ζωή μου, απόδειξη έχω ούτε από τις μισές)


 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
36 Απαντήσεις
10941 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/11/08, 14:32
από Moonchild_
8 Απαντήσεις
3673 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/09, 16:47
από let me know 796
1 Απαντήσεις
4340 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/11, 20:46
από s.s.
6 Απαντήσεις
2925 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/11, 12:10
από Stergios Kourou
57 Απαντήσεις
16758 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/10/12, 15:08
από Crazy Heart
4 Απαντήσεις
2514 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/12, 12:05
από esp_guitars
14 Απαντήσεις
4358 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/12, 09:17
από bassman(4 String Suicide!)
0 Απαντήσεις
1986 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/05/12, 17:15
από VaBassix
1 Απαντήσεις
2747 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/12, 14:15
από evanescence2
1 Απαντήσεις
2567 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/07/14, 22:10
από Ο Νέος Κιθαρωδός