Ψηφοφορία

Πώς βλέπετε τη σημαντική απώλεια ψήφων των ΝΔ-ΠΑΣΟΚ, ως τώρα, στα γκάλοπ?

Επιτέλους μπορεί να αλλάξει κάτι.
8 (30.8%)
Δεν ελπίζω σε μεγάλες αλλαγές στο σκηνικό.
7 (26.9%)
Δεν εμπιστεύομαι τις δημοσκοπήσεις.
8 (30.8%)
Νομίζω πως δεν πρέπει να αλλάξουμε τρόπο διακυβέρνησης.
2 (7.7%)
Δε με επηρρεάζουν τα γκάλοπ, δε θα ψηφίσω.
1 (3.8%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 26

Αποστολέας Θέμα: Εκλογές 2012!  (Αναγνώστηκε 47362 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #125 στις: 16/05/12, 15:09 »
Από όσα ξέρω, φιλελευθερισμός δεν είναι.....
 
Ακούω συχνά να συγχέεται η Ελληνική δεξιά με τον νεοφιλελευθερισμό, μέγα λάθος, ο συντηρητισμός δεν έχει σχέση με τον φιλελευθερισμό.

Αγαπητέ μου, άλλο φιλελευθερισμός, άλλο κοινωνικός φιλελευθερισμός, άλλο σοσιαλδημοκρατικός φιλελευθερισμός, άλλο νεοφιλελευθερισμός, άλλο μεταφιλελευθερισμός. Μην μπλέκουμε τα πράγματα!
 
Ο συντηρητισμός δεν είχε καμμιά σχέση με τον φιλελευθερισμό όταν αναπτύχθηκε ως ιδεολογία τον 17ο αιώνα, αλλά ο νεοφιλελευθερισμός του 20ου αιώνα είναι άκρως συντηριτικός έως οπισθοδρομικός.
 
Παρόλ' αυτά, επισημαίνω ότι κατά την γνώμη μου δεν τίθεται κανένα δίλημα σ' αυτό το επίπεδο. Η παρέμβασή μου ήταν καθαρά ως προς την ιστορική ακρίβεια!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #126 στις: 16/05/12, 15:20 »
απλά ζήτησα ένα παράδειγμα χώρας που ασκείτε αυτή η πολιτική κατεύθυνση πρακτικά...
γιατί θεωρητικά όλα είναι ιδανικά, και με μια αναζήτηση στο google,βρίσκεις πολλά κι ενδιαφέροντα...

Αποσυνδεδεμένος Free_Bird

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #127 στις: 16/05/12, 15:58 »
Όλες οι θεωρίες που βασίζονται στην ισοπέδωση της λογικής, εμένα με βρίσκουν απέναντι. Και απέναντι στη λογική είναι να αποκαλείς δημιουργικές δυνάμεις κάποιους ανθρώπους , υποννοώντας την ίδια στιγμή, ότι οι άλλοι είναι χαραμοφάηδες ,τεμπέληδες, κρετίνοι και άρα άξιοι για το τι θα πάθουν.

Φίλε μου ακριβώς επειδή είμαι της κοινής λογικής και εγώ σου λέω αυτά που σου λέω. Ποτέ δεν είπαν ότι δεν δουλεύουν όλοι σχεδόν οι έλληνες σκληρά. Ούτε διαχώρισαν ποιές είναι δημιουργικές δυνάμεις και ποιές όχι. Το σλόγκαν τους είναι ''να απελευθερώσουν την δημιουργικότητα του Ελληνα'' και όχι αυτό που λες. Και πως μπορεί να απελευθερωθεί η δημιουργικότητα του Έλληνα σε ένα κράτος όπου

1) η φορολογία, προκειμένου να μην χτυπηθούν οι κομματικοί στρατοί έχει πάει στα ύψη
2) η γραφειοκρατεία δεν αφήνει τον έλληνα να δημιουργήσει
3) η μίζα επίσης το ίδιο
4) οι νομοι αλλάζουν κάθε λίγο και λιγάκι (μπορώ να σου αναλύσω αργότερα πως η πολυνομία καταντάει στο τέλος...ανομία και ευνοεί την μίζα, τη διαφθορά και τα πελατειακά συμφέροντα)

Και πολλά ακόμα...επίσης αν και στην ελλάδα η λέξη ''κέρδος'' είναι αμαρτωλή και η σοβιέτ λογική της κοινωνίας και του κράτους έχει αποσαρθρώσει την παραγωγική οικονομία της χώρας, σε διαβεβαιώνω πως στα εν λόγω κόμματα ΔΕΝ συμμετέχουν μόνο επιχειρηματίες αλλά και δημόσιοι και ιδιωτικοί υπάλληλοι, πανεπιστημιακοί, αγρότες κ.τ.λ.

...καθώς δεν τό'χω διαβάσει το ομολογώ, (μπορεί να λέει σημαντικά και σωστά πράγματα), η απορία μου είναι η εξής:
-τα λέει τόσο απλά για να καταλάβει ο ηλικιωμένος συνταξιούχος του ΟΓΑ ή του ΙΚΑ που ζει με τα γνωστά υπέρογκα ποσά;
-μπορεί να καταλάβει το πρόγραμμά του ο μισθωτός που του καταργήθηκαν τα ωράρια, τα δικαιώματά του τα εργασιακά, που κάνει κανά 3μηνο να πληρωθεί κι αυτός τα υπέρογκα ποσά που δικαιούται;
-μπορεί να το καταλάβει ο πιτσηρίκος του γυμνασίου ή οι γονείς του, που τελειώνει την σχολική χρονιά έχοντας πάρει ελάχιστα βιβλία;
-μπορεί να το καταλάβει ο άνεργος; (που τώρα πια θεωρεί τον γείτονά του που δουλεύει για 400Ε προνομιούχο);
-μπορεί να το καταλάβει μήπως ο ασφαλισμένος που έχει πρόβλημα υγείας κι απευθύνεται στα δημόσια νοσοκομεία και ιατρεία;
-μπορεί να το καταλάβει ο συγγενής του αυτόχειρα; (οι οποίοι έχουν αυξηθεί δραματικά πανευρωπαικά)!

Φίλε JP.M

Αφού συμφωνήσω με τον ''Υπνοβάτη'' που σου απάντησε μετέπειτα, να σου πω πως για τις παραπάνω παθογένειες δεν ευθύνεται κανένα μνημόνιο και κανένας ξένος, αλλά το σοβιέτ κράτος.

Οι άνεργοι υπάρχουν επειδή δεν υπάρχουν δουλειές (και φυσικά. όσο αυξάνονται οι άνεργοι, τόσο θα συμπιέζονται προς τα κάτω οι μισθοί). Γιατί δεν υπάρχουν δουλειές, ώστε να μην υπάρχουν άνεργοι?

Γιατί οι ιδιώτες, χτυπημένοι από την ακατάσχετη φορολογία, όχι μόνο δεν έχουν κέρδος, αλλά μπάινουν και μέσα, επομένως δεν μπορούν να συντηρούν τους υπαλλήλους τους. Κάθε μέρα κλ'ινονται να πληρώσουν κάτι καινούργιο, οπότε κάθε μέρα θα διώχνουν και από έναν υπάλληλο.

Σε ένα τέτοιο κλίμα, κανένας ιδιώτης (είτε έλληνας είτε ξένος) δεν θα επενδύσει τα λεφτά του σε μια τέτοια αναξιόπιστη χώρα, που δεν ξέρεις τι νόμος θα σου ξημερώσει, και η φορολογικοί νόμοι 15.000 σελίδων δεν είναι ακριβώς ό,τι καλύτερο για να προβλέψεις αν και πόσο θα μπει μέσα η επιχειρηση σου η οχι...εφόσον νεες θέσεις εργασίας δεν πρόκειται απλά πο΄τε να δημιουργηθούν.

Οι δε μισθοί και οι συντάξεις έχουν υποστεί οριζόντιες περικοπές οι οποίες δυσχεραίνουν την κατάσταση στην ιδιωτική οικονομία, αφού ο κόσμος δεν έχει λεφτά να ξοδέψει. Οι οριζόντιες περικοπές είναι εντολώς άδικες και μη αξιοκρατικές, την ώρα που χιλιάδες διορισμένοι και άτομα σε προσωποπαγείς θέσεις (θέσεις που δημιουργήθηκαν ακριβώς για να βολευτούν αυτοί οι άνθρωποι) απλά δεν αγγίζονται, αφού είναι η εκλογική βαση ΠΑΣΟΚ ΝΔ....

Σε ένα τέτοιο κλίμα, που μας τρώει ζωντανούς, δυστυχώς τα κόμματα παίζοντας άθλιο μικροκομματικό παιχνίδι μας έκαναν να πιστέψουμε ότι ''ε να μωρε, εμείς δεν φταίμε εμείς, κάνουμε ότι μπορούμε αλλά οι δανειστές μας δεν μας αφήνουν περιθώρια οπότε δυστυχώς πρέπει...'' και οι αριστερίστικες δυνάμεις υπερασπίζονται το σοβιέτ κράτος που τα κόμματα ΠΑΣΟΚ και ΝΔ ίδρυσαν, και απαιτούν να μη χάσει κανενας τα προνόμιά του - ναι, ακόμα και οι διορισμένοι!! Ο διορισμένος στο δημόσιο για τα αριστερά κόμματα αποτελεί μια θρησκευτική και ιερή έννοια, ακόμα και αν αυτός ο διορισμένος μπήκε μέσω κόμματος και απολαμβάνει υψηλούς μισθούς και πολλά προνόμια χωρίς να έχει υποστεί ουδεμία μέιωση.

Η αλήθεια φυσικά είναι τελείως διαφορετική. Στο πρώτο μνημόνιο, προβλεπόταν 75% έσοδα από αποκρατικοποιήσεις και μεταρρυθμίσεις και 25% από φοροδιαφυγή. Ο ΓΑΠ, έκανε ακριβώς το αντίθετο, 100% αύξηση της φορολογίας (χαράτσια, εισφορές κ.τ.λ.). Έχω ακούσει δε, ότι πρόλαβε και δίορισε ΧΙΛΙΑΔΕΣ ανθρώπους σε οργανισμούς και επιτροπές που ιδρύθηκαν ειδικά για αυτό το σκοπό.

Όσο λοιπόν είμαστε στο μνημόνιο, ΟΙ ΜΙΣΘΟΙ ΘΑ ΠΕΦΤΟΥΝ ΚΑΙ ΘΑ ΠΕΣΟΥΝ ΠΟΛΥ ΑΚΟΜΑ, γιατί οι πολιτικοί συνεχίσουν ακάθεκτοι τις παρασιτειακές πολιτικλες τους, τις οποίες μετά υπερασπίζεται η αριστερά. Ο κόσμος φυσικά θα εξακολουθήσει να διχάζεται, αλλά για λάθος λόγους, όπως αναλύω παραπάνω, διότι θα εξισώσει την ΔΙΑΦΘΟΡΑ των πολιτικών με την ΑΠΟΤΥΧΙΑ του μνημονίου...

Δυστυχώς αυτό ήδη έγινε και φάνηκε στις εκλογές, τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα και δεν βλέπω να επικρατεί η λογική. Το μίσος που καλλιέργησαν τα ίδια τα κόμματα για το μνημόνιο για μικροκομματικούς σκοπούς, θα είναι πιθανότατα η αιτία αφανισμού ενός έθνους.

δηλαδή ο Τζίμερος ή οποιοσδήποτε άλλος είναι καλός καπιταλιστής ή καλός εκπρόσωπος του νεοφιλελευθερισμού και οι άλλοι οι προκάτοχοί του δεν ήταν.

Οι προκάτοχοί του, για μένα ήταν μασκαρεμένοι κομμουνιστές. Δεξιά δεν υπήρξε ποτέ στη Ελλάδα. Η ΝΔ π.χ. ποτέ δεν προώθησε το επιχειρείν. Τρικλοποδιές του έβαζε, για να βολεύει τους ψηφοφόρους. Μιλάμε για κυβερνήσεις που αύξησαν το δημόσιο χρέος κατά 100 δις....και ήρθε μετά ο ΓΑΠ και μας αποτελείωσε.


 
« Τελευταία τροποποίηση: 16/05/12, 16:07 από Free_Bird »
Live to play LIVE

Αποσυνδεδεμένος Free_Bird

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #128 στις: 16/05/12, 16:08 »
Αυτό που προσωπικά δεν κταλαβαίνω είναι γιατί δαιμονοποιούμε τον φιλελευθερισμό (που παρεπιπτόντως είναι το κυρίαρχο πολιτικο-οικονομικό σύστημα σε όλες τις σύγχρονες χώρες εδώ και δεκαετίες) χωρίς να τον έχουμε κάν ζήσει, ή έστω δοκιμάσει.
Από όσα ξέρω, φιλελευθερισμός δεν είναι ούτε να κόβεις συντάξεις, ούτε εργασιακά δικαιώματα, ούτε την δωρεάν υποχρεωτική παιδεία ή την περίθαλψη.
Ακούω συχνά να συγχέεται η Ελληνική δεξιά με τον νεοφιλελευθερισμό, μέγα λάθος, ο συντηρητισμός δεν έχει σχέση με τον φιλελευθερισμό. Η μόνη κυβέρνηση που είχαμε με φιλελεύθερα ψύγματα ήταν του Μητσοτάκη, η οποία τόλμησε να δώσει μεγαλύτερη έμφαση στην απελευθέρωση και διαφάνεια της πραγματικής οικονομίας παρά στην ονομασία των Σκοπίων και φυσικά κατέρρευσε.
Να επισημάνω επίσης ότι στην χώρα μας οι νεοφιλελεύθεροι έχουν απήχηση σε μόλις 4-6% του πληθυσμού (συμπεριλαμβάνω τον εαυτό μου), οπότε προς τι ο λόγος συζήτησης? Δεν νομίζω να αποτελεί εμπόδιο στους συμπολίτες μας που επιθυμούν μετά τις εκλογές να συνεχίσουν τον ύπνο τους γυρίζοντας και από το άλλο πλευρό, γιατί πιαστήκανε.
Το μόνο που με αγχώνει είναι ότι σε κανα δίμηνο το πολύ θα χρεωκοπήσουμε και θα χάσω το σπίτι μου που το έχω με δάνειο, καθώς και το πατρικό μου που είναι με υποθήκη, επειδή κάποιοι θεώρησαν (παραφράζοντας υπέρ του συμφέροντός τους μνημόνια και οδηγίες) ότι έπρεπε να υπερφορολογήσουν και  να κόψουν οριζόντια αντί να μειώσουν περιττές (όχι για αυτούς) δαπάνες.

+'απειρο

Αν και εγώ, που όπως είπα και πριν δεν έχω ψηφίσει ποτέ και δεν είχα μέχρι πρότεινως ασχοληθεί ποτέ με τα πολιτικά, δεν ξέρω τι παει να πει φιλελεύθερος. Είδα ότι κάποιες προτάσεις του συγκεκριμένου κόμματος βασίζονται στην απλή λογική, και τις ενστερνίστηκα. Το αν είναι φιλελευθερες, κομμουνιστικές, κεντροδεξιές, αριστεροστροφοκεντροσταλινικοκεντρώες, δεν με ενδιαφέρει. Μου φαίνεται ότι η πολύ ιδεολογία μας έφαγε στην Ελλάδα, και δεν κοιτάμε την κοινή λογική. Πάντως αν είμαι ''φιλελεύθερος'', τουλάχιστον το έμαθα τώρα, να ξέρω να το γράψω και πάνω στην ταυτότητά μου..  ;D
Live to play LIVE

Αποσυνδεδεμένος tsirigotis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 249
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #129 στις: 16/05/12, 16:29 »
να ανoiξουμε τοπικ εκλογες 2012  (2) ή μας κάνει αυτό;  :P
http://kolindrosfire.blogspot.com/2012/05/17.html

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #130 στις: 16/05/12, 16:33 »
Η αλήθεια φυσικά είναι τελείως διαφορετική. Στο πρώτο μνημόνιο, προβλεπόταν 75% έσοδα από αποκρατικοποιήσεις και μεταρρυθμίσεις και 25% από φοροδιαφυγή. Ο ΓΑΠ, έκανε ακριβώς το αντίθετο, 100% αύξηση της φορολογίας (χαράτσια, εισφορές κ.τ.λ.). Έχω ακούσει δε, ότι πρόλαβε και δίορισε ΧΙΛΙΑΔΕΣ ανθρώπους σε οργανισμούς και επιτροπές που ιδρύθηκαν ειδικά για αυτό το σκοπό.

Ακριβώς εδώ βρίσκεται όλο το ζουμί της υπόθεσης, στο οποίο ζουμί εντέχνως δεν μας αφήνουν να βάλουμε ούτε το δάχτυλό μας, γιατί ζεματάει.
Αντίθετα, κυβέρνηση και σύσωμη η λαϊκίστικη αντιπολίτευση προτιμούν να καταριούνται το χαμένο στην Ελληνική μετάφραση μνημόνιο, τα γερμανικά γουρούνια Μέρκελ και Σόιμπλε, τις διεθνείς αγορές και τα διάφορα νεφελίμ που συνωμοτούν εναντίον της Ελλάδας, η οποία σαν χήρα του Αριστοτέλη και του Περικλή θα έπρεπε αξιωματικά να απολαμβάνει την πολιτστικο-οικονομική παχυλή σύνταξη των από χιλιάδων ετών αποβιόσαντων.

Το λάθος των ευρωπαίων ήταν ότι δεν μας επιβάλανε από την αρχή ένα αυστηρό μνημόνιο με όρους που θα τους ορίζανε αυτοί και φυσικά θα το εποπτεύανε στενά. Νομίζανε ότι είχανε να κάνουν με μια Ευρωπαϊκή χώρα και με τακτ για να μην προσβάλουν την εθνική μας κυριαρχία μας πρότειναν κάποια μέτρα. Ως η χώρα της πατέντας τους αντιπροτείναμε τα δικά μας μέτρα, μας ρώτησαν "είσαστε σίγουροι?", τους είπαμε "βέβαια" και έτσι άρχισε να στραβώνει η δουλειά. Βέβαια το "στράβωμα" το ρίχναμε στην ευρώπη, χωρίς να πούμε ποτέ στο λαό ότι από τα 100 μέτρα εφαρμόζαμε τα 2.

Το σκληρό ροκ άρχισε όταν τέλειωσε το τακτ των Ευρωπαίων, που αργά κατάλαβαν με ποιους είχαν να κάνουν...

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #131 στις: 16/05/12, 18:17 »

Το λάθος των ευρωπαίων ήταν ότι δεν μας επιβάλανε από την αρχή ένα αυστηρό μνημόνιο με όρους που θα τους ορίζανε αυτοί και φυσικά θα το εποπτεύανε στενά.



Συμφωνώ εν μέρει, καταλαβαίνεις ότι οι αντιδράσεις θα ήταν πολλαπλάσιες βέβαια, έτσι;


Βέβαια το "στράβωμα" το ρίχναμε στην ευρώπη, χωρίς να πούμε ποτέ στο λαό ότι από τα 100 μέτρα εφαρμόζαμε τα 2.


Ακριβώς αυτό. Το πρόβλημα συνοψίζεται σε 2 λέξεις: "πελατειακό κράτος". Προκειμένου να μην θίξουμε τους αγανακτισμένους πελάτες και να συνεχίσουν να βαράνε μύγες παίρνοντας τρελούς μισθούς, σε υπηρεσίες που δεν έχουν λόγο ύπαρξης, δίνουμε πόνο στη φορολογία. Αλλά όταν επικρατεί η "αντιμνημονιακή" ρητορική, σιγά μη βάλουμε μυαλό. Και σε ένα μήνα θα συνεχίσουμε με το ΠΑΣΟΚ mk.II (1981 reprised) στην εξουσία. Καλά να πάθουμε.
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #132 στις: 16/05/12, 18:38 »
Συμφωνώ εν μέρει, καταλαβαίνεις ότι οι αντιδράσεις θα ήταν πολλαπλάσιες βέβαια, έτσι;

Σίγουρα θα ήταν όχι μόνο πολλαπλάσιες, αλλά και βίαιες.
Αλλά πως αλλιώς θα μπορούσε να ξεριζωθεί κάτι τόσο σάπιο, που μάλιστα έχει και τεράστιο λαϊκό έρισμα?

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #133 στις: 16/05/12, 19:49 »
Το λάθος των ευρωπαίων ήταν ότι δεν μας επιβάλανε από την αρχή ένα αυστηρό μνημόνιο με όρους που θα τους ορίζανε αυτοί και φυσικά θα το εποπτεύανε στενά
Έχω μόνο ένα πράγμα να ρωτήσω μιας και βλέπω οτι συμφωνείτε αρκετοί με αυτή την δήλωση. Αφού δεν τηρήσαμε κάποια μέτρα, που (συμφωνω) οτι έπρεπε να τα είχαμε περάσει εδώ και καιρό, όπως τα έξοδα για το δημόσιο, φοροδιαφυγή κτλ, γιατί έπρεπε να φροντίσουν οι "Ευρωπαίοι" να μας τα επιβάλουν. Επειδή ξέρουν καλύτερα? Επειδή είναι πιο συστηματικοί και επίμονοι? Πραγματικά πιστεύετε οτι με την πίεση που θα δεχόμασταν απο τους φιλάνθρωπους και στοργικούς "Ευρωπαίους" που σαν καλός φίλος, δεν μας έδινε ενα δάνειο ως απλός τοκογλύφος, αλλά μας έβαζε και στον σωστό δρόμο, ξαφνικά θα εφαρμόζαμε αυτά που έπρεπε να κάναμε μόνοι μας ?
Γιατί πιστεύετε οτι δεν τα εφαρμόζαμε τόσο καιρό αυτά τα μέτρα, 1) λόγο ανικανότητας (επειδή είμαστε Ελληνες, άρα είμαστε γενικά ανίκανοι) ή 2) λόγω της διαφθοράς του συστήματος ?


Αν πιστεύετε στο πρώτο, νομίζω οτι δημιουργήσατε ενα νεο είδος ρατσισμου. Θα μου δώσετε την τιμή να το βαφτίσω αυτορατσισμό.
 
Αν πιστεύετε στο 2ο, πιστεύετε οτι επίσης οτι μπορεί ο οποιοσδήποτε καλοπροαίρετος Ευρωπαίος να  καταπολεμίσει την διαφθορά μας όταν ο Έλληνας πολίτης την δέχεται και την συντηρεί ?


Ο συντηρητισμός δεν είχε καμμιά σχέση με τον φιλελευθερισμό όταν αναπτύχθηκε ως ιδεολογία τον 17ο αιώνα, αλλά ο νεοφιλελευθερισμός του 20ου αιώνα είναι άκρως συντηριτικός έως οπισθοδρομικός.

+1. Είναι καταπληκτικό το πόσο περιτεχνα μπορούν να κρυφτούν κάποια πράγματα πίσω από όμορφα ονόματα.


Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #134 στις: 17/05/12, 11:22 »
σεβαστές οι γνώμες όλων.
το παράδειγμα της χώρας που δουλεύει με το σύστημα που εσείς υποστηρίζετε περιμένω ακόμα.
επίσης να δεχτώ πως το μνημόνιο ή όπως αλλιώς θέλετε να το πείτε δεν λειτούργησε στην Ελλάδα των απατεώνων πολιτικών...
μήπως λειτούργησε στην Πορτογαλία;
μήπως λειτουργεί η ίδια πολιτική (χωρίς μνημόνιο) στην Ισπανία ή την Ιταλία;
 
« Τελευταία τροποποίηση: 17/05/12, 13:16 από JP.M »

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #135 στις: 17/05/12, 12:49 »
Μα δεν είναι το θέμα το μνημόνιο.
Η στέρηση είναι που ΔΕΝ δουλεύει πουθενά και δεν θα δουλέψει ποτέ.

Υπάρχουν δυο τρόποι να μειώσεις το έλλειμμα: Ο ένας είναι να κόψεις. Ο άλλος είναι να αυξήσεις τόσο ώστε ποσοστιαία το έλλειμμα να μικρύνει. :)

Σου ξαναλέω, ξέχνα τη λογική μνημόνιο-αντιμνημόνιο και μπούρδες. Αυτά είναι για να παραπλανούν τον κόσμο, για να βλέπει εχθρούς και να παίρνει θέσεις.

Αλλού είναι το πρόβλημα. Ένα τμήμα αυτού είναι ότι για κάποιο λόγο, η στέρηση η οποία αποδεδειγμένα ΔΕΝ δουλέυει φαίνεται να επικρατεί. Που σημαίνει ότι
είτε έχουμε να κάνουμε με άτομα με IQ  4 είτε ότι υπάρχουν άλλα συμφέροντα διακρατικά τα οποία κανείς δε μπορεί να αγγίξει...

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #136 στις: 17/05/12, 13:15 »
Μα δεν είναι το θέμα το μνημόνιο.
Η στέρηση είναι που ΔΕΝ δουλεύει πουθενά και δεν θα δουλέψει ποτέ.

Υπάρχουν δυο τρόποι να μειώσεις το έλλειμμα: Ο ένας είναι να κόψεις. Ο άλλος είναι να αυξήσεις τόσο ώστε ποσοστιαία το έλλειμμα να μικρύνει. :)

Σου ξαναλέω, ξέχνα τη λογική μνημόνιο-αντιμνημόνιο και μπούρδες. Αυτά είναι για να παραπλανούν τον κόσμο, για να βλέπει εχθρούς και να παίρνει θέσεις.

Αλλού είναι το πρόβλημα. Ένα τμήμα αυτού είναι ότι για κάποιο λόγο, η στέρηση η οποία αποδεδειγμένα ΔΕΝ δουλέυει φαίνεται να επικρατεί. Που σημαίνει ότι
είτε έχουμε να κάνουμε με άτομα με IQ  4 είτε ότι υπάρχουν άλλα συμφέροντα διακρατικά τα οποία κανείς δε μπορεί να αγγίξει...
...δεν διαφωνώ καθόλου,γι'αυτό ανέφερα και την Ισπανία ή ακόμα και την Ιταλία που φτάσανε εδώ που φτάσανε χωρίς μνημόνιο.

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #137 στις: 17/05/12, 13:48 »
Εγώ θα σου πω πως φτάσαμε εμείς. Με τα γνωστά εμπάργκο και τα χαζό εμπορικά. Η Ελλάδα δε μπορεί να γίνει Αμερική.
Όταν κλείνεις την ελληνική βιομηχανία Ζάχαρης που για όνομα, η Ελλάδα βγάζει πολύ ζάχαρη και αναγκάζεις μια χώρα παραγωγό
να αγοράζει για να ενισχύει την οικονομία της Γερμανίας, πας για φούντο.

Και μην ξεχνάμε, η Ελλάδα μια ζωή εμπόριο έκανε. Σε αυτό ήμασταν πρώτοι. Το φαγητό μας το βγάζαμε από τη γη
και όλα τα άλλα τα εμπορευόμασταν.  Αν μας κλείσεις το εμπόριο τελειώσαμε. Τα καράβια μας τα κλείσανε (όποιοι κι αν ήταν αυτοί που το έκαναν)
το καλαμπόκι στερεύει, τα ακτινίδια άμα έχουμε κέφια. Με τριφύλλι θα τη βγάλουμε; Και ηλιόσπορο για βιοντίζελ;

Είναι ένας τεράστιος κύκλος. Αν μας κλείσεις την ελάχιστη παραγωγή που έχουμε, μας καθάρισες.

Κάποιοι χρόνο με το χρόνο, κατέστρεψαν τις τοπικές οικονομίες, έσπειραν παντού μια ποιότητα ζωής εντελώς αντισυμβατική (κάθομαι και θησαυρίζω)
με την πραγματικότητα (καλλιεργώ τη γη για 20 ώρες τη μέρα και ψοφάω στη δουλειά χωρίς να θησαυρίζω) μας γέμισαν με λαθρομετανάστες που οι καημένοι
καταλήγουν πτώματα στο δρόμο και σιγά σιγά κατέστρεψαν μια χώρα. Και δυο, και τρεις.

Γίναμε όλοι χημικοί (βάζω τον εαυτό μου εδώ) γιατροί και δικηγόροι ή μπήκαμε στην αστυνομία ή το στρατό και βγάλαμε και 3 πολυτεχνεία και μετά απορούμε γιατί η Ελλάδα δε μας απορροφάει.

Ε πως να μας απορροφήσει; Αυτή η χώρα έχει χώμα και ύδωρ και μας έμαθαν να τα γράφουμε στα π**άρια μας.

Να πως φτάσαμε ΕΜΕΙΣ ως εδώ. Για τους άλλους δεν ξέρω.


Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #138 στις: 17/05/12, 17:32 »
το παράδειγμα της χώρας που δουλεύει με το σύστημα που εσείς υποστηρίζετε περιμένω ακόμα.

Φίλε JP.M, καλύτερα να αναρωτηθείς ποια στην ευχή χώρα του κόσμου δουλεύει με το ΔΙΚΟ μας σύστημα.
Οι πραγματικά έξυπνες χώρες, όπως οι βόρειοευρωπαϊκές (Σουηδία, Φινλανδία κλπ) έχουν μια φιλελεύθερη πολιτικο-οικονομία, που επιστρέφει τα πάντα στο λαό και συνυπάρχουν όλοι ευτυχισμένοι. Εμείς θέλουμε τα πάντα για το λαό χωρίς οικονομία.

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #139 στις: 21/05/12, 09:31 »
Tα δικά μας χάλια τα περιέγραψε σύντομα και περιεκτικότατα ο υπνοβάτης.
 
Να δουλεύει άλλη χώρα έτσι ακριβώς σαν κι εμάς λόγο διαφορετικών συνθηκών δεν γίνεται,παρόμοια όμως είναι όλος ο Ευρωπαικός νότος,σε αντίθεση με τον Ευρωπαικό βορά (όπως σωστά ανέφερες σαν παράδειγμα elrich)...κι αυτό είναι ένα μεγάλο θέμα, καθώς υπάρχει μία τάση σε όλη την Ευρώπη να πιστεύει και να φωνάζει γι'αυτό πως τα ελλείματα του νότου είναι τα πλεονάσματα του βορά.Σίγουρα πάντως δεν είναι θέμα εξυπνάδας....
 
Πάντως όλη η Ευρωζώνη νοσεί βαριά, και δεν αποτελείται από κράτη με σοβιετικό σύστημα διακυβένησης (που ούτε αυτό υπερασπίστηκα)...τώρα λέγεται φιλελεύθερο,νεοφιλελεύθερο,καπιταλιστικό ή σοσιαλδημοκρατικό μικρή σημασία έχει αν υποφέρουν οι λαοί.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #140 στις: 30/05/12, 16:08 »
http://topontiki.gr/article/36097

H κατάσταση εχει ξεφυγει οντως.. Ολοι εσεις οι οποιοι βρισκεστε στα χαμηλα σκαλοπατια ετοιμαστειτε για θυσιες για τον Τζημερο και τον καθε τετοιο καραγκιοζη.

Παράθεση
[...]διατύπωσε την άποψη ότι οι μετανάστες θα μπορούσαν να αξιοποιηθούν ως φθηνά εργατικά χέρια σε επιχειρήσεις που πρέπει να ανταγωνιστούν αντίστοιχες στη Βουλγαρία, όπου το μισθολογικό κόστος είναι πολύ χαμηλό.
[...]
Επίσης, σημείωσε ότι η διαβίωση για τους μετανάστες στην Ελλάδα θα πρέπει να είναι τέτοια, ώστε όταν τηλεφωνούν στα χωριά τους να μην λένε ότι η ζωή στη χώρα μας είναι αρκετά καλύτερη από ό,τι στις πατρίδες τους. Με αυτόν τον τρόπο θα αποτρέπονται άλλοι μετανάστες από το να σκέφτονται την Ελλάδα ως πιθανό προορισμό τους[...]


Τους μεταναστες τους θελουμε μονο αν ειναι υποτελεις μας και δουλευουν για να ειμαστε ανταγωνιστικοι.. Αλλιως προτιμουμε Σαουδαραβικα αφεντικα με επενδυσεις.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #141 στις: 30/05/12, 16:20 »
Το μεγάλο λάθος που κάνουν είναι οτι νομίζουν οτι θα είναι αφεντικά, ενώ τελικά θα βρεθούν να δουλεύουν δίπλα σε αυτούς τους μετανάστες, με υπο-Βουλγαρικους μισθούς και συνθήκες. Για γέλια και κλάμματα μαζι

Αποσυνδεδεμένος Seth21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 168
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #142 στις: 30/05/12, 17:21 »
http://topontiki.gr/article/36097

H κατάσταση εχει ξεφυγει οντως.. Ολοι εσεις οι οποιοι βρισκεστε στα χαμηλα σκαλοπατια ετοιμαστειτε για θυσιες για τον Τζημερο και τον καθε τετοιο καραγκιοζη.


Τουλαχιστον ο τυπος ειναι ειλικρινης εν αντιθεσει των αλλων, περισσοτερο mainstream, καραγκιοζηδων.

Αποσυνδεδεμένος tsirigotis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 249
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #143 στις: 30/05/12, 17:37 »
μια ερώτηση τι ακριβώς θα γίνει αν πάλι δε σχηματιστεί κυβέρνηση ;

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #144 στις: 30/05/12, 17:41 »
Καλά, δεν τον ξέραμε τον Τζήμερο, τώρα θα τον μάθουμε... Απορώ πώς θα συνυπάρξουν με τη Δράση και, κυρίως, τη Φιλελεύθερη Συμμαχία μετά και από αυτά.


μια ερώτηση τι ακριβώς θα γίνει αν πάλι δε σχηματιστεί κυβέρνηση ;


Εκλογές.  ;D
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος tsirigotis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 249
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #145 στις: 30/05/12, 17:43 »
αν ρωτήσω τώρα αυτό που σκέφτομαι μάλλον θα μπούμε σε ατέρμονα βρόγχο  :P

Αποσυνδεδεμένος Stergios Kourou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1526
  • Φύλο: Άντρας
  • Άλλο κουτουρού, άλλο του Κουρού
    • Προφίλ
    • Wardrum Official Website
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #146 στις: 30/05/12, 18:01 »
Ποιος θα κερδίσει τις εκλογές δεν έχει μεγάλη σημασία, αν σκεφτόμαστε τη μεγάλη αλαγή ως αποτέλεσμα. Οι ίδιοι θα κυβερνάνε πάλι τους ίδιους τους πολιτικούς.



Δεν είναι δύσκολο να καταλάβει κανείς ότι δεν είναι δυνατόν να "κυβερνάει" κάποιος με λιγότερα χρήματα, κάποιον που έχει περισσότερα...


Η μάχη όμως είναι πάντα μάχη και πρέπει να γίνεται... κι ότι γίνει!!!

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #147 στις: 31/05/12, 12:08 »
http://forza-grecia.pblogs.gr/2012/05/kyries-kai-kyrioi-idoy-h-dwsilogh-epistolh-toy-tzhmeroy-pros-thn.html
Θαυμάστε τον!!!!
Επιστολή του σωτήρα Κου Τζίμερου προς την εξοχοτάτη Κα Μέρκελ,απίστευτα δουλικός και ξευτίλας...
Συγχαριτήρια!!!!

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #148 στις: 31/05/12, 12:34 »
http://forza-grecia.pblogs.gr/2012/05/kyries-kai-kyrioi-idoy-h-dwsilogh-epistolh-toy-tzhmeroy-pros-thn.html
Θαυμάστε τον!!!!
Επιστολή του σωτήρα Κου Τζίμερου προς την εξοχοτάτη Κα Μέρκελ,απίστευτα δουλικός και ξευτίλας...
Συγχαριτήρια!!!!


Εκτός από τις αρχικές ευχαριστίες προς την Μέρκελ, σε τι ακριβώς διαφωνείς με αυτά που γράφει?

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #149 στις: 31/05/12, 12:37 »
http://forza-grecia.pblogs.gr/2012/05/kyries-kai-kyrioi-idoy-h-dwsilogh-epistolh-toy-tzhmeroy-pros-thn.html
Θαυμάστε τον!!!!
Επιστολή του σωτήρα Κου Τζίμερου προς την εξοχοτάτη Κα Μέρκελ,απίστευτα δουλικός και ξευτίλας...
Συγχαριτήρια!!!!

Εκτός από τις αρχικές ευχαριστίες προς την Μέρκελ, σε τι ακριβώς διαφωνείς με αυτά που γράφει?

Ακριβώς!.. και εμένα με χαλάει λίγο η κοινοποίηση των "άπλυτων" μας σε αυτό το επίπεδο, αλλά πέραν αυτού, νομίζω ότι είναι ΑΚΡΙΒΩΣ έτσι όπως τα περιγράφει.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
36 Απαντήσεις
10851 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/11/08, 14:32
από Moonchild_
8 Απαντήσεις
3597 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/09, 16:47
από let me know 796
1 Απαντήσεις
4292 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/11, 20:46
από s.s.
6 Απαντήσεις
2863 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/11, 12:10
από Stergios Kourou
57 Απαντήσεις
16482 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/10/12, 15:08
από Crazy Heart
4 Απαντήσεις
2446 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/12, 12:05
από esp_guitars
14 Απαντήσεις
4263 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/12, 09:17
από bassman(4 String Suicide!)
0 Απαντήσεις
1936 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/05/12, 17:15
από VaBassix
1 Απαντήσεις
2703 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/12, 14:15
από evanescence2
1 Απαντήσεις
2536 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/07/14, 22:10
από Ο Νέος Κιθαρωδός