Αποστολέας Θέμα: Επιστημες  (Αναγνώστηκε 13570 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος holliday

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 491
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Have heart my dearWe're bound to be afraid
    • Προφίλ
Re:Επιστημες
« Απάντηση #25 στις: 01/06/04, 11:23 »
Η λεγόμενη λεξαριθμική θεωρία...αλλά αυτό είναι άσχετο :)
ειμαι μια ασχετη.. γι αυτο και δε μιλαω... αλλα ακομα δε καταλαβα που καταληγει το θεμα...
Μια πεταλούδα στην γωνιά χαμογελάει, Κερνάει τσιγάρο μα πουλάει την φωτιά
ο αστυφυλακας ταυτοτητα ζητάει μα εγω την ψαχνω απ τα 19"

Αποσυνδεδεμένος Pontifikas

  • Ο Γκρίζος Ταξιδευτής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Fly benevolent creature...
    • Προφίλ
    • Greek .Net Programming Community
Re:Επιστημες
« Απάντηση #26 στις: 02/06/04, 03:01 »
Όχου ρε Αυγή.....Είναι κοινός τόπος ότι
"Όλες οι επιστήμες είναι εξίσου σημαντικές για τον άνθρωπο και η μία χωρίς την άλλη δεν έχει νόημα και όλες μαζί βοηθούν τον άνθρωπο μπλα μπλα μπλα....".

Οπότε λέγοντας αυτό:
Παράθεση
Εγω τεινω να συμφωνησω με την αποψη που θελει ολες τις επιστημες το ιδιο σημαντικες
Δεν μας λές και τίποτα διαφορετικό από αυτό που όλοι αποδέχονται.

Αυτό που κάνει την διαφορά είναι αυτό:
Παράθεση
καθως σχεδον ολες στηριζονται η μια στην αλλη για να προχωρησουν

και για την ακρίβεια αυτό:
σχεδόν
Επ αυτού τι έχεις να πείς.
Ποιά είναι η επιστήμη που σε κάνει να λέες "σχεδόν",γιατί αυτό δείχνει αβεβαιότητα και αποφυγή της απόλυτης τοποθέτησης.
« Τελευταία τροποποίηση: 02/06/04, 03:06 από Pontifikas »
Run - but if you run away
You'll always have to hide
So if you need to run Run for help!

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:Επιστημες
« Απάντηση #27 στις: 02/06/04, 08:53 »
Στην κουβεντα που εγινε στο σπιτι μου και απο την οποια ελαβα το εναυσμα για να βάλω αυτο το θέμα συμμετειχαν ενας ψυχιατρος,δυο φιλολογοι ξενων γλωσσων,ενας  δικαστικος ,ενας καθηγητης πανεπιστημιου προιστορικης αρχαιολογιας  ενας οδοντιατρος και ενας δασκαλος.Ηλικιες 32 ως 43, ολοι καλοι στον κλάδο τους και ολοι ''μαλώνανε'' για το ποια επιστημη πρεπει να θεωρηθει σαν βασικη.Επρεπε ντε και καλα να βρεθει μια βασικη επιστημη απο την οποια ολες οι αλλες να ξεκινανε.


Αυτό μου θυμίζει το ανέκδοτο με τα όργανα του σώματος που μαλώνανε για το ποιό θα γίνει αρχηγός...
( http://www.poetgench.com/greek/greeklaugh.html )

Γιατί πρέπει οπωσδήποτε να συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα για να ορίσουμε το πιο σημαντικό;
(Η ερώτηση δεν απευθύνεται προσωπικά και μόνο στον χρήστη chcome, αλλά γενικά)

CHCOME

  • Επισκέπτης
Re:Επιστημες
« Απάντηση #28 στις: 02/06/04, 15:55 »
Οπότε λέγοντας αυτό:
Παράθεση
Εγω τεινω να συμφωνησω με την αποψη που θελει ολες τις επιστημες το ιδιο σημαντικες
Δεν μας λές και τίποτα διαφορετικό από αυτό που όλοι αποδέχονται.
Ειλικρινα δεν καταλαβαινω γιατι περιμενεις ειδικα απο μενα ντε και καλα να ακουσεις κατι διαφορετικο.Θα επρεπε για καποιο λογο να διαφωνω με τους αλλους που αποδεχονται το ιδιο με αυτο που αποδεχομαι εγω;; ???
Εκτος και αν η παραπανω διαπιστωση σου ερχεται ως εμμεση εκφρασης της απογοητευσης σου λογω της αρνησης μου να διαφωνησω με καποιον.Βρε θελεις συνεχεια να  διαφωνω;Δε θα'χε νοημα τοτε.. :P

Παράθεση
Παράθεση
καθως σχεδον ολες στηριζονται η μια στην αλλη για να προχωρησουν

και για την ακρίβεια αυτό:
σχεδόν
Επ αυτού τι έχεις να πείς.
Ποιά είναι η επιστήμη που σε κάνει να λέες "σχεδόν",γιατί αυτό δείχνει αβεβαιότητα και αποφυγή της απόλυτης τοποθέτησης.
Aυτο το ''σχεδον'' δειχνει οντως μια αβεβαιοτητα εκ μερους μου καθως δεν ειμαι και ο σοφος παντογνωστης ολων των επιστημων.Οταν δε γνωριζω ολα τα γνωστικα πεδια δεν ειναι φυσικο να  ειμαι επιφυλακτικη ;Νομιζω στο θεμα ''επιστημες'' κανεις δε θα επρεπε να τοποθετηθει απολυτα, δε θα ηταν ανοητο;

CHCOME

  • Επισκέπτης
Re:Επιστημες
« Απάντηση #29 στις: 03/06/04, 13:29 »
Noμιζω οτι το θεμα δεν επρεπε να μεταφερθει σε αυτην την κατηγορια εφοσον δεν αποτελει θεμα με καθαρα επιστημονικο ή τεχνολογικο χαρακτηρα αλλά θεμα γενικοτερης συζητησης και φιλοσοφικου προβληματισμου :P

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:Επιστημες
« Απάντηση #30 στις: 03/06/04, 13:49 »
Kαι η φιλοσοφία είναι επιστήμη  ;)

Αποσυνδεδεμένος geni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 520
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εύχομαι το 2008 να κάνω κάτι καλό...
    • Προφίλ
Re:Επιστημες
« Απάντηση #31 στις: 03/06/04, 15:11 »
εγω οταν λεω "επιστημονας" σιγουρα δεν εννοω καποιον φιλοσοφο, οσο μεγαλος κι αν ειναι. Οι επιστημονες μπορει να φιλοσοφουν
<αλοιμονο, οι περισσοτεροι ανθρωποι το κανουν!>. Αλλα απο που κι ως που η φιλοσοφια ειναι "επιστημη".?
 
Είναι διγ**ία ν΄αγαπάς και να ονειρεύεσαι. Αλλά τι είναι καλύτερα;;;;;

Αποσυνδεδεμένος Αγγελος

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Άντρας
  • Εργάσου ... για την Ψυχή σου.
    • Προφίλ
Re:Επιστημες
« Απάντηση #32 στις: 03/06/04, 15:31 »
Η φιλοσοφία είναι επιστήμη και υπάρχει και πανεπιστημιακή έδρα. Τωρα αν χρησιμοποιούμε τις λέξεις "φιλοσοφώ, φιλόσοφος κλπ" με μάλλον υποβαθμισμένο τρόπο είναι άλλο θέμα.
Θα έλεγα οτι είναι και ιδιαίτερα σοβαρή επιστήμη.

Αποσυνδεδεμένος Panos1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 274
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Επιστημες
« Απάντηση #33 στις: 04/06/04, 23:31 »
Για μενα δεν υπαρχει καλυτερη επιστημη. μην συγκρινετε τα πορτοκαλια με τα μανταρινια επειδη ειναι και τα δυο εσπεροειδη...

Η φυσικη μπορει να χρησημοποιει τα μαθηματικα αλλα δεν τα εχει πραγματικα αναγκη για να υπαρχει. η φυσικη δεν ειναι τυποι αλλα αυτο που βρισκεται πισω απο τους τυπους.

ως φυσικος

Αποσυνδεδεμένος Pontifikas

  • Ο Γκρίζος Ταξιδευτής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Fly benevolent creature...
    • Προφίλ
    • Greek .Net Programming Community
Re:Επιστημες
« Απάντηση #34 στις: 05/06/04, 21:38 »
Για μενα δεν υπαρχει καλυτερη επιστημη. μην συγκρινετε τα πορτοκαλια με τα μανταρινια επειδη ειναι και τα δυο εσπεροειδη...

Η φυσικη μπορει να χρησημοποιει τα μαθηματικα αλλα δεν τα εχει πραγματικα αναγκη για να υπαρχει. η φυσικη δεν ειναι τυποι αλλα αυτο που βρισκεται πισω απο τους τυπους.

ως φυσικος
Επιτέλους ας πάψει ο κάθε ένας να εκθειάζει αυτό που σπουδάζει.
Η Φυσική ως επιστήμη, και όχι ως γενική ιδέα ή οντότητα, δεν μπορεί να εξελιχθεί χωρίς την εξέλιξη της επιστήμης των μαθηματικών.Η εξέλιξη της Φυσικής σαν επιστήμη ΕΙΝΑΙ τύποι.
Τα μαθηματικά από την άλλη, μπορούν να εξελιχθούν άνετα χωρίς καμοία εξάρτηση και αδιαφορώντας παντελώς για το άν αυτό που ανακαλύπτεται έχει κάποια πρακτική ουσία.Αυτή είναι η δύναμη των μαθηματικών.

Το ζήτημα που θέτω δεν είναι ποιά επιστήμη είναι καλύτερη διότι θεωρώ ότι πλέον καλύτερη είναι η δική μου(πληροφορική) ::) :P , αλλά ποιά βρίσκεται στην κορυφή της πυραμίδας.
Run - but if you run away
You'll always have to hide
So if you need to run Run for help!

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Re:Επιστημες
« Απάντηση #35 στις: 05/06/04, 23:36 »
Για μενα δεν υπαρχει καλυτερη επιστημη. μην συγκρινετε τα πορτοκαλια με τα μανταρινια επειδη ειναι και τα δυο εσπεροειδη...

Η φυσικη μπορει να χρησημοποιει τα μαθηματικα αλλα δεν τα εχει πραγματικα αναγκη για να υπαρχει. η φυσικη δεν ειναι τυποι αλλα αυτο που βρισκεται πισω απο τους τυπους.

ως φυσικος

Πραγματικά..δεν μπορώ να ακούω τέτοια πράγματα από μελλοντικούς επιστήμονες...

Για να καταλάβω τώρα , υποννοείς ότι μπορείς να κάνεις φυσική ως επιστήμη μόνο με την διαίσθηση το πείραμα και την αντίληψη , χωρίς την ανάλογη υποστήριξη-θεμελίωση-τεκμηρίωση με μαθηματικούς τύπους...

Εντάξει όλα τα ιερά τέρατα της φυσικής που προσπάθησαν να διατυπώσουν μαθηματικά ,ώστε να έχει απόλυτη ισχύ ,την διαπίστωσή τους ή την έρευνά τους ή την αντίληψή τους ήταν ανόητοι. Δεν είχαν αντιληφθεί ότι τελικά ήταν άχρηστο..

Παραδίνομαι....

...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Re:Επιστημες
« Απάντηση #36 στις: 05/06/04, 23:44 »
..και συνεχίζω να υπενθιμίζω το ερώτημα...τι εστί επιστήμη...
Οι απόψεις των Casper , Chcome δεν μπορώ να πω ότι με κάλυψαν. Ωστόσο δίνουν κάποια ερμηνεία.
Πάντως βλέπω πολλούς να χαρακτηρίζουν κάτι ώς επιστήμη ( π.χ φιλοσοφία ) χωρίς να δίνουν και την ερμηνεία ή τα χαρακτηριστικά της έννοιας.
Και η φιλολογία έχει π.χ πανεπιστημιακή έδρα και η θεολογία και άλλες..αλλά αυτό δεν τις ανάγει αυτόματα σε επιστήμες...

« Τελευταία τροποποίηση: 06/06/04, 00:50 από parpen »
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

CHCOME

  • Επισκέπτης
Re:Επιστημες
« Απάντηση #37 στις: 06/06/04, 00:45 »
..και συνεχίζω να υπενθιμίζω το ερώτημα...τι εστί επιστήμη...
Οι απόψεις των Casper , Chcome δεν μπορώ να πω ότι με κάλυψαν. Ωστόσο δίνουν κάποια ερμηνεία.
Πάντως βλέπω πολλούς να χαρακτηρίζουν κάτι ώς επιστήμη ( π.χ φιλοσοφία ) χωρίς να δίνουν και την ερμηνεία ή τα χαρακτηριστικά της έννοιας.
Και η φιλλολογία έχει π.χ πανεπιστημιακή έδρα και η θεολογία και άλλες..αλλά αυτό δεν τις ανάγει αυτόματα σε επιστήμες...

Πριν σου δωσω μια απαντηση κυριως σχετικά με την τελευταια προταση σου-που τη διαβαζω και τη ξαναδιαβαζω μαλλον εκπληκτη με το περιεχομενο της- θα ηθελα να μας πεις εσυ τι ειναι επιστημη.Οπωσδηποτε και εσυ κατι θα σκεφτεσαι επ'αυτου.

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Re:Επιστημες
« Απάντηση #38 στις: 06/06/04, 00:53 »
Σίγουρα....αλλά ακόμη δεν έχω καταφέρει να το σχηματοποιήσω.

Η τελευταία πρόταση , δεν υποννοεί ότι δεν είναι επιστήμες. Για μένα όμως δεν αποτελεί τεκμήριο η ύπαρξη πανεπιστημιακής έδρας...

...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

CHCOME

  • Επισκέπτης
Re:Επιστημες
« Απάντηση #39 στις: 06/06/04, 01:21 »
Σίγουρα....αλλά ακόμη δεν έχω καταφέρει να το σχηματοποιήσω.
Ουτε καν στο περιπου δεν μπορεις να μας πεις τι εσυ οριζεις ως επιστημη;Οσο και να μην το εχεις σχηματοποιησει,οπωσδηποτε κατι θα μπορεις να πεις για αυτο, γιατι αλλιως δεν ξερουμε προς τα που κινειται η κουβεντα.

Παράθεση
Για μένα όμως δεν αποτελεί τεκμήριο η ύπαρξη πανεπιστημιακής έδρας...

Δεν ανεφερε νομιζω κανεις την υπαρξη πανεπιστημιακης εδρας ως τεκμηριο υποστασης και ουσιας μιας επιστημης.Για μενα ιδιον μιας επιστημης ειναι η ερευνα αλλά και η αναλυση οπως προανεφερα σε προηγουμενο μου μηνυμα μου.
Βεβαια και για να κανω εγω πρωτη το συνηγορο του διαβολου -και οχι τον ιδιο το διαβολο οπως ειχε πει καποιος απο εδω μεσα ;)- και να σε προλαβω ,ειμαι σιγουρη οτι θα αναρωτηθεις αν ειναι δυνατον οτι εμπεριεχει ερευνα πειραματισμο και αναλυση να θεωρειται αυτοματα επιστημη οπως πχ η παραψυχολογια( την οποια αν εχω πληροφορηθει σωστα ηδη εχουν αρχισει να τη θεωρουν ως επιστημη καποια πανεπιστημια της Αμερικης).
Δεν ειμαι τοσο ειδικη σε αυτο αλλα συμφωνα με τα δικα μου τα κριτηρια και τη σκεψη, ναι θα επρεπε οτι αρχιζει απο την ερευνα,προχωρα μεσω του πειραματισμου ,της αναλυτικης διεργασιας και σκεψης και καταληγει σε καποια πιστοποιηση των αποτελεσματων του(αν και εφοσον υπαρχουν αυτα)να θεωρειται επιστημη.

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Re:Επιστημες
« Απάντηση #40 στις: 06/06/04, 01:30 »
Αν προσέξεις κάποιο post ποιο ψηλά...θα δεις αυτό που γράφω περί πανεπιστημαικής έδρας....

Σε ότι αφορά τα επόμενα εν γένει συμφωνώ...Θέλω να σημειώσω μόνο την διαπίστωση που λες....Η αποδεικτική διαδικασία πιστεύω ότι παίζει μέγιστο ρόλο ώστε μια διαδικασία να θεωρείται επιστημονική.

...και πάλι δεν ξέρω...δεν μπορώ να απαντήσω με σαφήνεια...
« Τελευταία τροποποίηση: 09/06/04, 10:38 από parpen »
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος Panos1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 274
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Επιστημες
« Απάντηση #41 στις: 06/06/04, 16:31 »
προφανως λεγοντας οτι "για μενα δεν υπαρχει καλυτερη επιστημη" δεν ενοουσα "για μενα δεν υπαρχει καλυτερη επιστημη απο τη φυσικη"  αλλα οτι "για μενα δεν υπαρχει ο ορος καλυτερη επιστημη". δεν μπορεις να πεις οτι ενας κλαδος της επιστημης ειναι καλυτερος απο εναν αλλο.

εξακολουθω να υποστηριζω οτι η πραγματικη φυσικη δεν ειναι μαθηματικα.

CHCOME

  • Επισκέπτης
Re:Επιστημες
« Απάντηση #42 στις: 06/06/04, 16:45 »
...εξακολουθω να υποστηριζω οτι η πραγματικη φυσικη δεν ειναι μαθηματικα.

Αν και ειμαι ασχετη με μαθηματικα και φυσικη (μια ζωη 16 ειχα σε αυτα τα μαθηματα, αντε 17) παρολαυτα η παραπανω προταση σου φιλε Panos1984 με βρισκει και εμενα τοσο αντιθετη οσο και τον parpen.Λες :
Η φυσικη μπορει να χρησιμοποιει τα μαθηματικα αλλα δεν τα εχει πραγματικα αναγκη για να υπαρχει.
 ???
Nα υπαρχει ως τι;;Αν απαντησεις ως επιστημη τοτε η ολη σου αντιληψη ειναι εντελως εσφαλμενη γιατι καμια επιστημη δεν στεκει ως επιστημη χωρις να δεχεται τη συνδρομη και αλληλεπιδραση καποιας αλλης επιστημης.Πως θα σταθει η φυσικη ως επιστημη χωρις τους μαθηματικους τυπους πισω της;Νομιζω οτι η απορια μου ειναι απλη και απλη απαντηση δεχεται.
Αν απαντησεις ''ως φυσικη μονη της'' τοτε εκει θα ηθελα να σε ρωτησω τι ακριβως ειναι η φυσικη και να μου δωσεις μια σαφη απαντηση.Ισως μεσα απο την απαντηση σου να δεις τι ακομη εμπεριεχεται στη ''φυσικη''.
« Τελευταία τροποποίηση: 06/06/04, 16:47 από CHCOME »

Αποσυνδεδεμένος Panos1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 274
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Επιστημες
« Απάντηση #43 στις: 07/06/04, 00:24 »
θελω να πω απλα, χωρις να υποβαθμιζω την σημασια των μαθηματικων στη φυσικη (τα μισα μαθηματα που κανουμε εξαλου ειναι μαθηματικα), οτι η φυσικη και τα προβληματα που προσπαθει να λυσει απαιτουν κυριως εγκεφαλικη διεργασια. η φυσικη ειναι κατανοηση του προβληματος, ειναι θεμα αντιληψης και διαισθησης. απο την στιγμη που μπαινουν οι τυποι και οι εξισωσεις, το προβλημα γινεται μαθηματικο.

χωρις τα μαθηματικα, παραμενει το <<ζουμι>> και το νοημα της φυσικης.

και Εννοειτε οτι καμμια επιστημη δεν στεκει χωρις τη συμβολη και την αλληλεπιδραση απο τις αλλες επιστημες. Αν και θα επρεπε να λεμε κλαδους, γιατι η Επιστημη ειναι μια.

Τι θα λεγατε αν υποστηριζα οτι το μαθηματικο ειναι η πιο θεωρητικη σχολη του πανεπιστημιου?

Αποσυνδεδεμένος kanellop

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Επιστημες
« Απάντηση #44 στις: 07/06/04, 13:31 »
...
χωρις τα μαθηματικα, παραμενει το <<ζουμι>> και το νοημα της φυσικης...
...
Τι θα λεγατε αν υποστηριζα οτι το μαθηματικο ειναι η πιο θεωρητικη σχολη του πανεπιστημιου?
Για το πρώτο, στο νου μου έρχεται μια παρομοίωση της Φυσικής με την σκέψη και των Μαθηματικών με τον λόγο (ή την γραφή). Σαν να λες πως "ακόμα κι αν δεν διατυπώσω ποτέ τις σκέψεις μου, αυτές υπάρχουν". Δεν θα διαφωνήσω, αλλά οι σκέψεις σου θα παραμείνουν άγνωστες στους άλλους.

Για το δεύτερο, δεν νομίζω ότι διαφωνούν πολλοί με το ότι τα Μαθηματικά είναι θεωρητική επιστήμη (και νομίζω πως το σχετικό θέμα έχει ξανασυζητηθεί).

Αποσυνδεδεμένος Panos1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 274
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Επιστημες
« Απάντηση #45 στις: 07/06/04, 15:02 »
απλως το λεω γιατι, δυστυχως, απο το σχολειο τα μαθηματικα εχουν <<περαστει>> ως αριθμητικη και ανουσιες πραξεις και ετσι χανεται η ουσια και η μαγεια. το ιδιο ισχυει και για την φυσικη.
Αυτες προφανως ειναι δικες μου αποψεις και δεν προσπαθω να πεισω κανενα.. μην παρεξηγουμαστε

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Re:Επιστημες
« Απάντηση #46 στις: 09/06/04, 10:45 »
Σαφώς και τα μαθηματικά είναι θεωρητική επιστήμη...

Για τον μαθηματικό δεν έχει σημασία το συμπέρασμα.Σημασία έχει ο τρόπος να φτάσεις σε αυτό , η λογική διαδικασία...

Το ενδιαφέρον για τον μαθηματικό είναι όχι η υπόθεση ( πραγματική ή μη ) αλλά με βάση αυτή την υπόθεση να φτάσεις με λογικό τρόπο στο συμπέρασμα.....

Η δουλειά του μαθηματικού λοιπόν είναι ο τρόπος....τα άλλα δύο (υπόθεση-συμπέρασμα ) ας τα αξιολογήσουν άλλες επιστήμες.....
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....