Αποστολέας Θέμα: Ibanez JEM JR Steve Vai Tone Testing - Review Pt.2 by Stel Andre  (Αναγνώστηκε 3845 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Stel Andre

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Stel Andre
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Καλησπερα και παλι! Λοιπον, καποιοι θα ειδατε ηδη το Review Part 1 που εκανα για την νεα μου αγορα, την Ibanez JEM JR Steve Vai Sgnature 2016. Μια σχετικα φθηνη κιθαρα και η φθηνοτερη και πιο affortable της σειρας JEM του αγαπημενου μας Steve Vai. Μολις ολοκληρωσα και το 2ο review οπου τεσταρω ενα σορο πραματακια στην κιθαρα. Ξεκιναω με καθαρα arpeggiated clean, συνεχιζω σε γρατζα γρουτζα ακορντα, μετα  ambient ηχοι και δοκιμη του TONE knob και το αποτελεσμα που εχει στον συνολικο ηχο. Συνεχιζω με Leads & Overdrive και καταληγω σε ενα γερο τεσταρισμα του εργοστασιακου τρεμολο. Του δινω και καταλαβαινει. Τι λετε την εβγαλε την βραδια? Εμεινε η κιθαρα στο κουρδισμα, ή χρειαζομαι νεο τρεμολο... ισως και κιθαρα?  ;D Δειτε το βιντεο να παρετε τις απαντησεις σας και περα απο την πλακα, ελπιζω να σας αρεσει και να αποκομισουμε ολοι μας το κατι τις απο αυτο το τεσταρισμα! Ευχαριστω απειρα για το χρονο σας μιας και τα 2 βιντεο κρατανε αρκετη ωρα. Αλλα αξιζει! :D
https://www.youtube.com/watch?v=O4P67EWQ7cs&feature=youtu.be
S t e l   A n d r e  -  Δείτε με εδώ --->  http://www.youtube.com/c/stelandre

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Ibanez JEM JR Steve Vai Tone Testing - Review Pt.2 by Stel Andre
« Απάντηση #1 στις: 03/11/16, 19:15 »
καλό το βιντεάκι, αν μπορείς να κάνεις και ένα με αρμονικές τύπου Pantera, αφενός, και αφετέρου ένα γενικό sustain test σε όλο το φάσμα της ταστιέρας η τουλάχιστον εκεί που παίρνεις το μέγιστο sustain και εκεί που κατα κανόνα οι fendero-ειδείς κιθάρες πάσχουν απο sustain (12ο τάστο ψιλή Μι, 14ο τάστο Σολ).
Συν καμια μπλουζιά, ροκιά, shred, thrash, ότι μπορείς τεσπα!

Αποσυνδεδεμένος Stel Andre

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Stel Andre
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Ibanez JEM JR Steve Vai Tone Testing - Review Pt.2 by Stel Andre
« Απάντηση #2 στις: 03/11/16, 23:04 »
καλό το βιντεάκι, αν μπορείς να κάνεις και ένα με αρμονικές τύπου Pantera, αφενός, και αφετέρου ένα γενικό sustain test σε όλο το φάσμα της ταστιέρας η τουλάχιστον εκεί που παίρνεις το μέγιστο sustain και εκεί που κατα κανόνα οι fendero-ειδείς κιθάρες πάσχουν απο sustain (12ο τάστο ψιλή Μι, 14ο τάστο Σολ).
Συν καμια μπλουζιά, ροκιά, shred, thrash, ότι μπορείς τεσπα!


Οκ καλη ιδεα! Θα ξανακανω γενικα πολλα βιντεο με αυτην. Απο sustain μπορω να πω οτι δεν ειναι και οτι καλυτερο. Και σ αυτο συμβαλει η μετρι γεφυρα οσον αφορα τα υλικα της και το Tone Block της που ειναι μικρο και ψιλομαπα. Αλλα απο αρμονικες αλλο τπτ. Σε ολα τα ταστα μπορει να τσιριξει! Γενικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος!
S t e l   A n d r e  -  Δείτε με εδώ --->  http://www.youtube.com/c/stelandre

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Ibanez JEM JR Steve Vai Tone Testing - Review Pt.2 by Stel Andre
« Απάντηση #3 στις: 04/11/16, 21:45 »
Απο sustain μπορω να πω οτι δεν ειναι και οτι καλυτερο. Και σ αυτο συμβαλει η μετρι γεφυρα οσον αφορα τα υλικα της και το Tone Block της που ειναι μικρο και ψιλομαπα.

και εμένα ινδονησιακή είναι με ινδονισιακό τρεμ και υποτυπώδες block αλλά στα περισσότερα τάστα ρίχνει της "αμερικάνας" Carvin άνετα 2-3 γύρους!
Τωρα στα τεχνικά, και μιας και ασχολούμαι χρόνια με το sustain, θα σου έλεγα μην πιστεύεις internet-ικούς μύθους που κυκλοφορούν δεξια και αριστερά. Αυτό που σκοτωνει το sustain είναι τα κακά ξύλα ή το κακό setup. Στο εργοστασιακό assembly της uv70p μου, στο 24ο τάστο έπαιρνα 1 sec sustain. Μετά την κατάλληλη περιποίηση απο τον ΜΑΣΤΟΡΑ μίμη στον Χολαργό, παίρνω 3 με 4.
Απο την άλλη το μάπα ξύλο ή το μάπα μπράτσο δεν πρόκειται να τραγουδήσει όπως και να το ντύσεις. Αν π.χ. το truss rod χορεύει μέσα στο μπράτσο, θα έχεις dead notes χωρίς αμφιβολία.

δωστης χρόνο, απο την άλλη τα ξύλα ξεραίνονται και βελτιώνονται και σε sustain και σε ήχο.

Αλλα απο αρμονικες αλλο τπτ. Σε ολα τα ταστα μπορει να τσιριξει! Γενικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος!

αυτά είναι!!
« Τελευταία τροποποίηση: 05/11/16, 05:13 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος Stel Andre

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Stel Andre
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Ibanez JEM JR Steve Vai Tone Testing - Review Pt.2 by Stel Andre
« Απάντηση #4 στις: 05/11/16, 01:03 »
Μετρησα λιγο το sustain, ετσι manually, 2 sec οριακα, μεχρι τοσο μπορω να ακουσω δλδ. Εκανα ενα σεταρισμα μονος μου με νεες χορδες, ειναι αρκετα καλο στα δακτυλα, αλλα ειμαι βεβαιος οτι ενας luthrier μπορει να κανει ακομα καλυτερη δουλεια. Συμφωνω αυτο με τον καιρο, οσο παλιωνει η κιθαρα τοσο γλυκαινει. Ενταξει τα ξυλα ειναι φθηνα, αλλα δεν ειναι και φθηνιαρα κιθαρα, εννοω δε κανει και 120 ευρω.. Παλευεται. Παντως, νιωθω οτι κραταω μια σοβαρη κιθαρα. Εχει ακριβη αισθηση στα χερια. Για τα λεφτα της παντως δινει πονο. Δυσκολα μια budget κιθαρα ειναι τοσο καλα στημενη και ηχητικα απολαυστικη. Το ιδιο θα ελεγα και για την squier bullet. 128 ευρω κιθαρα, χωρις να εχει premium αισθηση, εχει παρολαυτα ηχαρα, φεντεριλα, twank.. ολα! Αλλα για το Ibanezακι, δε ξερω.. in love απλα. Ποσο γλυκοκοιταω την Original.. δεν υπαρχει.
S t e l   A n d r e  -  Δείτε με εδώ --->  http://www.youtube.com/c/stelandre

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Ibanez JEM JR Steve Vai Tone Testing - Review Pt.2 by Stel Andre
« Απάντηση #5 στις: 05/11/16, 05:14 »
2 sec στο 24ο τάστο της λεπτής ΜΙ σωστά?

Αποσυνδεδεμένος Stel Andre

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Stel Andre
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Ibanez JEM JR Steve Vai Tone Testing - Review Pt.2 by Stel Andre
« Απάντηση #6 στις: 07/11/16, 00:07 »
Ναι, εκει!
S t e l   A n d r e  -  Δείτε με εδώ --->  http://www.youtube.com/c/stelandre

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Ibanez JEM JR Steve Vai Tone Testing - Review Pt.2 by Stel Andre
« Απάντηση #7 στις: 07/11/16, 08:12 »
Ναι, εκει!

Για δοκίμασε στην ίδια θέση και με το τρέμολο αρμ στην θέση του και σφιγμένο. (μόνο έτσι παίρνω τα 3-4+ secs)
Επίσης δοκίμασε και γενικά σε άλλα τάστα, αν μπορείς.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Ibanez JEM JR Steve Vai Tone Testing - Review Pt.2 by Stel Andre
« Απάντηση #8 στις: 14/11/16, 08:49 »
Ωραία, προσεγμένη κριτική. μπράβο για τον κόπο σου. Άκουσα πολύ ωραίους ήχους, πράγματι η κιθάρα αξίζει και είναι όμορφη (αν και προσωπικά θα προτιμούσα μια λίγο-πολύ παρδαλή JEM, όχι μονόχρωμη).

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
3616 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/03/13, 20:51
από Stel Andre
2 Απαντήσεις
2470 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/03/14, 17:52
από Stel Andre
6 Απαντήσεις
3304 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/04/14, 16:06
από Stel Andre
10 Απαντήσεις
5430 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/07/14, 16:52
από Stel Andre
4 Απαντήσεις
3696 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/11/14, 17:04
από Ioannis Anastassakis
3 Απαντήσεις
3564 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/15, 14:41
από Stel Andre
3 Απαντήσεις
3017 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/15, 00:53
από kkmspm (φλουτσ)
6 Απαντήσεις
3737 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/08/15, 18:15
από Stel Andre
12 Απαντήσεις
4239 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/11/16, 20:50
από Stel Andre
13 Απαντήσεις
16038 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/12/17, 01:17
από Elyos