Αποστολέας Θέμα: Ερώτηση σχετικά με αγορά κιθάρας-εφφέ-ενισχυτή  (Αναγνώστηκε 15133 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος giorgosL

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 48
    • Προφίλ
Τα ηλεκτρικά γενικά θέλουν άλλαγμα.Ο επιλογέας των μαγνητών υπολειτουργεί και λίγο αν τον ακουμπήσεις χάνεται ο ήχος ενώ σε κάποιες θέσεις σχεδόν δεν λειτουργέι καθόλου.Επίσης είναι χαλασμένη και η υποδοχή για το καλώδιο.Γενικά χρειάζονται άλλαγμα όλα αυτα.Είναι κιθάρα 10 ετών,χωρίς καμιά φροντίδα,εκτεθειμένη σε σκόνη κτλ..

Πολύ καλή η παρομοίωση Korgy,και θα συμφωνήσω! όμως εγω δεν είμαι καλός παίχτης, δεν έχω καλή κιθάρα, οπότε μια αναβάθμιση αν κάνω στην φθηνή washburn,και πάρω και την tonelab,μια χαρά θα είμαι στο τσιμεντένιο οδόστρωμα του zoom fire-30..τοπικά δρομολόγια κάνω εξάλλου..δεν παίζω επαγγελματικά ούτε ασχολούμαι πολύ βαθιά με το αντικείμενο(δυστυχώς)

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Πολύ καλή η παρομοίωση Korgy,και θα συμφωνήσω! όμως εγω δεν είμαι καλός παίχτης, δεν έχω καλή κιθάρα, οπότε μια αναβάθμιση αν κάνω στην φθηνή washburn,και πάρω και την tonelab,μια χαρά θα είμαι στο τσιμεντένιο οδόστρωμα του zoom fire-30..τοπικά δρομολόγια κάνω εξάλλου..δεν παίζω επαγγελματικά ούτε ασχολούμαι πολύ βαθιά με το αντικείμενο(δυστυχώς)
δεν κατάλαβες την παρομοίωση.... :P
αν παραμείνεις με τον zoom τότε επιλέγεις να μείνεις στο $#:#!@# ελληνικό οδόστρωμα....παίρνεις μεν τη φερράρι...αλλά αδίκως....

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
το σερβις ουτε 50 ε κόστος δεν εχει για την κιθάρα.


τα τοπικά δρομολόγια ειναι ωραια αρκει να τα απολαμβανεις και να μην συμβιβάζεσαι!
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
ας πω το ποίημα με μεταφορά.


1`ΠΑΙΚΤΗΣ--- ΟΔΗΓΟΣ
2`ΚΙΘΑΡΑ---- ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ
3`ΕΦΕ ------ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΙΣ ΟΧΗΜΑΤΟΣ
4`ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ---------ΟΔΟΣΤΡΩΜΑ


το 1 το πιασαμε!
το 2, οκ εχεις 500αρακι και οχι φεράρι,και ναι (3) ΔΕΝ εχεις χωσει χρημα για να φτιάξεις το όχημα.


 ΑΛΛΑ, αν λεμε ΑΝ εχεις την φεραρι τουμπανο και το (4) ειναι η κλασική ελληνική :@#:@#% άσφαλτος, τότε παρε ενα παπι και κάνε τη δουλειά σου.
Ενώ , αν εχεις το 500αράκι το πας για βόλτα στη πίστα nurburgring , οκ ΔΕΝ θα πας αργά αλλα θα κάνεις οτι θες και θα μάθεις τα όρια σου σαν οδηγός και του οχήματος.


πιο γάλακτος δεν γίνεται....
Τι είπες τώρα... Πιο ΣΟΚΟΛΑΤΑ γάλακτος δεν γίνεται!
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..

Τι είπες τώρα... Πιο ΣΟΚΟΛΑΤΑ γάλακτος δεν γίνεται!


δοκίμασα χτες τη μερέντα με τα καραμελωμένα αμύγδαλα. ΑΡΑ ετοιμάζουμε νεο τεστ  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος giorgosL

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 48
    • Προφίλ
δεν κατάλαβες την παρομοίωση.... :P
αν παραμείνεις με τον zoom τότε επιλέγεις να μείνεις στο $#:#!@# ελληνικό οδόστρωμα....παίρνεις μεν τη φερράρι...αλλά αδίκως....


Μα αυτό ακριβώς είπα,ότι επιλέγω να μείνω στο @!@!@!@!@# οδόστρωμα... ερασιτεχνικά οδηγω..
Λοιπόν,καταλήγω στο να φτιάξω την washburn και να πάρω μια πεταλιέρα.Τελικά ξέρει κανείς,ποιά tonelab ειναι καλύτερη?η ex ή η Le? Έχω διαβάσει οτι η SE ειναι η πιο καλή αλλά δεν υπάρχει πλέον.Μεταχειρισμένη δεν πέρνω.Επίσης η zoom G5 καλή φάινεται κι αυτη.

Αποσυνδεδεμένος kbasilis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
    • Προφίλ
Τα ηλεκτρικά γενικά θέλουν άλλαγμα.Ο επιλογέας των μαγνητών υπολειτουργεί και λίγο αν τον ακουμπήσεις χάνεται ο ήχος ενώ σε κάποιες θέσεις σχεδόν δεν λειτουργέι καθόλου.Επίσης είναι χαλασμένη και η υποδοχή για το καλώδιο.Γενικά χρειάζονται άλλαγμα όλα αυτα.Είναι κιθάρα 10 ετών,χωρίς καμιά φροντίδα,εκτεθειμένη σε σκόνη κτλ..


Η υποδοχή (input jack) μπορεί να σου κάνει νούμερα γιατί το "έλσμα" να το πω έχει "ψιλόστραβώσει" με φορά αντίθετη από το καρφί του καλωδίου με αποτέλεσμα να μην κάνει καλή επαφή.

http://www.ultimate-guitar.com/forum/showthread.php?t=1112813

Αυτό που είναι σε σχήμα αγκίστρι το ψιλόστρβόνεις με το χέρι(προς τα καλώδια)ώστε να ακουμπάει καλά το καρφί από το καλώδιο,αν δεν έχει απότελέσματα τότε πας για αλλαγή.

Αν θες ποιοτηκό (ποιότηα μετάλλων κτλ.) το EMG που είχα πάρει έχει 10 ευρό  αλλά έχει και με 50 λεπτά σε μαγαζί με ηλεκτρονικά,δεν θα δεις ΤΗΝ διαφορά.

Τον τριπλό επιλογέα της fender τον είχα πάρει 20 ο πενταπλός δεν νομίζω να έχει διαφορά.

Τα ποτενσιόμετρα αν σου κάνουν χρατσ χρουτσ πρώτα ρίξε σπρει για ποτενσιόμετρα και αν σου κάνουν πάλι νούμερα τότε άλλαξε τα.

Τα fender και τα dimarzio που έχω βάλει έχουν λιγότερο από 10 και είναι ΑξιοπρεπέστατΑ.

Στην GIO (την δεύτερη που έχω και εγώ) τα ποτς να φανταστείς δεν τα άλλαζα επιδή τα έριχνα κάπου κάπου σπρέι σε αυτή τπτ δεν έχω αλλάξει και την έχω σε άλλο ημιτόνιο κουρδισμένη.

Οι τιμές που σου έδωσα είναι από μαγαζιά,από το διαδύκτιο δεν ξέρω τι διαφορές υπάρχουν.

Σου έχω πει και πως να τα δοκιμάσεις πριν τα αλλάξεις μπας και δεν χρειαστεί να τα πλερώ ώστε να μπορείς να ακουμπίσεις αλλού τα λεφτά σου.

Τα ηλεκτρκά κάνουν διαφορά στον ήχο αλλά μην φανταστείς καμιά μεγάλη ίσα ίσα που το καταλαβαίνεις.

Αν θες μεγάλη διαφορά τότε ο ενισχυτής θα στην δώσεις ότι εφέ και να βάλεις θα έχει διαφορά αν το βάλεις σε ένα καλό λαμπάτο με έναν απλό.

Στο λέω αυτό γιατί ήμουν της ίδιας λογικής με εσένα ότι θα τα φέρω βόλτα με τα εφέ,η αλήθεια είναι πως η TONELAB LE που έχω είναι πολύ καλή αλλά την άκουσα σε λαμπάτο και χάζεψα,έχει πιο αληθινό ήχο όχι πως στον δικό μου είναι άσχημός αλλά αν τα βάλεις δίπλα θα δεις διαφορά.

Έχει και στις αγγελίες εξοπλισμούς αν βρεις κάτι που να σε αρέσαι ρώτα πως μπορείς να κάνεις έναν έλεγχο για να δεις ότι είναι ΟΚ και αν είναι τσίμπατο σε πιο καλή τιμή.

Για παράδειγμα οι seymour duncan που πήρα ήταν από αγγελίες και μου βγήκαν στην μισή τιμή,απλά τσεκάρισα την αντίσταση με αυτή που δείνει ο κατασκευαστής και ότι δεν μου έκανε feedback(αν είχε πρόβλημα με το κέρομά του)και μέσο skype μάλιστα.

Αποσυνδεδεμένος giorgosL

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 48
    • Προφίλ
Τα ηλεκτρικά γενικά θέλουν άλλαγμα.Ο επιλογέας των μαγνητών υπολειτουργεί και λίγο αν τον ακουμπήσεις χάνεται ο ήχος ενώ σε κάποιες θέσεις σχεδόν δεν λειτουργέι καθόλου.Επίσης είναι χαλασμένη και η υποδοχή για το καλώδιο.Γενικά χρειάζονται άλλαγμα όλα αυτα.Είναι κιθάρα 10 ετών,χωρίς καμιά φροντίδα,εκτεθειμένη σε σκόνη κτλ..


Η υποδοχή (input jack) μπορεί να σου κάνει νούμερα γιατί το "έλσμα" να το πω έχει "ψιλόστραβώσει" με φορά αντίθετη από το καρφί του καλωδίου με αποτέλεσμα να μην κάνει καλή επαφή.

http://www.ultimate-guitar.com/forum/showthread.php?t=1112813

Αυτό που είναι σε σχήμα αγκίστρι το ψιλόστρβόνεις με το χέρι(προς τα καλώδια)ώστε να ακουμπάει καλά το καρφί από το καλώδιο,αν δεν έχει απότελέσματα τότε πας για αλλαγή.

Αν θες ποιοτηκό (ποιότηα μετάλλων κτλ.) το EMG που είχα πάρει έχει 10 ευρό  αλλά έχει και με 50 λεπτά σε μαγαζί με ηλεκτρονικά,δεν θα δεις ΤΗΝ διαφορά.

Τον τριπλό επιλογέα της fender τον είχα πάρει 20 ο πενταπλός δεν νομίζω να έχει διαφορά.

Τα ποτενσιόμετρα αν σου κάνουν χρατσ χρουτσ πρώτα ρίξε σπρει για ποτενσιόμετρα και αν σου κάνουν πάλι νούμερα τότε άλλαξε τα.

Τα fender και τα dimarzio που έχω βάλει έχουν λιγότερο από 10 και είναι ΑξιοπρεπέστατΑ.

Στην GIO (την δεύτερη που έχω και εγώ) τα ποτς να φανταστείς δεν τα άλλαζα επιδή τα έριχνα κάπου κάπου σπρέι σε αυτή τπτ δεν έχω αλλάξει και την έχω σε άλλο ημιτόνιο κουρδισμένη.

Οι τιμές που σου έδωσα είναι από μαγαζιά,από το διαδύκτιο δεν ξέρω τι διαφορές υπάρχουν.

Σου έχω πει και πως να τα δοκιμάσεις πριν τα αλλάξεις μπας και δεν χρειαστεί να τα πλερώ ώστε να μπορείς να ακουμπίσεις αλλού τα λεφτά σου.

Τα ηλεκτρκά κάνουν διαφορά στον ήχο αλλά μην φανταστείς καμιά μεγάλη ίσα ίσα που το καταλαβαίνεις.

Αν θες μεγάλη διαφορά τότε ο ενισχυτής θα στην δώσεις ότι εφέ και να βάλεις θα έχει διαφορά αν το βάλεις σε ένα καλό λαμπάτο με έναν απλό.

Στο λέω αυτό γιατί ήμουν της ίδιας λογικής με εσένα ότι θα τα φέρω βόλτα με τα εφέ,η αλήθεια είναι πως η TONELAB LE που έχω είναι πολύ καλή αλλά την άκουσα σε λαμπάτο και χάζεψα,έχει πιο αληθινό ήχο όχι πως στον δικό μου είναι άσχημός αλλά αν τα βάλεις δίπλα θα δεις διαφορά.

Έχει και στις αγγελίες εξοπλισμούς αν βρεις κάτι που να σε αρέσαι ρώτα πως μπορείς να κάνεις έναν έλεγχο για να δεις ότι είναι ΟΚ και αν είναι τσίμπατο σε πιο καλή τιμή.

Για παράδειγμα οι seymour duncan που πήρα ήταν από αγγελίες και μου βγήκαν στην μισή τιμή,απλά τσεκάρισα την αντίσταση με αυτή που δείνει ο κατασκευαστής και ότι δεν μου έκανε feedback(αν είχε πρόβλημα με το κέρομά του)και μέσο skype μάλιστα.




Ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες.Αυτο με το βύσμα το έχω κάνει ήδη και λύθηκε το πρόβλημα,το έχω βάλει μάλιστα και ανάποδα, με φορά προς τα πάνω γιατί κουνιεται και έβγαινε το καλώδιο και τώρα είναι εντάξει!Αυτο ήθελα να μάθω σχετικά με τα ηλεκτρικά,ποσο κάνουν περιπου,γιατι θέλω να τα αλλάξω όλα και να μην μου τον πιάσουν.Συμφωνω και με εσένα και με όλους που μου προτείνουν να πάρω πρώτα έναν καλο ενισχυτή.Αλλα όπως ξαναλέω για πολλοστή φορά, αυτη τη στιγμή δεν μπορώ να τα πάρω όλα.Και δεν έχω και πολλές απαιτήσεις.Μου αρκεί η πεταλιέρα κι ας αποδίδει το 50% των δυνατοτήτων της στον ενισχυτή μου.Ετσι κι αλλιως εδω και 8 χρόνια με τα εφφε του παίζω.όταν θα  μπορέσω εννοείται οτι θα πάρω έναν καλό λαμπάτο κι εγω.

Αποσυνδεδεμένος kbasilis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
    • Προφίλ
Ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες.Αυτο με το βύσμα το έχω κάνει ήδη και λύθηκε το πρόβλημα,το έχω βάλει μάλιστα και ανάποδα, με φορά προς τα πάνω γιατί κουνιεται και έβγαινε το καλώδιο και τώρα είναι εντάξει!Αυτο ήθελα να μάθω σχετικά με τα ηλεκτρικά,ποσο κάνουν περιπου,γιατι θέλω να τα αλλάξω όλα και να μην μου τον πιάσουν.Συμφωνω και με εσένα και με όλους που μου προτείνουν να πάρω πρώτα έναν καλο ενισχυτή.Αλλα όπως ξαναλέω για πολλοστή φορά, αυτη τη στιγμή δεν μπορώ να τα πάρω όλα.Και δεν έχω και πολλές απαιτήσεις.Μου αρκεί η πεταλιέρα κι ας αποδίδει το 50% των δυνατοτήτων της στον ενισχυτή μου.Ετσι κι αλλιως εδω και 8 χρόνια με τα εφφε του παίζω.όταν θα  μπορέσω εννοείται οτι θα πάρω έναν καλό λαμπάτο κι εγω.


Απλά μην βάζεις στο μυαλό σου καλός λαμπάτος = τρελλά λεφτά υπάρχει ένας harley beton 15 άρης στα

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_ga15.htm

έτυχε να δω σήμερα μια παλιά αγγελία(πριν μισό χρόνο) που τον κατέβασε μέχρι και 80 γιούρια :o και μόνο που δεν έβαλα τα κλάματα.

άντε και ένα πενηντάρικο για τα ηλεκτρηκά και σου μένουν λιγότερο από 200(αν πάρεις καινούριο τον ενισχυτή)και πρέπει να σου μένουν άλλα 100 με 200 να πάρεις εφέ αν πας για tonelab καλύβεσαι με ένα πενηντάρι ακόμα ανάλογα για ποια πας
« Τελευταία τροποποίηση: 30/09/12, 22:54 από kbasilis »

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Συμφωνώ και επαυξάνω στα περί καλού λαμπάτου ενισχυτή αλλά θα πρέπει και να έχεις μια κιθάρα που θα "παίζει". Αμα είναι να στα σπάει η κιθάρα με ξεκουρδίσματα, τριξίματα, χρατς-χρουτς κλπ δεν πας πουθενά. Κάνε ένα set-up σε όποια από τις κιθάρες σου πιστεύεις ότι ταιριάζει καλύτερα στο στυλ που θες να παίξεις και σ'αρέσει ο λαιμός και τα τάστα της. Διόρθωσε/άλλαξε ποτενσιόμετρα, επιλογέα κλπ χωρίς να πας σε extreme λύσεις. Βάλε άμα θες κι ένα σετάκι Tonerider (για μονοπήνιους) ή Rockfield για humbuckers. Πολύ καλοί μαγνήτες σε πολύ καλές τιμές. Δες τι σου περίσσεψε από to budget σου και τα λέμε.


Μετά θα πήγαινα για το λαμπάτο, μετά ένα wah που βλέπω πως το θες και μετά βλέπεις τι άλλο εφε σου είναι απραίτητο ανάλογα και με τον ενισχυτή που θα έχεις διαλέξει.


Πρόσεξα ότι δε θες modelling ενισχυτή αλλά σκέφτεσαι ψηφιακή πεταλιέρα. Ξανασκέψου το αυτό.

Αποσυνδεδεμένος kbasilis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
    • Προφίλ
Για να μην ξεκουρδίζεται

http://s1175.photobucket.com/albums/r621/kbasilis/?action=view&current=0113.jpg

σόρυ για την θολούρα.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
http://s1175.photobucket.com/albums/r621/kbasilis/?action=view&current=0113.jpg

τι να καταλάβουμε απ'αυτή τη φωτο όσον αφορά τα "περάσματα" της χορδής? :P

είναι το δέσιμο που προτείνει η ESP σε ένα manual της?

πάντως για το ξεκούρδισμα μπορεί να φταίνε από τον τρόπο δεσίματος της χορδής στο κλειδί εώς το nut ή την παλαιότητά της....

Αποσυνδεδεμένος kbasilis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
    • Προφίλ

τι να καταλάβουμε απ'αυτή τη φωτο όσον αφορά τα "περάσματα" της χορδής? :P


Στην ουσία μπλοκάρει η χορδή αλλά η φώτο είναι για τα μπάζα λόγο φωτισμού θα ανεβάσω καινούρια,φαντάσου πως είναι το ίδιο μπλοκάρισμα που κάνουμε με τις χορδές στην κλασσική στον καβαλάρη και στα κλειδιά.

είναι το δέσιμο που προτείνει η ESP σε ένα manual της?

Δεν το είδα από εκεί.

πάντως για το ξεκούρδισμα μπορεί να φταίνε από τον τρόπο δεσίματος της χορδής στο κλειδί εώς το nut ή την παλαιότητά της....

+1  ;)


Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
από εδώ (σελ. 4):
http://www.espguitars.com/ESP_Owners_Manual.pdf

λέει πολλά...αξίζει να το διαβάσετε ολόκληρο....

Αποσυνδεδεμένος kbasilis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
    • Προφίλ
http://s1175.photobucket.com/albums/r621/kbasilis/?action=view&current=Picture13.jpg

μια πιο καθαρή φώτο που δείχνει πως περνάει η χορδή κάτω από τον εαυτό της με αποτέλεσμα όταν την τραβάει το κλειδί κατά το κούρδισμα να την μπλοκάρει όπως γίνεται στις κλασσικές ένα είδος lock δηλαδή.

Αποσυνδεδεμένος giorgosL

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 48
    • Προφίλ
Απ΄οτι βλέπω εχουμε ξεφύγει απο το αρχικό θέμα.Βασικά δεν πήρα καμια απάντηση σε αυτά που συγκεκριμένα ρωτούσα.Οπότε έχω μια άλλη ερωτηση.Ξέρει κανείς αν θα βάλω 2 μαγνήτες  strat stacked noiseless και έναν strat big mag,τί αποτέλεσμα θα έχω??

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Actual Girls
Απ΄οτι βλέπω εχουμε ξεφύγει απο το αρχικό θέμα.Βασικά δεν πήρα καμια απάντηση σε αυτά που συγκεκριμένα ρωτούσα.Οπότε έχω μια άλλη ερωτηση.Ξέρει κανείς αν θα βάλω 2 μαγνήτες  strat stacked noiseless και έναν strat big mag,τί αποτέλεσμα θα έχω??
μαλλον δεν κανεις τις σωστες ερωτησεις....ολοι σου απαντησαμε προς τα που πρεπει να κινηθεις!!!

Αποσυνδεδεμένος giorgosL

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 48
    • Προφίλ
Οι ερωτήσεις μου είναι ολόσωστες και σαφέστατες.Αλλά οι περισσότεροι που απάντησαν δεν διάβασαν καν την πρώτη μου ανάρτηση..Πάντως οι προτάσεις για αγορά ενισχυτή είναι πολύ χρήσιμες και δεν αντιλέγω καθόλου!Ευχαριστώ όσους απάντησαν!

Αποσυνδεδεμένος kbasilis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
    • Προφίλ
Απ΄οτι βλέπω εχουμε ξεφύγει απο το αρχικό θέμα.Βασικά δεν πήρα καμια απάντηση σε αυτά που συγκεκριμένα ρωτούσα.Οπότε έχω μια άλλη ερωτηση.Ξέρει κανείς αν θα βάλω 2 μαγνήτες  strat stacked noiseless και έναν strat big mag,τί αποτέλεσμα θα έχω??


Φίλε Γιώργο υπήρχε θέμα(ένα από όλα) στο ότι ξεκουρδίζεται εύκολα η κιθάρα σου(όσο αφορά την αναβάθμηση της) γι'αυτό και ανέβασα τις φώτο όπως επίσης για τον ίδιο λόγο ανάρτησε ο hot_sauce το manual από τις ESP για να γίνονται κάποια βήματα σωστά ώστε να λιγοστεύουν οι πιθανότητες να υπάρχουν προβλήματα.

Για τους μαγνήτες τώρα.

Σίγουρα οι noiseless θα σου δώσουν ένα αποτάλεσμα όσο αφορά την αποφυγή του θορύβο με αποτέλεσμα να μην χρησιμοποιείς noise gate ή καθόλου ή σε τόσο μεγάλο βαθμό και να έχεις προβλημα να σου τρώει τον ήχο σου(το noise gate).

Από θέμα χροιάς δεν τους γνωρίζω θα σου πρότεινα να ξεκινίσεις με τον εξοπλισμό και να αφήσεις μετά τους μαγνήτες.

Ο λόγος είναι πως ο λοιπός εξοπλισμός θα σου δώσει μεγαλύτερη διαφορά,δεν λέω και οι μαγνήτες κάνουν καλή διαφορά οπότε θα ήταν ποιο καλή αυτή η σειρά προτερεότητας.

Αποσυνδεδεμένος giorgosL

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 48
    • Προφίλ
Βασίλη, έχουμε μπλέξει τα μπούτια μας εδω μέσα.Εμένα η ερώτηση μου απ την αρχή ήταν τί προτείνετε να κάνω με 300-400 ευρω: να αναβαθμίσω μια κιθάρα washburn,να πάρω δυο πεταλάκια ή να πάρω μια πεταλιέρα(είμαι ανάμεσα σε tonelab ex kai zoom G5,επίσης ρώτησα ποια είναι καλύτερη απο τις tonelab,η ex ή η Le?) ;;όλες οι προτάσεις που έγιναν αφορούσαν κυρίως την αγορά ενισχυτή,δεν αντιλέγω καθόλου οτι είναι το πιο σημαντικό,όμως δεν ρώτησα αν πρέπει να πάρω ενισχυτή ή όλα τα άλλα.Μπορεί να φταίω κι εγω και να προκάλεσα συγχυση.Ζητώ συγγνωμη.Πάντως όλες οι απόψεις είναι πολύ χρήσιμες,άσχετα αν δεν απαντούν άμεσα στο ερώτημά μου.Όσον αφορά το ξεκούρδισμα λοιπόν,πολύ σημαντικές οι πληροφορίες αυτές αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν αντιμετωπίζω τέτοιο πρόβλημα με την washburn που θέλω να ασχοληθώ.Η άλλη μου κιθάρα,η ibanez,με ταλαιπωρεί με το κούρδισμα,κλασικά,λόγω τρεμόλου,και επειδή με νευριάζει πολύ το κούρδισμά της και γενικά δεν μ΄'αρέσει καθόλου,την πουλάω.Για τους μαγνήτες είναι πολύ σημαντική η απάντησή σου,γιατί δεν ξέρω σχεδόν τίποτα πάνω στον τομέα,και μιας και θα κάνω αναβάθμιση είναι πολύ σημαντικές οι γνώσεις σας.Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
και οι δύο κατευθύνσεις που σκέφτεσαι να πάρεις....εγώ προσωπικά, αναλογιζόμενος τον εξοπλισμό σου....δε θα επέλεγα καμία...παρ'όλο που επιμένεις πως μόνο προς αυτές τις δύο θέλεις να κινηθείς (και έχει γίνει κατανοητό...αλλά γνώμες εκφράζουμε)

το ρεζουμέ είναι πως δεν θα τα ευχαριστηθείς ότι αλλαγές και να κάνεις, ειδικά αν αποφασίσεις να φτιάξεις την κιθάρα....άντε στα πεταλάκια...με κανένα πολύ καλό distortion, delay κτλ να δεις διαφορές....

ο ενισχυτής είναι μια τρίτη κατεύθυνση που ίσως να μην είχες σκεφτεί και να σου βγαινε σε καλό...γι'αυτό στον προτείναμε....

όσον αφορά τις πεταλιέρες....δεν έχω δοκιμάσει καμία απ'όσες είσαι ανάμεσα αλλά έχω την Tonelab SE και είμαι πολύ ευχαριστημένος (σημειωτέον, την πήρα μεταχειρισμένη και σε πολύ καλή κατάσταση και τιμή)

μην τα φοβάσαι τα μεταχειρισμένα...αρκεί να μπορείς να τα κρίνεις και να τα αξιολογήσεις ως προς τη λειτουργικότητά τους (κάτι πιο δύσκολο για σένα μιας και μένεις επαρχία αλλά με μία video-κλήση μπορείς να καταλάβεις πολλά, το κάνουν αρκετοί) και μπορείς να βρεις πολλά διαμαντάκια κοψοχρονιά...

Αποσυνδεδεμένος giorgosL

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 48
    • Προφίλ
Hot sauce, όπως έχω πει,οι επιλογές μου αυτές είναι μια πρόχειρη λύση.και 50% να αποδίδει η πεταλιέρα ή τα πεταλάκια στον ενισχυτή που έχω, δεν με πειράζει.Βολεύομαι προς το παρόν.Και θα πάρω λαμπάτο όταν θα εχω την δυνατότητα.Απ' οτι έχω διαβάσει για την SE λέγονται τα καλύτερα,αλλα μόνο μεταχειρισμένη υπάρχει πλέον,ενω την Le αν και παλιά κι αυτη,την εχω δει σε μερικά site,καινούργια.Μεταχειρισμένο δεν θέλω να πάρω γιατι δεν είμαι ειδικός,δεν μπορώ να ξέρω αν έχει κάποιο πρόβλημα,κι επίσης-μπορεί να είναι βλακεία αυτό που θα πω-έχω την εντύπωση οτι όλα αυτά τα ψηφιακά έχουν όριο ζωής,δηλαδή μπορεί να χαλάνε σιγα-σιγά ύστερα απο πολλές ώρες χρήσης.Οπότε,αν ισχύει αυτή η χαζή σκέψη,δεν μπορώ να ξέρω πόσο την έχει χρησιμοποίησει κάποιος.

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
τα πάντα στο πλανήτη μας εχουν ενα οριο ζωής, ακόμα και εμείς
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος kbasilis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
    • Προφίλ
Σου έχω προτείνει κάτι

Ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες.Αυτο με το βύσμα το έχω κάνει ήδη και λύθηκε το πρόβλημα,το έχω βάλει μάλιστα και ανάποδα, με φορά προς τα πάνω γιατί κουνιεται και έβγαινε το καλώδιο και τώρα είναι εντάξει!Αυτο ήθελα να μάθω σχετικά με τα ηλεκτρικά,ποσο κάνουν περιπου,γιατι θέλω να τα αλλάξω όλα και να μην μου τον πιάσουν.Συμφωνω και με εσένα και με όλους που μου προτείνουν να πάρω πρώτα έναν καλο ενισχυτή.Αλλα όπως ξαναλέω για πολλοστή φορά, αυτη τη στιγμή δεν μπορώ να τα πάρω όλα.Και δεν έχω και πολλές απαιτήσεις.Μου αρκεί η πεταλιέρα κι ας αποδίδει το 50% των δυνατοτήτων της στον ενισχυτή μου.Ετσι κι αλλιως εδω και 8 χρόνια με τα εφφε του παίζω.όταν θα  μπορέσω εννοείται οτι θα πάρω έναν καλό λαμπάτο κι εγω.


Απλά μην βάζεις στο μυαλό σου καλός λαμπάτος = τρελλά λεφτά υπάρχει ένας harley beton 15 άρης στα

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_ga15.htm

έτυχε να δω σήμερα μια παλιά αγγελία(πριν μισό χρόνο) που τον κατέβασε μέχρι και 80 γιούρια :o και μόνο που δεν έβαλα τα κλάματα.

άντε και ένα πενηντάρικο για τα ηλεκτρηκά και σου μένουν λιγότερο από 200(αν πάρεις καινούριο τον ενισχυτή)και πρέπει να σου μένουν άλλα 100 με 200 να πάρεις εφέ αν πας για tonelab καλύβεσαι με ένα πενηντάρι ακόμα ανάλογα για ποια πας


ώστε να πάρεις και μια καλή πεταλιέρα και να την ακούσεις όπως πρέπει,μαγνήτες αλλάζεις και μετά δεν πειράζει τόσο πολύ όσο ο εξοπλισμός.

Αν επιμένεις στον ενισχυτή σου οι tonelab είναι καλές κυρίως οι SE και LE(ηχιτηκά είναι ίδιες για μένα) για τις St και δεν ξέρω τι άλλο δεν γνωρίζω.

Υπάρχουν και οι digitech rp 1000 ή 500 έχουν ωραίους ήχους για παραπάνω πεταλιέρες δεν το έχω ψάξει.

Στον τρανζιστοράτο ενισχυτή πιο καλό ήχο θα σου έβγαζαν αναλογηκά πετάλια.

Νομίζω 80's σε ενδιαφέρουν αν θυμάμαι,στα 80's κατά κύριο λόγο δουλεύαν marshall ή plexi ή jcm800 και με ένα drive μπροστά(tube screamer πιο πολύ) όσο αφορά το μέταλ,οπότε αν τυχόν σου αρέσουν τα πεταλάκια κάνε έρευνα για πετάλια τέτοιας χροιάς.

Μπορεί να βρεις απλά ή και με booster δηλαδή ή ήχο μόνο από ενισχυτή ή από ενισχυτή+booster(αντικαθηστά το δεύτερο πετάλι)

τα πάντα στο πλανήτη μας εχουν ενα οριο ζωής, ακόμα και εμείς


+1

Αποσυνδεδεμένος giorgosL

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 48
    • Προφίλ
Είναι καλος ο Harley Benton; Η τιμή του είναι πολύ καλή και μπορώ να το κάνω έτσι όπως το λες.Αλλα τι είναι προτιμότερο?Να παρω αυτόν ή να πάρω αργότερα κάποιον που να κάνει εως 500 ευρω περίπου?Δεν θα είναι πεταμένα λεφτα τα 150 ευρω αν μαζέψω κι αλλα και πάρω έναν ακόμα καλύτερο αργότερα?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
19 Απαντήσεις
6584 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/06/09, 10:27
από Alex_Under
17 Απαντήσεις
8418 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/10, 13:09
από ekaradimos
67 Απαντήσεις
17994 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/10, 21:31
από Dr Bluz (G.K.)
18 Απαντήσεις
8681 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/04/10, 21:59
από Coldfusion
10 Απαντήσεις
3845 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/05/10, 17:44
από Crazy Heart
3 Απαντήσεις
2286 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/11/10, 05:30
από arisgate7
19 Απαντήσεις
6827 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/08/11, 13:44
από Crazy Heart
13 Απαντήσεις
5588 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/12, 16:10
από zeoy
28 Απαντήσεις
9525 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/13, 12:53
από emg
30 Απαντήσεις
10013 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/15, 14:15
από Guitar Fan