Αποστολέας Θέμα: Αγορά ηλεκτρακουστικής για αρχάριο  (Αναγνώστηκε 12018 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος buccaneer

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Άντρας
  • Hey ant! Ant!
    • Προφίλ
Γεια χαρά. Μετά από πολύ διάβασμα εδώ η απόφαση πάρθηκε για να αγοράσω μια ακουστική έτσι ώστε να ξεκινήσω. Υπάρχει λόγος να ΜΗΝ πάρω ηλεκτρακουστική? Επιπλέον, επειδή δεν υπάρχει κάποιος να με πάρει από το χέρι και να πάμε, έχω κρατήσει από αυτά που διάβασα στο φόρουμ ότι στα 200-300 ευρώ που θα διαθέσω εγώ δεν έχει πολλά περιθώρια για πολύ καλή ή πολύ κακή ποιότητα. Επίσης, διάβασα αρκετές φορές το "διάλεξε μία να σου αρέσει εμφανισιακά" και συμφωνώ.

Πρέπει να προσέξω κάτι συγκεκριμένο στη μορφή/σχήμα της κιθάρας/μπράτσου/χορδών?

Η αγγελία αυτή π.χ. πώς σας φαίνεται?

http://forum.kithara.gr/index.php?action=classifieds;sa=view;id=12266

Πάνος.

Αποσυνδεδεμένος Crazy Heart

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρακουστικής για αρχάριο
« Απάντηση #1 στις: 26/11/09, 23:40 »
Υπάρχει λόγος να ΜΗΝ πάρω ηλεκτρακουστική?
μόνο αν αποκλείσεις το ενδεχόμενο να παίξεις live κάπου.

επίσης με 200-300 ευρώ μπορείς να πάρεις μια πολύ καλή κιθάρα από κάποιο μαγαζί.

Προσωπικά προτιμώ η κιθάρα να είναι καινούρια, out of the box που λένε.
Music makes the people come together

Αποσυνδεδεμένος buccaneer

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Άντρας
  • Hey ant! Ant!
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρακουστικής για αρχάριο
« Απάντηση #2 στις: 27/11/09, 08:56 »
Μάλλον συμφωνώ κι εγώ για καινούρια ηλεκτρακουστική, θα ξεκινήσω από σήμερα τις οργανότσαρκες να μαζέψω hands-on τιμές και αίσθηση. Χαίρομαι που τα 200-300 ευρώ δεν είναι προς περιφρόνηση στην αγορά αυτή. Ευχαριστώ ένα λοτ.  0:)

Καμιά πρόταση για μαγαζιά Πειραιά και μετά Αθήνα (εκτός από τους Νάκηδες που ξέρω πού είναι?)?
« Τελευταία τροποποίηση: 27/11/09, 09:06 από buccaneer »

Αποσυνδεδεμένος Crazy Heart

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρακουστικής για αρχάριο
« Απάντηση #3 στις: 27/11/09, 14:00 »
Για μαγαζιά στην Αθήνα δεν ξέρω, αλλά μπορείς να ρίξεις και μια ματιά στο τι παίζει από εδώ (στα 200-300 ευρώ που θες)
Music makes the people come together

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρακουστικής για αρχάριο
« Απάντηση #4 στις: 27/11/09, 14:07 »
Υπάρχει λόγος να ΜΗΝ πάρω ηλεκτρακουστική?

Ναι, ηλεκτρακουστικη θα παρεις μονο αν θες να την κουμπωσεις σε ενισχυτη. Μια χαρα θα βγαλεις live και με την απλη ακουστικη. Οποτε μη σε ανησυχει αυτο  ;)

Επειδη οι ακουστικες ειναι περιεργα φρουτα (μπορει να παιξεις μια με 2000 ευρω και να μη σου αρεσει και μετα να παιξεις καμια με 300 ευρω και να ενθουσιαστεις) καλυτερα να παρεις ο ιδιος τα μαγαζια με τη σειρα, να τους πεις το μπατζετ σου και να δεις τις επιλογες σου.
Κατα τη γνωμη μου στα 250-300 ευρω (μιλωντας παντα για ακουστικες) μπορεις να βρεις ενα τιμιο οργανο. ;)

Υ.Γ. Αν καποια στιγμη αποφασισεις οτι θες να την κουμπωνεις σε ενισχυτη μπορεις να τη μετατρεψεις σε ηλεκτρακουστικη αλλα για την ωρα και με δεδομενο το μπατζετ σου, κοιτα σε απλη ακουστικη.


Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρακουστικής για αρχάριο
« Απάντηση #5 στις: 27/11/09, 16:59 »
Εγω θα σου προτεινα ηλεκτροακουστικη...δν εχουν μεγαλες χρηματικες διαφορες, αλλα η ηλεκτροακουστικες ειναι πιο βολικες, λογω του οτι δε χρειαζονται μικροφωνο για live...ασε που την "καρφωνεις" κατευθειαν στην καρτα ηχου σου κ ηχογραφεις...

Αποσυνδεδεμένος buccaneer

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Άντρας
  • Hey ant! Ant!
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρακουστικής για αρχάριο
« Απάντηση #6 στις: 27/11/09, 21:52 »
Επειδή είναι σίγουρο ότι θα θέλω να τη ρίξω στον κομπιούτορα, μάλλον προσανατολίζομαι σε μια ηλεκτρακουστική Ovation στα 210 ευρά. Ευχαριστώ πολύ παιδιά, εδώ θα είμαστε πλέον :)

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρακουστικής για αρχάριο
« Απάντηση #7 στις: 28/11/09, 22:40 »
Καλοπαιχτη! ;)

Αποσυνδεδεμένος SavingMyFace

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρακουστικής για αρχάριο
« Απάντηση #8 στις: 14/01/10, 23:48 »
Καλησπερα και καλώς σας βρήκα!

Για να μην ανοίγω καινούριο θέμα το βάζω εδώ :D
Εδώ και ένα μεγάλο χρονικό διάστημα έχω την επιθυμία να μάθω να παίζω ακουστική κιθάρα, δυστυχώς όμως η μια αναβολή ερχόταν μετά την άλλη...
Θέλω  να κάνω μόνη μου μαθήματα μέσω βιβλίων και videos. Αυτό που θέλω είναι να παίζω ορισμένα κομμάτια που μου αρέσουν  τίποτα παραπάνω.  Το είδος που με τράβα είναι  rock ballads ,rock-ακια και κάποια έντεχνα κομμάτια.
Για την επιλογή της κιθάρας είμαι ανάμεσα σε δυο, σε μια ακουστική Fender CD 60 και μια ηλεκτροακουστική Fender CD 60 CE. H δεύτερη μ’ αρέσει περισσότερο εμφανισιακά λογω του κοψίματος της. Η ηλεκτροακουστική πρέπει να είναι συνδεδεμένη σε ενισχυτή ή βγάζει και ήχο από μόνη της όπως η απλή ακουστική ; Κι απλώς, αν θες, την συνδέεις ;
Δεν ξέρω όμως από που να αρχίσω. Ποια είναι τα πρώτα βήματα που πρέπει να κάνω; Να ζητήσω από κάποιον γνώστη του θέματος να μου δείξει κάποια πράγματα ; Και ποια θα είναι αυτά ακριβώς ;   

Ευχαριστώ ;)
Be Yourself .... Everyone Else Is Already Taken" . Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος athws

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρακουστικής για αρχάριο
« Απάντηση #9 στις: 15/01/10, 08:48 »
οι περισσότεροι κατασκευαστές (όπως και οι Φέντερ που λες) βγάζουν το ίδιο όργανο και σε ακουστική και σε ηλ/ακουστική έκδοση.
Το καλύτερο θα ήταν να δείς και τις δυό σε κάποιο μαγαζί, να καταλάβεις τη διαφορά τους.
Οι σκέτες ακουστικές έχουν πάντα λίγο δυνατότερο ήχο λόγω του μεγαλύτερου σκάφους.
Εγώ σ αυτή την κατηγορία τιμών θα προτιμούσα σκέτη ακουστική λόγω καλύτερου ήχου και διαχρονικότητας του οργάνου, κι αν θες να τη βάλεις σε ενισχυτή (που δηλαδή δε θα το χρειαστείς ποτέ) παίρνεις ένα μαγνήτη που μπαινοβγαίνει κι έχεις και καλύτερο ηλεκτρικό ήχο από τις ηλ/ακουστικές. 

Αποσυνδεδεμένος SavingMyFace

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρακουστικής για αρχάριο
« Απάντηση #10 στις: 15/01/10, 11:59 »
Ευχαριστω για την απαντηση Athws. Γενικα δεν νομιζω πως θα χρειαστω ποτε μου να την συνδεσω σε καποιον ενισχυτη, ουτε ειναι στα σχεδια μου :) Ο λογος που εβαλα και την ηλεκτροακουστικη Fender, ειναι πως μ' αρεσει ως σχεδιο, αυτο το κοψιμο, το cutaway οπως διαβασα οτι το ονομαζουν  :) Το συγκεκριμενο υπαρχει  δηλαδη μονο στις ηλεκτροακουστικες ;  :(
Μεσω διαδικτυου που ακουσα τον ηχο τους, δεν ειχαν μεγαλη διαφορα και ηχουσαν ευχαριστα στο αυτι μου. Σιγουρα πριν την αγορα θα κανω μια μικρη ερευνα, να δω γενικα τι υπαρχει και με βολευει. Αν και οικονομικα και ακουστικα μ'αρεσει η συγκεκριμενη  :P
Be Yourself .... Everyone Else Is Already Taken" . Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος athws

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρακουστικής για αρχάριο
« Απάντηση #11 στις: 15/01/10, 14:23 »
το κόψιμο δεν έχει χρησιμότητα γιατί στην ακουστική ποτέ δε θα παίξεις τόσο χαμηλά (αν πιά κάποτε παίζεις εκεί θα περάσεις σε ηλεκτρική κιθάρα) οπότε είναι για την εμφάνιση, αν σ αρέσει τόσο ασφαλώς να την πάρεις. Πάντως αν είσαι κοπέλλα κι επειδή οι ακουστικές είναι ογκώδεις κιθάρες και ίσως δύσχρηστες, δες και πιό μικρού μεγέθους (έχει ο Thomann.de στις κατηγορίες Miscellaneous Western Guitars και στις Roundback Guitars, είναι πολύ ωραίες κι αυτές). Από ήχο άστο, μέσω διαδικτύου ακούγονται όλες ίδιες..
   

Αποσυνδεδεμένος Crazy Heart

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρακουστικής για αρχάριο
« Απάντηση #12 στις: 15/01/10, 14:42 »
Πάντως αν είσαι κοπέλλα κι επειδή οι ακουστικές είναι ογκώδεις κιθάρες και ίσως δύσχρηστες, δες και πιό μικρού μεγέθους (έχει ο Thomann.de στις κατηγορίες Miscellaneous Western Guitars και στις Roundback Guitars, είναι πολύ ωραίες κι αυτές).
επειδή εγώ είμαι κοπέλα και έχω και την CD 60, να πω πως το μέγεθος της κιθάρας δεν με προβληματίζει καθόλου.
Music makes the people come together

Αποσυνδεδεμένος Μαρμελακι

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • ο καλος ο Μαρμελακης ολα τα αλεθει
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρακουστικής για αρχάριο
« Απάντηση #13 στις: 15/01/10, 14:48 »
Οι σκέτες ακουστικές έχουν πάντα λίγο δυνατότερο ήχο λόγω του μεγαλύτερου σκάφους.

Στο συγκεκριμενο μοντελο της Fender, αν οι διαφορα της απλης ακουστικης απο της ηλ/ακουστικης ειναι μονο το cutaway (και οχι το βαθος τους σκαφους) δεν νομιζω να εχει ιδιαιτερη διαφορα στην ενταση - τουλαχιστον οχι αρκετη ωστε να ειναι απαγορευτικη η αγορα της CE.

Αποσυνδεδεμένος SavingMyFace

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρακουστικής για αρχάριο
« Απάντηση #14 στις: 15/01/10, 15:47 »
Καλησπερα και παλι  8)

Ευχαριστω για τις απαντησεις, θα παω να τις δω και τις δυο απο κοντα και μετα αποφασιζω  >:D

Ενταξει, μπορει να ειμαι κοπελα, αλλα δεν ειμαι και μικροκαμομενη  :P
Be Yourself .... Everyone Else Is Already Taken" . Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος SavingMyFace

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρακουστικής για αρχάριο
« Απάντηση #15 στις: 18/01/10, 12:29 »
Και κατι τελευταιο  ;D

Κατα την επιλογη και αγορα της ακουστικης κιθαρας, τι θα πρεπει να προσεξω ; Δηλαδη πως θα καταλαβω οτι αυτη η κιθαρα κανει για μενα και δεν θα μου δημιουργησει προβληματα στην εκμαθηση της ; Με αλλα λογια, πως θα καταλαβω πως ειναι ευκολοπαιχτη για μια αρχαρια ; ::)

Be Yourself .... Everyone Else Is Already Taken" . Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος Crazy Heart

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρακουστικής για αρχάριο
« Απάντηση #16 στις: 18/01/10, 20:49 »
χμμμ.. αφού θα έρθεις σε πρώτη επαφή με μια κιθάρα, υποθέτω πως όποια και να πάρεις δεν θα έχει μεγάλη διαφορά... αυτό που να προσέξεις ίσως είναι να μπορεί να "γλιστράει" καλά το χέρι σου στο μπράτσο και επίσης το action (η απόσταση των χορδών απο την ταστιέρα) να μην είναι πολύ μεγάλη... αν είναι μπορείς να τους πεις να σου φτιάξουν λίγο τη βέργα...

Ενταξει, μπορει να ειμαι κοπελα, αλλα δεν ειμαι και μικροκαμομενη  :P
α να μπράβο, γιατί να μας βάζουνε περιορισμούς δηλ?? :P
Music makes the people come together

Αποσυνδεδεμένος sofitia

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κλασική κιθάρα
    • Προφίλ
    • http://clubs.pathfinder.gr/tetradiakitharas?bcseed=1256914726_11423
Απ: Αγορά ηλεκτρακουστικής για αρχάριο
« Απάντηση #17 στις: 18/01/10, 20:58 »
Υπάρχει λόγος να ΜΗΝ πάρω ηλεκτρακουστική?

Ναι, ηλεκτρακουστικη θα παρεις μονο αν θες να την κουμπωσεις σε ενισχυτη. Μια χαρα θα βγαλεις live και με την απλη ακουστικη. Οποτε μη σε ανησυχει αυτο  ;)

Επειδη οι ακουστικες ειναι περιεργα φρουτα (μπορει να παιξεις μια με 2000 ευρω και να μη σου αρεσει και μετα να παιξεις καμια με 300 ευρω και να ενθουσιαστεις) καλυτερα να παρεις ο ιδιος τα μαγαζια με τη σειρα, να τους πεις το μπατζετ σου και να δεις τις επιλογες σου.
Κατα τη γνωμη μου στα 250-300 ευρω (μιλωντας παντα για ακουστικες) μπορεις να βρεις ενα τιμιο οργανο. ;)

Υ.Γ. Αν καποια στιγμη αποφασισεις οτι θες να την κουμπωνεις σε ενισχυτη μπορεις να τη μετατρεψεις σε ηλεκτρακουστικη αλλα για την ωρα και με δεδομενο το μπατζετ σου, κοιτα σε απλη ακουστικη.

πως μπορής να μετατρέψεις την ακουστική σου σε ηλεκτρακουστική???  :hmm
« Τελευταία τροποποίηση: 18/01/10, 20:59 από sofitia »
Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΣΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΑΝΤΕΧΕΙ

Αποσυνδεδεμένος SavingMyFace

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρακουστικής για αρχάριο
« Απάντηση #18 στις: 18/01/10, 22:14 »
χμμμ.. αφού θα έρθεις σε πρώτη επαφή με μια κιθάρα, υποθέτω πως όποια και να πάρεις δεν θα έχει μεγάλη διαφορά... αυτό που να προσέξεις ίσως είναι να μπορεί να "γλιστράει" καλά το χέρι σου στο μπράτσο και επίσης το action (η απόσταση των χορδών απο την ταστιέρα) να μην είναι πολύ μεγάλη... αν είναι μπορείς να τους πεις να σου φτιάξουν λίγο τη βέργα...

Οταν λες "γλιστραει" ;  ::)
Be Yourself .... Everyone Else Is Already Taken" . Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος Crazy Heart

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρακουστικής για αρχάριο
« Απάντηση #19 στις: 18/01/10, 22:27 »
ας πούμε δοκίμασε να πας λίγες φορές πάνω κάτω την παλάμη σου στο μπράτσο... να μπορείς να φτάνεις όλες τις χορδές χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία...

νομίζω το πιο βασικό είναι αυτό που σου είπα για το action..
Music makes the people come together

Αποσυνδεδεμένος athws

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρακουστικής για αρχάριο
« Απάντηση #20 στις: 18/01/10, 22:33 »
πως μπορής να μετατρέψεις την ακουστική σου σε ηλεκτρακουστική???  :hmm


με κάτι τέτοιο..
http://www.thomann.de/gr/seymour_duncan_woody_sc_westernpickup.htm

Αποσυνδεδεμένος SavingMyFace

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρακουστικής για αρχάριο
« Απάντηση #21 στις: 19/01/10, 11:42 »
ας πούμε δοκίμασε να πας λίγες φορές πάνω κάτω την παλάμη σου στο μπράτσο... να μπορείς να φτάνεις όλες τις χορδές χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία...

νομίζω το πιο βασικό είναι αυτό που σου είπα για το action..

Ποσο δηλαδη πρεπει να ειναι η αποσταση περιπου ;
Τι γινεται στην περιπτωση που ειναι μεγαλυτερη ; Δεν ακουγεται καλα ο ηχος ; Χρειαζεται περισσοτερη πιεση να πατηθει ; Σε δυσκολευει γενικα ;
Be Yourself .... Everyone Else Is Already Taken" . Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος Μαρμελακι

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • ο καλος ο Μαρμελακης ολα τα αλεθει
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρακουστικής για αρχάριο
« Απάντηση #22 στις: 19/01/10, 17:39 »
Το action δεν ειναι το ιδιο σε ηλεκτρικες και ακουστικες, και επισης δεν ειναι απαραιτητο να ειναι το ιδιο σε ολες τις χορδες.
Για την ακριβεια, το action εχει καποιες minimum τιμες ωστε να μην τριζουν (ακουμπωντας την ταστιερα) οι χορδες, αλλα απο εκει και περα ο καθενας μπορει να το εχει οπως τον/την βολευει.
Αναφορικα και μονο, στις ηλεκτρικες το minimum ειναι γυρω στα 2mm.

Αποσυνδεδεμένος Crazy Heart

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρακουστικής για αρχάριο
« Απάντηση #23 στις: 19/01/10, 18:25 »
Το action το μετράμε στο 12 τάστο. Συνήθως μετά το 7ο-8ο τάστο θα σε δυσκολεύει αν έχει μεγάλο action. Αν έχεις χαμηλό action είναι πιο εύκολο να παίξεις, αλλά με πιο ψηλό action έχεις καλύτερο τόνο. Επειδή αρχίζεις τώρα όμως, ίσως να μη χρειάζεται να σε απασχολεί και πολύ αυτό το θέμα.
Απλά το αναφέρω γιατί άκουσα και από άλλους που πήραν την CD-60 ότι θέλησαν να το χαμηλώσουν στην πορεία.
Music makes the people come together

Αποσυνδεδεμένος sofitia

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κλασική κιθάρα
    • Προφίλ
    • http://clubs.pathfinder.gr/tetradiakitharas?bcseed=1256914726_11423
Απ: Αγορά ηλεκτρακουστικής για αρχάριο
« Απάντηση #24 στις: 19/01/10, 18:50 »
πως μπορής να μετατρέψεις την ακουστική σου σε ηλεκτρακουστική???  :hmm


με κάτι τέτοιο..
http://www.thomann.de/gr/seymour_duncan_woody_sc_westernpickup.htm


 :o Πολύ καλο το τοποθετής στον καβαλάρη να υποθέσω ???  θα το δοκιμάσω και αμα έχει κακό ήχο θα σας πω  ;D
Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΣΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΑΝΤΕΧΕΙ

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
15 Απαντήσεις
7337 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/04/08, 01:01
από korax_ole
10 Απαντήσεις
5651 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/09/08, 21:01
από RORY GALLAGHER
3 Απαντήσεις
2713 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/09, 21:03
από zeromancer
5 Απαντήσεις
3962 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/03/09, 08:46
από Μπούλης
0 Απαντήσεις
1492 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/07/10, 23:15
από lefteris_drama
3 Απαντήσεις
1984 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/11, 12:57
από xoxoras
27 Απαντήσεις
9735 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/07/11, 22:40
από omega
7 Απαντήσεις
4554 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/08/11, 20:29
από Απόλλων
13 Απαντήσεις
6053 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/15, 21:46
από grigoris.karathimios
8 Απαντήσεις
5825 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/15, 12:06
από Spyros Delta