Αποστολέας Θέμα: Πόνος στο δάχτυλο  (Αναγνώστηκε 33678 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fedstog

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Πόνος στο δάχτυλο
« στις: 06/05/11, 09:07 »
Θα πάω σήμερα σε Ιατρό αλλά το γράφω μήπως έχει δεί κανείς κάτι ανάλογο.

Είμαι μηχανικός 22 ετών

2009 και 2010 δούλευα πολύ για το πτυχίο και με έπιασε ένας πόνος στον παράμεσο στην μεσέα άρθωση ο οποίος είναι συνέχεια κάπου στο βάθος. Με λίγα λόγια είναι απλα ενοχλητικός (έκανα μια μελέτη 100+ σελίδες στο word). Τελείωσα με το πτυχίο, έπιασα πάλι κιθάρα και μπάσο και ο πόνος πέρασε.

Τώρα δουλεύω σε γραφείο εδώ και 5βδομάδες και ο πόνος επανήλθε μετά απο 7 μήνες απο τότε που μου πέρασε. Με πονάει σε ανοίγματα που κάνω στην κιθάρα πχ 1-3-6  1-3-6  1-3-6 στην κλασική και 2-4  1-4  1-4  1-3 στο μπάσο κτλ αλλά όσο και να παίζω ο πόνος δεν αυξάνεται ούτε μειώνεται η ταχύτητα μου.


Σήμερα δεν θα πάω και πρόβα μεχρι να σιγουρευτώ οτι δεν πρέπει να το πιέζω.

Όποιος έχει δεί κάτι ανάλογο ας απαντήσει θα σας πώ το βράδυ ή αύριο τι θα πει ο ιατρός να ξέρει αντίστοιχα όποιος άλλος δουλεύει σε γραφείο ή σε υπολογιστή και το έχει πάθει.

Αποσυνδεδεμένος Dr Wolf

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • PUMPKIN.GR
Απ: Πόνος στο δάχτυλο
« Απάντηση #1 στις: 06/05/11, 09:41 »
Προφανώς το χέρι ζορίζεται σε κάποιες κινήσεις του πληκτρολογίου. Είχα κι εγώ αρκετά παλιά τέτοιο θεματάκι και το έλυσα τοποθετώντας μπροστά στο πληκτρολόγιο ένα από αυτά τα gel που ακουμπάνε οι καρποί. Ετσι ο καρπός κρατιέται ίσιος και δεν λυγίζει προς τα επάνω κατά την πληκτρολόγηση. Το ίδιο και για το mouse.

http://www.plaisio.gr/Furntiture/Computer-Accessories/Monitor-Holders/IMAK-Keyboard-Wrist-Rest-Grey-300-20-001.htm

Δες φυσικά τί θα πει και ο γιατρός..
"If You Can't Have What You Want,
It's Time To Start Wanting What You Have ..."
-------------------------------------------------
http://www.myspace.com/rain-on-fire

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Πόνος στο δάχτυλο
« Απάντηση #2 στις: 06/05/11, 10:24 »
Επαναλαμβανόμενη καταπόνηση λοιπόν... και ο πόνος είναι πιθανή ένδειξη αρχής τενοντίτιδας. Ασε το χέρι σου να ξεκουραστεί μέχρι να μη πονάει πια, και από κει και πέρα φρόντιζε να μη το καταπονείς με τον ίδιο τρόπο και κάνε ζέσταμα και εκτάσεις πριν από κάθε επαναλαμβανόμενη καταπόνηση μεγάλης διάρκειας. Διάβασε σχετικά θέματα για τενοντίτιδα στον παρόντα πίνακα.

Αποσυνδεδεμένος fedstog

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πόνος στο δάχτυλο
« Απάντηση #3 στις: 06/05/11, 13:52 »
Επαναλαμβανόμενη καταπόνηση λοιπόν... και ο πόνος είναι πιθανή ένδειξη αρχής τενοντίτιδας. Ασε το χέρι σου να ξεκουραστεί μέχρι να μη πονάει πια, και από κει και πέρα φρόντιζε να μη το καταπονείς με τον ίδιο τρόπο και κάνε ζέσταμα και εκτάσεις πριν από κάθε επαναλαμβανόμενη καταπόνηση μεγάλης διάρκειας. Διάβασε σχετικά θέματα για τενοντίτιδα στον παρόντα πίνακα.

Οπότε λεγκάτα στο φουλ πριν πιάσω κιθάρα και το έλεγε ο δάσκαλος ;p

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Πόνος στο δάχτυλο
« Απάντηση #4 στις: 06/05/11, 14:11 »
Οπότε λεγκάτα στο φουλ πριν πιάσω κιθάρα και το έλεγε ο δάσκαλος ;p

Δεν νομίζω ότι είναι καλό αυτό. Εγώ εννοούσα κινήσεις με όλους τους τρόπους και προς όλες τις κατευθύνσεις, όχι μια συγκεκριμένη κίνηση συνέχεια. Και τέντωμα των δακτύλων προς τα πάνω και προς τα κάτω τραβώντας με το άλλο χέρι. Τέτοια πράματα.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Πόνος στο δάχτυλο
« Απάντηση #5 στις: 06/05/11, 14:19 »
Aν όντως ο πόνος έρχεται από την μεσοφαλαγγική άρθρωση, μάλλον δεν πρόκειται για τενοντίτιδα. Μήπως όταν κάνεις τα ανοίγματα που περιγράφεις, το δάχτυλό σου σχηματίζει πολύ οξεία γωνία σε σχέση με την ταστιέρα και επομένως η δύναμη που ασκείς έχει σαν αποτέλεσμα την πλάγια πίεση πάνω στην άρθρωση;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος fedstog

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απ: Πόνος στο δάχτυλο
« Απάντηση #6 στις: 06/05/11, 14:40 »
Aν όντως ο πόνος έρχεται από την μεσοφαλαγγική άρθρωση, μάλλον δεν πρόκειται για τενοντίτιδα. Μήπως όταν κάνεις τα ανοίγματα που περιγράφεις, το δάχτυλό σου σχηματίζει πολύ οξεία γωνία σε σχέση με την ταστιέρα και επομένως η δύναμη που ασκείς έχει σαν αποτέλεσμα την πλάγια πίεση πάνω στην άρθρωση;


O πόνος μερικές φορές φτάνει και λίγο πάνω απο τον καρπό. Εξηγώ: δεν είναι απο την κιθάρα με πιάνει σε περιόδους που δουλεύω γραφείο. Η τεχνική μου στη κιθάρα είναι ακριβώς όπως θα έπρεπε να είναι κατά το ωδείο. Στο μπάσο αμα ξεφεύγει λίγο με τα slap.

Όσο πιο πολύ παίζω κιθάρα τόσο μειώνεται ο πόνος γενικά !

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Πόνος στο δάχτυλο
« Απάντηση #7 στις: 06/05/11, 14:56 »
Συγγνώμη φίλε, αλλά δεν μάς εξηγείς καθαρά τι συμβαίνει. Πριν έλεγες ότι ο πόνος εμφανίζεται στη μεσαία άρθρωση του παράμεσου και ότι σε πονάει όταν κάνεις ανοίγματα. Tώρα λες ότι ο πόνος φτάνει μέχρι τον καρπό και παίζοντας κιθάρα μειώνεται. Είναι ούτως ή άλλως δύσκολο να κάνουμε διάγνωση μέσω του Internet, πόσο μάλλον όταν δεν είσαι σαφής στην περιγραφή των συμπτωμάτων σου.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος fedstog

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απ: Πόνος στο δάχτυλο
« Απάντηση #8 στις: 06/05/11, 15:16 »
Συγγνώμη φίλε, αλλά δεν μάς εξηγείς καθαρά τι συμβαίνει. Πριν έλεγες ότι ο πόνος εμφανίζεται στη μεσαία άρθρωση του παράμεσου και ότι σε πονάει όταν κάνεις ανοίγματα. Tώρα λες ότι ο πόνος φτάνει μέχρι τον καρπό και παίζοντας κιθάρα μειώνεται. Είναι ούτως ή άλλως δύσκολο να κάνουμε διάγνωση μέσω του Internet, πόσο μάλλον όταν δεν είσαι σαφής στην περιγραφή των συμπτωμάτων σου.

Δεν ζήτησα διάγνωση φίλε μου! Εξηγώ γιατι ποστάρω. Τέσπα δεν είναι τπτ σοβαρό θα πάω να το κοιτάξω και θα ποστάρω.

Ξεκούραση μου είπε. Βρήκα και άλλα άτομα που είχαν πάθει το ίδιο.
« Τελευταία τροποποίηση: 06/05/11, 20:53 από fedstog »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
17093 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/06/03, 03:01
από parlats
3 Απαντήσεις
2789 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/06/06, 18:20
από FAIRY-The return!
43 Απαντήσεις
33777 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/03/07, 14:44
από Mistral
11 Απαντήσεις
7291 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/07/09, 21:30
από DimosBass
10 Απαντήσεις
17897 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/07/09, 19:43
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
9 Απαντήσεις
25771 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/10, 09:14
από Shockrates
6 Απαντήσεις
6902 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/08/10, 00:11
από SIFIS14
17 Απαντήσεις
43389 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/12, 09:17
από NeverBraker
4 Απαντήσεις
40029 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/12, 12:39
από jimmy1989
11 Απαντήσεις
34234 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/15, 02:28
από Καθόδιος (φλουτσ)