Αποστολέας Θέμα: πεταλάκια  (Αναγνώστηκε 3664 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PossessedB.E.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 140
    • Προφίλ
πεταλάκια
« στις: 04/01/10, 21:10 »
λοιπον σας εχω πρηξει τωρα τελευταια κατανοητο και το θεμα που ανοιγω τωρα ειναι καπως γενικο.
λοιπον..εχω το boss ml-2 ...υπαρχουν καποια πεταλακια με τα οποια θα μπορεσω να βελτιωσω τον ηχο...και γενικα να με διευκολυνει σε οτιδηποτε?δν εχω ιδεα απο πεταλακια μονο για παραμορφωση ξερω οτι υπαρχουν δεν τα εχω ψαξει. να ξερετε καθαρα δεν χρησιμοποιω ποτε με τον ενισχυτη παρα μονο παραμορφωση.


επαναλαμβανω πως γνωριζω οτι το θεμα ειναι αρκετα γενικο και αυτο που ζηταω απλα αυριο θα παραγγειλω κατι πραγματα απο γερμανια και επειδη μπορει να χρειαστω κατι στο κοντινο μελλον..να μη χρειαστει να μπω στην ιδια διαδικασια.

π.χ. καποιος απο σας που παιζει metal/rock τι πεταλακια χρησιμοποιει?

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: πεταλάκια
« Απάντηση #1 στις: 04/01/10, 21:39 »
Αν θες ένα φθηνό overdrive που θα σε βγάλει για κάποιες rock καταστάσεις (μέχρι R.E.M., U2, Clapton κλπ) θα σου πρότεινα το Digitech Bad Monkey που είναι απίστευτο για τα λεφτά του. Προσωπικά μου αρέσει τρελά η χροιά του!

Για metal, hard rock κλπ δοκίμασε οπωσδήποτε το metal muff..



Αποσυνδεδεμένος PossessedB.E.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 140
    • Προφίλ
Απ: πεταλάκια
« Απάντηση #2 στις: 04/01/10, 21:50 »
πιστευεις πως ειναι καλυτερο το metal muff απο το boss ml-2?
αξιζει να το αγορασω κ να εχω κ τα 2?
πολυ καλο μου ακουγεται σε κατι videakia το Metal muff

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: πεταλάκια
« Απάντηση #3 στις: 04/01/10, 22:06 »
Το αν είναι καλύτερο δεν ξέρω αν και γενικά δεν τα συπμαθώ καθόλου τα distortion της boss... Από εσένα εξαρτάται το αν θα το αλλάξεις ή όχι, άκουσέ το και κρίνε.. Και τα 2να τα κρατήσεις δε νομίζω ότι πολυαξίζει εκτός κι αν θες 2 διαφορετικούς ήχους (γιατί όμως να θες κάτι τέτοιο? δε νομίζω πως κάποιο από τα 2 έχει την τόσο ιδιαίτερη χροιά που θα σου λείψει).. Επίσης, το metal muff έχει και ενσωματωμένο boost..

Αν θες την άποψή μου, άκου το metal muff (είναι και πολύ φθηνό σχετικά) και αν σου αρέσει βάλε στις αγγελίες το ml-2..
« Τελευταία τροποποίηση: 04/01/10, 22:34 από gers »

Αποσυνδεδεμένος PossessedB.E.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 140
    • Προφίλ
Απ: πεταλάκια
« Απάντηση #4 στις: 04/01/10, 22:10 »
το 2ο θα κανω.καλη ιδεα.
:P

ευχαριστω πολυ

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: πεταλάκια
« Απάντηση #5 στις: 04/01/10, 22:45 »


Απο εδω --> http://cgi.ebay.co.uk/Metal-End-KING-Distortion-Guitar-Pedal-Biyang-MetalEnd_W0QQitemZ390108257740QQcmdZViewItemQQptZUK_Guitar_Accessories?hash=item5ad4439dcc (περιπου 75 ευρω θα σου στοιχισει μαζι με μεταφορικα, τελωνειο δεν παιζει γιατι ερχεται απο αγγλια)

Δες και το ποστ του adr1anou εδω --> Απ: Αν οχι Metal Zone, τότε τι?



Αποσυνδεδεμένος PossessedB.E.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 140
    • Προφίλ
Απ: πεταλάκια
« Απάντηση #6 στις: 04/01/10, 23:15 »
ρε συ αυτο σκοτωνει :O

ποοο πραγματικα δν ξερω αυτο η το Metal muff.θα το σκεφτομαι ολη νυχτα πραγματικα ΧΔ

ποοοο δν εχω καρτες και τετοια...δν γινεται να αγορασω απο e-bay...
και δν το βρηκα σε κανενα αλλο μαγαζι πφφφ....ειναι και φοβερο. θα σκασω τωρα xD
« Τελευταία τροποποίηση: 04/01/10, 23:21 από PossessedB.E. »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: πεταλάκια
« Απάντηση #7 στις: 05/01/10, 10:01 »
Επειδή έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με τα Muffs και μάλιστα έχω φτιάξει από κιτ και ένα κλώνο, είναι μεν πολύ καλό, καμία σχέση με τα Boss, αλλά είναι και κάπου σε μία κλίμακα χαμηλότερα από το Metal End το οποίο είναι πράγματι καταπληκτικό, περισσότερο πολύπλοκο σε κυκλώματα, πολύ πιο ευέλικτο και με τόσα ρυθμιστικά δεν υπάρχει περίπτωση να μην μπορέσεις να βρείς την χροιά που ψάχνεις.

Τώρα όσον αφορά την αγορά από το Ebay, όπως έχω πεί και στο παρελθόν, είναι κρίμα να τα σκάμε επειδή δεν έχουμε πιστωτική. Δεν χρειάζεται πιστωτική!

1. Πήγαινε σε μία οποιαδήποτε τράπεζα κύπρου.
2. Βγάλε αυθημερόν μία Prepaid Card με την ταυτότητα σου.
3. Ταυτόχρονα ενώ είσαι εκεί βάλε μέσα σε μετρητά όσα λεφτά χρειάζεσαι για την αγορά σου.
4. Την μεθεπόμενη μέρα που ενεργοποιείται κάνε την αγορά σου online και καθάρισες..

Εάν χρειαστείς να πάρεις κάτι άλλο στο μέλλον, βάλε πάλι όσα λεφτά χρειάζονται και την επόμενη θα μπορείς να κάνεις την συναλλαγή σου.

Και επιπλέον δεν μπορεί κανένας να σου πάρει λεφτά από μία Prepaid Card με οποιαδήποτε υποκλοπή ή άλλο κόλπο, αφού δεν είναι πιστωτική αλλά χρεωστική και δεν έχει παρά μόνο τα λεφτά που της βάζεις μέσα εσύ, όσα και όποτε θέλεις εσύ.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος PossessedB.E.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 140
    • Προφίλ
Απ: πεταλάκια
« Απάντηση #8 στις: 05/01/10, 10:33 »
αχα ενδιαφερον. μπορω να το κανω και γω αυτο?δηλαδη να βγαλω καρτα?γιατι ειμαι 17.
παντως οταν ειδα το βιντεο με το biyang metal δεν χρειαστηκε να το σκεφτω και πολυ. πραγματικα φαινεται παρα πολυ καλο.

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: πεταλάκια
« Απάντηση #9 στις: 06/01/10, 00:53 »
To metal muff το ειχα ενα φεγγαρι. Ωραιο πεταλι, με τονους gain. ΑΛΛΑ στο στουντιο εδειξε τελειως διαφορετικο χαρακτηρα αποτι στο σπιτι. Δεν μπορουσα να το κοντρολαρο με τιποτα. Βαβουριαζε παρα πολυ, σε ενοχλητικο βαθμο και το λεω αφου το δοκιμασα σε οτι ενισχυτη ειχε το στουντιο. Επισης το top boost το βρηκα απαραδεκτο. Ουτε στο σπιτι δεν εκανε αυτο που περιμενα. Μου πριμαριζε τερμα τον ηχο.
Οποτε ειναι καλο για το σπιτι, για τα λεφτα του παντα, αλλα μεχρι εκει.

Εγω εχοντας παρει το tonebone plexitube και εχοντας μεινει ΑΠΟΛΥΤΑ ικανοποιημενος απο αυτο, με εχει βγαλει τερμα ασπροπροσωπο, θα σου προτεινα το tonebone Hot British, που ειναι στην ουσια το ιδιο πεταλι απλα μονοκαναλο. Και παιζει σε αγγελιες συχνα κοντα στα 100 ευρω. + το γεγονος οτι ειναι λαμπατο και φουλ παραμετροποιησιμο.

Τελος ενα παλικαρι ειχε προτεινει το carl martin plexitone σαν μια πολυ καλη επιλογη, παρομοια με τα tonebone, αλλα δεν μπορω να εκφερω αποψη γιατι δεν το εχω δοκιμασει

Αποσυνδεδεμένος PossessedB.E.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 140
    • Προφίλ
Απ: πεταλάκια
« Απάντηση #10 στις: 06/01/10, 10:50 »
αχα.θα το τσεκαρω και αυτο εχω καμια βδομαδα καιρο να σκεφτω τι θα παρω τελικα...
σας ευχαριστω ολους παντως.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: πεταλάκια
« Απάντηση #11 στις: 15/01/10, 22:36 »
Wah χρησιμοποιεις? Αν σου αρεσει θα μπορουσες να παρεις και κατι τετοιο και να αρχισεις πειραματισμους, αν και παει πιο ακριβα απο τα πεταλακια τυπου fuzz etc.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
1360 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/11/10, 10:52
από freemind
4 Απαντήσεις
2417 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/12/10, 14:34
από kostas80
9 Απαντήσεις
4302 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/02/12, 13:03
από guitalele
3 Απαντήσεις
2407 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/03/12, 22:29
από Απόλλων
2 Απαντήσεις
25399 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/11/13, 13:55
από andy I
16 Απαντήσεις
5068 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/12, 12:21
από sotto
11 Απαντήσεις
6307 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/15, 12:11
από AnimaPura
51 Απαντήσεις
14265 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/15, 21:15
από saved
11 Απαντήσεις
6575 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/05/15, 01:17
από george.dede
16 Απαντήσεις
6146 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/21, 12:42
από Απόλλων