Αποστολέας Θέμα: Αρχάριος και πρώτα πετάλια...Τι θα προτείνατε?  (Αναγνώστηκε 14010 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Μια επίσκεψη στο musicworldexpo στο περίπτερο του Στόλα (Boss) μπορει να σε βοηθήσει.
Βασικά μια κιθάρα για να αποδώσει θελει :
- καλό setup
- καλή κατασκευή

αν κάτι απο αυτά δεν υπάρχει τότε το όργανο δεν ικανοποιεί. Χθές έπαιξα με μια Godin νομίζω με αυτή


made in Canada, ..... 1000+ ευρώ

ε αμα σου πώ οτι μου ήταν παντελώς αδιάφορη, το μόνο θετικό που βρήκα ήταν οτι κρατούσε το κούρδισμα. Ακουγόμουν σαν να παίζω 6 μηνες κιθάρα, ενώ παίζω κάτι 10ετίες. Απίστευτα χοντρο μπράτσο, action στον Θεό, ε..... ακριβώς το ανάποδο απο τις Ibanez...

Αποσυνδεδεμένος GVen

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Ευχαριστώ Απολλωνα για την απάντηση σου. Κατατοπιστικός και συνοπτικός. Και ακριβως πάνω στο θέμα.

Με πεθάνατε οι υπόλοιποι...χεχεχεεεχεχεχεχε

Αγόρια....και η SG μου είναι καλή....και ο ενισχυτής μου μια χαρά...και μαθαίνω να παιζω καλυτερα...και το ενδοιαφέρον μμου αυξάνεται όσο λύνονται τα χέρια μου. Δεν είναι όμως κακό να θες το κάτι παραπάνω.....και φυσικά δε φταίει το όργανο ή ο ενισχυτής αν εσύ ακουγεσαι φάλτσα και εκτός.....όλοι βελτιονόμαστε μέρα με τη μέρα....ετσι δεν είναι?

δώστε μου τώρα τα φώτα σας για να ξεστραβωθώ λίγο και να βλέπουν και οι υπόλοιποι αρχάριοι και να παιρνουν ιδέες.

Προσωπικά χαίρομαι πολύ που υπάρχει αυτό το φορουμ.....έχω πάρει πολλές ιδέες και έχω μάθει αρκετά διαβάζοντας τα άρθρα σας και τις απόψεις σας....αντε να το εμπλουτίσουμε και να γίνει ακόμα καλύτερο....:P

Παρεπιπτώντος έχω βάλει στο μάτι κάτι μεταχειρισμένα που ψήνομαι να τα πάρω....να φτιάξω και μια πεταλιέρα μετά και να τα κουμπώσω πάνω να γουστάρω....κολώνω όμως γιατί από μάρκες ποιότητα και ήχο είμαι άσχετος....γι αυτό άνοιξα και το ποστ....αυτά

Καλημέρα σ όλη την παρέα
It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
με τον ενισχυτή που έχεις (mustang I V2) δε νομίζω ότι στην παρούσα σου χρειάζονται πετάλια διότι έχει αρκετά εφφέ και εξομοιώσεις ενισχυτών.
με τα presets (τα οποία είναι παραμετροποιήσιμα) που έχει μπορείς εύκολα να αλλάζεις ήχους καθώς παίζεις.
χρειάζεται όμως να τον ξεψαχνίσεις καλά για να εκεμεταλλευτείς τις δυνατότητές του στο έπακρο.

αν βέβαια νιώθεις την ανάγκη να ξοδέψεις (GAS!!) ένα tubescreamer για να σπρώξεις λίγα παραπάνω γκάζια και ένα wah νομίζω θα'ταν καλές επιλογές για πρώτα πετάλια.
από μάρκες υπάρχουν πολλές που φτιάχνουν ποιοτικά πετάλια ανάλογα το βαλλάντιό σου. όπως είπώθηκε στο google και στο youtube θα βρεις ό,τι χρειάζεσαι

Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Βασικά μια κιθάρα για να αποδώσει θελει :
- καλό setup
- καλή κατασκευή

αν κάτι απο αυτά δεν υπάρχει τότε το όργανο δεν ικανοποιεί. Χθές έπαιξα με μια Godin νομίζω με αυτή... made in Canada, ..... 1000+ ευρώ

ε αμα σου πώ οτι μου ήταν παντελώς αδιάφορη, το μόνο θετικό που βρήκα ήταν οτι κρατούσε το κούρδισμα. Ακουγόμουν σαν να παίζω 6 μηνες κιθάρα, ενώ παίζω κάτι 10ετίες. Απίστευτα χοντρο μπράτσο, action στον Θεό, ε..... ακριβώς το ανάποδο απο τις Ibanez...

Άσχετο (πάλι) με το θέμα μας, αλλά δεν νομίζω ότι μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα για μια κιθάρα έχοντας δοκιμάσει μόνο ένα κομμάτι το οποίο κατά δική σου ομολογία δεν ήταν ούτε καν στοιχειωδώς σεταρισμένο. Το setup είναι απαραίτητο σε κάθε κιθάρα ώστε να αποδόσει αυτά που μπορεί. Εγώ τουλάχιστον όσες Godin έχω δοκιμάσει τις βρήκα πολύ καλές για τα λεφτά τους και σίγουρα με πολύ καλή ποιότητα κατασκευής (βέβαια έχω προτίμηση στα χοντρά μπράτσα αλλά αυτό είναι θέμα προδιαγραφών και όχι κατασκευαστικό).
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Πρεπει πρωτα να δωσεις πληροφοριες (μηλα σκουλικι της γης :P )
Τι ηχο θες;
Αλλιως ειναι σαν να ρωτας μαρκες για αυτοκηνιτα,και ο ενας να λεει φεραρι ενζο και ο αλλοςμερσεντες ακτρος.


ΥΓ.αυτο με το σκουλικι ηταν καθαρα χαβαλε.τεριαζει με τις πληριφοριες ;D
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Άσχετο (πάλι) με το θέμα μας, αλλά δεν νομίζω ότι μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα για μια κιθάρα έχοντας δοκιμάσει μόνο ένα κομμάτι το οποίο κατά δική σου ομολογία δεν ήταν ούτε καν στοιχειωδώς σεταρισμένο. Το setup είναι απαραίτητο σε κάθε κιθάρα ώστε να αποδόσει αυτά που μπορεί. Εγώ τουλάχιστον όσες Godin έχω δοκιμάσει τις βρήκα πολύ καλές για τα λεφτά τους και σίγουρα με πολύ καλή ποιότητα κατασκευής (βέβαια έχω προτίμηση στα χοντρά μπράτσα αλλά αυτό είναι θέμα προδιαγραφών και όχι κατασκευαστικό).

Το setup είναι 100% προσωπική υπόθεση, δεν υπάρχει "στοιχειωδώς" σεταρισμένο. Αυτό που φαίνεται τέλειο σε καποιον ή και οι ίδιες οι προδιαγραφές του εργοστασίου Α μπορεί να απέχουν παρασάγγας απο το ιδανικό για κάποιον άλλον ή τις προδιαγραφές του εργοστασίου B. Και μάλιστα στην δική μου "ομολογία" δεν έκρινα το setup του εν λόγω οργάνου οσον αφορά την συγκεκριμένη μονάδα/κομάτι αλλά τις προδιαγραφές απο το εργοστάσιο. Συμφωνα με αυτές το setup του θα μπορούσε κάλιστα να είναι απολύτως άψογο, αν ταυτίζεται με αυτές.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Το setup είναι 100% προσωπική υπόθεση, δεν υπάρχει "στοιχειωδώς" σεταρισμένο. Αυτό που φαίνεται τέλειο σε καποιον ή και οι ίδιες οι προδιαγραφές του εργοστασίου Α μπορεί να απέχουν παρασάγγας απο το ιδανικό για κάποιον άλλον ή τις προδιαγραφές του εργοστασίου B. Και μάλιστα στην δική μου "ομολογία" δεν έκρινα το setup του εν λόγω οργάνου οσον αφορά την συγκεκριμένη μονάδα/κομάτι αλλά τις προδιαγραφές απο το εργοστάσιο. Συμφωνα με αυτές το setup του θα μπορούσε κάλιστα να είναι απολύτως άψογο, αν ταυτίζεται με αυτές.

Oύτε με αυτό θα συμφωνήσω απόλυτα. Υπάρχουν κάποιες κατευθυντήριες γραμμές και ο καθένας ανάλογα με τα γούστα του, το αυτί του, τον τρόπο παιξίματος και άλλες παραμέτρους μπορεί να αποκλίνει κατά το δοκούν. Το "action στο Θεό" όπως το χαρακτηρίζεις δεν είναι συμβατό με κανενός είδους λογικό σετάρισμα, ειδικά για ένα καινούργιο όργανο που είναι ακόμα στο κατάστημα, και αμφιβάλλω αν βγήκε από το εργοστάσιο έτσι βάσει προδιαγραφών.

Τέλος πάντων, καλύτερα να το συμμαζέψουμε γιατί ο GVen ακόμα περιμένει απαντήσεις στο αρχικό του ερώτημα...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος GVen

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Πρεπει πρωτα να δωσεις πληροφοριες (μηλα σκουλικι της γης :P )
Τι ηχο θες;
Αλλιως ειναι σαν να ρωτας μαρκες για αυτοκηνιτα,και ο ενας να λεει φεραρι ενζο και ο αλλοςμερσεντες ακτρος.


ΥΓ.αυτο με το σκουλικι ηταν καθαρα χαβαλε.τεριαζει με τις πληριφοριες ;D

το σκουλίκι της γης είμαι εγώ?(εννοείται ότι κάνουμε και λίγο πλακα...αυτό έλειπε)

θέλω να πιάσω κάτι σε  zeppelin(αν και δ εμπορώ ακόμα να παίξω κάποιο κομμάτι τους), λίγο deep purple, λίγο σε hard rock groups, ΠΟΛΥ AC/DC, κάτι από METALLICA...ε λίγο απ όλα τελος πάντων.

τελευταία σκέφτηκα και την επιλογή του πεταλιού του ενισχυτ'η μου για να αλλάζω τα presets όποτε θέλω....ίσως ξεκινησω μ αυτό...8α δω
It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
https://fuse.fender.com/mustang/presets/

Κατέβασε από εδώ κανένα preset.
Υπάρχουν άπειρα...

Αφού εκπαιδευτείς λίγο με τον ενισχυτή και τα εφέ, πειράζοντας τα (σειρά, τύπος κλπ), τότε θα ξέρεις και ακριβώς τι εφέ χρειάζεσαι  ;D

Αποσυνδεδεμένος johnjohn

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 143
    • Προφίλ
σκοτωμένο thread.... :P


eba ebay kai αλώνισε τους κινέζους
εκτός από delay και reverb που είναι μεγάλη η ιστορία....για να καταλήξεις


ξεκίνα από εδώ




http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_sacat=0&_sop=15&LH_BIN=1&_nkw=guitar+pedal&_pgn=9&_skc=1600&rt=nc


αν δεις κάτι που σ'αρέσει
ψάξε video στο youtube
ή
πες μας να σου πούμε γνώμη


πρόσφατα παράγγειλα το sandstorm της caline που είναι κλώνος γνωστού ακριβού πεταλιού και περιμένω να έρθει


Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
 
Παράθεση
Κατ αρχήν...τι θα πρέπει ν' αγοράσει καποιος αρχάριος για αρχή?
Εξαρτάται το στυλ μουσικής που σε ενδιαφέρει, και τον υπόλοιπο εξοπλισμό που έχεις.
Προσωπικά θα πρότεινα
1) Delay και Wah. Όλο και κάπου θα τα χρειαστείς, και θέλουν τον χρόνο τους για να μάθεις να τα χρησιμοποιεις σωστα. Κάτα κάποια έννοια είναι ανεξάρτητα μουσικά όργανα, οπότε μην περιμένεις να πάρεις πτυχίο αρμονιας και να πιάσεις 180000000000 bpm πριν αρχίσεις να ασχολείσαι μαζί τους
Για το Wah θα χρειαστεις να συγχρονίσεις το πόδι σου με τα χερια σου.
Για το Delay θα χρειαστεί να μάθεις να το ρυθμίζεις αναλογα με το tempo του κομματιού. Επίσης σου ανοίγει άλλους δρόμους απο συνθετικής άποψης.
2) Ενα overdrive/distortion ειναι άκρως απαραίτητο αν παίζεις με μπάντα και κουμπώνεις σε διαφορετικούς ενισχυτες καθε φορά

Παράθεση
Ποιες μάρκες πεταλιών θεωρούνται καλές?
Θα χρειαστεί να πάρεις διαφορετικά μοντέλα για κάθε εφε, απο διαφορετική μάρκα. Αν μόλις ξεκίνησες να ενδιαφέρεσαι για το θέμα, είναι πολύ νωρίς για να πας για συνειδητοποιημένη αγορά. Θα σου πρότεινα να πάρεις κάτι φθηνό για να μπεις λίγο στο νόημα, και όταν αποφασίσεις οτι θες κάτι καλύτερο, θα δεις οτι έχεις πολλές επιλογες.

   

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Αν μου έλεγαν να κρατούσα ένα μόνο πετάλι, αυτό θα ήταν σαφως ο compressor. Επίσης υπαρχει το νέο GT-1 της Boss, που είναι οτι τελευταίο στο modelling, και βασικά τα κάνει όλα σε υποπολαπλάσια τιμή. Ακόμα και .... HAMMOND!!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
12 Απαντήσεις
5381 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/08/08, 23:05
από Giorgos K.
5 Απαντήσεις
3635 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/08, 23:21
από Johnie Darko
10 Απαντήσεις
3198 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/09, 21:01
από Μιχάλης13
23 Απαντήσεις
10354 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/09, 03:53
από Sbiblerubleb
16 Απαντήσεις
5859 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/05/09, 23:51
από xTitan
6 Απαντήσεις
11231 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/05/09, 23:02
από Nasos711
13 Απαντήσεις
6173 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/09, 18:27
από Nenarl2
3 Απαντήσεις
3330 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/10, 15:43
από sofitia
5 Απαντήσεις
3604 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/09/10, 15:41
από drosatos
2 Απαντήσεις
3365 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/04/11, 20:11
από zepfan