Αποστολέας Θέμα: Aγορα κιθαρας ~1300euro  (Αναγνώστηκε 5384 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος asdfasdf

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Aγορα κιθαρας ~1300euro
« στις: 06/05/09, 14:50 »
Καλως ηρθα στο site!Χρειαζομαι μια κιθαρα για επαγγελματικη χρηση κ μπορω να διαθεσω εως 1300ευρω.Τα στυλ μουσικης με τα οποια ασχολουμαι επαγγελματικα ειναι classic rock,soul,funk,disco.Mε αυτα τα δεδομενα εχω καταληξει στην stratocaster amer.standard,η οποια στο thomann στοιχιζει 1000~1200ευρω.Κατ'αρχην θα ηθελα τις αποψεις σας για την επιλογη αυτη.Το εν λογω site μπορω να το εμπιστευτω?(δεν εχω ξανακανει αγορα on-line,κ την σκεφτομαι για την ελκυστικοτατη τιμη σε σχεση με τα ελληνικα καταστηματα).Μεχρι τωρα επαιζα με μια (δανεικη) washburn των 190 ευρω,ενω χρησιμοποιω την boss gt-5.Με την washburn ,εκτος του μετριας ποιοτητας ηχου που απεδιδε ,ειχα μεγαλα προβληματα στο κουρδισμα,καθως μετα απο καθε bending επρεπε να ριξω κερμα για το αν ειχε "φυγει" η χορδη.Γενικα βεβαια κανω "αγρια"bending εως 2,5 τονους.Μπορω με τη strato να ειμαι σιγουρος για το θεμα αυτο(σε λογικα πλαισια εννοω) ή να προτιμησω καποια αλλη με lock?.Ευχαριστω εκ των προτερων.

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Aγορα κιθαρας ~1300euro
« Απάντηση #1 στις: 06/05/09, 15:15 »
Υποθετω οτι θα εχεις και με στρατο προβλημα κουρδισματος. Προτιμησε κατι με λοκς καλης ποιοτητας παντα. Εdge III, pro, floyds, kahler και αν βρεις και κανα floating εισαι αριστος!

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aγορα κιθαρας ~1300euro
« Απάντηση #2 στις: 06/05/09, 17:24 »
Θυμιζω οτι οι Καρβιν πια ερχονται και Ελλαδα... Με τιμες αμερικης.... ;)

Αποσυνδεδεμένος Panos the Greek

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 382
  • Φύλο: Άντρας
  • Unforgettable, Irreplaceable, Immortal
    • Προφίλ
Απ: Aγορα κιθαρας ~1300euro
« Απάντηση #3 στις: 06/05/09, 18:40 »
Aν η Standard Strat που θέλεις έχει locking tuners, άφοβα μπορείς να bendareis 2.5 τόνους και να κάνεις και βουτιές με το tremolo. Πάντως εγώ θα σου πρότεινα την κιθάρα που ετοιμάζομαι να αγοράσω και εγώ, Fender Stratocaster HSS Deluxe, καθώς ο διπλός μαγνήτης με το σπλίτ θα σου δώσει μία κιθάρα δυο σε ένα - HSS και SSS - καθώς και κάποιες άλλες ηχητικές επιλογές. Γενικά αυτή θα σε καλύψει καί για πιό σκληρή μουσική. Επίσης αν είναι να πάρεις Fender Strat Deluxe προτίμησε maple ταστιέρα, καθώς έπειτα από μια μικρή έρευνα έχω καταλήξει στο ότι θα σου δώσει το καλύτερο sustain και είναι πιό ευκολόπαιχτη από rosewood. Eγώ είμαι έτοιμος να χτυπήσω αυτήν εδώ http://www.thomann.de/gr/fender_american_deluxe_fat_strat_mnmb.htm 
Σου την συστήνω ανεπιφύλακτα καθώς την έχω δοκιμάσει πάρα πολλές φορές, δοκίμασέ την και εσύ φυσικά. Και καλωρόρισες στο φόρουμ.
« Τελευταία τροποποίηση: 06/05/09, 21:10 από Panos the Greek »

Αποσυνδεδεμένος asdfasdf

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Aγορα κιθαρας ~1300euro
« Απάντηση #4 στις: 07/05/09, 02:44 »
επειδη στο thomann η συγκεκριμενη american deluxe δε βρισκεται σε στοκ κ θα καθυστερησει πανω απο μηνα η παραδοση,εψαξα στο musicstore αυτη που μου προτεινες που μου φανηκε πολυ καλη περιπτωση.Ξερεις αν ειναι το ιδιο αξιοπιστο το σαιτ αυτο,οπως κ το thomann?κ παλι ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος Panos the Greek

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 382
  • Φύλο: Άντρας
  • Unforgettable, Irreplaceable, Immortal
    • Προφίλ
Απ: Aγορα κιθαρας ~1300euro
« Απάντηση #5 στις: 07/05/09, 19:49 »
Kαι εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα και περιμένω να γίνει in stock η κιθάρα, απλά επειδή για την αξιοπιστία του Thomann είμαι 100% σίγουρος. Από την άλλη, έχω ψωνίσει καί από το dv247 το οποίο είναι επίσης αξιόπιστο. Για το συγκεκριμένο που μου αναφέρεις δεν έχω άποψη, ας απαντήσει κάποιος που έχει ψωνίσει απ'εκεί. Αν θες να ρωτήσεις τίποτε άλλο για αυτή τη κιθάρα εδώ είμαστε

Αποσυνδεδεμένος Adno

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 158
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aγορα κιθαρας ~1300euro
« Απάντηση #6 στις: 07/05/09, 19:58 »
Γεια σου φιλε και απο μενα, χθες παρελαβα κιθαρα απο το musicstore και ηταν 100% οκ ολα. Πληρωσα με αντικαταβολη στον τυπακο απτην UPS ολα καλα, και γενικα η UPS ειναι πολυ μπροστα κατ' εμε, πολυ φιλικοι, γενικα επαγγελματιες, απλα σου λεω και για τη UPS για να νιωσεις ολη τη φαση της παραγγελιας απτο musicstore. Και επειδη πριν απο δυο μερες πηρα και δεμα απτον thomman ηταν ακριβως το ιδιο πακετο, το πως το τυλιγουν κι αυτα, ειναι και οι δυο πολυ μεγαλες εταιριες οποτε μη φοβασαι τιποτα, τωρα αμα σου τυχει στραβη εχει σχεση και με το ποσο ατυχος εισαι :P απλα σου λεω τις δικιες μου "φρεσκες" εμπειριες. Peace.

Αποσυνδεδεμένος bilyzor

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aγορα κιθαρας ~1300euro
« Απάντηση #7 στις: 01/06/09, 23:13 »
Φιλε γεια.
Παίρνω το θάρρος να σου απαντήσω γιατί βλέπω πως ψάχνεις για κάποιο όργανο με τα χαρακτηριστικά μιας κιθάρας που έχω σε αγγελία και σε ιδιαίτερα χαμηλή τιμή αν δεν σου κάνει κόπο ρίξε μια ματιά, νομίζω αξίζει.

Αποσυνδεδεμένος \Be .a. sT/

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Aγορα κιθαρας ~1300euro
« Απάντηση #8 στις: 02/06/09, 23:45 »
Kαι εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα και περιμένω να γίνει in stock η κιθάρα

Αν θέλεις την άποψη μου, ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ STOCK ΚΙΘΑΡΕΣ. Το πιο πιθάνο είναι να σου έρθει με πρόβλημα στο μπράτσο. Σκέβρωμα, και προβλήματα με το trussrod.
Είναι κάτι σα το Τζόκερ........."και αν σου κάτσει?"
Ουκ ολ΄'ιγοι την έχουν πατήσει ετσι.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aγορα κιθαρας ~1300euro
« Απάντηση #9 στις: 02/06/09, 23:54 »
άμα γίνει τώρα stock η κιθάρα δεν θα προλάβει να πάθει όλα αυτά που λες αφού θα έχει μόλις μπει στην αποθήκη...
και επίσης...δεν μπορούνε όλοι να αγοράζουν custom κιθάρες...τα ποσά ξεφεύγουν αρκετά.. ;)

Αποσυνδεδεμένος Si_rah

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 85
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aγορα κιθαρας ~1300euro
« Απάντηση #10 στις: 03/06/09, 15:01 »
Kαι εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα και περιμένω να γίνει in stock η κιθάρα

Αν θέλεις την άποψη μου, ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ STOCK ΚΙΘΑΡΕΣ. Το πιο πιθάνο είναι να σου έρθει με πρόβλημα στο μπράτσο. Σκέβρωμα, και προβλήματα με το trussrod.
Είναι κάτι σα το Τζόκερ........."και αν σου κάτσει?"
Ουκ ολ΄'ιγοι την έχουν πατήσει ετσι.

Νομιζω ειστε υπερβολικοι! Αν ειναι δυνατον! Θα ρισκαρε, λετε, καποιο μεγαλο musicstore να πουλαει προβληματικες κιθαρες?
Οντως, ειναι σαν το Τζοκερ. Σε πολυ λιγους εχει τυχει!  ;)

Αποσυνδεδεμένος Panos the Greek

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 382
  • Φύλο: Άντρας
  • Unforgettable, Irreplaceable, Immortal
    • Προφίλ
Απ: Aγορα κιθαρας ~1300euro
« Απάντηση #11 στις: 04/06/09, 22:13 »
"Νομιζω ειστε υπερβολικοι! Αν ειναι δυνατον! Θα ρισκαρε, λετε, καποιο μεγαλο musicstore να πουλαει προβληματικες κιθαρες?
Οντως, ειναι σαν το Τζοκερ. Σε πολυ λιγους εχει τυχει!  ;)"


 :up

Αποσυνδεδεμένος asdfasdf

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Aγορα κιθαρας ~1300euro
« Απάντηση #12 στις: 05/06/09, 14:43 »
Τελικα μετα απο αρκετο ψαξιμο κ δοκιμες,κατεληξα σε αυτη την κιθαρα http://www.thomann.de/gr/fender_american_standard_strat_mn_ow.htm
που με ικανοποιει περισσοτερο στο χερι(νομιζω ειναι κ το πιο βασικο),κ στο ειδος που χρειαζομαι.Αγοραστηκε προ εβδομαδας απο το store στα εξαρχεια στα 1050euro,"επιβραβεύοντας" ετσι την εξυπηρετικοτητα κ την καλη διαθεση του καταστηματος σε συγκριση με τα υπολοιπα της γυρω περιοχης.Αν κ δεν θα πρωτοτυπησω, πρεπει να πω οτι εχω εντυπωσιαστει απο την ποιοτητα των "καθαρων" της,ιδιως στις θεσεις 2 κ 4,οπως κ απο την αξαιρετικη ποιοτικα κατασκευη της.Ευχαριστω ολους σας για τη βοηθεια.

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Aγορα κιθαρας ~1300euro
« Απάντηση #13 στις: 05/06/09, 15:25 »
Ειχε το ασπρο χρωμα με maple ταστιερα στο Guitar Store?
Και εγω ψαχνω για ακριβως αυτη...Οχι για τωρα βεβαια για το μελλον.
Για πες εντπωσεις.! Την πιεζεις αρκετα? Ξεκουρδιζεται? Το τρεμολο τι λεει?


Αποσυνδεδεμένος asdfasdf

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Aγορα κιθαρας ~1300euro
« Απάντηση #14 στις: 05/06/09, 15:49 »
Με το κουρδισμα μια χαρα ειναι μεχρι τωρα οσο κ να το παρακανω στα bend σπανια "φευγει" η χορδη κ ποτέ σε σημειο να ακουγεται απαραδεκτα ξεκουρδιστη.Πληρως ικανοποιημενος στο θεμα αυτο.Το τρεμολο το χρησιμοποιω σχεδον αποκλειστικα "κατω" αν κ εχει μια μικρη δυνατοτητα για "πανω".Εξισου σταθερο το κουρδισμα κ με το τρεμολο,σε λογικα πλαισια παντα.Βεβαια κανει ενα ηχο σα να "φευγουν" οι χορδες οταν κανω "βουτια" αλλα περιεργως ειναι μονο ηχητικο αυτο.Μαλλον το εχω σφιξει αρκετα,γι'αυτο συμβαινει.Μου αρεσει πολυ το 9,5 radius,το βρισκω βολικοτατο.Ειχαν το συγκεκριμενο χρωμα σε ενα τελευταιο κομματι (απ'οτι μου ειπαν) στην αποθηκη(?)τους στην Πατρα,κατοπιν παραγγελιας βεβαια.

Αποσυνδεδεμένος teo_gp

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Άντρας
  • Whatever happened to my rock'n'roll?
    • Προφίλ
Απ: Aγορα κιθαρας ~1300euro
« Απάντηση #15 στις: 05/06/09, 16:47 »
στην αποθηκη(?)τους στην Πατρα,κατοπιν παραγγελιας βεβαια.

 Η αποθήκη μάλλον είναι αυτή του Στόλλα ;) Καλόπαιχτη!!
I was lookin' back to see if you were lookin' back at me
to see me lookin' back at you

http://www.myspace.com/grandzero

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Aγορα κιθαρας ~1300euro
« Απάντηση #16 στις: 06/06/09, 15:17 »
Σε ευχαριστω γισ το review, καλοπαιχτη κι απο μενα! ;)


 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
20 Απαντήσεις
7581 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/12/07, 13:17
από heavyaris
2 Απαντήσεις
2270 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/02/08, 10:23
από FSL
29 Απαντήσεις
10114 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/04/08, 11:44
από kavoyras
18 Απαντήσεις
6419 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/09/08, 17:47
από proToolsLe
11 Απαντήσεις
4147 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/08/09, 15:59
από stelllaras_cy
17 Απαντήσεις
5809 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/11, 16:09
από jeffpapadopoulos
2 Απαντήσεις
2132 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/11, 15:35
από Edward The Great
9 Απαντήσεις
3440 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/09/11, 00:57
από rudi
7 Απαντήσεις
2968 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/05/12, 01:36
από Απόλλων
3 Απαντήσεις
3312 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/03/15, 01:44
από rainman30