Αποστολέας Θέμα: Αγορά κιθαρας  (Αναγνώστηκε 4572 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης Φ.

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Αγορά κιθαρας
« στις: 04/01/16, 15:19 »
Καλησπέρα. Σκοπεύω να αγοράσω μια ηλεκτρική κιθάρα,  η οποία θα ναι και η πρώτη μου. Αρχικά ήθελα να πάρω μια fender squier bullet strat, όμως σήμερα,  καθώς επισκεφθηκα το τοπικό κατάστημα που αγοράζω κιθαρες δοκίμασα μια berdux η οποία όπως μου είπαν είναι γερμανικής κατασκευής. Η κιθάρα ακούγονταν αρκετά καλά, όμως αναζητώ πράγματα στο διαδίκτυο γιαυτη τη μάρκα- δε βρίσκω τίποτα- και με προβλημάτιζει. Είναι αξιόλογη μαρκα; την γνωρίζει καποιος; αν ναι να προτιμήσω την fender ή αυτη; ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθαρας
« Απάντηση #1 στις: 04/01/16, 16:08 »
καλωσήρθες,
δεν τη γνωρίζω την εταιρία (απο ένα γρήγορο ψαξιματάκι είδα οτι είναι κατασκευαστής πιάνο) αλλά αν η κιθάρα σε βολεύει στο χέρι και σου ακούγεται καλά παρ'την.
σ'αυτά τα επίπεδα τιμής δύσκολο να'ναι γερμανικής κατασκευής . μάλλον κινέζικης για γερμανική εταιρία
αν είσαι Αθήνα πήγαινε ρίξε και ένα μάτι στο Μοναστηράκι στο Σαμουελιάν που έχει τις SX
ή κοίτα σε αγγελίες για (μεταχειρισμένη) affinity σε τιμή (καινούριας) bullet
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης Φ.

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθαρας
« Απάντηση #2 στις: 04/01/16, 16:31 »
Επομένως θα προτιμούσες την fender έτσι;

Αποσυνδεδεμένος theonirvana

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθαρας
« Απάντηση #3 στις: 04/01/16, 16:37 »
για ενισχυτη το εχεις σκεφτει καθολου?
επισης ναι κοιτα αμα μπορεις να βρεις την affinity μεταχειρισμενη.ειναι κλασεις ανωτερη απο την bullet.

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης Φ.

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθαρας
« Απάντηση #4 στις: 04/01/16, 16:39 »
Για ενισχυτή έχω κοιτάξει έναν stagg  10watt τον οποίο επίσης δοκίμασα και είναι αρκετά καλός και δυνατός. Και πιστεύω έχει και πολλά σε σχέση με το επίπεδο μου,δηλαδή μεσαία πρίμα μπασα κλπ

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθαρας
« Απάντηση #5 στις: 04/01/16, 16:42 »
Επομένως θα προτιμούσες την fender έτσι;

δεν είπα κάτι τέτοιο.
θα προτιμούσα μία sx έναντι της bullet , μία μεταχειρισμένη affinity έναντι της bullet . αυτά τα λέω γιατί έχω στην κατοχή μου μία SX και έχω δοκιμάσει μερικές affinity και bullet
για την berdux δε μπορώ να εκφέρω άποψη μιας και δεν έχω παίξει ποτέ με καμία  :-X .
εφόσον έχεις μία Α εμπειρία δοκίμασε ό,τι κιθάρα βρεις (στον προϋπολογισμό σου) στα μαγαζιά και άσε τα αφτιά και τα χέρια σου να αποφασίσουν , όχι τα μάτια σου
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης Φ.

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθαρας
« Απάντηση #6 στις: 04/01/16, 16:44 »
Επομένως θα προτιμούσες την fender έτσι;

δεν είπα κάτι τέτοιο.
θα προτιμούσα μία sx έναντι της bullet , μία μεταχειρισμένη affinity έναντι της bullet . αυτά τα λέω γιατί έχω στην κατοχή μου μία SX και έχω δοκιμάσει μερικές affinity και bullet
για την berdux δε μπορώ να εκφέρω άποψη μιας και δεν έχω παίξει ποτέ με καμία  :-X .
εφόσον έχεις μία Α εμπειρία δοκίμασε ό,τι κιθάρα βρεις (στον προϋπολογισμό σου) στα μαγαζιά και άσε τα αφτιά και τα χέρια σου να αποφασίσουν , όχι τα μάτια σου
καλως σε ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος theonirvana

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθαρας
« Απάντηση #7 στις: 04/01/16, 16:45 »
την SX την ειχα μια περιοδο αλλα το μπρατσο της ηταν πολυ χοντρο.ενταξει αυτο ειναι υποκειμενικο...για αλλους θεωρειται πλεονεκτημα.Εμενα π.χ. με βολευουν τα λεπτα μπρατσα.
οπως ηδη αναφερθηκε, το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να πας σε μαγαζια να δοκιμασεις  ;)

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης Φ.

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθαρας
« Απάντηση #8 στις: 04/01/16, 16:47 »
την SX την ειχα μια περιοδο αλλα το μπρατσο της ηταν πολυ χοντρο.ενταξει αυτο ειναι υποκειμενικο...για αλλους θεωρειται πλεονεκτημα.Εμενα π.χ. με βολευουν τα λεπτα μπρατσα.
οπως ηδη αναφερθηκε, το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να πας σε μαγαζια να δοκιμασεις  ;)
σε ευχαριστώ και εσένα φίλε μου!

Αποσυνδεδεμένος theonirvana

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθαρας
« Απάντηση #9 στις: 04/01/16, 16:51 »
σε ευχαριστώ και εσένα φίλε μου!
τιποτα.να σαι καλα :) καλες αγορες  ;D

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθαρας
« Απάντηση #10 στις: 05/01/16, 12:33 »
Προσωπικά θα προτιμούσα την SX από τις φτηνές Squier (Bullet, Αffinity). Εκτός από το ότι είναι πιο εύκολο να βρεις τις Squier και την αρκετά μεγάλη ποικιλία χρωμάτων στην οποία διατίθενται, ειλικρινά δεν μπορώ να βρώ κάποιο σημαντικό πλεονέκτημα έναντι της SX. Είναι πολύ τίμια όργανα, με καλά ξύλα και αξιοπρεπείς μαγνήτες για αυτό το εύρος τιμής. Επίσης δεν θα έλεγα ότι το μπράτσο τους είναι αντικειμενικά χοντρό. Ίσως να είναι λίγο παχύτερο από τις Squier, αλλά για μένα το σημαντικό είναι ότι έχει διαφορετικό σχήμα και λίγο πιο επίπεδη ταστιέρα από ότι το μπράτσο των Squier (που κατά τη γνώμη μου είναι υπερβολικά λεπτό σε κάποια μοντέλα). Όπως είπε και ο theonirvana, αυτά είναι θέμα προτίμησης, δεν υπάρχει καλύτερο ή χειρότερο. Όλα εξαρτώνται από το τι σε βολεύει εσένα.

Eν ολίγοις, αν έχεις πολύ περιορισμένο προϋπολογισμό, κιθάρες όπως οι SX και η Αffinity Strat αποτελούν μονόδρομο, αλλά ταυτόχρονα και αρκετά καλές επιλογές. Aν δεν έχεις πρόβλημα να κάνεις μια διαδικτυακή αγορά, κοίτα επίσης τις Harley Benton στον Thomann και τις Jack & Danny στο Musicstore (δυστυχώς το link δεν λειτουργεί για κάποιο λόγο). Αν πάλι μπορείς να αυξήσεις λίγο τον προυπολογισμό σου, υπάρχουν και πολλά καλά όργανα μέχρι τα 300 Ευρώ, αν και σε αυτή την περίπτωση μάλλον θα σού έλεγα να κοιτάξεις για έναν καλύτερο ενισχυτή.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης Φ.

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθαρας
« Απάντηση #11 στις: 05/01/16, 13:52 »
Προσωπικά θα προτιμούσα την SX από τις φτηνές Squier (Bullet, Αffinity). Εκτός από το ότι είναι πιο εύκολο να βρεις τις Squier και την αρκετά μεγάλη ποικιλία χρωμάτων στην οποία διατίθενται, ειλικρινά δεν μπορώ να βρώ κάποιο σημαντικό πλεονέκτημα έναντι της SX. Είναι πολύ τίμια όργανα, με καλά ξύλα και αξιοπρεπείς μαγνήτες για αυτό το εύρος τιμής. Επίσης δεν θα έλεγα ότι το μπράτσο τους είναι αντικειμενικά χοντρό. Ίσως να είναι λίγο παχύτερο από τις Squier, αλλά για μένα το σημαντικό είναι ότι έχει διαφορετικό σχήμα και λίγο πιο επίπεδη ταστιέρα από ότι το μπράτσο των Squier (που κατά τη γνώμη μου είναι υπερβολικά λεπτό σε κάποια μοντέλα). Όπως είπε και ο theonirvana, αυτά είναι θέμα προτίμησης, δεν υπάρχει καλύτερο ή χειρότερο. Όλα εξαρτώνται από το τι σε βολεύει εσένα.

Eν ολίγοις, αν έχεις πολύ περιορισμένο προϋπολογισμό, κιθάρες όπως οι SX και η Αffinity Strat αποτελούν μονόδρομο, αλλά ταυτόχρονα και αρκετά καλές επιλογές. Aν δεν έχεις πρόβλημα να κάνεις μια διαδικτυακή αγορά, κοίτα επίσης τις Harley Benton στον Thomann και τις Jack & Danny στο Musicstore (δυστυχώς το link δεν λειτουργεί για κάποιο λόγο). Αν πάλι μπορείς να αυξήσεις λίγο τον προυπολογισμό σου, υπάρχουν και πολλά καλά όργανα μέχρι τα 300 Ευρώ, αν και σε αυτή την περίπτωση μάλλον θα σού έλεγα να κοιτάξεις για έναν καλύτερο ενισχυτή.
  ευχαριστώ πολύ καταρχήν για την απάντηση σου. Η αλήθεια είναι ότι με βάση τα όσα μου είπατε όλα οδηγούν σε μια  SX,όμως λόγω του ότι σκέφτηκα πως όλες οι εταιρείες φτιάχνουν με ίδια υλικά τις κιθάρες για τις οποίες ενδιαφέρομαι,δε θα χει τόσο μεγάλη διαφορά. Είτε προτιμήσω μια berdux είτε μια fender είτε μια j&d είναι το ίδιο, καθώς και οι 3 δεν υπερβαίνουν τα 130€ τα οποία θα δώσω. Επομένως δε διάφέρουν τόσο σαν κατασκευή οπότε θα προτιμήσω την berdux με έναν stagg ενισχυτή η οποία ήταν αρκετά καλή!

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθαρας
« Απάντηση #12 στις: 05/01/16, 15:22 »
Η αλήθεια είναι ότι με βάση τα όσα μου είπατε όλα οδηγούν σε μια  SX,όμως λόγω του ότι σκέφτηκα πως όλες οι εταιρείες φτιάχνουν με ίδια υλικά τις κιθάρες για τις οποίες ενδιαφέρομαι,δε θα χει τόσο μεγάλη διαφορά. Είτε προτιμήσω μια berdux είτε μια fender είτε μια j&d είναι το ίδιο, καθώς και οι 3 δεν υπερβαίνουν τα 130€ τα οποία θα δώσω. Επομένως δε διάφέρουν τόσο σαν κατασκευή οπότε θα προτιμήσω την berdux με έναν stagg ενισχυτή η οποία ήταν αρκετά καλή!

αυτό που λες έχει μία βάση αλλά κατά την άποψή μου δεν είναι 100% σωστό .
μπορεί η ποιότητα σε ξύλα , hardware και ηλεκτρικά να'ναι παρόμοια (ή με κάποιες ίσως μικρές αποκλίσεις) σ'αυτο το εύρος τιμής αλλά δεν ταιριάζει το κάθε μπράτσο , ο κάθε τύπος τάστων , η χροιά των μαγνητών κτλ στα γούστα του καθενός μας. Επίσης μπορεί τα ξύλα να κόβονται με μηχανήματα αλλά τη συναρμολόγηση και τις επιδιορθώσεις που χρειάζονται για να δεθεί το όργανο την κάνει ανθρώπινο χέρι οπότε υπάρχουν αποκλίσεις ως προς το τελικό προϊόν .γι'αυτό πριν αποφανθείς δοκίμασε όσες μπορείς .
παρεμπιπτόντως είχα δοκιμάσει κάποια στιγμή μια vgs tele στο drumstore η οποία είχε ιδανικό για μένα μανίκι και ήταν πιο άνετη απο οποιαδήποτε κιθάρα έχω πιάσει . δυστυχώς δεν είχα χρήματα εκείνη τη στιγμή να την πάρω και όταν ξαναπήγα μερικές μέρες μετά είχε πουλήθεί.
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθαρας
« Απάντηση #13 στις: 05/01/16, 15:50 »
θα κοιτούσα και σε LTD ή Schechter

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
20 Απαντήσεις
11715 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/09/05, 02:13
από dracula
17 Απαντήσεις
5924 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/06/11, 15:26
από ScorpionsManiac
4 Απαντήσεις
2385 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/11, 03:57
από Απόλλων
1 Απαντήσεις
2015 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/08/11, 15:26
από Καρχαρίας
0 Απαντήσεις
1597 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/09/11, 16:22
από lp_fan_1
2 Απαντήσεις
4776 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/10/11, 06:40
από Βραζίλης
6 Απαντήσεις
2903 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/12, 22:53
από metalmike
8 Απαντήσεις
4141 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/12, 17:09
από Rockdude
15 Απαντήσεις
5420 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/09/12, 19:32
από nickolas1
4 Απαντήσεις
9638 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/13, 20:59
από Απόλλων