Αποστολέας Θέμα: Mίλτος Πασχαλίδης-Κακές συνήθειες cover  (Αναγνώστηκε 5078 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Pavl0s

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 197
    • Προφίλ
« Τελευταία τροποποίηση: 20/06/13, 12:59 από hot_sauce »

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Mίλτος Πασχαλίδης-Κακές συνήθειες cover
« Απάντηση #1 στις: 19/06/13, 16:22 »
Δυστυχώς συνεχίζεις να μη "πατάς" στις νότες φωνητικά και να μην αρθρώνεις σωστά...Για την κιθάρα δεν έχω κάποια ιδιαίτερο σχόλιο, θα έλεγα ότι είναι αξιοπρεπής.

ΥΓ Η ακουστική δεν έσπασε;

Αποσυνδεδεμένος Pavl0s

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 197
    • Προφίλ
Απ: Mίλτος Πασχαλίδης-Κακές συνήθειες cover
« Απάντηση #2 στις: 19/06/13, 16:26 »
Πηρα την ιδια απο ενα γνωστο μου ;)

Συγχώνευση μηνυμάτων: 19/06/13, 17:41
Οταν λες συνεχιζω να μην παταω στις νοτες?
« Τελευταία τροποποίηση: 19/06/13, 17:41 από ((Korgy)) »

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Mίλτος Πασχαλίδης-Κακές συνήθειες cover
« Απάντηση #3 στις: 19/06/13, 16:29 »
Παύλε, ενώ οι συγχορδίες σου είναι μια χαρά, έχεις έναν ωραίο στοιχειώδη ρυθμό, η φωνή σου μαν σε σχέση με αυτό που παίζεις είναι εντελώς παράφωνη. Μη βιάζεσαι να παίξεις και να τραγουδήσεις ολόκληρο το τραγούδι. Προσπάθησε να συντονίσεις τη φωνή σου σε κάθε συγχορδία ξεχωριστά. Είναι σα να κουρδίζεις τη φωνή σου με βάση τι κιθάρα. Ξέρω πως μπορεί να είναι δύσκολο να καταλάβεις όλα αυτά τα μπλα μπλά και να γίνουν από θεωρία - πράξη, γιατί αλλιώς σου βγαίνει, αλλά προσπάθησε κομμάτι κομμάτι να συντονίζεσαι και να ακούγεται το ίδιο αυτό που παίζεις με αυτό που τραγουδάς. Εσύ πως το ακούς σαν αποτέλεσμα ? δεν το ακούς παράφωνο ? Προσπάθησε το πάντως ρε μαν, μη το αφήνεις. Καλή επιτυχία στην προσπάθειά σου.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Pavl0s

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 197
    • Προφίλ
Απ: Mίλτος Πασχαλίδης-Κακές συνήθειες cover
« Απάντηση #4 στις: 19/06/13, 17:41 »
δηλαδη π.χ. εννοεις οταν παιζω am να ειναι ξερω γω σχετικα χαμηλα και οταν παιζω G να ανεβαινει?


Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Mίλτος Πασχαλίδης-Κακές συνήθειες cover
« Απάντηση #5 στις: 19/06/13, 19:59 »
Να μη σε νοιάζει ποια συγχορδία παίζεις. Ούτε πια είναι, ούτε πια είναι μετά, ούτε αν είναι χαμηλά η ψηλά. Αυτό που πρέπει να σε νοιάζει, είναι στον ήχο που βγαίνει από τη συγχορδία, ή τη νότα που παίζεις εκείνη την ώρα, να συντονίζεις τη φωνή σου. Δηλαδή ο ήχος από τη κιθάρα και ο ήχος από τη φωνή σου να είναι σχεδόν ίδιοι, αν όχι ίδιοι. Εσύ ενδιαφέρεσαι γι αυτό που ακούς από τη κιθάρα και αυτό που ακούς από τη φωνή σου να μοιάζουνε πολύ και όχι πως τα λένε ή που βρίσκονται.
Βάρεσε ας πούμε μια χορδή της κιθάρας σου και όση ώρα ταλαντώνεται και κάνει έναν ήχο, προσπάθησε εσύ με τη φωνή σου να κάνεις τον ίδιο ήχο και να τον κρατήσεις σταθερό και καθαρό όση ώρας και όπως ακούγεται από την κιθάρα. Δε σε νοιάζει αν είναι το ρε, το μι, το λα, το σι, εσένα σε νοιάζει να αναπαράγεις φωνητικά, το ίδιο με αυτό που ακούς και όταν τα ακούς και τα 2 μαζί, να μην μπορείς να ξεχωρίσεις τη διαφορά τους.
Δες αυτή τη κοπέλα πως συντονίζει τη φωνή της, με τον ήχο που βγαίνει από το πιάνο.
Robin Turman: Vocal Warm-up on Piano

και αυτόν
Singing Tips - Why Don't I Sound Good and How to Sing Better

Μην νομίζεις ότι εγώ είμαι κάνας τραγουδιστής και εγώ προσπαθώ κατά καιρούς όποτε έχω διάθεση, να καλυτερέψω τη φωνή μου. Μάλιστα αν πάω να τραγουδήσω κάτι σε διαφορετικό τόνο από αυτό που είναι η φωνή μου και όχι μόνο, ακούγομαι σαν κακοστραγγαλισμένο κοκοράκι. Δεν έχουμε όλοι πηγαίο το χάρισμα της φωνής,  ούτε και καλλιεργούμε τη φωνή μας ώρες ατελείωτες για να φτάσουμε κάποια επίπεδα παραπάνω. Αλλά τουλάχιστον να έχουμε ένα σχετικά ικανοποιητικό αποτέλεσμα, για εμάς τους ίδιους αλλά και αυτούς που μας ακούνε.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Anastasia.M.Ribas

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Do you want me crawling back to you?
    • Προφίλ
Απ: Mίλτος Πασχαλίδης-Κακές συνήθειες cover
« Απάντηση #6 στις: 20/06/13, 10:19 »
1. Εμένα δε μου φάνηκε κι άσχημο το cover
2. Θα συμφωνήσω με Χολιδόχο. Παίζεις μια συγχορδία από ένα κομμάτι,π.χ. Am. Ακούς τη νότα που τραγουδάει αυτός που λέει το κομμάτι την ώρα που παίζει την Am. Όσο κρατάς Am βρίσκεις πάνω στις χορδές ποια νότα είναι,παίζεις μόνο αυτη και φέρνεις τη φωνή σου πάνω της,δε χρειάζεται να ξέρεις αν είναι η λα,η ντο ή η μι,σ'ενδιαφέρει απλά να τη μιμηθείς με τη φωνή σου. Το κάνω συνέχεια,όποτε δυσκολεύομαι να πιάσω τόνο(σου τα έχω ξαναπεί αυτά,αλλά τα λέω και εδώ δημόσια).


Συνέχισέ το όμως!
Ξυπνήστε αυτούς που κοιμούνται,όχι αυτούς που ονειρεύονται~

Αποσυνδεδεμένος Pavl0s

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 197
    • Προφίλ
Απ: Mίλτος Πασχαλίδης-Κακές συνήθειες cover
« Απάντηση #7 στις: 20/06/13, 11:36 »
:)

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Mίλτος Πασχαλίδης-Κακές συνήθειες cover
« Απάντηση #8 στις: 20/06/13, 12:31 »
Θεωρω ντροπη να ζητας απο καποιους ανθρωπους να ακουσουν τη δουλεια σου, να διαθεσουν δηλαδη καποιο χρονο απο την καθημερινοτητα τους, κι αφου εισπραξεις ορισμενες κριτικες, να διαγραφεις το αρχικο post και να ζητας να διαγραφουν τοσες απαντησεις.


Επειδη το εχεις κανει αλλη μια φορα, πρεπει να το αναφερω και δημοσια ωστε να γνωριζουν τα υποψηφια μελη που θα δουν ενα ενδεχομενο μελλοντικο post τι ακριβως να περιμενουν εκ μερος σου!

« Τελευταία τροποποίηση: 20/06/13, 13:00 από hot_sauce »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Mίλτος Πασχαλίδης-Κακές συνήθειες cover
« Απάντηση #9 στις: 20/06/13, 12:58 »
ρε Παύλο....το ξανάκανες και τα χαμε ξαναπεί....

κάνεις θέμα....ζητάς γνώμες...και μετά το σβήνεις...
αν μετά δεν ξανασχοληθεί κανείς με θέματά σου μην απορείς....

+1 στον free....

Αποσυνδεδεμένος Anastasia.M.Ribas

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Do you want me crawling back to you?
    • Προφίλ
Απ: Mίλτος Πασχαλίδης-Κακές συνήθειες cover
« Απάντηση #10 στις: 20/06/13, 13:24 »
+1 σε hot και free.. Οκ,εγώ έχω σβήσει βίντεο τα οποία είχα ανεβάσει εδώ.. Και ζητάω συγγνώμη. Αλλά ντάξει.. το να κάνεις θέματα και μετά να ζητάς να τα σβήσουν παραπάει.. Τέλος πάντων,δε θα πέσουμε να σε φάμε αλλά καλύτερα να μην το κάνεις
Ξυπνήστε αυτούς που κοιμούνται,όχι αυτούς που ονειρεύονται~

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Mίλτος Πασχαλίδης-Κακές συνήθειες cover
« Απάντηση #11 στις: 20/06/13, 13:39 »
Μπηκα στο θεμα να ακουσω το τραγουδι και δεν βρηκα τπτ.Μετα διαβασα τα παραπανω.Οταν θελουμε γνωμη για ενα κομματι μας η μια διασκευη που κανουμε,ειμαστε ετοιμοι να δεχτουμε καθε ειδους γνωμες.Θετικες και αρνητικες.Ακομα και οι αρνητικες μπορουν να μας βοηθησουν να γινουμε καλυτεροι.Οι θετικες παλι μας γεμιζουν χαρα ναι μεν αλλα δεν γινεται μονο να μας χαιδευουν τα αυτια.

Συμφωνω και με τον Freemind ,γιατι οντως ζητας γνωμες για τις οποιες ο αλλος αφιερωνει χρονο και μετα τον απαξιωνεις γιατι δεν σου αρεσε αυτο που σου ειπε.Αυτο λεγεται Στρουθοκαμηλισμος.

Οπως λενε λοιπον κ τα αμερικανακια...

"If you can't take the heat...stay out of the kitchen!"
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος Sandman1_1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 463
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Mίλτος Πασχαλίδης-Κακές συνήθειες cover
« Απάντηση #12 στις: 20/06/13, 15:30 »
Αν ο λόγος που το διέγραψες είναι η ντροπή θα σου πώ δεν υπάρχει λόγος για ντροπή μιας και ένας λόγος ύπαρξης του φόρουμ είναι να δίνει βοήθεια και να μεταβιβάζει γνώσεις και εμπειρίες στον καθένα,είτε αρχάριο είτε πιο προχωρημένο στην μουσική.
 
Με βάση τα λάθη και τις πολύτιμες συμβουλές βελτιώνεσαι και εσύ και οποιοσδήποτε άλλος βρίσκεται σε παρόμοια θέση και διαβάσει το ποστ.
 
Εαν από την άλλη δεν είναι η ντροπή για την εκτέλεσή σου, τότε θα μάλλον θα έπρεπε να ντρεπεσαι δίοτι αγνοείς επιδεικτικά το φόρουμ και ιδιαίτερα όταν  ζητάς να διαγραφούν οι απόψεις των μελών που σε σεβάστηκαν για να αφιερώσουν τον χρόνο τους.
Πιστεύω ότι αξίζουν εξίσου σεβασμό.
 
Υ.Γ. Άκουσα την εκτέλεση από τους πρώτους αλλά δεν σου έγραψα κάτι διότι δεν είδα κάποια διαφοροποιηση με την προηγούμενη εκτέλεσή σου.
 
Αυτά...

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Mίλτος Πασχαλίδης-Κακές συνήθειες cover
« Απάντηση #13 στις: 21/06/13, 07:54 »
Δυστυχώς κάποιοι δεν έχουν ωριμάσει αρκετά ώστε να διατηρούν καλή κοινωνική συμπεριφορά.

Παύλο, σε κάθε ανθρώπινη σχέση (κοινωνική, επαγγελματική, φιλική, ερωτική) αν δεν σέβεσαι τους συνανθρώπους σου θα σε κάνουν πέρα και δεν θα ξανα ασχοληθούν μαζί σου. Τόσο απλά.

Αποσυνδεδεμένος mackay

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Mίλτος Πασχαλίδης-Κακές συνήθειες cover
« Απάντηση #14 στις: 21/06/13, 09:47 »
 
Αλλίμονο αν ο καθένας μας και ειδικά ο καλιτέχνης δεν μπορεί να δεχθεί την κριτική.
 
Θυμάμαι το συγχωρεμένο τον Βλαση τον Μπονάτσο που όταν τον γιουχάρανε σε κάποιες κακές στιγμές του στη σκηνή (οταν ήταν πιτσιρικάς ακόμη) απευθυνόταν με γλυκό και ταπεινό τρόπο στο κοινό και ζήταγε συγνώμη. 
 
"Συγνώμη ρε παιδιά" έλεγε.  "Το σκοτώσαμε το τραγουδάκι.  Να το πάμε αλλη μία;"
 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
5402 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/03, 18:01
από ερεβος
456 Απαντήσεις
167085 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/10/17, 00:42
από Anastasia92
33 Απαντήσεις
20820 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/09/04, 23:56
από Γιάννης [nOiz]
12 Απαντήσεις
6254 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/06, 14:27
από capodasto
3 Απαντήσεις
2982 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/03/07, 19:56
από Salinas
15 Απαντήσεις
6361 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/02/08, 11:22
από holliday
1 Απαντήσεις
2705 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/04/13, 13:33
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
2905 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/17, 14:57
από MARIOS F
0 Απαντήσεις
1877 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/09/20, 14:45
από Ioannis Anastassakis
2 Απαντήσεις
2048 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/10/21, 16:46
από Ioannis Anastassakis