Αποστολέας Θέμα: Aγορα ενισχυτη 350 ευρω  (Αναγνώστηκε 4407 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος 334ddx

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Aγορα ενισχυτη 350 ευρω
« στις: 15/01/13, 22:27 »
Γεια σας !


Εδω και καιρο σκοπευω να αγορασω εναν ενισχυτη της προκοπης καθως μολις αναγκαστικα να στηλω πισω στον θωμα τον bugera 6262-212... (λογω βλάβης) κοιταω για εναν λαμπατο κυριως(βεβεα αν βρεθει τιποτα καλιτερο σε τραντζιστορ μεσα) .... θα ηθελα μια βοηθεια ,, λοιπον/./ combo παντα


ι) πεζω περιπου 4 χρονια οποτε ξερω καποια γενικα πανω στο θεμα
ιι)διαθετω μεχρι 400 ευρω(max)
iii)πεζω κυριως hard rock /metal (ozzy,acdc,whitesnake,wasp)
v) οποιος μπορει ας βοηθησει... ευχαριστω προκαταβολικα
vi) για σπιτι πρακτισε .... δεν προβλεπετε gig στο κοντινο μελλον αλλα  ποτε δεν ξερεις

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aγορα ενισχυτη 350 ευρω
« Απάντηση #1 στις: 16/01/13, 01:25 »
Oι προτάσεις μου είναι οι εξής:

1) http://www.thomann.de/gr/peavey_vypyr_tube_60.htm
2) http://www.thomann.de/gr/jet_city_amplification_112rc.htm
3) http://www.thomann.de/gr/blackstar_ht_studio_20_combo.htm (αν το βρεις μεταχειρισμένο)

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: Aγορα ενισχυτη 350 ευρω
« Απάντηση #3 στις: 16/01/13, 09:52 »
http://www.thomann.de/gr/peavey_valve_king_112_gitarrencombo.htm αξιοπρεπέστατος,ευέλικτος ηχητικά, με τρομερό καθαρό κανάλι,και ...πολλά κιλά drive και κοντά στα χρήματα που διαθέτεις.
Αν πάλι τα 400Ε είναι max χωρίς κουβέντα προτείνω http://www.thomann.de/gr/bugera_v22.htm ή τον 55άρι, πάλι στα χρήματά σου.

Αποσυνδεδεμένος 334ddx

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Aγορα ενισχυτη 350 ευρω
« Απάντηση #4 στις: 16/01/13, 17:16 »
ναι.... ευχαριστω για τον χρονο σας καταρχας΄...τωρα,


ξεχασα να αναφερω οτι εχω το vox tonelab ex οπωτε μπορω να φτιαχνω τα παντα απο εκει....οποτε ισως κατι με καλο clean γα να boost-αρει τα εφε απο το πεταλι


2ον) 60 w peavey δεν πεφτουν πολλα για (λαμπτατο) για το σπιτι ? γιατι εχω ακουσει οτι οι λαμπες θελουν μια καλη ενταση για να τα ''σπασουν'' στον ηχο (να ακουστουν καλα!)


3ον) εχω κακη εμπειρια απο του bugera καθως ο 6262-212 τα εφτησε σε μια μερα και εφυγε ηδη για επιστροφη... (χωρις να εχει υπαρξει κακη χρηση ...βλαβη απο το εργοστασιο) + εχω ακουσει οτι η βαζει κακης ποιοτητος λαμπες....

φωτιστε με :D

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aγορα ενισχυτη 350 ευρω
« Απάντηση #5 στις: 16/01/13, 19:07 »
3ον) εχω κακη εμπειρια απο του bugera καθως ο 6262-212 τα εφτησε σε μια μερα και εφυγε ηδη για επιστροφη... (χωρις να εχει υπαρξει κακη χρηση ...βλαβη απο το εργοστασιο) + εχω ακουσει οτι η βαζει κακης ποιοτητος λαμπες....

για αρχάριο είναι άψογος ο ενισχυτής (στην τιμή του)
πάνω σ'αυτό που έγραψες να πω μόνο πως παλιά οι Bugera είχαν κάποια προβληματάκια αλλά έχουν λυθεί εδώ και καμιά διετία....
αυτό που σου έτυχε ήταν one-time-thing και μη τους παίρνεις με κακό μάτι....τόσοι Bugera πωλούνται καθημερινά...ήσουν απλά άτυχος!
όσο για τις λάμπες....ναι...νομίζω έρχονται με κινέζικες και σε ένα εκπαιδευμένο και έμπειρο αυτί μπορεί να μην κάνουν....
άκου τες...άμα σε χαλάει η χροιά τους δε θα ταν άσχημη ιδέα ένα retubing (πολυέξοδη όμως ναι! :P )
δες εδώ αποτελέσματα:
http://forum.kithara.gr/index.php?topic=85772.msg685081#msg685081

Αποσυνδεδεμένος zepfan

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aγορα ενισχυτη 350 ευρω
« Απάντηση #6 στις: 16/01/13, 19:26 »
Never argue with an idiot.He will drag you down to his level and beat you with experience...

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aγορα ενισχυτη 350 ευρω
« Απάντηση #7 στις: 16/01/13, 20:55 »
εχω κακη εμπειρια απο του bugera καθως ο 6262-212 τα εφτησε σε μια μερα και εφυγε ηδη για επιστροφη... (χωρις να εχει υπαρξει κακη χρηση ...βλαβη απο το εργοστασιο)
Και εγώ τα ίδια με τον v22, αλλά τον άλλαξα αμέσως και είμαι οκ. Παρόλα αυτά είμαι πολύ ικανοποιημένος, κυρίως γιατί μου αρέσει πολύ ο ήχος του. Δεν θα σου τον πρότεινα όμως (όπως και τον v22) γιατί αν θες βρώμικο από τον ενισχυτή για hardrock/metal, απλά δεν θα σου κάνει.

Εγώ τον πήρα για vintage ήχο, αλλά έχει πολύ καλό ήχο και για 80s metal (early judas priest, sabbath, αντε και maiden) με χαμηλό master volume και το gain ψηλά. Μέχρι εκεί όμως. Μπορείς βέβαια να βάλεις το πολυεφέ και να είσαι κομπλέ, όμως ποιο είναι το νοήμα να πάρεις λαμπάτο αν δεν σου κάνει το drive του ?

Αν ήθελα metal γκάζια, προσωπικά θα κοιτούσα σοβαρά τον 6262 και τον 333.

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aγορα ενισχυτη 350 ευρω
« Απάντηση #8 στις: 17/01/13, 07:26 »
2ον) 60 w peavey δεν πεφτουν πολλα για (λαμπτατο) για το σπιτι ? γιατι εχω ακουσει οτι οι λαμπες θελουν μια καλη ενταση για να τα ''σπασουν'' στον ηχο (να ακουστουν καλα!)

Είναι υβριδικός, έχει μόνο λαμπάτο τελικό, με transistor modelling προενίσχυση! Επίσης έχει και volume :P Μια χαρά θα είσαι, δεν θα έχεις πρόβλημα :) Για 'μένα είναι η καλύτερη λύση και αν βρεις και το footswitch του δε χρειάζεσαι καν τη vox tonelab ex! Όλα σε ένα νοικοκυρεμένα και με ηχάρα πρώτα απ'όλα!

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aγορα ενισχυτη 350 ευρω
« Απάντηση #9 στις: 17/01/13, 15:16 »
Εγω παλι τον Bugera θα επερνα!Στα λεφτα του δεν υπαρχει καλυτερο μηχανημα για metal!
Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Aγορα ενισχυτη 350 ευρω
« Απάντηση #10 στις: 17/01/13, 15:57 »
Σου φαίνονται καλά τα drive που παίρνεις από την tonelab; Την έχεις δοκιμάσει σε κανένα καλό καθαρό ενισχυτή;
Αν ναι, πας για ένα καλό καθαρό ενισχυτή ;D
πχ αυτός είναι ότι πρέπει για να υποδεχτεί την πεταλιέρα σου http://www.thomann.de/gr/vht_special1220_combo.htm

Αν θες να δεις γκάζι από λάμπες αλλάζει το πράγμα. Για τα είδη που ανέφερες (που δεν είναι modern metal) νομίζω οι Jet City είναι μια πολύ καλή επιλογή με την επιφύλαξη ότι δεν έχουν FX loop οπότε ξεχνάς delay και τα σχετικά). Ο 112 RC που αναφέρθηκε πιο πάνω έχει και reverb ωστόσο. Με ένα booster/overdrive μπροστά θεωρώ ότι άνετα πάει και σε πιο modern metal επίπεδα.

Αν πάλι θες και γκάζι από τον λαμπάτο, και loop για να αξιοποιήσεις delay/reverb/chorus κλπ από την πεταλιέρα σου και δεν θες Bugera, δυσκολεύουν τα πράγματα. Σε αυτή την περίπτωση πρέπει μάλλον να ανέβεις πιο πάνω ή να κοιτάξεις μεταχειρισμένα. Εγώ πχ πούλησα ένα Peavey Bravo 2-κάναλο, (καθαρό  και βρώμικο-υπερβρώμικο), FX loop, spring reverb, με ολοκαίνουριες λάμπες στα 250Ε. Το μηχάνημα σκότωνε για τέτοια είδη που λες και σίγουρα μπορείς να βρεις παρόμοιες ευκαιρίες.

Θα κοίταζα επίσης για κάτι σε σετ κεφαλή με μια κλειστού τύπου 1χ12 καμπίνα.

Αποσυνδεδεμένος 334ddx

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Aγορα ενισχυτη 350 ευρω
« Απάντηση #11 στις: 17/01/13, 19:40 »
κοιτα... τα drive καλα ακουγοντουσαν σε εναν line6 spider 30  νομιζω..... αλλα δεν πιστευω οτι πρεπει να κρινω απο εναν τετοιο ενισχυτη.. τουλαχιστον την μια καμομοιρα ωρα που ακουσα στον bugera( με το clean του) ο ηχος μου φανηκε ιδανικος .... ειδικα για ozzy (rr era) που επεξα οσο προλαβα..

τωρα προς το παρον εχω σταμπαρει τον ht-5c blackstar.αλλα δεν ξερω αν θα ηταν ιδανικη επιλογη.... θα λαβω υπ οψην ο,τι ειπατε/πειτε.. για την τελικη απαντηση


γνωμες?

Αποσυνδεδεμένος zepfan

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aγορα ενισχυτη 350 ευρω
« Απάντηση #12 στις: 17/01/13, 20:02 »
Αν πας για τον Blackstar HT-5C ,ρώτα πόσο τον εχουν στην εδώ αντιπροσωπεία (Τριμης) πριν τον παρεις απο Θωμά.Καποια στιγμη που το ειχα ψαξει ,τον είχαν φθηνότερα.

Never argue with an idiot.He will drag you down to his level and beat you with experience...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
100 Απαντήσεις
56977 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/01/08, 09:55
από Crossroad
117 Απαντήσεις
97779 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/02/11, 07:58
από studio54
20 Απαντήσεις
7585 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/12/07, 13:17
από heavyaris
2 Απαντήσεις
2271 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/02/08, 10:23
από FSL
16 Απαντήσεις
5346 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/08, 15:07
από Hillbert
11 Απαντήσεις
4148 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/08/09, 15:59
από stelllaras_cy
5 Απαντήσεις
4134 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/02/09, 13:40
από sokob
19 Απαντήσεις
6592 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/06/09, 10:27
από Alex_Under
8 Απαντήσεις
4141 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/08/09, 11:23
από parlats
10 Απαντήσεις
6556 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/06/11, 23:30
από Stamos4