Τελευταία μηνύματα

Σελίδες: 1 ... 7 8 9 [10]
91
Ενισχυτές / Απ: Ενισχυτές, watt, μεγάφωνα και ευαισθησίες
« Τελευταίο μήνυμα από modfori στις 22/06/18, 20:10 »
έχε υπόψιν πάντως ότι το μεγάφωνο του ενισχυτή παίζει πολύ μεγάλο ρόλο στον τελικό ήχο .
στους περισσότερους ενισχυτές τα μεγάφωνα είναι πολύ μεγαλύτερης ισχύος απ'ότι οι ενισχυτές με αποτέλεσμα να μην καταφέρνεις να "κουνηθούν" ώστε να αποδώσουν .
92
Ενισχυτές / Ενισχυτές, watt, μεγάφωνα και ευαισθησίες
« Τελευταίο μήνυμα από mouz στις 22/06/18, 19:48 »

(Η συζήτηση διαχωρίστηκε από εδώ. hot_sauce)

Αυτός πράγματι μου κινεί το ενδιαφέρον για οικονομική λύση, αν και το footswitch θα το ήθελα.

Σε σχέση με αυτά που λένε οι πολύ πιο έμπειροι από εμένα παραπάνω, να προσθέσω και εγώ την εμπειρία του, ας πούμε πιο τουρίστα  ;D :

Όπως ξέρετε, κατά λάθος πήρα ενισχυτή πολύ δυνατότερο από αυτόν που χρειάζομαι. Παίζω στο 1.5 με 2, με την προενίσχυση στο 2 και την κιθάρα στο 3-4 (ναι, ούτε την κιθάρα δεν μπορώ να βάλω τέρμα) και κατεβαίνει η γυναίκα μου από το επάνω πάτωμα να μου πει ότι είναι πολύ δυντά και δεν μπορεί να διαβάσει η κόρη μου. Έχω και έναν Amplify 75 που είχα πάρει ΣΤΑ ΙΔΙΑ ΛΕΦΤΑ (το βάζω κεφαλαία γιατί από ποιότητα ήχου τελικά κατά την άποψή μου είναι M5 με PRIUS η σύγκριση) με τον οποίο παίζω πολύ σπάνια. Μου τη σπάει ιδιαίτερα με τον Amplify ότι ό,τι κιθάρα και να πιάσω ο ήχος είναι ό,τι διαλέξω με το modelling. Παίζω πάντα λοιπόν εξαιρετικά χαμηλά, τα καθαρά είναι τέλεια και παίζω όσο χαμηλά θέλω, τα βρώμικα όχι. Βάζω βέβαια το crunch ή το lead κανάλι, αλλά χωρίς ένταση η βρώμα δεν μου αρέσει καθόλου. Για την ακρίβεια ακόμα και στο όριο της έντασης που είναι ανεκτό για τους γύρω, πάλι δεν μου αρέσει η βρώμα που βγάζουν το crunch και το lead (το crunch δεν πολυβρωμίζει σε χαμηλές εντάσεις έτσι κι αλλιώς).

Παρόλα αυτά, δεν τον αλλάζω τον ενισχυτή για πιο μικρό, ούτε attenuator αγόρασα. Τον συνήθισα και μου αρέσει που είναι δυνατός και παίζω χαμηλά. Όταν δοκίμασα λαμπάτους στα 5 βατ είναι αλήθεια ότι δεν μου άρεσε ο ήχος τους σε σχέση με το δικό μου. Να πω όμως ότι ο μεγάλος ενισχυτής (ο δικός μου τουλάχιστον) έχει και ένα μάλλον σοβαρό μειονέκτημα: Με τα σχεδόν 40 κιλά του, δεν τον κουνάω ούτε μέσα στο σπίτι. Όταν πάω σε φίλους παίρνω τον Amplify (που όπως είπαμε δεν μου αρέσει τελικά καθόλου ο ήχος του). Για αυτό πλέον μάλλον θα πήγαινα αν άρχιζα από την αρχή στα 15 με 20 βατ λάμπα (βέβαια τώρα που το γράφω αυτό ρίχνω μια ματιά στον ενισχυτή και ίσως και να ξαναέπαιρνα τον ίδιο χαχαχα).

Επιμένω πάντως ότι αγορά μεταχειρισμένου λαμπάτου είναι για τους έμπειρους, ιδιαίτερα σε σχέση με την κατάσταση των λαμπών (ένας από τους λόγους που μου άρεσε ο infinium είναι αυτό που διαφημίζουν για τη διάρκεια ζωής των λαμπών και ότι μπορείς να ελέγξεις με μηχανικό τρόπο και όχι με τα άχρηστα αυτιά μου όταν χρειάζεται αλλαγή.

(εγώ τον δικό μου τον είχα πάρει καινούργιο στα 370, τώρα τον βλέπω σε ελληνικό κατάστημα στο σκρούτζ 500, νομίζω εύκολα μπορεί κανείς να τον κατεβάσει ίσως και κανένα κατοστάρικο αφού δεν βγαίνει πια).
93
Ενισχυτές / Απ: Περί ενισχυτή... ξανά!
« Τελευταίο μήνυμα από Uriah στις 22/06/18, 19:06 »
Tην mighty 5th της ΗΒ την εχεις δει; Πολυ καλες κριτικες ως τωρα και μάλιστα πολλοι περίμεναν πως και πως να επανακυκλοφορησει. https://www.thomann.de/de/harley_benton_mighty_5th.htm?r=app
94
« Τελευταίο μήνυμα από Spyros Delta στις 22/06/18, 16:46 »
θα βαλω κ εγω +1 στον στουντιοτοουν...τον ειχα και ειναι εκπληκτικος....παιζει πραγματικα τα παντα με εκπληκτικη  overdrive χροια!!!τωρα χαμηλα χμμμ δεν θα αποδωσει τρελλα,αλλα ποιος λαμπατος το κανει....για μενα χτυπα τον μτχ τωρα που υπαρχει ασαπ
Ωωω! Δηλαδή, πες πως αγοράζω λαμπάτο. Για να τον απολάυσω θα πρέπει να κάνω τη γριά από κάτω να βγάζει αφρους; Πόσο δυνατά, αναφορικά, θα πρέπει να τον έχει κανείς για να φανεί σα λαμπάτος;
Ειπαμε ο ενισχυτης παιζει χαμηλα, αλλα δεν θα ακουσεις καμια τρομερη διαφορα απο οτι αν επαιζες με εναν υβριδικο των 200e (καινουριος και με ολα τα εφφεδακια του στην τιμη). Πχ bοss katana 50
Το μονο κερδος ειναι οτι θα μπορεις να παιξεις και σε live με τον koch (μικροφωνιασμενο φυσικα).
Αν συγκριναμε τιμες καινουριων (1000ε και 200ε) δεν θα υπηρχε κανενας λογος να προτιμηθει ο koch για οικιακη χρηση.
Βαζωντας μεσα τις παραμετρους 500ε vs 200ε και να χρησιμοποιηθει και σε lve ο ενισχυτης, συζητιεται η περιπτωση.
Βεβαια θα χρειαστουν και καποια πεταλακια. Τροφοδοτικο της προκοπης για τα πεταλακια και καποιο pedalboard να τοποθετηθουν. (μπορει δλδ σιγα σιγα και κανα 500+ επιπλεον,  ψαχνωντας στα μεταχειρισμενα και φυσικα να μην υπαρχουν απαιτησεις για πολλα πεταλακια. Τα βασικα, ενα κουρδιστήρι, ενα wah, ενα booster always on, 1-2 modulation, ισως κανα octave fuzz για ομορφιες, και ενα delay στη λουπα. Ισως και ενα clean booster για τα live, στη λουπα κι αυτο.  Overdrive πεταλι δεν χρειαζεται).

ΥΓ ενα καλο που εχει ο koch, ειναι οτι παιζει και με κλειστo μεγαφωνo. Εχει speaker emulated εξοδο, με προσομειωση 1 ή 4 μεγαφωνα και sm57 on και of axis για να παει κατευθειαν σε μια καρτα ηχου και να ακουγεται απο τα μονιτορ ή απο ακουστικα.
Καμια σχεση βεβαια με τον αληθινο ηχο, αλλα ακουγεται εξισου καλα με μια καλη πεταλιερα (dry σημα βεβαια, χωρις τα εφφε της) συνδεδεμενη σε καρτα ηχου.
95
« Τελευταίο μήνυμα από BitCollector στις 22/06/18, 16:43 »
Ευχαριστώ για τις προτάσεις. Ο Egnater ακούγεται όντως ωραία... ενδιαφέρουσα φάση. Με τα μεταχειρισμένα δεν το έχω γενικώς, σπάνια πουλάω, σπάνια αγοράζω. Ειδικά δεν για ενισχυτή (και λαμπάτο) είμαι ακόμα πιο επιφυλακτικός.

Θα κάνω μια βόλτα από... Νάκες και σια και βλέπουμε...  ;D
96
« Τελευταίο μήνυμα από Καθόδιος (φλουτσ) στις 22/06/18, 16:40 »
Ο studiotone είναι απλά ερωτεύσιμος. Και για τον laney cub 12R τα καλύτερα θα σου πώ απλά είναι μονοκάναλος και το φουτσουϊτς είναι μόνο για το Reverb. Βέβαια όταν βαριέμαι να συνδέσω πετάλια και καρφώνω κατευθείαν, φτιάχνω ένα ωραίο drive και καθαρίζω ωραιότατα από το volume.
97
« Τελευταίο μήνυμα από zanxion72 στις 22/06/18, 16:34 »
θα βαλω κ εγω +1 στον στουντιοτοουν...τον ειχα και ειναι εκπληκτικος....παιζει πραγματικα τα παντα με εκπληκτικη  overdrive χροια!!!τωρα χαμηλα χμμμ δεν θα αποδωσει τρελλα,αλλα ποιος λαμπατος το κανει....για μενα χτυπα τον μτχ τωρα που υπαρχει ασαπ
Ωωω! Δηλαδή, πες πως αγοράζω λαμπάτο. Για να τον απολάυσω θα πρέπει να κάνω τη γριά από κάτω να βγάζει αφρους; Πόσο δυνατά, αναφορικά, θα πρέπει να τον έχει κανείς για να φανεί σα λαμπάτος;
98
« Τελευταίο μήνυμα από noe13 στις 22/06/18, 15:40 »
99
« Τελευταίο μήνυμα από Spyros Delta στις 22/06/18, 14:46 »
Αυτό ακριβώς, το συζητήσαμε και πρόσφατα! Κανένα θηρίο δεν παίζει όπως πρέπει στα σπίτια μας, πολλές φορές δεν παίζουν ούτε στα στούντιο.Ανάμεσα σε 1w και 100w (ή 5 και 100 αφού αυτό έγινε στην περίπτωσή μου) θα επέλεγα το μεγάλο-όπως και έκανα. Όμως υπάρχουν διάφορα που πρέπει να σκεφτεί κανείς, όπως το από πού θα παίρνει το gain? Έχει master? κλπ κλπ. Ο JMP χωρίς πετάλι δε δίνει gain χωρίς να πεθάνει η γιαγιά στον πρώτο, ο γείτονας απέναντι και ο ψιλικατζής στην άλλη γωνία.

Ποιός ακούγεται καλύτερα; Είναι ΚΑΙ θέμα ενισχυτή ΚΑΙ προσωπικού γούστου. Καθώς και αυθυποβολής, πολύ σημαντικό, το ''α ρε τι ενισχυτάρα έχω ο π%^&$ης" παίζει μεγάλο ρόλο στο τι ακούμε τελικά. Ο brit tone ας πούμε στο 1 παίζει-για εμένα-20 φορές καλύτερα από οποιονδήποτε μικρό λαμπάτο μέχρι 5w έχω δοκιμάσει. Αντίστοιχα, φαντάζομαι ότι θα υπάρχουν αρκετοί άλλοι που θα πουν ότι λέω μαλ***ες!
Λέω πάντα για ενισχυτές με κανονικές καμπίνες και χωρίς attenuator.

Τέλος μην ξεχνάμε ότι τα watt είναι σαν την ιπποδύναμη, καλύτερα να έχω για όταν τα χρειαστώ παρά να μην έχω καθόλου. ;D ;D ;D
Ετσι μπραβο.Για μενα ειναι μεγαλο παραμυθι αυτο με το "μικρο λαμπατο". (και εχει βοηθησει πολυ το yοutube σε αυτο το παραμυθι)
Οτι κι αν εχω δοκιμασει δεν μου θυμισε το αισθημα να ακουω τον λαμπατο που ηξερα πριν βγει αυτη η μοδα. (και παιζω με λαμπατους εδω και μερικες δεκαετιες)
Πολλα λεφτα για το τιποτα.

Oι (καλοι) fender απο την αλλη μερια, παιζουν σε μια ενταση μονο καλα.
Δεν εχει master volume κολπα εδω.
Πχ τον Vibrlolux (35W) δεν το ανοιγω ποτε, γιατι εκει που παιζει καλα, δεν αντεχεται σπιτι η ενταση και πιο χαμηλα δεν εχει καμια σχεση ο ηχος.
Ενω ο 100αρης ο marshall με το master, ψιλοθυμιζει τον ηχο του και στο 0.5.
Ο fender deluxe reverb (22W) ψιλοπαιζει και λιγο πιο χαμηλα απο το κανονικο. Λιγο πιο χαμηλα ομως. Δεν τον αντεχουν οι γειτονες για πολυ. Ιδια φαση με τον koch ειναι αυτος απο ενταση και αποδοση σε χαμηλωμενο volume. Παιζει δλδ αλλα οχι κανονικα.
Μιλαμε για ακριβους ενισχυτες ομως.

Οτι πληρωνεις παιρνεις? Πολλες φορες πληρωνεις πολλα περισσοτερα απο αυτο που παιρνεις. Ακομα κι αν νομιζεις μεσα στον ενθουσιασμο σου οτι αξιζει τα λεφτα του, καποια στιγμη δοκιμαζωντας κι αλλα πραγματα, καταλαβαινεις οτι εδωσες πολλα.
100
« Τελευταίο μήνυμα από Korgy στις 22/06/18, 14:38 »

Τέλος μην ξεχνάμε ότι τα watt είναι σαν την ιπποδύναμη, καλύτερα να έχω για όταν τα χρειαστώ παρά να μην έχω καθόλου. ;D ;D ;D

κρυβε λογια , μη φορολογισουν και τα βατ σε λίγο στο Ε1
Σελίδες: 1 ... 7 8 9 [10]