Σελίδες:
  • #126 από lefteris_m στις 22 Sep 2007
  • Ζορμπάς, του Μίκη Θεοδωράκη.
  • #127 από Mrs Brightside στις 22 Sep 2007
  • Ο Βασιλιάς-Θανάσης Παπακωνσταντίνου
    Dead man-Neil Young
  • #128 από Anaximandros στις 23 Sep 2007
  • The Dead Man - Neil Young

    Συμφωνώ, είναι κορυφαίο (αν το έχει ανεβάσει κανείς, ας μου στείλει ΠΜ το λινκ)!

    Επίσης, είναι πολύ ωραίο εκείνο το κομμάτι με το πιάνο απ' την ταινία Goodbye Lenin, ειδικά στο τέλος, είναι τόσο τέλεια εναρμονισμένο που όταν είδα την ταινία, με πήραν τα ζουμιά.
  • #129 από founio στις 06 Oct 2007
  • Ο τελευταίος των Μοϊκανών- Ennio Morricone
  • #130 από Conviction στις 06 Oct 2007
  • La double vie de veronique (νομίζω ο preisner είχε κατηγορηθεί οτι "έκλεψε" μουσική ενός μεσαιωνικού μουσικού για το soundtrack  :o )
    Cidade de deus
    και όλες οι ταινίες του Tarantino  ;D

    -edit- αλήθεια έχει ακουσει κανείς το "soundtrack" του παιχνιδιού age of empires II ? Νομίζω είναι γραμμένο σε midi αλλα είναι απίστευτο σα συνθέσεις! Ακούστε το αν μπορειτε  ;)
  • #131 από TheVrachnoprofiter στις 06 Oct 2007
  • -edit- αλήθεια έχει ακουσει κανείς το "soundtrack" του παιχνιδιού age of empires II ? Νομίζω είναι γραμμένο σε midi αλλα είναι απίστευτο σα συνθέσεις! Ακούστε το αν μπορειτε  ;)

    Όντως εκπληκτικό. Για την πρώτη θέση όμως πιστεύω ότι συναγωνίζονται στα ίσα Starcraft (Terran Theme) και Monkey Island Series (κυρίως το 3). Ακολουθεί πολύ κοντά το, δυστυχώς παντελώς άγνωστο, Neverhood.

    Από ταινίες ξεχωρίζω τα "Arizona Dream" (παραδόξως ακόμα δεν το έχω δει, ενώ έχω το αυθεντικό soundtrack από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου...), "Η Ζωή Είναι Ωραία", "Amelie", "Jurassic Park" και "Indiana Jones" (σου κολλάει στο μυαλό το άτιμο...)
  • #132 από Apollon18 στις 08 Oct 2007
  • -edit- αλήθεια έχει ακουσει κανείς το "soundtrack" του παιχνιδιού age of empires II ? Νομίζω είναι γραμμένο σε midi αλλα είναι απίστευτο σα συνθέσεις! Ακούστε το αν μπορειτε  ;)

    Όντως εκπληκτικό. Για την πρώτη θέση όμως πιστεύω ότι συναγωνίζονται στα ίσα Starcraft (Terran Theme) και Monkey Island Series (κυρίως το 3). Ακολουθεί πολύ κοντά το, δυστυχώς παντελώς άγνωστο, Neverhood.



    +Το φοβερο τζαζικο σαουντρακ του Grim Fandango!!Απλα φοβερο!
    ΥΓ.Η μουσικη στο ΑοΕ 2 στο κεντρικο μενου μου ειχε κολησει για χρονια....Αμα την εχει κανεις ας στειλει κανα πμ.
  • #133 από freemind στις 08 Oct 2007
  • Ο τελευταίος των Μοϊκανών- Ennio Morricone
    O συνθετης ειναι ο Trevor Jones και οχι ο Morricone.

    Ολα τα παιχνιδια της Blizzard Entertainment εχουν τους καλυτερους μουσικους βιντεοπαιχνιδιων. Οποτε, οπως και να το κανουμε, μονο η συμπιεση που υφισταται η μουσικη σε αυτα τα παιχνιδια ( για να χωρεσουν σε 1 DVD ) ειναι αυτο που χαλαει το αποτελεσμα
  • #134 από Conviction στις 08 Oct 2007
  • Ολα τα παιχνιδια της Blizzard Entertainment εχουν τους καλυτερους μουσικους βιντεοπαιχνιδιων. Οποτε, οπως και να το κανουμε, μονο η συμπιεση που υφισταται η μουσικη σε αυτα τα παιχνιδια ( για να χωρεσουν σε 1 DVD ) ειναι αυτο που χαλαει το αποτελεσμα

    πραγματικά και η μουσική στο diablo2 και στο world of warcraft είναι πολύ πετυχημένη. Ωστόσο, για τα expansion και των 2 παιχνιδιών νομίζω οτι έγραψε μουσική διαφορετικός συνθετης από τον αρχικό (μιλάω για τη μουσική του 5ου χωριού(diablo) και της outland(wow), για τους γνώστες  :P ) κρίνοντας από το ύφος και την χαρακτηριστική ενορχήστρωση (προσωπικά δε μου άρεσε καθόλου το νέο στιλ)
  • #135 από freemind στις 08 Oct 2007
  • Δεν εχω κανενα epxpansion των 2 παιχνιδιων που αναφερεις, ομως εχω την εντυπωση πως το team μουσικων που χρησιμοποιει ειναι πανομοιοτυπο σε ολα τα παιχνιδια ( με εξαιρεση το WOW ). Αλλα και παλι εχω τοσο καιρο να παιξω καποιο παιχνιδι που δεν εχω επαφη με το αντικειμενο ;)
  • #136 από Conviction στις 08 Oct 2007
  • εχω την εντυπωση πως το team μουσικων που χρησιμοποιει ειναι πανομοιοτυπο σε ολα τα παιχνιδια ( με εξαιρεση το WOW ).

    χμμ ψάχνοντας λίγο όντως βρήκα οτι τουλάχιστον η μουσική του diablo2 υπογράφεται απο τον ίδιο (κάποιον Matt Uelmen)
    δυστυχώς δε κατάφερα να βρώ κανένα torrent απο τη μουσική του diablo2 θα ήθελα πολύ να την ξανακούσω  :-\

    -edit- το soundtrack του age of empires 2 το έχω ripάρει από cd και το έχω σε .flac και .mp3 μορφές αν το θέλει κάποιος ας στείλει πμ  ;D
  • #137 από twist 1N my Sobriety στις 09 Oct 2007
  • αφου πιασαμε τα παιχνιδια να πω κι εγω την αποψη μου! απο τα καλυτερα theme αυτο του Monkey Island σε ολες τις εκτελεσεις! φυσικα το neverhood, (χαιρομαι που βρηκα αλλον εναν!) και δεν θα μπορουσα να μην λατρεψω το soundtrack του fable, του οποιου το βασικο theme υπογραφει ο Danny Elfman (τα υπολοιπα τα υπογραφει καποιος Russel Shaw αλλα το κανει με την πενα του Elfman :p)

    πρεπει καποτε να παιξω και το grim fandango...

    επισης Tristam Town Theme και τα μυαλα στα καγκελα!!!!
  • #138 από LuNaFrEaK στις 09 Oct 2007
  • Grim Fandangooooooooooo!!!Yihaaaaaaaaaaaaaaa!!

    A piiirate i was meant to be...
  • #139 από TheVrachnoprofiter στις 09 Oct 2007
  • Grim Fandangooooooooooo!!!Yihaaaaaaaaaaaaaaa!!

    A piiirate i was meant to be...

    Δεν ξέρω αν εννοούσες αυτό που φάνηκε, αλλά το "a pirate I was meant to be..." Είναι από το Monkey Island 3 (Part III συγκεκριμένα) και όχι από το Grim Fandango.

    Έχω να παίξω το (αριστουργηματικό) Grim Fandango κάμποσα χρόνια και ούτε που θυμάμαι τη μουσική του... Ίσως το ξαναβάλω όταν θα έχω χρόνο (next year δηλαδή...)

    Να σημειώσω για το AoE2, εάν ανοίξεις το CD του παιχνιδιού με κάποιον media player (δουλεύει σίγουρα με το creative) μπορείς να ακούσεις όλη τη μουσική του παιχνιδιού!
  • #140 από Conviction στις 09 Oct 2007
  • Να σημειώσω για το AoE2, εάν ανοίξεις το CD του παιχνιδιού με κάποιον media player (δουλεύει σίγουρα με το creative) μπορείς να ακούσεις όλη τη μουσική του παιχνιδιού!

    όντως, ακόμα και σε κοινό cd player να το βάλεις, στο παίζει (track2 ειναι η μουσική)
    το κακό όμως είναι οτι στο βγάζει σε 1 track...
    εμένα δε με πειραζει βεβαια  :P
  • #141 από pastelius στις 20 Oct 2007
Σελίδες: