Αποστολέας Θέμα: Παρτιτουρες για Πληκτρα/Πιανο  (Αναγνώστηκε 87543 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος actress2big

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αλκίνοος Ιωαννίδης=Θα 'μαι κοντά σου όταν με θες..
    • Προφίλ
    • Μουσικόφιλη...
 :)Όποιος ξέρει σε ποιο site μπορώ να βρω παρτιτούρες σύγχρονων και μη τραγουδιών για πιάνο, ας μου απαντήσει!!!!!!!!!! ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 18/10/03, 17:02 από Ο Νέος Κιθαρωδός »
H ζωή είναι μικρή και ωραία,γι'αυτό να ζείτε "δυνατά"την κάθε στιγμή...
Να έχετε ό,τι αγαπάτε και να αγαπάτε ό,τι έχετε...

Ιωαννίδης+Κότσιρας+Χατζηγιάννης

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Παρτιτουρες για Πληκτρα/Πιανο
« Απάντηση #1 στις: 03/09/03, 10:31 »
Κοιτα..Λιγο δυσκολο να βρεις ακριβως τις παρτιτουρες!Αλλα μπορεις να κανεις το εξης απλο κολπο!
M I D I
Για τους γνωστικους, το midi, εχει την ικανοτητα..να "κουβαλαει" ( με δυαδικο κωδικα ) τις νοτες, την διαρκεια και τα "αισθητικα" εφφε ( οπως τα piano τα fortisimo, που ξεκιναει το Pedal και που τελειωνει, κλπ ). Το μονο που χρειαζεται ειναι ενα προγραμμα για να "διαβασει" τον κωδικα και να στον αναπτυξει σε νοτες!
Τετοια προγραμματα ειναι το Sibelius 1 και 2, καθως και οι κλασσικες "σουιτες" Cakewalk και Sonar ! Προσωπικα δεν ξερω καποιο αλλο προγραμμα!
Οποτε εαν αποκτησεις καποιο απο τα παραπανω προγραμματα ( αντεγραμμενο εννοειται παντα ) και κανεις ενα σωστο search στο google ( πχ. +midi+Pink Floyd εαν θελεις να βρεις κομματια των Floyd ), τοτε θα εχεις μια μεγαλη βιβλιοθηκη απο κομματια σε παρα πολυ μικρο χωρο ( το midi ειναι κουτσικο σε σχεση με τα κανονικα αρχεια ηχου ) και παντα σε κατασταση εκτυπωσης....
Καλη αναζητηση
( Περιττο να πω βεβαια πως το να χρησιμοποιεις midi ή να παιρνεις αντεγραμμενα προγραμματα ειναι παρανομο, αλλα τι να κανουμε.... )
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος actress2big

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αλκίνοος Ιωαννίδης=Θα 'μαι κοντά σου όταν με θες..
    • Προφίλ
    • Μουσικόφιλη...
Απ: Παρτιτουρες για Πληκτρα/Πιανο
« Απάντηση #2 στις: 03/09/03, 14:02 »
Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ!! ;D :-* :-*
H ζωή είναι μικρή και ωραία,γι'αυτό να ζείτε "δυνατά"την κάθε στιγμή...
Να έχετε ό,τι αγαπάτε και να αγαπάτε ό,τι έχετε...

Ιωαννίδης+Κότσιρας+Χατζηγιάννης

Αποσυνδεδεμένος Candlemass

  • Τα ξέρω ΟΛΑ
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 459
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχουμε κάνει πλούσιο τον Γκαρούτσο...
    • Προφίλ
    • Kapsoura Club
Απ: Παρτιτουρες για Πληκτρα/Πιανο
« Απάντηση #3 στις: 27/09/03, 15:07 »
apantw ligo eteroxronsmena sto post afto an kai mporei na mhn kalypsw thn amesa endiaferomenh xronika, alla pisteyw mporei na endiaferei kai allous...
eixa kai egw endiaferon paliotera na vrw sites me partitoures gia piano twn kommatiwn pou epaiza me thn ki8ara, kai den mporousa na vrw pou8ena. H lysh pou proteinei o freemind einai h idanikh oswn afora ta 3ena tragoudia giati mporei kapoios na vrei apeira 3ena MIDI tragoudia sto net kai malista me poly kalh enorxhstrwsh... omws ti ginetai me ta ellhnika kommatia pou proswpika den exw vrei kai polla se MIDI morfh sto internet??? (ean 3erei kapoios diey8ynsh pou na exei MIDI ellhnika tragoudia, 8a h8ela poly na thn ma8w...)
Gi' afthn thn periptwsh eixa katsei kai eixa vrei thn antistoixia olwn twn sygxordiwn ki8aras-pianou (p.x. H Gm ths ki8aras (Sol minore) paizetai Sol-La#-Re sto piano ktl). Etsi, vlepontas tis tablatures twn ellhnikwn kommatiwn apo to kithara mporousa na paizw kai se ki8ara kai se piano to idio kommati me mia koinh onomasia gia tis sygxordies.
opoios endiaferetai gia tis antistoixies, as mou steilei ena e-mail kai 8a tou tis steilw (einai se .doc - ms word).

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Παρτιτουρες για Πληκτρα/Πιανο
« Απάντηση #4 στις: 28/09/03, 15:12 »
apantw ligo eteroxronsmena sto post afto an kai mporei na mhn kalypsw thn amesa endiaferomenh xronika, alla pisteyw mporei na endiaferei kai allous...
eixa kai egw endiaferon paliotera na vrw sites me partitoures gia piano twn kommatiwn pou epaiza me thn ki8ara, kai den mporousa na vrw pou8ena. H lysh pou proteinei o freemind einai h idanikh oswn afora ta 3ena tragoudia giati mporei kapoios na vrei apeira 3ena MIDI tragoudia sto net kai malista me poly kalh enorxhstrwsh... omws ti ginetai me ta ellhnika kommatia pou proswpika den exw vrei kai polla se MIDI morfh sto internet??? (ean 3erei kapoios diey8ynsh pou na exei MIDI ellhnika tragoudia, 8a h8ela poly na thn ma8w...)
Gi' afthn thn periptwsh eixa katsei kai eixa vrei thn antistoixia olwn twn sygxordiwn ki8aras-pianou (p.x. H Gm ths ki8aras (Sol minore) paizetai Sol-La#-Re sto piano ktl). Etsi, vlepontas tis tablatures twn ellhnikwn kommatiwn apo to kithara mporousa na paizw kai se ki8ara kai se piano to idio kommati me mia koinh onomasia gia tis sygxordies.
opoios endiaferetai gia tis antistoixies, as mou steilei ena e-mail kai 8a tou tis steilw (einai se .doc - ms word).
Χμ...μα..νομιζα οτι αυτο ηταν αρκετα λογικο για ολους τους πληκτραδες!!!Απλα οταν θελεις να δεις νοτες ( οταν δηλαδη παρολο που εχεις τις συγχορδιες δεν μπορεις να βγαλεις την μελωδια με το αυτι ), πολλοι προτεινουν το midi!
Οσο για τα ελληνικα κομματια..Μπορεις να βρεις ευκολα καποια κομματια, αλλα οσο πιο "εξειδικευμενα" ειναι, τοσο πιο δυσκολο να τα βρεις!!!
Παντως αυτο που λες για τις συγχορδιες..δεν χρειαζεται καποια μετατροπη ( εκτος αν ο πληκτρας δεν ξερει το συστημα καταγραφης των συγχορδιων που χρησιμοποιουνε στα αρμονια )
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Candlemass

  • Τα ξέρω ΟΛΑ
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 459
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχουμε κάνει πλούσιο τον Γκαρούτσο...
    • Προφίλ
    • Kapsoura Club
Απ: Παρτιτουρες για Πληκτρα/Πιανο
« Απάντηση #5 στις: 29/09/03, 12:57 »
...για ολους τους πληκτραδες. Σύμφωνοι, αλλά το συγκεκριμένο site απευθύνεται σε κιθαρίστες (όχι μόνο αλλά ΚΥΡΙΩΣ). Εγώ απλά ήθελα να βοηθήσω άτομα τα οποία δεν είχαν κάποιο θεωρητικό υπόβαθρο στη μουσική και ήξεραν να παίζουν κιθάρα μόνο με το γερμανικό σύστημα (δηλ. C,D,E κτλ) και θέλουν να μπορούν να παίζουν και πιάνο/αρμόνιο με την ίδια ταμπλατούρα.

Αποσυνδεδεμένος GIANN

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Φύλο: Άντρας
  • I LOVE KETCHUP!!!!
    • Προφίλ
Απ: Παρτιτουρες για Πληκτρα/Πιανο
« Απάντηση #6 στις: 05/12/03, 16:02 »
οποιος εχει τιποτα ας στειλει.thanks ???

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Παρτιτουρες για Πληκτρα/Πιανο
« Απάντηση #7 στις: 05/12/03, 16:46 »
Αν μας ελεγες και τι ακριβως ζητας...
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Σωτήρης

  • Σαλονικιός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1063
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Παρτιτουρες για Πληκτρα/Πιανο
« Απάντηση #8 στις: 05/12/03, 16:52 »
Απ'ότι ξερω φιλε δεν υπαρχει καποιο site με παρτιτουρες για πιανο...ειναι μια πονεμενη ιστορια αυτο για τους πιανιστες!
Αντε ντε καντε κανα www.piano.gr ;D :P

Αποσυνδεδεμένος *Ελένη*

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Παρτιτουρες για Πληκτρα/Πιανο
« Απάντηση #9 στις: 06/12/03, 00:56 »
skeftomai na ftiaxw ena mikro diadiktiako xwro (se kapoion dwrean server) kai na anevasw oti parttitoures exw (notes kai sighordies) kai an mou stelnoun tipota na ta katahwrw kai ayta alla de xerw ti provlimata mporei na iparxoun me AEPI kai ta sxetika...
oi xenoi einai filoi pou den exeis gnwrisei akoma...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Παρτιτουρες για Πληκτρα/Πιανο
« Απάντηση #10 στις: 06/12/03, 01:16 »
skeftomai na ftiaxw ena mikro diadiktiako xwro (se kapoion dwrean server) kai na anevasw oti parttitoures exw (notes kai sighordies) kai an mou stelnoun tipota na ta katahwrw kai ayta alla de xerw ti provlimata mporei na iparxoun me AEPI kai ta sxetika...
Παραχωρω το δικο μου χωρο/site.Εχει "κλεισει" απο δικα μου αρχεια, οποτε ειναι ελευθερος για οτι θελετε.Δεν χρειαζεται καποια υποδομη, απλα τα αρχεια και η ταξινομηση να γινεται..
Νομιζω οτι οσο αφορα τα ξενα κομματια δεν θα υπαρχει καποιο προβλημα.Τα ελληνικα ισως να εχουν καποια "πνευματικη" δεσμευση...
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος *Ελένη*

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Παρτιτουρες για Πληκτρα/Πιανο
« Απάντηση #11 στις: 06/12/03, 01:26 »
ayto einai to provlima...ithela mono gia ellinika giati xena etsi kialliws olo kai kapou mporeis na vreis...alla ayta ta ''dikaiwmata''periplekoun tin katastasi...den iparxei kapoios tropos na ginei site alla nanai afanes?
oi xenoi einai filoi pou den exeis gnwrisei akoma...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Παρτιτουρες για Πληκτρα/Πιανο
« Απάντηση #12 στις: 06/12/03, 01:36 »
Γιατι δεν ξεκιναμε με ξενα και σιγα σιγα να παμε στα Ελληνικα?..δεν ξερεις τι μπορει να γινει στο μελλον...Εξαλλου τα ελληνικα κομματια ειναι πιο ευκολα..
Πχ πιο ευκολο ειναι να βρεις το riff των πληκτρων για το "Ελα ψυχουλα μου", παρα για το Child in Time
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος frank

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • JOS UVJEK SANJAM
    • Προφίλ
Απ: Παρτιτουρες για Πληκτρα/Πιανο
« Απάντηση #13 στις: 06/12/03, 13:08 »
Eleni21 kai Freemind poli kali i skepsi sas.Hreiazete kai eimaste poloi pou psahnoume.Oso afora ta pneumatika dikaiomata gia ta ellinika tragoudia,den mporei na ginei opos sto kithara horis tous stihous?
Pantos prohoristeto kai opoiadipote voithia ean hriasteite eimai sigouros oti polis kosmos tha sas tin dosei(kai ego fisika oti mporo)!
Μάθε Ελληνικά,είναι η γλώσσα της σοφίας.Μπέρναρντ Σο!!!

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Παρτιτουρες για Πληκτρα/Πιανο
« Απάντηση #14 στις: 06/12/03, 15:07 »
Το θεμα δεν ειναι μονο ο χωρος ή ο τροπος δημιουργιας του site.Πιστευω οτι ακομα και με ενα απλο τροπο "περιηγησης" μπορει να γινει το site.Το μεγαλυτερο προβλημα, οπως το σκεφτομαι, ειναι το το πως ακριβως θα ειναι κατανεμημενη η βιβλιοθηκη.Τι περιεχομενο θα εχει..Η καλυτερη βοηθεια θα ηταν ο καθενας να ειχε μια λιστα απο τι τραγουδια θα ηθελε σε παρτιτουρες.Ετσι θα ηταν πιο ευκολη η δουλεια μας.
Βεβαια θα πρεπει να γινει ενα θεο θεμα, στο οποιο θα απαντανε μονο ατομα που θελουν καποια παρτιτουρα..Αυτα για την ωρα..
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος GIANN

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Φύλο: Άντρας
  • I LOVE KETCHUP!!!!
    • Προφίλ
Απ: Παρτιτουρες για Πληκτρα/Πιανο
« Απάντηση #15 στις: 06/12/03, 15:48 »
kata pote lete na ginetai to side??

Αποσυνδεδεμένος *Ελένη*

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Παρτιτουρες για Πληκτρα/Πιανο
« Απάντηση #16 στις: 06/12/03, 16:52 »
mporw na analavw tin sxediasi tis istoselidas kai ton tomea twn ''ellinikwn tragoudiwn'' diladi na anevasw osa exw kai oti allo mas stelnoun...freemind an thes na sinergastoume se ayto,thes na analaveis ton tomea twn ''xenwn''?an kathe partitoura einai ena ziparismeno arxio kai den emfanizetai para mono an to katevaseis tha exoume provlima?stihoi de tha iparxoun,alla mono kai mono i iparxi tis melodikis grammis se notes thanai provlima apo apopsi pneymatikwn dikaiwmatwn...
  de xerw...akouw idees...
oi xenoi einai filoi pou den exeis gnwrisei akoma...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Παρτιτουρες για Πληκτρα/Πιανο
« Απάντηση #17 στις: 06/12/03, 17:47 »
Ελενη θα με διευκολυνες πολυ αν ετοιμαζες το σχεδιασμο της σελιδας, γιατι εγω εκτος απο ασχετος απο σχεδιασμο, δεν εχω και πρακτικη σκεψη..
Παντως για την ωρα υπαρχει On line μια beta εκδοση του μελλοντικου site.Βεβαια οτι βλεπεις μπορει να αλλαξει τελειως.
Νομιζω οτι αμα αναφερουμε οτι η χρηση της παρτιτουρας θα γινεται μονο για εκπαιδευτικους και μη κερδοσκοπικους σκοπους, θα εχουμε καλυφτει εν μερει..Εξαλλου δεν εχουμε  καποια εσοδα απο αυτην την διαδικασια...
Ειμαι συμφωνος για την κατανομη ελληνικου ξενου...Δεν ειμαι και πολυ φανατικος στο ελληνικο τραγουδι, οποτε δεν εχω και μεγαλη συλλογη.
Το site σε 15 λεπτα απο τωρα ( 5:47 ) θα ειναι Online...
www.websamba.com/freemindmusic
« Τελευταία τροποποίηση: 06/12/03, 18:10 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος *Ελένη*

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Παρτιτουρες για Πληκτρα/Πιανο
« Απάντηση #18 στις: 07/12/03, 02:13 »
twra pou tharxisw naxw ligo parapanw xrono tha katsw na to sxediasw kai otan einai etimo tha valw ena emfanes link apo tin vivliothiki sou pou tha exei ta xena....exw kai gw kapoia xena opote tha ta volepsoume kai ayta...esi sinexise kanonika tin vivliothiki sou kai otan eimai etimi kai gw sou lew...
« Τελευταία τροποποίηση: 08/12/03, 02:13 από eleni21 »
oi xenoi einai filoi pou den exeis gnwrisei akoma...

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10406
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Παρτιτουρες για Πληκτρα/Πιανο
« Απάντηση #19 στις: 08/12/03, 07:51 »
freemind, η σελιδα φαινεται χαλια στον Mozilla. Κατ'αρχην, προτεινω να πεταξεις το Microsoft Publisher και παρομοια της micro$oft και να παρεις ενα πιο σοβαρο προγραμμα κατασκευης σελιδων.

Επισης, γιατι συμπιεση με rar; Αν χρειαζεται συμπιεση, το zip ειναι το πιο διαδεδομενο.
Δε ξερω σε τι φορματ ειναι οι παρτιτουρες, πρεπει να συμφωνησετε να εχετε μονο ενα φορματ και να δινεις και κανα λινκ για το προγραμμα που το διαβαζει. Επισης, θα εχετε και τη παρτιτουρα σε midi, για να την ακουμε ή/και να τη φορτωνουμε με το αγαπημενο μας προγραμμα παρτιτουρας.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Παρτιτουρες για Πληκτρα/Πιανο
« Απάντηση #20 στις: 08/12/03, 11:37 »
Χμ..το ξερω οτι φαινεται χαλια...Με Opera ειναι ακομα χειροτερα..Για την ωρα ας το πουμε beta εκδοση ( τι λεω παλι ο ανθρωπος ), μεχρι να συμπληρωσω την βιβλιοθηκη που θελω, και μετα βλεπουμε...
Συμπιεση σε rar γιατι τα bmp format τα συμπιεζει περισσοτερο απο το zip.Ο χωρος του server μου ειναι 60ΜΒ και πρεπει καπως να το κουμανταρω το ολο θεμα...
Το προγραμμα που το διαβαζει??Ειναι ηδη bmp, που σημαινει οτι ανοιγει σελιδα σελιδα και μπορεις να το τυπωσεις!!Αν εννοεις για το WinRAR...ε..σε οποιοδηποτε PC master θα το βρεις...
Νομιζω οτι για το midi που λες απανταω στο τομεα "ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ"!Δηλαδη, αναφερω το προγραμμα που μετατρεπω παρτιτουρες και τον τροπο αναζητησης των midi.Τι αλλο να κανω??
Για την ωρα το site ειναι off line γιατι ηταν δοκιμαστικη εκδοση..
Και ποιο προγραμμα ειναι για κατασκευη σελιδων, αλλα δεν θελει τρελους κωδικες?
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10406
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Παρτιτουρες για Πληκτρα/Πιανο
« Απάντηση #21 στις: 08/12/03, 12:57 »
Τα gif ειναι ηδη συμπιεσμενα και τα ανοιγει ο browser και ολα τα σχετικα με εικονες προγραμματα.

Με το midi, θα μπορεις να ανοιξεις τη παρτιτουρα στο επιθυμητο προγραμμα, να τη μετατρεψεις, να τη τυπωσεις οπως θες, να την ακουσεις, κλπ. και ειναι μονο λιγα KB.

Προγραμμα για WYSIWYG σχεδιασμο σελιδων καλυτερα να μην αναφερω εγω. Εγω δουλευω HTML editors, παιζω με τον κωδικα. Για απλα πραγματα θα μπορουσες πχ. να χρησιμοποιησεις ακομα και τον Composer του Mozilla.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Παρτιτουρες για Πληκτρα/Πιανο
« Απάντηση #22 στις: 08/12/03, 13:41 »
Τα gif ειναι ηδη συμπιεσμενα και τα ανοιγει ο browser και ολα τα σχετικα με εικονες προγραμματα.

Με το midi, θα μπορεις να ανοιξεις τη παρτιτουρα στο επιθυμητο προγραμμα, να τη μετατρεψεις, να τη τυπωσεις οπως θες, να την ακουσεις, κλπ. και ειναι μονο λιγα KB.

Προγραμμα για WYSIWYG σχεδιασμο σελιδων καλυτερα να μην αναφερω εγω. Εγω δουλευω HTML editors, παιζω με τον κωδικα. Για απλα πραγματα θα μπορουσες πχ. να χρησιμοποιησεις ακομα και τον Composer του Mozilla.
To Sibellius 2 σωζει μονο σε bmp, για καλυτερη ποιοτητα προφανως.
Νομιζω οτι δεν επιασες το νοημα ολου το thread.Υπαρχουν καποιοι που δεν εχουν αυτα τα προγραμματα, οκ?Το site ( το μελλοντικο site δηλαδη ) θα εχει ετοιμες τις παρτιτουρες.Εξαλλου ειναι ευκολο να βρει το midi, αρκει να ψαξει!!!Το site δεν προοριζεται για midi, αλλα για παρτιτουρες.
Τελικα βρηκα το hotdog professional 7 που το ειχα χρησιμοποιησει καποτε.Το ειχα ξεχασει... ;D
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10406
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Παρτιτουρες για Πληκτρα/Πιανο
« Απάντηση #23 στις: 09/12/03, 09:24 »
Φρι, ουτε εσυ καταλαβες τι θελω να πω...:

Απο το Sibellius 2 που εχεις, σωσε τη παρτιτουρα σε midi και ανεβασε τη στο site. Μετα, ο καθενας με ενα προγραμματακι (ακομα και shareware) μπορει να δει το midi σε παρτιτουρα και να το ακουσει.

Οσο για τα bmp, μπορεις να τα μετατρεψεις σε gif, οπου θα εχεις την ιδια απολυτη ποιοτητα (lossless συμπιεση) και πολυ μικροτερο μεγεθος και θα εμφανιζονται στον browser (χωρις να χρειαζεται να τα κατεβασεις στο δισκο, να τρεξεις αποσυμπιεστικο προγραμμα, να τα σωσεις καπου αλλου και μετα να τα φορτωσεις σε καποιο αλλο προγραμμα).

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Παρτιτουρες για Πληκτρα/Πιανο
« Απάντηση #24 στις: 09/12/03, 11:36 »
Μα αν ηταν να εχουμε midi στο site, τοτε δε θα υπηρχε λογος να ανεβασω τις παρτιτουρες, και σωστα το λες.Παρολαυτα υπαρχουν πολλοι που ειτε δεν ξερουν να χειριστουν το προγραμμα, ειτε δεν ξερουν καν τι ειναι midi.Γιατι να μην τους βολεψουμε με ετοιμες σελιδες απο παρτιτουρες/? ???
Οσο για το gif, θα το ψαξω, αν και σε μενα βγαινουν πολυ χαλια οι παρτιτουρες....
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
183838 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/05/14, 17:57
από LEMONIAZFRPL
11 Απαντήσεις
28777 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/12/02, 14:08
από lidia
11 Απαντήσεις
46877 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/11/07, 20:48
από KOUTROU
0 Απαντήσεις
14504 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/05/07, 21:26
από shred
10 Απαντήσεις
10304 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/11/08, 22:04
από flop
4 Απαντήσεις
3268 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/07/09, 16:14
από freemind
1 Απαντήσεις
2837 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/08/09, 13:19
από kolasni
0 Απαντήσεις
2675 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/10, 11:35
από Blue Wizard
6 Απαντήσεις
6296 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/08/10, 23:30
από Korgy
6 Απαντήσεις
29792 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/10/16, 19:02
από nerangior