Αποστολέας Θέμα: Παρτιτουρες για Πληκτρα/Πιανο  (Αναγνώστηκε 87542 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10406
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Παρτιτουρες για Πληκτρα/Πιανο
« Απάντηση #25 στις: 10/12/03, 07:36 »
Γιατι να μη βαλεις ΚΑΙ midi; Ακομα κι αν δεν εχουν προγραμμα για παρτιτουρα, τουλαχιστον θα το ακουν.

Για το gif, σιγουρα ειναι καλυτερο, στη περιπτωση αυτη. Αν δε τα καταφερεις, δωσε μου ενα bmp να στο μετατρεψω εγω.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Παρτιτουρες για Πληκτρα/Πιανο
« Απάντηση #26 στις: 10/12/03, 10:46 »
Βασιλη, υπαρχουν εκπληκτικα site εκει εξω που εχουν βιβλιοθηκες midi.Δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος να το βαλω και midi, αφου με μια απλη αναζητηση στο google, ο καθενας βρισκει οτι θελει!
Για το gif θα δοκιμασω με το finalle και αμα πιασει το κολπο, καλως..Αλλιως θα πρεπει να βαλω και στην ενεργεια τα προγραμματα εικονας.. ;D
Για την ωρα κατσε να δουμε πως θα κουμανταρω τους κωδικες...
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2330
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Παρτιτουρες για Πληκτρα/Πιανο
« Απάντηση #27 στις: 07/01/04, 09:54 »
Βασιλη, υπαρχουν εκπληκτικα site εκει εξω που εχουν βιβλιοθηκες midi.Δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος να το βαλω και midi, αφου με μια απλη αναζητηση στο google, ο καθενας βρισκει οτι θελει!
Για το gif θα δοκιμασω με το finalle και αμα πιασει το κολπο, καλως..Αλλιως θα πρεπει να βαλω και στην ενεργεια τα προγραμματα εικονας.. ;D
Για την ωρα κατσε να δουμε πως θα κουμανταρω τους κωδικες...

Μα έτσι ρε freemind θα κάνεις το site σου ποιό προσιτό σε όλους εμάς. Γιατί να αναγκαστώ να μπω στο site σου αφού υπάρχουν ολόκληρες βιβλιοθήκες με τραγούδια κτλ κτλ? Αρά ποιός ο λόγος ύπαρξης του site σου? Να βάλεις ΚΑΙ midi!!  :) 8)
Όσο ποιό πολλά προσφέρεις τόσο ποιό προσιτό θα είναι.
Τις εικόνες αν το πρόγραμμα σου στις σώζει σε bmp υπάρχουν χιλιάδες άλλα που κάνουν μετατροπή από bmp σε gif, ένα από είναι και η ζωγραφική των Windows. Αν χρεισημοποιείς εσύ το WinRar δώσε κάποιο link να μπορούν να κατεβάσουν και οι άλλοι το πρόγραμμα αυτό. Το Pc Magazine δεν το αγοράζουν όλοι.  ::)

Αν βέβαια χρείαζεσαι τεχνικό σύμβουλο για το site σου, πράγμα για το οποίο είμαι βέβαιος θα μπορούσες να πάρεις εμένα αλλά είμαι λίγο ακριβώς.... έχω και κάτι ανάγκες τώρα.... καταλαβένεις.. ;D ;D ;D ;D ;D
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Παρτιτουρες για Πληκτρα/Πιανο
« Απάντηση #28 στις: 07/01/04, 11:01 »
Νομιζω οτι θα το πω για αλλη μια φορα, γιατι μαλλον εχετε μπερδευτει :P
Το site θα εχει παρτιτουρες για ατομα που παιζουν πιανο και πληκτρα.Εαν καποιος κιθαριστας ενδιαφερεται να βρει το κομματι που θελει σε παρτιτουτες, τοτε και αυτος ειναι ευπροσδεκτος!Εξαλλου ( και δε το αμφισβητει κανεις ) ολοι ξερουν πως να κανουν search στο google και να βρισκουν midi ή ταμπουλατουρες!Τι αλλαγη θα φερει ακομα ενα site το οποιο θα εχει και midi?Εαν ενδιαφερεσαι
www.websamba.com Σου προσφερει αρκετο χωρο για οσα midi θελεις!Αφου λοιπον ολοι το θελετε τοσο πολυ, σας δινω δωρεαν την συμβουλη μου ( οχι σαν καποιους αλλους :D ) και δημιουργηστε ενα site με midi ;D.
Τελος, μια απο τις αλλαγες που θα κανω ειναι να χρησιμοποιησω το winZip, οπως πολυ σωστα ειπε ο Βασιλης. Το finalle και το sibellius αποθηκευουν τα κομματια σε bmp.Επειδη τα αποθηκευουν σελιδα-σελιδα, θα χρειαστει περισσοτερη δουλεια στο να τα μετατρεψω σε gif ( πχ το Child in Time ειναι πανω απο 30 σελιδες.. ;) ).
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος ~*^$KORP!O$^*~

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Άντρας
  • $KORPION$ for EVER
    • Προφίλ
    • Φυσικα τρελη (μην κοιταξετε τις φώτο δεν εφθυνομαι για οτι συμβεί)
Απ: Παρτιτουρες για Πληκτρα/Πιανο
« Απάντηση #29 στις: 20/06/04, 13:15 »
Μήπος υπάρχει κανένα site που να έχει τραγούδια για αρμόνιο ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ???
« Τελευταία τροποποίηση: 21/06/04, 08:37 από Ο Νέος Κιθαρωδός »

Μη λες πάντα όσα γνωρίζεις αλλά γνώριζε πάντα όσα λες.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Παρτιτουρες για Πληκτρα/Πιανο
« Απάντηση #30 στις: 20/06/04, 13:21 »
Οταν λες αρμονιο, εννοεις με τα ακκορντα πανω απο τους στιχους ή να εχει τις νοτες κανονικα? ??? Νομιζω οτι ειναι αρκετα ευκολο να εχεις τους οδηγους που εχει το kithara ( με τις συγχορδιες πανω απο τις αλλαγες στους στιχους ) και απλα να δουλευεις πανω στο κομματι για οποιοδηποτε riff μπορει να υπαρχει στο κομματι και αφορα τα πληκτρα.Για ξενα τραγουδια κοιτα εδω
www.ultimate-guitar.com ( σου δινει την ιδια μορφη στα τραγουδια, οπως στο kithara. Να σημειωσω πως για ξενα τραγουδια υπαρχουν πολλα site και φανταζομαι οτι πολλοι χρηστες εδω μεσα μπορουν να σου δωσουν καλυτερα links )
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος ~*^$KORP!O$^*~

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Άντρας
  • $KORPION$ for EVER
    • Προφίλ
    • Φυσικα τρελη (μην κοιταξετε τις φώτο δεν εφθυνομαι για οτι συμβεί)
Απ: Παρτιτουρες για Πληκτρα/Πιανο
« Απάντηση #31 στις: 20/06/04, 13:25 »
να εχει τις νοτες κανονικα

Μη λες πάντα όσα γνωρίζεις αλλά γνώριζε πάντα όσα λες.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Παρτιτουρες για Πληκτρα/Πιανο
« Απάντηση #32 στις: 20/06/04, 13:32 »
Ειναι πολυ δυσκολο να βρεις, οπως καταλαβαινεις, τετοια site.Ιδιαιτερα για ελληνικα τραγουδια.Μηπως να δοκιμαζες την μεθοδο με τις συγχορδιες? :-\
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος ~*^$KORP!O$^*~

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Άντρας
  • $KORPION$ for EVER
    • Προφίλ
    • Φυσικα τρελη (μην κοιταξετε τις φώτο δεν εφθυνομαι για οτι συμβεί)
Απ: Παρτιτουρες για Πληκτρα/Πιανο
« Απάντηση #33 στις: 20/06/04, 13:49 »
Επειδει δεν ξερω μερικα πραγματα μου το εξηγεις
« Τελευταία τροποποίηση: 20/06/04, 13:51 από Φώτης »

Μη λες πάντα όσα γνωρίζεις αλλά γνώριζε πάντα όσα λες.

Αποσυνδεδεμένος Jesse James

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Jesse James και είμαι καλά...
    • Προφίλ
    • Kamikaze Mosquitoz
Απ: Παρτιτουρες για Πληκτρα/Πιανο
« Απάντηση #34 στις: 20/06/04, 13:58 »
www.mysongbook.com

έχει tabs που διαβάζονται από το guitar pro (και ναι έχει νότες! ;))
« Τελευταία τροποποίηση: 20/06/04, 14:00 από Jesse James »

Αποσυνδεδεμένος bluechild

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Άντρας
  • Peace
    • Προφίλ
    • bluechild
Απ: Παρτιτουρες για Πληκτρα/Πιανο
« Απάντηση #35 στις: 20/06/04, 14:04 »
Μπορείς από το παραπάνω site να κατεβάζεις τραγούδια για το guitar pro που συνήθως είναι αρκετά ολοκληρωμένα, μετά να τα κάνεις export to midi και μετά να κάνεις import midi file από το finale ή το sibelius που θα στα δίνουν σε μορφή παρτιτούρας.

Αποσυνδεδεμένος ~*^$KORP!O$^*~

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Άντρας
  • $KORPION$ for EVER
    • Προφίλ
    • Φυσικα τρελη (μην κοιταξετε τις φώτο δεν εφθυνομαι για οτι συμβεί)
Απ: Παρτιτουρες για Πληκτρα/Πιανο
« Απάντηση #36 στις: 20/06/04, 14:13 »
Ευχαριστώ ρε παίδες

Μη λες πάντα όσα γνωρίζεις αλλά γνώριζε πάντα όσα λες.

Αποσυνδεδεμένος cybercartoon

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 57
  • Φύλο: Άντρας
  • Digital Stairway
    • Προφίλ
    • http://www.geocities.com/alexcybercartoon/digital_stairway.html
Απ: Παρτιτουρες για Πληκτρα/Πιανο
« Απάντηση #37 στις: 20/06/04, 14:44 »
υπάρχει ένα site  που έχει τις νότες (με γράμματα εννοείται), αλλά έχει λίγα τραγούδια για αρμόνιο :-\. τα περισσότερα είναι για κιθάρα.

για ελληνικά τραγούδια, μην ψάχνεις άδικα. δεν έχω βρει τίποτα και ψάχνω μήνες >:(!
ελληνικά μόνο απο συγχορδίες, άκουγε το τραγούδι, πάτα τη συγχορδία και΄κάνε δοκιμές...θέλει χρόνο, αλλά πιάνει!
αυτά... ;)

http://www.taborama.com
Θυμάσαι που σου'λεγα, όταν σφυρίζουν τα πλοία, μην είσαι στο λιμάνι

http://www.geocities.com/alexcybercartoon/digital_stairway.html

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Παρτιτουρες για Πληκτρα/Πιανο
« Απάντηση #38 στις: 20/06/04, 15:39 »
Αυτο που προτεινει ο cybercartoon ειναι η καλυτερη λυση κατα τη γνωμη μου.Εξασκεις ετσι το αυτι σου και τις γνωσεις σου πανω στο κλαβιε ( ιδιαιτερα αμα παιζεις κομματια τα οποια η ενορχηστρωση τους ειναι "μανικι" για τα πληκτρα/πιανο, οπως πχ του Αλκινοου ).
Επισης ειναι πολυ δυσκολο να βρεις ελληνικα midi τραγουδια.Ξενα ομως μπορεις να βρεις πολλα με μια απλη αναζητηση μεσω google και στη συνεχεια με τα προγραμματα που αναφερε ο bluechild να κανεις τη μετατροπη τους σε παρτιτουρες.
Αλλα και παλι σου προτεινω πως μονο οταν φτασεις σε δυσκολη θεση να χρησιμοποιησεις τη μεθοδο της μετατροπης.Ειναι καλη εξασκηση να βρισκεις καποια πραγματα με το αυτι..
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος ~*^$KORP!O$^*~

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Άντρας
  • $KORPION$ for EVER
    • Προφίλ
    • Φυσικα τρελη (μην κοιταξετε τις φώτο δεν εφθυνομαι για οτι συμβεί)
Απ: Παρτιτουρες για Πληκτρα/Πιανο
« Απάντηση #39 στις: 20/06/04, 15:59 »
πως γινετε αυτο με τις συγχορδίες

Μη λες πάντα όσα γνωρίζεις αλλά γνώριζε πάντα όσα λες.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Παρτιτουρες για Πληκτρα/Πιανο
« Απάντηση #40 στις: 20/06/04, 16:23 »
Ειναι σχετικα απλο.Τουλαχιστον οπως το κανω εγω ( ο καθενας προφανως εχει δικους του τροπους που κατα πασα πιθανοτητα ειναι καλυτεροι απο αυτον που προτεινω ).
Θελω πχ να μελετησω το "Με τοσα ψεμματα" ( επικεντρωνομαι σε ενα κομματι που ειναι δυσκολο για τα ντραμς, το μπασσο και τα πληκτρα ).Αφου λοιπον κατεβασω την αντιστοιχη παρτιτουρα απο το kithara, βρισκω το κομματι και το ακουω 1-2 φορες.Στη συνεχεια κανω εναν απλο ελεγχο να δω αν ολες οι συγχορδιες ειναι σωστες στην παρτιτουρα που κατεβασα ( πολλες φορες υπαρχουν λαθη ).Ο ελεγχος ειναι μια απλη διαδικασια, αφου οπως παιζει το κομματι στον υπολογιστη, παιζω με πλατες στα πληκτρα τις συγχορδιες που υπαρχουν στη παρτιτουρα/οδηγο. Εαν βεβαιωθω πως ολα ειναι καλα παω στο επομενο βημα ( αν κατι δεν παει καλα με καποια συγχορδια προσπαθω να βρω ποια ειναι αυτη που θα ταιριαζε καλυτερα ).
Τωρα βαζω το κομματι και σημειωνω πανω στην παρτιτουρα σε ποια σημεια εχει πιανο.Δηλαδη σε ποια σημεια το πιανο παιζει μια μελωδια ή γενικα κατι παραπανω απο απλες "πλατες" ( αν και συνηθως οι "πλατες" παιζονται με αλλους ηχους..οπως strings, organs, brass και τετοια ).Συνηθως αυτο ειναι το πιο δυσκολο σημειο ολης της μελετης ( το καραμενο αυτι μου δεν παει και πολυ καλα ;D ).
Εαν το πιανο εχει καποια μελωδια, κοιταω αρχικα αν μπορω με την πρωτη να βγαλω τη μελωδια πανω στο κλαβιε ( δηλαδη συλλαβιστα ακουω πολλες φορες την φραση και την μισοπαιζω οσο μπορω ).Σε αυτο με βοηθαει παρα πολυ η συγχορδια που παιζει εκεινη τη στιγμη η κιθαρα ή το μπασσο.Δηλαδη αν σε εκεινο το σημειο το κομματι ειναι στην Dm ( δηλαδη σε Ρε-Φα-Λα ) τοτε κατα 80% η μελωδια θα ξεκιναει απο καποια απο αυτες τις νοτες.Πολλες φορες αν βρεις την αρχικη νοτα μπορεις να "κινηθεις" και στις υπολοιπες και να βρεις την μελωδια.Παντως αυτο το βημα απαιτει υπομονη και συλλαβιστη μελετη.
Πολλες φορες υπαρχει περιπτωση να μην μπορω να βρω τη μελωδια.Τοτε υπαρχει και το συστημα "τραγουδα για να βρεις".Δηλαδη απομνημονευω τη μελωδια του πιανου και στη συνεχεια την τραγουδαω.Μετα απο 2-3 φορες "εντυπωνεται" στο μυαλο και ειναι πιο ευκολο να την βρεις στο κλαβιε.
Στο τελικο βημα κοιταω που παιζει πλατες το αρμονιο και με τι ηχο.Ετσι οταν θα τελειωσεις την μελετη του κομματιου, θα πρεπει να εχεις μια παρτιτουρα που θα πρεπει να γραφει σε ποια σημεια αλλαζει ηχους το αρμονιο ( εαν εχεις την δυνατοτητα να εχεις 2-3 κλαβιε, τοτε απλα σημειωνεις το αρμονιο στο οποιο εχεις κανει τον αντιστοιχο προγραμματισμο του ηχου ), σε ποια σημεια παιζει μελωδια το αρμονιο και σε ποια σημεια δεν παιζει.
Επισης πολλες φορες με βολευει να γραφω και με τη μορφη λατινικων χαρακτηρων καποιο μερος της μελωδιας που παιζει το πιανο ( πχ αν θελω να παιξω το αρχικο riff που παιζει το μπασσο στο "με τοσα ψεμματα" απο Am, τοτε θα γραψω τα εξης A-A(a)-E-G(a)-C-B-A. Το a συμβολιζει τη νοτα της παραπανω οκταβας.Εννοειται βεβαια πως με αυτη τη μεθοδο δεν εχεις την δυνατοτητα να γραφεις τον χρονο..αλλα αμα εχεις μελετησει σωστα το κομματι, τοτε μπορεις να θυμασαι τη ρυθμικη αγωγη ).
Τι ρολο τωρα παιζουν ολες οι συγχορδιες?Απλα σε βοηθανε να καταλαβεις απο που ξεκιναει μια μελωδια, ενα σολο ή οι πλατες και σε ποιο σημειο αλλαζουν..
Ισως ο παραπανω τροπος να ειναι λιγο "μανικι", αλλα φανταζομαι οτι υπαρχουν μελη του kithara, που εχουν πιο επικοδομητικους και ευκολοτερους τροπους μελετης με συγχορδιες.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος cybercartoon

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 57
  • Φύλο: Άντρας
  • Digital Stairway
    • Προφίλ
    • http://www.geocities.com/alexcybercartoon/digital_stairway.html
Απ: Παρτιτουρες για Πληκτρα/Πιανο
« Απάντηση #41 στις: 20/06/04, 17:45 »
ο τρόπος  του freemind ίσως είναι απ'τους πιο σωστούς! εγώ απλά σημειώνω στην παρτιτούρα με βέλη, γραμμές και άλλα σύμβολα που τα καταλαβαίνω μόνο εγώ!!!
πάντως το θέμα είναι να ξέρεις καλά το τραγούδι. Δηλαδή το ακούς προσεκτικά κανα δυο φορές. μετά βάζεις τα χεράκια στο αρμόνιο και προσπαθείς να βρεις τις μελωδίες και το ρυθμό(αν δεν τον έχεις).Θέλει χρόνο!έτσι είναι αυτά!
θα συμφωνούσα απόλυτα με τα λεγόμενα του Freemind περί συγχορδιών και μελωδίας: "Εαν το πιανο εχει καποια μελωδια, κοιταω αρχικα αν μπορω με την πρωτη να βγαλω τη μελωδια πανω στο κλαβιε ( δηλαδη συλλαβιστα ακουω πολλες φορες την φραση και την μισοπαιζω οσο μπορω ).Σε αυτο με βοηθαει παρα πολυ η συγχορδια που παιζει εκεινη τη στιγμη η κιθαρα ή το μπασσο.Δηλαδη αν σε εκεινο το σημειο το κομματι ειναι στην Dm ( δηλαδη σε Ρε-Φα-Λα ) τοτε κατα 80% η μελωδια θα ξεκιναει απο καποια απο αυτες τις νοτες.Πολλες φορες αν βρεις την αρχικη νοτα μπορεις να "κινηθεις" και στις υπολοιπες και να βρεις την μελωδια.Παντως αυτο το βημα απαιτει υπομονη και συλλαβιστη μελετη."

πρέπει ν'αφιερώσεις χρόνο. δεν γίνονται όλα αμέσως!!!
Θυμάσαι που σου'λεγα, όταν σφυρίζουν τα πλοία, μην είσαι στο λιμάνι

http://www.geocities.com/alexcybercartoon/digital_stairway.html

Αποσυνδεδεμένος 2344567

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Παρτιτουρες για Πληκτρα/Πιανο
« Απάντηση #42 στις: 13/06/08, 20:14 »
NA SAS POTISO KATI?? POY MPORO NA BRO PATITOYRE GIA ARMONIO KAI PIANO??ALLA KIRIOS GIA ARMONIO ???UA PERIMENO APANTHSISAS!!!OK??TA LEME!! :-* :P :P ;D :D :) ;) :D 8) 8) 8) 8)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
183837 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/05/14, 17:57
από LEMONIAZFRPL
11 Απαντήσεις
28777 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/12/02, 14:08
από lidia
11 Απαντήσεις
46877 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/11/07, 20:48
από KOUTROU
0 Απαντήσεις
14504 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/05/07, 21:26
από shred
10 Απαντήσεις
10303 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/11/08, 22:04
από flop
4 Απαντήσεις
3268 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/07/09, 16:14
από freemind
1 Απαντήσεις
2837 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/08/09, 13:19
από kolasni
0 Απαντήσεις
2675 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/10, 11:35
από Blue Wizard
6 Απαντήσεις
6296 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/08/10, 23:30
από Korgy
6 Απαντήσεις
29792 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/10/16, 19:02
από nerangior