Σελίδες:
  • #1 από freemind στις 15 Sep 2006
  • 2 μουσικα θεματα για πιανο..
    "Ερωτας" κ "Dark Days". Και τα 2 ειναι αφιερωμενα σε οσους αγαπησαν, αγαπηθηκαν και ξεπερασαν ολα τα προβληματα τους μαζι!
    Θα τα βρειτε στο:
    http://music.kithara.gr/bands/5/music.php
  • #2 από Ommadawn στις 15 Sep 2006
  • Τα ακούω αυτή τη στιγμή..
    Διέκρινα και ένα χατζιδακικό πέρασμα στον Έρωτα..
    Λένε ότι ο έρωτας δεν είναι ψευτορομαντισμοί, αλλά διαδικασία. Διαδικασία που σα να προσπαθεί να περιγράψει η δομή σου. Που καθαρά φαίνεται ότι ακολούθησες, έστω κάποια υποτυπώδη.
    Ίσως εγώ επειδή δε γνωρίζω καλά τον έρωτα, ίσως επειδή δεν τα πάω καλά με τις δομές, "ερωτεύτηκα" γρήγορα το Dark Days.
    Έσβησα φώτα και βγήκα βεράντα, νύχτα ησυχία, απέναντι ο Λυκαβηττός (γρηγορα κάπου στη μέση του τσιγάρου μπαίνω μέσα να το βάλω μια δεύτερη φορά να παίξει στο Winamp).
    Αυτοσχεδιαστικό, ανάλαφρο, ταξιδιάρικο, μιλάει Straight to the heart. Από τη μια καθεσαι και βλεπεις ηλιθιους ακροβατισμούς τσαρλατάνων στο Youtube απο την αλλη κανεις μουσικη. Α σα περα ρε που τους θαυμαζεις κιολας.
    Εγώ γυρίζω έξω και θα το βαλω κι αλλη μια πάντως..
  • #3 από freemind στις 15 Sep 2006
  • Μονο και μονο επειδη ειπες οτι εχω ενα χατζηδακικο περασμα, θυμισε μου ξανα το λογαριασμο τραπεζης σου...:) Οντως, το waltz εχει αυτη την αισθηση πολλες φορες, αν και ομολογω πως μου βγηκε ασυναισθητα..Μακαρι να ειχα εστω το 1/1000 απο αυτο που ειχε ο Χατζηδακις στις συνθεσεις του..Τουλαχιστον να ειχα το συναισθημα του
    Το Dark Days, ειναι πιο εντονο συναισθηματικα απο το "Ερωτας". Παρολο που πολλες φορες περναω και πολλες ματζορε αλληλουχιες, η βασικη ιδεα ειναι οτι λεει ο τιτλος του..Dark Days. Ειναι οι δυσκολες στιγμες που περναμε ολοι μας...
  • #4 από Ε!ΜΑ στις 15 Sep 2006
  •    ακουσα τον ενα απο τα κομματια τον Ερωτα...ειναι αρκετα καλο!!!  Μου ακουστικε περισσοτερο σαν αυτοσχεδιαστικο βεβαια πανω σε ενα σχημα .. ειναι οντως???  αν οχι τοτε πασχει  απο θεμα!! και μια δυνατη μελοδια!! αλλα βεβαια ολα αυτα που σου λεω τωρα ειναι σχετικα,και μια παρατηριηση   διεκρινα ενα δυο πατημτα στον "αερα" αλλα οκ ...μου αρεσε η δυναμικη στο παιξημο που εχεις αλλα νομιζω μπορεις να την αξιοποιησεις ακωμα καλυτερα.  Απο συνθετικης αποψης οπως ειπα και παραπανω μου φανικε αυτοσχεδιασμος η μια μουσικη ιδεα που ομως θελει λιγο μαζεματακι για να γινει μουσικο κομματι!!! αυτα!!! ( απο ορθογραφια πως τα πηγα?? :P θα προσπαθω οσο μπορω...)  Α!!! και ΣΟΣ που κανεις ηχογραφισεις?? ενδιαφερομαι παρα πολυ !! διοτη πηγαινα σε καποιο στουντιο με πιανο αλλα ητνα λιγο εως αρκετα πολυ αθλια...αν μπορεις ενημερωσε το γριγοροτερο!!! σε ευχαριστω πολυ!! :)
  • #5 από freemind στις 15 Sep 2006
  • Ε.ΜΑ, ευχαριστω για την ειλικρινη κριτικη σου.
    Σε ολα τα κομματια χρησιμοποιω τη λογικη της αυτοσχεδιαστικης παραλλαγης. Ενα βασικο θεμα, το οποιο επανερχεται σε τακτα χρονικα διαστηματα ( πολλες φορες αλλαγμενο ρυθμικα, τονικα ή ακομα και διαστηματικα ), πανω στο οποιο κινειται ολο το κομματι. Πχ, η αλληλουχια του Ερωτας ειναι σχετικα απλη: Am-Em-Dm-G-C-F-Bb-E-Am-E
    Απο εκει και περα, αφηνω το συναισθημα που περιγραφει το κομματι να περασει μεσα στις νοτες. Πολλες φορες γινομαι "μπλα μπλας", ομως το θεμα ειναι ποσο μπορεις να επηρρεαστεις απο ενα κομματι την ωρα που το παιζεις. Οι νοτες καλες ειναι, αλλα αν δεν υπαρχει και το αναλογο αισθημα, δεν γινεται τιποτα.
    Ολα τα παραπανω, δεν γινονται ευκολα διακριτα σε ενα waltz, ομως το Dark Days εχει πολλα σημεια οπου παρατηρεις τη λογικη αυτη. Εξαλλου, ειμαι της αποψης, πως ενα κομματι δεν υπαρχει λογος να ειναι A-B-Γ-Δ-Α-Β-Γ-Δ ( ή παραλλαγες )..Ειναι σαν ανθρωπος..κινειται..Ποιος ειμαι εγω που θα εμποδισω αυτη την κινηση?!
    Ε...το πιανο το ηχογραφησα σπιτι μου :/. Ισως απο τα λιγα οργανα που δεν χρειαζεται καποιος να φυγει απο το σπιτι του για να ηχογραφησει! Ιδιαιτερα με ολα αυτα τα sampled based VSTi που κυκλοφορουν..Το συγκεκριμενο ειναι απο το S80 της Yamaha. Παλαιοτερα χρησιμοποιουσα το Grand Piano VSTi και σπανια ( 2 περιπτωσεις ολες κι ολες ), ηχογραφησα απο το πραγματικο πιανο που εχω..
  • #6 από Ε!ΜΑ στις 15 Sep 2006

  • Απο εκει και περα, αφηνω το συναισθημα που περιγραφει το κομματι να περασει μεσα στις νοτες. Πολλες φορες γινομαι "μπλα μπλας", ομως το θεμα ειναι ποσο μπορεις να επηρρεαστεις απο ενα κομματι την ωρα που το παιζεις. Οι νοτες καλες ειναι, αλλα αν δεν υπαρχει και το αναλογο αισθημα, δεν γινεται τιποτα.
    Ολα τα παραπανω, δεν γινονται ευκολα διακριτα σε ενα waltz, ομως το Dark Days εχει πολλα σημεια οπου παρατηρεις τη λογικη αυτη. Εξαλλου, ειμαι της αποψης, πως ενα κομματι δεν υπαρχει λογος να ειναι A-B-Γ-Δ-Α-Β-Γ-Δ ( ή παραλλαγες )..Ειναι σαν ανθρωπος..κινειται..Ποιος ειμαι εγω που θα εμποδισω αυτη την κινηση?!

    Παράθεση
      ξερεις καταλβα κατευθιαν οτι παιζεις με αυτον το τροπο γιατι παιζω ετσι ακριβως και εγω!! δλδ χρησημποιοω το πιανο σαν απευθιας ομιλια...καταλβαινεις τι ενοω αυτο ακριβως που λες και εσυ ειναι σαν ανθρωπος μονο που δν θα εβαζα το κινηται μετα αλλα το μιλαει... αν και να σου πω εγω πιο πολυ ταξιδευω με αυτον το τροπο!! δλδ ξερεις αφηνομαι τελειως μεσα στις νοτες.. αν απελευθρωθεις τελειως σε οδηγουν μονες τους..ποτε δν σκεφτομαι τι θα παιξω μετα...μπορω και να κλεινω και τα ματια μου και να συνεχιζω να παιζω ετσι, βεβαια ολα αυτα οχι ασχετα .. υπαρχει ενα μουσικο περιεχομενο  δλδ δν ειναι λεξεις ας πουμε ασχετες μεταξυ τους ειναι μια περιγραφη ενος τοπιου ενος συνεσθηματος αρα υπαρχει συνεχεις ροη οπως σε ενα καλο λογο!!!  λοιπον μολης βρω καπου να ηχογραφισω θα ανεβασω να ακουσεις!!! ενθουσιαστικα με αυτα που ειπες οι περισσοτεροι οτνα τους το λεω δν με καταλαβαινουν !!!! συνεχισε να γραφεις ετσι!!! περημενω και για υπολοιπα!! (βεβαια οταν ειναι να μιλισουμε για μια συνθεση τοτε δν αναφερομαι σε αυτο...) αλλο κεφαλαιο η συνθεση ,ειναι 9και παλι παω στο λογο) σαν να διαβαζεις ενα λογοτεχνημα , ενω αυτο ειναι σαν να συνομιλεις  ελευθερα με καποιον!!! τουλαχιστον εγω ετσι το χαρακτηριζω το ολο θεμα...αυτα ;)
  • #7 από freemind στις 15 Sep 2006
  • ενθουσιαστικα με αυτα που ειπες οι περισσοτεροι οτνα τους το λεω δν με καταλαβαινουν !!!! συνεχισε να γραφεις ετσι!!!
    Ε!ΜΑ...καθε κομματι διηγηται την δικη του ιστορια..Ομως, και καθε ακροατης, "βαζει" τη δικη του καταθεση στην ιστορια αυτη, και την φερνει στο δικο του επιπεδο!
    Δεν νομιζω να υπαρχει μουσικος σε αυτο το forum, που θα σε κοιταζε παραξενα αν του ελεγες ολα αυτα τα πραγματα! Μπορει καποιοι να κοιτανε περισσοτερο τη δεξιοτεχνεια, ομως πιστεψε με, ολοι εχουν καποια φαση οπου εχουν παιξει για 1 ωρα οτι αισθανονταν εκεινη τη στιγμη..Απλα ειχαν την ατυχια να μην μπορουν να τα ηχογραφησουν...Δυστυχως, οι στιγμες μας ειναι λιγες, και πρεπει να τις μεταχειριζομαστε με ιδιαιτερη προσοχη!
    Αναμενουμε δουλεια σου λοιπον! Σιγουρα θα ειναι καλυτερη απο τη δικη μου;)
  • #8 από vangelis στις 17 Sep 2006
  • ta akousa prosektika....thumamai pws otan teleiosan hthela ekeinh thn stigmh na ta xanaakouso...opws panta alloste sthn mousikh sou, eblepa taineies oso akouga thn mousikh auth, auth th fora aspromavra plana me topia (an deis kapoia exofulla tou ECM , tha katalabeis ti ennow...), kai, se mia fash, mou thumise h mousikh sou, gia lgo, alla egine auto, thn mousikh tou keith jarett...opws kai na exei...para polu kalo, sugxarhthria...
  • #9 από FSL στις 17 Sep 2006
  • Δε θα ναι υπερβολή να πω πως ερωτεύτηκα το Έρωτας...
    Μάλλον άθελά σου μάντεψες τους ήχους που θα μ΄έκαναν να προσκολληθώ πάνω τους αυτές τις μέρες που έχει αρχίσει και πιάνει ψυχρούλα.

    Δε χρειάζεται νομίζω να πω για σένα...τα ξέρεις....τα σέβη μου και το θαυμασμό μου....ξανά...
  • #10 από Ε!ΜΑ στις 17 Sep 2006
  •   ακουσα και τα υπολυπα κομματια σου!! τελικα και στη συνθεση καλα τα πας...!!! μαλλον κατι παραπανω απο καλα!! νομιζω οτι πιο αξιολογο εχω ακουσει απο το κιθαρα και γενικοτερα απο διαφορα!! να γινω και εγω join στο fun club ::)??ελπιζω να ερθεις στο juming night, προσπαθω να πισω καποιον να φερει τη κλαβινοβα μου!! οποτε θα μπορειςνα μας παιξεις και κατι λαιβ!! πρεπει να σε γνωρισω οποσδιπτε!!! καλα να περνας και καλη συνεχεια σε οτι και αν κανεις!!!  ;)
  • #11 από Ikaros στις 18 Sep 2006
  •   Εισαι ενας μουσικος με συναισθημα,σκεψη και φαντασια!Συγχαρητηρια free!Οπως ειπα πριν πολυ πολυ καιρο,πρεπει καποια στιγμη να προωθησεις τη δουλεια σου και περα απο εδω ;) Μπραβο!
  • #12 από freemind στις 18 Sep 2006
  •   Εισαι ενας μουσικος με συναισθημα,σκεψη και φαντασια!Συγχαρητηρια free!Οπως ειπα πριν πολυ πολυ καιρο,πρεπει καποια στιγμη να προωθησεις τη δουλεια σου και περα απο εδω ;) Μπραβο!

    Ευχαριστω πολυ Κωστα! Δυστυχως, απο τη μια ειναι "σφιχτες" οι εταιριες ( αν και δεν πιστευω οτι οι δουλειες μου ειναι τετοιου βεληνεκους, που θα μπορουσαν να μπουν σε ενα CD ) και απο την αλλη...το οτι μοιραζομαι με ολους αυτο που ανηκει σε ολους, ειναι πιο σημαντικο..Μπορει να ακουγεται πολυ "ρομαντικο" σαν ιδεα, αλλα απο τη στιγμη που γραφεται ενα κομματι, αμεσως ανηκει στους ακροατες...
    νομιζω οτι πιο αξιολογο εχω ακουσει απο το κιθαρα και γενικοτερα απο διαφορα!! να γινω και εγω join στο fun club ::)??

    Και ομως, πιστεψε με..Εγω ειμαι οτι χειροτερο εχει το kithara. Καλο ειναι να ακουσεις και τις συνθεσεις του vangelis ( http://music.kithara.gr/bands/4/ ) και τοτε θα καταλαβεις τη διαφορα ενος "ερασιτεχνη" μουσικου σαν και εμενα, και ενος επαγγελματια σαν του vangelis. Και βεβαια, το fan club του, χωραει και αλλους ;) Ευχαριστω για την προσκληση στο jamming night, αλλα προοριζεται κυριως για συγκροτηματα, αλλα και να μην ηταν αυτος ενας απαγορευτικος παραγοντας, πιστευω οτι θα αξιζε να ακουσουμε κ να απολαυσουμε πραγματικους πιανιστες του Kithara. Οσο για τη γνωριμια..Χεχ..προτιμω να "βλεπετε" την προσωπικοτητα των κομματιων και οχι αυτη που "κουβαλαω" :)
    Δε θα ναι υπερβολή να πω πως ερωτεύτηκα το Έρωτας...
    Μάλλον άθελά σου μάντεψες τους ήχους που θα μ΄έκαναν να προσκολληθώ πάνω τους αυτές τις μέρες που έχει αρχίσει και πιάνει ψυχρούλα.

    Χαιρομαι που πετυχε το στοχο του, αν και στο μελλον επιφυλλασομαι για μια πιο ορχηστρικη εκδοση ( αν θελει ο Θεος ), με πιανο. Αυτη εχει διαφορα μικροπροβληματακια ( οπως ειπε και η E!MA ). Ευχαριστω για το χρονο που σπαταλησες για να το ακουσεις.
    ta akousa prosektika....thumamai pws otan teleiosan hthela ekeinh thn stigmh na ta xanaakouso...opws panta alloste sthn mousikh sou, eblepa taineies oso akouga thn mousikh auth, auth th fora aspromavra plana me topia (an deis kapoia exofulla tou ECM , tha katalabeis ti ennow...), kai, se mia fash, mou thumise h mousikh sou, gia lgo, alla egine auto, thn mousikh tou keith jarett...opws kai na exei...para polu kalo, sugxarhthria...

    Βαγγελη, μακαρι τα κομματια μου να εμοιαζαν εστω και στο 1% απο keith..ή να "δινουν" τοπια στον ακροατη. Πιστευω οτι εσυ ο ιδιος ηθελες να δεις τοπια σε αυτα τα κομματια, και συνδεσες τις εικονες με τις νοτες! Ευχαριστω για το χρονο σου :)
  • #13 από ScullShot στις 18 Sep 2006
  • Τα άκουσα κι εγώ τα κομμάτια πολύ ωραία και τα 2 συναισθημα και φαντασια όμορφα δεμένα τολμώ όμως να πω ότι το wonders με άγγιξε περισσοτερο πολύ καλή δουλεία μπράβο ;)
  • #14 από vangelis στις 19 Sep 2006
  •   Εισαι ενας μουσικος με συναισθημα,σκεψη και φαντασια!Συγχαρητηρια free!Οπως ειπα πριν πολυ πολυ καιρο,πρεπει καποια στιγμη να προωθησεις τη δουλεια σου και περα απο εδω ;) Μπραβο!

    Ευχαριστω πολυ Κωστα! Δυστυχως, απο τη μια ειναι "σφιχτες" οι εταιριες ( αν και δεν πιστευω οτι οι δουλειες μου ειναι τετοιου βεληνεκους, που θα μπορουσαν να μπουν σε ενα CD ) και απο την αλλη...το οτι μοιραζομαι με ολους αυτο που ανηκει σε ολους, ειναι πιο σημαντικο..Μπορει να ακουγεται πολυ "ρομαντικο" σαν ιδεα, αλλα απο τη στιγμη που γραφεται ενα κομματι, αμεσως ανηκει στους ακροατες...
    νομιζω οτι πιο αξιολογο εχω ακουσει απο το κιθαρα και γενικοτερα απο διαφορα!! να γινω και εγω join στο fun club ::)??

    Και ομως, πιστεψε με..Εγω ειμαι οτι χειροτερο εχει το kithara. Καλο ειναι να ακουσεις και τις συνθεσεις του vangelis ( http://music.kithara.gr/bands/4/ ) και τοτε θα καταλαβεις τη διαφορα ενος "ερασιτεχνη" μουσικου σαν και εμενα, και ενος επαγγελματια σαν του vangelis. Και βεβαια, το fan club του, χωραει και αλλους ;) Ευχαριστω για την προσκληση στο jamming night, αλλα προοριζεται κυριως για συγκροτηματα, αλλα και να μην ηταν αυτος ενας απαγορευτικος παραγοντας, πιστευω οτι θα αξιζε να ακουσουμε κ να απολαυσουμε πραγματικους πιανιστες του Kithara. Οσο για τη γνωριμια..Χεχ..προτιμω να "βλεπετε" την προσωπικοτητα των κομματιων και οχι αυτη που "κουβαλαω" :)
    Δε θα ναι υπερβολή να πω πως ερωτεύτηκα το Έρωτας...
    Μάλλον άθελά σου μάντεψες τους ήχους που θα μ΄έκαναν να προσκολληθώ πάνω τους αυτές τις μέρες που έχει αρχίσει και πιάνει ψυχρούλα.

    Χαιρομαι που πετυχε το στοχο του, αν και στο μελλον επιφυλλασομαι για μια πιο ορχηστρικη εκδοση ( αν θελει ο Θεος ), με πιανο. Αυτη εχει διαφορα μικροπροβληματακια ( οπως ειπε και η E!MA ). Ευχαριστω για το χρονο που σπαταλησες για να το ακουσεις.
    ta akousa prosektika....thumamai pws otan teleiosan hthela ekeinh thn stigmh na ta xanaakouso...opws panta alloste sthn mousikh sou, eblepa taineies oso akouga thn mousikh auth, auth th fora aspromavra plana me topia (an deis kapoia exofulla tou ECM , tha katalabeis ti ennow...), kai, se mia fash, mou thumise h mousikh sou, gia lgo, alla egine auto, thn mousikh tou keith jarett...opws kai na exei...para polu kalo, sugxarhthria...

    Βαγγελη, μακαρι τα κομματια μου να εμοιαζαν εστω και στο 1% απο keith..ή να "δινουν" τοπια στον ακροατη. Πιστευω οτι εσυ ο ιδιος ηθελες να δεις τοπια σε αυτα τα κομματια, και συνδεσες τις εικονες με τις νοτες! Ευχαριστω για το χρονο σου :)


    free, ftasan ta xrhmata telika ?? Den pisteuo na ekana lathos sto embasma, etsi ?? Opws kai na exei, h alhtheia etsi opws thn blepo egw einai auth... sou euxomai kalh epituxia me thn mousikh sou..kai an sunexiseis etsi...tha thn exeis..kata kapoion tropo.
  • #15 από Μαργαρίτα Π. στις 19 Sep 2006
  • Εξαιρετικά και τα δύο κομμάτια! Συγχαρητήρια!  :)
  • #16 από Ommadawn στις 07 Oct 2006
  • Kathomai se ena parakmiako netcafedaki sto Bad Kanstaat sti Stoutgardi kai katebasa pali to Dark Days...

    E, einai poiima re..
    Den tin paleuei to kommati.
    Xilia mprabo gia auto.

    Apla eniwsa tin anagi na to ksanagrapsw.
  • #17 από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood στις 09 Oct 2006
  • Όπως λέγαμε, ευκαίρισα και τα άκουσα.....

    Πραγματικά αυτό που μου έμεινε είναι ο πολύ εκφραστικός ήχος που βγάζεις και απο τη μουσική, και απο το παίξιμο...Πάντα τέτοια...
  • #18 από Jimi Pap στις 17 Oct 2006
  • Φιλε μου,παροτι ειχα στο νου μου να ακουσω ενα-δυο απο τα κομματια σου τελικα τα ακουσα ολα!Τι να πω..Ειναι τετοια η μαγεια που βγαζεις...Το Dark Days μαλλον δεν δικαιολογει τοσο τον τιτλο του,εγω θα το βαφτιζα Ταξιδι...Αλλα αυτη ειναι η μαγεια της μουσικης,ο καθενας να μετατρεπει τις νοτες σε εικονες με το δικο του τροπο!Αν και νομιζω οτι τα κομματια που δεν ειχαν ηλεκτρονικα στοιχεια σου ταιριαζουν περισσοτερο(χωρις να εννοω οτι τα αλλα δεν ηταν ωραια,απλα νομιζω οτι δεν ειχαν αυτο το κατι παραπανω).Η ταπεινη μου γνωμη ειναι-παροτι ειμαι φανατικος ηλεκτρικος κιθαριστας και οπως συνηθιζεται συχνα ανεγκεφαλος μουσικα!-πως οι συνθεσεις σου ειναι απο μουσικης και αισθητικης αποψης ο,τι καλυτερο εχω ακουσει εδω μεσα,στο μικρο φυσικα διαστημα των τριων-τεσσαρων μηνων που ειμαι τακτικο μελος!Ωραιες λιτες αλλα προσεγμενες ενορχηστρωσεις και καταπληκτικες συνθεσεις!Μπραβο!
  • #19 από freemind στις 17 Oct 2006
  • Αλλα αυτη ειναι η μαγεια της μουσικης,ο καθενας να μετατρεπει τις νοτες σε εικονες με το δικο του τροπο!

    Συμφωνω απολυτα! Και με ενθουσιαζει η ιδεα, πως δεν ειμαι ο μονος που το πιστευει αυτο :)
    Αν και νομιζω οτι τα κομματια που δεν ειχαν ηλεκτρονικα στοιχεια σου ταιριαζουν περισσοτερο(χωρις να εννοω οτι τα αλλα δεν ηταν ωραια,απλα νομιζω οτι δεν ειχαν αυτο το κατι παραπανω).

    Και σε αυτο εχεις απολυτο δικιο. Να συμπληρωσω πως γενικα κανενα ειδος μουσικης δεν μου ταιριαζουν, αφου δεν γραφω τιποτα σωστο και καλο γι'αυτα :) Η ηλεκτρονικη "εκφραση" ειναι περισσοτερο πειραματικη και με πιανει σε μερες απολυτης "παρανοιας" :D

    Ευχαριστω για τα σχολια σου ( ηδη πρεπει να ειμαι σαν παντζαρι ), ομως αν θελεις πραγματικα να ακουσεις τη κορυφη του kithara.gr ( αν και ξεπερνα τα ορια του kithara ), δες εδω:
    http://music.kithara.gr/bands/4/ και θα με θυμηθεις ;)
    Να'σαι καλα για το χρονο σου, και για τις ( σωστες σου ) αποψεις!
Σελίδες: