Αποστολέας Θέμα: Το Βίκι του Kithara.gr  (Αναγνώστηκε 10960 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Το Βίκι του Kithara.gr
« στις: 09/10/06, 21:03 »
Με αφορμή κάποιες συζητήσεις περί δημιουργίας ενός κοινού "Πίνακα αρχείου δισκογραφιών" (βλέπε εδώ), αλλά και κάποιες άλλες παρόμοιες ιδέες που εμφανίζονται (π.χ. εδώ), σκεφτήκαμε να δοκιμάσουμε να στήσουμε ένα Βίκι (Wiki) στο Kithara.gr, για να δούμε αν "μας πάει".

Ιδού λοιπόν: http://wiki.kithara.gr :D

Επειδή πρόκειται για κάτι εντελώς καινούργιο, που εκτός από νέο τρόπο χειρισμού, απαιτεί και εντελώς διαφορετική νοοτροπία στη συνεργασία και λειτουργία, δεν είμαστε σίγουροι για το πώς θα προχωρήσει. Η όλη προσπάθεια είναι μια δοκιμή, στην οποία καλείστε όλοι να συμμετέχετε, με ψήφο την ενεργή συμμετοχή σας.

Με λίγα λόγια, ένα Βίκι είναι ένα κοινό εργαλείο δημιουργίας ιστοσελίδων, με πολύ απλό τρόπο λειτουργίας. Το κυριότερο χαρακτηριστικό του είναι ότι ο κάθε επισκέπτης μπορεί να δημιουργήσει ή να μετατρέψει (σχεδόν) οποιαδήποτε σελίδα κατά βούληση. Για προστασία εναντίον ανεπιθύμητων ή κακοπροαίρετων αλλαγών, όλες οι ενδιάμεσες εκδόσεις των σελίδων αποθηκεύονται, και ανά πάσα στιγμή είναι δυνατή η επιστροφή σε οποιαδήποτε παλιότερη έκδοση της σελίδας.

Για να το πούμε πιο απλά, όλοι είστε συντονιστές :o :o. Όλοι μπορείτε να αλλάξετε οτιδήποτε βλέπετε και δεν σας αρέσει. Όλοι μπορείτε να δημιουργήσετε μια νέα σελίδα. Όλοι μπορείτε να κάνετε διορθώσεις, από τις πιο απλές (π.χ. ορθογραφικά λάθη) ως τις πιο πολύπλοκες. Βλέπετε κάτι που λείπει; Συμπληρώστε το. Βλέπετε κάτι λάθος; Διορθώστε το. Έχετε κάποιες πληροφορίες για τον αγαπημένο σας καλλιτέχνη; Προσθέστε τες.

Πολλές ευχαριστίες στους δοκιμαστές μας, Mymood, Kain, Θοδωρή και Σωτήρη, που ήδη παίζοντας και δοκιμάζοντας, μέσα σε λίγες μέρες δημιούργησαν μια πολύ αξιόλογη "μαγιά" για το ξεκίνημα!

Και η υποχρεωτική διευκρίνηση: Ακόμα δοκιμάζουμε, και εμείς οι ίδιοι. Πολλά πράγματα ίσως να μην είναι 100% εντάξει. Οτιδήποτε ιδέα και πρόταση έχετε, μη διστάσετε...
« Τελευταία τροποποίηση: 09/10/06, 22:25 από Ο Νέος Κιθαρωδός »
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος kain

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 388
  • Φύλο: Άντρας
  • Still On The Road
    • Προφίλ
Απ: Το Βίκι του Kithara.gr
« Απάντηση #1 στις: 09/10/06, 22:56 »
Χαίρομαι ιδιαίτερα για την δημόσια ανακοίνωση αυτής της προσπάθειας και της ιδέας των Διαχειριστών.
Εύχομαι με τη συνδρομή και των υπόλοιπων συνκιθαροφορουμιτών, να χτίσουμε σιγά σιγά μια πλήρη βάση δεδομένων για το ελληνικό τραγούδι, ευελπιστώντας κάποια στιγμή να επισημοποιηθεί οριστικά! :D

Αποσυνδεδεμένος Σωτήρης

  • Σαλονικιός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1061
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το Βίκι του Kithara.gr
« Απάντηση #2 στις: 09/10/06, 23:00 »
Εύχομαι με τη συνδρομή και των υπόλοιπων συνκιθαροφορουμιτών, να χτίσουμε σιγά σιγά μια πλήρη βάση δεδομένων για το ελληνικό τραγούδι, ευελπιστώντας κάποια στιγμή να επισημοποιηθεί οριστικά! :D
Να ευχηθω κι εγω με την σειρα μου καλη αρχη σ'αυτη την νεα προσπαθεια! :)
Οσο γι'αυτο που λες φιλτατε kain ειναι στο χερι ολων μας οποτε με στην συνολικη προσπαθεια θα μπορεσουνε να δημοσιοποιησουμε αυτη την βαση δεδομενων και να γινει οσο πιο πληρης γινετε!  :)

monalizagreen

  • Επισκέπτης
Απ: Το Βίκι του Kithara.gr
« Απάντηση #3 στις: 10/10/06, 00:35 »


 Με μια πρώτη ματιά μου άρεσε η δουλειά σας! Μπράβο!

Αποσυνδεδεμένος mymood

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Άντρας
  • Κι ειχε μια απλοχεριά να υπερπηδάς το δεν βαριέσαι
    • Προφίλ
Απ: Το Βίκι του Kithara.gr
« Απάντηση #4 στις: 10/10/06, 01:58 »
Χαρηκα που γυριζοντας  αργα σημερα(αυριο, τα μπλεξα ;D) ειδα την δημοσια ανακοινωση για την wiki kithara . Χαρηκα γιατι ειναι πολυ μεγαλο εργο και θελει πολλη δουλεια και πολλους εθελοντες συντονιστες. :)
Θελει υπομονη και δουλεια απ ολους μας και σιγα σιγα θαχουμε ενα εργαλειο που θα ανατρεχουμε για καθε πληροφορια που θα αφορα την δισκογραφια και οχι μονο.
Καλη συνεχεια και καλη δουλεια. Μπραβο Κιθαρωδε για την πρωτοβουλια σου συνεχιζουμε!!
"Κύριε, Των Δυνάμεων η Επίκληση, ελλοχεύει στην Εξάντληση." Γιωργος Μέρκας.

Αποσυνδεδεμένος Holy Diver

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 519
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαλιγκάρια και μπανάνες!!!
    • Προφίλ
    • Το Όνειρο Ενός Περιέργου
Απ: Το Βίκι του Kithara.gr
« Απάντηση #5 στις: 10/10/06, 13:06 »
Μπράβο, παίδες, καταπληκτικό. Θα συνέσφερα, αλλά οι γνώσεις μου με περιορίζουν...
reveduncurieux.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Το Βίκι του Kithara.gr
« Απάντηση #6 στις: 10/10/06, 13:41 »
Πολύ καλό! Μπράβο!
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Το Βίκι του Kithara.gr
« Απάντηση #7 στις: 10/10/06, 13:44 »
Δυστυχώς λόγω κομμένου τηλεφώνου -ας είναι καλά ο ΟΤΕ- δε μπόρεσα να το ψαξω καλά νωρίτερα αλλά υπόσχομαι να βοηθήσω όσο μπορώ από δω και πέρα.
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Απ: Το Βίκι του Kithara.gr
« Απάντηση #8 στις: 10/10/06, 14:36 »
Θα είθελα εκ των πρωτέρων να ευχαριστήσω τα μέλη μας ,που με τον ένα η τον άλλο τρόπο θα βοηθήσουν αυτή την προσπάθεια (που αργότερα θα φανεί πόσο σημαντική είναι ,τόσο σαν αρχείο όσο και σαν ιστορικό μέσο ).Ελπίζω και θέλω να παρακαλέσω όσους βοηθήσουν ,να δίνουν σωστά και ελεγμένα στοιχεία ,για να περιορίσουμε όσο το δυνατόν τα λάθη και τις ανακρίβειες ,που πολλές φορές ανακαλύπτονται πολύ αργά.

Αποσυνδεδεμένος pan-The_gunslinger

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 191
  • Φύλο: Άντρας
  • Gallagher's Dreamer
    • Προφίλ
    • blues lovers
Απ: Το Βίκι του Kithara.gr
« Απάντηση #9 στις: 11/10/06, 02:58 »
Nα ρωτήσω? Θα υπάρχουν ξένοι καλλητέχνες ή θα αναφερθούμε μόνο στους Έλληνες?

A.Ο.Ξ - RORY - ΘΑΝΑΤΟΣ +ΤΕΛΟΣ!

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Το Βίκι του Kithara.gr
« Απάντηση #10 στις: 11/10/06, 08:12 »
Nα ρωτήσω? Θα υπάρχουν ξένοι καλλιτέχνες ή θα αναφερθούμε μόνο στους Έλληνες?

Στη πρώτη σελίδα του wiki αναφέρεται:
Παράθεση
Περί αυτού του Βίκι
Αρχικός σκοπός αυτού του Wiki είναι να δημιουργήσουμε μια συλλογή πληροφοριών και σελίδων για ορισμένους έλληνες καλλιτέχνες και την μουσική γενικότερα, σαν συλλογική προσπάθεια.

Βέβαια καλό είναι να το τονίσουμε και εδώ... Αυτές οι σελίδες αφορούν μόνο έλληνες καλλιτέχνες, για τους υπόλοιπους υπάρχει πληθώρα ιστοχώρων με πάρα πολλές πληροφορίες.

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Το Βίκι του Kithara.gr
« Απάντηση #11 στις: 11/10/06, 10:18 »
Ναι, μόνο έλληνες καλλιτέχνες! Ο κύριος λόγος είναι ότι υπάρχουν ήδη τόσες πολλές σελίδες για τους μη-έλληνες, από την άλλη πλευρά υπάρχουν τόσοι πολλοί αξιόλογοι έλληνες καλλιτέχνες που δεν βρίσκουν την προβολή και το ενδιαφέρον που τους αξίζει :( :( :(.

Κρατήστε την όρεξη και το ενδιαφέρον σας για αυτούς...
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: Το Βίκι του Kithara.gr
« Απάντηση #12 στις: 11/10/06, 11:56 »
πολύ καλο....μπραβο για την πρωτοβουλια...αντε και εις ανωτερα....
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος juliad

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 390
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μωρά μου είστε τα θαύματα που μου χουνε προσφέρει
    • Προφίλ
Απ: Το Βίκι του Kithara.gr
« Απάντηση #13 στις: 11/10/06, 13:16 »
Ωραία!
Μπράβο παιδιά!
 :)
Κι εγώ πιστεύω πως για την αρχή τουλάχιστον θα ήταν καλύτερα να υπάρχουν έλληνες καλλιτέχνες..΄
Αργότερα..βλέπετε..και κάνετε.. ;)
Απο περιέργεια υπάρχω
και απο καραγκιοζλίκι

Αποσυνδεδεμένος Ρηνιώ-kouzoulotetia

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 415
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...and so it begins...
    • Προφίλ
Απ: Το Βίκι του Kithara.gr
« Απάντηση #14 στις: 21/10/06, 13:21 »
συγχαρητηρια για την ιδεα!!

και περισσοτερο για την αποκλειστικοτητα της ελληνικης μουσικης.. ;)

αν και εχω περιορισμενο χρονο,θα προσπαθησω να βοηθησω κι εγω λιγο την κατασταση..

Αποσυνδεδεμένος KJP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το Βίκι του Kithara.gr
« Απάντηση #15 στις: 23/10/06, 10:06 »
Γνώμη μου είναι να μην υπερφορτώνονται οι σελίδες των καλλιτεχνών με λεπτομέρειες επί της δισκογραφίας τους, αλλά, αντ' αυτού, το κείμενο να εστιάζει σε βιογραφικά στοιχεία και να δημιουργείται μία ξεχωριστή σελίδα για κάθε κυκλοφορία για την οποία υπάρχουν πληροφορίες. Να ακολουθηθεί, δηλαδή, το πλαίσιο του διεθνούς Wikipedia.
« Τελευταία τροποποίηση: 23/10/06, 10:08 από KJP »
Όλα είναι δρόμος.

Αποσυνδεδεμένος kain

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 388
  • Φύλο: Άντρας
  • Still On The Road
    • Προφίλ
Απ: Το Βίκι του Kithara.gr
« Απάντηση #16 στις: 23/10/06, 11:20 »
Γνώμη μου είναι να μην υπερφορτώνονται οι σελίδες των καλλιτεχνών με λεπτομέρειες επί της δισκογραφίας τους
Αυτο είναι όντως ενα πρόβλημα κυρίως με όσους καλλιτέχνες έχουν πολύ μεγάλη δισκογραφία, με κίνδυνο το κάθε λήμμα να μετατρέπεται σε ένα ατέλειωτο scroll.

Παράθεση
το κείμενο να εστιάζει σε βιογραφικά στοιχεία και να δημιουργείται μία ξεχωριστή σελίδα για κάθε κυκλοφορία για την οποία υπάρχουν πληροφορίες.
Αυτή η ιδέα είχε πέσει στο τραπέζι κατά τις πρώτες ημέρες "ανεπίσημου" trial λειτουργίας του wiki.
Εν μέρει είμαι σύμφωνος, μια και θα υπάρχει η δυνατότητα σχολιασμού για ορισμένους δίσκους ιδιαίτερης ιστορικής και καλλιτεχνικής αξίας για τον κάθε καλλιτέχνη και/ή το ελληνικό τραγούδι γενικότερα. Εκτός αυτού, στο τμήμα "Συζήτηση" θα μπορούσε επίσης να φιλοξενείται η γνώμη του κάθε επισκέπτη/χρήστη για τον εν λόγω δίσκο.
Οι αμφιβολίες μου αφορούν το κατα πόσο θα "βαρύνει" η βάση δεδομένων με ξεχωριστό λήμμα για καθε δίσκο.

Παράθεση
Να ακολουθηθεί, δηλαδή, το πλαίσιο του διεθνούς Wikipedia.
Να σημειώσω απλώς πως, αν ακολουθηθούν κατά γράμμα τα κριτήρια της Wikipedia, ένα πρώτο σοβαρό πρόβλημα που θα προκύψει είναι το copyright (τεράστιο μπέρδεμα με την ταξινόμηση), κυρίως για τις πηγές των εικόνων, που δεν είναι ό,τι ευκολότερο να βρίσκεται πάντα ο φωτογράφος ή ο γραφίστας του δημιουργικού.

Να ακούσουμε πρώτα την άποψη των Διαχειριστών.
Επειτα, βλέποντας και κάνοντας...

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Το Βίκι του Kithara.gr
« Απάντηση #17 στις: 23/10/06, 14:22 »
Η βάση δεδομένων δεν πρόκειται να βαρύνει με κάτι τέτοιο. Έτσι κι αλλιώς, πρόκειται για δεδομένα που ήδη υπάρχουν, το αν θα είναι σε ξεχωριστή σελίδα ή όχι δεν νομίζω ότι θα κάνει και τόση διαφορά.

Εκείνο που σίγουρα θα έχει διαφορά, είναι ότι χρειάζονται δεκάδες νέες σελίδες και οι σύνδεσμοι μεταξύ τους, που χρειάζεται κάμποση δουλειά με το χέρι. Υπάρχουν καλλιτέχνες με 30 και 40 και 50 λήμματα στη δισκογραφία τους, και είναι απίστευτη δουλειά να χωρίσουν όλα αυτά σε ξεχωριστές σελίδες. Θα πρότεινα να μείνουν όλα μαζί προς το παρόν τουλάχιστο, αν δεν υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος να χωριστούν.

Για το copyright των πληροφοριών και των εικόνων, γενικά δεν είναι εύκολο το θέμα, πάντως ο νόμος αφήνει κάποια παραθυράκια επί του θέματος (π.χ. χρήση για κριτική ή παρωδία ή στα πλαίσια ειδησιογραφίας ή για την υποστήριξη της γνώμης του λέγοντος, κλπ). Για τον ίδιο λόγο είναι καλό να χρησιμοποιούμε μικρογραφίες των εικόνων και όχι εικόνες σε φυσικό μέγεθος.
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος teri

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Το Βίκι του Kithara.gr
« Απάντηση #18 στις: 28/10/06, 16:47 »
   Είμαι απολύτος σύμφωνη στο οτι οι Έλληνες καλλητέχνες δεν έχουν την ανάλογη προβολή που έχουν οι ξένοι, ενώ αντιστρόφος ανάλογα με τους ξένους, έχουμε πολλούς και παρα πολύ καλύτερους μουσουργούς απο αυτούς. Είναι εξαιρετικό να μπορούμε να βρούμε, να μάθουμε, να ακούσουμε, και να εκτιμήσουμε καλύτερα το χρυσάφι που κρύβει η χώρα μας στα λίγα τετραγωνικά της. Δεν έχουμε τίποτα να ζηλέψουμε απο τους άλλους. Αν κάποιος,  με αυτήν την σκληρή δουλεια που θέλει για να συγκεντρωθουν πληροφορίες στο "βίκη", καταφέρει να οφεληθεί, εξερευνόντας τους άγνωστους ή γνωστούς δρόμους της ελληνικής δισκογραφίας, ουτως ώστε ψάχνοντας, βρήσκοντας, ακούγοντας δίσκους, βασανίσει τα ωτά του ....γίνει καλύτερος στην δουλειά του .... ή απλώς εφρανθεί η καρδούλα του, τότε θα έχει αυτομάτος πάρει αξία η σκληρη δουλειά! Εγώ θέλω να πώ ένα ευχαριστώ εκ των προτέρων γιατί κατανοώ το εύρος της αναζήτησης και την δυσκολία της επιτευξης του έργου αυτού, όχι μόνο σε αυτούς που το ξεκίνησαν αλλα και σε όποιον στο μέλλον βοηθήσει.
Nick the best.- Κάθε βράδυ με νανουρίζει ο ρυθμός των αναπνοών σου.

Αποσυνδεδεμένος giorgos_s

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το Βίκι του Kithara.gr
« Απάντηση #19 στις: 19/11/07, 16:56 »
Πολύ καλό! Συγχαρητήρια!

Αποσυνδεδεμένος Goutara77

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Ορφέας - Μουσικό Περιοδικό
Απ: Το Βίκι του Kithara.gr
« Απάντηση #20 στις: 24/02/08, 22:47 »
Ανακάλυψα το Βίκι της κοινότητας εδώ και λίγους μήνες, και το βρήκα πολύ ενδιαφέρον. Θα είναι πολύ ωραίο να υπάρχουν σ' αυτή τη μορφή πληροφορίες για καλλιτέχνες, δισκογραφίες κλπ. Έχω ξεκινήσει εδώ και κάποιο καιρό να επεξεργάζομαι το άρθρο για τον Γιώργο Νταλάρα, σύμφωνα με τη λογική που είχε στηθεί. Αφού τελειώσω μ' αυτό, όποτε έχω χρόνο θα προσθέτω όσες δισκογραφίες καλλιτεχνών ξέρω... (αυτό θα πει λόξα με τη μουσική, ε;  ;D) Το μόνο που με προβληματίζει είναι πως δεν βλέπω πολύ μεγάλη κίνηση... Τί γίνεται;  ???
« Τελευταία τροποποίηση: 24/02/08, 22:59 από Goutara77 »

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Το Βίκι του Kithara.gr
« Απάντηση #21 στις: 29/02/08, 10:03 »
Δεν υπάρχουν πολλοί που διαθέτουν τον χρόνο ή/και την όρεξη ή/και τις γνώσεις για κάτι τέτοιο...
Και αυτοί που υπάρχουν, ίσως δεν έχουν πάρει χαμπάρι ακόμα την ύπαρξη του wiki.

Αποσυνδεδεμένος Kli Klis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαλιγκάρια και Μπανάνες!!!
    • Προφίλ
    • The Derive-ational Arcade
Απ: Το Βίκι του Kithara.gr
« Απάντηση #22 στις: 29/02/08, 10:47 »
Βασικά έχω γραφτεί και ήδη έβαλα λίγο το χεράκι μου (στον Θανάση Παπακωνσταντίνου) απλά βρέθηκα μπροστά σε ένα πολύ απλό και βασικό πρόβλημα: Το οτι δεν ήξερα κάποια codes ώστε να μπορώ να προσομοιώσω μια κανονική σελίδα Wiki (π.χ. όταν γίνεται μια αναφορά να υπάρχει το κλάσικο [1] σαν link προς το κάτω μέρος της σελίδας όπου αναφέρεται η πηγή, ή πώς να βάζει κανείς εσωτερικό λίνκ κτλ. κτλ.)... Αν και έψαξα για οδηγίες σύνταξης, δεν βρήκα...

Οπότε προτείνω να υπάρξει κάπου οδηγός (και αν υπάρχει π.χ. στα αγγλικά ευχαρίστως να τον μεταφράσω) ώστε να μπορεί ο καθένας που γράφεται να το κάνει σωστά. Αν τέλος, υπάρχει ήδη κάπου και δεν τον έχω βρεί, συγνώμη και θα σας ήμουν ευγνώμων αν μου δύνατε το link!

Αυτά απο μένα, και όταν έχω χρόνο θα εμπλουτίσω ό,τι μπορώ...

Υ.Γ.: Ποιός είχε την φαεινή ιδέα να το μεταφράσει "βικιπαίδεια"?  :o  Είναι πραγματικά σιχαμερό όνομα... Ανάθεμα την μανία μας για ελληνοποίηση...  ::)
I found Wonderland but Alice wasn't there
The Derive-ational Arcade

Is all that we see or seem
But a dream within a dream?
~Edgar Allan Poe, "A Dream Within A Dream

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Το Βίκι του Kithara.gr
« Απάντηση #23 στις: 16/11/08, 09:40 »
http://el.wikipedia.org/wiki/Βικιπαίδεια:Οδηγός για νέους χρήστες

(Συγγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
23 Απαντήσεις
6761 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/09/10, 21:08
από Dr Bluz (G.K.)
12 Απαντήσεις
4608 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/12/10, 19:39
από Βραζίλης
5 Απαντήσεις
2584 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/10, 20:26
από kopaniamento
18 Απαντήσεις
8356 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/02/11, 10:16
από dio21
11 Απαντήσεις
51091 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/02/14, 18:13
από Βραζίλης
3 Απαντήσεις
15523 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/10/12, 03:12
από itcon
1 Απαντήσεις
4596 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/06/12, 22:03
από geodimitri
4 Απαντήσεις
4463 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/03/13, 20:27
από hot_sauce (φλουτσ)
28 Απαντήσεις
54748 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/13, 21:56
από Korgy
1 Απαντήσεις
10886 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/06/18, 21:34
από Στόκας