Αποστολέας Θέμα: Ηχομονωση ( Τεχνικες-Υλικα-Μαγαζια )  (Αναγνώστηκε 146406 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Ηχομονωση ( Τεχνικες-Υλικα-Μαγαζια )
« Απάντηση #100 στις: 13/09/11, 20:29 »
Πολυ ενδιαφερον, αν μπορεσεις να ανεβασεις φωτογραφιες να δουμε τι ακριβως εχεις κανει!
Απο εξαερισμο τι κανεις, ειναι ΟΚ εκει μεσα?
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: Ηχομονωση ( Τεχνικες-Υλικα-Μαγαζια )
« Απάντηση #101 στις: 13/09/11, 22:56 »
Απο εξαερισμο τι κανεις, ειναι ΟΚ εκει μεσα?

Αν δεν απαντήσει και αύριο, θα πάρω τηλέφωνο το ΕΚΑΒ να πάει να δει τι γίνεται  ;D

(πολύ "αεροστεγές" μου ακούστηκε όλο το εγχείρημα)

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Ηχομονωση ( Τεχνικες-Υλικα-Μαγαζια )
« Απάντηση #102 στις: 02/09/13, 21:24 »
Γειά και χαρά παιδιά! Θα ήθελα τα φώτα σας πάνω σε ένα ζήτημα που μάλλον δεν έχει ξαναναφερθεί...

Πρόσφατα μετακόμισα σε ένα νοικιασμένο διαμέρισμα και ένα απο τα δωμάτια θα μετατραπεί σε ένα υποτυπώδες home studio. Η ηχομόνωση δε με ενδιαφέρει και τόσο μιας και α) απο πάνω μου δεν υπάρχει διαμέρισμα (παρα μόνο ο έναστρος ουρανός :P ) δίπλα μου οι ένοικοι έρχονται απο σπάνια εως σπανιότατα και οι απο κάτω ένοικοι τις πρωινές ώρες που εγώ ασχολούμαι με ηχογραφήσεις λείπουν στις δουλειές τους άρα προβλήματα πιθανότατα δε θα έχω και β) Έχω επιλέξει να μην παίζω σε μεγάλες εντάσεις (πέρασαν αυτές οι εποχές :P )

Το μόνο που θέλω είναι μια σχετική ηχοαπορρόφηση για να βελτιώσω την ακουστική του χώρου (που είναι αρκετά μικρός, ούτε 15 τμ). Αυτό που έχω σκεφτεί είναι 2 σετάκια απο αυτό: http://www.thomann.de/gr/eq_acoustics_classic_wedge_foam_tiles_blue.htm συν μερικά κομμάτια απο αυτό http://www.thomann.de/gr/the_takustik_hilo_p80.htm για να καλύψω κυρίως τα φύλλα της ντουλάπας και την πόρτα συν κάποια μεγάλα κενά στους τοίχους. Εξυπακούεται μια κάπως χοντρή μοκέτα, κάποιο λάστιχο για να πατάνε οι ενισχυτές και διπλή βαριά κουρτίνα στη μπαλκονόπορτα αν και οι εντάσεις πάλι θα είναι μικρές. Πιο πολύ θα ακούγεται η φωνή μου όταν ηχογραφώ φωνητικά, παρά οτιδήποτε άλλο..

Το ερώτημά μου είναι αυτό: Θέλω αυτά τα ηχοαπορροφητικά φύλλα να τα κολλήσω απ'ευθείας στον τοίχο αλλά δε ξέρω τον τρόπο να το κάνω χωρίς να κάνω ζημιά στον τοίχο (είπαμε, το σπίτι είναι νοικιασμένο). Οι κόλλες που διαφημίζει ο thommann μάλλον θα προκαλέσουν πρόβλημα (χωρίς να είμαι σίγουρος) γι'αυτό σκέφτομαι να τις αποφύγω. Κάποιος γνωστός (όχι ιδιαίτερα αξιόπιστος να πω την αλήθεια αλλά μπορεί να έχει και δίκιο) μου είπε πως είχε χρησιμοποιήσει με επιτυχία σε δικό του χώρο το απλό Blue Tac (αυτό που κολλάμε αφίσες στο δωμάτιο) αλλά ούτε έχω δει εκείνο το χώρο ποτέ, ούτε είδα ξανά αυτό το γνωστό για να μάθω αν όντως έγινε καλή δουλειά σε βάθος χρόνου..

Έχει κάποιος να μου προτείνει μια απλή, δοκιμασμένη και προφανώς κάπως οικονομική λύση για να λύσω αυτό το θέμα;

Ευχαριστώ προκαταβολικά :)
« Τελευταία τροποποίηση: 02/09/13, 21:59 από Vaiking »
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ηχομονωση ( Τεχνικες-Υλικα-Μαγαζια )
« Απάντηση #103 στις: 02/09/13, 21:33 »
Αναγκαστικα, ο,τι κολλητικο υλικο κι αν χρησιμοποιησεις, θα εχεις καποια φθορα στο χωρο που ακουμπαει το εν λογω υλικο. Τα blue tac δεν θα στα προτεινα γιατι θελουν συχνα αλλαγη, ομως σιγουρα δεν θα σου αφησουν τα σημαδια ή τη φθορα αλλων ( πιο επαγγελματικων ) κολλητικων υλικων!


Το πρωτο link που δινεις μαλλον ειναι λαθος γιατι δεν οδηγει πουθενα ;).
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Ηχομονωση ( Τεχνικες-Υλικα-Μαγαζια )
« Απάντηση #104 στις: 02/09/13, 22:05 »
Δικό μου το λάθος! Το διόρθωσα μόλις τώρα. Σε ευχαριστώ πολύ free! Το θέμα είναι αν δουλεύει και το blue tac ή αν απλά δεν κολλήσει πάνω στο υλικό της ηχοαπορρόφησης. Τώρα για τη διάρκεια στο χρόνο... δε σκοπεύω να γεράσω σε αυτό το σπίτι :P Αυτό που έχω στο μυαλό μου είναι μπόλικα κομματάκια blue tac σε κάθε φύλλο (ίσως ένα ανα 5 cm σε όλη την επιφάνεια του φύλλου, όχι μόνο περιμετρικά) και η ευχή να κρατήσει το θέμα για 3-4 χρόνια ίσως με κάποια αντικατάσταση αν και όπου χρειαστεί. Πάντως σε ευχαριστώ πολύ!
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ηχομονωση ( Τεχνικες-Υλικα-Μαγαζια )
« Απάντηση #105 στις: 02/09/13, 22:12 »
Προσφατα στησαμε ενα μικρο vocal booth και χρησιμοποιησαμε το Flexi Fit. Δεν ηταν κακο προιον και δεν νομιζω πως θα αφηνει χαμο οταν κολληθει και ξεκολληθει!!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Ηχομονωση ( Τεχνικες-Υλικα-Μαγαζια )
« Απάντηση #106 στις: 03/09/13, 09:56 »
Προσφατα στησαμε ενα μικρο vocal booth και χρησιμοποιησαμε το Flexi Fit. Δεν ηταν κακο προιον και δεν νομιζω πως θα αφηνει χαμο οταν κολληθει και ξεκολληθει!!
Α ναι! Το είδα και αυτό αλλά οι πληροφορίες του thommann δε με βοήθησαν και πολύ να το καταλάβω. Είναι κολλητική ταινία απο τη μία μεριά και κάτι σαν velcro απο την άλλη; Γιατί στις φωτό που είδα μου φάνηκε σαν velcro και απο τις 2 μεριές και προφανώς δε θα κολλούσε σε τοίχο... Αν το έχεις δοκιμάσει πάντως και έκανε δουλειά, θα το ξανακοιτάξω ;)
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ηχομονωση ( Τεχνικες-Υλικα-Μαγαζια )
« Απάντηση #107 στις: 03/09/13, 10:30 »
Στην ουσια ειναι σαν ταινια διπλης οψης, με καλυτερη "επιδοση" :D. Μου εκανε εντυπωση βεβαια η τιμη ( μια μικρη λιποθυμια μου ηρθε οταν την ειδα και στο thomann ), αλλα η συγκεκριμενη αγορα ειχε γινει απο Αγγλια κι οχι απο τον Thomann.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Ηχομονωση ( Τεχνικες-Υλικα-Μαγαζια )
« Απάντηση #108 στις: 03/09/13, 18:28 »
Νομίζω ότι μια απλή (φτηνότερη) ταινία διπλής όψης θα κάνει καλή δουλειά, φαντάζομαι το μονωτικό δεν είναι πολύ βαρύ. Όταν μετά από μήνες/χρόνια την βγάλεις, σίγουρα θα έχει αφήσει σημάδια. Επίσης, αν η μπογιά του τοίχου δεν έχει κολλήσει καλά, και η ταινία είναι δυνατή, πιθανόν η μπογιά να ξεφλουδίσει. Γι'αυτό, σκέψου μήπως περάσεις τον τοίχο με αστάρι, πριν κολλήσεις ταινίες.

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Ηχομονωση ( Τεχνικες-Υλικα-Μαγαζια )
« Απάντηση #109 στις: 03/09/13, 20:38 »
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά! Μάλλον κι εγώ προς τη λύση της ταινίας διπλής όψεως προσανατολίζομαι. Θα αφήσω μερικές ημέρες ακόμα πριν μπω στη διαδικασία παραγγελιών κλπ. μηπως και μου έρθει/ακούσω κάποια άλλη ιδέα αλλά μάλλον προς τα εκεί θα κινηθώ. Να'στε καλά παιδιά! :)
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Ηχομονωση ( Τεχνικες-Υλικα-Μαγαζια )
« Απάντηση #110 στις: 04/09/13, 01:46 »
Χαιρετώ σας. Παίζουν και κάτι ηχοαπορρωφητικά σαν αφρολέξ και τα κρεμάς απ το ταβάνι και μειώνουν κατά πολύ τη βαβούρα. Χρησιμοποιούνται συνήθως σε τηλεφωνικά κέντρα και δη σε μεγάλες αίθουσες 400ων νοματαίων ξερωγώ που γίνεται του χαμού. Τώρα βέβαια δε γνωρίζω κατα πόσο βοηθάει κάτι τέτοιο σε φάση studio. Φασαρία απ έξω ωστε να επηρρεάζει τα μικρόφωνα δεν παίζει στο σπίτι??
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ηχομονωση ( Τεχνικες-Υλικα-Μαγαζια )
« Απάντηση #111 στις: 04/09/13, 10:44 »
Μια στιγμη, γιατι μπερδευτηκα!

Οταν λες "κρεμανε", εννοεις κατι "κορδελε" υλικα που χρησιμοποιουν οι designers για να μειωσουν τις ανακλασεις σε μεγαλους χωρους ωστε να μην δημιουργειται το φαινομενο της κακης αντηχησης; :/

Αυτα τα υλικα ειναι προορισμενα για μεγαλες εφαρμογες και δεν εχουν καμια σχεση με τα studios. Η ηχοαπορροφηση σε εναν τετοιο χωρο ειναι καθαρα για θεμα "ανθρωπιας" ( γιατι φαντασου ποσα dB πανω θα ηταν ο θορυβος/noise των ομιλιων σε τετοιο χωρο μαζι με τις ανακλασεις ), σε αντιθεση με τα studio που σκοπος ειναι ο ελεγχος 100% των ανακλασεων με συγκεκριμενο RT60 ως αποτελεσμα.

Σε ενα απλο δωματιο μπορεις να κανεις πιο "στολιστικες" κινησεις. Μπορεις να προσθεσεις μια μεγαλη βιβλιοθηκη στον εναν τοιχο ( αν ειναι και πισω απο τα monitors, ακομα καλυτερα ) και να βαλεις κατα τυχαιο μεγεθος τα βιβλια ( φυσικη διαχυση λογω ανωμαλης επιφανειας ). Μπορεις να επιλεξεις μια καλη και παχια μοκετα για να μειωσεις το liveness του χωρου. Εαν εχεις ντουλαπα, γεμισε την με διαφορα ρουχα, ωστε να λειτουργει ως ηχοαπορροφητικο χαμηλων και χαμηλομεσαιων.

Ολα αυτα βεβαια ειναι τυχαιες "τοποθετησεις", οποτε το αποτελεσμα δεν θα ειναι σαν studio, ομως θα πλησιασεις αρκετα σε ενα "στεγνο" χωρο, που ενδεχομενως να εχει κι αυτο το "κατιτις" που θα τον κανει ξεχωριστο στις ηχογραφησεις σου.

Οσο για τον εξωτερικο θορυβο και μαλιστα σε πολη ( που πλεον φτανει τα 60-70dB SPL ), οι λυσεις ειναι συγκεκριμενες κι ακριβες ( παραθυρα αλουμινιου με ηχομονωτικο προτυπο, προσθηκη ηχομονωτικου υλικου/στρωματος στους εσωτερικους τοιχους, κλπ ).
« Τελευταία τροποποίηση: 04/09/13, 12:27 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Ηχομονωση ( Τεχνικες-Υλικα-Μαγαζια )
« Απάντηση #112 στις: 04/09/13, 12:15 »
Φασαρία απ έξω ωστε να επηρρεάζει τα μικρόφωνα δεν παίζει στο σπίτι??
Ευτυχώς μένω σε ιδιαίτερα ήσυχη περιοχή και τις ώρες που θέλω εγώ να εργάζομαι, είναι ακόμα πιο ήσυχη. Οι ένοικοι στις δουλειές τους και τα παιδάκια στο σχολείο τους.  Άρα ούτε ενοχλώ, ούτε με ενοχλούν! ;)
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Ηχομονωση ( Τεχνικες-Υλικα-Μαγαζια )
« Απάντηση #113 στις: 04/09/13, 18:53 »
Με κάλυψες free. Όντως κρέμονται απ το ταβάνι με αλυσιδίτσες ή κάτι τέτοιο τελοσπάντων!
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Ηχομονωση ( Τεχνικες-Υλικα-Μαγαζια )
« Απάντηση #114 στις: 12/12/13, 11:39 »
Δικό μου το λάθος! Το διόρθωσα μόλις τώρα. Σε ευχαριστώ πολύ free! Το θέμα είναι αν δουλεύει και το blue tac ή αν απλά δεν κολλήσει πάνω στο υλικό της ηχοαπορρόφησης. Τώρα για τη διάρκεια στο χρόνο... δε σκοπεύω να γεράσω σε αυτό το σπίτι :P Αυτό που έχω στο μυαλό μου είναι μπόλικα κομματάκια blue tac σε κάθε φύλλο (ίσως ένα ανα 5 cm σε όλη την επιφάνεια του φύλλου, όχι μόνο περιμετρικά) και η ευχή να κρατήσει το θέμα για 3-4 χρόνια ίσως με κάποια αντικατάσταση αν και όπου χρειαστεί. Πάντως σε ευχαριστώ πολύ!

Γιατί δεν κολάς τα ηχοαποροφτικά υλικά μόνιμα πάνω σε ένα πολύ λεπτό κόντρα πλακέ (αυτό που είναι λίγο πιο χοντρό από χαρτόνι), και μετά να κρεμάσεις αυτό στον τοίχο, σαν κάδρο ας πούμε. Και όταν φύγεις το ξεκρεμάς και το πέρνεις μαζί σου, και στον τοίχο μένουν μόνο δύο καρφάκια...
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Ηχομονωση ( Τεχνικες-Υλικα-Μαγαζια )
« Απάντηση #115 στις: 17/12/13, 14:16 »
Δικό μου το λάθος! Το διόρθωσα μόλις τώρα. Σε ευχαριστώ πολύ free! Το θέμα είναι αν δουλεύει και το blue tac ή αν απλά δεν κολλήσει πάνω στο υλικό της ηχοαπορρόφησης. Τώρα για τη διάρκεια στο χρόνο... δε σκοπεύω να γεράσω σε αυτό το σπίτι :P Αυτό που έχω στο μυαλό μου είναι μπόλικα κομματάκια blue tac σε κάθε φύλλο (ίσως ένα ανα 5 cm σε όλη την επιφάνεια του φύλλου, όχι μόνο περιμετρικά) και η ευχή να κρατήσει το θέμα για 3-4 χρόνια ίσως με κάποια αντικατάσταση αν και όπου χρειαστεί. Πάντως σε ευχαριστώ πολύ!

Γιατί δεν κολάς τα ηχοαποροφτικά υλικά μόνιμα πάνω σε ένα πολύ λεπτό κόντρα πλακέ (αυτό που είναι λίγο πιο χοντρό από χαρτόνι), και μετά να κρεμάσεις αυτό στον τοίχο, σαν κάδρο ας πούμε. Και όταν φύγεις το ξεκρεμάς και το πέρνεις μαζί σου, και στον τοίχο μένουν μόνο δύο καρφάκια...
Τελικά ήδη έχω κολλήσει τα υλικά της ηχομόνωσης στο δωμάτιο με ταινίες διπλής όψης. Με ελάχιστες εξαιρέσεις έχει γίνει μια χαρά δουλειά. Φίλε Jezus η ιδέα σου είναι πολύ καλή και πρακτική αλλά δυστυχώς επειδή έπρεπε να στερεώσω πάρα πολλά κομμάτια στο τέλος θα έμπαιναν πάρα πολλά καρφιά και δε θα ήθελα να το κάνω αυτό σε επίτι που δεν είναι δικό μου Βέβαια το ξεκόλλημα κάποια στιγμή θα είναι ιδιαίτερα κουραστική υπόθεση αλλά καλύτερα αυτό απο το να με βρίζει ο ιδιοκτήτης που του γέμισα τους τοίχους με τρύπες. Σε ευχαριστώ πολύ πάντως για τη συμβουλή σου! :)
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος andypap

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Ηχομονωση ( Τεχνικες-Υλικα-Μαγαζια )
« Απάντηση #116 στις: 10/02/15, 11:26 »
Τσεκάρετε για ρικοφον με αυτοκόλλητο.
Τιμή δεν θυμάμαι αλλά δεν μου φάνηκε ακριβό, τύπου 13ευρω ανά τετραγωνικό.


http://v-p.gr/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/%CE%B7%CF%87%CE%BF%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CF%89%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC/%CE%B1%CF%85%CE%B3%CE%BF%CE%B8%CE%AE%CE%BA%CE%B7/

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Ηχομονωση ( Τεχνικες-Υλικα-Μαγαζια )
« Απάντηση #117 στις: 12/05/15, 14:43 »
Με αυτοκολητα δεν εχω δει ουτε ξερω σε τι μπορει να βολευουν, παντως υπαρχουν και ταινιες διπλης οψης κτλ, δεν ξερω ποσο καλα θα πιανουν. Εγω ειχα παρει κατι σαν σωληναρια σιλικονης και ειχαν κολλησει τελεια, και ενα spray το οποιο ομως τελικα δεν χρειαστηκε να χρησιμοποιησω (spray κολλα για ρικοφον κτλ).
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
20 Απαντήσεις
20058 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/09, 12:47
από adr1anos
0 Απαντήσεις
14937 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/09, 21:19
από Vicarious
9 Απαντήσεις
3792 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/05/10, 20:13
από children of bodom
63 Απαντήσεις
50404 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/11, 14:48
από bLaStLP
0 Απαντήσεις
2482 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/11, 23:37
από freemind
9 Απαντήσεις
6828 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/13, 16:47
από klaus77
0 Απαντήσεις
2726 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/01/15, 13:40
από sofianos
2 Απαντήσεις
5207 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/06/16, 13:03
από Πάνος Μαλαχιάς
5 Απαντήσεις
8790 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/16, 21:26
από elrich
0 Απαντήσεις
1872 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/09/20, 14:45
από Ioannis Anastassakis