Αποστολέας Θέμα: Σκαφάκια (γενικές πληροφορίες..)  (Αναγνώστηκε 2757 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος if_it_is?

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Γεια σας και χαρά σας!

τον τελευταίο χρόνο έχω καταπιαστεί περισσότερο με την Jazz Πλευρά της κιθάρας..(προσπαθώ τουλάχιστον!! Ξέρετε!)
και έτσι πήρα και ένα σκαφάκι πριν ένα χρόνο και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος! ;D ;D
Χαίρομαι επίσης γιατί τα Jazz ακούσματα που είχα καιρό πριν με κατευθύνουν αρκετά στη λογική της Jazz! ;D

Το θέμα όμως είναι πως αν και έχω ψάξει πολύ και έχω μάθει αρκετά, δεν ξέρω και τα πάντα για το συγκεκριμένο είδος κιθαρών! Ρίχτε φώτα λοιπόν!! :)

Πρώτα απ όλα θα ήθελα να δω τι υπάρχει από Flat χορδές! έχω δοκιμάσει μόνο Gallis 12άρες και D'addario 12άρες..
Έχω μείνει στις D'addario γιατί οι Gallis είχαν πρόβλημα στο intonation και με ξενέρωσαν.. υπάρχει βέβαια περίπτωση να έπεσα σε ελαττωματικό set..
Θέλω λοιπόν την γνώμη σας για Flat και από άλλες μάρκες αλλά δοκιμασμένες για να μην ξενερώσω πάλι... και επίσης να μου πείτε αν το να βάλεις 11άρες ή 12άρες ή ό,τι άλλο, είναι καθαρά θέμα γούστου ή αν παίζει και κάποιον ρόλο στο στύλ της Jazz παι παίζεις κτλ..

Από κει και πέρα θα ήθελα συμβουλές πάνω στο setάρισμα μιας ακαφάτης για να ξέρω αν υπάρχει κάποιο μικρό μυστικό που την κάνει να διαφέρει απ τις υπόλοιπες κιθάρες! δεν ξέρω τι θα μπορούσε να είναι αυτό(π.χ. το Action σε μια σκαφάτη πως είναι συνήθως?? ή είναι και πάλι θέμα γούστου?? ???
Ή τι διαφορά έχει ο μεταλλικός απο τον ξύλινο καβαλάρη που με έφεραν μαζί με την κιθάρα?

Γενικά ρίχτε ό,τι πληροφορίες έχετε για να μπορώ να χαρώ στο έπακρο την κιθάρα μου!! 8)
(πείτε ακόμα και πράγματα που σας φαίνονται αυτονόητα γιατί π.χ. όταν πήρα την κιθάρα δεν ήξερα ότι για Jazz βάζω Flat χορδές!! :o ???)

Αν έχετε και κάποιο καλό και εύκολο βιβλιαράκι (όχι για αρχάριους) που να εξηγεί την λογική της Jazz για να τη βάλω στο κεφάλι μου πιο τακτοποιημένα και προχωρήσω ακόμα πιο γρήγορα ρίχτε το κι αυτό!! :D

Σας παρακαλώ να αποφευχθούν οι απαντήσεις του στύλ:

"Εγώ δεν έχω παίξει ποτέ μα σκάφος αλλά απ την ηλεκτρική κατάλαβα πως οι 12άρες είναι πιο σκληρές και δύσκολες απ τις 11άρες" κτλ κτλ.. :P

Θα προτιμούσα λοιπόν απόψεις από προσωπική σας εμπειρία!! 8)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!  ;)

Ά! η κιθάρα μου είναι αυτή:
http://www.thomann.de/gr/ibanez_af125nt.htm

Αποσυνδεδεμένος SWEET*STRINGS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σκαφάκια (γενικές πληροφορίες..)
« Απάντηση #1 στις: 28/02/08, 23:08 »
γεια σου φίλε.
Αν και θέτεις τεράστια ζητήματα στο θέμα ''σκάφος και παρελκόμενα'' η προσωπική μου εμπείρια με καθοδηγεί στι να πω οτι έμεινα πολυ ευχαριστημένος με τις 11ρες και τις 10ρες pyramid αλλά μακράν καλύτερες χορδές flat νομίζω είναι oι Dogal. Βέβαια και πολύ ακριβότερες. Κάλες και οι d'adario δε λέω και οι thomastik καλές.
Δεν νομίζω τώρα πως σχετίζεται ιδιαίτερα το πάχος των χορδών με το στυλ της jazz πάντως οι περισσότεροι παίζαν με 12ρες  13ρες και ακόμα 14ρες πχ Benson, Roger McGuinn κλπ, χωρίς αυτό να σημαίνει οτι εγώ δε πρέπει να παίζω με 10ρες  ούτε πως ντε και καλά τα χέρια σου πρέπει να αντέχουν το ιδίο!!
Ξύλινη γέφυρα έχω να δω καιρό απο μια γερμανική Hopf η Framus, δε θυμάμαι καλά, αλλά δεν ξετρελαίνομαι με την ιδέα της ξύλινης.. λόγο του είναι πιο μουντή απο μια μεταλική με ξύλινη βάση.
Τώρα απο action ...... το ψηλότερο δυνατό, ναι το ψηλότερο δυνατό που μπορείς, και για να είμαι ειλικρινής μαζί σου εγώ τις κατέβαζα τελείως κάτω γιατί δεν με βολεύει , αλλά αγοράζεις μια σκαφάτη κιθάρα και για τον φυσικό (μη ηλεκτρικό) της ήχο αρα χωρίς δεύτερη σκέψη οι χορδές ψηλά κάτι που συμβουλεύει τους σκαφοιδιοκτήτες και ο dan erlewine ο γνωστότερος ''μάστορας'' στον κόσμο.
Πάλι τώρα να πω οτι απο ολα κάνε οτι σε βολέψει στα αυτάκια σου, που στο τέλος τέλος αυτά θα σε ακούν ;D

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
12 Απαντήσεις
56079 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/18, 13:44
από Στόκας
106 Απαντήσεις
24641 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/12/10, 16:01
από TheVrachnoprofiter
5 Απαντήσεις
3244 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/05/10, 20:58
από Brisingr
0 Απαντήσεις
2124 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/12/10, 21:56
από Βραζίλης
22 Απαντήσεις
18696 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/11, 16:05
από YmiRLinG
0 Απαντήσεις
1541 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/12, 18:18
από deftones
1 Απαντήσεις
5087 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/10/13, 13:04
από juand
8 Απαντήσεις
4277 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/12/13, 11:01
από Archangel
37 Απαντήσεις
13452 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/08/16, 21:37
από mixanobios
4 Απαντήσεις
4257 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/07/20, 14:33
από Gregix