Σελίδες:
  • #1 από Απόλλων στις 18 Mar 2008
  • Το θέμα αυτό δεν έχει σχέση με κιθάρα και μουσική, αλλά σκέφτηκα ότι εδώ σίγουρα θα βρεθεί κάποιος να βοηθήσει.

    Το Σαββατοκύριακο που πέρασε παρακολούθησα ένα σεμινάριο και ηχογράφησα κάποιες από τις διαλέξεις με ένα ψηφιακό recorder. Επειδή βρισκόμουν σε μια κάποια απόσταση, η φωνή του ομιλητή ακούγεται μεν αλλά όχι ιδιαίτερα δυνατά και καθαρά, με αποτέλεσμα να μην είναι πάντα εύκολο να διακρίνει κανείς τι ακριβώς λέει. Υπάρχει κάποιος εύκολος και απλός τρόπος να βελτιώσω την ποιότητα και την ένταση της ηχογράφησης ή/και να μειώσω το θόρυβο που ακούγεται ώστε να διακρίνεται καλύτερα η φωνή;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
  • #2 από Dime666 στις 18 Mar 2008
  • Να ρωτησω κατι αδερφε?
    Tι ειδους εγραφεα χρησιμοποιησες ακριβως...?
    Εννοω φορητο η multichannel?
  • #3 από Απόλλων στις 18 Mar 2008
  • Βασικά ένα mp3 player είναι με δυνατότητα εγγραφής. Φορητότατο και μονοφωνικό. Το αποτέλεσμα δεν είναι καθόλου άσχημο αν σκεφτεί κανείς τι χρησιμοποίησα και πού βρισκόμουν. Απλά αν μπορούσα να το βελτιώσω κάπως θα με βοηθούσε πολύ.
  • #4 από Dime666 στις 18 Mar 2008
  • Δεν νομιζω οτι μπορει να βελτιωθει και παρα πολλυ απο την στιγμηπου χρησιμοποιεις Mp3 Player.....

    Εκτος εαν καταφερεις και συνδεσεις ενα πυκνωτικο μικροφωνο(πραγμα αδυνατο) και ηχογραγησεις απο μια σχετικα κοντινη αποσταση.......
     :-\
  • #5 από Απόλλων στις 18 Mar 2008
  • Προφανώς δεν κατάλαβες καλά και ίσως να φταίω εγώ γιατί δεν το έκανα σαφές. Δεν θέλω να βελτιώσω την ποιότητα μελλοντικών ηχογραφήσεων, αλλά αυτών που έχω κάνει ήδη. Δηλαδή να βελτιώσω την ποιότητα του wav αρχείου που έχω γράψει. Η εγγραφή έγινε με τις συγκεκριμένες συνθήκες οι οποίες δεν ήταν κάτω από τον έλεγχό μου, γι αυτό θέλω τώρα να δώ πως μπορώ να κάνω το ηχητικό αρχείο πιο καθαρό ώστε να μπορώ να καταλάβω τι λέει ο ομιλητής.
  • #6 από Απόλλων στις 18 Mar 2008
  • Ευχαριστώ Μάρμελ. Θα το προσπαθήσω αυτό το Σαββατοκύριακο που θα έχω χρόνο. Μέχρι τότε, αν κάποιος μπορεί να μού δώσει πιο συγκεκριμένες ιδέες ή να προτείνει κάποιο σχετικά απλό πρόγραμμα θα με βοηθούσε πολύ. Το Audition είναι μάλλον πολύ προχωρημένο κι εγώ δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ παρόμοια προγράμματα.
  • #7 από The common cunning linguist στις 19 Mar 2008


  • http://nch.com.au/index.html

    Κατεβάζεις το Wavepad από εδώ

    Μετά πας στο μενού "Effects" όπου έχει διάφορα όμορφα που μπορούν να σε βοηθήσουν. Ο Dynamic Range Compressor ίσως καθαρίσει αρκετά την ηχογράφηση. Δοκίμασε και κάποια από τα φίλτρα.  ;)

  • #8 από Απόλλων στις 19 Mar 2008
  • Ωραίος! Έχω ξεκινήσει ήδη την εγκατάσταση. Ευχαριστώ πολύ.
  • #9 από Conviction στις 19 Mar 2008
  • είχα και εγώ ένα παρόμοιο πρόβλημα, προσπαθούσα να κάνω το ταμπούρο των νταμς να ακούγεται πιο πολύ ενώ τα ντραμς είχαν γραφεί σε ένα κανάλι..
    αυτό που έκανα ήταν που προσπάθησα με το equalizer του cooledit να εντοπίσω ποια περιοχή συχνοτήτων είναι αντιπροσωπευτικότερη για το ταμπούρο και να της δώσω ένα μπουστ.
    Θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις ένα πρόγραμμα σαν το cooledit και χρησιμοποιόντας το παραμετρικό equalizer να μπουστάρεις την περιοχή συχνοτήτων στην οποία μιλάει ο ομιλιτής, η αντίστοιχα να κοψεις συχνότητες που αντιπροσωπεύουν κάποιο τρίξιμο καρέκλας πχ κλπ κλπ
  • #10 από vangelis στις 19 Mar 2008
  • και ενα normalise κανει καποια δουλεια....
  • #11 από Harrucci στις 28 Mar 2008
  • φιλε αν το σημα σου ειναι πολυ χαλια δεν μπορεις να κανεις απολυτως τιποτα! αν εχεις ενα μετριο σημα μπορεις καπως να το καθαρισεις...αν ασχολησε καθολου με cubase και εχεις τα plug ins της waves (απλα στα αναφερω γιατι αυτα χρησιμοποιω εγω) δοκιμασε το εξης...περνα εναν compressor στην κυματομορφη για να αυξηθει η ενταση καταρχας...το normalize που αναφερθηκε πριν δεν θα κανει τιποτα ουσιαστικο (ειναι σαν δυναμωνεις την ενταση απο τα ηχεια σου)...με αυτον τον τροπο θα ακους καλυτερα τις χαμηλες εντασεις ενω οι υψηλες εντασεις θα παραμεινουν σχεδον εκει που ειναι...το προβλημα μετα απο αυτο ειναι οτι μαζι με τις χαμηλες εντασεις της ομιλιας θα αυξηθει και ο θορυβος...απο αυτο το θορυβο μπορεις να κοψεις με το x-noise της waves τον θορυβο του τυπου φσσσσσσσσσσ...ετσι θα ακους την φωνη πιο καθαρα...τωρα αν το σημα εχει τριξιματα απο καρεκλες βηξιματα και κλανιδια λυπαμαι αλλα δεν μπορεις και πολλα γιαυτο
Σελίδες: