Αποστολέας Θέμα: Τρελό σφύριγμα sta lead  (Αναγνώστηκε 5835 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Panos the Greek

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 382
  • Φύλο: Άντρας
  • Unforgettable, Irreplaceable, Immortal
    • Προφίλ
Τρελό σφύριγμα sta lead
« στις: 21/10/08, 20:37 »
Τελευταία αντιμετωπίζω το γνωστό πρόβλημα του feedback στα lead distortions μου. Όταν υψώσω το volume σε ένα μέτριο επίπεδο (είτε από το input, output volume του πολυεφέ, είτε από τα levels του κάθε patch, είτε από τον ενισχυτή) παρουσιάζεται το σφύριγμα. Τα leads μου έχουν delay γύρω στα 320, με 35% effects level και 50% output, eq με έμφαση στις μεσαίες, και απαλό reverb. Το noisegate για να κάνει δουλειά πρέπει να το βάλω πολύ ψηλά (γύρω στα 60), χαλώντας έτσι το feel που έχει η πένα. Όσον αφορά το gain, είναι γύρω στα 85 και το compressor σε heavy sustain. Αυτές οι ρυθμίσεις μου φαίνονται λογικές και δεν θα έπρεπε να μικροφωνίζουν οι ήχοι μου (άλλωστε δεν το έκαναν μέχρι πρότεινως, ούτε σπίτι, ούτε λαιβ ούτε στούντιο). Αλλά τελευταία κάτι δεν πάει καλά... Αν είχατε παρόμοιο πρόβλημα ή αν ξέρετε πως να το αντιμετωπίσω please reply...

Αποσυνδεδεμένος praxitelison

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Τρελό σφύριγμα sta lead
« Απάντηση #1 στις: 12/09/09, 16:57 »
και εγώ το ίδιο έχω έναν harley benton cg-5 street ενισχυτή http://www.thomann.de/gr/harley_benton_cg5_street.htm πριν λίγες μέρες τον παράγγειλα και όταν το γυρνάω το Gain στο distortion μετά από ένα σημείο και μετά σφυρίζει σαν τρελό...Βέβαια για να είμαι ειλικρινής το συγκεκριμένο ενισχυτή τον δοκίμασα με μια ηλεκτροακουστική κιθάρα και όχι με μία κανονική ηλεκτρική αλλά και πάλι δεν νομίζω να είναι η κιθάρα το πρόβλημα. Παίζει να το επιστρέψω πίσω στον thomann.de  :-\

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Τρελό σφύριγμα sta lead
« Απάντηση #2 στις: 12/09/09, 20:30 »
Panos the Greek & praxitelison,
Απομακρυνθείτε όσο το δυνατόν από τον ενισχυτή όταν παίζετε, και οι μαγνήτες της κιθάρας να μην "κοιτάνε" τον ενισχυτή από μπροστά.

Αποσυνδεδεμένος praxitelison

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Τρελό σφύριγμα sta lead
« Απάντηση #3 στις: 12/09/09, 20:59 »
Μάλιστα ευχαριστώ πολύ φίλτατε Βραζίλη για την ανταπόκρισή σου στο πρόβλημά μας να σαι καλα, θα το δοκιμάσω τώρα που μου το είπες και θα σου πω εντυπώσεις, ευχαριστώ και πάλι  ;D  ;D

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Τρελό σφύριγμα sta lead
« Απάντηση #4 στις: 12/09/09, 21:24 »
praxitelison το πρόβλημα μάλλον οφείλεται στην ακουστική...

Αποσυνδεδεμένος Panos the Greek

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 382
  • Φύλο: Άντρας
  • Unforgettable, Irreplaceable, Immortal
    • Προφίλ
Απ: Τρελό σφύριγμα sta lead
« Απάντηση #5 στις: 12/09/09, 21:41 »
Πωπω παιδιά το ποστ είναι παλιό...! Ήτανε ένα πρόβλημα στο εσωτερικό της digitech (μια ψυχρή κόλληση).. Τί μου θυμήσατε :)
Όσο για τον praxitelison, όπως και οι περισσότεροι solid state στα πολλά gain άμα οι μαγνήτες είναι στο πεδίο ήχου του ενισχυτή, μικροφωνίζουν, οπότε κάνε αυτό που λέει ο Βραζίλης
Μόλις πρόσεξα ότι μιλάς για ακουστική κιθάρα.. Εκεί βρίσκεται το πρόβλημα (ο ενισχυτής είναι σχεδιασμένος να δέχεται διαφορετικές συχνότητες από αυτές της ακουστικής οι οποίες είναι κυρίως μεσαίες)

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Τρελό σφύριγμα sta lead
« Απάντηση #6 στις: 12/09/09, 22:25 »
Το ηχείο της ακουστικής "συλλαμβάνει" τον ήχο που προέρχεται από τον ενισχυτή, γίνεται ανάδραση (feedback) και η ένταση φτάνει στα άκρα (peak). Αν επιμένεις να παίζεις με την ακουστική σε ενισχυτή (και δεν βοηθήσουν αυτά που είπα), παίξε σε χαμηλότερη ένταση ή/και χωρίς παραμόρφωση.
« Τελευταία τροποποίηση: 12/09/09, 22:27 από Βραζίλης »

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Τρελό σφύριγμα sta lead
« Απάντηση #7 στις: 12/09/09, 22:28 »
Αυτό ακριβώς που λέει ο Βραζίλης συμβαίνει... Πάντως ένας φίλος το έκανε αυτό σε ένα λαμπάτο fender hot rod deluxe και παραδόξως έβγαζε έναν ήχο τύπου Santana μούρλια. Απλά δεν μπορούσε να ανέβει πολύ σε ένταση λόγω μικροφωνισμών.

Αποσυνδεδεμένος praxitelison

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Τρελό σφύριγμα sta lead
« Απάντηση #8 στις: 12/09/09, 23:20 »
Όντως έκανα αυτό που είπε ο Βραζίλης και είχα ΘΕΑΜΑΤΙΚΑ αποτελέσματα, δηλαδή απομακρύνθηκα με την κιθάρα από τον ενισχυτή κατά περίπου 2-3 μέτρα (όσο φτάνει το καλώδιο δηλαδή) και δεν έκανε αυτό το τοοοοοοοσο ενοχλητικό σφύριγμα στο ηχείο του ενισχυτή όταν ανέβαζα το gain προς distortion μεριά. Βέβαια αν και από απόσταση ασφαλείας όταν αύξανα πέρα από κάποιο σημείο την ένταση του ήχου από την κιθάρας (της ηλεκτροακουστικής) πάλι ακουγόταν ένα ενοχλητικό πάλι σφύρηγμα, βασικά αναριωτιέμαι εάν αυτό θα σηνέβαινε και στην ηλεκτρική που έχω αλλά δεν την έχω μαζί μου αυτήν την στιγμή είτε είναι μόνο μεμονωμένα συμβάντα αυτά με τις ηλεκτροακουστικές κιθάρες και με τους ενισχυτές...Anyway... και πάλι είμαι ευχαριστημένος με αυτό το αποτέλεσμα διότι στην αρχή πίστευα ότι εφταιγε ο ενισχυτής (αυτός http://www.thomann.de/gr/harley_benton_cg5_street.htm)  από τον αγαπητό herr thomann.de.

Ευχαριστώ και πάλι παιδιά για τις πληροφορίες, και για την ανταπόκρισης σας, και φυσικά KEEP GOING.  ;D ;D Και κάτι τελευταίο πρόσεξα ότι υπάρχουν και ενισχυτές ΜΟΝΟ για ακουστικές κιθάρες όπως εδώ http://www.thomann.de/gr/acoustic_amplifiers.html μήπως τέτοιου είδους ενισχυτές δεν εμφανίζουν αυτό το πρόβλημα με αυτό το σφύριγμα στις ηλεκτροακουστικές κιθάρες?? Είτε υπάρχουν γενικώς κάποιοι "καλύτεροι" solid state ενισχυτές όπου να μην μικροφωνίζουν με τους μαγνήτες μιας ηλεκτροακουστικής κιθάρας?   



Αποσυνδεδεμένος praxitelison

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Τρελό σφύριγμα sta lead
« Απάντηση #9 στις: 13/09/09, 01:26 »
Επίσης σε μια αναζήτηση που έκανα σε κάτι αγγλικά forums για παρόμοιο πρόβλημα με αυτό το ηχητικό feedback (ελληνιστή σφύριγμα του ηχείου του ενισχυτή  :)) που συμβαίνει στις ηλεκτοακουστικές βρήκα αυτό να προτείνουν για λύση: http://www.stringsdirect.co.uk/products/486-feedback_buster. Στα ελληνικά δεν ξέρω πως το προφέρουνε ή πως το ζητάνε στα ελληνικά (στα αγγλικά είναι feedback buster δηλαδή σε ποοολύ ελεύθερη μετάφραση ο καταδιώκτης της ανάδρασης (λέμε τώρα  ;D  ;D) ) αλλα anyway, θα ήθελα να ρωτήσω εάν είναι όντως χρήσιμο και εάν μειώνει αυτά τα σφυρίγματα του ενισχυτή και γενικώς το έχει χρησιμοποιήσει κάποιος από εδώ μέσα από το forum το συγκεκριμένο?

Μόλις πρόσεξα ότι μιλάς για ακουστική κιθάρα.. Εκεί βρίσκεται το πρόβλημα (ο ενισχυτής είναι σχεδιασμένος να δέχεται διαφορετικές συχνότητες από αυτές της ακουστικής οι οποίες είναι κυρίως μεσαίες)


Ναι όντως σε αυτό θα συμφωνήσω φίλε Pano, προτίμησα τέτοιο ενισχυτή επειδή είναι μεν πρακτικός (δηλαδή μικρός σε μέγεθος οπότε εύκολα μεταφέρσιμος λόγο ότι μετακινούμε αρκετά), επίσης επειδή έχω και μια ηλεκτρική ήθελα έναν που να συνδυάζεται και με τις 2 μου κιθάρες. Κάποια στιγμή παίζει να πάρω και έναν ενισχυτή μόνο για την ηλεκτροακουστική στο μέλλον  8)

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τρελό σφύριγμα sta lead
« Απάντηση #10 στις: 13/09/09, 14:00 »
Βρε συ praxitelison αν κατάλαβα σωστά χρησιμοποιείς ενισχυτή ηλεκτρικής για την ηλεκτροακουστική σου;και το ηχητικό αποτέλεσμα σε ικανοποιεί;;
Σχεδόν όλοι οι ενισχυτές ακουστικών οργάνων πλέον έχουν κάποιο σύστημα anti-feedback,με έναν τέτοιο, ακόμα και μικρό ενισχυτάκι για την ηλεκτροακουστική θα έχεις πολύ καλύτερο αποτέλεσμα.

Αποσυνδεδεμένος praxitelison

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Τρελό σφύριγμα sta lead
« Απάντηση #11 στις: 13/09/09, 15:24 »
Βρε συ praxitelison αν κατάλαβα σωστά χρησιμοποιείς ενισχυτή ηλεκτρικής για την ηλεκτροακουστική σου;και το ηχητικό αποτέλεσμα σε ικανοποιεί;;
Σχεδόν όλοι οι ενισχυτές ακουστικών οργάνων πλέον έχουν κάποιο σύστημα anti-feedback,με έναν τέτοιο, ακόμα και μικρό ενισχυτάκι για την ηλεκτροακουστική θα έχεις πολύ καλύτερο αποτέλεσμα.


LOL ναι έτσι είναι, αγόρασα έναν μικρό ενισχυτή για ηλεκτρική που τον χρησιμοποιώ για την ηλεκτροακουστική μου, για να είμαι ειλικρινής ιδέα δεν είχα ότι θα αντιμετώπιζα αυτό το feedback πρόβλημα λόγο ότι είμαι ολίγον τι αρχάριος σε θέματα ηλεκτροακουστικής σε συνδιασμό με ενισχυτές απλώς ήθελα να είχα έναν μικρό ενισχυτή και για τις 2 κιθαρες που έχω την ηλεκτρική και για την ηλεκτροακουστική μου  0:)  0:)...Όσο αφορά για τον ήχο δεν με κάνει και τόσο μεγάλη διαφορά στο άκουσμα με τον ενισχυτή ίσα ίσα που μου αρέσει αυτή η διαφορετική διάσταση του ήχου απλώς από περιέργεια ήθελα να τη δοκιμάσω για 1η φορά την ηλεκτροακουστική σε έναν ενισχυτή να δω πως θα ακουγόταν, βασικά μια που σε βρήκα να σε ρωτήσω αυτό εδώ: http://www.stringsdirect.co.uk/products/486-feedback_buster θα μειώσει λιγό ή πολύ το feedback?

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τρελό σφύριγμα sta lead
« Απάντηση #12 στις: 13/09/09, 16:57 »
βασικά μια που σε βρήκα να σε ρωτήσω αυτό εδώ: http://www.stringsdirect.co.uk/products/486-feedback_buster θα μειώσει λιγό ή πολύ το feedback?


Δεν έχω ιδέα,δεν έχει τύχει να δοκιμάσω κάτι τέτοιο.
Κάπου κάποτε είχα διαβάσει οτι κάποιοι έκανα κάποιες αλχημείες για να αποφύγουν το feedback (σε μεγάλες εντάσεις) και έκλειναν την τρύπα του σώματος κολλώντας ένα cd!  :D

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
4256 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/05, 09:52
από Καρχαρίας
23 Απαντήσεις
10110 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/09/06, 21:49
από woodaki
11 Απαντήσεις
4736 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/08, 14:43
από SWEET*STRINGS
τρελο καψιμο...

Ξεκίνησε από fake7 « 1 2 3 4 5 » Διασκέδαση

117 Απαντήσεις
35578 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/10/10, 18:34
από FAIRY-The return!
5 Απαντήσεις
6370 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/11/09, 05:02
από pantelisman
10 Απαντήσεις
3311 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/12, 23:55
από zeromancer
1 Απαντήσεις
2802 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/03/11, 19:36
από Μητσάκος
2 Απαντήσεις
2431 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/12/12, 16:21
από Panagiotis_Kirtselis
38 Απαντήσεις
35644 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/12/15, 16:07
από adr1anos
51 Απαντήσεις
13110 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/02/15, 15:30
από milemaster