Σελίδες:
  • #1 από flop στις 23 Nov 2008
  • Θα με ενδιέφερε στο μέλλον να ασχοληθώ με το πιάνο (ηλεκτρικό κυρίως ή πλήκτρα, λόγω στενότητας χώρου).Τι θα  προτείνατε για έναν αρχάριο? Κάτι οικονομικό για αρχή,τι να προσέξω κτλπ.., γενικά δεν είμαι και πολύ σχετικός περί του οργάνου οπότε κάθε συμβουλή θα ήταν χρήσιμη..
  • #2 από freemind στις 23 Nov 2008
  • Τελικα θα ηθελες να ξεκινησεις με βιολι/βιολα/τσελο ή πιανο; Ή και τα συγχρονως?!!!!

    Για να σου δωσουμε καποια απαντηση, θα πρεπει να μας δωσεις ενα ανωτατο ποσο που θα ηθελες να δωσεις για την αγορα ενος ηλεκτρικου πιανου.

    Γενικα μιλωντας, καλα ηλεκτρικα πιανα εχει  Kawai ( με το πιο αληθοφανες κλαβιε στην κατηγορια του ), ενω ακολουθει η Yamaha με τη σειρα Clavinova.
  • #3 από flop στις 23 Nov 2008
  • Χαχα, όχι απλά από μικρός είχα πάθος με τα 3 (βιολί,κιθάρα,πιάνο). Με ενδιαφέρει να μάθω περισσότερα και να καταλήξω, ξέρω πως είναι αδύνατον να μάθω και τα 3, ειδικά τώρα στα 17 μού.. αλλά πότε δεν είναι αργά :P.. έχω περισσότερη εξοικείωση με την κιθάρα λόγω ότι άρχισα να ασχολούμαι πριν μερικά χρόνια.. Απλά ρωτάω, θα ήταν ανόητο να πω ότι θέλω να μάθω και τα 3.. αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα πάψω να έχω αυτή την δίψα για μάθηση... :)

  • #4 από Raz στις 23 Nov 2008
  • Το δικό μου ηλεκτρικό πιάνο πάντως, ένα Roland 10ετίας, καλά όλα τα καλούδια που έχει,(volume, πολλούς ήχους, slots για αποθήκευση κομματιών που μετά μπορείς να παίζεις από πάνω κλπ) αλλά τον ήχο και τις δυναμικές που έχει ένα κανονικό πιάνο δεν τις πετυχαίνει. Μπορεί να έχουν βελτιωθεί τα πράματα σήμερα πάντως, μιας και δεν έχω παίξει με κανένα άλλο ηλεκτρικό πιάνο στη ζωή μου..
    Ζύγισε τα υπέρ και τα κατά και επέλεξε.. Μην ξεχνάς ότι με ένα κανονικό πιάνο θα πρέπει να παίζεις πάντα να παίζεις δυνατά (δηλαδή δεν μπορείς να το βάζεις "χαμηλά"ή να βάλεις ακουστικά κλπ)
    BTW και εγώ ξέρω κιθάρα κ πιάνο κ θέλω να μάθω βιολί :Ρ
    (αλλά εκτός από βιολί θέλω και ντραμς, σαξόφωνο, μπουζούκι και φλάουτο. :P)
  • #5 από flop στις 23 Nov 2008
  • Ευχαριστώ :), ξέρω πως ακούγομαι "λιγουλάκι" υπερβολικός :P..
    Φανταστείτε να πάει κάποιος σε ωδείο πχ.(εγώ xD) και να εκφράσει την θέληση να ασχοληθεί και με τα τρία ταυτόχρονα.. Θα με κοιτάνε παράξενα ή θα με περάσουν για τρελό, θα με πάνε στο Δαφνί ή θα τρίβουν τα χέρια τους από τα πιθανός υπέρογκα δίδακτρα? :P Οκ, ναι υπερβάλω και πάλι..
    Όπως είπα δεν πιστεύω ότι θα ασχοληθώ και με τα 3, απλός ρωτάω.
  • #6 από freemind στις 23 Nov 2008
  • Δεν θα σε κοιτανε παραξενα, αλλα θα ρωτησουν το ιδιο πραγμα που ηρθε και στο δικο μου μυαλο. "Γιατι να τα κανεις και τα 2-3 μαζι;".

    Ευχομαι ο,τι το καλυτερο
  • #7 από flop στις 23 Nov 2008
  • όντως.. :P ευχαριστώ για όλα πάντος όλους σας :D
  • #8 από Korgy στις 23 Nov 2008
  • χωρις να εχω κατσει να διαβασω τις απαντησεις των συμφορουμιτων θα σου πω τα εξης:

    1 αλλο πιανο καΙ ΑΛΛΟ ηλεκτρικο πιανο (ειναι σαν να λες οτι κλασικη κιθαρα= ηλεκτρική κιθάρα, καθώς στο ηλεκτρικό πίάνο αντι για χορδές υπάρχουν μεταλλικές "χτενες" με μαγνητες  - δες μοντελα απο rhodes,pianet,wurlitzer και θα καταλαβεις. οποτε εννοεις Ηλεκτρονικό- Ψηφιακό πιάνο

    2 αποψη μου ειναι να παρεις ψηφιακο πιανο για λογους ανεσης (φορητοτητα,μηδεν κοστος συντήρησης , ανετη προβα οτι ωρα θελεις και λιγους ακομα ήχους οποτε θες κ κατι αλλο απο το οργανο.με ενα μπατζετ 1200-1800 Ε παιρνεις κατι πολύ ικανο να ανταπεξέλθει στο τατς του πραγματικού πιανου κ στον ήχο αυτού. μακρια απο τις ρεπλικες της M-audio!
  • #9 από flop στις 26 Nov 2008
  • Ευχαριστώ πολύ :), υπάρχει κάτι ποιο οικονομικό για αρχη? Τι άλλο θα πρέπει να προσέξω κατα την αγορά ενός?
  • #10 από freemind στις 26 Nov 2008
  • Καταρχας θα πρεπει να μας δωσεις ενα ανωτατο ποσο που θες να διαθεσεις για την αγορα του πιανου.

    Επειδη τωρα ξεκινας, θα προτεινα να κοιταξεις πιανα με καλη αισθηση πληκτρου ( ισως και με hammered action εαν φταουν τα χρηματα σου ) κι οχι τοσο με καλο ηχο. Δηλαδη θα πρεπει να αντισταθμισεις την ποιοτητα πληκρου με την ποιοτητα των παρεχομενων λοιπον υπηρεσιων ( ηχοι, midi, κλπ ).
  • #11 από flop στις 26 Nov 2008
  • Ανάλογος δεν θέλω να δώσω ούτε μια περιουσία :P.. Κάτι σε 3ψήφιο αριθμό :P..
Σελίδες: