Αποστολέας Θέμα: "Απαγορευση" χαβαλε  (Αναγνώστηκε 76860 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
"Απαγορευση" χαβαλε
« στις: 03/12/03, 14:01 »
Με το παρόν δεν θέλω να θίξω κανέναν δεν θέλω να αμφισβητησω την εξουσία του καθε συντονιστη/διαχειριστη κλπ, ουτε κατ ανάγκη να παραπονέθώ, απλά να καταλάβω τα όρια αυτού του φόρουμ. Γιατι οταν κάποιο θέμα είναι μονο χαβαλεδιαρικου περιεχομένου πρέπει να σβήνεται ως μη απαραίτητο και μη ποιοτικό??? Δε χρειαζόμαστε λίγο χαβαλέ για να ξεσκασουμε? Δεν είναι αυτό το φόρουμ ενα μερος για κάτι τέτοιο? Μόνο για κβαντισμένα μεγέθη κλπ μπορούμε να σηζητάμε? Ξαναλεω δεν θελω να προσβάλλω η να ενοχλήσω κανέναν΄ούτε να κρίνω κανενός τις ενέργειες. Θέλω απλά να ξέρω τι μπορω να γράφω εδω...
« Τελευταία τροποποίηση: 03/12/03, 14:03 από έρεβος »
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος *Ελένη*

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Re:"Απαγορευση" χαβαλε
« Απάντηση #1 στις: 03/12/03, 16:03 »
simfwnw kai gw oti xathike o havales apo to forum,se megalo vathmo,kai poli pithanon na ftaine oi sixnes paratiriseis alla kai oi metafores thematwn mi ''poiotikou'' xaraktira...

molis eida gia paradeigma oti metakinithike ston kado ena thema me ''megali istoria'' sto forum,to ''ti skeftesai twra''...de mporw na katalavw to logo,eixe poli megali adapokrisi...
« Τελευταία τροποποίηση: 03/12/03, 16:20 από eleni21 »
oi xenoi einai filoi pou den exeis gnwrisei akoma...

jagmaster

  • Επισκέπτης
Re:"Απαγορευση" χαβαλε
« Απάντηση #2 στις: 03/12/03, 16:24 »
egw pantws nomizw oti to site perase (kai mallon pernaei) periodo trikimias. egw lew na perimenoume ligo kairo, na isixasoun ligo ta pragmata giati akoma h atmosfaira mirizei mparouti... ipomoni paidia, kante tin papia na kalmaroun ligo ta pneumata kai ta ksalavoleuoume...

Αποσυνδεδεμένος bluewind

  • Γαργαντούας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • Μη μασάς...χαλάει τα δόντια!
    • Προφίλ
Re:"Απαγορευση" χαβαλε
« Απάντηση #3 στις: 03/12/03, 16:32 »
Φυσικά και είναι και ο χαβαλές μέσα στο πρόγραμμα...αν αυτό δεν ίσχυε δε θα υπήρχε section Διασκέδαση ή θα είχε ήδη μεταφερθεί στον κάδο ανακύκλωσης και θα τελειώναμε με αυτή την ανθρώπινη παράμετρο. Ο χαβαλές για το χαβαλέ όμως έχει καταντήσει το σύνηθες ανεξάρτητα το thread και την όποια σοβαρή ή μη σημασία του. Posting για το posting, χωρίς κανένα ουσιαστικό ενδιαφέρον. Thread που κουβαλάνε αποκλειστικά και μόνο ασυνάρτητες στιχομυθίες μεταξύ 2-3 ατόμων, όταν μάλιστα για αυτό ακριβώς το λόγο υπάρχει και το chat και έχει ζητηθεί η χρήση του επανειλημμένα.

Η ανεκτικότητα που έχει επιδειχθεί ως τώρα (και ελπίζω να μην αμφιβάλλει κανείς για την ύπαρξή της) απέναντι σε αρκετές συμπεριφορές, μας συνήθισαν στην υποτροπή. Γλώσσα που έχει την τάση να καταντά ρεαλιστικά ωμή, ακόμα κι αν ο φορέας της έχει αποδείξει πως είναι ικανότατος να μιλάει πιο αξιοπρεπώς, χρησιμοποιείται όλο και πιο συχνά...όπως και αδιαφορία για τις βουλές και την προθυμία των admins ή των mods, σε βαθμό που να φτάνουμε στην κυνικότητα "θα λέω ό,τι γουστάρω και πράξτε εσείς ανάλογα", αντί φυσικά της κατανόησης και της υποχωρητικότητας (χωρίς εκπτώσεις στην αξιοπρέπεια).

Αν θα έπρεπε να επιλέξω μεταξύ του χαβαλέ και της βιωσιμότητας αξιόλογων (όχι απαραιτήτως σοβαρών) συζητήσεων, σαφέστατα θα στρεφόμουν προς την ύπαρξη του δεύτερου, ακόμα και αν ήταν εις βάρος του πρώτου (μολονότι προσωπικά δε θεωρώ πως έρχονται σε σύγκρουση). Αυτό που λείπει όμως φίλε έρεβε (και κατ'επέκταση eleni21) είναι το μέτρο...κι όντας τόσο καιρό εδώ μέσα, νομίζω πως αντιλαμβάνεσαι επαρκώς τι εννοώ, μέσα στην υποκειμενικότητά του ζητήματος. Πόσες και πόσες φορές δε γίναμε μάρτυρες απλού chatting? Πόσες φορές είδαμε posts που κουβαλούσαν μόνο ένα smiley ή μια μονολεκτική απάντηση χωρίς μάλιστα να συνεισφέρει και κάτι ουσιώδες στη συζήτηση? Πόσες φορές έγινα θεώρατα quoting, μόνο και μόνο για να προσθέσουμε "συμφωνώ με τα παραπάνω"? Ή μήπως δεν υπάρχουν αρκετοί που όταν πατάνε το "Απάντηση", δεν το κάνουν μηχανικά και χωρίς συγκεκριμένο νόημα και επιθυμία συμμετοχής?

Και για να μην παρεξηγηθώ...δεν είμαι άμωμος σε σχέση με όλα αυτά. Ο καθένας μπορεί άλλωτσε να κάνει την αυτοκριτική του. Το ζήτημα είναι πως τη μεν ανεκτικότητα τη δοκιμάσαμε και μάλλον απέτυχε...η διάθεση να αφήσουμε το φόρουμ να κινηθεί με βάση τον προσωπικό αυτοπεριορισμό, απαντήθηκε με υπέρμετρη ασυδοσία, όπως άλλωστε συμβαίνει και συνήθως. Ας δοκιμάσουμε για λίγο και τα πιο "σφιχτά λουριά"...δε μου αρέσει ως τακτική, αλλά αφού μερικοί δεν αντιλαμβάνονται αλλιώς το ύφος που πρέπει να διαπνέει το forum (και όποιο forum που δεν αποθεώνει μόνο το χαβαλέ και τα post της 1 πρότασης), δεν μπορούμε να κάνουμε και πολλά.

Το σίγουρο είναι πως υπάρχει η καλή προαίρεση...

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Re:"Απαγορευση" χαβαλε
« Απάντηση #4 στις: 03/12/03, 16:40 »
Συμφωνω απόλυτα με αυτα που λες Μπλου...Εγω εθεσα το θέμα γιατι κάποιες διαγραφές θεμάτων δεν συναδουν με τα παραπάνω...Πχ το τι σκεφτεσαι τωρα εχει στην πλειοψηφία του πολυ εβδιαφεροντα Posts με σκεψεις των μελών και μια ωραίο ευκαιρία να αποτυπώσεις την σκέψη σου και να ανατρέξεις αργοτερα να τη δεις...εμενα προσωπικά ήταν το αγαπημένο μου θρεντ και χωρις να γινω υπερβολικος μια διεξοδος...τα φαινομενα τσατινγκ εκει ηταν ελαχιστα και μπορουσαν να διαγραφούν μόνα τους...
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:"Απαγορευση" χαβαλε
« Απάντηση #5 στις: 03/12/03, 17:06 »
Θα συμφωνήσω με αυτά που λέει ο bluewind παραπάνω... Ο χαβαλές δεν απαγορεύτηκε, ούτε όλες οι συζητήσεις σε χαβαλέ στιλ μεταφέρονται αυτόματα στον κάλαθο των αχρήστων.

Απλά, ζητήσαμε λίγη αυτοσυγκράτηση, ώστε να μην λέγονται πράγματα που μπορούν να θίξουν άλλους. Δυστυχώς μερικοί το είδαν σαν απόπειρα φίμωσης της ελευθερίας λόγου τους και λογοκρισίας, και αντέδρασαν, προσπαθώντας να προκαλέσουν ακόμη περισσότερο (δηλ. προσπαθώντας να βρουν πού είναι τα "όρια" του χαβαλέ που μπορούν να κάνουν μέχρι να ενοχληθεί κάποιος, και μετά να διαμαρτυρηθούν).

Ο χαβαλές χρειάζεται και αυτός, αλλά ας μην ξεχνάμε ότι το site λέγεται kithara.gr και όχι xabales.gr. ;)

Από εκεί και πέρα, όλα αφήνονται στην συνείδηση και ωριμότητα του καθένα. Πιστεύω ότι όλοι οι επισκέπτες είναι ώριμα και σκεπτόμενα άτομα, και όχι παιδιά του νηπιαγωγείου. Ο καθένας ας σκεφτεί και ας ενεργήσει όπως νομίζει!
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:"Απαγορευση" χαβαλε
« Απάντηση #6 στις: 03/12/03, 17:11 »
Εγω εθεσα το θέμα γιατι κάποιες διαγραφές θεμάτων δεν συναδουν με τα παραπάνω

Τα θέματα αυτά μπορούν κάλλιστα να ξαναγυρίσουν πίσω, το ότι πήγαν στον "Κάδο" δεν σημαίνει ότι πρέπει να μείνουν εκεί για πάντα.

Ας μην ξεχνάμε ότι ο διαχωρισμός του πρώην "Περί παντός" στις επί μέρους κατηγορίες έγινε με μαζικές διαδικασίες, και κανείς δεν αποκλείει μαζί με τα ξερά να κάηκαν και μερικά χλωρά!
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος kain

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 388
  • Φύλο: Άντρας
  • Still On The Road
    • Προφίλ
Re:"Απαγορευση" χαβαλε
« Απάντηση #7 στις: 03/12/03, 17:13 »
Το "πρόβλημα" είναι αυτό που μόλις προενέφερε ο Ερεβος: η μετακίνηση κάποιων θεμάτων που δε δικαιολογείται επαρκώς λόγω του περιεχομένου τους - τόσο το "Τί σκέφτεσαι τώρα?", όσο και το "Εντάξει, τα τραγούδια μιλάνε. Συζητάνε όμως?", με βάση ποιό κριτήριο απομακρύνθηκαν? Και πού το κακό στο να θελήσει κάποιος να "αφήσει" τη σκέψη του με ένα post και να δημιουργηθεί έστω και συνειρμικά μια μικρή συζήτηση? Ή ακόμη το "παιχνίδι" με τα τραγούδια?
Η δεδομένη τακτική φέρνει στο νου την έκφραση "μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά" - μόνο που εκτός της...πυρκαγιάς, υπάρχει και η λύση του να καθήσει κάποιος και να "ξεριζώσει" ένα-ένα τα "ζιζάνια" απ' το "χωράφι" του forum, εφόσον θέλει πραγματικά να "καθαρίσει" και όχι να...απαλλοτριώσει το χώρο.

Απ'την άλλη, ποιός ορίζει ακριβώς και - κυρίως - με ποιά κριτήρια το τί είναι "ουσιώδες" να γράφεται σε μια συζήτηση? Το Κιθάρα είναι δημόσιο forum ποικίλης ύλης - που σημαίνει πάνω απ' όλα πως η γνώμη του καθενός, εστώ κι αν περιορίζεται σε ένα emoticon(κατα το "μία εικόνα, χίλιες λέξεις"), είναι σεβαστή τουλάχιστον στο να ειπωθεί.

Όπως και να 'χει, η τακτική του "ξεκαθαρίσματος" ή της "ελαστικότητας" φαίνεται να αφορά ως απόφαση μόνο τους admins/mods. Κι ενώ για τα όρια της δεύτερης έχουν κάθε νόμιμο δικαίωμα, για το πρώτο θα ήταν δίκαιο να λαμβάνεται υπόψιν και η γνώμη των χρηστών, ειδικά στα threads που δεν "επείγει", λόγω περιεχομένου ή εξάντλησης ενδιαφέροντος, η απομάκρυνσή τους.


Αποσυνδεδεμένος Alchimistis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Άντρας
  • Pink Floyd
    • Προφίλ
Re:"Απαγορευση" χαβαλε
« Απάντηση #8 στις: 04/12/03, 00:19 »
Συμφωνω με τον kain αλλα πιστευω οτι πρεπει να υπαρχει παντα μετρο στο χαβαλε.....ενα σημειο ομως που θα ηθελα να σταθω
 σε κατι που ειπε ο νεος κιθαρωδος
Παράθεση
Ο χαβαλές χρειάζεται και αυτός, αλλά ας μην ξεχνάμε ότι το site λέγεται kithara.gr και όχι xabales.gr.

το οτι  λεγεται κιθαρα.gr δεν πιστευω οτι τα θεματα θα εχουν σχεση μονο με τη μουσικη....εγω το βλεπω σαν μια παρεα που θα μιλησει σοβαρα αλλα θα κανει και την  πλακα της.οπως προαναφερθηκε το κιθαρα περναει δυσκολες στιγμες σε σχεση με παλια.....ας κανουμε υπομονη

Αποσυνδεδεμένος *Ελένη*

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Re:"Απαγορευση" χαβαλε
« Απάντηση #9 στις: 04/12/03, 02:22 »
ipomoni iparxei aythoni,to provlima omws einai pws teleytea,den xerw gia sas alla egw to skeftomai para poli gia na dimiourgisw ena thema...kai epeidi skeftomai pws einai poli pithano na diagrafei,alla kai epeidi fovamai pws kaneis den tha apadisei etsi opws meiwnetai i kinisi sto forum...
  plz ohi tosi aystirotita giati iparxei periptwsi na min iparxoun pia themata pros diagrafi,ohi logo ''sofronismou'' alla epeidi tha distazoume na valoume nea themata...
oi xenoi einai filoi pou den exeis gnwrisei akoma...

Αποσυνδεδεμένος bluewind

  • Γαργαντούας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • Μη μασάς...χαλάει τα δόντια!
    • Προφίλ
Re:"Απαγορευση" χαβαλε
« Απάντηση #10 στις: 04/12/03, 06:18 »
Παράθεση
Το "πρόβλημα" είναι αυτό που μόλις προενέφερε ο Ερεβος: η μετακίνηση κάποιων θεμάτων που δε δικαιολογείται επαρκώς λόγω του περιεχομένου τους - τόσο το "Τί σκέφτεσαι τώρα?", όσο και το "Εντάξει, τα τραγούδια μιλάνε. Συζητάνε όμως?", με βάση ποιό κριτήριο απομακρύνθηκαν?

Νομίζω πως σε αμφότερα τα thread ο λόγος για τον οποίο μεταφέρθηκαν περιγράφεται ή αφήνεται να εννοηθεί, χωρίς ιδιαίτερες παρερμηνείες, από τους mods. Ας γίνει κατανοητό πως ο κάδος ανακύκλωσης δεν είναι παρά το μέρος προσωρινής διαμονής μιας συζήτηση, μέχρι να επανεξεταστεί το κατά πόσο εκπλήρωσε το λόγο ύπαρξής της κι αν αξίζει τον κόπο να συμπεριλαμβάνεται στο forum ή απλώς καταλαμβάνει διαθέσιμο χώρο και κατασπαταλά το bandwidth.

Παράθεση
Και πού το κακό στο να θελήσει κάποιος να "αφήσει" τη σκέψη του με ένα post και να δημιουργηθεί έστω και συνειρμικά μια μικρή συζήτηση? Ή ακόμη το "παιχνίδι" με τα τραγούδια?

Δεν έχουμε ποινικοποιήσει τη σκέψη ακόμα κι ούτε και διαφαίνεται κάποια τέτοια τάση. Ούτως ή άλλως το συγκεκριμένο thread παρέμεινε για πολύ καιρό ενεργό κι ο καθένας είχε τη δυνατότητα να καταγράψει τις ενδόμυχες σκέψεις του. Πεποίθησή μου πάντως είναι πως το forum, άλλους στόχους έχει κι όχι να μετουσιωθεί σε προσωπικό μας ημερολόγιο. Για αυτό το σκοπό υπάρχουν ήδη ουσιαστικότερα, πιο ολοκληρωμένα και σχετικά μέσα. Άλλωστε, αν δεν κάνω λάθος, η μεταφορά του στον κάδο, επήλθε διά μέσου της ερμηνείας της διάθεση ενός εκ των admin (του Βασίλη αν θυμάμαι και καλά), όπου εξέδήλωνε, σκεπτόμενος φωναχτά, μια «υπαρξιακή» ανησυχία σε σχέση με αυτό.

Όμως δε χρειάζεται να τραγικοποιούμε τα πράγματα. Αν κάποιο thread κακώς βρίσκεται εκεί που βρίσκεται, το βέβαιο είναι πως ανά πάσα στιγμή μπορεί να επανέλθει στην πρότερη κατάσταση/θέση του, αφού εξετάσουν οι admins τη σπουδαιότητά του μέσα στο forum. Έπειτα υπάρχει συγκεκριμένο thread, όπου καλείσται να δηλώνετε τους λόγους για τους οποίους θεωρείται χρήσιμη η επιστροφή ενός εξ αυτών. Λάθη, υπερβολές, κακές εκτιμήσεις θα υπάρχουν, από τη στιγμή που ουδείς ανάμεσά μας μπορεί να δηλώνει Αριστείδης ο Δίκαιος ή Σολομώντας. Υπάρχουν όμως και οι ασφαλειστικές δικλείδες επανόρθωσης αυτών σύμφωνα με την οπτική των δημιουργών του forum.

Παράθεση
Η δεδομένη τακτική φέρνει στο νου την έκφραση "μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά" - μόνο που εκτός της...πυρκαγιάς, υπάρχει και η λύση του να καθήσει κάποιος και να "ξεριζώσει" ένα-ένα τα "ζιζάνια" απ' το "χωράφι" του forum, εφόσον θέλει πραγματικά να "καθαρίσει" και όχι να...απαλλοτριώσει το χώρο.

Απ'την άλλη, ποιός ορίζει ακριβώς και - κυρίως - με ποιά κριτήρια το τί είναι "ουσιώδες" να γράφεται σε μια συζήτηση?

Σε θεωρητικό επίπεδο, θα συμφωνήσω μαζί σου σε αυτό, τα πράγματα μοιάζουν αρκούντως εύκολα, απλά και αντιμετωπίσιμα (συνήθως τα έχουν αυτά οι θεωρίες). Η πρότερη όμως προσωπική μου αίσθηση, έμελε να καταρρεύση άρδην από τη στιγμή που εκλήθηκα να υπηρετήσω ως mod πλέον το forum. Συνοπτικά λοιπόν η άποψή μου:

Δεν είναι τόσο η πρακτική δυσκολία του να ξεριζώσεις αυτά τα «ζιζάνια» (όπως εύστοχα τα αποκαλείς), μολονότι σίγουρα ως διαδικασία απαιτεί υπέρμετρο χρόνο κι έχουμε και ζωές για να κυνηγάμε το καθένα πίσω από κάθε post, αλλά η αδυναμία να καταλήξουμε σε μια κοινής αποδοχής συμφωνία στο ποια είναι αυτά τα «ζιζάνια». Άραγε τι θα έπρατες στη θέση μου (καλοπροαίρετη ερώτηση), όταν θα έπρεπε να ερμηνεύσεις τον όρο «ενοχλητικό περιεχόμενο», πέρα από την εξώθησή σου να τον προσεγγίσεις ως συνισταμένη της υποκειμενικής σου θέασης των πραγμάτων και της εμπειρικής σου αντίληψης περί του τι προτιμούν οι admins? Και πως στο καλό να ορίσουμε το «υβριστικό περιεχόμενο» όταν πχ οι μισοί έχουν τη λέξη «μαλ**ας» για ψωμοτύρι και οι άλλοι μισοί παθαίνουν αλλεργία στο άκουσμά της? Υπάρχει άραγε η χρυσή τομή κι αν ναι μπορεί να είναι τίποτα περισσότερο από μια προσωπική οπτική αυτών που κατασκεύασαν και πληρώνουν το forum, και δικαίως απαιτούν να το διαπνέει ένα συγκεκριμένο ύφος, σύμφωνο με τις προτιμήσεις τους?
« Τελευταία τροποποίηση: 04/12/03, 06:27 από bluewind »

Αποσυνδεδεμένος bluewind

  • Γαργαντούας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • Μη μασάς...χαλάει τα δόντια!
    • Προφίλ
Re:"Απαγορευση" χαβαλε
« Απάντηση #11 στις: 04/12/03, 06:19 »
Θα συμφωνήσω πως οι κανόνες καλής και εύρυθμης λειτουργίας πρέπει να αποσαφηνιστούν και εμπλουτιστούν για να αποφύγουμε τις στενωπούς της υποκειμενικότητας, που κάθε τρεις και λίγο με βάζουν και μένα ως mod σε «μπελάδες», αφού καλούμαι να εξηγώ μονίμως το σκεπτικό πίσω από τις ενέργειές μου, ερχόμενος σε σύγκρουση/διένεξη με άλλα μέλη (πέραν αυτής της περίπτωσης). Δεν είναι μόνο χρονοβόρο, αλλά και ψυχοφθόρο κι αυτό νομίζω πως το αντιλαμβάνεται ο καθένας. Φυσικά δεν είναι εφικτό να φτάσουμε στη δημιουργία ενός κανονιστικού πλαισίου που να περιγράφει τα πάντα (υπό μορφή ποινικού κώδικα)...κι οι δικαστές ακόμα κρίνουν κατά το δοκούν σε πολλές περιπτώσεις. Θα ήταν όμως χρήσιμο να περιορίσουμε ακόμα περισσότερο τον παράγοντα υποκειμενικότητα. Προς το παρόν όμως αδυνατώ να λειτουργήσω διαφορετικά εκ των πραγμάτων...ερμηνεύω διαθέσεις κι ανάλογα κατευθύνω κι υποδεικνύω αισθητικά. Αν δεν επιτελώ το ρόλο μου ικανοποιητικά, ευχαρίστως να επανέλθω στη λιγότερο απαιτητική θέση του μέλους κι αυτό πραγματικά το εννοώ χωρίς μομφή ή πικρία...αν κριθεί απαραίτητο, πρώτος θα συναινέσω σε αυτή την πρόταση/επιθυμία :).

Παράθεση
Το Κιθάρα είναι δημόσιο forum ποικίλης ύλης - που σημαίνει πάνω απ' όλα πως η γνώμη του καθενός, εστώ κι αν περιορίζεται σε ένα emoticon(κατα το "μία εικόνα, χίλιες λέξεις"), είναι σεβαστή τουλάχιστον στο να ειπωθεί.

Κατά την ταπεινή μου γνώμη, το forum του Kithara πλέον έχει δυσανάλογα μεγάλο μέγεθος και προτεραιότητα σε σχέση με το site αυτό καθεαυτό, ειδικά σε μη μουσικά θέματα...αυτό που δημιουργήθηκε ως συνεπίκουρος για τον κύριο στόχο του site, μετατράπηκε σε ένα μόρφωμα ποικίλης ύλης (όπως λες). Δεν το εννοώ απαραίτητα αρνητικά, γιατί από αυτή την εξέλιξη ξεπήδησαν πολλά θετικά στοιχεία και συμπεριφορές, γεννήθηκαν φιλίες, συνεργασίες κοκ, όμως κρίνω πως χάθηκε το μέτρο. Περιπέσαμε στην κατάσταση της «ποικίλης ύλης», όταν θα έπρεπε να μιλάμε για ένα μουσικό πρωτίστως forum, που ασχολείται και με μη μουσικά θέματα. Μην το «γυρίσουμε» όμως και αποκλειστικά σε εικονική αναπαράσταση του Nitro ή του Cosmopolitan (τουλάχιστον αν το κάναμε Γεώραμα/National Geographic θα ήταν πιο χρήσιμο ;)), γιατί μάλλον θα έχουμε χάσει το νόημα πίσω από αυτό.

Όσον αφορά το emoticon θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω...δεν πρέπει να λειτουργεί αυτοτελώς, αλλά σε συνδυασμό και μόνο με το λεκτικό περιεχόμενο ως ένδειξη διάθεσης. Αν μιλάμε για μια εγγενή λεκτική αδυναμία που επιβάλλει τη χρήση εικόνων για επικοινωνία, τότε το ρητό έχει εφαρμογή και γίνεται απόλυτα σεβαστό και κατανοητό. Αν όμως πρόκειται για επιλογή ελέω νοητικής νωθρότητας και οκνηρίας (δεν συμπεριλαμβάνω άλλους ακόμα πιο ανούσιους λόγους), τότε θα ήταν προτιμότερο να αποφευχθεί η χρήση του. Μπορεί να στεκόμαστε υποκειμενικά και να γνωρίζουμε τα αδιαμφισβήτητα μειονεκτήματα αυτής της μεθόδου, αλλά δεν είμαστε πια και τόσο ανόητοι για να μην αντιλαμβανόμαστε ποιος μας εμπαίζει με τη συμπεριφορά του και ποιος όχι. Και δε μιλάω για μεμονωμένες περιπτώσεις, αλλά για μια μόνιμη τάση.

Αποσυνδεδεμένος bluewind

  • Γαργαντούας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • Μη μασάς...χαλάει τα δόντια!
    • Προφίλ
Re:"Απαγορευση" χαβαλε
« Απάντηση #12 στις: 04/12/03, 06:23 »
Παράθεση
Όπως και να 'χει, η τακτική του "ξεκαθαρίσματος" ή της "ελαστικότητας" φαίνεται να αφορά ως απόφαση μόνο τους admins/mods. Κι ενώ για τα όρια της δεύτερης έχουν κάθε νόμιμο δικαίωμα, για το πρώτο θα ήταν δίκαιο να λαμβάνεται υπόψιν και η γνώμη των χρηστών, ειδικά στα threads που δεν "επείγει", λόγω περιεχομένου ή εξάντλησης ενδιαφέροντος, η απομάκρυνσή τους.

Η γνώμη των χρηστών πάντα λαμβάνεται υπόψη (και μπορώ να μιλήσω σίγουρα για την περίπτωσή μου). Περισσότερο έχω αμφιβολίες αν τελευταία γίνεται το ίδιο σεβαστή, αν όχι περισσότερο, η γνώμη των admins/mods αναφορικά με υποδείξεις σε υποτροπές που έχουν γίνει (και δεν αναφέρομαι στο παρόν thread). Ελπίζω να προβληματίσουν κάπως οι παρακάτω «οδηγίες» που προσπαθώ κι εγώ να ακολουθώ (σε λογικά πλαίσια, γιατί δεν είμαστε και τυπολάτρες και μεταξύ πολλών άλλων που σίγουρα λησμονώ αυτή τη στιγμή):

  • Μη γράφουμε οτιδήποτε μας κατέβει στο κεφάλι, οποιαδήποτε στιγμή και σε οποιοδήποτε thread.
  • Το posting δεν είναι αυτοσκοπός. Αν κρίνουμε πως δεν έχουμε τη δεδομένη στιγμή να συνεισφέρουμε τίποτα εποικοδομητικό (όχι απαραίτητα σοβαρό) σε μία συζήτηση, δε χρειάζεται να πατάμε στο κουμπί «Απάντηση». Αν και όποτε αισθανθούμε πως έχει νόημα η συμμετοχή μας, μπορούμε να επιστρέψουμε στη συζήτηση.
  • Δε χρειάζεται να απαντάμε σε κάθε thread με 10 post το λεπτό. Ουδείς θα ξεχάσει τη διαδικτυακή μας παρουσία και το nick, αν δε δηλώσουμε το παρόν σε μία συζήτηση.
  • Ας προσπαθήσουμε να κατανοήσουμε πως η ποσότητα των post δεν έχει και τόση σημασία...προέχει η ποιότητα του περιεχομένου, όπως άλλωστε συμβαίνει και συνήθως. Ας αφιερώσουμε λοιπόν λίγη μέριμνα για να εμπλουτίσουμε την άποψή μας και με δευτερεύουσες χρονικά σκέψεις και συλλογισμούς, που μπορούν να φανούν πολύτιμοι για όλους.
  • Δε χρειάζεται να θεωρούμε αυτονόητο πως η γνώμη μας έχει βαρύνουσα σημασία για τους άλλους...καλό είναι να εκφράζεται, όταν πρώτοι διαισθανόμαστε πως έχει κάποια αξία και λόγο ύπαρξης. Σίγουρα οι υπόλοιποι θα διάγουν βίο ευτυχή ακόμα κι αν δεν τους την αποκαλύψουμε ποτέ.
  • Δεν είναι απαραίτητο να παίρνουμε πολύ στα σοβαρά την ύπαρξη του forum, προσδίδοντάς του ιδιότητες και χαρακτηριστικά που δεν έχει, ως διαδικτυακή πανάκεια απέναντι σε κάθε μας ψυχική κι όχι μόνο ανάγκη.
  • Σίγουρα θα υπάρχει κι ένας εναλλακτικός τρόπος για να λεχθεί κάτι που υποψιαζόμαστε πως μπορεί εύλογα να «ενοχλήσει» τους άλλους. Ας γίνει η αναζήτηση αυτού, μια ακόμα πρόκληση που μπορεί να αποδειχτεί και πνευματική άσκηση...πάλι εμείς θα είμαστε ωφελημένοι.
« Τελευταία τροποποίηση: 04/12/03, 06:25 από bluewind »

Αποσυνδεδεμένος Vasiliki

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 220
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Re:"Απαγορευση" χαβαλε
« Απάντηση #13 στις: 04/12/03, 08:39 »
Eimaste sovaroi or sovarofaneis?????

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Re:"Απαγορευση" χαβαλε
« Απάντηση #14 στις: 04/12/03, 09:50 »
Αν και η αντίδρασή μου - τοποθέτησή μου είναι αρκετά εταιροχρονισμένη ( Καλά Μάλαμας - Περίδης ζωγράφησαν ) κάτι που βέβαια δεν είναι απαραίτητητα και κακό εφόσον οι απαντήσεις του Bleuwind ήταν αρτιότατες θα ήθελα με την σειρά μου να σταθώ σε κάποια σημεία.

Το πρώτο από αυτά είναι η μάλλον παρεξηγημένη από πολλούς χρήση του «κάδου ανακύκλωσης»
Ο σκοπός αυτού του χώρου είναι η προσωρινή μεταφορά θεμάτων εκεί ώστε να δοθούν τα περιθώρια να εκτιμηθεί ο ρόλος ύπαρξής τους.
Επειδή τεχνικά είναι αδύνατο να τίθεται ερώτημα ύπαρξης ή όχι προς τα μέλη κάποιων θεμάτων , σοφά δημιουργήθηκε αυτός ο χώρος ώστε να δίνεται η δυνατότητα να ζητείται η επαναφορά τους εάν κάποιος νομίζει ότι τα θέματα αυτά έχουν λόγο ύπαρξης και συνέχισης. Άλλωστε υπάρχει πρώτο πρώτο εκεί το θέμα « αιτήσεις επαναφοράς θεμάτων» που εξυπηρετεί αυτό το σκοπό.
Επιπλέον δε η μεταφορά ενός θέματος εκεί δεν τιμωρεί απαραίτητα το θέμα.
Δεν μεταφέρονται εκεί μόνο όσα θέματα κρίνονται ότι παραβιάζουν την αισθητική του forum περί της οποίας έχει γίνει και εδώ και παλαιοτέρα αλλά θα γίνει και στο μέλλον πολύ κουβέντα  , αλλά και θέματα για τα οποία εκτιμάται ότι εκπλήρωσαν τον σκοπό τους … Η διαγραφή ενός θέματος δεν συνεπάγεται την τιμωρία του.
Πρέπει να γίνει ξεκάθαρο ότι δεν είναι δυνατό να είναι φορτωμένη η βάση με θέματα που δεν έχουν κανένα απολύτως λόγο ύπαρξης. Στην προσπάθεια αυτή είναι βέβαιο ότι θα γίνουν και λάθος εκτιμήσεις. Κανείς δεν διαθέτει το αλάθητο στα κριτήριά του.

Περί χαβαλέ…
Υπογραμμίζοντας περισσότερο τις θέσεις που εξέφρασε ο Bluewind οι οποίες με καλύπτουν απόλυτα θα ήθελα να επισημάνω ότι:
τους τελευταίους 4-5 μήνες έχει γίνει αρκετές φορές μνεία από τους διαχειριστές αλλά και από απλά μέλη περί αυτού του θέματος. Αυτό και μόνο είναι απόδειξη ότι όχι μόνο έχει περιοριστεί , όπως κάπου πριν αναφέρθηκε , αλλά μάλλον έχει διευρυνθεί. Η ύπαρξη χιούμορ στην καθημερινότητά μας και στις δράσεις μας είναι «εκ των ουκ άνευ» και επομένως πως είναι δυνατό να επιβουλεύεται κάποιος την εξαφάνισή του από μια διαδυκτιακή κοινότητα. Ωστόσο κάποιοι εδώ μπαίνουν σχεδόν σε οποιοδήποτε θέμα  με σκοπό να επιδείξουν και μόνο την ικανότητά τους να γελοιοποιούν οποιαδήποτε θέση ή άποψη . Έχει χαθεί παντελώς το μέτρο και κάτι τέτοιο ασφαλώς και δεν μπορεί να είναι θεμιτό. Αφετέρου   ακόμη και η καλοπροαίρετη πλάκα έχει λόγο ύπαρξης την ώρα που γίνεται. Δεν έχει νόημα να μένει ένα θέμα στο οποίο έγινε χαβαλές μόνο και μόνο ως επίδειξη του χαβαλέ που έγινε. Έγινε γελάσαμε τελείωσε. Ποιος ο σκοπός ύπαρξης του πλέον?

Προσωπικά ως συντονιστής από εδώ και στο εξής δεν θα ενισχύσω συμπεριφορές μελών που θέλουν σε οποιοδήποτε θέμα να  τοποθετούνται με οποιοδήποτε τρόπο.
Ως παράδειγμα και μόνο να αναφέρω ένα από τα τελευταία θέματα. « Περί ψυχολόγων και σια» . Από το δεύτερο ήδη post πέραν του εισαγωγικού ξεκίνησε η επίδειξη των εξυπνάδων που μας έχουν συνηθίσει κάποιοι τελευταία χωρίς κανείς να μπει στον κόπο να σκεφτεί τον λόγο που κάποιο μέλος έβαλε το θέμα. Κανείς δεν μπορεί να παίζει με την ψυχολογία και διάθεση του άλλου επειδή αυτός θέλει να κάνει πλακίτσα. Κανείς δεν δικαιούται να γελοιοποιεί ένα θέμα και αυτό να είναι αποτρεπτικό στις όποιες διαθέσεις άλλων μελών για   ουσιαστικές προσεγγίσεις.

Ας προσπαθήσουμε για την διατήρηση του μέτρου στην συμμετοχή μας εδώ και δεν θα χαθεί τίποτα. Ούτε το χιούμορ ούτε και η ουσία…

...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:"Απαγορευση" χαβαλε
« Απάντηση #15 στις: 04/12/03, 10:14 »
Η "μαγκιά" είναι να μπορείς να κάνεις χαβαλέ μόνο εκεί που σε παίρνει, όχι παντού και πάντα. Παρατηρώ κάποιους χρήστες που ο πρωταρχικός (ή μοναδικός) σκοπός τους σε αυτό το φόρουμ (ίσως και στη ζωή) είναι να κάνουν χαβαλέ. Παρατηρώ επίσης χαβαλεδιάρικες απαντήσεις σε σοβαρά θέματα (ακόμα και σε αγγελίες), οι οποίες είναι άκρως ενοχλητικές. Όσο δεν βάζετε από μόνοι σας κάποια όρια στους εαυτούς σας, τόσο αναγκάζονται κάποιοι άλλοι να χάνουν το χρόνο τους για να τα βάζουν αυτοί.

Συφμωνώ σε γενικές γραμμές με τον bluewind. Όμως, είναι πολύ πιθανό να μεταφέρθηκαν αδίκως κάποια θέματα στον Κάδο Ανακύκλωσης. Για τις αντιρρήσεις σας, γράψτε στο Αιτήσεις επαναφοράς θεμάτων. Προσωπικά, πονάω όταν που και που σβήνω θέματα από τον Κάδο Ανακύκλωσης (γενικά δε μ'αρέσει να πετάω τίποτα), αλλά πονάω λιγότερο όσο περισσότερο άχρηστα φαίνονται τα μηνύματα των θέματων. Ο εκάστοτε χαβαλές είναι εφήμερος, επιτελεί τον σκοπό του και μετά δεν έχει λόγο ύπαρξης.

Είναι το forum.kithara.gr είναι φόρουμ ποικίλης ύλης; Όχι, δεν είναι. Είναι ένα μουσικό φόρουμ που έχει και ένα τμήμα με διάφορες συζητήσεις.

Επίσης, αλίμονο αν όλοι μας εκφράζαμε τα συναισθήματά μας κάθε στιγμή σε κάθε θέμα/μήνυμα του φόρουμ. Όλοι μας έχουμε κάποια αισθήματα όταν διαβάζουμε θέματα και μηνύματα, αλλά δεν είναι ανάγκη να εκφράζουμε ακόμη και τα ελάχιστα ίχνη των με ένα σκέτο "συμφωνώ", "διαφωνώ", "keep on"... εκτός αν αυτό μας ζητηθεί.

Αποσυνδεδεμένος lx

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
  • θα γυρίσει αλλού της χαρακιές της παλάμης η μοίρα.
    • Προφίλ
Re:"Απαγορευση" χαβαλε
« Απάντηση #16 στις: 04/12/03, 12:19 »
επίσης παιδιά, μην κοιτάξετε τώρα, αλλά τα τελευταία post έχουν έκταση όπου χ=35χ(ψ-2ψ)+22=1 και συχνότητα όπου χ=χ(3χ-5), οπότε θα μπορούσαν να είναι μέρη μιας συζήτησης στο chat άρα... βουρ στον κάδο το θέμα!!! και για να μην ακούσω καμία ανοησία (κυριολεκτικά) του στιλ "αυτό το post είναι χαβαλεδιάρικο και έγινε μόνο για να ανέβει ο αριθμός μηνυμάτων", θέλω να πω πως είναι πολύ σοβαρό για εμένα και το πώς βλέπω το forum αυτό που λέω, απλώς δεν έχω χρόνο τώρα για να το πω πιο σοβαρά, αλλά είμαι βέβαιος πως όλοι με καταλαβαίνουν. και a propos, φίλτατοι, δεν έχω καταλάβει γιατί είναι τόσο σημαντικός ο αριθμός των μηνυμάτων ώστε να είστε βέβαιοι πως γίνεται αυτοσκοπός. θέλετε να μου πείτε κι εμένα τι μοιράζετε και στα πόσα post, μπας και μπω κι εγώ στο νόημα;
-"Πρέπει να βλέπουμε τα πράγματα όπως είναι"
-"Mην ξεχνάς, αγαπητή μου: Tα πράγματα δεν είναι ποτέ όπως φαίνονται..."

Αποσυνδεδεμένος *Ελένη*

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Re:"Απαγορευση" χαβαλε
« Απάντηση #17 στις: 04/12/03, 17:45 »

Το θέμα είναι ποιος θα βάλει όρια σε αυτούς που βάζουν τα όρια  και οχι μόνο..
Αυτοί που βάζουν τα όρια  ξέρουν τι εστί όριο;

Να μπεις με το κανονικό σου nickname αν θέλεις να κάνεις σχόλια.

mipws omws i aystirotita pou epikratei anagase to sigekrimeno melos na ''fovatai'' na pei ti gnwmi tou gia tous sidonistes xrisimopoiontas to nickname tou?(an vevea odws to ekane ayto)
den ton dikaiologw an ekane kati tetio,exallou oloi se ayto to thema eipame tin apopsi mas ''epwnima'' apla mou kanei edipwsi pou exei kalliergithei tetio klima pou odigei se teties simperifores...
padws opws kai naxei,opoios kai an ethese to erwtima,den eida na toy apadaei kaneis...
oi xenoi einai filoi pou den exeis gnwrisei akoma...

Αποσυνδεδεμένος bluewind

  • Γαργαντούας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • Μη μασάς...χαλάει τα δόντια!
    • Προφίλ
Re:"Απαγορευση" χαβαλε
« Απάντηση #18 στις: 04/12/03, 17:51 »
επίσης παιδιά, μην κοιτάξετε τώρα, αλλά τα τελευταία post έχουν έκταση όπου χ=35χ(ψ-2ψ)+22=1 και συχνότητα όπου χ=χ(3χ-5), οπότε θα μπορούσαν να είναι μέρη μιας συζήτησης στο chat άρα... βουρ στον κάδο το θέμα!!!

Αν έχεις μια επιστημονικά τεκμηριωμένη μέθοδο για να αποδεικνύεις το flooding μηνυμάτων, ευχαρίστως να την εξετάσουμε. Αν πάλι όχι, προσωπικά έχω κάθε διάθεση να ακούσω και την οποιαδήποτε καλοπροαίρετη (κι όχι ειρωνική) πρόταση βελτίωσης του forum.

Παράθεση
και για να μην ακούσω καμία ανοησία (κυριολεκτικά) του στιλ "αυτό το post είναι χαβαλεδιάρικο και έγινε μόνο για να ανέβει ο αριθμός μηνυμάτων", θέλω να πω πως είναι πολύ σοβαρό για εμένα και το πώς βλέπω το forum αυτό που λέω, απλώς δεν έχω χρόνο τώρα για να το πω πιο σοβαρά, αλλά είμαι βέβαιος πως όλοι με καταλαβαίνουν.

Μη φτάνουμε στο σημείο να αντιδρούμε ισοπεδωτικά απέναντι σε παρατηρήσεις που ο καθένας μπορεί να αντιληφθεί αν τον εκφράζουν κι αφορούν ή όχι. Αυτά που σχολιάζουμε δεν έχουν σκοπό να θίξουν προσωπικά κανέναν, αλλά μόνο να ξεκαθαρίσουν πως αντιμετωπίζουν οι admins/mods αυτή τη στιγμή τους κανόνες που διέπουν το forum και τη βελτιστοποίηση της λειτουργίας, χωρίς να χαθεί ο αποσαφηνισμένος μουσικός του χαρακτήρας.

Παράθεση
και a propos, φίλτατοι, δεν έχω καταλάβει γιατί είναι τόσο σημαντικός ο αριθμός των μηνυμάτων ώστε να είστε βέβαιοι πως γίνεται αυτοσκοπός. θέλετε να μου πείτε κι εμένα τι μοιράζετε και στα πόσα post, μπας και μπω κι εγώ στο νόημα;

Γίνεσαι άδικος αν μεταφέρεις το βάρος της ευθύνης πάνω μας, κρίνοντας πως αποδίδουμε ανυπόστατους χαρακτηρισμούς, όταν γνωρίζουμε άπαντες πολύ καλά τα φαινόμενα παθογενούς συμπεριφοράς που ταλανίζουν όλα τα forum ανεξαιρέτως. Τα αίτια τέτοιας στάσης, αν μη τι άλλο, θα έπρεπε να εξετάζονται ως αντικείμενο της ψυχολογίας, αλλά πρόκειται για μια υπαρκτή κατάσταση που δεν έχει να κάνει με την προσφορά δώρων, κουπονιών εκπτώσεων, δωρεάν εισιτηρίων για το Βλαδιβοστόκ κοκ για να συμβεί. Καλύτερα αυτήν την ερώτηση να την απευθύνεις στους ίδιους, σύμφωνα με το προσωπικό σου κριτήριο περί άσκοπου posting.

Αποσυνδεδεμένος lx

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
  • θα γυρίσει αλλού της χαρακιές της παλάμης η μοίρα.
    • Προφίλ
Re:"Απαγορευση" χαβαλε
« Απάντηση #19 στις: 04/12/03, 18:26 »
Καλέ μου bluewind δεν παραθέτω το μήνυμά σου, στο οποίο απαντώ αυτή τη στιγμή, γιατί διαβάζοντας τα παραπάνω post κατάλαβα ότι είναι κάτι κακό, σαν εκείνο το πράγμα που δεν λέω, αλλά όλοι ξέρουν πως όχι, δεν κάνει καλό στα μπράτσα, αντιθέτως σε τυφλώνει και σου φυτρώνει τρίχες στην παλάμη.
Δεν ήταν ειρωνικό το κείμενό μου, ούτε τώρα είναι αυτό, ακόμα κι αν δύσκολα το πιστέψεις. Απλώς, με τόσο σοβαρές, μεγάλες κι επίσημες λέξεις που σας βλέπω όλους να περιγράφετε την κατάσταση, όχι απλώς σαν να βρήκατε τη λύση για την τρύπα του όζοντος, αλλά και σαν να ήταν κάτι που το ζήτησαν από εσάς και μόνο, είπα να ακολουθήσω ένα πιο… «χαβαλεδιάρικο» ύφος.
Τώρα, ως προς το ότι θα έπρεπε να ρωτήσω τα άλλα μέλη σχετικά με τα post, το νούμερό τους και τα δώρα που θα μπορούσαν να συνεπάγονται: Αφ’ ενός δεν μου απάντησες ούτε κατά διάνοια σε αυτό που σε ρώτησα. Αν νομίζεις ότι κάποιοι γράφουν μόνο για να αυξήσουν τα νούμερα, τι νομίζεις ότι σημαίνουν τα νούμερα για αυτούς; Και τι νομίζεις ότι κάνεις για να τους αλλάξεις μυαλά, όταν αντί να σβήνεις μηνύματα, δεν σκέφτεσαι να διαγράψεις κάτι διαδικτυακά μαγαζάκια που αναφέρουν τους πιο συχνούς επισκέπτες, την κατάταξη σύμφωνα με το νούμερο των post και κάτι άλλα τέτοια αστεία;
Επίσης, εφ’ όσον η απάντησή σου ήταν προς εμένα και μόνο, γιατί κι εσύ δεν μου την έστειλες με ένα προσωπικό μήνυμα; Για να σε προλάβω, εγώ δεν ακολούθησα τη συμβουλή μου, γιατί νομίζω πως το σχόλιο για την κατάταξη και όποιο ακόμα προλάβω να γράψω λόγω δουλειάς, μας αφορά όλους.
Ξαφνικά έχει γίνει πανικός εδώ μέσα! Ο ένας γράφει πολύ, ο άλλος γράφει άσχημα, ο τρίτος έφυγε με λάθος τρόπο, ο τέταρτος για λάθος λόγο, ο πέμπτος δεν κατάλαβε, ο έκτος…. Κάποια στιγμή τελειώνουν τα νούμερα. Και κάποια άλλη, σταματούν να ανανεώνονται, κιθαρίστες… Μην κάθεστε λοιπόν να ξεχορταριάζετε μόνο, είτε τα καλά, είτε τα κακά, είτε λίγο απ’όλα -με το πρόσχημα των ατυχημάτων. Αντ’ αυτού, καθίστε να σκεφτείτε τι θέλετε να φυτρώνει επιτέλους εδώ μέσα. Και μην απορρίπτετε ότι δεν είναι έτσι. Δώστε ένα παράδειγμα, κι αν δεν πιάσει, οδηγίες. Τόσο καιρό, αντί να γράφετε απόψεις και να διαμορφώνετε κλίμα, γράφετε παρατηρήσεις και διαμορφώνετε ψύχρα! Προσέξτε, γατί ώρες-ώρες το site μπαλαντζάρει επικίνδυνα ως προς το ύφος του, ανάμεσα σε έναν εκ της τέφρας του αναγεννόμενο φοίνικα, με έναν στρατιώτη που στηρίζεται σε ένα κράνος στο κέντρο του, και σε ένα σφυρί με δρεπάνι.
Όλα καλά κι όλα ωραία, εξάλλου αν είχατε κάτι άλλο κατά νου, ας μην διαχειριζόσασταν forum, αλλά ημερολόγιο.  Δεχτείτε λοιπόν όλα, και [ασφαλώς!!!] δώστε τους τη μορφή που επιθυμείτε, για να υπάρχει ομοιογένεια.  Μην παρασύρεστε όμως. Ξέρω ότι ίσως κάποια σημεία του κειμένου μου δεν βγάζουν νόημα (αν και όλα βγάζουν κι από κάτι για τον καθένα μας), αλλά δεν μπορώ να κάνω τίποτα άλλο τώρα, αν θέλω να κρατήσω τη δουλίτσα μου.
-"Πρέπει να βλέπουμε τα πράγματα όπως είναι"
-"Mην ξεχνάς, αγαπητή μου: Tα πράγματα δεν είναι ποτέ όπως φαίνονται..."

Αποσυνδεδεμένος bluewind

  • Γαργαντούας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • Μη μασάς...χαλάει τα δόντια!
    • Προφίλ
Re:"Απαγορευση" χαβαλε
« Απάντηση #20 στις: 04/12/03, 19:40 »
Καλέ μου bluewind δεν παραθέτω το μήνυμά σου, στο οποίο απαντώ αυτή τη στιγμή, γιατί διαβάζοντας τα παραπάνω post κατάλαβα ότι είναι κάτι κακό, σαν εκείνο το πράγμα που δεν λέω, αλλά όλοι ξέρουν πως όχι, δεν κάνει καλό στα μπράτσα, αντιθέτως σε τυφλώνει και σου φυτρώνει τρίχες στην παλάμη.

Η σωστή παράθεση δεν έβλαψε ποτέ κανέναν και το ίδιο συμβαίνει με τη φυσιολογική λειτουργία που φωτογραφίζεις. Με μέτρο πάντα ;)

Παράθεση
Δεν ήταν ειρωνικό το κείμενό μου, ούτε τώρα είναι αυτό, ακόμα κι αν δύσκολα το πιστέψεις. Απλώς, με τόσο σοβαρές, μεγάλες κι επίσημες λέξεις που σας βλέπω όλους να περιγράφετε την κατάσταση, όχι απλώς σαν να βρήκατε τη λύση για την τρύπα του όζοντος, αλλά και σαν να ήταν κάτι που το ζήτησαν από εσάς και μόνο, είπα να ακολουθήσω ένα πιο… «χαβαλεδιάρικο» ύφος.

Θεμιτό, αν και θα μας έψεγες στην περίπτωση που σου αποδίδαμε "χαβαλεδιάρικη" διάθεση, σύμφωνα με το προηγούμενο σου post. Πάντως θα προτιμούσα να αφιερώνω αυτές τις τόσο σοβαρές, μεγάλες κι επίσημες λέξεις σε θέματα όπως η τρύπα του όζοντος, αντί να προσπαθώ να εξηγήσω μερικές αυτονόητες καταστάσεις.

Παράθεση
Τώρα, ως προς το ότι θα έπρεπε να ρωτήσω τα άλλα μέλη σχετικά με τα post, το νούμερό τους και τα δώρα που θα μπορούσαν να συνεπάγονται: Αφ’ ενός δεν μου απάντησες ούτε κατά διάνοια σε αυτό που σε ρώτησα. Αν νομίζεις ότι κάποιοι γράφουν μόνο για να αυξήσουν τα νούμερα, τι νομίζεις ότι σημαίνουν τα νούμερα για αυτούς;

Νόμιζα πως δεν ήταν απαραίτητο να κατονομάσω ευθέως την "πάθηση", καθότι είναι αρκετά οικεία. Τα νούμερα λοιπόν (και οι χαρακτηρισμοί) που έρχονται ως default στοιχεία σε ένα φόρουμ, κάποιοι τα αντιμετωπίζουν ως ένδειξη status...η συστηματική και ταχύτατη "ανέλιξη" (σύμφωνα πάντα με το σκεπτικό τους) στην ιεραρχία των μηνυμάτων, πλέον παίρνει ποσοτικό κι όχι ποιοτικό χαρακτήρα, μόνο και μόνο για να επέλθει συντομότερα η "θαμωνοποίηση", άρα κι η αποδοχή από "νέους" και μη. Θυμίζει στράτευμα...

Παράθεση
Και τι νομίζεις ότι κάνεις για να τους αλλάξεις μυαλά, όταν αντί να σβήνεις μηνύματα, δεν σκέφτεσαι να διαγράψεις κάτι διαδικτυακά μαγαζάκια που αναφέρουν τους πιο συχνούς επισκέπτες, την κατάταξη σύμφωνα με το νούμερο των post και κάτι άλλα τέτοια αστεία;

Μη δαιμονοποιούμε ντε και καλά τους αριθμούς...υπάρχουν στατιστικοί λόγοι, αλλά και λόγοι ουσίας που υφίστανται. Όταν ένας νέος χρήστης πχ χρειαστεί κάτι, θα απευθυνθεί πρώτιστα στους admins/mods και κατ'επέκταση σε αυτούς που με βάση τον αριθμό των απαντήσεών τους, ως πρώτη ένδειξη, δείχνουν να ξέρουν τα κατατόπια. Σκοπός όμως είναι να μη γινόμαστε θύματα (και εξαρτημένοι) της στατιστικολογίας, κι όχι να την αναιρέσουμε/διαγράψουμε, με τη νοοτροπία του "πονάει κεφάλι, κόβει κεφάλι". Γι'αυτό και υπάρχουν οι προτροπές και οι υποδείξεις κι όχι πιο έσχατες λύσεις. Δεν είναι στο χέρι μου, αλλά αν τέτοιες συμπεριφορές έφταναν σε ακραία σημεία, δε θα δίσταζα να εξαφανίσω άμεσα πάντως και τα όποια τέτοια αριιθμητικά χαρακτηριστικά.

Παράθεση
Επίσης, εφ’ όσον η απάντησή σου ήταν προς εμένα και μόνο, γιατί κι εσύ δεν μου την έστειλες με ένα προσωπικό μήνυμα; Για να σε προλάβω, εγώ δεν ακολούθησα τη συμβουλή μου, γιατί νομίζω πως το σχόλιο για την κατάταξη και όποιο ακόμα προλάβω να γράψω λόγω δουλειάς, μας αφορά όλους.

Από τη στιγμή που τα ερωτήματα που θέτεις κρίνεις πως αφορούν τους πάντες, οι απαντήσεις που παίρνεις γιατί θα πρέπει έχουν προσωποκεντρική διάσταση? Νομίζω πως προσπαθώ να επεξηγήσω καταστάσεις που ενδιαφέρουν τον καθένα μας, ανεξάρτητα από το ποιος έθεσε το ερώτημα.

Αποσυνδεδεμένος bluewind

  • Γαργαντούας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • Μη μασάς...χαλάει τα δόντια!
    • Προφίλ
Re:"Απαγορευση" χαβαλε
« Απάντηση #21 στις: 04/12/03, 19:41 »
Παράθεση
Ξαφνικά έχει γίνει πανικός εδώ μέσα! Ο ένας γράφει πολύ, ο άλλος γράφει άσχημα, ο τρίτος έφυγε με λάθος τρόπο, ο τέταρτος για λάθος λόγο, ο πέμπτος δεν κατάλαβε, ο έκτος…. Κάποια στιγμή τελειώνουν τα νούμερα. Και κάποια άλλη, σταματούν να ανανεώνονται, κιθαρίστες… Μην κάθεστε λοιπόν να ξεχορταριάζετε μόνο, είτε τα καλά, είτε τα κακά, είτε λίγο απ’όλα -με το πρόσχημα των ατυχημάτων. Αντ’ αυτού, καθίστε να σκεφτείτε τι θέλετε να φυτρώνει επιτέλους εδώ μέσα. Και μην απορρίπτετε ότι δεν είναι έτσι. Δώστε ένα παράδειγμα, κι αν δεν πιάσει, οδηγίες.

Έχω την εντύπωση πως όλα αυτά που περιγράφεις ως τρόποι αντίδρασης, έχουν ήδη χρησιμοποιηθεί...αλήθεια πιστεύεις πως δεν έχουν δοθεί ήδη παραδείγματα, δεν έχουν σκιαγραφηθεί ανεπιθύμητες συμπεριφορές και δεν έχουν υποδειχθεί ευθέως μη επιτρεπτές ενέργειες? Πόσες και πόσες φορές δεν έχει γίνει συζήτηση περί του θέματος?

Παράθεση
Τόσο καιρό, αντί να γράφετε απόψεις και να διαμορφώνετε κλίμα, γράφετε παρατηρήσεις και διαμορφώνετε ψύχρα! Προσέξτε, γατί ώρες-ώρες το site μπαλαντζάρει επικίνδυνα ως προς το ύφος του, ανάμεσα σε έναν εκ της τέφρας του αναγεννόμενο φοίνικα, με έναν στρατιώτη που στηρίζεται σε ένα κράνος στο κέντρο του, και σε ένα σφυρί με δρεπάνι.

Και ποια είναι η ενδεδειγμένη λύση φίλε (ή φίλη) lx? Να επιτραπεί η χύμα αντιμετώπιση και όπου μας βγάλει? Να αποθεώνουμε μονίμως το χαβαλέ, την πρόσκαιρη πλακίτσα, την ασυδοσία και την ελευθεριότητα? Μέχρι και πριν μερικές μέρες που απλώς οδηγήθηκαν 5-6 thread στην ανακύκλωση και σβήστηκαν κάποια post με πιο αυστηρά κριτήρια περί επιτρεπτού και μη, ποιες ακριβώς ολοκληρωτικές/σταλινικές μέθοδοι χρησιμοποιήθηκαν για να οδηγήσουν σε ψύχρανση το forum και τα μέλη του? Μάλλον σε διαφορετικό forum βρισκόμαστε, γιατί απόψεις έχουν κατά καιρούς εκτεθεί σε κρίση και διάλογο, ακριβώς για να δούμε πόσο καλύτερος μπορεί να γίνει ο χώρος και αρμονικότερες οι διαδικτυακές σχέσεις των μελών του. Ελπίζω να γίνεται κατανοητό πως ο ρόλος μας δεν είναι να κανακεύουμε τους πάντες, ούτε και να προσφέρουμε μαντηλάκια Zewasoft σε όποιον δεν μπορεί να αντέξει μια απλή παρατήρηση.

Παράθεση
Όλα καλά κι όλα ωραία, εξάλλου αν είχατε κάτι άλλο κατά νου, ας μην διαχειριζόσασταν forum, αλλά ημερολόγιο.  Δεχτείτε λοιπόν όλα, και [ασφαλώς!!!] δώστε τους τη μορφή που επιθυμείτε, για να υπάρχει ομοιογένεια.  Μην παρασύρεστε όμως. Ξέρω ότι ίσως κάποια σημεία του κειμένου μου δεν βγάζουν νόημα (αν και όλα βγάζουν κι από κάτι για τον καθένα μας), αλλά δεν μπορώ να κάνω τίποτα άλλο τώρα, αν θέλω να κρατήσω τη δουλίτσα μου.

Και πως θα δώσουμε τη μορφή που επιθυμούμε (-ούνε), αν όχι με προτροπές, παρατηρήσεις και υποδείξεις? Υπάρχει κι άλλη μέθοδος...?

Όσο για το ημερολόγιο, το γεγονός πως παρασυρόμαστε (σε τι?) κλπ, θα συμφωνήσω με την τελευταία σου πρόταση.

Αποσυνδεδεμένος sting

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
  • Της ερημιάς ιππότης...
    • Προφίλ
Re:"Απαγορευση" χαβαλε
« Απάντηση #22 στις: 05/12/03, 01:11 »
Καλημέρα,
Είμαι ο Σταμάτης σε νέα έκδοση. Να ξεκαθαρίσω ότι αυτό το post δεν συνεπάγεται και την επιστροφή μου στην κοινότητα του kithara. Θα ήθελα απλά να αναφέρω ένα-δυο πραγματάκια σχετικά με το όλο θέμα. Καταρχάς να πω ότι όλον αυτό τον καιρό που "απείχα" από το forum συνειδητοποίησα αρκετά πράγματα. Το είδα σαν τρίτος και είδα ότι σε πολλά σημεία έχει κάποιο πρόβλημα. Δεν έχω σκοπό να κάνω επίθεση σε admins ή σε mods. Αντιθέτως θα συμφωνήσω σε πολλά μαζί τους. Και εξηγώ:
Προτού αρχίσουν οι αποχωρήσεις των γνωστών μελών (CHCOME, Homo Iratus, fegarenia, εγώ-Che Guevara) είχε παρατηρηθεί το φαινόμενο του chat εντός του forum. Προσωπικά είχα συμβάλλει τα μέγιστα σε αυτό, πάντα όμως εν αγνοία μου. Τι θέλω να πω.... Είναι ακριβώς αυτό που είπε σε κάποιο post ο bluewind. Το θέμα είναι ότι είτε από ανοία είτε για άλλους χίλιους δυο λόγους πατάμε την απάντηση και γράφουμε ένα απλό "συμφωνώ" ή ένα σκέτο "ναι". Έτσι λοιπόν (χωρίς την θέλησή μας) δημιουργούμε την εντύπωση ότι το κάνουμε απλά και μόνο για να αυξήσουμε τα μηνύματά μας. Όταν αποχώρησα από το forum ορισμένα μέλη είχαν 300 μηνύματα. Τώρα, μετά από ενάμιση περίπου μήνα, βλέπω ότι έχουν φτάσει τα 1000, ορισμένα τα έχουν ξεπεράσει κιόλας.
Το άσχημο της όλης υπόθεσης είναι ότι το site είχε 1500 μέλη περίπου έναν χρόνο πριν και τώρα έχει ξεπεράσει τα 3500. Μιλάμε λοιπόν για μία αύξηση άνω του 100%. Από μόνο του αυτό δεν αποτελεί πρόβλημα, αντιθέτως. Αν όμως κάποιος μπαίνει σε ένα μουσικό forum και ανοίγει θέματα του ύφους "Σας αρέσει η καινούρια coca cola?" τότε συγγνώμη, αλλά αυτό δεν θυμίζει μουσικό στέκι. Μάλλον το ΚΛΙΚ θυμίζει.
Οι παλιότεροι θα θυμούνται την διαμάχη μου με τον Απόλλωνα και με τον parpen ως προς το θέμα της 17 Νοέμβρη (τρομοκρατική οργάνωση). Ή τον διαχωρισμό σε θεωρητικούς και σε πρακτικούς. Τι θέλω να πω μ' αυτό.... Ότι αν υπάρχουν ακόμα αυτά τα θέματα και ανατρέξει κάποιος θα δει το μέγεθος και την σοβαρότητα των απαντήσεων. Μπορεί ένα ολόκληρο κείμενο να είχε την σοβαρότητα που του άρμοζε και να υπήρχε και μια μικρή δόση χαβαλέ στα όρια της συζήτησης και μόνο. Ουδέποτε ξεφύγαμε από το θέμα (ή μάλλον ξεφύγαμε, αλλά δεν το γυρίσαμε στον χαβαλέ). Ο parpen είναι ακόμα ενεργό μέλος και μπορεί να το επιβεβαιώσει. Όταν όλα τα θέματα (μηδενός εξαιρουμένου) τα γυρίζουμε στον χαβαλέ, τότε αυτά χάνουν το ενδιαφέρον τους και οι βασικοί συζητητές τους "ξενερώνουν" και δεν έχουν καμιά όρεξη να απαντήσουν κάτω από κάποιον ο οποίος λέει το μακρύ του και το κοντό του μόνο και μόνο για να σκοτώσει τον χρόνο του.
Με λίγα λόγια αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν φταίνε οι admins/mods όταν στέλνουν ένα θέμα στον Κάδο ανακύκλωσης. Αυτός ο κάδος δεν έχει τον ρόλο του κάδου ανακύκλωσης του υπολογιστή μας, όπου στέλνουμε εκεί όλα τα άχρηστα files και μπαίνουμε και τον αδειάζουμε. Τόσο καιρό δεν παρατήρησα να έχει διαγραφεί κάποιο thread. Αντιθέτως παραμένει εκεί μέχρι κάποιος να το ζητήσει εντός λογικού χρονικού διαστήματος.
Εύχομαι να ήμουν κατατοπιστικός και να μην χρειαστεί να επανέλθω για εξηγήσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: 05/12/03, 01:19 από sting »

Δεν είναι ζήτημα τόπου το φευγιό...

Αποσυνδεδεμένος paulchro

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 121
  • Φύλο: Άντρας
  • Guns n' Roses...
    • Προφίλ
Re:"Απαγορευση" χαβαλε
« Απάντηση #23 στις: 05/12/03, 01:22 »
....Αν όμως κάποιος μπαίνει σε ένα μουσικό forum και ανοίγει θέματα του ύφους "Σας αρέσει η καινούρια coca cola?" τότε συγγνώμη, αλλά αυτό δεν θυμίζει μουσικό στέκι. Μάλλον το ΚΛΙΚ θυμίζει.
...

kai to peri pantws giati yparxei tote?
She's got a smile
that itseems to me...
reminds me of childhood
memories.. where
everything was as fresh
as the bright blue sky...

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:"Απαγορευση" χαβαλε
« Απάντηση #24 στις: 05/12/03, 07:53 »
Σταμάτη version 2, μίλησες ορθώς και νομίζω δεν υπάρχει ανάγκη σχολιασμού (εκτός αν ήθελες κάποια συγκεκριμένη απάντηση κι εγώ δε κατάλαβα).

Μόνο να πω ότι από τον Κάδο Ανακύκλωσης, έχω ήδη κάνει 2-3 φορές σβήσιμο μερικών θεμάτων.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
11076 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/02, 18:45
από Ο Νέος Κιθαρωδός
32 Απαντήσεις
12863 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/05/03, 10:59
από bartatilas
2 Απαντήσεις
4026 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/03, 08:37
από Βραζίλης
30 Απαντήσεις
13681 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/08/06, 23:39
από Kiratzoharris
22 Απαντήσεις
56120 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/07/15, 16:54
από kotsos.a
5 Απαντήσεις
4173 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/09/03, 14:22
από Witchking
26 Απαντήσεις
13685 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/10/03, 16:19
από kain
26 Απαντήσεις
9595 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/04/06, 19:30
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
12 Απαντήσεις
6861 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/11/03, 13:05
από PAPAJOHNNY
30 Απαντήσεις
17268 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/09/06, 04:49
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -