Αποστολέας Θέμα: tonelab st  (Αναγνώστηκε 10670 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Snowy

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 390
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • snowy
tonelab st
« στις: 18/05/09, 23:51 »
Καινουρια tonelab σε compact μεγεθος απο την vox :P

http://www.voxamps.com/us/pedals/tonelabst/

Εξυπηρετει και λειτουργιες καρτας ηχου απ'οτι αναφερεται στο link.

Δεν ειναι κακη λυση για καποιον που αναζητα καρτα ηχου-πεταλιερα σε καλη τιμη(195 ε στον thomann)
Υπαρχουν και 1-2 τεστ στο utube για οποιον ενδιαφερεται.
on blackened wings i fly...

Αποσυνδεδεμένος ed_hunter

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 96
  • Φύλο: Άντρας
  • Child in time
    • Προφίλ
Απ: tonelab st
« Απάντηση #1 στις: 13/07/09, 02:58 »
Την εχει αγορασει/δοκιμασει καποιος???
Καποια γνωμη?
Charvel model 4 '88 - Prs Tremonti se
........XANIA............

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: tonelab st
« Απάντηση #2 στις: 13/07/09, 11:51 »
Ναι την επαιξα....πολυ καλη μπορω να πω για την τιμη της...ακρως δελεαστικη...
πολυ καλοι καθαροι ηχοι...ωραια εφφε απλα πιστευω οτι ειναι μονο για το σπιτι...
Δηλαδη μια καλη λυση για να ψαξεις εφφε κτλ και να εχεις καλο ηχο στο σπιτι...
λογω του μεγεθους της δν νομιζω να βολεψει για live...
Αλλα αξιζει να πας να την ακουσεις... :up

Αποσυνδεδεμένος ed_hunter

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 96
  • Φύλο: Άντρας
  • Child in time
    • Προφίλ
Απ: tonelab st
« Απάντηση #3 στις: 13/07/09, 19:12 »
Για τετοια χρηση την θελω βασικα.....
Σκεφτομουν για εφε μεχρι 200 ευρω ...αυτο ειναι μεσα στα λεφτα που εχω να διαθεσω...
για μεσα στο σπιτι μεχρι αυτα τα χρηματα υπαρχει κατι καλυτερο?


( η να μαζεψω καμια κατοστη γιουργια παραπανω και να παρω την le????αξιζει η διαφορα??? μιλαμε για σπιτι παντα....)
« Τελευταία τροποποίηση: 13/07/09, 19:42 από ed_hunter »
Charvel model 4 '88 - Prs Tremonti se
........XANIA............

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: tonelab st
« Απάντηση #4 στις: 13/07/09, 20:53 »
Όπως είχα αναφέρει και σε μια άλλη συζήτηση πρόσφατα, η Tonelab ST είναι ιδανική για κάποιον που δεν έχει σκοπό να πειραματίζεται επ' άπειρον με διαφορετικούς ήχους και εφφέ, αλλά θέλει κάτι πιο βασικό και εύχρηστο. Ξεκινάμε με μια καλή ποικιλία από προσομοιώσεις ενισχυτών (33) και καμπίνας (11), δηλαδή παραπάνω από όσες έχουν τα περισσότερα πολυεφφέ σε αυτή την κατηγορία, ώστε να καλύπτουν ένα μεγάλο φάσμα ήχων και μουσικών στυλ. Τα εφφέ είναι σχετικά λίγα, αλλά πιστεύω ότι υπάρχουν όλα τα απαραίτητα και μάλιστα λογικά κατανεμημένα. Επίσης έχεις και 50 song presets, τα οποία μπορούν να χρησιμοποιηθούν σαν ένα καλό starting point για να φτιάξεις τον ήχο που θέλεις. Αν προσθέσεις στα παραπάνω τις υποδοχές για ακουστικά και aux in, το expression pedal (με ρυθμιζόμενη ευαισθησία!), τη θύρα USB, την ασύγκριτη ευκολία χρήσης, το μικρό μέγεθος και φυσικά την κλασσική λάμπα που δίνει στον τελικό ήχο μια πιο αυθεντική χροιά, αντιλαμβάνεται κανείς ότι έχουμε ένα πολυεφφέ με πολλές δυνατότητες, ειδικά για κάποιον που θέλει κάτι κυρίως για το σπίτι. Σε live δεν είμαι σίγουρος αν θα ήταν ό,τι καλύτερο, περισσότερο από πλευράς λειτουργικότητας και όχι ποιότητας των ήχων. Εγώ το δοκίμασα πρόσφατα σε έναν ενισχυτή που μάλλον το αδικούσε. Πιστεύω ότι σε έναν ενισχυτή με καλό καθαρό κανάλι ή σε ένα σύστημα PA θα μπορέσει κανείς εύκολα να βρει πάρα πολλούς καλούς ήχους. Για κάποιον που θέλει περισσότερα εφφέ με μεγαλύτερες δυνατότητες παραμετροποίησης και άλλα κόλπα, υπάρχουν ένα σωρό άλλες επιλογές αν ανέβεις στην επόμενη κατηγορία τιμής...
« Τελευταία τροποποίηση: 13/07/09, 20:55 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος ed_hunter

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 96
  • Φύλο: Άντρας
  • Child in time
    • Προφίλ
Απ: tonelab st
« Απάντηση #5 στις: 13/07/09, 21:18 »
Ευχαριστω πολυ Απολλωνα.....
η απαντηση σου ηταν κατατοποστικοτατη....
θα το παραγγειλω τοτε γιατι απο οτι βλεπω η αγορα μιας μεγαλυτερης και ακριβοτερης πεταλιερας δεν ειναι αυτο που χρειαζομαι πραγματικα......Ειδικα για το σπιτι που την θελω...
Ειδα και κανα δυο βιντεο στο youtube γιατι δεν εχει πολλα, καλη φαινεται....

Charvel model 4 '88 - Prs Tremonti se
........XANIA............

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: tonelab st
« Απάντηση #6 στις: 13/07/09, 22:37 »
H Tonelab ST είναι σχετικά καινούργιο μοντέλο και γι αυτό δεν υπάρχουν ακόμα πολλές κριτικές στο διαδίκτυο, ούτε video στο Youtube.

Όσο για την αγορά που σκοπεύεις να κάνεις, θα σού έλεγα πριν καταλήξεις να δοκιμάσεις ο ίδιος όσο περισσότερερα πολυεφφέ μπορείς να βρεις. Καμία άποψη δεν είναι υποκατάστατο για τα δικά σου αυτιά. Κοίτα π.χ και την Zoom G2.1u που είναι εξίσου καλή και αρκετά πιο φτηνή. Αν θέλεις κάτι μικρό και φορητό, σχετικά απλό στη λειτουργία του και για χρήση κυρίως στο σπίτι, αυτή μαζί με την Tonelab θα έλεγα ότι αποτελούν τις καλύτερες επιλογές αυτή τη στιγμή. Βέβαια περίπου στα ίδια λεφτά με τη Zoom υπάρχει το Pod 2 και το Floor Pod, ενώ στην τιμή της Tonelab βρίσκεις και το Floor Pod Plus. Και τα τρία είναι ιδιαίτερα δημοφιλή πολυεφφέ, αν και εγώ προσωπικά δεν είμαι fan της Line 6.

Η ουσία είναι ότι επιλογές υπάρχουν πολλές. Αυτό που έχει σημασία είναι να βρεις τι αρέσει σε εσένα... ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 13/07/09, 22:42 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: tonelab st
« Απάντηση #7 στις: 14/07/09, 00:39 »
ναι αλλά το ότι η ST έχει λάμπα δν τις δίνει ένα τρελό αβαντάζ στον ήχο?
έχω να παρατηρήσω σαν μείον τη δυσκολία να πας από τον έναν ήχο στον άλλον καθώς έχει +,- κουμπιά αλλά μια λύση που διάβασα κάπου είναι (αφού έχει τεράστιο αριθμο ήχων...) να αποθηκεύσεις με τη σειρά τους ήχους που θες για ένα λάιβ έστω κ αν βάλεις τον ίδιο ήχο 2 ή 3 φορές ώστε να πατάς μόνο το + κάθε φορά.....

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: tonelab st
« Απάντηση #8 στις: 14/07/09, 01:15 »
έχω να παρατηρήσω σαν μείον τη δυσκολία να πας από τον έναν ήχο στον άλλον καθώς έχει +,- κουμπιά αλλά μια λύση που διάβασα κάπου είναι (αφού έχει τεράστιο αριθμο ήχων...) να αποθηκεύσεις με τη σειρά τους ήχους που θες για ένα λάιβ έστω κ αν βάλεις τον ίδιο ήχο 2 ή 3 φορές ώστε να πατάς μόνο το + κάθε φορά.....


Αυτό ακριβώς έκανα κι εγώ με τη Zoom. Αποθήκευα τους ήχους που ήθελα σε γειτονικά preset και μετά με τα κουμπιά UP/DOWN μπορούσα να εναλλάσω τους ήχους κατά τη διάρκεια ενός τραγουδιού. Βέβαια εγώ δεν παίζω ζωντανά (μάλλον σε κώμα είμαι...), αλλά σίγουρα για ένα live είναι μια καλή λύση. Eξάλλου δεν μπορείς να έχεις ένα σχετικά απλό πολυεφφέ με την απόλυτη ευελιξία. Κάτι πρέπει να θυσιάσεις.

Παράθεση
ναι αλλά το ότι η ST έχει λάμπα δν τις δίνει ένα τρελό αβαντάζ στον ήχο?


Το γεγονός ότι ένα πολυεφφέ (όπως και ένας ενισχυτής) έχει λάμπα, δεν σημαίνει ότι είναι εξ ορισμού και αυταπόδεικτα καλύτερο. Εγώ π.χ. βρίσκω την Tonelab και τη Ζοom ανώτερες από πλευράς ποιότητας ήχου από τα μηχανήματα της Line 6, ασχέτως αν η πρώτη έχει λάμπα ενώ η δεύτερη όχι. Προφανώς όλοι αυτοί που έχουν αγοράσει ενισχυτές και πεταλιέρες της Line 6 θα έχουν αντίθετη άποψη. Εγώ μπορεί να θεωρώ ότι οι Vox είναι αυτή τη στιγμή μακράν οι καλύτεροι modelling ενισχυτές, αλλά στη σχετική κατηγορία του Thomann ο ενισχυτής με τις μεγαλύτερες πωλήσεις είναι ο 15άρης Spider της Line 6. Όλα είναι σχετικά και περί ορέξεως (και αυτιών), ουδέν σχόλιον. Γι αυτό και παρέθεσα διάφορες επιλογές, ανεξάρτητα από τη δική μου προσωπική προτίμηση.

Πληροφοριακά πάντως, λάμπα έχουν και κάποια πιο ακριβά μοντελα της Zoom, π.χ. Zoom G7.1ut.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: tonelab st
« Απάντηση #9 στις: 14/07/09, 14:11 »
Σε αυτα τα λεφτα θα επαιρνα με κλειστα τα ματια την Korg AX3000G που για 'μενα ειναι ασυναγωνιστη και απο θεμα ποιοτητας ηχου ακομα και με πιο ακριβες πεταλιερες (εχοντας δοκιμασει σχεδον ολες τις γνωστες). Ουσιαστικα ειναι η Tonelab LE χωρις τη λαμπα (η Vox ανηκει στην Korg), αν και πιστευω πως η λαμπα της Tonelab δεν κανει απολυτως τιποτα, απλα ειναι ενας καλος τροπος να ψαρωνεις κοσμο. Η Korg μπορει να μην εχει την πληθωρα χαρακτηριστικων,ρυθμισεων,εφε κλπ που εχουν οι κορυφαιες πεταλιερες της Line6 και της Boss αλλα αυτο για 'μενα ειναι στα θετικα της μιας και εχει ακριβως οσα χρειαζομαι, ειναι πανευκολη στο χειρισμο και μπορω να φταξω πολυ καλο ηχο μεσα σε 5-10 λεπτα και μετα να παιξω κιθαρα (αντιθετα με αυτο που συνεβαινε με την Βoss GT-8 που ειχα, με την οποια δεν επαιζα, μονο ρυθμιζα επι ωρες ωστε να πετυχω καλο ηχο). Παιδες αν τη βρειτε δοκιμαστε την, εγω δεν την αλλαζω με καμια, την εχω λατρεψει ;)

Αποσυνδεδεμένος ed_hunter

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 96
  • Φύλο: Άντρας
  • Child in time
    • Προφίλ
Απ: tonelab st
« Απάντηση #10 στις: 17/07/09, 15:17 »
H παραγγελια εγινε .... απο εβδομαδα που θα ερθει θα την τεσταρω να δουμε τι λεει....
ευχαριστω για την βοηθεια!!
Charvel model 4 '88 - Prs Tremonti se
........XANIA............

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: tonelab st
« Απάντηση #11 στις: 16/12/09, 19:58 »
τελικά μήπως βρήκε κανείς καμιά λύση για να πηγαίνεις γρήγορα στον ήχο που θες ή είμαστε ακόμα στο να πατάς το + ή το - πόοοσες φορές κατά τη διάρκεια ενός λάιβ?

Αποσυνδεδεμένος rodort1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 253
    • Προφίλ
Απ: tonelab st
« Απάντηση #12 στις: 16/09/12, 12:35 »
Επαναφέρω το θέμα μετά από αρκετό καιρό..

Έχω βρει την Tonelab ST στα 100 ευρώ και λέω να την τιμήσω κυρίως για χρήση μόνο σε pc.

Έχω μια κάρτα E-MU 1616m
http://www.creative.com/emu/products/product.aspx?pid=19007


Aν αντί για σύνδεση της πεταλιέρας με USB στο pc,την καρφώσω στην κάρτα ήχου θα μπορώ να χρησιμοποιήσω  το λογισμικό της Tonelab
και συγκεκριμένα το sound library που δίνει η Vox ή θα πρέπει να παίζω μέσα από Cubase;
Γενικά ποτέ δεν μου φαινόταν και πολύ καλή ιδέα η σύνδεση με USB όταν αφορά ήχο.
Επίσης με usb παρακάμπτω την κάρτα ήχου,που νομίζω ότι είναι καλύτερα να αξιοποιηθεί μέσω καρφιού.

Τέλος, αν με την παραπάνω κάρτα->δυνατό pc->καλά monitor, έχετε καμιά άλλη ιδέα για πολυεφέ με χρήση μόνο στο pc ρίχτε ελεύθερα.


Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: tonelab st
« Απάντηση #13 στις: 16/09/12, 13:23 »
νομίζω πως θα δουλέψει το να συνδέσεις και την κάρτα ήχου αλλά και την πεταλιέρα στο pc με usb...να συνδέσεις την πεταλιέρα με καλώδιο κιθάρας στην κάρτα ήχου....και έτσι...να δουλεύεις την πεταλιέρα μέσα από το λογισμικό της...αλλά να ορίσεις το DAW σαν πηγή ήχου την κάρτα ήχου..

για δοκίμασέ το!

Αποσυνδεδεμένος rodort1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 253
    • Προφίλ
Απ: tonelab st
« Απάντηση #14 στις: 16/09/12, 13:57 »
νομίζω πως θα δουλέψει το να συνδέσεις και την κάρτα ήχου αλλά και την πεταλιέρα στο pc με usb...να συνδέσεις την πεταλιέρα με καλώδιο κιθάρας στην κάρτα ήχου....και έτσι...να δουλεύεις την πεταλιέρα μέσα από το λογισμικό της...αλλά να ορίσεις το DAW σαν πηγή ήχου την κάρτα ήχου..

για δοκίμασέ το!

Αυτό θα κάνω,πεταλιέρα->κάρτα ήχου, μπας και πάρω και τίποτα από την προενίσχυση που έχει η κάρτα.
Δεν ξέρω,αυτό με το usb μου θυμίζει κάτι κιθάρες usb και γενικά μου φέρνει περισσότερο σε παιχνίδι,αλλά θα το τεστάρω και το usb.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: tonelab st
« Απάντηση #15 στις: 16/09/12, 14:57 »
εε...δεν ξέρω αν κατάλαβες....

σου είπα να συνδέσεις ΚΑΙ την κάρτα ήχου, ΚΑΙ την πεταλιέρα με USB....αλλά ΚΥΡΊΩΣ την πεταλιέρα στην κάρτα ήχου ώστε να παίρνεις μεν ήχο από εκεί αλλά να χειρίζεσαι την πεταλιέρα μέσω του λογισμικού, όπως ανέφερες πως θέλεις....

Αποσυνδεδεμένος rodort1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 253
    • Προφίλ
Απ: tonelab st
« Απάντηση #16 στις: 16/09/12, 15:07 »
εε...δεν ξέρω αν κατάλαβες....

σου είπα να συνδέσεις ΚΑΙ την κάρτα ήχου, ΚΑΙ την πεταλιέρα με USB....αλλά ΚΥΡΊΩΣ την πεταλιέρα στην κάρτα ήχου ώστε να παίρνεις μεν ήχο από εκεί αλλά να χειρίζεσαι την πεταλιέρα μέσω του λογισμικού, όπως ανέφερες πως θέλεις....


Η κάρτα μου δεν παίρνει USB.

Χωρίζεται σε 2 μέρη.





Το microdock panel(το μαύρο με τις εισόδους) που βρίσκεται εξωτερικά συνδέεται με ethernet(εκεί που λέει EDI) στο άλλο τμήμα της κάρτα pci-express που είναι μέσα στο tower.
Από μπροστά μπορώ να συνδέσω μόνο καρφιά και canon.
Οπότε λέω να καρφώσω και την πεταλιέρα,δεν νομίζω να έχω άλλη επιλογή.
Απλά σκέφτομαι με αυτό τον τρόπο, μήπως δεν την αναγνωρίζει το λογισμικό,δεν μπορώ να κατεβάσω ήχους,κ.λ.π.
και μείνω μόνο με το hardware μέσω Cubase.

« Τελευταία τροποποίηση: 16/09/12, 15:12 από rodort1 »

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: tonelab st
« Απάντηση #17 στις: 16/09/12, 15:26 »
νομίζω πως θα δουλέψει το να συνδέσεις και την κάρτα ήχου αλλά και την πεταλιέρα στο pc με usb...να συνδέσεις την πεταλιέρα με καλώδιο κιθάρας στην κάρτα ήχου....και έτσι...να δουλεύεις την πεταλιέρα μέσα από το λογισμικό της...αλλά να ορίσεις το DAW σαν πηγή ήχου την κάρτα ήχου..

για δοκίμασέ το!

Αυτό θα κάνω,πεταλιέρα->κάρτα ήχου, μπας και πάρω και τίποτα από την προενίσχυση που έχει η κάρτα.
Δεν ξέρω,αυτό με το usb μου θυμίζει κάτι κιθάρες usb και γενικά μου φέρνει περισσότερο σε παιχνίδι,αλλά θα το τεστάρω και το usb.

Όχι, καμία σχέση! :) Το αναλογικό σήμα της κιθάρας, όταν περάσει στην πεταλιέρα γίνεται ψηφιακό, η επεξεργασία του (προσθήκη εφέ, κ.τ.λ.π.) γίνεται πάλι ψηφιακά, και, στο τέλος, το επεξεργασμένο ψηφιακό σήμα μετατρέπεται σε αναλογικό για να βγει από την έξοδο της πεταλιέρας. Με την usb σύνδεση, το επεξεργασμένο ψηφιακό σήμα περνάει κατευθείαν στο pc για επιπλέον επεξεργασία (π.χ., ηχογράφηση). Το μόνο θέμα που έχει η usb σύνδεση είναι η καθυστέρηση (latency), αλλά δεν είναι πρακτικά αισθητή, εκτός αν έχεις πολύ αδύναμο pc (ή είσαι υπερβολικά ευαίσθητος! :) )

Αν παρεμβάλεις μεταξύ πεταλιέρας-pc την κάρτα ήχου, αυτό που κάνεις είναι να παρεμβάλεις στην "αλυσίδα" την άσκοπη διαδικασία της μετατροπής του ψηφιακού σήματος της πεταλιέρας σε αναλογικό (για να περάσει από την πεταλιέρα στην κάρτα) και, στην συνέχεια, την μετατροπή του πάλι από αναλογικό σε ψηφιακό (για να περάσει από την κάρτα στο pc). Προφανώς η διαδικασία έχει ως αποτέλεσμα, θεωρητικά τουλάχιστον, την μείωση της ποιότητας του σήματος που φτάνει στο pc και latency.

Αλλά, μιας και έχεις ήδη μια καλή κάρτα ήχου, και ενδιαφέρεσαι αποκλειστικά για χρήση με pc, δεν βρίσκω όφελος στο να πάρεις την πεταλιέρα. Μια χαρά δουλειά θα κάνεις περνώντας το σήμα της κιθάρας (μέσω της κάρτας ήχου) σε ένα DAW (π.χ., cubase), το οποίο σου προσφέρει απεριόριστες δυνατότητες από εφέ, προσομοιώσεις ενισχυτών, κ.τ.λ.π, είτε χρησιμοποιώντας τα εργαλεία που προσφέρει το ίδιο το DAW, είτε εργαλεία τρίτων (υπάρχουν και πολύ καλά freeware).

Αποσυνδεδεμένος rodort1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 253
    • Προφίλ
Απ: tonelab st
« Απάντηση #18 στις: 16/09/12, 15:47 »
@ hot_sauce ευχαριστώ για τα replies και χαίρομαι που έγινες μοντεράτορας,τώρα το πρόσεξα
@ Fourier ακόμη ένα εκτενές και εμπεριστατωμένο post.Έχω επικολλήσει στο παρελθόν αρκετά post σου σε Word,ώστε να ανατρεχω όποτε θέλω..

Δεν είχα καθόλου στο μυαλό μου την ταλαιπωρία που θα υποστεί το σήμα με την παρεμβολη της κάρτας.
Αντίθετα πίστευα ότι με την προενίσχυση που έχει θα το δυναμώσει...

Αλλά, μιας και έχεις ήδη μια καλή κάρτα ήχου, και ενδιαφέρεσαι αποκλειστικά για χρήση με pc, δεν βρίσκω όφελος στο να πάρεις την πεταλιέρα. Μια χαρά δουλειά θα κάνεις περνώντας το σήμα της κιθάρας (μέσω της κάρτας ήχου) σε ένα DAW (π.χ., cubase), το οποίο σου προσφέρει απεριόριστες δυνατότητες από εφέ, προσομοιώσεις ενισχυτών, κ.τ.λ.π, είτε χρησιμοποιώντας τα εργαλεία που προσφέρει το ίδιο το DAW, είτε εργαλεία τρίτων (υπάρχουν και πολύ καλά freeware).

Και εγώ πιστεύω ότι με τον υπάρχοντα εξοπλισμό μπορώ να προσομοιώσω τα περισσότερα ψηφιακά εφέ.
Απλά ήθελα και κάτι που να το πατάω,να το πιάνω και είχα ακούσει ότι το συγκεκριμένο είναι ότι πρέπει για την χρήση που θέλω.

Χρησιμοποιώ τα τελευταία χρόνια το guitar rig,με το amplitude δεν έκανα καλή αρχή και μάλλον το έχω αδικήσει..
Έχω και κάποια plug-ins στο Cubase.
Υπάρχει κάτι άλλο σε freeware που θα πρότεινες μιας και μάλλον έχω χάσει επεισόδια στον τομέα αυτό;
« Τελευταία τροποποίηση: 16/09/12, 15:52 από rodort1 »

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: tonelab st
« Απάντηση #19 στις: 16/09/12, 15:54 »
@ hot_sauce ευχαριστώ για τα replies και χαίρομαι που έγινες μοντεράτορας,τώρα το πρόσεξα

ναι σαι καλά! ;)

όσο για το παραπάνω ποστ σου....έχει δίκιο ο Fourier ως προς την απλοποίηση του όλου "συστήματος" και το latency αλλά εγώ κινήθηκα να σου απαντήσω με τη λογική πως θες να χρησιμοποιήσεις τους ήχους της πεταλιέρας σου...σίγουρα υπάρχουν ένα κάρο DAW και plugins που μπορείς να κάνεις τέλεια δουλειά, απλά ανοίγει ένα άλλο τεράστιο κεφάλαιο (που,όμως, απ'ότι φαίνεται, έχεις επαφή)

και για να συνεχίσω στην ίδια κατεύθυνση....ασχέτως του πως συνδέεται η κάρτα ήχου σου....
είπες σε ένα ποστ παραπάνω πως θες να χειρίζεσαι την πεταλιέρα από το λογισμικό...γι'αυτό θα τη συνδέσεις με το pc...και ΜΌΝΟ!
όχι για να πάρεις ήχο...
από εκεί και πέρα θα τη συνδέσεις κανονικά με την κάρτα ήχου και θα παίρνεις ήχο στο DAW από αυτήν!

ελπίζω να συνεχίζω να έχω νόημα και να μην αγνοώ κάτι που έγραψες επαναλαμβάνοντας τα ίδια και τα ίδια :P

Αποσυνδεδεμένος rodort1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 253
    • Προφίλ
Απ: tonelab st
« Απάντηση #20 στις: 16/09/12, 16:05 »
και για να συνεχίσω στην ίδια κατεύθυνση....ασχέτως του πως συνδέεται η κάρτα ήχου σου....
είπες σε ένα ποστ παραπάνω πως θες να χειρίζεσαι την πεταλιέρα από το λογισμικό...γι'αυτό θα τη συνδέσεις με το pc...και ΜΌΝΟ!
όχι για να πάρεις ήχο...
από εκεί και πέρα θα τη συνδέσεις κανονικά με την κάρτα ήχου και θα παίρνεις ήχο στο DAW από αυτήν!

Βασικά η απορία μου ήταν αν, χωρίς σύνδεση μέσω USB,  το λογισμικό της Tonelab με την τράπεζα ήχων θα έβλεπε την πεταλιέρια
ή αν απλά θα έγραφα  με την πεταλιέρα σε ένα κανάλι του Cubase,χειρίζοντάς την με τα πόδια και χωρίς να μπορώ να κλικάρω με το ποντίκι στην τράπεζα ήχων.

Αλλά αφού εξήγησε ο fourier την ταλαιπωρία του σήματος 2 λύσεις έχω..
α)Συνεχίζω με ψηφιακούς προσομειωτές μέσω DAW
β)Tην αγοράζω,αλλά γράφω αυστηρά μέσω USB

Το παιδί περιμένει απάντησή μου μέχρι το βράδυ  ώστε να πάω από το σπίτι του να την δοκιμάσω.Θα το σκεφτώ..

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: tonelab st
« Απάντηση #21 στις: 16/09/12, 16:12 »
Ένα καλό link (tutorial) για μία εντελώς freeware αλυσίδα είχε δώσει ο hot_sauce σε ένα παλιότερο thread:

http://radikalblaze.blogspot.gr/2010/01/pti.html

Τσέκαρε ιδιαίτερα τα Plug-ins που αναφέρει στις παραγράφους "Amp Sims" και "Cabinet emulation/impulse loader". Με αυτές τις δύο κατηγορίες Plug-ins και με τα εφέ του Cubase (π.χ., delay, chorus,eq) θα είσαι μια χαρά.


Δες επίσης και το παρακάτω forum όπου θα βρεις πολύ πληροφορία για freeware, και μη, plug-ins.

http://www.guitarampmodeling.com/



Πράγματι, θέλει κάποια προσπάθεια μέχρι να βγάλεις από τα plug-in ήχο που να σε ικανοποιεί αλλά νομίζω ότι δεν είναι μεγαλύτερη από την προσπάθεια που θα έκανες με την πεταλιέρα. Επίσης, βεβαιώσου, αν τυχόν δεν το κάνεις ήδη, ότι το σήμα της κιθάρας που φτάνει στο DAW είναι αρκετά δυνατό. Ρύθμισε το gain της ενίσχυσης της κάρτας να είναι τέτοιο ώστε η ένταση του σήματος στο DAW (πριν περάσει στα plug-in) να εμφανίζεται "κοντα στο κόκκινο" χωρίς όμως να το ξεπερνά.

Αποσυνδεδεμένος rodort1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 253
    • Προφίλ
Απ: tonelab st
« Απάντηση #22 στις: 16/09/12, 16:26 »
http://radikalblaze.blogspot.gr/2010/01/pti.html

http://www.guitarampmodeling.com/


Το πρώτο είναι και στα ελληνικά,έχει πολύ ενδιαφέρον από ότι βλέπω.
Το δεύτερο link το γνώριζα,αλλά μάλλον κάπου στο δρόμο απογοητεύτηκα.
Εδώ για να καταφέρω να μάθω το Patchmix,το λογισμικό που συνοδεύει την κάρτα,είδα και έπαθα..
Αξίζει  όμως πιστεύω μια ακόμη προσπάθεια το Αmp Modelling :)

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: tonelab st
« Απάντηση #23 στις: 16/09/12, 16:46 »
Βασικά η απορία μου ήταν αν, χωρίς σύνδεση μέσω USB,  το λογισμικό της Tonelab με την τράπεζα ήχων θα έβλεπε την πεταλιέρια

φυσικά και όχι....το λογισμικό βλέπει την πεταλιέρα ΜΟΝΟ μεσω usb....
τα χεις μπερδέψει λίγο....
αυτό που σου πε ο Fourier είναι πως θα έβαζες περισσότερα εμπόδια στη διαδικασία αν έγραφες μέσω ΚΑΙ της κάρτας ήχου και όχι κατευθείαν μέσω USB
αυτό που σου λέω εγώ είναι να συνδέσεις μέσω USB την πεταλιέρα αλλα ΜΟΝΟ για να τη χειρίζεσαι μέσω του λογισμικού της...ήχο θα παίρνεις μεσω της κάρτας ήχου.....

ή αν απλά θα έγραφα  με την πεταλιέρα σε ένα κανάλι του Cubase,χειρίζοντάς την με τα πόδια και χωρίς να μπορώ να κλικάρω με το ποντίκι στην τράπεζα ήχων.
αποθήκευσε ΌΛΟΥΣ τους ήχους στην πεταλιέρα και τέλειωσες......και θα τους χειρίζεσαι με το πόδι....

Αποσυνδεδεμένος rodort1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 253
    • Προφίλ
Απ: tonelab st
« Απάντηση #24 στις: 16/09/12, 16:54 »
αυτό που σου λέω εγώ είναι να συνδέσεις μέσω USB την πεταλιέρα αλλα ΜΟΝΟ για να τη χειρίζεσαι μέσω του λογισμικού της...ήχο θα παίρνεις μεσω της κάρτας ήχου.....

Α,μάλιστα..Καθόλου κακή ιδέα.

Μάλιστα τώρα βλέπω ότι μου το έχεις ξαναγράψει επί 2-3 post  αλλά εγώ καταλάβαινα ότι πρότεινες να συνδέσω την πεταλιέρα με την κάρτα μέσω usb..
 %(

Ωραία,μέχρι το βράδυ θα ξέρω.



 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
10036 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/07, 12:59
από StageMaster
7 Απαντήσεις
3656 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/08, 15:39
από teo_gp
3 Απαντήσεις
2400 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/08, 02:16
από FotisKatsanos
TONELAB SE Help!!!!

Ξεκίνησε από Lightstringer Εφέ

1 Απαντήσεις
2170 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/10/08, 10:46
από Lightstringer
VOX TONELAB

Ξεκίνησε από Warrel Εφέ

14 Απαντήσεις
5991 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/01/12, 15:12
από hot_sauce (φλουτσ)
voxac15+vox tonelab le

Ξεκίνησε από ananias87 Εφέ

6 Απαντήσεις
3261 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/08, 17:20
από ananias87
Tonelab patches

Ξεκίνησε από Warrel Εφέ

3 Απαντήσεις
2719 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/11/08, 12:53
από cyclo
2 Απαντήσεις
2333 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/04/09, 17:49
από Panos the Greek
2 Απαντήσεις
2908 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/03/11, 15:58
από hot_sauce (φλουτσ)
5 Απαντήσεις
4534 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/08/09, 12:30
από StageMaster